Overdenking Zomerse orgelklanken op Schouwen-Duiveland Hallo, met Madelief! 1+1 dagen Dirksland uit de Heilige Schrift HET rJSJKVENSTER HDG ziet adviseurs node vertrelilien OPBRENGST COLLECTE Maag Lever Darm stichting Kerkdienst Ger. Gem. P.V. 'De Reisduif P.V. De Luclitbode Nationaal inkorfcentrum P.V. 'De ReisduiT Sommelsdijk Het zeker zalig worden van heidenen GESLAAGDEN Chr. s.g. Trins Maurits' In 't [enten Huisje --ïtl Blik op kerk ^Ni en samenleving Ij - De verzoening bestreden - Protest van binnenuit - De meerderheid beslist Het rumoer rondom de opvattingen van Pro fessor Den Heijer is nog niet verstild. Ook niet in de Gereformeerde Kerken, die hij als hoogleraar dient. Inmiddels heeft Dr H. Wiersinga, die twintig jaar geleden ook al vragen stelde bij de klassieke verzoenings leer, opnieuw van zich doen spreken, en mijns inziens gaat hij nog verder dan Den Heijer. Met zijn visie op de betekenis van het lijden van Christus plaatst hij zichzelf niet alleen buiten het beüjden van de kerk der Reformatie, maar zelfs buiten het christen dom. Immers, wie zegt dat Jezus misschien een weg is, maar niet de enige weg tot God, die heeft het christeUjk geloof op één lijn gesteld met andere wereldgodsdiensten. We mogen met dankbaarheid constateren dat deze opvattingen ook binnen de Gerefor meerde Kerken scherpe tegenspraak oproe pen. Al geruime tijd hebben zij die naar Schrift en belijdenis wensen te leven, zich verenigd in het Confessioneel Gereformeerd Beraad. Dat was een beweging, te vergelij ken met de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, die de GK wilde terugroepen naar de belijdenis van de kerk der eeuwen. Nu de Gereformeerde Synode echter heeft uitgesproken dat Den Heijer zich met zijn opvattingen nog be- weeigt binnen de grenzen van het belijden, wordt het CGB meer een richtingsorganisa tie. Het feit dat de Gereformeerde Synode open lijk heeft erkend dat de GKN een plurale kerk is geworden - een kerk waarin verschillende meningen naast elkaar kunnen bestaan - is voor het CGB een reden om dan tenminste op te komen voor de rechten van hen die de klas sieke leer onderschrijven. Kritische stemmen zijn opgegaan, die zeggen dat het CGB hiermee de koers heeft veran derd, en in zekere zin is dat juist. Het is niet meer in de eerste plaats gericht op de héle kerk, maar het eist nu een rechtmatige plaats op voor die ambtsdragers die wensen te blij ven bij de belijdenis van de kerk der eeuwen. Maar het CGB wil wel blijven staan in het midden van de kerk, om die op te roepen tot wederkeer. Het is, zuiver menseüjk bekeken, de vraag of een en ander veel effect zal sorteren. De Her vormde Kerk heeft vanouds een rechtervleu gel waar synodebesluiten die haar niet wel gevallig zijn, gewoon terzijde worden gelegd. De Gereformeerde Kerken hebben lang de indruk gemaakt, één te zijn, en zich te onderwerpen aan het gezag van de synode. Ook al was men het met bepaalde besluiten niet eens, men legde zich neer bij de meer derheid. Daarin schijnt nu verandering te komen. Althans, de Classis Dokkum heeft geprotes teerd tegen de synode-uitspraak. Het kwam haar te staan op een vermaning van de syno- de-praeses. Ds. Dofï. Die staat op het standpunt: de synode heeft gesproken en dan past het een classis niet, tegen zo'n uitspraak protest aan te tekenen. De meerderheid besUst, dan heeft een min derheid zich daarbij neer te leggen. Als dat de methode wordt van de SoW-kerk - de minderheid heeft zich maar te schikken naar de meerderheid - dan belooft dat niet veel goeds voor de toekomst. Waarnemer Links de heer Korbijn, rechts de heer Dogterom Op dinsdag 27 juni jl. was de Stichtingsraad van de HDG