Wie schrijft er mee van en over Flakkee? TobbedansenGoedereede-Havenhoofd Mei 2000 was zeer warm, nat en zonnig RWERS uit de kerken EiiAitter^iiiÉiJiia Schoolkinderen bieden 'Calando' 2000,- aan! Recreatiesector behaalt Milieukeur "OP JE GEZONDHEID!... nusmnuË op uioeo wmaavwmiET VRIJDAG 30 JUNI 2000 De kinderen van de hervormde basisschool 'Het Kompas' in Stellendam hebben een actie gehouden voor hospice 'Calando' in Dirksland. Daarmee werd het mooie bedrag bijeen gebracht van 2000,-. Vorige week donderdag hebben ze door middel van een cheque dit bedrag aan 'Calando' overhandigd, waarvoor de kinderen heel hartelijk worden bedankt! Een rondje langs verschillende bejaerde huuzen in oak de Sam, kan wel 's verfrissend waarke, toch? Daer gae'k niet naer toe omdat 'k zo nieuwsgierig binne, nee., mar daer weune femielieleden van ongs, dus vandaer! H't geeft je in ieder geval een beeld van watje zelf ken overkomme, zo lange je nog overal heen ken dienk je daer niet zo an, mar bie h't ziejen van die ouwtjes, gae je toch wel naedienke oor, tenminste ikke wel oor! Je maekt hier 's een praetje in dan daer weer 's in wat mien zo opviel, de measte warre blieje mit de belangstellieng, ze vonde h't mar wat gezellig, noe ken ik m'n dat wel voorstelle oor, ze zitte eigeUjk een beetje ofgezonderd van h't gewemel van ielke dag, ze leve zo hun eige leventje. Nou jae, ze zitte de daegen uut, za'k mar zaage. Wat mien toch wel verbaesde, was dat ze, ondanks dat ze niet mear meedraoie in de economische mallemeuele, toch vrie goed op de hoagte warre van wat 'r allemaele buuten h't gebouw ofspeulde! n - D'r warre een paer diengen die d'r uut spronge, ean daervan was h't plan van dè rege- rieng om jonge maansen te laete beslissen of ze wel of niet wille bluve leve, jae.... zeit 'r zo'n oud vrouwtje, In dan al kinders vanof twaolf jaer oor!""Hoe kriege z't in d'r hoad?"Wiele magge niet zo mar over leven in doad beshsse, o!as j dat mar weet!".... Ze prikte mit d'r maegere wiesvienger naer m'n toe in zei plechtig, "Een maans kan geen leven maeke, in dus mag 'n h't oak niet late verdwiene.... o!" Ze keek triomfantehjk de aore dames an mit een gezicht van "Wie heit daer wat op te zaagen?" Een oud gerimpeld omaatje, die d'r eige d'r buuten had gehouwe was niks ongder d'n indruk van dat gezicht in zei heal rustig mit een beetje beverige stem, Ze kennen een hoap tegenwoordig, zei mar gerust bienae alles, je ken een aor harte kriege, of longen, nog effentjes in ze zette 'r een aor bean bie je an!" Ze keek daerbie naer d'r eige beanen, want ze zat in een rolstoel.Behalve de geast in een maans terug brienge..dat kenne ze niet.in das mar goeuwd oak... nee...h't leven in de doad... daer motte we ofbluve, in weet je waerom?" Ze keek me driengend an, H't leven is niet van ongs eige, h't is van d'n Heare, in azze wiele mee helpe om h't leven te laete opbouwen, dan binne we een dief, omdat h't van de Heare is.... h't is Zien eigendom, in daer motte wiele ofbluve!" Ze bleef even stille voor d'r uut kieke, net of ze most verzinne, toen zei ze, Wiele binne naer h't evenbeeld van de Heare geschaepe, mar dat betekent nog niet dat wiele 't voor 't zaagen hao!". M'n mond gieng ope om wat te zaagen, mar.... Nee zei ze.."Houw joe je mongd mar, ik hao j't gezeit en h't is waer, 'k binne niet voomiks drieenegentig, in as 'k h't mag beleve worre 'k volgende maend