Achter de schermen van het binnenhof Onze sterrenhemel in de maand. |Eeüscffiilflil|fz(i^ëff: Beslotenheid en intimiteit lirUcHting in de tuiiT nog :1Pü'^'iets Boordevol Tuinideeën iSKïf sproeien moet Tiiiiiweb*iil JULI 2000 's Avonds pas op het terras? CAMPAGNE GEFINANCIERD MET EEN BIJDRAGE VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAP VRUDAG 30 JÜH! 2000 Een uiting van frustratie Deze uitdrukking kwam ik dezer dagen tegen in een verslag van de parlementaire onderzoekscommissie. Het onderwerp is de uitzending van militairen voor missies in het buitenland. Het oud-Kamerlid A.C. de Kok (CDA-kamerlid van 1983-1994 en voorma lig officier) maakte van de gelegenheid gebruik om zijn frustraties te uiten. Kenne lijk heeft hij tijdens zijn Kamerlidmaatschap heel wat moeten achterhouden. Nu was er het moment om zich publiek te uiten over wat hij in die jaren heeft meegemaakt en over wat toen niet gezegd en niet gedaan mocht worden. In een krantenverslag las ik dat het er wel op leek alsof de voorzitter van de commissie een kurk van de champagnefles trok, toen dit voormalig KamerUd het woord kreeg. Drie kwart uur heeft hij, vrijwel ononderbroken, zijn frustraties geuit. De geef nog enkele zinsneden weer uit het verslag zoals ik dat in het Reformatorisch Dagblad aantrof. Overigens heb ik m andere kranten hetzelfde gelezen. De kern van dit deel van zijn betoog was een scherpe aanval op het muilkorven van parle mentsleden. Daarmee omschrijf ik wat hij vertelde over contacten met ministers. In zeer dringende gevallen vonden gesprekken plaats in het intussen berucht geworden Torentje. Daar zijn de vertrekken van pre mier Kok. Er werden door ministers diners georganiseerd met Kamerleden, waar de zaken van tevoren doorgesproken werden. De citeer wat in de krant letterlijk is opgete kend uit de mond van De Kok. "Die debat ten, dat waren toneelstukken. De Minister van Buitenlandse Zaken mocht niet met ver rassingen worden geconfronteerd. Hij wist wat wij zouden vragen. Wij wisten wat hij zou antwoorden. Dat was bij het CDA het geval, maar evenzeer bij de PvdA." De conclusie van De Kok voor de huidige leden van de Tweede Kamer is - ik citeer hem via het kranten verslag letterlijk - "Wanneer u de democratie wilt verbeteren, moet u het dualisme weer de ruimte geven. Er moet ruimte zijn voor een kritische hou ding". Met dualisme wordt hier bedoeld: de zelf- standigheid van de volksvertegenwoordi ging ten opzichte van de regering. Het gaat in dit gesprek vooral over het uitzenden van Nederlandse militairen. Ontsteltenis en afkeer Dit verslag heeft mij met ontsteltenis en afkeer vervuld. Een voormalig Ud, behoren de tot een toenmalige regeringspartij, doet een boekje open over politieke praktijken in de Haagse poUtiek. Ik maak even een uitstapje naar wat er soms op kerkelijke vergaderingen gebeurt. Uit eigen waarneming moet ik zeggen dat som mige synodebeslissingen niet in de plenaire vergaderingen worden genomen. Ze worden soms voorbereid en voor besluitvorming klaargemaakt in de wandelgangen. Daar wordt overlegd hoe het besluit zal luiden. Door de jaren heen heb ik deze methode 'de wandelgangenzonden van kerkelijke verga deringen' genoemd. Ik pleit altijd, ook in het kerkelijk leven, voor openheid en openbaar heid. Natuurlijk begrijp ik dat er soms over leg in kleine kring, vooraf of tussentijds nodig is. Doch dat moet geen onderonsje van woordvoerders zijn. Dat moet aan de plenai re vergadering bekend zijn. Indien gewenst moet er ook in die vergadering verslag van gedaan worden. Als het zo toegaat, zou ik de uitdrukking wandelgangenzonden niet ge bruiken. Nu terug naar Den Haag. De Kok