in vergadering bijeen. Ditmaal niet alleen om de reguliere agenda af te wer ken. Ook moest - zij het node - afscheid genomen worden van de beide adviseurs. Dokter Dogterom als medisch adviseur en oud-notaris Korbijn als juridisch adviseur. Bestuursvoorzitter G. Joppe schetste de betekenis van beiden voor de HDG. Dokter Dogterom was al voor de bouw van De Samaritaan betrokken bij de totstandkoming ervan. De heer Korbijn in een wat later sta dium. Beiden opereerden vanuit hun adviseur schap wat op de achtergrond, maar hadden ieder vanuit het eigen vakgebied een wezen lijke en belangrijke inbreng. Als blijk van waardering en respect was het de voorzitter een genoegen beiden de gou den HDG-speld uit te reiken. Tentoonstelling over communicatie in de natuur in Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch, 7 juli -10 september 2000 Vorig jaar was in Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch in Dordrecht de tentoonstelling 'Hallo, met Made lief!' te zien. Deze zomer staat de ten toonstelling er opnieuw, dit keer met een aantal toegevoegde doe-elementen waarmee kinderen (en volwassenen) met elkaar kunnen communiceren. In een keurig stripverhaal met veel fpto's, verrassende geluidseffecten en speelse grap jes wordt getoond dat dieren en planten in geuren en kleuren, door geluid, houding en gedrag van alles aan elkaar vertellen. Het afbakenen van een territorium met zang of reuksporen, het versieren van een vrouwtje door imponeergedrag en mooie kleuren, het hoofd bieden aan vijanden door camouflage of intimidatie, het komt allemaal aan bod. Bijzonder aan de tentoonstelUng is dat alle tekst door de planten en dieren zelf in bal lonnetjes wordt gezegd. Door de keuze van de foto's is de boodschap meteen helder. De tentoonstelUng is daarom voor kinderen én volwassenen zeer de moeite waard. Met een knipoog naar de mensenwereld wordt duide- Ujk gemaakt dat mensen, dieren en planten als het om communiceren gaat eigenlijk veel minder verschillen dan je zou denken. Bovendien biedt de tentoonstellhng een aan tal speelse manieren om als mensen met elkaar te communiceren. Zo kun je een brief versturen per buizenpost, gekke bekken trekken in de lachspiegels, laten zien waar je bij wilt horen door je te verkleden en in het klimrek stoere kunsten uithalen. De tentoonstelling is tot en met 10 septem ber te bekijken tijdens de openingsuren van het bezoekerscentrum. Het Bezoe kerscentrum De Hollandse Biesbosch ligt aan de Baanhoekweg 53 in Dordrecht. Het centrum is open van 09.00 tot 17.00 uur, vanaf september op maandag geslo ten. De toegang is gratis. Telefoon: (078) 6305353. In de Maag Lever Darm Week van 18 t/m 24 juni 2000 vond de collecte plaats van de Maag Lever Darm Stichting. De opbrengst bedroeg in Stellendam 2.288,65 in Sommelsdijk ƒ2.336,10 inOude-Tonge ƒ2.453,20 De Maag Lever Darm Week staat in het teken van kinderen met een spijsverterings- ziekte. Elke dag worden er maar Hefst 70 kinderen met een spijsverteringsziekte opge nomen in het ziekenhuis. Met uw gift kun nen we een hoop doen, hartelijk daiik. Hebt u de collectant gemist, dan kunt u uw bijdrage storten op giro 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwegein. Voor vragen over de spijsvertering kunt u onze InfoUjn bellen: (0900) 2025625 (22 cent per minuut) op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur. NIEUWE TONGE - dinsdag 4 juli 19.30 uur ds. J. Schipper van 's Gravenpolder. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 23 juni 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Montauban, afstand 887 km, in concours waren 77 duiven die op vrijdag 10.00 uur werden gelost met een Zuid westen wind. De eerste duif arriveerde op zaterdag om 07.09.14 uur en haalde een snelheid van 994.44 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: C. BQeijn 1,3,10,12,18,19; D. J. van Noort 2,4,14; D. Maüepaard 5,6,13; J. de Blok 7; P. van den Boogert 8, 16, 17; M. A. van Nimwegen 9; Comb. Appel-Vis van Heemst 11; J. van der SUk en Zn. 15. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juni 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Chauteauroux, afstand 578 km, in concours waren 138 duiven die om 10.00 uur werden gelost met een Noord-westen wind. De eerste duif arriveerde om 18.04.12 uur en haalde een snelheid van 1193.48 m.p.min. De gedetailleerde uit slag luidt: P. van den Boogert 1, 10, 14, 15, 34; M. A. van Nimwegen 2,4, 7, 25, 27, 33; J. de Blok 3,16,19,22,38, 30; Comb, van der Sluijs 5, 13,17,21,26,29,31; K. de Jong 6; Aje Ros molen 8; C. Kleijn 9, 20; Comb. Hameete- Hoekman 11, 23, 24, 32; P. van Moort 12, 35; H. Rosmolen 18. te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juni 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Chateauroux. Afstand 571 km. In concours waren 96 duiven die om 10.00 uur met noordwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 18.11.11 uur en haalde een snelheid van 1162.95 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: M. Huizer 1,3,20; A. het Jonk 2,11,14,19, 22; S. H. Stoop 4, 6; A. Molenaar en Zn. 5, 9,16,23; C. Logmans 7,18; T. v. d. Ochtend 8,24; H. Kamerüng 10,13; D. Kievit 12,17; H. Kievit 15; B. v. d. Ochtend 21. Wedvlucht Montauban 23 juni 2000. Aantal 123 duiven. Los 10.00 uur. Ie 07.09.14. Snelheid 994.44 m.p.min. C. Kleijn 1, 4, 15, 18; D. J. van Noort 2, 6, 26; Ant. Redert 3, 5, 16, 20, 22; D. MaUep- aard 7, 10, 19; F. Logmans 8, 13, 21, 27, 28; J. Torreman 9, 23; J. de Blok 11; P. van den Boogert 12; M. A. van Nimwegen 14; Comb. Appel-Vis van Heemst 17; Aiy Spuy 24, 31; Coverde en Zns. 25, 30; J. van der Slik en Zn. 29. Autobedrijf Jan van Dijk Het is bijna weer zover. De 1+1 dagen wor den weer gehouden in sporthal De Gooye op 8, 9 en 10 augustus. Met heel veel andere kinderen zijn er leuke dingen te doen: knut selen, bijbelverhalen, spelletjes, zingen, muziek, lachen en nog veel meer. Het wordt een groot feest. Het thema is 'Wijs op weg'. Elke ochtend van 09.00 tot 12.00 uur hopen we weer een heleboel kinderen te ontmoeten. Donderdag 10 augustus gaan we met z'n allen pannenkoeken eten en 's avonds hou den we de slotavond, voor iedereen. Alle kinderen die er vorig jaar ook waren, krijgen persoonlijk een uitnodiging. Aan deze uitnodiging zitten twee kaartjes. Eén om aan een ballon te hangen die je thuis kunt versieren en mee kunt nemen naar de sport hal om het daar heel gezellig te maken. Met het andere kaartje kun je een vriendje of vriendinnetje uitnodigen. Ga je alvast op zoek naar iemand die je mee wilt nemen? Dan zien we alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar op dinsdag 8 augustus met een versierde ballon en een vriendje of vriendinnetje. Entree: ƒ1,- per dag. "Ili zal zeggen tot het Noorden: Geef, en tot het Zuiden: Hond niet terug! (Jesaja 43:6a) Van eeuwigheid heeft God Zich een gemeente verkoren tot zaligheid, een gemeente uit Jood en Heiden. Deze gemeen te zal zeker zalig worden, omdat God het wil. In het toebrengen van deze gemeente werkt de Heere middellijk, zie ook zondag 21. De Zone Gods zal uit het ganse mense lijk geslacht Zich een gemeente, tot het eeu wige leven uitverkoren, door Zijn Geest en Woord vergaderen, vanaf het begin der wereld tot het einde. Daarom zullen er ook heidenen, die onder het zegel der verkiezing hggen, zalig worden. Ook op