IE Woningbouwvereniging'Middelharnis' presenteert nieuw beleidsplan itiamdemaH Juf Soeteman neemt na ruim 37 jaar afscheid van basisscKool 'Het Kompas' IVIOLENDAG ZAFIRA Asielzoekerscentrum inDirksland (010) 2741135 karels. oufoschade mCJyL NiINNAARD V. VASTGOED Politie 24-uurs telefoon: Gezellige rommelmarkt iJ-^iii H-f^ Visser Visser "WsserMewbelen te Nieuwe Tonge Oud papier Goedereede Goeree-Overflakkee Garage Knöps B.V. Vrijdag 30 juni 2000 72e jaargang nr. 6917 Het college van Burgemeester en Wethou ders van Dirksland heeft in principe positief gereageerd op het verzoek van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) om de vestiging van een asielzoekerscentrum voor 350 personen in de woonkern Dirksland mogelijk te maken voor de periode van maximaal 5 jaar. Burgemeester en Wethouders zijn van me ning dat ook de gemeente Dirksland op grond van bestuurlijke medeverantwoorde lijkheid en humanitaire redenen een bijdrage moet leveren aan de opvang van asielzoe kers in ons land. Het gaat hierbij om uitvoe ring van landelijk afgesproken beleid. Door regering en parlement is bepaald dat mensen die zich voor asiel melden, na onderzoek, decentraal worden opgevangen. Het ministerie heeft het provinciebestuur van Zuid-Holland verzocht het COA te ondersteunen in de zoektocht naar mogeUjke ruimte voor eventuele opvangcapaciteit. Het provinciebestuur heeft vervolgens het nog niet bebouwde gedeelte van de woning bouwlocatie 'Kleine Boezem' als mogelijke locatie aangemeld bij het COA. Het college van Burgemeester en Wethou ders heeft in dit stadium een principe besluit genomen dat de genoemde locatie daarvoor beschikbaar wordt gesteld. De definitieve besluitvorming door de gemeenteraad volgt in het najaar. Alvorens dat besluit genomen kan worden moeten nog talloze zaken wor den onderzocht en uitgewerkt. De gehele Dirkslandse bevolking zal uitvoe ring worden geïnformeerd. Half juli vindt er een eerste informatie-avond plaats voor de bewoners van de Kleine Boezem. Na de zomervakantie zal bij iedereen huis-aan-huis een informatiekrant worden bezorgd en zul len de overige informatie-avonden worden georganiseerd. Daarvoor zal tijdig een uitno diging worden verzonden. Burgemeester en Wethouders hopen op dit moment voldoende informatie te hebben verstrekt. Mochten er evenwel nu al vragen zijn, dan kunt u contact opnemen met Henk van Oostenbrugge, bereikbaar op telefoon nummer (0187) 608071 van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Rotterdam-Rijnmond Auto tegen bloembak NIEUWE TONGE - Zaterdagmiddag vond er op de Molendijk een aanrijding plaats. Een 46-jarige bestuurder uit Goudswaard week uit voor een personenauto, waardoor hij met z'n wagen tegen de bloembak botste die een wegversmalling aangeeft. Fiets gestolen OUDDORP - In de nacht van vrijdag op zaterdag is er vanuit een schuur achter de Molenblok een opoefiets ontvreemd. Men had de schuur opengebroken. Surfboard gestolen OUDDORP - Vrijdagmiddag hebben onbe kenden op de Brouwersdam het linkerpor- tierslot geforceerd van een personenauto. Uit de wagen nam men een surfboard in een licht blauwe hoes weg. Het gaat om een vrij uniek board, rood van kleur en met het op schrift Flamingo. Snelheidscontroles OUDDORP/DERKSLAND - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershand having) hield donderdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles op de Oosterweg in Ouddorp en de Staakweg in Dirksland. Tussen kwart voor drie en vijf uur werd gecontroleerd op de Oosterweg. Van de 329 passerende automobilisten hielden 106 hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst geme ten snelheid bedroeg 100 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Op de Staakweg, waar tussen zeven en negen uur werd gecontroleerd, hielden 81 van de 345 passerende automobilisten zich niet aan de maximumsnelheid van 50 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 125 km/uur. Arbeidsongeval met letsel DIRKSLAND - Maandagmorgen