zegt dat de Kamerleden niet vrij waren in het uiten van hun mening. Wat ze zouden gaan zeggen werd door de minister of door de fractie voorgeschreven. De minister was er tevoren van op de hoogte wat hij te horen kreeg. In heel spannende en precaire situaties was er, voorafgaand aan de discussie in de Kamer, overleg tussen de premier en de frac tievoorzitters. De uitkomst van het debat stond bij voorbaat vast. Als voorbeeld noem ik het oordeel van de Kamer over het beleid van de regering in verband met de Bijlmer ramp. Toen is er op de PvdA-fractie zoveel druk uitgeoefend, dat de regering bij meer derheid het vertrouwen van de Kamer kreeg. Ik neem aan dat de heer De Kok meermalen dergelijke situaties heeft meegemaakt. Anders had hij zich niet zo duidelijk kunnen uitlaten. Men bedenke wat dit betekent. De' regering oefent zoveel druk uit op de bevriende frac- tie(s), dat deze niet vrij is (zijn) in het debat teren en bekritiseren van de regering. Wij noemen dat: de zaken zijn voorgekookt. Er worden buiten de vergadering om en vooraf gaand aan de debatten gegevens verstrekt en standpunten bepaald. Als gevolg daarvan is de discussie in de volle vergadering een far ce. Beide partijen weten wat ze zullen zeg gen of wat ze te horen krijgen. De vind dit ontstellend. Het betekent in feite dat de zaken in onderling overleg met bevriende fracties worden beslist. De verga dering heeft het nakijken, doordat ze alleen kan aanhoren wat tevoren afgesproken is. Lubbers is om deze methode van het Toren tjesoverleg bekritiseerd. Nu blijkt dat pre mier Kok hetzelfde doet, in minstens dezelf de mate, misschien nog wel vaker en inten siever. Zijn ministers volgen hem daarin. Wat is er aan de liand? Wat is hier aan de hand? Volksvertegen woordigers worden gedwongen een bepaald standpunt in te nemen. Ze zijn niet vrij in het bepalen van hun mening en het uitdragen van hun standpunt. Hier word een aanval gedaan op de geestelijke vrijheid van de kamerleden. De Kok gebruikte blijkens het verslag in de krant zelfs de term 'stemvee'. Dat is een krasse uitdrukking. Van Dale geeft er de volgende omschrijving van: minachtende uitdrukking voor kiezers die onzelfstandig stemmen, die zich als vee naar de stembus laten drijven. Inderdaad, zich laten drijven. Hoe men het wendt of keert, niet de premier noch minis ters of fractievoorzitters hebben het laatste woord. Dat is aan de afgevaardigde zelf. Daarom is het wat merkwaardig, dat de heer De Kok nu volksvertegenwoordigers aan spoort om zelfstandig te beslissen. Ik denk dat degenen die op hem of op zijn partij gestemd hebben, mogen vragen waarom hij zelf zich niet onafhankelijk heeft opgesteld in de jaren waarin hij in de Kamer zat. Is zijn advies aan zijn opvolgers ontsproten aan de onvrede over zijn eigen stemgedrag? Ik citeer nog een uitdrukking: "Wil je je politieke carrière aborteren, dan moet je jezelf daartegen (namelijk het gebrek aan geesteUjke vrijheid, W.V.) verzetten". Een weinig verheffende beeldspraak. Zou ze niet nog meer van toepassing zijn op een parle ment, waarvan de meerderheid door de rege ring en de partijtop gedwongen wordt het regeringsstandpunt te steunen, ook al den ken volksvertegenwoordigers er persoonlijk anders over? Ik denk dat de hier besproken methode (onderhandelen achter de schermen van de Haagse politiek) past in een onderhande- lingscultuur die zich van ons volk heeft meester gemaakt. Dan vraagt de burger zich af: waar zijn de principes waar een volk voor moet staan? Wat achter de schermen wordt beslist, ont trekt zich aan de publieke discussie. Dat is een slechte zaak voor de democratie. W. H. Velema Hooimaand, hoogzomer met enkele tropische dagen, maar ook wisselvallig Juli is de maand van Julius Caesar, die de kalender zijn huidige vorm gaf. Koele en regenachtige perioden zijn (ook) in juli niet ongewoon, zoals kampeerders en vakantiegangers maar al te goed weten. In juli waait de wind immers vaak uit het wes ten en deze westenwinden brengen veel nat tigheid mee, al zijn er tussendoor korte perioden met zon. 