Dover, \>J AFSLUITING Waterschap G-O discussieert in Verenigde Vei^adering over toekomst waterbeheer Goereese Frans van Heest presenteert nieuw boek aan eerste burger LITIE op 7 juli ZAFIRA (010) 2741135 JAARUITVOERING een waarschuwing 'l f( (jOflPdmgiii Herinnering psaimzangavond Politie 24-uurs telefoon: ,(/IAo MINNAARD VASTGOED Extra vaart Veerman Garage Knöps B.V. muziekschool Goeree-Overflakkee chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden j^^ Visser Visser Visser Meubelen Zendingswinkeltje Ouddorp Jeugddienst op zondag 2 juli Vrijdag 23 juni 2000 72e jaargang nr. 6915 BARENDRECHT* TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Hartelijk welkom in de showroom van in Sommelsdijk. />^«i«i"ra{^L'i"i"i"py\ Jmeubelen i Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 instattatiebedrijf Gas - Water - Warmte COMBI actief in beeld en geluid Kennisgeving aan het wegverkeer: De minister van Verkeer en Waterstaat brengt het volgende ter kennis aan belang hebbende: In verband met het reinigen van het wegdek (zoab) dient rijksweg 57 vanaf km 30.7 tot en met km 35.8 (tussen Ouddorp en de Brou- wersdam) tijdelijk voor alle verkeer in beide richtingen te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats in week 27, maandag 3 juli en dinsdag 4 juni tussen 9.00 en 15.00 uur, of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer dan noodzakelijk. Bijzonderheden: op genoemde tijden zal het verkeer door middel van omleidingsroute nr. 22, vice versa over de Groeneweg en de Vrijheidsweg worden omgeleid. Contactpersoon met betrekking tot deze afsluiting is Dienstkring Zuid-Hollandse Eilanden, Groene Kruisweg 401, 3160 AE, Rhoon, Rayon Noord-West, dhr. D. Witte- koek, tel. 0181-313288. Op D.V. woensdag 28 juni hoop het zen dingswinkeltje haar zomerverkoping te hou den in het Hervormd Verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer' aan de Preekhillaan te Oud dorp. De openingstijden zijn van 's morgens 9.00 uur tot 's middags 17.00 uur. Er is van alles te koop: nieuwe en tweedehands boeken, bloemen, koek, boerenkaas, ondergoed, speelgoed, cadeauartikelen, schoonmaak middelen en kaarten. Koffie, thee, limonade en cake staan voor u klaar. Allemaal harte lijk welkom. De psalmzangavond van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland, DV morgenavond vanaf 19.30 uur. Opening en meditatie door ds. Den Boer. Medewerkenden: Dirkslands Mannenkoor onder leiding van Frans Kor net, Michel de Wit als organist en alle aan wezigen als zangers. De kerk is open vanaf 19.00 uur. De CD van deze avond kost 27,50 en de MC 14,95. De opbrengst daarvan is bestemd voor de kerkbouw. Mannelijke aanwezigen kunnen ter plaatse lid worden van het mannenkoor. Op zondag 2 juli nemen de kinderen van groep 8 afscheid van de kindemevendien- sten in de Gereformeerde kerk te Middelhar- nis. Deze dienst is samen met de kinderen voorbereid. Het thema is: 'Onzekerheid? ZekerheidWe lezen voor uit de Bijbel over onzekere mensen die zeker werden in hu geloof. De voorganger is ds. H. Out en de muziek wordt verzorgd door het combo onder lei ding van Peter Schouls. Er wordt veel gezongen. Namens de kindemevendienst nodigen wij u en jullie uit om deze (jeugd)dienst bij te wonen. Aanvang 9.30 uur in de Gerefor meerde Kerk in Middelharnis. Tot ziens! De provincie Zuid-Holland en de partners die betrokken zijn bij het waterbeheer maken een studie naar de mogelijkheden tot verbetering van de huidige structuur van het waterbeheer. Al vorig jaar - in januari 1999 - werd hierover door de provincie overleg in gang gezet. Het hier door ontstane proces over de toekomst van het waterbeheer