Het verslag van de euthanasiecommissie e tl) i eb OELTGENDAG Zij moeten verhuizen... Het 'Randstedelijk Mannenkoor' WDBiii m Jimwmwmmmi m mmw Godsdienstoefeningen. PHA VAN DER SLIK iPDERTKORTEWUAz. Kunst- en natuurroute Wemeldinge zaterdag 1 juli EIIAI1DEI1-I1IEUW5 PAGINA 11 VRIJDAG 23 JUNI 2000 Een nieuw begin en een nieuw geluid 90 jaar geleden 10 en 17 Juni 1910 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgeian Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp Officieel Gedeelte. Ned. Hervormde Kerk. SOMMBLSDIJK. Voorra. 9,30 uur Ds. Westrik. OOLTÜBNSFLAAT. Gereformeerde Kerk. Oud Gereformeerde Kerk. Herkingen. Slellendam. Publikatie van de Vereniging Streefcmuseum, Kericstraat, Sommeisdijic. A. J. K. Op donderdag 7 september a.s. is het zover, dan zullen er in De Stede in Spijke- nisse de eerste tonen te horen zijn van een nieuw op te richten mannenkoor met de naam 'Randstedelijk Mannenkoor'. Het koor zal onder leiding komen te staan van Arjan Breukhoven, een gerenommeerd dirigent, die inmiddels zijn sporen heeft verdiend. Bovendien v^eet het koor zich verzekerd van de bekende organist Mar tin Mans, hij heeft zich bereid verklaard om als vaste begeleider op te treden. Samen staan zij garant voor een zeer goe de, kwalitatieve samenwerking. Voor dit koor worden nog mannen - vooral ook jongere - gezocht, die hun stem willen verheffen en nu, samen met anderen, wel eens serieus maar met nodige gezelligheid, de zangkunst willen beoefenen. Men hoeft hiervoor echt geen noten te kunnen lezen. Wanneer men goed kan luisteren, kan men ook zingen. Uit peilingen is gebleken dat, regionaal gezien, het koor in een grote behoefte voorziet. Het koor draagt een neutraal karakter en heeft een breed, gevarieerd en aantrekkelijk repertoire, wat voornamelijk zal bestaan uit populair klassieke muziek, zoals musical- highlights, volks- en vaderlandse liederen. Daarnaast zal ook aandacht besteed worden aan geestelijke muziek. Het staat nu reeds vast, dat rond de Kerst een eerste optreden naar buiten zal plaatsvinden. Ook liggen cd- en radio-opnamen in het ver schiet en zal er medewerking worden gege ven aan enkele kerkdiensten. Al met al een programma dat zeer de moeite van het zin gen waard is. De repetities zullen op donderdag gehouden worden in De Stede, Willemshoevelaan 2 te Spijkenisse en beginnen om 19.30 uur, tot zo rond 21.30 uur. Tijdens en na de repetitie is er voldoende gelegenheid om gezellig met elkaar wat te drinken, want juist dat sociale contact is zo belangrijk. Voor mannen die in het verzorgingsgebied van de buslijnen 103 en 105 wonen, is er nog een aantrekkelijke bijkomstigheid. Deze bussen stoppen namelijk pal voor de ingang van De Stede. Mocht u belangstelling hebben, dan bent u van harte welkom op de eerste kenningsma- kings-repetitieavond op donderdag 7 sep tember a.s. Wilt u nadere informatie of wilt u zich nu reed opgeven als lid, dan kunt u contact opnemen met Cor Spiering, tel. 0181-619192, Hans Hamaker, tel. 0181- 214463 of Gerrit Verspuij, tel. 0181- 214629. Arjan Breukhoven is geboren op 18 mei 1962. Aanvankelijk studeerde hij orgel bij Jan Brandwijk en later orgel en kerkmuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar onder andere Wim van Beek en Bert Matter zijn leraren waren. Tevens stu deerde hij piano, zang, improvisatie en koor directie. Als organist, pianist, solistisch of als begeleider van solisten en koren en als dirigent geeft hij jaarlijks vele concerten in binnen- en buitenland. Momenteel is hij diri gent van verschillende grote koren. Ook heeft hij aan vele cd-producties meegewerkt, waaronder de zeer gewaardeerde improvisa- tie-cd's. als componist is hij bekend door zijn vele composities voor koor, orgel en andere instrumenten. Sinds 1982 is hij de vaste organist van de Verrijzeniskerk te Rot terdam. Martin Mans is in 1965 geboren te Melis sant. Zijn aanleg voor muziek openbaarde zich al op jonge leeftijd. Dit resulteerde erin dat hij als 13-jarige kerkorganist werd, een functie die hij tegenwoordig vervuld in de Breepleinkerk te Rotterdam. Hij heeft zich, mede