's Nachts koelt het niet meer zo sterk af, al wordt het bij zonsopgang in het binnenland nog wel eens bijna 0°C. Rond 20 juli komen de Hondsdagen met warmtegolven, broeierig weer en zware onweersbuien met windstoten. Na het onweer keert het mooie weer dikwijls terug. Sirius, de Hondsster, komt in die tijd onge veer tegelijk met de zon op (en is dus niet zichtbaar). De Hondsdagen duren tot omst reeks 10 augustus. Juli is gemiddeld natter dan juni. De zon komt rond 5.30 uur op, bereikt 's middags een hoogte van ongeveer 60° en gaat rond 21.45 uur onder. Het blauwige licht rond de middag met zijn harde schadu wen is ongunstig voor de fotograaf. De gemiddelde temperatuur te De Bilt is overdag 21,5°C en 11,9°C 's nachts. Vlissingen heeft een daggemiddelde van 20,2 en een nachtgemiddelde van 14,1°C door de invloed van de warmer wordende zee. 's Nachts staat het "Steelpannetje" van de Grote Beer boven het noorden en wijst met de steel omhoog. Min of meer rechtboven staat de Zomerdriehoek, die wordt gevormd door de heldere sterren Wega (Lier), Deneb (Zwaan) en Altaïr (Arend). Laag in het zui den is - met enige moeite - Antares (Schor pioen) zichtbaar. Antares betekent Anti- Ares en Ares staat voor Mars: beide vallen op door hun rode kleur. Onlangs was er in het noorden weer pool- licht te zien. U heeft nog steeds een kans. Kijk in de week rond Nieuwe Maan. U moet er wel erg vroeg voor op, want de kans dat u iets ziet, is het grootst tussen 1.00 uur en 3.00 uur. zaterdag 1 juli: Nieuwe Maan. De dagen rond nieuwe maan zijn het gunstigst om naar de sterren te kijken. Er is dan geen stoorlicht van onze satelliet. In de zomermaanden moet u wel lang wachten tot het voldoende donker is, want eigenlijk wordt het niet echt donker meer. Ziet u de maan als een dun sik- keltje, let dan op het "asgrauwe licht": bui ten de felstralende sikkel is ook de rest van de maan zichtbaar in de zwakke gloed van de aardschijn. zaterdag 8 juli: Eerste Kwartier. De maan is "halfvol" en staat rond 22.00 uur in het zuid westen. U kunt er de letter "p" van "premier" van maken. Als u een sterrenkijker heeft, moet u nu de maan bekijken, want rond eer ste kwartier is de maan het mooist. Boven dien kunt u kijken in de avond, dus op een comfortabele tijd. Ook met een gewone ver rekijker kunt u op de grens van licht en don ker (de terminator) al details zien. zondag 16 juli: Volle Maan. De maan staat rond 22.00 uur in het zuiden en overstraalt bijna alle sterren. Door de verrekijker zijn aardige details zichtbaar, zoals de stralen- krater "Tycho", die lijkt op het ventiel van een strandbal. Ziet u 16 juli 's avonds de zon ondergaan, draai u dan om naar het oosten: u zult de vol le maan zien opkomen. Staat u de volgende dag vroeg op, dan ziet u in het westen de ble ke maanhol achter de kim verdwijnen en in het oosten de zon opkomen. maandag 24 juli: Laatste Kwartier. De maan is weer "halfvol" en staat rond 22.00 uur in het oosten. U kunt er de letter "d" van "demier" van maken. Wilt u van de maan genieten, dan moet u dat doen in de kleine uurtjes. Vlak voor zonsopgang kunt u mis schien - met een verrekijker - de zwakke stip van de planeet Mercurius waarnemen op de plaats waar de zon zal opkomen. woensdag 26 juli: In de vroege ochtend staat