Raad Dirksland participeert graag mee in jongerenopbouwwerlt Bezoekerscentrum 'de Grevelingen' heropend Grote belangstelling en enthousiasme bij jaaruitvoering Muziekschool Telefooncel op de schop. Oproep ten behoeve van Flakkee-kalender Daan Hoek behaalt hoogste graad in wijn-vakgebied! m(yyL MINNAARD VASTGOED ^ip^»^p"p chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-Hollandse en zeeuwse eilanden Motorrijder met keerbare kentekenplaat aangehouden Dinsdag 27 juni 2000 72e jaargang nr. 6916 Plaagstootje richting nieuwe Christenunie De verstandhouding in Dirkslands gemeenteraad mag voorbeeldig heten, ze wonen 'als broeders samen', de ene zuster en de twaalf mannelijke leden van het raadsgezelschap, maar er worden ook wel'es plaagstootjes afgegeven. Daar hield bijv. een van de twee rooie rakkers, Gerrit Robijn, zich donderdagavond mee bezig. "Gij zult niet liegen", liet hij weten, en dat in de richting van de Christenunie. Van dat kwaad, zich leugenachtig te hebben uitgelaten, was de heer D. Leeflang zich niet bewust. Heel keurig had hij het samengaan van 'zijn' RPF en de GPV aangekondigd en het ontstaan verklaard van de ChristenUnie, welke partij hij voortaan zal vertegenwoor digen. De raad hoorde aan dat de Christen- Unie niet links of rechts-, maar christelijk sociaal zal zijn en de heer Leeflang het weten zich ook voortaan consistent, kritisch maar altijd constructief op te zullen stellen, tot zover ook de heer ftobijn akkoord maar toen waagde de heer Leeflang zich aan wat improvisatie, "'t Ja", zei hij: "er schijnen in den lande afdelingen te zijn die versnaperin gen en ballonnen aanbieden, maar wij zijn er geen voorstander van zo ludiek op te gaan treden. Bovendien, de penningmeester kijkt aan tegen de bodem van de kas en de kas van de nestor is ook leeg". De heer Leeflang ver telde vervolgens bij de burgemeester een balletje te hebben opgegooid maar "die deed net of hij niet thuis was en schijnt vervolgens vlug met vakantie te zijn gegaan om een confrontatie te ontlopen", spielerei natuur lijk van de heer Leeflang, maar de heer Robijn reageerde quasi stekelig: "Kan dat zomaar, je naam veranderen?" vroeg hij zich af "en 'k zou ook graag gehoord hebben dat je niet mag liegen", vervolgde de heer Robijn waarmee hij doelde op de medede- hng van de heer Leeflang (de bedoelde nestor) dat z'n kas leeg zou zijn, "al hebben we gezworen geen giften of gaven aan te nemen" realiseerde hij zich, zo'n 'versnape ring' had'ie niet aan zich voorbij laten gaan. Daar heeft de heer Leeflang toch voor gezorgd met een smakeüjke plak cake en geen ballon-, maar een balpen met logo. Felicitaties voor hem uit alle fracties, ook die van de PvdA. De raad hoopt de goede samenwerking te kunnen bestendigen. "We gae 't ma ofwachte", zei de heer Robijn. "We hopen onder de zegen des Heeren samen verder op te trekken", zei SGP-verte- genwoordiger drs. M. H. Baan. JONGERENOPBOUWWERK Wat de raad van Dirksland betreft zal het jongerenopbouwwerk op Goeree-Overflak- kee per 1 september a.s. van start kunnen gaan^De raad heeft z'n te betalen portie a 11.165,-voor het lopende jaar, toegezegd. In het jongerenopbouwwerk participeren de 4 gemeenten op Goeree-Overflakkee. Het is de bedoeling twee part-time jongerenop- bouwwerkers aan te trekken, in dienst van het Serviceburo Middelhamis, gevestigd in het Diekhuus waarin ook de werkplek voor de twee jongerenopbouwwerkers zal worden ingericht. De opbouwwerkers zullen worden 'aangestuurd' door een stuurgroep, bestaan de uit de ambtenaren die in de 4 eilandge- meenten met het jeugdbeleid zijn belast. Na 2 jaar zal een