vierenegentigWete juule wel da'k een glimlach moeiUjk kon ongderdrukke? Ze zag 'r zo teartjes uut, mar ongdertussen! Ze had wel geüek! H't gezelsschap wier uutgebreid mit de komst van een vrouwe in een rolstoel, d'r dochter hep 'r achter, nae wat heen in weer gepraet zei de dochter "Moeder is al hongderd in ean jaer!" Diep ongder d'n indruk over zo'n hoagè leeftied verliet ik effentjes laeter h't gebouw. rToen 'k over alles nog 's nae docht, most 'k toegeve dat die eane vrouwe toch wel de waerheid gesproke had, want inderdaed binnen wiele naer h't evenbeeld van God geschaepe, toch? In alle earbied zou je kenne zaage dat we een "kopie" binne, h't "Origineel" is God zelf, in als "kopie" warre we goed, zelfs zear goed, lees mar in de Biebel. Genesis 1, mar net as noe an d'n dag, warre die earste maansen niet tevreje, nee als "kopie" wouwe de maansen h't beter wete as h't "Origineel", in zo doende is 'r een breuk ontstae, dat beter wille wete, da's nog zo, wiele wille beschikke over leven in doad, terwijl we daer geen recht toe hao, want laete we earlijk weze, hoe kan noe een "kopie" tegen h't "Origineel" zaage, dat regele wiele zelf wel effentjes, want wiele wete h't beter! We hao niks in te briengen, toch? Begriep m'n goed maansen, ik bedoele alles in groate earbied oor! Zo as 'k al zei, ik dee een rondje tehuuzen die dag in zo kwam ik oak in de Goede Ree in Sommersdiek, of is dat al Menheerse? Daer sprak ik mit verschillende maan sen, een paer ouwe Dirkslanders in zo, toen't tegen etenstied was zei ik "Kwao.... ik gae mar weer 's op huus an, kieke wat moeder de vrouwe ongder 't deksel heit?"..... Ean van de oudjes vroeg, "Slachte juule nog zelf?" Ze bedoelde of wiele zelf een vaarke in 't kot hadde in as die graot genog was voor ongs eige liete slachte! "Nee" l zei ik. "Dat mag niet mear van de regerieng".... Koeien in vaarkens, oak wel kip- L pen... passé niet mear in ongze weunomgeving!""Dat geeft teveul stank in ze vin- f de oak dat h't gevaerlijk is voor de gezondheid, want jae.... ze kenne niet zo goewd controlere wat zo'n vaarke opeet, begriep je?"... zo as 'k al zei, al binne ze noe wel oud, mar sommige binne nog goewd bie d'n tied oor, want ze zei, "Net of ze noe gezongder vreten kriege, mo'j de krangte mar 's leze!" "Een tiedje geleje stieng daer in dat 'r verloapen olie in h't voer zat, zelfs zo aarg. dat d'r vaarkes doad gienge, nou jae.ze motte allemaele wel doad, mar niet van slecht voer!"... Ik knikte netjes beleefd, benieuwd wat 'r nog mear zou komme. "Nee.'t is d'r niet veul beter op geworre óór.al dienke in zaage ze van wel!".ze zuchte een paer kear in zei. "Mar hier is't eten goewd oor, niks te klaegen!".Ze was dus duudelijk tevreje mit de middagpot, fijn toch? Effentjes leater bin'k de weg overgestoke richtieng Samaritaan, mit de fiets is't mar een aandje. Mar misschien mag ik daer een volgende kear wat over yertelle? want jae.daer is't weer heal aores oor goewd? In ieder geval de groewte uut Dirksland, Joh.Wolfert Klinkerlandseweg 9, Nfcuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers A. A. Floor te Genemuiden; te IJmuiden-West C. G. Graaf- land te Aalsmeer; te Lienden T. C. de Leeuw te Kinderdijk; te Noordwijk (b.w. Ichtus) en te Polsbroek en Vlist L. W. van der Sluijs, kandidaat uit Amsterdam; te Ridderkerk (wijkgem. Singelkerk) J. C. Schuurman te Alblasserdam; te Stad aan het Haringvhet H. A. Samsom te Voorthuizen; te Stolwijk (wijkgem. 