de maansikkel in de buurt van de pla neten Jupiter en Satumus. Idem op donder dagochtend. maandag 31 juli: (Weer) Nieuwe Maan. lis (4^ met een strakgespannen lijn prëties aan waar l; de shutting TBoet icomen. p. Laagj de li|n exwA aitmetai i waar de paleii moeten komen -^ (de schotten komen Vaam, nkt óp de |)al^i). Maak AüAtim ;-jrï^'A^l^lSit, EEN SFEERVOL TERRAS Neem nou een schutting Klimplanten er tegenaan De mooiste klimplanten DE PLANTENDOKTER VBTB (Vereniging Belangenbehartiging Tuin Branciie) PPH (Plant Publicity Holland) ïlo*n scijtttöng ijestaat &i|r»a aïöfd oft scfiotten tus^n palen die iia gronrf wga veraHkerd. Meestal staaj» die palen Ir» metaien ||aalfeóudwj. Zo zetza'n schatting in eikaar: ■■Vi'*ïi#'-' in d(! ^t>nd> l. Sla de pa^houders predes iti hst Bod den van de afdraldten in de grond. 4 Span een toawtje over de ksppen OJB te <ontroleren of ze allemaal op zelftJe hoogte zitten. li, Jsss^ de paNi op de gewenste lengte en il zet In de In de paalho«ders. Om ze precies I toodrechtte krijgen is het handig ze te 'sdio- II ren' (vast te zetten) met een paar latten aan il korte piketpaaltjes 'm de il grqnd. CdjroBt een S^%iJ==>;c3s il wateipastHJ Il feet uibichten. |fe. Sdiroefde I bevestiging^êügels I op de Juiste hoogte il aan de palen vast. 7. Hang de schotten ertassea, Rjjk of alles recht zit en sdifoef ze dan vast. Zo Jang u ze niet heeft vastgeschroefti, »s het handig ze met een paar üjmtangen om de pales heen op hön plaats te feoödea. Zomerse tuinweelde^ 'In de zonjerwil de tuin zjjn baas .iedere dag zien', is een,<pde spreuk die op tuinwerk slaat. Tegenwoordig kunt u vooral lekker in uw eigen tuin relaxen, want handige techrtieken nemen u veel tuinwerk uit handen. Sproeien kan automatisch terwijl u slaapt, grasmaaien moet nog wel, maar kies voor een systeem waarbij het gras tijdens het maaien wordt verpulverd en u hoeft het niet eens meer af te voeren. Dat scheelt bovendien in de hoeveelheid tuin afval in de biocontainer. Veel sterke tuinplanten vragen nauwelijks onderhoud, een goed gemaakte vijver regelt zichzelf en goede bestrating hoeft u alleen zo nu en dan te vegen. Blijft over: puur genieten van een fantastisch bloeiende, rijke zomertuin. Dat wilt u toch ook?! Met een drankje in uw hand lieeriijk bijpra ten met goede vrienden, in alle rust barbe cuen... Wat is er fijner dan een warme zomeravond in de tuin, als uit de omgeving alleen zachte gelulden klinken en u op het terras verrukkelijke bloemengeuren kunt opsnuiven. Dat is pas leven! Maar dan moet u wel de goede spullen hebben: tuinmeube len om het uren in uit te houden, een fijn barbecue-apparaat, zo'n mooie ronde, mis schien wel een vaste op het terras. Met een gas- of elektrisch apparaat hoeft u nergens op te wachten en het rookt veel minder! Een Zuid-Afrikaanse braai is ook een heel leuk ding voor hetzelfde doel. En gaat het u meer om de vlammen, neem dan zo'n vuurkorf of een Mexicaanse vuurpot. Die zijn ook ideaal als het buiten wat killer wordt. Tipje: Gooi zo nu een dan een kruidentakje in het vuur, bijv. rozemarijn of lavendel. Dat geeft een heerlij ke geur. Heeft u een rechthoekig terras, zet dan de hoeken vol met planten In potten en bakken. Plant vlak bij het terras mooie, exo tische bladplanten, bijv. winterharde ba naan, Musa basjoo, die ook 's winters in de volle grond kan blijven en de eveneens win terharde tuinpalm Trachycarpus fortune!. Combineer met geurende, rijk bloeiende planten als de genoemde rozemarijn en lavendel, Iris germanica, Monarda, Phlox paniculata, tijm enz. Er Is keuze te over. Uw tuin Is uw tuin. Daar heeft verder niemand iets mee te maken. Natuurlijk zijn er algemene