evEJuatie plaatsvinden waarna zal worden beshst of het jongerenopbouw werk een structureel vervolg zal krijgen. Instemming De raad stemde met het voorstel in, zoals eerder ook akkoord was gegaan met de opstelUng van een regionaal jeugdbeleid waarbij zoveel mogelijk discipline en de jeugd zelf betrokken was geweest, 't Zal nu écht gestalte kunnen gaan krijgen. Er komt, zo wordt voorgenomen, een Jonge ren Informatie Punt (J.I.P.) op Goeree-Over flakkee, een project Sport-stimulering voor jongeren, een project vermindering drugs- en alcoholgebruik, een project voorlichting/ terugdringing vandalisme en criminaliteit en een project verbreding en uitbreiding voor zieningenaanbod voor jongeren, 't Zal overi gens niet alles tegelijk worden aangepakt. Als het maar een actieve boel wordt, "niet een J.U.P., een 'jongeren uitrustpunt', wordt, zo heeft de heer L. van Prooijen als voorwaarde aan z'n medewerking verbon den. Hij verwacht van de opbouwwerkers dat ze actief de jeugd op zullen zoeken en 't niet alleen maar af zullen wachten wat er gedaem zou moeten worden: we krijgen een J.I.P., een J.O.P. maar we willen geen J.U.P.", benadrukte de heer Van Prooijen. En zo dacht de hele raad. "'t Gaat nogal wat kosten, maar er moet wat gebeuren", besloot ook de heer Robijn. Ook het CDA ("ik hoop dat het lukt", zei de heer Sandee) en de ChristenUnie verklaar den zich akkoord, zo ook de VVD namens welke mevr. Tuinstra haar 'volledige instemming' liet horen. Het deed de voorzit ter wethouder A. J. Schouten, deugd zoveel instemming te mogen noteren. Middelhamis B.V. MIDDELHARNIS - Woensdagavond werd op de Vissersdijk een 42-jarige motorrijder uit Middelhamis aangehouden, vanwege het rijden op een motorfiets met keerbare kente kenplaten. Buiten zijn eigen kentekenplaat voerde de man nog een ander kenteken, wel ke hij met een schakelaar te voorschijn kon laten komen. De motorrijder viel ,op omdat hij door het project Verkeershandhaving in totaal 13 keer geflitst was in de periode maart tot en met juni, op de Langeweg en de Oudeland- sedijk, voor het rijden met een te hoge snel heid (variërend van 96 tot 131 km/uur), waarbij steeds een kentekenplaat met een niet gangbare tekst getoond werd. Hierop namen politiemensen van het Project Ver keershandhaving contact op met de basis eenheid Goeree-Overflakkee, door wie de motor enkele dagen later gevonden werd. De installatie voor de keerbare kenteken plaat wordt in beslag genomen, tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Daarbij worden de processen-verbaal voor het rijden met een te hoge snelheid alsnog opgelegd. Aanrijding onder invloed DIRKSLAND - Zondagavond omstreeks half tien vond op de Staakweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 42- jarige man uit Spijkenisse reed na de aanrij ding door. De 26-jarige bestuurster van de andere auto kon de man bij een benzinesta tion op de„N57 in Hellevoetsluis tegenhou den. Op het politiebureau bleek na een ademanalyse dat de man teveel alcoholhou dende drank genuttigd had. Voor beide fei ten heeft de man een proces-verbaal gekre gen. Ook dit jaar is het weer de bedoeling om voor het volgende jaar een kalender samen te stellen met fraaie afbeeldingen van het eiland Goeree-Overflakkee. Als geen ander wist de inmiddels overleden gerenommeer de kunstenaar Adri Vogelaar menig plekje op ons eiland via aquarel of olieverf vast te leggen. Er is dan ook voor gekozen om aan de hand van zijn werk een nieuwe Flakkee- kalender samen te stellen. Daarbij gaat dit maal de voorkeur uit naar - dikwijls karak teristieke - dorpsgezichten. Veel van deze werken hangen