2) H. Roseboom te Bruchem en Kerkwijk. Bedankt voor Bodegraven L. Wüllschleger te Middelburg; voor Papendrecht G. van Goch te Ochten; voor Wapenveld G. C. Klok te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen B. J. Ramaker te Heerde; te Eefde e.o. (ver. prot. gem.) J. W. J. Fijn van Draat-Kolf te Maas en Waal, die dit beroep heeft aangenomen; te Ureterp M. S. Voet te Drachten. Aangenomen naar Herwijnen T. Deelstra te Baflo. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hattem H. J. Messelink te Voorthuizen-Bameveld; te Leek D. W. L. Krol te Assen-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht W. van der Veer te Maassluis; te Steenwijk R. C. Vervoom, kandidaat uit Almere. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg L. A. den Butter, kandidaat te Vinkeveen. Aangenomen naar Amersfoort (Ichthus- kerk, 2e pred.plaats) A. C. van der Wekken te Winschoten. Bedankt voor Leerdam M. J. Kater te Zeist. Beroepen te 's-Gravenzande, Hoofddorp, te Ridderkerk-Shkkerveer, Scheveningen, Bos koop, Capelle a/d IJssel-Middelwatering, Den Haag-Centrum/Zuid, Enkhuizen, Haar lem, i.c.m. dovenzorg. Hoogvliet i.c.m. Spij- kenisse, Krabbendijke, ïCruiningen, Leer dam, MeUssant, Meeuwen, Nieuw-Beijerland, Nieuwdorp, Nieuwerkerk, Oostkapelle, Oud-Beijerland, Ouddorp, Poortvliet, Put- tershoek, Rotterdam-Centrum, Westkapelle, Westzaan en Woerden (zendingswerk Gui nee), Borssele, Brakel, Elspeet, Emmeloord, Kapelle-Biezehnge, ïQaaswaal, Leiderdorp, Poortugaal, Rilland-Bath, Rotterdam-Alexa- nderpolder, Rotterdam-Zuid, Wolphaarts- dijk kand. D. de Wit te Bennekom. Oud papier-aktie Dirksland Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat dank, namens de vrijwilligers. P. Koppenaal, tel. (0187) 601195 of (06) 20744567. Ruim honderd bedrijven in de recrea tiesector ontvingen een Milieubaro meter tijdens de tweede landelijke uit reiking donderdag 22 juni jongstleden in het Nationaal Sport Centrum Papendal. Onder hen bevindt zich een aantal bungalowparken van Center Pares en Gran Dorado die het hoogste niveau, de gouden Milieubarometer, gekoppeld aan Milieukeur, hebben behaald. Milieukeur is voor het eerst aan een dienstverlenende sector, de recreatiesector, uitgereikt. De Milieu barometer kan worden gezien als het keurmerk voor duurzaam onderne merschap in de recreatiesector. Stichting Keurmerk Milieu, Veiligheid en Kwaliteit, de motor achter de barometer, heeft de Milieubarometer ontwikkeld als instrument om ondernemers in de toeris- tisch-recreatieve sector te stimuleren en te ondersteunen bij de invoering van milieu zorg. Met de Milieubarometer als keurmerk wil de recreatie-ondernemer naar de gasten duidelijk maken dat milieuzorg een belang rijk onderdeel van de bedrijfsfilosofie vormt. De ANWB ondersteunt dit keurmerk en heeft toegezegd de miheubarometer te gaan vermelden in de ANWB-Campinggids voor Nederland. De Milieubarometer is een groeimodel en kent een bronzen, zilveren en een gouden niveau. Recreatiebedrijven die het gouden niveau hebben behaald, voldoen daarmee ook aan de Milieukeurcriteria en mogen daarmee het stempel 'Milieukeur' hanteren. Volgens de heer A. Mascini, directeur Stichting Milieu keur, denkt de consument bij het Milieukeur 'als het erop staat dan is het goed'. In Ouddorp werd camping 'De Klepper stee' met brons onderscheiden. Op