Prins Maurits-zangers maakten de reis van liun leven! JAN KAMP Agrarïsciie Manifestatie Goeree-Overflakkee ElUVnDEH-IIIEUWS t Sdn/c Aangepaste kerkdienst in Fiakkeecialiteiten viaaaofK k oe iiiiroe üohoi mm eiocoKonaaL mvTfFff lann inxm^n HoociPttNNiNG. GBuamnm? PAGINA 7 VRIJDAG 23 JUNI 2000 Tien dagen zijn ze op pad geweest. Een reis die de ruim vijftig koorleden van het bovenbouwlcoor van de Prins Mauritsschool te Middelharnis in een dubbeldekker naar Hongarije, Roe menië en Oostenrijk voerde. Het eer ste doel was vanzelf: zingen. Dat deden ze, en hóe! In stadskerken of een dorpskerkje, een schoolinternaat, maar ook zomaar op straat ten aanho- re van honderden toegestroomde toe risten, aan de grens voor de Roemeen se grenswachten of in een immense zoutkoepel met een akoestiek waar aan geen kerk kan tippen. Mlau^an^l >0* Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. PHiliPROBLEMEN mSlïG ZIEN mOUim iCHCNKEN h Zingen in één van de leerken Twee jaar lang duurden de voorbereidingen van de reis. Dit om een' zo hoog mogelijk muzikaal niveau te bereiken, paacyoor had den ïcbóïle^eff de wekeHJKse koorrepeti- ties onder leiding van docent Mar van der Veer, maar volgden ze ook de verplichte les sen stemvorming die gegeven werden door Liesbeth Franken. Uiteindelijk was er een repertoire van ruim twintig werken opge bouwd, waarbij het koor zowel als één groep als in kleine ensembles zong. Er waren klas sieke werken bij van Buxtehude en Vivaldi, een motet van Willem Vogel, geestelijke lie deren in het Frans en Hongaars, alswel meer eigentijdse bewerkingen van spirituals en Engelstalige liederen. Zowel op de heen- en terugreis werd er een nacht in de bus 'geslapen'Door de lange rij tijden veranderde de bovenverdieping van de bus in een gezellige huiskamer waarin spelletjes gedaan werden, video gekeken werd.of ^ontaan samen gezongen werd. Na het vertrek vroeg in de avond van Hemel vaartsdag werd het weekend doorgebracht in het schitterende Hongaarse stadje Rackeve dat op een eiland in de Donau ligt. De koor leden en de begeleiders sliepen in vakantie huisjes of waren ondergebracht bij gastvrije Hongaarse families. Op zondagmorgen Zingen in een zoutschacht: 60 meter onder de grond werd er tien minuten voor de preek gezon gen waarna het koor naar de galerij ging en het de preek in simultaanvertaling kon vol gen. De avonddienst bestond uit een korte meditatie in het midden van de dienst, die omringd werd door uitvoerige koorzang. Een grote verrassing wachtte het koor toen bleek dat na afloop van de dienst de gemeen te zich buiten de kerk verzameld had en het koor beloonde met een groots applaus. Een andere grote uitvoering vond plaats in een stadskerk van het Roemeense Cluj. Ook deze uitvoering was in het kader van een kerkdienst waarin de predikant de meditatie zowel in het Hongaars als in het Nederlands hield. In de kerk zelf bevonden zich nage noeg alle leerlingen van de zusterschool van Publiek... de Prins Maurits in Cluj. Later op deze avond was er een feestelijke informele ont moeting tussen leerlingen van beide scholen in het internaat waarbij vanzelf ook weer gezongen werd, ditmaal ook samen. Aangrijpend was het optreden in het dorps kerkje van Ipp. Sinds de komst van het vori ge koor van de Prins Maurits was er geen koor meer opgetreden, vandaar dat iedereen naar dit gebeuren had uitgekeken. De uitvoe ring (die zo lang mogelijk moest duren) riep herinneringen op aan het vorige bezoek dat op de toenmalige koorleden onvergetelijke indruk maakte. Een nieuw aspect was dat er ditmaal in de vaak zeer eenvoudige wonin gen gelogeerd moest worden, bij mensen die alleen de Hongaarse taal spraken. Op won derlijke wijze liep dit van het begin af goed. De gastvrijheid van de kerkleden bleek weer ongekend en ondanks de armoede waarin men leefde werden de Nederlandse gasten overstelpt met cadeautjes