regels, bijv. over wat u in uw tuin mag bouwen. Een open constructie als een pergola of een carport mag bijvoorbeeld tot 2,70 meter hoog zijn. Zet u een schutting of haag, doe dat dan in overleg met de buren. Zorg anders dat hij hele maal op uw eigen grond staat en dat u er voor onderhoud vanaf uw eigen grond overal bij kunt. Maar meestal zal zo'n afscheiding op de erfgrens worden gezet en dan mogen uw buren beslissen wat zij er aan hun kant mee doen, zelfs al hebben ze er geen cent aan meebetaald. Vandaar dat overleg vooraf altijd beter is. U weet dat die volgens de nieuwste regels probleemloos 2 meter hoog mag zijn. Zit u heerlijk afgescheiden. Toch is het niet han dig om alles rondom potdicht te maken. Dat geeft al gauw een opgesloten gevoel. Het is veel leuker om een beetje doorzicht te houden waar dat kan, bijv. met schutting- schermen met zo'n ruitvormig uitgespaard 'venster' of met een lattenscherm of trellis. Dan kan ook de wind nog iets door uw tuin waaien, waardoor de kans op schimmels bij uw planten minder wordt. De schuttingfa brikanten hebben prachtige systemen bedacht, waarmee u uw schutting, pergola, bank en zelfs tuinhuisje of plantenzuil in één stijl kunt uitvoeren. Muren, schuttingen, pergola's, tuinhuisjes en allerlei andere constructies kunt u hele maal laten verdwijnen achter een weelde aan planten. Zo'n begroening verzacht niet alleen de harde vormen erachter, maar geeft ook een gevoel van rust en ruimte. Wintergroen en met hecntwortels: klimop (Hedera), verder de windende, rijk bloeiende en vaak tieerlijk geurende kamperfoelie (Loni- cera), de schitterend bloeiende blauweregen (Wisteria), de klimhortensia met zijn witte bloemschermen die het zelfs in de schaduw doet (Hydrangea anomala ssp. Petiolaris), kllmrozen als 'New Dawn', Compassion', 'Sympathie'en vele andere, de Duitse pijp- bloem (Aristolochia macrophylla), de wild rankende bruidssluier (Fallopia aulaertia), tal van prachtige clematissen, zoals de Clematis 'Muiti Blue', wilde wingerd (Parthenocissus) met magnifieke herfstkleu- ren (net als klimop zelfhechtend) en niet te vergeten de eveneens zelfhechtende en geurende trompetbloem (Campsis) die het voor een warme zuidmuur geweldig goed doet. Wie vruchten wil zien kan denken aan druiven en kiwi. Uw tuin wordt veel gezelliger met tuinver- lichting. U heeft keuze tussen tal van syste men. Heel veilig zijn de zwakstroomsyste men (meestal 12 volt), maar die geven min der licht dan de 220/230 volt-apparatuur. De mooiste oplossing is een vaste installatie met grondkabels die u van huis uit kunt bedienen. Laat ook meteen een spatwater- dichte buitencontactdoos met eigen aard- lekschakelaar monteren. Voor een elektri sche barbecue, de vijverpomp of om gemakkelijk met elektrisch gereedschap in de tuin te kunnen klussen. Er zijn allerlei soorten spots en stralers waarmee u de meest fantastische lichteffecten kunt berei ken. Laat de lichtornamenten bijvoorbeeld tussen de beplanting omhoogkomen, waardoor het licht als het ware door de planten heen schijnt. Dat geeft een sprook- Door allerlei oorzaken kunnen er open plek ken in uw border zijn gevallen. Geen gezicht en zonde van uw mooie tuin, bovendien schiet het onkruid er ai snel op. Vul zulke gaten met leuke planten die bij de rest pas sen. Let op hoogte, bloeikleur en bladvorm en houdt u van geur, kies dan ook daarvoor! Zeker bij vaste planten is er keuze genoeg. En u weet: planten die u in pot gekweekt koopt, kunt u het hele jaar door planten. Ook in de zomer! jesachtig effect. Voor de veiligheid en om ongewenste bezoekers direct te signaleren, zijn er de bekende detectie-armaturen. Die zijn prima bij