rond kwart over tien raakte een 20-jarige bouw vakker uit Sprang-Capelle aan z'n hand gewond, toen hij in een in aanbouw zijnde woning aan het Korteweegje zich met een nietpistool in z'n hand schoot. Het slacht offer, dat voor verwijdering van de niet uit het pistool naar het ziekenhuis in Dirksland werd vervoerd, hield het pistool, in de ver onderstelling dat het niet geladen was, tegen z'n hand. Het apparaat bleek echter wel geladen. In de raadszaal van het gemeentehuis te Middelharnis presenteerde woningbouw vereniging 'Middelharnis' afgelopen dinsdagmiddagmiddag haar nieuwe beleidsplan voor de periode 2000-2005. Bouwverenigingvoorzitter de heer Van Oudenaren overhandigde het eerste exemplaar daarvan aan burgemeester mevrouw De Vries. Omdat er in de volks huisvestingsector veel zaken veran- der(d)en zag de bouwvereniging zich genoodzaakt om in haar beleid een aantal zaken grondig aan te passen. Een en ander resulteerde in het thans gepresen teerde nieuwe beleidsplan dat de naam draagt 'Volkshuisvesting, aan het begin van de 21e eeuw'. Na het aantreden van een nieuw bestuur bleek dat de woningbouwvereniging 'Mid delharnis' een leidraad nodig had voor haar beleid. Het was duideUjk dat met het oog op de toekomst een nieuwe visie ontwikkeld moest worden. Door diverse geledingen van de bouwvereniging werd in de afgelopen tijd - onder begeleiding van extern adviesbureau Run Consult te Vlijmen - hard gewerkt om daartoe te komen, hetgeen zo'n driekwart jaar in beslag nam. Dat wil niet zeggen dat het voorheen aan visie of beleid ontbrak, maar vaak waren die teveel gericht op de korte termijn, waren die te weinig transpa rant en te vrijblijvend. "De volkshuisvesting is sterk veranderd", lichtte Van Oudenaren afgelopen dinsdag middag toe. "De rol van de huurder komt steeds meer centraal te staan. Een toene mend aantal mensen wil hun huuwoning kopen. Men wil meer ruimte en meer kamers, er wordt een grotere vrijheid ver langd in mogelijkheden om veranderingen aan de woning aan te brengen en van de bouwvereniging wordt meer dienstverlening verlangd. Werd vroeger bij het begrip 'wonen' hoofdzakelijk gedacht aan huisves ting op zich, thans is het een veel meer omvattend begrip". Kort gezegd, men ver kiest een maatpak boven een confectiepak. Daarnaast treedt onder de huurders vergrij zing op en krijgt de bouwvereniging er een doelgroep bij: mensen die niet in staat zijn zelfstandig te huren of waarvoor een aange paste huisvesting gewenst is. Dat zal in de praktijk neerkomen op huishoudens of seni oren met lage inkomens, starters/jongeren of zorgbehoevenden. Door al die factoren sluit het huidige aanbod van de woningvoorraad niet meer aan bij de behoeften van deze tijd en werd het voor woningbouwvereniging 'Middelharnis' tijd om een aantal zaken eens opnieuw op te zetten. "Voor de uitvoering van het nieuwe beleidsplan wenst het ver enigingsbestuur een bouwvereniging die een professionele organisatie is, vol ambities, en die klantgericht en marktgeoriënteerd te werk gaat. Veel is er al verricht, maar heel veel moet er nog gebeuren", besloot Van Oudenaren. Frappant is dat juist nu woningbouwvereni ging 'Middelharnis' haar nieuwe beleids plan heeft afgerond en vastgelegd de inspec tie Volkshuisvesting de corporaties dringend gaat verzoeken hun beleid in een plan vast te leggen. 'Middelharnis' is wat dit betreft dus precies op tijd. De nieuwe directeur van de bouwvereniging, de heer Van der Steen, liet afgelopen dinsdagmiddag het nieuwe beleidsplan in vogelvlucht de revue passe ren. In de toekomst wil de bouwvereniging haar maatschappelijk kapitaal laten rende ren. Daarbij wil de vereniging zich uiteraard blijven inzetten voor volkshuisvesting, waarvoor nog behoorUjk grote investerings- opgaven wachten - in totaal voor zo'n acht en tachtig miljoen gulden. Genoemd worden nieuwbouw op diverse locaties, herstructu rering van de bestaande woningvoorraad en het verbeteren van de woon- en leefomge