de zendingsvelden zal Gods Geest Zich aan het gepredikte Woord paren. En dan wordt het waar: De zal zeggen tot het Noor den: Geef, en tot het Zuiden: Houd niet terug! Op dit bevel des Heeren zal satan zijn prooi moeten loslaten. Het welbehagen des Hee ren zal door de hand van de Middelaar gelukkiglijk voortgaan. En de handen van de Middelaar zijn doorboorde handen! Deze zijn de waarborg voor het zeker zalig wor den. Zijn doorboorde handen zien er op dat Hij voor Zijn ganse Kerk aan Gods gerech tigheid volkomen genoeg voldaan heeft. Hij heeft met de prijs van Zijn bloed de bruids schat geheel betaald, tot de laatste penning, voor Adams zonen en dochteren die alles hebben doorgebracht. Met alle hem ten dienste staande middelen zal de vorst der duisternis proberen het werk Gods tegen te houden en tegen te staan, ook op zendingsvelden. Doch welk een majestei telijke woorden: Geef en Houd niet terug. En dan gebeurt het wonder. Het woeste volk zal voor Hem knielen. Wanneer ook voor een heiden zonde tot zon de wordt zal er met verslagenheid in het hart gevraagd worden wat te doen om zalig te worden. Welk een balsem wanneer in een weg van ontdekking de geur van de verdien ste van Christus het hart mag gaan vervullen, wanneer de naam van de Zone Gods een uit gestorte olie wordt. Dan zullen ook heidenen ervaren dat de rust van de Wortel van Isai' heerlijk zal zijn. Geve de God aller genade ons, lezers en lezeressen, zalig te worden als een heiden! Sommelsdijk ds. J. Karels Aan de c.s.g. "Prins Maurits" te Middelhamis slaagden alsnog voor het examen: atheneum: Gert Jan Grinwis, Ouddorp; Irene Kulk, Sommelsdijk. havo: Wyo Bruggeman, Dirksland; Corstiaan Kamp, Oude-Tonge; Petra Sprong, Oude- Tonge; Ronald van Vossen, Nieuwerkerk. mavo: Thijs Fleuren, Middelhamis; Nicole Trommel, Middelhamis; Marieke de Vos, Oude-Tonge. Ook deze zomer valt er op SchouM'en-Duiveland voor liefhebbers van orgelmuziek weer veel te beleven. Zovi^el in de Nieuwe Kerk te Zierikzee als in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is er een aantrek kelijke serie orgelconcerten. De organisten van beide kerken, Rinus Ver- hage en Prosper Sevestre doen dit al diverse jaren. In 1997 besloten zij hun concertenseries elk jaar op elkaar af te stemmen. De concerten wor den op woensdagavond gegeven maar afwisselend in de ene dan wel in de andere kerk. Daarnaast zijn er in Zierikzee op enkele toeristendagen (dinsdag) ook 's middags concerten. Voorts houden Verhage en Sevestre in de gaten dat zij niet dezelfde organisten uitnodigen. In de toekomst zul len zij ook voor wat betreft de programmering meer samenwerking zoe ken. Zo valt te denken aan muziek van bijv. een componist wiens hon derdste geboortejaar wordt herdacht. De beide orgels die de luisteraars kunnen beluisteren kunnen als de belangrijkste van Schouwen-Duiveland worden beschouwd. Ze zijn echter zeer verschillend van karakter. Het orgel van de Nieuwe Kerk te Zierikzee, dat in 1848 werd gebouwd en in 1996 per fect werd gerestaureerd, is een uitgesproken Hollands romantisch orgel. Derhalve khnkt hierop vooral de muziek uit de 19de en eer ste helft 20ste eeuw ideaal. Door zijn omvang legt het aan de organist nauwelijks beperkingen op en zijn ook de grote symfo nische orgelwerken van Franse en Duitse componisten goed uit te voeren. Mede door de uitstekende akoestiek van het eveneens uit 1848 daterende kerkgebouw laat het orgel met zijn warme en imposante klank altijd een onuitwisbare indmk bij de luiste raars achter. Het eerste concert in deze kerk kunt u beluisteren op woensdag 12 juli. Dan zal 'huisorganist' Rinus Verhage de serie concerten openen. Maar een week