en lekkernijen. Naast muzikale activiteiten was er ook ruim te gemaakt voor excursies. Op zaterdag werd de schitterende stad Boedapest bezocht. Hoogtepunt (en in letterlijke zin ook diepte punt) was het bezoek aan een afgegraven zoutkoepel zo'n zestig meter onder de grond. Door de ontstane ruimtes waren echo's waar te nemen waarin men zestien keer de eigen stem hoorde! Uiteindelijk belandde het koor in de diepe ruimte waarin met gemak een kathedraal paste. In deze bij zondere sfeer met als decor duizenden stal- actieten werd met jassen en truien aan een bijzonder 'concert voor onszelf gegeven dat de leerlingen ontzettend veel plezier gaf. Op de laatste dag bezocht het koor Wenen. Hoe wel er daar geen concerten op het program ma stonden werd er toch spontaan op straat gemusiceerd en kleine delen van het koor hielden dat de hele dag vol tot vermaak van de vele buitenlandse toeristen die dit bijzon dere gebeuren op de video vastlegden. Deze inmiddels zevende grote koorreis in successie past in de categorie 'onvergete lijk' de kennismaking met andere mensen, de band onderling, de verrassingen die er altijd weer zijn, de kwaliteit van het musice ren waren de elementen die daartoe bijdroe gen. Anderzijds bracht ook het bericht dat de leraar handvaardigheid W. Okker was over leden de groep op een geheel andere wijze intens tot elkaar. Dankzij de begeleidende docenten, de koormoeders en niet te verge ten twee uitstekende chauffeurs werd de reis meer dan alleen een muzikaal succes. Na terugkomst in Middelharnis, zaterdag morgen vroeg, moesten er vele uren slaap worden ingehaald. Maar aan de gezichten was voor iedereen af te lezen: de koorleden hadden genoten. De reis betekende tegelijk het afscheid van deze samenstelling van het koor. Een deel van de koorleden zal - tot groot verdriet - het koor moeten verlaten, terwijl anderen staan te trappelen om erbij te komen. Het is de weg van elk schoolkoor: steeds maar weer opnieuw beginnen. Kaai 27 3247 BE Dirksland Telefoon 0187-603650 Op zondag 25 juni a.s. is er weer een inter kerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Gereformeerde Kerk te Middelharnis, waarin hoopt voor te gaan ds. H. Out. De aanvang van deze dienst is om kwart voor drie. U bent van harte welkom en uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. A.s. zaterdag om 9.00 uur is op Radio Rak- kee weer een nieuwe aflevering te beluiste ren van het programma 'Fiakkeecialiteiten'. De gast in het programma van Jan Lodder is deze week Jan Kamp. Hij werd geboren in Den Bommel en is daar zijn hele leven blij ven wonen. In zijn jonge jaren werkte hij zelfstandig in de witlof. Voor de veiling ging hij regelmatig naar het buitenland om te zien hoe men daar de groenten kweekt. In zijn vrije tijd bekleedde Jan Kamp diverse bestuursfuncties. Over deze onderwerpen en nog veel meer vertelt hij in 'Fiakkeecialitei ten'. Dinsdagavond tussen 6.00 en 7.00 uur wordt het programma herhaald. Op vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli is op Bosland bij Den Bommel een agrarische manifestatie met een zeer uitgebreid pro gramma. Op het buitenterrein presente ren de loon- en mechanisatiebedrijven zich en binnen staan de stands van allerlei bedrijven die direct en indirect met de landbouw te maken hebben. Voorts wordt er door de organisatie een afwisselend programma aangeboden. De Agrarische Manifestatie Goeree-Over flakkee (AMGO) is in het leven geroepen om een tegenwicht te bieden aan de vele negatieve geluiden rond de landbouw de laatste jaren en om een brug te slaan tussen consument en producent. "We willen geen afwachtende houding aannemen, maar aller lei facetten die met de agrarische sector te maken hebben bundelen en daarmee naar buiten treden. We bieden de consument de mogelijkheid om op een prettige manier kennis te maken met de vele kanten van de agrarische