echter al, overal heen ver spreid, bij mensen thuis aan de muur. Om toch van een zo breed mogelijke collectie gebruik te kunnen maken wordt bij deze een oproep gedaan aan iedereen die zo'n fraai dorpsgezicht' van Adri Vogelaar in zijn of haar bezit heeft, om te bellen naar 0187- 481736 of 0187-483465. Door middel van fotografie zullen dan afbeeldingen gemaakt worden van de schilderijen waarmee de nieuwe Flakkee-kalender zal worden ver lucht en die daarmee een sieraad aan uw muur zal worden. Na een grondige renovatie werd afgelopen vrijdag op De Punt te Ouddorp bezoekerscentrum 'de Grevelingen' her opend. De officiële (her)opening werd verricht door gede puteerde ir. M. Houtman, die deze klus uitvoerde als voor zitter van Natuur- en Recreatieschap 'de Grevelingen'. Na 10 jaar als informatiecentrum voor de Grevelingen te hebben gefunctioneerd was het bezoekerscentrum aan vernieuwing toe. De loop van de jaren heeft nogal wat veranderingen met zich meege bracht, ook in en om de Grevehngen, en de informatie in het bezoe kerscentrum correspondeerde daar niet meer mee. Bovendien was ook de inrichting verouderd en niet meer optimaal bruikbaar voor het publiek. Daarom werd besloten om de zaak goed aan te pakken. Bob Bruns Ruimtelijke Vormgeving en TentoonsteUingbouwer Bruns b.v. te Westerhoven hebben zich hierop geworpen en het resultaat daarvan is een geheel vernieuwd bezoekerscentrum, gebruikersvriendeUjk én natuurlijk ook informatief. Er werd gekozen voor zo weinig mogelijk tekstuele informatie, met name werd gebruik gemaakt van zintuige- lijke effecten, zoals beeld en geluid. Daardoor kunnen de bezoekers de schoonheid van Grevelingen zelf ervaren! Als bijzonder element in het info-gedeelte van Natuur- en Recreatie schap 'de Grevelingen' werd er een doorzichtig vloeroppervlak aan gebracht waaronder zand, schelpen en enkele modellen viisen lig gen, het geheel gegoten in de vorm van de Grevelingenomtrek. Hoe wel velen de neiging hebben om schoorvoetend daarover te gaan kun je op deze 'glazen' vloer toch gewoon lopen. Zowel jong als oud zul len in het vernieuwde bezoekerscentrum mogelijkheden genoeg vin den om de Grevelingen en het natuurleven daaromheen op zich in te laten werken. Behalve het Natuur- en Recreatieschap 'de Grevehngen' participeren thans ook Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat in het informatiecen trum. Alle drie de organisaties die zich bezighouden met het beheer, toezicht en onderhoud van de Grevelingen presenteren zich er nu en üchten er hun taken toe. Om dat te onderstrepen stelden na de heropening van het bezoekers centrum ook Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat hun electronisch werkende presentatie-middelen officieel in werking. Een aula vol belangstellenden en veelal jeugdige musici, afgelo pen zaterdagavond in de Technische School te Middelhamis. Daar werd de jaaruitvoering van muziekschool Goeree-Over flakkee gehouden. Een zeer gevarieerd programma en een even zo gevarieerde samenstelling van uitvoerenden sierden het pro gramma en het podium. Er werd in samenspel en solo gemusi ceerd, van klassiek tot modern en populair. Eigenlijk is een avond waarop een jaaruitvoering wordt gegeven een soort 'oogstavond', zoals muziekschoolvoorzitter Pau Heerschap het in zijn openingswoord noemde. De vruchten oogsten van een heel jaar (leren) musiceren. "Hier leren de mensen harmonie, het samen doen. Muziek heeft veel vormende waarde, ook voor het met elkaar omgaan. De muziekschool biedt daarom een meer waarde!", aldus voorzitter Heerschap. De jaaruitvoering werd gepresenteerd door Rinus