een achterpad, maar kies bij de voordeur liever vaste verlichting. Dat is veel vriendelijker voor uw bezoekers en de lamp flitst niet elke keer aan als er iemand over het trottoir voorbijloopt. Bent u overdag nooit thuis en kunt u dus pas 's avonds van de tuin genieten, kies dan voor planten met witte bloemen. Dat heeft twee voordelen: in de scheme ring vallen ze veel meer op dan andere kleuren (rood lijkt 's avonds zwart enz.) en planten met witte bloemen geuren vaak sterker dan andere bloeiers. Denk aan soorten als jasmijn (Philadelphus), witte Phlox, de tweejarige damastbloem (Hesperis), bruidsbloemen Deutzia) en gipsli;ruid (Gypsophila). Potten kiezen Wanneer u potten aanschaft, moet u zorgen dat ze vorstbestendig en sterk zijn. Kies voor kuipplanten op het terras liefst zware potten. Dan vallen de planten minder snel om als het buiten flink waait. Er zijn schitterende series geglazuurde potten in aile modekleuren. Vooral gemêleerd grijs is in. Dat past bij alles. Zorg wel dat er een drainagegat onderin zit. is dat er niet, boor dat er dan in. Goede drai nage in de pot is van levensbelang voor uw planten. Terracotta-potten zijn tijdloos en schitterend, maar daarin zult u de planten meer water moeten geven, want het poreuze terracotta verdampt water over het hele oppervlak van de pot. Gezonde planten zijn sterk en hebben weinig last van een luisje of een schimmeltje. Maar als zo'n aantasting echt te gek wordt, zult u iets moeten doen. Dan zult u moeten spuiten met een middel dat de kwaal stevig aanpakt. Dan helpt een huismiddeltje als spiritus zeepsop of een harde waterstraal niet meer, zeker niet als het om schimmels gaat. Daarbij moet u aan een aantal dingen denken: Met één keer spuiten bent u er niet. U zult de behandeling verschillende keren (met een tussentijd van één of meer weken) moeten herhalen. Laat u precies voorlichten over welk middel het beste werkt tegen de schimmel of het beestje dat u heeft aangetroffen. Als een bepaald middel niet heeft gewerkt, koop dan niet zomaar een ander middel van een ander merk. Grote kans dat dit op basis van dezelfde 'werkzame stof is gemaakt. Dat staat altijd op de verpakking. Kies dan voor een middel op basis van een andere werkzame stof. Lees altijd eerst de gebruiksaanwijzing goed door en volg precies op wat er staat. Spuit nooit tijdens winderig weer. Spuit nooit tegen de wind in. Spuit alleen en heel gericht op de plek(ken) waar de aantasting zit. Rook niet tijdens het spuiten en adem het middel niet in. Maak na toepassing de gebnjikte spullen goed schoon en was uw handen en gezicht. Berg de spuitmiddelen goed (kindveilig) op, zodat er geen ongelukken kunnen gebeuren. Let bij aanschaf van een nieuwe sproeier goed op de werking van de instellingsmo- gelijkheden. De waterdruppels moeten niet onder tegen de planten aankletsen, maar er als regen van bovenaf op neerda len. Let ook op het bereik (de sproeiwijd- te). Die wordt altijd bij een bepaalde water druk (meestal 2 Bar) aangegeven en kan enorm wisselen: van 4 tot zelfs 11 meter. En dan wisselt de waterdruk ook nog geweldig. Sproei daarom liefst 's avonds of 's nachts (met behulp van een eenvou dig sproeicomputertje op de kraan). Dan is de waterdruk het hoogst, de verdam ping het laagst en u heeft er de minste last van. Er zijn heel slimme, vaste watergeefsyste- men te koop met sproeiers en verneve- laars die zelfs uit de grond omhoog komen als ze worden ingeschakeld (pop- up-sproeiers, vooral ideaal in het gazon), maar ook druppelsystemen om de pot planten op uw terras of balkon voortdu rend van voldoende water te voorzien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 13