Vaar- en wandelexcursies Neeltje Jans 'Waarom...?' GEZOND WEL eiaraiei-iiiEuws PREDIKBEURTEN Persoonsgebonden budget nu ook in de geestelijke gezondlieidszorg Voortaan hebben fietsers van rechts voorrang H H H H H H H H H N N H M H N H N N H N H H H H H N N H EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Gebr. de Waal Vooruit en een cadeau van de gemeente Oostflakkee 'De digitale moeder' M Nieuw op de Zuid-Hollandse eilanden: PAGINA 2 VRIJDAG 30 JUNI 2000 De uienoogst is weer begonnen. Tussen Oude en Nieuwe Tonge was deze landbouwer, de heer Van Zielst uit Nieuwe Tonge, zijn rode winter-uien aan het rooien. Na het rooien blij ven de uien nog enkele dagen op het land liggen om te drogen. Daarna pas worden ze 'geraapt' en in schuren opgeslagen. In de maand juli kunt u niet om Neeltje Jans heen: elke week vinden drie excur sies plaats, wandel- en vaartochten. Elke dinsdagavond en woensdagmiddag kunt u onder begeleiding van een gids wandelen. Daarnaast kunt u vanaf donderdag 6 juli elke donderdagochtend in Zierikzee opstappen om een vaartocht te maken op de voormalige waddenveerboot 'De Fries land' naar Neeltje Jans voor een wande ling aldaar. Maar het excursieprogram ma van deze maand begint met een excur sie voor iedereen die van planten en beestjes onder water houdt, begeleid door biologen van de Nederlandse Onderwa tersport Bond. Excursies in juli Gedurende de maand juli vinden o.a. de vol gende excursies plaats: Elke dinsdagavond, 19.00 uur: natuur wandeling over Neeltje Jans. Elke woensdagmiddag, 14.00 uur: natuur wandeling over Neeltje Jans. Elke donderdagochtend, 11.00 uur; ge combineerde vaar- en wandeltocht vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans (tot ca. 16.00 uur). Wat u verder moet weten De wandelexcursies starten bij het naam bord van Natuurmonumenten en Het Zeeuw se Landschap, aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans (betaald parkeren). Deelname aan de excur sie kost 7,50; donateurs of leden van Natuurmonumenten of het Zeeuwse Land schap en hun gezinsleden 5- en kinderen t/m 12 jaar betalen 2,50. De excursie duurt ongeveer twee uur. De vaartocht met De Friesland stai1 in Zie rikzee, haven 't Luijtje. Aanmelden bij Rederij Gebhard, tel. (06) 55710933. Kos ten: volwassenen ƒ27.50, kinderen t/m 12 jaar/17,50. Een groot team natuurgidsen Een kundig team van gidsen staat altijd voor u klaar om u op alle nieuwtjes in de natuur te wijzen. Op een boot, tijdens een wandeling. boven of onder water, alle aspecten van het voormalig werkeiland Neeltje Jans worden van alle kanten belicht. Ook bezoekers van Waterland Neeltje Jans kunnen gratis mee met een natuurwandehng. Historie Neeltje Jans was ooit een zandplaat in de monding van de Oosterschelde, maar met de bouw van de stormvloedkering in de Ooster schelde werd de zandplaat opgehoogd en omgevormd tot werkeiland. Toen de pijler- dam in 1986 gereed was, bood het landschap op Neeltje Jans een aanblik van zand, beton, opslagdepóts en loodsen. Vereniging Natuurmonumenten en het Zeeuwse landschap hebben van dit land schap een natuurgebied gecreëerd; een geva rieerd duinlandschap dat past in de weidse omgeving aan de kust van de Oosterschelde. Er zijn duinen, natte valleien, een slufter (geul) en een vogeleiland. Het veelzijdige landschap trekt tal van vogels. Opmaat Wilt u een excursie organiseren voor een eigen groep of voor een speciale gelegen heid? Excursies kunnen op verzoek gegeven worden; in vele talen en voor verschillende leeftijden. Ook rolstoelgebruikers zijn van harte wel kom. Bel voor een excursie op maat met mevrouw P. Sloof, tel. (0113) 695431. Briefpapier - Fakturen Verio vingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarter) Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Drukkerij Fietsers die van rechts komen, krijgen vanaf mei 2001 ook in Nederland voorrang op ongeregelde kruisingen. Daarmee komt een einde aan de uit zonderingspositie van Nederland in Europa voor wat betreft de voor rangsregels. In heel Europa krijgen alle voertuigbestuur ders die van rechts komen voorrang, behalve in Nederland. Sinds de Duitse bezetting heb ben fietsers die van rechts komen in Neder land geen voorrang op auto's. De Neder landse fietsers moesten uit de weg voor de (meestal Duitse) motorvoertuigen. In het verleden is al vaker gewezen op de inconse quentie van de regel. Bij de overeenkomst tussen rijk, provincies en gemeenten over het aanpakken van de verkeersonveiligheid is daeirom afgesproken de regel te verande ren. Eigenlijk stond de verandering gepland voor komende december. Maar gemeenten von den dat ze te weinig tijd hadden voor een veilige invoering. Half april maakte minister Netelenbos bekend dat het mei 2001 zal worden. Vanaf die datum moeten fietsers dus voorrang krijgen op al die kruisingen waar de voorrang niet is geregeld moet bor den of haaientanden. De regel heeft trou wens nóg een consequentie: ook ruiters van rechts hebben voorrang. Van enkele lezers kregen we een reactie op de vraag in onze editie van vorige week vrijdag naar het gedicht 'Waarom is de aarde rond'. Hieronder treft u in het in zijn geheel aan. 'Waarom is de aarde rond, Ta? 'Waarom is fdj niet vierf^nt? 'Waaromgaat de zee niet verder "Dan precies tot aan het strand? "Pa, hoe kpmt het dat een xHsje Onder water toch niet stil(t? "En hoe lq>mt het dat de hang/llh/i Sits hij stul<i is niet meer tikt? 'Waarom schijnt de zon nooit 's nachts eens? 'Waarom trouwde 11 met !Ma? "En hoe /(pmt nou toch oom ^endril<i_ 9ianzo'ngladkaathoofd, zeg Ta? Toen de ooievaar mij bracht, "Pa 'Waren Ma en U toen thuis? 'Waarom bracht hij mij juist hier, Ta 'En hoe kpam hij in dit huis? Qroeit er aan een appefboom nou 9{poit per ongefuk een peer? 'Waarom heet Moeder een mevrouw, en 'Waarom heet 11 een mijnheer? Slis 11 in een vCiegmachine 'Hpu eens heel hoog de lucht inging 'En ons huis nou eens in brand stond, Ta SHoe /(wam U dan uit dat ding? Zeg Ta, waarom ben ikgeen zusje? En hebt 11 oof^weCeensgehuiCd? Ta, als ik_was tegengevallen Had 11 mij dan omgeruild? "Hebben de arme jongens 's winters Zonder winterjas het niet kpud? ÜQijgen zij van Sinterklaas dan niks? Zijn die jongens dan zo stout? 'Waarom draagt men zwarte kleren Ris men in droefheidzit? Zijn ze 's nachts dan niet bedroefd, Ta 'Want hun nachtkleedis toch mt? Zeg Ta, hadikalmeteen een broekman En een trui en een jas? Toen de ooievaar mij bracht, Ta. Hoe wist 11 dat ik^het was? Ta 11 zei, dat toen 11 klein was "Dat 11 nooit stoute dingen deed En dat 11 in Uw jeugd nooit jokte 'Wanneer begon '11 daar dan mee? Ta, hoe kpmt het dat er elke morgen 'Hieuwe melk'Weer is inzo'n kpe? Zeg Ta, waar groeien de sigaren? O, daar roept Ma, Jantje moet naar bedje toe' Heeft u een voornaam Ik ook. Twee zelfs. Voornaam hè. Die vertel ik u overigens niet. Afstand moet er blijven. De huidige trend om fan en alleman met zijn of haar voornaam aan te spreken is een teken van vergaande nivellering en ongepaste gelijke- righeid. Op zich wellicht niet verkeerd maar in z'n uitwerking funest. De enige Nederlandse staatsburger die ongestafl met haar voornaam mag worden aangeduid is onze vorstin. Het gebruik van voornamen stamt nog uit de tijd dat achternamen onbekend waren. Tijdens de Franse Revolutie moest je elkaar als burger en burgeres aanspreken. Koning Lodewijk 16-de werd tijdens het proces tegen hem burger Capet genoemd. Hij bezat als koninklijk persoon wel een