richt zich op het bevorderen van samenwerking in de waterketen (drinkwater, riole ring en afvalwater) én het versterken van de organisatie van het water beheer in Zuid-Holland. Kort gezegd gaat het om krachtenbundeling om klaar te kunnen staan voor de toekomst. Deze zaken vormden een dis cussie-onderwerp in de vorige week vrijdag gehouden Verenigde Verga dering van waterschap Goeree-Overflakkee. Basistaken, zoals bescherming tegen over stroming en handhaving van waterpeilen, zijn door de jaren heen in wezen onveran derd gebleven. Maar de omstandigheden waaronder de waterschappen hun werk moe ten doen zijn drastisch veranderd. Dit dwingt tot nadenken over de vraag hoe het waterbe heer in de toekomst geregeld moet worden. Sleutelwoord hierbij is 'integraal watersys- teembeheer'. Dat wil zeggen dat de water systemen als één organisch geheel moeten worden beheerd door waterschappen van krachtige omvang, die in staan zijn om het belang van water zo goed mogelijk te behar tigen. Ter uitwerking van dit alles zijn een stuur groep, projectgroep en klankbordgroepen samengesteld die samen met de partners in waterbeheer, met name de waterschappen. het toekomstbeeld van het waterbeheer in Zuid-Holland zullen bepalen. In overleg met de waterschappen is besloten om twee onderzoeken te verrichten: een onderzoek naar het bevorderen van samen werking in de waterketen (samenwerking zowel in de diepte als in de breedte) én een onderzoek naar de organisatie van het water beheer. Samenwerking in de breedte ziet op de relatie drinkwaterbedrijven, gemeenten en waterschappen; samenwerking in de breedte ziet op de relatie tussen de water kwaliteitsbeheerders onderling bij het opera tioneel beheer van transport en zuivering van afvalwater. Bij dit alles dient eenheid van operationeel zuiveringsbeheer in Zuid- Holland-zuid te worden gewaarborgd en die nen de resultaten van beide onderzoeken op elkaar te worden afgestemd. Het onderzoek naar de organisatie van het waterbeheer in Zuid-Holland vindt plaats in twee fasen. De eerste fase is verkennend van aard en is gericht op het ontwikkelen van cri teria die kunnen worden gebruikt voor de beoordeling van het toekomstig functione ren van de waterschappen. Aan de hand van de resultaten van de eerste fase worden in een tweede fase lijnen getrokken naar een gewenste toekomstige organisatie van het waterbeheer, die duurzaam moet zijn. Om een beeld te krijgen van de eisen die aan de toekomstige organisatie van het waterbeheer moeten worden gesteld werd aan bureau Van Naem&Partners te Woerden opdracht verleend om de verlangde criteria te ontwik kelen, terwijl bureau Berenschot te Utrecht de samenwerking in de waterketen heeft onderzocht. Beide bureau's hebben inmid dels rapport uitgebracht. Over de daarin genoemde resultaten wordt nog verschillend gedacht, maar in ieder geval is duidelijk geworden dat met het bestaande water schapsstructuur in Zuid-Holland wat zal moeten gebeuren. Nu beide bureau's hun rapporten hebben uit gebracht zal daarover een standpunt moeten wordeii bepaald, zowel door de provincie als door de betrokken waterschappen. Daartoe zullen de stuurgroep en klankbordgroepen zich over de materie buigen en zullen aan de hand van de later volgende aanbevelingen de water schappen en de provincie een eigen mening moeten vormen. Uiteindelijke besluitvorming zal plaatsvinden door Provinciale Staten. 