Verhage, directeur van de muziekschool, en EUy Bakker, blokfluitdocente. Met voldoe ning mocht Rinus erop terugzien hoe in tien jaar tijd het leerlingen aantal is gestegen van 120 naar 340. Een positieve ontwikkeling die zeker ook mede te danken is aan de gemeentes Middelhamis en Dirksland, die zich ïnet stijgende subsidies mede voor dit resultaat hebben ingespannen. De diverse afdelingen van de muziekschool presenteerden zich deze avond op z'n best. De jaaruitvoering werd geopend door het Gemengd Ensemble o.l.v. Wim Soeters, dat een deel uit één van Bach's Brandenburgse Concerten ten gehore bracht. Vervolgens werd op vleugel en keyboard - ook samen! - gemusi ceerd en trad daarna de kleine Diantha van Spronsen op met een vleu gelsolo. Prachtig hoe zo'n klein meisje met haar lange blonde krulle tjes aan zo'n groot instrument plaatsnam en hoe ze - zittend op het puntje van de kruk - vol overtuiging een pianowerkje ten gehore bracht. Later op de avond traden nog een paar solisten op. Daarbij mag zeker niet onvermeld blijven het prachtige en moeilijke saxo foonsolo dat Barbara van der Neut 'uitstalde', daarbij op de vleugel begeleid door Wim Soeters. Ook Ivo Wapenaar - hij kwam nauwe- üjks boven z'n muzieklessenaar uit - speelde solo, op z'n trompet. Toen hij z'n muziekboek voor zich zette ging er spontaan een gelach op in de zaal: met grote letters stond op de omslag: 'Wat is dit nu weer...?' Verder waren er zang-, blokfluit-, dwarsfluit en gitaaren sembles, en werd er viool gespeeld. Onder de pushende leiding van slagwerkdocente Anneke van 't Verlaat presenteerde het slagwerk ensemble van de hafa-afdeling zich door het spelen van zes verschil lende ritmes, gevolgd door een optreden van de gehele hafa-afdeüng. Een speciale vermelding verdient ook de afdeling Algemene Muzi kale Vorming. Daar houden de - dikwijls zeer jeugdige - leerlingen zich niet allereerst bezig met muziceren, maar daar worden juist de leerlingen, min of meer voorbereidend, gevormd voor samenspel, rit me, enz. Onder leiding van docent Peter van Deerse liet de groep tij dens de jaaruitvoering horen hoe dat gaat. En traditiegetrouw werd de avond, even na elf uur, afgesloten door een gezamenlijk optreden. Tachtig spelers bij de muziekschool vormden één groot Muziek schoolorkest, dat onder leiding van Piet Westhoeve de finale bracht. Met recht een oogst-avond, zo'n jaaruitvoering, en hopelijk stimu leert het ook anderen tot het leren musiceren. Voor nadere informa tie of opgave kunt u daarvoor terecht bij Muziekschool Goeree-Over flakkee, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis, tel.: (0187) 482400. 't Is waar: velen lopen tegenwoordig met een mobiele telefoon op zak, of aan de broek riem. Bij klein en groot, voor werk of privé en van jong tot oud. Zelfs zie je dageüjks horden jeugd fietsend, lopend of hangend. mét een GSM-etje tegen de wang. Of veel vuldig 'gee-es-emmen' schadelijk is voor de gezondheid zullen we in het midden laten. In ieder geval hjkt het niet goed voor het voort bestaan van onze ouwe trouwe telefooncel, die met hun aanwezigheid - her en der ver spreid - gedurende zóveel jaren zóveel men sen waardevolle diensten hebben bewezen. Nu de mobiele telefoon massaal z'n intrede doet worden de telefooncellen minder gebruikt. Op sommige plaatsen zelfs nauwe lijks meer of slechts een klein gedeelte van het jaar. Voor ptt telecom een reden om een aantal openbare telefooncellen op de schop te nemen. Eind vorige week was dat ook het geval op De Punt in Ouddorp. Daar werd er één gesloopt, niet door vandalen, maar heel legaal door een medewerker van ptt