door zijn improvisatietalent, ontwik keld tot een veelzijdig en gewaardeerd orga nist. Concertreizen voerden hem naar vele landen in Europa en ver daar buiten; een uit gebreide serie improvisatie-cd's getuigt hiervan. Meldingsplicht Ieder geval van euthanasie moet gemeld worden. Tot 1998 was justitie het adres waar een arts moest laten weten dat hij euthanasie had gepleegd. Deze meldingsplicht raakt elke arts. Niet alleen een huisarts, ook de verpleeghuisarts of de specialist. Het is bekend dat naar schatting zestig pro cent van de gevallen van euthanasie niet werd gemeld. Dat is een hoog percentage, meer dan de helft. Kennelijk waren artsen bevreesd voor een nader onderzoek, met zelfs de kans op straf vervolging. De minister vond dit een onaanvaardbaar percentage niet niet-meldingen. Daaraan moest iets gedaan worden. Het meldingsper centage moest flink omhoog. Vijf regionale commissies Er zijn regionale commissies gevormd, vijf in getal. Daarin zitten een jurist, een medicus en een ethicus. Minister Borst heeft de sug gestie om er ook een verpleegkundige aan toe te voegen van de hand gewezen. Men kan naar de reden voor die afwijzing alleen maar gissen. Kan het zijn dat verpleegkundi gen, als mensen van de praktijk, te dicht bij het plegen van euthanasie verkeren en daar om kritischer zijn? De vijf regionale commissies hebben over 1999 een gezamenlijk rapport verslag uitge bracht. 2216 keer werd euthanasie toegepast. In vrijwel alle gevallen werden de regels keurig in acht genomen. Ik heb het in ander verband wel eens zo uitgedrukt, dat het tra ject naar de dood volgens het spoorboekje werd afgelegd. Ik besef dat dit onaangenaam klinkt. Het is voor mij niet aangenaam het zo te schrijven. Toch doe ik het. Het plegen van euthanasie wordt door de wet niet beoor deeld op het zedelijk gehalte van de daad. Het komt erop aan dat de regels worden nageleefd. Wij leven in een cultuur van regelgeving, zelfs met betrekking tot het sterven. Het jaarverslag is met waardering ontvan gen. Artsen respecteren de regels als zij euthanasie plegen, was de conclusie in ver schillende kranten. Kennelijk verheugden de schrijvers zich erover dat de wet werkt. Zelfbedrog Is dat inderdaad zo? Er is in dit rapport een grote onbekende. Dat is het totale aantal van gepleegde euthana siegevallen. Niemand kent het juiste aantal. De niet-gemelde gevallen blijven immers buiten de statistieken. Een onderzoeker van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum van het ministerie van Jus titie heeft berekend dat er sinds 1995 een flinke stijging van het aantal gevallen van euthanasie heeft plaatsgevonden. Hoe die conclusie tot stand is gekomen, weet eigenlijk alleen de onderzoeker. Slechts als er weer een groot onderzoek onder artsen zou plaatsvinden, benaderen de cijfers de werke lijkheid. Dat onderzoek zou dan net als in 1995 anoniem verricht moeten worden. Dan lopen de artsen niet de kans op nadere con trole en eventuele strafvervolging. De nu gepubliceerde cijfers geven alleen inzicht in de vrijwillig aangemelde gevallen van euthanasie. Dat bijna al die gevallen zorgvuldig zijn verlopen, doet vermoeden dat alleen zij die zich aan de regels van de wet houden, melden dat ze euthanasie heb ben gepleegd. Maar hoe staat het met hen die de regels niet strikt hebben nageleefd? Hoe velen zijn dat er? Dat weet niemand. Uit de verslagen blijkt dat het vooral gaat om huisartsen die na een periode van ernstige kanker de patiënten thuis door euthanasie aan hun eind hebben geholpen. Van de 2216 gemelde gevallen zijn er maar 44 die door een verpleeghuisarts zijn verricht. Zou dat een weerspiegeling zijn van de reali teit? Zouden er in een verpleeghuis niet meer euthanasiegevallen zijn voorgekomen? Om van andere medische locaties nog maar te zwijgen. De minister kan op basis van dit jaarverslag tevreden zijn. De wet wordt nageleefd. Wat niet onderzocht is, ja wat bij deze stand van zaken niet onderzocht kan worden, is, of de wet in alle gevallen van euthanasie is nage leefd. Daartoe wel te concluderen is een vorm van zelfbedrog. Eigenlijk