achternaam. Ook korporaal Napoleon beschikte over deze luxe. Een van de redenen om iedereen hier mee te belasten. De verwarring werd eerder groter dan kleiner met al die fansen's. Of heet u toevallig fanssen Tijdens de negentiende eeuw was het gebruik van, liefst dubbele, achternamen bon ton. En niet omgekeerd. Alleen sommi ge kunstenaars en schrijvers gebruikten hun voornaam. Vorsten en hoogwaardig heidsbekleders werden met majesteit of excellentie aangesproken. Tijdens de vorige eeuw kwamen populari serende benamingen als: vadertje Drees, de vliegende huisvrouw, onze man in Parijs en ome foop in zwang. Met het optreden van jongeheer Wiegel en mr. A.A.M, van Agt raakte het gebruik van voornamen tegen wil en dank in zwang. De mensen in het land wisten na korte tijd niet beter of de premier heette Dries en later Ruud. Hiermee zag Napoleon z 'n levenswerk pos tuum ineen storten. Alleen de belasting dienst doet nog haar voordeel met zijn uit vinding. Daar kunnen ze het kennelijk niet nog leuker maken. Anno heden weten we niet beter. De voor- namencultus begon ooit in de sportwereld. Ard en Keessie, Reinier, Bemardus, fohan, Rembrandt en Evert. Achtereenvolgens: Schenk, Verkerk, Paping, Smytegelt, no. 14, van Rijn en van Benthem. Dit voor de jon gere lezers. Vandaag de dag is het Wim, Jozias en Annemarie wat de klok slaat en lees je soms de vreemdste combinaties als: Boris en Rogier of Gerrit en Wouter (eerst Wim). Het merkwaardigste duo blijft even wel het echtpaar Peper/Kroes. Bram en Nee- lie zogezegd. Een bestuurlijk tweetal met iets teveel boter op hun hoofd. Dat is niet voor naam. Alledaags Zondag 2 juli 2000 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. de Bode, Genemuiden en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldmanen 18.30 uur ds. H. de Bode - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, 11.15 uur ds. Gabriel Klusz, duitstalige dienst en 18.30 uur ds. C.Holleman. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. B. V. d. Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. P. van Duijvenbo- de - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. A. J. Krol, Gorinchem. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. M. den Boer - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J. Bakker, Capelle a/d IJssel - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. Verduin, v.m. bediening Hei lig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal en bevestiging ambts dragers - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Iccsdicnst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nache- nius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (dopen) - Christenge meente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur K. Mul der. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bevestiging ds. C. Gielen en 14.30 uur ds. C. Gielen intrededienst - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. Out en 17.00 uur de heer J. L. Min naar, Sommelsdijk. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. van Gorsel en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. F. J. M. van Velt- huizen. Delft en 18.00 uur ds. H. A. Samson, Voorthuizen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur en 18.00 uur ds. Th. de Kok, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma, Naaldwijk en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Schaap, Strijen en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dr. J. Vlaardingerbroek, Rotterdam en 18.00 uur de heer J. van Lambalgen, Schiedam. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. Rijnders, Maar tensdijk (Utrecht) - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Fanfare-orkest Vooruit uit Oude Tonge bestaat 75 jaar en viert daarom feest. Onder andere met een geweldig jubileumconcert in sporthal De Grutterswei. Ruim 600 mensen genieten van dit concert, waarin Vooruit laat zien, maar vooral horen wat het allemaal kan. En waarin het ook toont, dat het een hechte, saamhorige club is waarin plezier zeker zo belangrijk is als het presteren. De gemeente Oostflakkee laat zich tijdens dit jubileumjaar weer van haar beste kant zien. Vooruit "krijgt een concert aangebo den van het Fanfarekorps van de Koninklij ke Landmacht". Op 10 juni in sporthal De Grutterswei is het zover. Amper 400 mensen zijn komen opda gen, want er is vrijwel geen publiciteit geweest. En nergens is bekendgemaakt, dat dit concert een cadeau was voor het jaiige Vooruit. Ruim 60 plaatsen waren voorzien van het bordje "gereserveerd", maar de men sen van Vooruit moesten maar zien dat ze nog een plekje vonden. Van de 60 (beste) gereserveerde plaatsen bleef meer dan de helft leeg. Door de twee toespraakjes bleek (plotse ling), dat het concert een cadeau voor Voor uit was. Gek, dat nog niet eens de voorzitter van Vooruit naar voren werd gehaald. Gek, dat geen woord van waardering, erkenning of dank aan Vooruit besteed kon worden. Een cadeau om tranen van in je ogen te krij gen. Hoe ga je met je bevolking en de gemeenschapszin om Vooruit is al 75 jaar een reden om trots op en blij mee te zijn. Van lopend korps langza merhand veranderd in een fantastisch "con cert-orkest". Sommigen hebben daar moeite mee, maar velen genieten van de fantasti sche en hoogstaande concerten. En Vooruit vergeet de gemeenschap nooit: koninginnedag, dodenherdenking, kerst feest, zomerse buitenconcerten in de diverse dorpskernen en natuurlijk fantastische (altijd gratis toegankelijke) concerten in de gemeente. Nu ook weer met een zeer gewaardeerd openluchtconcert tijdens de braderie in Oude Tonge. Een concert, dat zeer op prijs gesteld werd en dat de braderie een apart karakter gaf. Jammer, dat de waardering van de gemeente niet verder gaat dan een "terloops cadeau, dat vooral eigenlijk niet als zodanig genoemd of gehoord mocht worden". Het leek wel of de gemeente een cadeau gaf waarmee ze vooral zelf wilde pronken. Vooruit was alleen maar "hinderlijk". Jammer ook voor de muzikanten van de landmacht, die ook beter verdiend hadden. Een vader van een junior-Vooruit-lid (naam en adres bij de redactie bekend) Met spanning wachtte ik het Eilandennieuws van 23 juni jl. af, benieuwd naar een reactie op het stukje van Joh. Wolfert ("De digitale moeder") waarin hij op denigrerende manier zijn mening ventileert over werkende moe ders en vrouwen die op latere leeftijd moe der worden. Dhr. Wolfert meent ten eerste dat de kinde ren van buitenshuis werkende moeders vaak in psychische nood verkeren, aangezien ze geen vastigheid en veiligheid ervaren. Ik wil hier twee dingen bij opmerken. 1) Psychologe Rita Kohnstamm zegt in haar boek "Kleine ontwikkelingspsychologie 1" dat een kind, om zelfstandig te kunnen zijn, zich eerst aan iemand moet kunnen hechten. Die "iemand" is vaak de moeder, maar kan ook de vader, de oma, de opa, de oppas zijn. De persoon waarmee het kind het meest intensief contact heeft zal in het begin het belangrijkst zijn. 2) Uit het stukje van dhr. Wolfert maak ik op dat kinderen geen veiligheid en vastigheid ervaren als hun moeder werkt, en vervolgens niet thuis is als zij uit school komen. Echter, een gevoel van "veiligheid en vastigheid" wordt niet pas tijdens de basisschoolleeftijd gevormd bij een kind, maar lang daarvoor, tijdens de hechting die begint bij de geboor te van het kind. Een gevoel van veiligheid en vastigheid hangt niet af van een wel of niet buitenshuis werkende moeder. Veel