zaterdag 8 juli is het weer zover, dan gaat het tobbedansen om 13.00 uur van start. Voor mensen, die nog niet precies weten, wat dat inhoudt is dit artikeltje nu juist geschreven. Eén dag in de zomer is er op het anders zo stille Havenhoofd een drukte van belang. Dan organiseert een comité (van voornamelijk jonge mensen) het tobbedansen. Van een steile helling gaan allerlei voertuigen naar beneden het water in. De bedoeling is als snelste aan de bel, die aan een touw over de haven is opgehangen, te trekken. Die voertuigen zijn 's morgens door een technische jury aan een keuring onderworpen, want de veiligheidsvoorschriften bij het tobbedansen zijn streng. Daarnaast worden de voertuigen ook beoordeeld op originaliteit en creativiteit en ook daarvoor wordt een prijs uitgereikt. U begrijpt dat dit gebeuren in en rond het oude haventje van het Havenhoofd te Goedereede een gezellig spektakel is. Er is tijdens het tobbedansen ook ruim gelegenheid om iets te eten (o.a. gebakken vis) of te drinken te kopen. Ook zijn er voor de kinderen gezellige dingen te doen, dus u kunt zich best een middag vermaken! Nog kort iets over het ontstaan van het tobbedansen: Voordat men het tobbedansen organiseerde, was er al jaren de havenoversteek. Bij de havenoversteek was het de bedoeling zo snel mogehjk over een touw, dat over de haven was gespannen, over te steken. Natuurlijk was het de bedoeling, dat veel deelnemers in het water belandden in plaats van droog de overkant te bereiken. Toen de belangstelling voor de havenoversteek wat begon af te nemen, organiseerde men in 1998 voor het eerst het tobbedansen en dat werd een groot succes. Daarom ook dit jaar weer het tobbedansen! Het tobbedansen wordt mogelijk gemaakt door de hoofdsponsors Albert Heijn Ouddorp, Climb up en Geldgarant en vele nevenspon- sors. De opbrengst is bestemd voor de Chr. basisschool "Eben-Haë- zer" te Goedereede- Havenhoofd. Van harte welkom op zaterdag 8 juli vanaf 13.00 uur. Weerpraatje door Jan Versteegt De afgelopen mei heeft in veel opzichten historie geschreven. Het werd niet de warm ste maand van de afgelopen 100 jaar, wel werd een absoluut record in de wacht gesleept wat betreft het aantal zomerse dagen op rij en een evenariïig van het totaal aantal zomerse dagen over de hele maand, daterend uit 1992. Toen was de verdeling van dagen met een temperatuur van 25 gra den of hoger over de hele maand verdeeld, nu waren er 12 in totaal over één helft. De Bilt kreeg een score van 12 zomerse dagen op rij, zoveel van die dagen achtereen was niet eerder in de meimaand voorgekomen. De eerste tien dagen van de bloeimaand leverde in de Bilt een etmaalgemiddelde op van 16.,5 graden. Dat was een tweede plaats, de eerste decade van 1990 was met 16.9 gra den een fractie warmer. Ondanks een koele fase in de tweede helft van de maand bedroeg het etmaalgemiddel de 14.7 graden en daarmee bereikte de Bilt samen met 1917 een vierde plek in het klas sement van warmste meimaanden. Normaal bedraagt het etmaalgemiddelde 12.3 graden. Op 5 mei werd in de Bilt de eer ste zomerse dag van het jaar in de boeken opgetekend. Het totaal over de maand kwam dus uit op 12 en normaal zijn er slechts 2 van die dagen. In de eerste helft van de maand was het droog, op sommige plaatsen in o.a. Noord- HoUand was de oogst slechts een paar drup pels. In de tweede helft viel er wel regen van