zou de wet niet eens behoeven te zijn uitgevaardigd. Er gebeurt immers niets strafbaars. Niet alle feiten zijn in het onderzoek betrokken Wie dat echter zegt, beseffe dat hij een con clusie trekt op grond van het bekend worden van een deel van de feiten, en niet op grond van alle feiten. Dat betekent dat men zich ten onrechte verblijdt over een wetsgetrouwe praktijk. Men heeft geen zicht op alle feiten. De minister van Volksgezondheid is met dit resultaat toch niet tevreden, hoezeer ze het rapport prijst. Het moet toe naar een melding van zo mogelijk honderd procent. De commissies zullen nog zelfstandiger ten opzichte van justitie kunnen gaan opereren, zo is het voorstel van het Kabinet. Men lette erop dat hiermee wordt toegege ven, dat een verbinding tussen euthanasie en justitie via de euthanasiecommissies toch als een belemmering wordt gezien om aan de meldingsplicht te voldoen. Hoe langer de afstand tussen de melding van euthanasie en justitie is, hoe meer artsen tot melding zullen overgaan, is kennelijk de verwachting van de minister. Het is een veeg teken dat het Kabinet de regels voor meldingsplicht nog verder wil versoepe len. Het beseft kennelijk dat er voor de artsen nog te veelrisico zit aan de huidige regeling. Ik deel in dit opzicht de conclusie die in een artikel in Elsevier van 20 mei 2000 wordt getrokken. In dat artikel vindt men alle fei ten en cijfers keurig op een rij. Ik verbind er nog een conclusie aan. Die is deze: als de minister ondanks de zo geprezen resultaten van dat rapport over 1999 toch nog een verandering in de wettelijke regels voorstelt, dan kan dat niet anders betekenen dan dat de mogelijkheid tot het toepassen van euthanasie nog verder aan justitiële con trole wordt onttrokken. Dat betekent in feite dat het euthanasiebeleid in Nederland nog verder wordt geliberaliseerd. Dat niet alleen praktisch. Want er is reeds een vrij sterk geliberaliseerde euthanasiepraktijk; maar ook legaal. De aangekondigde wetswij ziging neemt beletselen nog meer weg. Het is hetzelfde patroon als bij de abortus wetgeving en -praktijk. Tegenstanders hebben op deze te verwach ten oprekking van de wettelijke bepalingen gewezen. Ze werden weersproken. Ze zou den zich door angst laten leiden. Ze zouden slechts spoken zien. De praktijk van de ont- wilckeling stelt hen echter in het gelijk. De wet wordt aangepast bij de veranderende praktijk. Helaas zien we dat op meer terrei nen gebeuren in Nederland. Een gedoogbe leid wordt vanwege de gegroeide en niet meer terug te draaien praxis gelegitimeerd. Het is triest dat een Kabinet de wettelijke regels prijst maar ze gezien de onbevredi gende praktijk toch weer verder oprekt. Om het wat scherp te zeggen: in Nederland gaat de praktijk zo langzamerhand bepalen wat wet wordt. Ik besef dat politici, en niet alleen zij, hierte gen protest zullen aanheffen. Mijn antwoord zou zijn: regels en wetgeving op het gebied van abortus en euthanasie zijn de testcase. W. H. Velema Weak van 12—1» Juni IftlO. MIDDELHARNIS. Voorin. 9,30 on '.s av. O uur Ds. Briiining. STAU AAN 't IIAHINGVLIBT. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. DEN BOMMEL. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Voorm, 9 en nam. 2 uur tlhr. Hack. (Collecte voor de pastoriebouw.) Nam. 2 uur Ds. Westrik v. öommelsdijk. OUDE TONQE. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. v. Dolder. NIEUWK TONÖE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Weutink. HEHKINÜEN. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Addink. DIRKSLAND. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Lammers. MELISSANT. Voorm. 9,30 uur Ds. Kroese. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. uur Ds. Hoogen- dijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 uur Ds. De Gidts. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Van der Kooij, (Collecte voor het orgel.) MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. C uur dhr. Vriens van Veenendaal. STAD AAN 't HARINGVLIET. Voorm. 9,30 en 's av. Xi,W uur Ds. Essl- "link. DEN BOMMEL. Voorm. 