sector, zowel van het heden als van het verleden", vertelt Jan Nijssen, voor zitter en initiatiefnemer van de tweede Agra rische Manifestatie. "We maken er net als in 1996 weer een paar leuke en informatieve dagen van. Het programma van de AMGO dagen is veelomvattend. Op vrijdag is in het pro gramma opgenomen een concours aange spannen rijden. Op zaterdag volgen de onderdelen springen en dressuur. Beide dagen zullen de bedrijven zich presenteren. Bedrijven die zelf fruitsappen vervaardigen, een promotiestand van de kaasboerderijen, een eierproducerend bedrijf, een promotie- strand van de Stichting Herstructurering Witlofcultuur, bedrijven in verzekeringen, koeling, in gewasbeschermingsmiddelen, kortom vele bedrijven zullen deze dagen zichzelf en hun producenten laten zien. De loon- en landbouwmechanisatiebedrijven tonen op het buitenterrein hun machinerieën. Daarnaast staat op het buitenterrein een overzichtstentoonstelling van antieke tracto ren en oude stationaire motoren. De mensen van het Meekrapproject reageer den enthousiast toen ze werden benaderd door de AMGO. Het Meekrapproject is opgezet om door bundeling van kennis, kracht en kunde de historie van de meekrap- cultuur uit het agrarische verleden van Goe ree-Overflakkee te laten herleven, onder meer door een theaterproductie. Beide dagen voert deze groep een speciaal voor deze manifestatie geschreven sketch op en ver schillende malen vertolkt zij het straatiied 'De Meestamper'. Ook een stand over de meekrapcultuur is aanwezig. De Stichting 'Eeuwkant' uit Dirksland verzorgt zaterdag in samenwerking met de Schouwse kleder drachtstichting 'De Arke' diverse kleder drachtpresentaties. Uit Strijen komt de hand- boog schietclub. Het terrein is met een heli kopter vanuit de lucht gade te slaan, voor wie dat leuk vindt of als een uitdaging ervaart. Beide dagen zijn er diverse demon straties van oude ambachten, waaronder een mandenvlechter. Als publiekstrekker komt op zaterdag scha pendrijver Serge van der Zweep met zijn 11- jarige schapencollie om demonstraties te geven. Van der Zweep, die bij de Wereld kampioenschappen in Zuid-Afrika eerste werd, liet daar verschillende professionele schapendrijvers achter zich. Hij brengt, met zijn vrouw aan de microfoon, een voor Nederland ongekende show die de toeschou wers met verbazing zullen gadeslaan. Voor de kinderen zijn er diverse attracties, zoals het traditionele springkussen. Van de agrarische opleiding VMBO/MBO Groen verzorgen leerlingen een stand met kleinvee. Er is ook een terrein met mini-Shetlanders en hun veulens. Voor de inwendige mens is gezorgd. Bij diverse kramen is er koffie, thee en frisdrank te verkrijgen. Ook zijn er stands met oliebol len en wafels. Beide dagen is er een volledi ge catering aanwezig en kunnen ook maaltij den verkregen worden. Vrijdagochtend om 10.30 uur opent de alge meen voorzitter van de WLTO, Jan de Groot, de manifestatie. De gehele dag zijn er demonstraties en presentaties, tot 's avonds 22.00 uur. Zaterdag zijn de openingstijden van 10.00 tot 19.00 uur. Parkeergelegenheid is volop aanwezig. Entree voor volwassenen is (inclusief de catalogus) 7,50, voor kin deren tot 12 jaar 3,50. <ai ■'«toi'»«o'',!^i Van jongs af aan heb ik horen zeggen dat de maartse maan de Pasen moet beschijnen, dat was dan de eerste zondag na de maartse volle maan van 20 maart, Pasen zou dus op 26 maart moeten vallen. Maar nu viel Pasen op de eerste zondag na de volle maan van april. Hoe kan dit? Antwoord: Eerst een stukje geschiedenis. Tijdens het concilie te Nicaea in het jaar 325 werd besloten, dat voortaan het christelijke paasfeest gevierd diende te worden op de eerste zondag na de volle maan op of na het tijdstip dat de zon het lentepunt zou passe ren. Zo berekenen de Griekse Christenen nu nog hun Pasen. Maar in West-Europa stelt men sinds de negende eeuw de paasdatum