Jopie van Prooijen exposeert Flakkeese landschappen Landschap en historie: waard om te bewaren Wees zuinig op schurveljngen en zandwallen Van schurveling tot zandwal, van eigenaar tot beschermer EIIAHDEII-tllElJWS Activiteitencommïssïe Ger. Gem. Dirksland Sif6raal(^ oucCerenSeleicC RST 11 t/m 14 juli avondfiets- vierdaagse in Middelhamis AN\ Foster Parents Plan in bibliotheek Middelhamis PAGINA 5 DINSDAG 20 JUNI 2000 Vanaf vandaag, dinsdag 20 juni, kan in Croissanterie Catering Croissy aan het Beneden Zandpad 1 in Middelhamis een deel van het werk van de Dirkslandse schil deres Jopie van Prooijen worden bewon derd. Het gaat om een expositie van expliciet Flakkeese landschappen in acryl, aquarel en olieverf. Met het oog op recreatie en tourisme in de komende zomermaanden heeft Jopie ervoor gekozen om met dat onderwerp te expose ren. In haar werk zoekt Jopie vooral de stilte en rust van het Flakkeese land vast te leggen. Daar geniet ze zelf ook van als ze buiten is. Behalve landschappen maakt Jopie ook bloemen, portretten, enz., in uiteenlopende stijlen en dikwijls met een bijzondere en sfeervolle lichtval. In Croissy worden regelmatig exposities gehouden; dit om - met telkens iets anders aan de muren - de sfeer in de croissanterie nóg gezelliger te maken. Ook wordt op deze manier aan beginnende kunstenaars een kans gegeven om wat meer bekendheid te krijgen met hun werk. De tentoonsteUing van Jopie van Prooijen zal er zeker een maand blijven hangen. Iedereen is er van harte welkom. De naam zegt het al: Activiteitencommissie. Dan ben je wel verplicht om activiteiten te ontplooien. Zo ook nu weer. Naast alle lopen de zaken heeft de Activiteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland een samenzangavond georganiseerd, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan het bouwfonds voor de nieuwe kerk. Deze samenzangavond zal D.V. gehouden worden op zaterdag 24 juni a.s. in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. Op deze avond, die begint om 19.30 uur, zal de plaatselijke predikant, ds. Den Boer, een meditatie verzorgen. Daar naast wordt medewerking verleend door het Dirkslands Mannenkoor onder leiding van Frans Kornet, met achter het orgel Michel de Wit, die ook de samenzang zal begeleiden. Het is namelijk de bedoeling dat niet alleen het mannenkoor zingt, maar dat allen aan wezigen hun steentje bijdragen, vaak in combinatie met een door het mannenkoor gezongen bovenstem. De kerk is open vanaf 19.00 uur. Het is misschien wel aardig om een exemplaar van deze avond op CD of MC te kopen, zodat u altijd nog eens kunt luiste ren naar de opname wacir u zelf aan deel neemt. De CD kost 27,50 en de MC 14,95 en natuurlijk is ook de opbrengst daar van voor de kerkbouw. Mochten de mannelijke aanwezigen door het zingen van het mannenkoor zo enthousiast worden dat ze lid willen worden van het koor, dan is daar alle gelegenheid toe. Een andere activiteit die op korte termijn aanstaande is, is de jaarlijkse rommelmarkt op het parkeerterrein rondom de kerk. Deze zal, zoals gewoonlijk, plaatsvinden op de zaterdag één week voor het begin van de zomervakantie, dat is dit jaar op 1 juli, en wel van 9.00 tot 15.30 uur. Mocht u voor deze rommelmarkt nog bruikbare spullen hebben, dan kunt u die afgeven bij de fami lie Struijk, Irenelaan 3 in Dirksland. Is het brengen voor u te bezwaarlijk, dan kunt u ook bellen naar 0187-601300, dan kunnen de spullen eventueel opgehaald worden. In MiddeCfiamis lQ>mt weer mot ie wethouder wil fuseren Het 'Die.k^uus en 'Bejaardenwer^ wie zal dit voor ons keren? ^eeds drie mcial(!) een duur onderzoek^ en tellens isjeBkl^n dat de wetHouder zicH toeft met dit plan héél lelijkjiezjt veri^kpi "De ouderen zélf zijn mans genoeg te zeggen wat zij wiilen Qewoon.. .'vergroten van 't gebouw 'Rechtuiten zondergriiïenl Ze vragen niet omJazzBallet en al die andere zaleen die het 'Dieffaius voor Sepaaldpu6liel{_ misschien aantrel<fylijl^mal^n Zij mllen een eigen leukg. 