'Het Engelse dorp op de Kop van Goeree 'Het Engelse dorp op de Kop van Goeree', zo luidt de titel van het boek dat geschreven werd door Frans van Heest te Goedereede en dat afgelopen dinsdagavond werd gepre senteerd in het WV-kantoor - ofwel het 'Blauwe Huus' - in Ouddorp. Het eerste exemplaar van het boek werd gepresenteerd aan burgemeester Sinke van de gemeente Goedereede. In het boek geeft de schrijver geen optelsom van feiten, maar met waargebeurde verhalen gaat hij in een vloeiende lijn door de laatste oorlogsjaren heen op de Kop van Goeree. Het boek is dan ook zeker een verrijking voor de boekenkast. Het telt 354 pagina's, bevat vele foto's en is vanaf maandag 26 juni te koop bij boekhandel Akers- hoek voor de prijs van 39,90. De titel van het boek zal waarschijnlijk wel wat vragen oproepen bij het lezerspubliek. Maar iedereen die het boek leest zal al snel de titel van het boek begrijpen en het is zeker aan te raden het boek een keer te lezen. Het is een soort geschiedenisverhaal dat zich tijdens de laat ste oorlogsjaren heeft afgespeeld op de Kop van Goeree. Een aan eenschakeling van waargebeurde verhalen, verrijkt met foto's. Al in het eerste hoofdstuk maken we kennis met het gezin van Piet Ver brugge. Dat dit de werkelijke naam niet is zal zeker voor de oudere generatie Ouddorpers duidelijk zijn. Het gebruik van een pseudo niem had voor de schrijver een duidelijke reden en het is natuurlijk ook diens vrijheid om daar voor te kiezen. Het is echter wel een boek waarin heel veel aan de werkelijkheid is ontleend. De schoonzussen van de schrijver zouden volgens de schrijver wel begrijpen wie Kees, Hans en kleine Gerritje waren. Daarmee gaf Van Heest toch enige openheid over wie Kees, Hans en Gerritje zouden kunnen zijn en het had dan ook zijn wens geweest om hen een boek te kunnen overhan digen. Maar omdat die drie op betrekkelijk jonge leeftijd al waren overleden werd - ter herinnering - aan de achtergebleven echtgeno tes een exemplaar van het boek overhandigd, evenals aan drie Oud- dorpse verzetsmensen. Na de presentatie van zijn boek bedankte de schrijver onder meer de aanwezige burgemeester en allen die hun steentje hadden bijgedragen tot de tot stand koming ervan. Door mid del van de publicaties in de pers hebben al veel mensen 'ingetekend'. Aanrijding MIDDELHARNIS - Dinsdagavond om streeks zes uur vond op de Prinses Margriet straat een aanrijding plaats tussen een 73- jarige man uit Sommelsdijk op een snorfiets en een 5-jarig jongetje uit Middelharnis op de fiets. De man reed op de Prinses Mar grietstraat, toen het jongetje van achter de struiken ineens het trottoir af kwam rijden. Beiden liepen schaafwonden op. Snelle motorrijder aangehouden DIRKSLAND - Politiepersoneel hield op de Staakweg dinsdagavond omstreeks acht uur een 49-jarige motorrijder uit Nieuwe Tonge aan wegens overschrijding van de maxi mum snelheid. De motorrijder reed met een snelheid van ongeveer 120 km per uur waar 80 km per uur is toegestaan. De bestuurder heeft een proces-verbaal gekregen. Snelheidscontrole OUDDORP - Personeel van de Verkeerspo litie hield maandagavond tussen half zeven en acht uur een radarsnelheidscontrole op de Vrijheidsweg. Van de 216 passerende auto mobilisten namen 76 het niet zo nauw met de maximum snelheid van 50 km per uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 km per uur. Verdovende middelen aangetroffen MIDDELHARNIS - Woensdagmiddag omstreeks half vijf werden op het Beneden Zandpad vier mannen uit Middelharnis, tus sen 19 en 24 jaar, aangehouden wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Politiepersoneel was ter plaatse gegaan van wege een melding van geluidsoverlast en troffen de mannen aan in een personenauto, waarin ze zaten te genieten van muziek. Na onderzoek in de auto werden een aantal zak jes verdovende middelen aangetroffen en in de woning van de 24-jarige verdachte vond