op de eerste zondag op of na een volle maan na het begin van de lente, waarvoor volgens de laatst ingevoerde wijziging van Rome altijd 21 maart wordt aangehouden. Pasen kan daardoor nooit meer vóór 22 maart en niet na 25 april vallen. Dit jaar viel de eerste volle maan na 21 maart op 18 april. Hierbo ven hebt u kunnen lezen dat Pasen valt op eerste zondag op of na de eerste volle maan na 21 maart. Zondag 23 april voldeed aan deze eis, vandaar. Kunt u de volledige tekst achterhalen van het kinderliedje waarvan de volgende regels deel van zouden kunnen uitmaken: "Waar om is de aarde rond, pa/waarom is ie niet vierkant/waarom stroomt de zee precies tot aan het strand?" Is er ook een melodie bij? Antwoord: Helaas, deze tekst hebben we met geen mogelijkheid kunnen achterhalen. Vaak is het bij oude liedjes zo dat ze ter gele genheid van iets door een plaatselijke groot heid, zoals bijv. dorpsonderwijzer zijn gemaakt. Jaren later kan men zich dan nog fragmenten herinneren, maar omdat die lied jes niet in druk verschenen zijn of nationaal bekend zijn geworden is de rest van de tekst dan voorgoed verloren gegaan. Maar mis schien weet een medelezer(es) de tekst wel? Ik heb mijn bloedkoralen ketting schoon wil len maken met babyshampoo. Het resultaat was dat het bloedkoraal heel vaal is gewor den. Hoe krijg ik dit weer goed? Antwoord: U krijgt uw ketting weer mooi door een linnen doek in een zacht zeepsopje te dopen en daarmee het koraal op te poet sen. Maak de kralen van de ketting eerst met een zeemleren lap schoon. Worden de kralen niet schoon dan kunt u het proberen met 90% alcohol, dat u bij een drogist kunt halen, of met eau de cologne. Behandel ze met een kwastje, zodat u het snoer zelf niet raakt. Na afloop kunt u ze met een föhn drogen. Controleer gelijk of het snoer nog sterk genoeg is. Haal de kralen voorzichtig heen en weer over een doekje waarop u een paar druppels echte sla-olie hebt gedaan. De bloedkoralen worden dan weer donkerder van kleur. Hoe kan men op een objectieve manier antiek laten taxeren en eventueel verkopen Antwoord: U schrijft niet waar u woont, daarom kunnen wij u geen adressen opge ven. Heeft u voorwerpen in uw bezit waar van u denkt dat ze antiek zijn en u wilt de waarde weten dan kunt u ze laten taxeren bij een beëdigd taxateur of bij een 'Vendu nota- rishuis' bij u in de buurt. U kunt er dan gerust van uitgaan dat de waarde objectief vastgesteld zal worden. Bij mijn hobby gebruik ik vaak een figuur zaagmachine. Daarbij draag ik dan een stof kapje, hierdoor beslaat mijn bril helemaal door mijn adem. Weet u hier iets tegen? Antwoord: Mensen met oogklachten dra gen wel eens een zonneklep. Iets dergelijks zou u ook eens kunnen proberen door zo'n klep tussen de neus en de ogen te dragen. De vorm van de klep moet dan waarschijnlijk wel wat bijgewerkt worden, zodat hij goed passend is en voorkomt dat de adem uw bril kan bereiken. Ook kunt u bij een opticien een middel kopen met een reinigigingsmid- del voor brillenglazen. Dit middel gaat ook de condensvorming tegen. Ik wil graag weten hoe gevaarlijk of onge vaarlijk het is om dicht bij een hoogspan ningsmast te wonen. Bij ons in de straat heb ben zeven mensen kanker. Zou dit iets met die hoogspanning te maken hebben? Antwoord: Bij hoogspanningskabels geldt standaard een zogenaamde 'zakelijk-recht- strook' (ZRS), waarbinnen bepaalde activi teiten, zoals bouwen, rijden met kranen of groei van bomen aan voorwaarden zijn gebonden. Gemiddeld is deze strook zo'n 60 meter breed, dat wil zeggen: 30 meter aan elke kant van de mast of kabel. Op die afstand kan het elektrisch veld (bij een maxi male net-spanning van 380 kV) oplopen tot maximaal 1 kilo-volt per meter (kV/m) en het magnetisch veld tot 3 a 10 microTesla (mT). De westerse veiligheidsnormen gaan uit van een toelaatbaar maximum van 5 kV/m en 100 mT. Zelfs bij een