eerder, op woensdag 5 juli kunt u al in Brouwershaven terecht. Het orgel van de kathedraalachtige, in de 16de eeuw voltooide. Grote of Sint Nicolaaskerk aldaar is geheel anders van karakter. Op het oog denkt men met een zeer oud instrament te maken te hebben. Dat klopt in zoverre dat er zich een zeer oude (1557, één van de oud ste in Nederland) orgelkas in de kerk bevindt. Maar dat is slechts de buitenkant. Het orgel heeft een bewogen geschiedenis achter de rag. Van 1892 tot 1900 heeft het instrament zelfs in het Rijksmuseum in Amsterdam gehangen, waarschijnlijk toen al zonder interieur. Maar na de ramp van 1953 is in 1968 en in 1980 een geheel nieuw orgel in de kas gebouwd. Dat was juist in een periode dat Nederlandse orgelbouwers zich steeds meer gingen oriënteren op de orgel bouwmethoden en het klankkarakter van de Noordduitse orgelbouwers in de 17de en 18de eeuw. Dat is in Brouwershaven goed te horen. Dit orgel biedt, in tegenstelling tot dat in Zierikzee, door zijn heldere, slanke en tegelijk brede klank ideale mogelijkheden voor de vertolking van de doorzichtige, sier lijke en soms ragfijne orgelwerken uit de Barok- en Rococoperiode. Ook muziek uit de Renaissance en de latere 20ste eeuw vindt in dit instrament een ideaal medium. Voor de grotere romantische orgelwerken is dit orgel juist weer minder geschikt. Maar dat is ook logisch. Een orgel waar de muziek uit alle eeuwen ideaal op klinkt bestaat niet, net zo min als dat de symfonie van Mahler gespeeld door een ensemble met oude muziekinstramenten om aan te horen is. Op woensdag 5 juli is het eerste concert van een reeks orgelconcerten in de Brouwse Grote Kerk. In deze serie kunnen de luiste raars ook minder gewone orgelmuziek horen. Met een knipoog naar muziek voor andere instramenten of uit andere genres zullen de organisten laten horen dat een kerkorgel zich prima leent voor een breder muziekspectram dan wat men daarvan gewend is. Er zal bijvoorbeeld muziek met een jazz-achtergrond en ook dansmuziek te beluisteren zijn. Zo zal de jonge organist Jamie de Goei (1976) op 5 juh een aantrekkelijk program ma met deels ongewone werken ten gehore brengen. Op het programma staan o.a. wer ken van Bach en Samuel Scheidt (variaties over een Nederlands volksliedje) die waar schijnlijk oorspronkelijk voor klavecimbel zijn gecomponeerd. Van Mozart en Men delssohn speelt Jamie de Goei werken (Fan tasie in d resp. Praeludium en Fuga in f), die voor piano zijn geschreven en die, vooral bij Mendelssohn, meer dan hun orgelwerken de genialiteit van de componist laten horen. Brahms schreef op het laatst van zijn leven een aantal koraalbewerkingen waarvan er drie worden gespeeld. Tenslotte twee hedendaagse werken; een Allegretto van Wim de Ruiter met typische jazz-elementen en tenslotte de verrassende Partita en Finale over 'O Nederland, let op uw saeck' van de eerste leraar van Jamie, de Bossche organist Jacques van den Dool. Laatstgenoemde leidde Jamie op voor het Utrechts Conservatorium waar hij momen teel onder leiding van Reitze Smits zijn stu die aan het afronden is (hij is reeds in het bezit van het diploma Docerend Musicus en het eerste deel van Uitvoerend Musicus) en waar hij ook kerkmuziek en koordirectie stu deerde. In 1998 won hij de eerste prijs van het Intemationaal Orgelconcours voor Orgel- studenten te Leiden en volgde bij enkele bekende buitenlandse organisten master- classes. Thans is Jamie organist in Zoelen en Zoel- mond en koordirigent te Gorinchem en Mau- rik. Het concert van 5 juli begint om 20.00 uur en zal ongeveer een uur duren. Zoals altijd zijn de programma's voorzien van een uitvoerige toelichting en informatie over