Middelharnis B.V. De extra vaart van 'de Veerman' vindt niet plaats op 17 juli, zoals vermeld in het Eilanden Nieuws van 20 juni, maar op vrijdag 7 juli. De autotrek bij paviljoen Sluishaven vindt plaats op zaterdag 8 juli in plaats van 15 juli. Nieuw van Opel: voor mPorljdeti mt plezier men nog meer verdovende middelen. Hij werd in verzekering gesteld, de andere man nen werden heengezonden. Man valt van trap OUDDORP - Woensdag rond middernacht viel een 27-jarige man in zijn woning aan de Hofdijksweg van de trap. Aangezien hij geen telefoon had ging hij de straat op om hulp te halen. Getuigen waarschuwden de politie. De man werd met een bovenbeen breuk naar het ziekenhuis vervoerd. Op zaterdag 24 juni, aanvang 19.30 uur, hopen wij u te mogen ontmoeten bij de jaarlijkse grote presentatie van de muziekschool 'Goeree-Overflak kee' in de aula van de Technische School, Schoolstraat 11 te Middelhar nis. De toegang is gratis. Tijdens deze feestelijke avond, die min of meer het schooljaar afsluit, kunt u kennis maken met een representatieve dwarsdoor snede van het aanbod van de muziekschool. In korte bijdragen treden alle ensembles, kleinere formaties en diverse solisten voor het voetlicht. Voor wat betreft de ensembles moet u denken aan een drietal blokfluiten sembles, het Flakkees Gitaarensemble, een dwarsfluitorkest, het gemengd ensemble en een orkest van leerlingen van de Hafa-afde- ling; deze leerlingen zijn lid van de vereni gingen 'Apollo' te Nieuwe Tonge en 'Semp- re Crescendo' te Middelharnis. Elke docent etaleert zo samen met zijn leerlingen zijn vakgebied. De klassen voor de Algemene Muzikale Vor ming, waarin de jongste leeriingen van de muziekschool zitten, laten ook op een speel se wijze horen waar zij het hele jaar mee bezig zijn geweest. Als vanouds wordt de avond afgesloten met een spetterend optreden van het grote muziekschoolorkest. Dit jaar bestaat het orkest weer uit zo'n tachtig muzikanten die de meest uiteenlopende instrumenten bespe len. Onder leiding van docent Piet Westhoe ve verrassen ze u met de West Side Story van L. Bernstein en een Spiritual Medley. In totaal werken ongeveer 150 leerlingen actief mee aan het welslagen van deze avond. Deze musici, de docenten en het bestuur van de muziekschool nodigen u van harte uit om deze avond te komen luisteren en hen te stimuleren met uw aanwezigheid. Over het algemeen genomen hebben wij de nei ging toekomstverkenningen niet al te negatief te schetsen. Dat is te begrijpen. Degene die een ontwikkeling schetst gelooft dikwijls in het onderwerp. Toch ontkomen we er niet aan, als we tenminste serieus genomen willen worden, ook de schaduwkanten te noemen. Zeker als het gaat over een totaal plaatje dat moet leiden tot beleid. Een onderwerp wat men niet zo gauw tegen komt is de 'ondergrondse' economie. We weten dat er geldstromen zijn die niet op de normale manier worden afgewerkt Het is bekend dat met drugs veel wordt 'verdiend'. De georgani seerde misdaad komt hier en daar wel heel dicht bij het oppervlak van de 'bovenwereld'. Soms is er sprake van infiltratie. We kunnen ervan op aan dat de misdaad het daar heel wat makkelij ker bij heeft dan de misdaadbestrijder. Sinds de IRT-affaire weten we ook dat infiltreren en wat dies meer zij makkelijk kan verworden tot betrokkenheid en chantage, enz. Grote omvang Toch blijft de omvang van het internationale zwartgeldcircuit onbekend. We kunnen slechts gissen. Feit is echter dat zwart geld voor de eco nomische orde fungeert als een belangrijke ver stoorder van belang. Er zijn scenario's die voor spellen dat nationale overheden de grip op de internationale kapitaalmarkt