'stek^ gericht op persoonlijl(e wensen Beheerd door 't desiqmdig team van nu én... véél vrijwillige mensen Te houden wat is opgeBouwd Qeen 'ontmanteling' maar 'vergroten' Met de toenemende vergrijzing inzicht is het nodig dit te promoten Tie fusie moet dus van de Baan geen Betutteling voor senioren pas met een 'eigen' identiteit gaat het 'Brede welzijn'gloren. Qrijsje van Menfieerse TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE %yoor kraamzorg een goed begin RST: kwaliteit in uw gezin Reformatorische Stichting Thuiszorg Telefoon (0342) 42 23 24 Ufietst toch ook weer mee? agentschap Van dinsdag 11 tot en met vrijdag 14 juli a.s. wordt de jaarlijske avondfietsvierdaagse van Middelhamis gereden. De organisatie is in handen van VVV/ANWB Overflakkee, in samenwerking met de Middenstandsvereni ging- Iedere avond wordt ca. 25 kilometer gefietst langs mooie, gevarieerde routes, die met zorg zijn samengesteld. Bij het maken van de routes is ook rekening gehouden met de veiligheid: zo worden er bijv. zo min moge lijk drukke wegen overgestoken. De contro leposten, waar een stempel en een traktatie kunnen worden gehaald, bevinden zich op punten, waar eventueel ook met oversteken geholpen kan worden. Aan het eind van de stoet deelnemers rijdt iedere avond een auto met rijwielhersteller Kees van Eek en iemand van de EHBO, die indien nodig, hulp kunnen verlenen bij pech en ongelukjes. De eerste drie avonden wordt om 19.00 uur gestart, vrijdagavond om 18.30 uur bij VVV/ANWB Overflakkee, Vingerling 3. De laatste avond verzamelen de deelnemers zich aan het eind van de route, waarna zij gezamenlijk naar de muziektent fietsen om daar een welverdiend aandenken in ont vangst te nemen. 14 juli is het de eerste braderiedag van dit seizoen. De braderie begint om 13.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Op het Diekhuusplein en onderaan D'n Diek zijn 's avonds diverse activiteiten met paarden. Vanaf 3 juli kunt u voor de avondfietsvier daagse inschrijven bij VVV/ANWB Over flakkee, Vingerling 3, Middelhamis, tel. (0187) 484870. Kosten deelname: 2,50 per persoon. De informatiestand van Foster Parents Plan staat op zaterdag 1 juU van 10.00 tot 12.30 uur in de bibliotheek, Kerkepad 11 in Mid delhamis. De medewerkers van Foster Parents Plan staan voor u ter beschikking om alle vragen welke u ten aanzien van uw Fos ter Parents-kind heeft te beantwoorden. U kunt zich ook aanmelden als Foster Parent. De medewerkers kunnen u adviseren welke cadeautjes geschikt zijn voor uw Foster Parent kind. U kunt uw brieven en/of cadeautjes bij de stand afgeven, de mede werkers zorgen voor verdere, kosteloze ver zending. Brieven en pakjes moeten van w nummer en dat van uw kind voorzien zijn. In Middelhamis en omgeving is grote behoefte aan vrijwilligers, ook daarover wil men u graag meer vertellen. Voor vragen of informatie kunt u ook bellen met één van onze plaatselijke medewerkers, Janie Ver waal, tel. 0180-522477 of Leny van Waard huizen, tel. 0181-484872. Graag tot ziens op 1 juh in de bibliotheek van Middelhamis. Wat een schurveling en een zandwal is, is voor de inwoners van Goeree-Overflak- kee geen moeilijice vraag. Wordt deze vraag aan mensen elders in het land gesteld, dan worden er heel verschillende dingen naar voren gebracht: een tropi sche ziekte, een bijzondere vogelsoort, een struikrover of een plantensoort bijvoor beeld. De 'eilanders' denken dan wel in de goede richting, maar toch zijn er soms misverstanden over de termen 'zandwal' en 'schurveling'. Deze worden vaak door elkaar gebruikt, maar dat is niet juist. Ook aantastingen en onderhoud van zandwallen zijn onderwerpen die soms niet helemaal duidelijk zijn. Daarom is afgelopen woensdag, 14 juni, een voor lichtingsactie over schurvelingen en zand wallen van start gegaan. Tevens werd het startsein gegeven voor het herstellen van enkele zandwallen op camping De Groene Weide in Ouddorp. Een tijdje geleden was' er al een en ander te lezen over de campagne 'Erfgoed al goed'. Met deze campagne vraagt Landschapsbe heer Nederland in 2000 aandacht voor de cultuurhistorische waarden van het land schap en het actief beheren daarvan. In iede re provincie staat er een ander element cen traal en in Zuid-Holland zijn dat de schurve lingen en zandwallen. Het