het orgel. Na afloop is er gelegenheid voor een kopje kof fie, thee of een glas fris. Voor belangstellen den is er dan volop gelegenheid om met de concertgever rastig na te praten. ■21- Neen, met geen enkel woord weerlegde hij het ongewoon heftige ver wijt van zijn vrouw, dat hij in gewone omstandigheden ongetwijfeld op afdoende wijze zou weerlegd hebben. Het scheen wel of hem thans de lust en de moed daartoe ontbraken. Gisterenmiddag, toen Gravels de boodschap overbracht, die hem zo woedend had gemaakt, was er nog gelegenheid geweest om de vrou wen in veihgheid te brengen binnen binnen Elburgs wallen, al zou hij dan ook het schippershuis angstvallig vermeden hebben, maar nu was het te laat. In dit noodweer was de weg langs zee niet meer begaan baar en het zou geheel en al zijn schuld zijn, als ze straks misschien hier door het water werden ingesloten, en de vloed de akkers en vel den om de Guilerhof onder water zette. Dit mogelijke feit alleen bete kende voor hem reeds eén ramp op zichzelf; immers zou het zoute zeewater de grond voorjaren bederven! Dat bedoelde straks zijn vrouw, toen ze sprak van dankbaarheid in voorspoed. Was hij dankbaar geweest? Had hij zich dankbaar getoond jegens God voor de rijke zegen op zijn arbeid? Of had hij hovaardig en in opgeblazen zelfvertrouwen die zegen toegeschreven aan eigen bekwaamheid, aan eigen beleid en eigen inzicht?. Het werd Willem van Guilen zó bang om het hart, dat het klamme zweet hem op het voorhoofd parelde en hij kon niet nalaten te mom pelen: "Het moet anders worden, zó kan het niet langer, ik ging te ver..." "Vrouw", zei de boer op veel zachter toon dan hij gewoon was, "waar is Hanneke toch?" Ondanks de angst, die haar zoeven de moed schonk om haar man te verwijten, dat hij de trouwe Gravels slecht had behandeld, merkte de boerin toch op, dat zijn hooghartig zelfvertrouwen een geduchte knak begon te krijgen, en dat deed wel de bitterheid verdwijnen uit haar gemoed, doch tegelijkertijd haar angst nog toenemen. Als haar eigen man begon te vrezen, dat er werkelijk gevaar dreigde, dan was het zeker niet denkbeeldig. "Hanneke had me verteld, dat je Gerrit ontslagen en hem zijn huisje had ontzegd, en zij ging de deur uit met de woorden: "Als Gerrit niet hier mag komen, ga ik naar hèm toe; ik wil weten, waarom hij zó behandeld worden". Ik ben bang voor het noodweer", ging de boerin voort, "maar Hanne ke kent geen vrees en door storm en slagregen is ze naar Gerrit en Trai gegaan. Ik wou, dat ze maar terag was!" Van Guilen was nog bleker geworden dan hij al was. Zou zijn enig kind niet bij hem zijn als straks de nood aan de man kwam? Zou ze de lemen hut verkiezen boven de sterke Guilerhof? Zou ze zich in deze onzekere, onrastige ogenblikken openlijk scharen aan de zijde van hen, tegenover wie haar vader zuUc een houding had aangenomen? Hij wist het, dat Gerrit haar eerlijk en rondborstig zou vertellen, waar om hij geen bouwknecht meer mocht zijn op de akkers, waardoor hij reeds de ploeg dreef, toen haar vader nog een kind was. Hij zou het niet verzwijgen, dat Frank Lindorp voor de poort van de Guilerhof had lopen wachten, om de vrouwen een veiUge schuilplaats aan te bieden in zijn huis, en dat hij, Gerrit Gravels, buiten zijn schuld de zeeman had ontmoet en diens boodschap overgebracht aan de boer. Hij zou zijn spijt er over betuigen, dat haar vader de boodschap van Frank in de wind sloeg, en van hem verlangde, dat hij nooit meer een woord met Frank zou wisselen, en dat, toen die eis niet ingewilligd werd, het ontslag was gevolgd. Wat wonderlijk ding toch is het hart van een mens! Gisteren leek het Van Guilen, dat hij toch zeker ten volle