combinatie van stralingsbronnen - elektrische appara tuur in een huis - op 30 meter afstand van een hoogspanningskabel zal de mate van blootstelling aan elektromagnetische velden over het algemeen onder de vaststelde maxi ma blijven. De vraag blijft echter, hoe veilig die maxima zijn. Hoe het precies zit met de mogelijke gevaien van de elektromagneti sche straling van hoogspanningsmasten is nog steeds niet geheel duidelijk. De deskun digen spreken elkaar tegen en het is nog maar de vraag of men wel genoeg weet om de juiste veiligheidsnormen te kunnen stel len. De Gezondheidsraad concludeerde op grond van de bestudeerde onderzoekslitera tuur dat (nog) niet bewezen is dat de in de woon- en werkomgeving voorkomende elektromagnetische velden schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. Er zijn zoveel andere factoren die ook een rol kunnen spe len bij het ontstaan van kanker - erfelijk heid, stress, voeding, chemische stoffen - dat het isoleren van een enkele stralingsbron als hoofdoorzaak vrijwel ondoenlijk is. In Odijk (bij Bunnik) ontstond enige jaren geleden veel opschudding over een ver meend relatief hoog aantal gevallen van kan ker bij mensen die dicht bij hoogspannings kabels woonden. De GGD Zuidoost-Utrecht in Zeist zegt naar aanleiding van een door hen ingesteld onderzoek géén oorzakelijk verband te kunnen aantonen tussen de bloot- selling aan elektrische en magnetische vel den en het optreden van kanker, bij zowel volwassenen als kinderen. Hoewel door hoge veldsterkten van elektrische (E-) en magnetische (M-) velden sprake kan zijn van overmatige stimulering van spierweef sel of zenuwcellen in het menselijk lichaam, blijken de door de GGD en de KEMA in Odijk gemeten waarden geheel binnen de normen die in Nederland gelden te liggen. Wij vragen u er begrip voor dat de redactie van uw krant niet in staat is om u te vertellen of het wonen bij hoogspanningskabels nu wel of geen gevaar voor de gezondheid ople vert. Ooit bestond de mogelijkheid om anoniem geld over te maken. De ontvanger van de gift weet dan de naam en het adres van de gulle gever niet. Dit kan jarenlange gevolgen in de vorm van bedelbrieven voorkomen. Weet u of deze mogelijkheid nog bestaat? Antwoord: Heel vroeger bestond inderdaad de mogelijkheid om anoniem over te maken van uw bank- of girorekening. Omdat hier echter weinig gebruik van werd gemaakt is deze mogelijkheid afgeschaft. Wel kunt u naar de balie van een bank gaan en daar door middel van een 'contante storting' uw gift laten overmaken. Waarom kwispelt een hond met zijn staart? Antwoord: De staart is met de oren de belangrijkste gevoelsbarometer en signaal gever bij de hond. Zo is kwispelen o.a. een teken van blijdschap als hij zijn baasje ziet, of als hij merkt dat er een toffe wandeling op het programma staat. Ook kan het een uitno diging tot spelen betekenen. Dit komt ook voor als hij een standje heeft gehad, hij durft dan eigenlijk niet goed bij de baas te komen, maar wil dit eigenlijk wel. De onzekerheid wordt dan aangevuld met uitnodigend speel- gedrag. We geven hierbij nog wat andere 'staartentaal'. De staart in horizontale stand: een gevoel en uitdrukking van tevredenheid wordt uitgedrukt. Recht naar boven gericht: een staat van verhoogde oplettendheid en opwinding. Ook kan de hond gewoon blij zijn. Staat de staart bij een ontmoeting tus sen twee honden recht hoog, dan betekent dat de hoogste staart behoort bij de hond die zich het hoogst in de rangorde voelt. Komen twee honden elkaar tegen met de beide staar ten hoog en stil, dan kunt u rekening houden met het uitbreken van een gevecht. Deze honden voelen zich even hoog in rangorde en willen dus even gaan uitmaken wie er nu eigenlijk de baas is. Een angstige of terug houdende hond heeft de staart laag, evenals een deemoedige hond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7