belang rijker is dat het kind een goede vertrouwens band heeft met de moeder of andere opvoe der/verzorger. Vanuit die band kan het kind optimaal functioneren in zijn omgeving. Als het kind weet wat van zijn omgeving te ver wachten is, als die omgeving dus stabiel is, kan het daarop inspelen. Kortom: als een kind van tevoren weet dat er niemand thuis is als het uit school komt, zal het daar echt geen psychische ellende van ondervinden. Ten tweede heeft dhr. Wolfert kritiek op vrouwen die op latere leeftijd moeder wor den. Hij verwijt hen - weinig subtiel - egoïs me: deze vrouwen willen namelijk eerst een tijdje werken, geld verdienen, voor zij aan kinderen "beginnen". Pas daarna krijgen zij hun kinderen, die vervolgens een tijdje "doodgeknuffeld" worden alvorens naar het kinderdagverblijf te worden gebracht. Impli ciet zou men hieruit kunnen opmaken dat deze vrouwen niet echt van hun kinderen houden, zij laten immers een ander hun kin deren verzorgen, met alle consequenties van dien. Hoe durft dhr. Wolfert deze vrouwen te veroordelen? Wanneer schrijft hij een stuk over de vaders in dezelfde situaties? Dhr. Wolfert meet met twee maten door de ene helft van het ouderpaar verwijten te maken maar de ander niet te noemen. Nee, vroeger was alles beter. Alsof de vrou wen toen niet hoefden te werken! Tegen woordig heb je tenminste nog vrije dagen waarop ouders tijd met hun kinderen kunnen doorbrengen. De vrouwen van vroeger kre gen zelfs tot op late leeftijd kinderen en moesten vaak uit bittere noodzaak blijven werken. Zijn die kinderen er zo slecht vanaf gekomen? Dan zouden de volwasssenen van vandaag allemaal wel psychische problemen moeten hebben. 24 juni 2000, Mariëtte van Kampenhout, Tilburg Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Mevrouw Hendriks is een jaar geleden opgenomen geweest in Delta en hoewel de meeste klachten minder zijn geworden, voelt ze zich niet meer de oude. Ze durft de straat niet op en zelf bij kennissen langsgaan, gaat niet meer. Door haar opname heeft ze een groot deel van haar kennissenkring verloren. Het gevolg was dat ze maar thuis bleef zitten, medicijnen innam en vereenzaamde. Van haar groot ste hobby, tuinieren, kwam al helemaal niets meer terecht. De tuin was een wil dernis geworden en ze had de fut niet om er weer zelf aan te beginnen. Van de hulp verlening had ze niet meer zo'n hoge ver wachting. Hulpverleners uit de psychiatrie die bij je thuis komen, bijvoorbeeld van de RIAGG, hebben meestal geen tijd om wat langer te blijven en iets mét je te onderne men. Als je dat wel nodig hebt of persé wilt, kom je in regel in een voorziening terecht waar je je eigen vertrouwde omge ving en vaak ook een deel van je zelfstan digheid moet opgeven. Daar was mevrouw Hendriks nog lang niet aan toe. Bij toeval had ze iets gehoord over het per soonsgebonden budget. Een buurvrouw had het weer van een kennis en die kwam uiteindelijk met een folder. De boodschap was dat je met een persoonsgebonden bud get als patiënt meer vrijheid hebt om de zorg te regelen die je zelf nodig vindt, op de plaats en tijd die jou het beste schikt. Op andere plaatsen in de gezondheids zorg, onder andere in de thuiszorg, is het al heel gewoon dat patiënten zo hun zorg regelen, maar in de psychiatrie is het nieuw. Met het persoonsgebonden budget voor geestelijke gezondheidszorg is de afgelo penjaren mondjesmaat geëxperimenteerd, onder andere in Rotterdam. Begin dit jaar heeft minister Borst besloten dat het op een beperkte schaal ook ingevoerd mag worden op de Zuid-Hollandse Eilanden. Als dat allemaal goed gaat, is volgend jaar de rest van Nederland aan de beurt. Het idee achter het persoonsgebonden budget is dat cliënten zelf kunnen