ving. Allereerst zal de bouwvereniging zich inzetten voor volkshuisvesting binnen de gemeente Middelharnis, maar ook het ple gen van investeringen elders op het eiland zullen tot de mogelijkheden behoren. In de toekomst zal de prioriteit worden gelegd op seniorenwoningen, eengezinswoningen en woningen voor zorgbehoefte en zal er meer worden samengewerkt met de gemeente en met zorg verlenende instanties. BARENDRECHT* TEL0180-642111 MIDDELHARNIS «TEL.0187-617300 de Haveneïnd 7, Sontmelsdijlt, tel. (0187) 48 33 28 Visserijwet DIRKSLAND - Maandagavond omstreeks half acht werden twee vissers gecontroleerd in de Dirkslandse haven. Eén van de man nen, een 37-jeuige man uit Nieuwe Tonge, viste met een levend visje. Hij kreeg een pro ces-verbaal. Beiden hadden ook hun akte en vergunning niet bij zich. Zij kwamen de akte en vergunning later op het politiebureau laten zien. Snelheidscontroles STELLENDAM/HAVENHOOFD -Perso neel van de Verkeerspolitie (Project Ver keershandhaving) hield dinsdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles op de N57 en Korteweg in Stellendam en het Haven- eind in Havenhoofd. Tussen half vier en half zes werd gecontro leerd op de N57. Van de 2628 passerende automobilisten hielden 478 zich niet aan de maximum snelheid van 100 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 185 km/uur. Op de Korteweg, waar tussen vier en vijf uur werd gecontroleerd, hielden alle 66 passe rende automobilisten zich aan de maximurri snelheid van 50 km/uur. Op het Haveneind, waar tussen vier en zes uur werd gecontroleerd, hielden 31 van de 131 passerende automobilisten hun gaspe daal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snel heid bedroeg 78 km/uur. Rijbewijs ingevorderd MELISSANT - Dinsdagavond omstreeks kwart over elf werd op de N215 een 39-jari- ge man uit Sint Maartensdijk aangehouden wegens het rijden onder invloed. Na een blaastest en een ademanalyse bleek dat de man teveel alcoholhoudende drank had genuttigd. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Vrachtwagen op zijn kant MELISSANT - Dinsdagavond omstreeks tien uur vond op de N215 een ongeval met een vrachtwagen plaats. De 55-jarige chauffeur uit Hellevoetsluis reed over de rotonde, toen zijn lading begon te schuiven en de wagen omviel. De man raakte niet gewond. De tank van de vrachtwagen scheurde open en een grote hoeveelheid die sel kwam op de rijbaan terecht. Invraken in woningen SOMMELSDIJK - Dinsdagmorgen kort na zes uur ontdekten bewoners van de Tuinflui- ter dat er 's nachts in hun woning was inge broken. Via een raampje aan de achterzijde van de woning was men binnengekomen en werd de huiskamer doorzocht. Drie in een kast liggende portemonnees, waarin een nog onbekend geldbedrag, alsmede een bankpas- je, werden meegenomen. Ook de bewoners van een woning in de Zwaluwstraat deden dinsdagmorgen aangif te van inbraak in hun woning. Ook hier was men via de achterkant van de woning bin nengekomen. Uit de woning werd onder meer een handtas meegenomen. In de loop van de ochtend werd de handtas door een voorbijgangster gevonden bij een parkeerterrein aan de Uranusweg in Oude Tonge. Uit de tas bleek het geld (bedrag nog onbekend) te zijn weggenomen. Een aantal bankpasjes was in de tas achtergebleven. Kleine brand in woning MIDDELHARNIS - Woensdagavond laat ontstond op de Elzenlaan een klein brandje in een woning. Het brandje was al na vijf minuten onder controle. Waarschijnlijk was het ontstaan door een lekkage in de geiser. COMBI actief in beeld en geluid STELLENDAM - Een waardig afscheid had de hervorm de school voor basisonderwijs 'Het Kompas' in Stellendam bereid voor haar vertrekkende juf, mevrouw J. Soeteman- den Eerzamen. Vorige week vrijdagmiddag verliet ze de school én haar kleuters. Die te moeten missen kost haar best veel moeite, liet ze weten. Maar er brak een tijd aan van gaan... Gezondheidsklachten spelen daar een rol in. Daarom werkte ze de laatste jaren al in deeltijdverband, 25 uren