9, nam. 2, (Ual. Zondag 33,) en 'a av. 5,30 uur loeskcrk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. (5 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorra. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Taal. OUDDORP. Voorm. 9 on nam. 2 uur Ds. Van Duin. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9,30 en 'sav. fi ure loeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 's av. G uur leeskork. Ned. Hervormde Kerk. (.'(•(loiiptr. khuleren Vilders. Mpedir.s. Doopelingcn. L. Mclissiiiit Ossoweijor Jacoinijnljc '/.ondat)Sc,li<>oL Niv(n. 12,80-1,30 Unt. Oereformmrde Kerk. KcrkevndJlsvergmieHng ieduron «orslen MaaiulriR der niiiimd, 's ^avonds 7 uur. /.midagscMnlViiü 1,80-2,30 uur mei.sjes boven 10 jaar van 3;3Ü-3,30 uur meisjes beneden 1() jaar van ,8,3j:)-4,30 uur jongens. OllterhisnticWocitisdfigmiddag van i'-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Heden ÓTerleed tot onze diepe droefheid onzegbliefdeEchtge- DQOte ■- en zorg volle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in dea ouderdom van ruim 'J56 jaren. .p-'Namens Kinderen^ Behuiod- tn 4*^ ;-■ iv Kleinkinderen ,,3816:,; I.'DRIESSE. MiDDELHARNlé, 15 JUNI I9i0. Heden overleed ,Ba een lang durig smartelijk 'lijden, onze 'jgeliefde Broeder, Aanbebuwd- broeder ,en Obm, de Heer JD den ouderdom Yanv bijna f'44 jaar. 3819 J. KüRTEWEG Az. S. 0. RORTEWEG- v Verwkij, l«fV;A. KORTEWEG Jz. iliibpELHARNis, 16 Juni 1910. Algeneéne kennl*gevln|. Paar moet veel strijils gestreden zijn, Veel Uruis i-n li'i'ds «eleden zijn, Daar nvoelcn bi'il'!;i> '/.eden zijn, Ki'ti nauwcn uc!,' bi-l.reden zijn, Kn viM'l gi'bcds t;oli(>iliMi zijn ZiiolaiiK wij liiiT brneil™ zijn. Zon zal 'I. Iiier na in vrede zijn. ('A\u'iimZEp. De waarlieid v.'nvekl Iniat. (la nooit, ergens Ikmmi, waal' gij niulzondt durven sterven. I/. II. Drvnen Op zaterdag 1 juli om 10.00 uur openen de 13 deelnemers van de kunst- en natuurroute wederom hun deuren. De talrijke bezoekers (300!) die op 13 mei bij de eerste route een bezoek aan Wemeldinge brachten waren zeer enthousiast. 'Het oude gedeelte van Weméldifige - de Dorpsstraat, Kerkweg en Hogeweg - herber gen naast kunst en natuur ook een cultureel element. De schitterende kerk en de daar naast gelegen Vliedberg en de oude huizen en boerderijen stralen de sfeer van honder denjaren her uit. De leden van de kunst- en natuurkring Wemeldinge zullen hun gasten voor de tweede maal dit jaar met de vanzelfspreken de gastvrijheid ontvangen. Dit jaar zijn naast de bekende deelnemers de deelname van onder andere beeldend kun stenaar Marlou Pluymaekers, beeldhouwster Toos Vos, struisvogelhouderij Plenney v/d Borgt en Peter de Vos en de Gereformeer de/Hervormde Kerk een aanwinst. Velen van buiten de regio hebben eveneens Klinkerlandseweg 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 I de route ontdekt. De grote verscheidenheid aan kunst, natuur en cultuur op loopafstand, veelal bij de kunstenaar thuis, en het laag drempelige exposeren worden alom gewaar deerd. Ter plaatse worden demonstraties, rondleidingen en tekst en uitleg gegeven. Groepen kunnen zich eveneens melden voor een bezoek. Voor nadere informatie kan men bellen naar Henk Bisschop, tel. 0113-622543 of Jozien Weststrate, tel. 0113-621848. OOLTGENSPLAAT - De Stichting 'Oelt- gen' houdt voor de 17e keer een Oeltgen evenementendag in Ooltgensplaat op zater dag 1 juli van 10.00 tot 17.00 uur. Dit jaar brengen we weer een zeer mooi gevarieerd programma en voor elk wat wils. De tientallen kraamhouders zetten weer hun beste beentje voor om er iets moois van te maken. Als het weer wil meewerken zal de Oeltgendag eveneens duizenden bezoekers naar Ooltgensplaat toe doen komen om aldaar te genieten van het uitgebreide pro gramma van Oeltgendag 2000. Er zijn nu reeds 135 kramen/standplaatsen toegezegd en de inschrijvingen komen nog steeds binnen. Om een zo groot mogelijke variatie te krijgen, wordt een strenge selectie toegepast bij het toewijzen van kramen en standplaatsen. Het aantal afwijzingen is gro ter dan voorgaande jaren, omdat er ook aan de zijde van de standhouders een grote