gerechtigd was om te hande len, zojds hij deed, en nu kon hij zelf niet begrijpen, welk een boze geest hem bezield moest hebben om de man, die hem nooit anders dan met trouwe aanhankelijkheid had gediend, zo koud en hard weg te zenden alsof hij een landloper was. Een vlijmende smart ging hem door de ziel als hij eraan dacht, hoeveel minder angstig hem deze bange uren zouden zijn, indien de flinke, vastberaden bouwknecht op de hoeve was, om hem met raad en daad behulpzaam te zijn, als straks misschien de nood aan de man kwam. Het was alsof diezelfde gedachte ook zijn vrouw bezighield. Opeens kwam het er smekend uit: "Willem, ach Willem, stuur Jaap Harder toch naar Gerrit, om hem te vragen, of hij met zijn vrouw en Hanne ke dadelijk naar hier wil komen; Hanneke moet in elk geval niet weg-, bUjven. Hoor toch eens, hoe de stormwind raast; ik besterf het nog van angst". De boer trachtte zich te vermannen en probeerde om iets van het oude zelfvertrouwen in de toon van zijn stem te leggen, toen hij zei: "Wees toch niet zo overdreven bang, Martha; over een uur breekt de dag aan, en dan is heus het ergste voorbij". Maar de toon waarop hij sprak, en zijn bleek gelaat, verrieden al te duidelijk, dat hij in zijn eigen woorden niet meer geloofde en de kracht miste om zijn vrouw te overtuigen. Heftig herhaalde ze haar eis, om Jaap Harder naar Gravels te zenden. Wat moest de boer thans zijn vrouw antwoorden? Zou hij zeggen, dat hij in zijn harde trots ook Jaap Harder zijn ontslag had nage- schreeuwd, omdat de jongeman, nu het gevaar dreigde, bij zijn moe der wilde zijn? "Jaap naar Gerrit zenden kan ik niet, Martha", sprak hij tenslotte, "de ondankbare kerel heeft mij in de steek gelaten en is naar zijn moeder gegaan, omdat hij haar niet aUeen wilde laten als er soms iets gebeurde". Enige ogenblikken bleef de boerin hem zwijgend aankijken, alsof ze verwachtte, dat hij nog meer zeggen zou, doch hij hield de lippen stijf op elkaar gedrakt en liep naar de deur om nog eens buiten te gaan zien, of de wind geen neiging toonde, om te veranderen; alleen daar van verwachtte hij heil. "Zijn wij dus op het ogenblik met z'n beiden op de Guilerhof?" riep de boerin uit. "Wat moeten we dan beginnen, ^Is de dijk doorbreekt en het water de Guilerhof overstroomt? Begrijp je lüet, Willem, dat de stal, die zoveel lager ligt dan het erf, het eerst door de vloed wordt bereikt, met het gevolg, dat al het vee zal verdrinken! Wat kun je alleen beginnen? "Bedaar toch, Martha, en denk niet dadelijk het ergste - als de wind draait..." De boerin was thans echter alle vertrouwen in de onfeilbaarheid van haar man kwijt en heftiger riep ze: "Je wilt je hovaardige trots niet breken, anders ging je zelf naar Gerrit toe, om hem te vragen, met zijn vrouw en Hanneke hierheen te komen". Straks zag Van Guilen nog bleek van angst en spanning, toch thans begon het bloed hem opnieuw naar de wangen te stijgen en was er werkelijk opnieuw de oude klank in zijn stem, toen hij uitriep: "Wat bezielt je, vrouw, om dat van mij te verlangen? Wie is er de baas op de Guilerhof, Willem van Guilen of zijn gewezen bouwknecht?" Enigszins zachter voegde hij er aan toe: "Nog een half uur, dan komen mijn vier arbeiders op de hoeve en heb ik hulp genoeg. Gerrit Gravels kan ik dan gerast missen". HOOFDSTUK 12 Bijna op dezelfde tijd, dat boer Van Guilen zijn bed had verlaten, waren ook Gerrit Gravels en zijn vrouw opgestaan. "We moeten er uit, Trai", had Gerrit gezegd, "het is noodweer en God moge dit deel van de Veluwe genadig zijn, ik vrees het ergste". (wordt vervolgd) OFFICIEEL .DEALER BRIELLE, Siagveidig, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5