telecom. Het ziet emaar uit dat zo'n dertig procent van de telefooncellen - soms letterlijk - het veld gaat mimen. Vinoloog, velen zal dit woord niet direct bekend in de oren klinken en zeker zal ook de betekenis ervan niet voor lederen even duidelijk zijn. Wie echter wat meer thuis is in wijnbouw en wijnproeverij - een cultuur op zich - zal weten dat de term vinoloog niet 'zomaar wat' inhoudt. Daan Hoek uit Dirksland weet er echter inmiddels alles van: sinds 20 juni jl. mag hij zich vinoloog - Vinoloog van de Wijn- academie - noemen. Het is in Nederland de hoogste graad die behaald kan worden in het wijn-vakgebied. Velen bereiken dit niveau niet, zéker niet in één keer. Daan is dan ook maar wat blij met zijn resultaat - niet alleen dat hij het behaalde, maar ook dat dit in één keer lukte. Toen Daan eenmaal werkzaam was gewor den bij drankenhandel fa. A. van Eesteren te Sommelsdijk - thans Wijnkoperij Bram van Eesteren - werd hij zo geïnspireerd door de wijncultuur dat hij hiervan zijn hobby ging maken. Wel te verstaan: niet om dageüjla hters wijn achterover te slaan, met alle gevol gen van dien.nee, Daan wilde zich serieus gaan verdiepen in alles wat met de wijncul tuur te maken had. Zijn werk werd zijn hob by. Sinds 1993 is hij bij Heineken in Rotter dam werkzaam als wijnadviseur. In die hoe danigheid geeft hij adviezen aan horecabedrijven, over bijvoorbeeld verande ringen in de wijnkaart of andere toepassingen van wijn, en begeleidt hij ook wijnproeverij en. Hoewel de naam Heineken over 't alge meen geassocieerd wordt met bier levert dit bedrijf ook wijnen en gedistilleerde dranken aan restaurants en horeca-ondememingen. In september 1999 begon hij de opleiding vinoloog aan de wijnacademie te Utrecht. Om daaraan te kunnen beginnen is een voor opleiding vereist: een officieel wijncertifi- caat of het slijtersvakdiploma.Vantevoren wist hij al dat het slagingspercentage zeer laag zou zijn. Slechts zo'n tien procent slaagt en degenen die de opleiding met suc ces afronden doen dat zelden in één keer. COMBI actief in beeld en geluid Bewust wordt het slagingspercentage zo laag gehouden. Anders zouden er teveel vinologen komen en dat is niet gewenst. 'Vinoloog' is bij de Wijnacademie dan ook een eretitel. Verknocht aan het vakgebied stortte Daan zich toch op de opleiding, deed deze maand examen én... slaagde in één keer! Het kan dus niet anders of hij geniet een uitstekende vakkennis. Het examen bestond uit een organoleptisch- en een theo retisch deel. Organoleptisch wil zeggen dat de diverse soorten wijn herkend en benoemd moeten worden aan de hand van hun geur en smaak. Daan had al deze opdrachten goed! Het theoretische deel van het examen bestond uit 75 vragen die zich in het wijn- vakgebied richtten op alle landen van de wereld. In het kader van zijn opleiding maakte Daan een studiereis naar Bordeaux. Daarvan heeft hij veel geleerd. Hij bezocht daar onder andere ook de Conseil Interpro- fessionel du Vin de Bordeaux (CIVB), een organisatie waarin vertegenwoordigers deel nemen uit de wijnbouw, wijnmakerij en wijnhandel en die daarvoor de belangen behartigt. Thuis heeft Daan een wijnkelder. Daarin bewaart hij alleen de mooiste wijnen, zoals de Premier Grands Cms Classes... Tja, 't is natuurlijk duidelijk dat een vinoloog zich niet met 'geschenkenwijntjes' bezighoudt. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Het groot Muziekschoolorkest o.l.v. Piet Westhoeve bracht de finale van de jaaruitvoering OUIDOU'. WiHitroot 35 Tel. |0IS7| 611611 In 613734 U tPrinhtiop I7ilil.|l>11l|«»00

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1