belangstelling bestaat om deel te nemen aan één van Nederlands grootste evenementen markten. Ooit van Caleopse gehoord? Caleopse is een Surinaamse plant. Een mooie bloem met een fragiele stengel die steun nodig heeft om te groeien. Ook het kind met een handicap heeft steun nodig om te groeien en daar wil de stichting Caleopse zich voor in zetten. In 1996 ging Annette Bruggeman naar Suriname, gevv'oon omdat ze een jaar tje vï'at anders "wilde doen. Ze zou 1 jaar werken op een dagverblijf met jonge verstandelijk gehandicapte kin deren. Nu 3,5 jaar later werkt ze daar nog steeds. Niet vanwege een ontzet tend leuke stad Paramaribo, waar ze woont en werkt, maar vanwege de nood die er is. Zelf heeft ze al zeker 4 keer gezegd dat 'het nu genoeg is ge weest' maar echt weggaan en de kin deren achter laten, dat heeft ze nog niet gedaan. De situatie voor kinderen met een handicap in Suriname is niet rooskleurig. Veel ouders schamen zich, houden het kind binnen. Ook de samenleving werkt daar aan mee. Zij kij ken met een schuin oog naar de ouders van een kind met een handicap en fluisteren dan: "ze zullen wel wat slechts gedaan hebben" of "ze waren dronken toen ze met elkaar. Dit maakt dat ouders zich niet gesteund weten en dat het lijkt of ze alles zelf maar moeten uitzoeken. Gelukkig zijn er wel ouders die onvoorwaar delijk van hun kind houden en het beste wil len voor hun kind. Maar speciale voorzie ningen en regelingen voor kinderen met een handicap zijn er bijna niet. Fysiotherapie, logopedie, het moet allemaal door de ouders zelf betaald worden. Voor veel ouders is dit niet op te brengen en blijft het kind versto ken van de noodzakelijke hulp. Het dagverblijf waar Annette werkt, pro beert ouders en kinderen te helpen. De kin deren krijgen een speciaal programma, waarbij geprobeerd wordt ze zoveel moge lijk te stimuleren. Sinds maart dit jaar is er ook een masseuze en fysiotherapeut in dienst. "Een kind, hoe ernstig de handicap ook is, is het waard om in te investeren en om er in Als jij niet lopen kunt, dan duw ik je! Samen spelen ieder geval het leven zo aangenaam moge lijk voor te maken", aldus Annette. De overheid van Suriname ziet dit echter anders. Zij doet (bijna) niets voor de doel groep. Het dagverblijf moet dan ook draaien van donaties en giften. Vanwege de groei van het dagverblijf en de slechtere economi sche omstandigheden werd in 1999 in Nederland de stichting 'CALEOPSE' opge richt ter ondersteuning van de stichting in Suriname. Al jaren probeerde de Stichting in Suriname een stukje grond te krijgen van de overheid om een geheel aangepast gebouw neer te zet ten voor de kinderen. Maar na 7 jaar vragen en stukken indienen, werd de hoop om ooit serieus genomen te worden steeds kleiner. Het gebouw waar het dagverblijf nu is gehuisvest is gehuurd en de eigenaar heeft aangegeven dat de stichting er voor 15 juni 2000 uit moet. Het bestuur heeft in Suriname alles gedaan om iets anders te vinden, via radio, tv en krant, maar niemand schijnt voor een rede lijke prijs iets te willen verhuren. Aangezien het er echt naar toe ging dat de kinderen werkelijk op straat zouden komen te staan heeft het bestuur een noodsprong gedaan. Ze hebben een huis gekocht voor 65.000,-. De eerste 15.000,- kon de Surinaamse stichting zelf betalen en de stichting Caleopse kon hun al verder helpen met 25.000,-. Het resterende bedrag, 25.000,-, is er nog niet! Dit bedrag moet voor 30 juni 2000 worden overgemaakt, anders moeten de sleutels weer worden ingeleverd en moeten de kin deren thuis blijven, omdat er dan echt geen opvang meer voor hen is. Annette (nu met vakantie in Nederland) is op 19 juni weer naar Suriname vertrokken om te helpen met de verhuizing. Zij gaat vol ver wachting en enthousiasme, maar ook met het volle vertrouwen dat het met het geld in orde komt. Als stichting in Nederland werken wij daar hard aan. Als u ons kunt en wilt helpen wil len we u alvast heel hartelijk danken namens de kinderen in Suriname! Stichting Caleopse, Rabobank 34.54.08.373, Nieuwe Tonge

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11