betekenis en door het buiige karakter van de neerslag waren de verschillen groot. De maandsommen liepen uiteen van 129 mm op Gilze-Rijzen tegen 59 in Eli bij Weert. Gemiddeld viel er landelijk 87 mm, tegen 57 normaal. De normale hoeveelheden vaiiëren van 45 mm in het westen en noordwesten van het land tot 75 mm plaatselijk in Zuid- Limburg. Het aantal zonuren kwam landelijk uit op 213 uur, tegen 201 normaal. De Bilt noteer de 210 uur, tegen 197 normaal. Het aantal zonloze dagen bedroeg op ons landelijk instituut 3, tegen 2 normaal. En om het ver haal compleet te maken, op 19 dagen kwa men er ergens in het land bliksemontladin- gen voor. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. hilteke' vroeger werd HILTEKE iPELEN Weet u hoe het spel gespeeld? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk 'hilti- ken'. Dit woord komt van het oude Middel nederlandse hiltik of hiltike en betekent bik kel of kootje. Oorspronkelijk was dit een beentje uit de hiel van een schapenpoot dat gebruikt werd om mee te spelen, er werd echter ook gespeeld met bikkels van ijzer, koper of tin. Het spel werd bikkelen ge noemd. Hierbij moeten vier bikkels tijdens het opwerpen van een bal of een kmkker naar vaste regels worden gekeerd of opge raapt; er mag slechts met één hand worden gespeeld. De spehegels kunnen van plaats tot plaats wisselen, daarom is het moeilijk om de spehegels te achterhalen. De van oor sprong Rotterdamse wijsgeer Erasmus (leef de omstreeks 1600), beschreef ooit het ver wante koten en beweerde dat het bikkelen in zijn tijd al in onbruik was geraakt. Niettemin heeft het zich gehandhaafd zolang huisslacht (denk aan het beentje uit de schapenpoot) gebruikelijk was. Het spel was omstreeks 1930 vrijwel overal in Nederland uitgestor ven. In de oudheid was het zeer gehefd, vooral in Griekenland en Zuid-Itahë, zoals o.a. uit grafvondsten blijkt. Al een tijdje ben ik op zoek naar een video band over Australië. Bestaat zo 'n band, zo ja, hoe kan ik er aan komen? Antwoord: Bij Boemerang Boeken komt in september a.s. een Nederlandstalige video band van Libra over Australië uit. De prijs is 39,95. Bij Boemerang kan ook een Engels talige band over 'Outback Australia' besteld worden. Boemerang is een internetwinkel die u bezoeken kunt, als u een internetaan sluiting heeft op het adres: www.boeme- ranghoekp.n nl Het postadres is: Postbus 16, 1850AAHeiloo. lEmiEfi OIKMHKENO? Word je van tarwezemelen dik en werken ze laxerend? Antwoord: Tarwezemelen bevatten veel cellulose en weinig calorieën. Zij zijn uitste kend geschikt om de ontlasting meer volume te geven en werken inderdaad daardoor laxe rend. Rode bieten bevatten veel nitraat. Ik heb altijd begrepen dat je nitraatrijke groenten niet mag opwarmen, omdat er dan nitriet gevormd wordt. Nu vraag ik me dan ook af of het wel zo gezond is om voorgekookte bie ten te kopen. Kun je bieten invriezen? In dat geval warm je ze immers ook weer op. Antwoord: Bieten ofwel kroten worden voorgekookt voor het gemak van de huis vrouw, omdat ze zo lang moeten koken en daarbij een onaangename geur verspreiden. Daarom vond men vroeger in grote plaatsen de bieten- of krotenkokers, die grote hoe veelheden tegelijk gaar afleverden. Wie ze kant en klaar in huis haah, hoeft ze alleen maar even op te warmen. In de zomer en nazomer kunt u bij de groenteman gerust van die losse voorgekookte bieten