in de week, en werd ook een volledige afkeuringspro cedure gestart. Behoudens vijf weken waarin ze als inval kracht gewerkt heeft op een school in Goedereede, heeft ze haar gehele loopbaan gewijd aan het Hervormd Kleuter en Basisonderwijs in Stellendam, zelfs al die jaren aan de kinderen van groep 1 en 2. En daarmee heeft Juf Soeteman een uitzonderlijke positie binnen het onderwijs ingenomen en is ze daarin een unieke kracht geweest - met doorzet tingsvermogen, wilskracht, ijver en opoffering. Afscheid Op de morgen van haar afscheid werd juf Soeteman vanaf haar huis in Ouddorp opgehaald met een Amerikaanse schoolbus, waarin leer- Ungen van de groepen 1 tot en met 3 haar verwelkomden. In de stro mende regen kwamen ze aan bij de school in Stellendam en werden ze opgewacht door alle leerlingen en leerkrachten, vele ouders en leden van de Ouderraad. Onder een bogenhaag door - én onder een paraplu! - baande ze zich een weg naar binnenin de school, waar ze welkom werd geheten door directeur Blokland. Toen kon het feest beginnen... Daarvoor hadden de kinderen met hun leerkrachten flink hun best gedaan. Elke groep had een eigen lied ingestudeerd en een werkstuk gemaakt waarbij een groepsfoto zat, en natuurlijk waren die voor juf Soeteman. Maar daar bleef het niet bij, tussendoor kreeg ze ook bloe men in de handen gestopt en kwamen er cadeau's die nóg meer beloofden: een fietsmandje en een compleet Agua regenpak.Daar was de juf best blij mee en op haar beurt tracteerde zij de kinderen. Wat die cadeau's nog meer beloofden zou later op de dag blijken. In haar afscheidwoord tot de leerlingen wees ze de kinderen erop wat een voorrecht het is om christelijk onderwijs te mogen volgen. "Schamen jullie je er niet voor om deze Naam, die onder de hemel is gegeven tot zaligheid, uit te dragen in deze Godevijandige wereld en om deze ook vóór te leven als jullie straks de maatschappij in gaan. Denk er aan dat julUe een gedoopt voorhoofd hebben. Dat geeft ver plichtingen; ken dan je verantwoordelijkheid!" Daarop zongen de kinderen de juf de bekende zegenbede uit Psalm 134 toe en namen ze afscheid van juf Soeteman. Zichtbaar geroerd drukte ze allen de hand. 's Avonds was er een officiële afscheidsreceptie. Loopbaan Juf Soeteman heeft zich altijd al aangetrokken gevoeld tot het wer ken met kinderen. Dat was al zo toen ze haar diploma had gehaald aan de landbouwhuishoudschool in Sommelsdijk. In Goedereede was in het begin van de vijftiger jaren nog geen kleuterschool, daar om zette ze zich in voor de speeltuinvereniging en startte ze in het verenigingsgebouw te Goedereede met jeugdwerk onder de kleuters. Scheidend juf Soeteman, met achter zich haar nieuwe Spartamet Van 1953 tot 1955 volgde ze aan het instituut ASSO in Arnhem met goed resultaat een schriftelijke cursus voor kleuteronderwijzeres. Die cursus werd met medewerking van het Ministerie van Onderwijs erkend door de ISO en zo kreeg ze aanvankelijk onderwijsbevoegd heid. Verschillende keren heeft ze in die tijd gesolliciteerd, onder andere bij het Hervormd Kleuteronderwijs in Stellendam, maar benoeming was toen nog niet mogelijk. Wél zou wel haar naam in gedachten worden gehouden. En zo kwam het dat ze per 1 mei 1956 - nadat de Kleuteronderwijs wet in werking was getreden - als onbe zoldigd helpster bij hétTfiervormd Kleuteronderwijs in Stellendam werd benoemd. Per 1 december in dat jaar volgde een benoeming tot bezoldigd helpster, tegen een wedde van f 40 per maand. In de loop der jaren is juf Soeteman verdere studies gaan volgen (kleuterleidster akte A, een particuliere opleiding tot kleuterleidster, hoofdakte B, applicatiecursus volledig bevoegd onderwijs) en volgden benoemin gen tot waarnemend hoofdleidster in vaste dienst en tot hóófdleidster in vaste dienst bij het Hervormd Kleuteronderwijs in Stellendam, dit laatste in 1962. Per 1 februari 1967 nam juf Soeteman ontslag: ze was zwanger. Maar toen in 1973 haar kinderen zo goed als schoolrijp waren