kwijtraken. Dat komt ook omdat nationale valuta's opgaan in internationale kapitaalstromen, en die worden voor een deel gestuurd vanuit het zwartgeldcir cuit Witten van zwart geld kost veel. Dat is er echter veel, en is het eenmaal wit, dan is het legaal. Naar verwachting is er zoveel geld in omloop dat daarmee markten kunnen verstoord worden of- als variant daarop - dat daarmee op het onverwachts macht kan worden uitgeoe fend. Wie de president is van de Nederlandse Bank of de Europese bank is bekend, wie in het sche mergebied tussen illegaal en legaal aan de touwtjes trekken is moeilijk te traceren. Zweer Deze week sprong er als het ware een etterende zweer open. Wat we eigenlijk al een beetje wis ten, was ineens prominent in het nieuws. Het drama in Dover is van zo'n omvang dat de inter nationale gemeenschap, de EU bijvoorbeeld, er niet meer omheen kan. Achtenvijftig doden in een vrachtwagen. Achtenvijftig mensen met idealen, meteen toekomstvenvachting. Eeuwig heid. Ook dat Het schrijnende is dat het geen politieke vluch telingen waren. Het lijkt er veel meer op dat zij vanuit China naar het Westen trokken om snel (nog) rijker te worden. Weliswaar begonnen ze met een schuld van 50.000 gulden, maar als die eenmaal zou zijn afgelost wachtte een gouden toekomst Wat dat betreft is er een grote kloof tussen ander vluchtelingen, die wel om politiek redenen op dezelfde wijze Europa binnentrek ken. Waarschuwing Dover is een fikse waarschuwing: dit gebeurt, en niet met mondjesmaat Zestig man in een auto. Naar het zich aan laat zien was het ook geen toeval. Waar geld geboden wordt zijn er altijd wel mensen die omkoopbaar zijn. Er zijn in zo'n proces globaal drie partijen: degenen die de reis tegen forse betaling organiseren. Die zijn moei lijk te 'vangen'. Dan volgtin de meeste gevallen de smokkeltransporteur. Dat is hij dikwijls tegen wil en dank, dus zonder dat hij het weet Ten slotte zijn er de gesmokkelde mensen. Wat de laatsten betreft, zij moeten in het ontvangende land worden behandeld als vluchtelingen. Een maal binnen duiken zij - tenzij ze papieren heb ben gekregen - onder in de illegaliteit, behalve als ze gesnapt worden. Dan volgt een procedure die elke vluchteling heeft te doorlopen. Dat ver klaart wellicht waarom de Engelse overheid zo streng is tegen de transportondernemingen. 'Dover leert ons veel. We worden gedwongen ons leven naast dat van ontheemden te leggen. Waar hebben wij onze welvaart, ons geruste leven aan te danken? We leerden deze week ook wat mensen over hebben om meer en nóg meer te verdienen. Toetsen we dat aan ons gedrag in het licht van 'Gij zult niet begeren?' We kwamen Europabreed ineens tot de conclu sie dat mensensmokkel een internationaal kwaad is. Dat zai het wel blijven ook omdat er geweldig veel geld in omgaat De geldstroom steekt die van de drugshandel naar de kroon. De overheid is er om het kwaad te beteugelen, maar ook om voor de zwakke een vangnet te zijn. Het ligt voor de hand dat er de komende jaren tegen de achtergrond van dit dillemma extra aandacht zal zijn voorde bestrijding van dit kwaad. Het is een van de bronnen die de genoemde zwartgeldcircuits voedt en in stand houdt - wereldwijd - en die daarmee langzaam maar zeker de wereldeconomie in een wurg greep kan nemen. Dover, 58 mensen in een vrachtwagen. Dood. Wereldwijde economie. Wat is de mens? REGISTERACCOUNTANTS Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 OUDDORP- Weitslroal 35 Tel. (0167) 6S1611 hu 6S3734 RENESSE- Printshop Hogeioom 172 tELjOll 1) mm Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 nu in onze showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1