kopen, want die zijn dan kort daarvoor op de akker geoogst en hebben daardoor een laag nitraat gehalte, precies als de gesneden bietjes in potjes, die de bekende fabrikanten via krui deniers en supermarkten aanbieden. Ge waarschuwd is er uitsluitend voor producten met hoge nitraatgehalten en die komen meestal 's winters en in 't vroege voorjaar uit de broeikassen van kwekers die graag hun gewassen sneller en groter willen laten groeien door extra bemesting en inschake ling van een aantal uren kunstlicht tijdens de nacht. In dat geval kan het nitraatgehalte wel boven de 4000 mg per kg stijgen, precies als bij bleekselderij, postelein, raapstelen, radijs, spinazie, gewone sla en veldsla uit de kassen van dgl. beroepstelers. Wat betreft de groenten uit eigen moestuin kunt u gerust zijn, die worden doorgaans niet overbemest of met extra kunstlicht in de nacht kunstma tig opgefokt, dus die kunt u beslist veilig consumeren. De meeste diepvriesgroenten uit de winkel worden bereid van 's zomers op de koude grond gekweekte gewassen die minder nitraat bevatten dan die uit de kas sen. Het nitraat zelf kan geen kwaad, maar wel het nitriet dat daaruit kan ontstaan bij afkoeling en bewaring. Gekookte restjes kunnen daarom beter niet bewaard worden. Ook het gebruik van het kooknat, waarin veel nitraat verzameld is, voor de bereiding van soep of dgl. moet beslist worden afgera den. Bij groenten uit pot of blik is sprake van veel minder omzetting van nitraat in nitriet omdat ze snel zijn afgekoeld, 's Winters kunt u nitraatrijke groenten beter afwisselen met nitraatarme producten en bij twijfel aan de herkomst, de voorgekookte bietjes gebruiken voor een rauwkostslaatje. imUKKEN OF NIET Mogen middelen als paracetamol, finimal e.d. heel worden doorgeslikt? Antwoord: Lees eerst aandachtig de ge bruiksaanwijzing of de bijgevoegde bijslui ter. Daar staat namelijk vermeld hoe u het betreffende middel het beste in kunt nemen. In het algemeen moet u pijnstillers heel inne men met een flinke slok water. KLOK GEfnOLO Iemand anders heeft mijn klok stukgedraaid. Moet ik de schade zelf betalen of de persoon die dit gedaan heeft? Antwoord: U schrijft er niet bij wat die ongenoemde persoon aan uw klok kwam doen. Een echte klokkenmaker kan het niet haast geweest zijn, want die draait geen klok stuk... Was het wel een gediplomeerd vak man, en is er een stuk gereedschap uitge schoten, dan is uw brief overbodig, want dan heeft hij - of zijn baas - de schade vast en zeker al geregeld. Maar als u een vriendelij ke buurman of goede kennis te hulp hebt geroepen, en die zat met zijn vingers aan die klok om u te helpen, dan wordt er door geen enkele verzekeringsmaatschappij iets ver goed. Wel kunt u geleden schade declareren als hij voor een heel andere boodschap bij u kwam, maar - terwijl hij niets mee te maken had en ondanks uw verbod - toch aan die klok kwam. Dit lijkt ingewikkeld, maar de verzekeringsmaatschappijen willen met deze regeling alleen voorkomen, dat zij wor den opgelicht doordat een behulpzame buur man of een familielid eventjes de schuld op zich neemt als er bij u thuis iets duurs kapot gaat en die schade dan hij zijn eigen w.a.- verzekering meldt om u het bedrag uit te kunnen betalen. Nieuws GEREF. GEMEENTEN DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Teir (0187) 482784 *H,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7