kwam ze weer terug als hoofdleidster. Dat duurde tot augustus 1979. In ver band met integratie van enkele schoolgebouwen, die elk een hoofd leidster hadden, zou maar voor één hoofdleidster plaats overblijven. Juf Soeteman had daarop de meeste rechten, maai.die offerde ze op ter wille van een jongere collega! De laatste jaren van haar loop baan heeft ze in deeltijd gewerkt. Dankbaar Tijdens de receptie 's avonds werd juf Soeteman door verschillenden toegesproken en bedankt voor alles wat ze voor het Stellendamse onderwijs heeft betekend. En uit de woorden van de verschillende sprekers kon worden opgemaakt dat dit heel veel is geweest. Hét cadeau wat haar deze dag werd overhandigd - en waar de cadeau's die ze 's morgens kreeg al een voorproefje van waren - was daar dan ook naar: een splinternieuwe Spartamet! Toen die binnen werd gere den stond mevrouw Soeteman echt perplex. In een dankwoord bUkte ze nog even terug in de onderwijsjaren, die nu voor haar zijn afge sloten, 't Was duidelijk dat zo'n afsluiting haar niet licht viel en in verwondering en dank aan God, Die haar steeds de krachten wilde geven om het zolang vol te kunnen houden - ook in de laatste jaren die vanwege haar gezondheid zeker niet de gemakkelijkste waren, legde ze daarvan ook getuigenis af: "Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand. Soli Deo Gloria!" Met haar vertrek is weer een leerkracht van de oude garde verdwenen van het Flakkeese onderwijsveld. Op zaterdag D.V. 1 juli a.s. wordt de tradi tionele, gezellige rommelmarkt gehouden, uitgaande van de Herv. gemeente in Nieuwe Tonge. Ook dit jaar vindt alles plaats in en rondom Herv. Centrum 'Elim' aan de Zuiddijk, van 09.30 tot 15.00 uur! Er zijn naast de 'echte rommelmarktspulle tjes' zoals potten, pannen, vazen, kinder meubilair, elektrische apparaten, oude boe ken en spulletjes uit grootmoeders tijd, veel andere leuke dingen te koop, zoals: plantenbakjes, gedecoreerde dakpannen en bloempotten bloemen en plantenstekjes advocaat/oudhollandse wafels en pannen koeken verse Hollandse Nieuwe jg; ISO 9002 De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u of u het oud papier voor 08.30 uur goed gebundeld bui ten wil zetten. In verband met de braderie verzoeken wij de bewoners van Bekaf, Markt, Noordzijde Haven en Zuidzijde Haven hun oud papier elders in Goedereede neer te zetten of af te geven bij onze opslag op de Varkensmarkt. kruudplaetjes broodje hamburger, patat, limonade en diverse snacks koffie met cake, ijs foto's uit de 60-er jaren van Nieuwe Tonge handwerken, zoals baby bom kleertjes, enz. enz. Wat is er voor de kinderen? leuke spellen- hoek, grabbelton, verrassingstrekkast, sjoe len, meerijden met de ponykar die, getrok ken door 4 pony's, door Nieuwe Tonge rijdt, enveloptrekken of lekker zelf met skelters van Veiüg Verkeer Nederland rijden. Wat kan er allemaal gewonnen worden? Een splinternieuwe fiets, bloemenbak, mag netron, boodschappenmand, speelgoed voor jongens en meisjes, wigwam, een poppen huis en tal van andere leuke prijzen. Tot ziens op 1 juli! Op zaterdag 8 juli 2000 houden de molens op Goeree-Overflakkee open dag. De molenaars staan van 10.00 tot 17.00 uur klaar om u te ontvangen. ledere bezoeker ontvangt een gratis zakje met molen-brood- jes. Het meel voor deze broodjes is beschik baar gesteld door de firma P. Voogd te Oud dorp en de broodjes zijn gratis gebakken door de Warme Bakkers van Goeree-Over flakkee. Molenstichting Goeree-Overflakkee Pr. Marijkestraat 15 3241 VJ Middelharnis Tel. (0187) 484765 Hieuw van Opel: voor mPorJJdeh mt plezier Doetinchetnsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee RE EG I STER ACCOUNTANTS Eniilïïli ajBJ^ r.THJTM BBm|i MMJ ESjBMji 1 uur fotoservice OUDOOW' Wlllinal 3S UI0II7I Ulil! fn «83714 ROIESS!' Prinisluf Hijnniiii 17! lil. |0111| «:400 KEMA CEHTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 nu in onze showroom -■üi.r.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1