bepalen welke begeleiding zij nodig hebben om met een psychiatrische handicap zo gewoon moge lijk in de maatschappij te leven. Die bege leiding hoef je niet meer persé bij de bestaande instellingen (RIAGG, Delta, PameijerKeerkring) te halen, maar kun je ook met je buurvrouw of binnen de kerk regelen. Het gaat dan om heel gewone zaken. Bij voorbeeld: de deur weer eens uit komen, contacten leggen, een hobby oppakken of je administratie op orde houden. Het mooie van het persoonsgebonden budget is datje dat zelf kunt invullen. Je moet dus wel een idee hebben wat je ermee wilt bereiken. Voor mevrouw Hendriks was het een uit komst. Ze dacht onmiddellijk aan iemand die haar zou kunnen helpen om weer onder de mensen te komen en misschien konden ze samen weer eens iets aan de tuin gaan doen. Even verderop in de straat woonde een gepensioneerde verpleegkundige, Diny, die haar nu zo af en toe wel eens hielp. Met een persoonsgebonden budget zou ze Diny voor haar hulp kunnen beta len. Zo gezegd, zo gedaan. Mevrouw Hen driks heeft het budget aangevraagd. Die aanvraag moest wel in een gesprek beoor- u deeld worden. Maar uiteindelijk is hij H goedgekeurd. Nu komt dus elke week Li Diny langs: iemand die goed kan luiste- fi ren, maar die het ook heel leuk vindt om U samen iets te doen: tuinieren, winkelen en bij kennissen op bezoek gaan. Mevrouw M Hendriks vindt haar leven een stuk pretti- i i ger geworden. Diny kan niet alleen goed n luisteren, maar denkt ook mee hoe ze ster- ki ker in het leven kan staan. n Het persoonsgebonden budget is er nog niet voor alle patiënten van de psychiatrie. U Mensen die zelfstandig wonen en daar psychiatrische begeleiding bij nodig heb- f^ ben, kunnen zo'n budget aanvragen. Voor U andere psychiatrische hulp, bijvoorbeeld H behandeling met medicijnen, psychothera- Li pie of opname in een ziekenhuis blijven patiënten aangewezen op de bestaande U instelhngen. [j Het kost natuurlijk ook wat. Wie het heft M in eigen handen neemt, moet ook meer verantwoordelijkheid dragen. Een per- soonsgebonden budget moet je aanvragen. Li Er volgt een gesprek. Dat wordt beoor deeld door een indicatiecommissie en dan, ki als die de aanvraag goedkeurt, betaalt het Zorgkantoor het budget. Je moet wat H administratie voor lief nemen om het alle- i j maal te regelen. Maar een consulent van fj de regionale dienstenorganisatie (Basis- ki raad GGZ) kan daarbij helpen. n De ervaringen van mensen die al een bud- Li get hebben, zijn over het algemeen erg positief. Zij hebben - net als mevrouw ^j Hendriks - hulp geregeld, die goed bij hem past en anders onbereikbaar zou zijn gebleven. j Meer informatie? U Als u op de Zuid Hollandse Eilanden woont, en meer wilt weten over het per- U soonsgebonden budget voor geestelijke gezondheidszorg, kunt u bellen naar de H volgende instanties voor informatie of een i j aanvraagformulier: pj Zorgkantoor Zuid Hollandse Eilanden, M telefoon (076) 5243453. Basisraad GGZ, tel. (010) 4669006. H Incidatiecommissie PGB, U telefoon (010) 4361511. f\ Uitjes oogsten chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail; AlgemeenCagebr-dewaai.com (onder vermelding van "adv' of' 'adm') tarief per mm 0,46: contracttarieven op aanvraag stuitingstermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sfuitingstermyn/amitiebe richten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdvÊ'hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 47 10 22, privé (0187) 60 1440 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per jaar 66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)471020 Fax (0187) 485736 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst In te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2