project 'gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree' vormde een goed aanknopingspunt voor deze campagne, omdat hierin natuur, recre atie en gemeente al samenwerken, evenals bij de campagne 'Erfgoed al goed'. Toen.,. Ouddorp ligt op een oude zandplaat. De agrarische bedrijven die hier vroeger lagen, hadden allemaal hun eigen akkers, wat de 'haaygemeten' genoemd werden. De haay- gemeten van de verschillende bedrijven wer den van elkaar gescheiden door de zandwal- letjes die er omheen lagen: de schurvelingen. De haaygemeten werden volgens een vast systeem om beurten beplant en begraasd. De schurvelingen dienden dus niet alleen als afscheiding tussen de akkers van verschil lende eigenaars, maar ook als een soort 'vee kering'. Omdat het vee ook water nodig heeft, werden op de haaygemeten poelen aangelegd. In de negentiende- en begin van de twintig ste eeuw werden de haaygemeten verder afgegraven, omdat men zoek was naar vrachtbare klei en dalend grondwater. Men wilde namelijk de akkers wat vmchtbaarder maken. Bij dit afgraven kwam veel zand vrij, waarmee men de oorspronkelijke schurve- 'lingen wat ophoogde. Deze opgehoogde schurvelingen werden 'zandwallen' of 'hoogtes' genoemd. EN NU Veel van deze zandwallen en schurvelingen bestaan nog steeds. Er zijn veel mensen die een zandwal of schurveling in de tuin heb ben, in natuurgebieden zoals bijvoorbeeld de Kwade Hoek zijn ze te zien en ook op diver se recreatieterreinen. De schurvelingen en zandwallen liggen er, dat wel, maar büjven ze er ook liggen? Als ze aan hun lot worden overgelaten niet. Om deze cultuurhistorische elementen te behou den is het van belang dat daar rekening mee gehouden wordt. Het is voor landbouwers en mensen die een zandwal in de tuin hebben bijvoorbeeld belangrijk om te weten dat de teen - het onderste gedeelte van de zandwal - het gevoeligste is, zodat ze daar rekening mee kunnen houden met het bebouwen van het land of het inrichten van de tuin. Op de woensdagochtend gehouden bijeen komst voor genodigden legde Marcel Schildwacht, medewerker subsidie en advies van Landschapsbeheer Zuid-Holland, aan de hand van een aantal dia's een en ander uit over aantastingen en (goed) onder houd van zandwallen. Hij liet voorbeelden zien van verschillende zandwallen en schur velingen op de Kop van Goeree en legde bij iedere wal uit of deze goed onderhouden werd of niet, en zo niet wat er dan anders zou moeten. Dhr. C.H. Krantz, directeur Landschapsbe heer Zuid-Holland, sprak op deze bijeen komst in het bijzonder de campinghouders Zandwal en schurveling ;Twee verschillende termen aan. Hij riep hen op tot goed onderhoud van de zandwallen op hun terreinen en vond dat zij deze ook onder de aandacht van de toe risten moeten brengen; de camping ligt immers in een uniek terrein?! Planten en dieren Ook over de begroeiing van de zandwallen wist Marcel Schildwacht heel wat te vertel len. Het maaien moet niet al te vaak gebeu ren, omdat de grond dan te schraal wordt. De iepen die in de buurt van zandwallen groei en moeten bijzonder goed in de gaten gehou den worden, in verband met iepziekte. Brem blijkt een apart verhaal te zijn: deze stmik vriest bij een bepaalde temperatuur dood, maar de zaadjes ontkiemen dan juist. Dus bij een zachte winter overleven de bestaande struiken, maar er ontstaan weinig nieuwe. Bij een strenge winter blijven er juist niet veel struiken over, maar er ontstaan wel heel wat jonge bremstraikjes. De bramenstmiken die in de jaren tachtig sommige zandwallen helemaal bedekten, zijn gedeeltelijk wegge haald omdat ze de wallen helemaal over groeiden. Op goed onderhouden zandwallen komen allerlei (zeldzame) plantensoorten voor; het muizenoortje, om er maar een te noemen. Ook zijn er verschillende dieren op de - goed onderhouden - zandwallen te zien. Vele soorten vogels, vlinders (ook de meer zeldzame soorten) en krekels. Als men geluk heeft, kan men ook de zeldzame veldkrekel tegenkomen. Horen in ieder geval, en wie veel geduld heeft kan hem ook te zien krij gen. Folder 'Wees zuinig op schurvelingen en zandwallen' In het kader van de gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree werd een nieuwe folder samengesteld. De titel van deze folder is 'Wees zuinig op schurvelingen en zandwal len' Op de bijeenkomst van woensdagoch tend werd deze folder gepresenteerd door dhr. P.T. Grinwis, voorzitter van de VEERO - een organisatie van recreatieondememers. Hij wist te vertellen dat maar liefst éénderde van alle waardevolle landschapselementen zich op recreatieterreinen bevindt. Bij de gebiedsgerichte aanpak wordt uitgegaan van de zogenaamde 'win-win aanpak', wat wil zeggen dat er van twee kanten, namelijk de landschapsorganisaties en de recreatieon dememers, even hard moet worden meege werkt. Op deze manier komt de zaak in evenwicht en het is natuurlijk de bedoeling om dat ook zo te houden. Verder bracht dhr. Grinwis de aanleg van nieuwe zandwallen nog even onder de aan dacht. Er wordt vaak beweerd dat de aanleg van nieuwe zandwallen niet verantwoord zou zijn; hij vindt echter dat daar niet al te zwaar aan getild moet worden. Het zou juist goed zijn voor het landschap. Al met al is er nog heel wat mee gemoeid om de zandwallen en schurvelingen in goede staat te behouden. Dhr. Grinwis bedacht dan ook dat de titel van de campagne - Van schurveling tot zandwal, van eigenaar tot beschermer - wel veranderd zou kunnen worden in 'Van schurveling tot zandwal, van eigenaar tot ambassadeur'. Na deze woorden werd door dhr. Grinwis de folder - uiteraard gedrakt op milieuvriendelijk papier - offi cieel overhandigd. Reizende tentoonstelling Om de actie rondom de schurvelingen en zandwallen wat meer bekendheid te geven, is een reizende tentoonstelling ingericht. Deze zal bij VVV Ouddorp tentoongesteld worden en verder verschillende campings en recreatieterreinen langsreizen. De tentoon stelling werd woensdagochtend onthuld door dhr. J. C. T. van Wijk, directeur pro vinciale VVV Zuid-Holland. Van Wijk was het ook die het eerder genoemde onderzoek naar spontane reacties op de betekenis van 'schurvelingen' gehouden heeft. Bij dit onderzoek heeft hij ook gevraagd naar de eerste reactie op 'Ouddorp' en dat was mak kelijker: zee, vakantie en duinen werden als eerste genoemd. De doorsnee toerist weet dus niet dat de schurvelingen bij het Oud- dorpse landschap horen, daarom werd deze tentoonstelling opgezet. De omgeving wordt immers in het toerisme steeds belangrijker. Dhr. Van Wijk sprak de wens uit dat het niet zou blijven bij een incidenteel project, maar dat het iets blijvends zou zijn om het land schap, ook een onderdeel van Ouddorp, aan de toeristen te laten zien. Bij de onthulling van de tentoonstelling moest dhr. Van Wijk een vlag die voor het bord hing weghalen. Dit was niet zomaar een vlag, nee, het was een vlag die het hele land doorreist in het kader van de campagne Erfgoed al goed. Hij was al in Utrecht en Limburg geweest en gaat na Ouddorp naar Groningen. Startsein opknapwerkzaamheden Als laatste werd woensdagochtend het start sein gegeven voor opknapwerkzaamheden van de zandwallen op camping De Groene Weide. Dit startsein werd gegeven door dhr. C.H. Krantz en mevrouw B.Th. ter Linden-Broek hof van camping De Groene Weide. Uiter aard was dit sein maar het begin, de eigenlij ke opknapwerkzaamheden zullen nog heel wat tijd in beslag gaan nemen. 18- "Ik kan toch niet slapen", mompelde hij en staarde met strakke blik voor zich uit. Bittere haat woelde in zijn hart, haat tegen die jongeman, die hij ver achtte om het beroep, dat hij gekozen had en die niet had willen buk ken onder zijn ijzeren wil. Arm en alleen was de jongen, die hij mim drie jaar geleden zonder hulp of steun de wijde wereld had ingezonden, 't Stond immers bij hem vast, dat de halsstarrige neef hongerig en deemoedig bij hem, de machtige boer van de Guilerhof, zou terugkomen, en wel binnen dne Koud en hard had hij de balsturige knaap aan zijn lot overgelaten; dat was immers zijn recht! Had hij niet het goede met hem voorgehad? En zou hij dan moeten zwichten voor de dwaze begeerte van zo n vle gel om naar zee te gaan? "Als je binnen drie dagen niet teragkomt, blijft de poort van de Gui lerhof voor jou gesloten!" Dat waren de afscheidswoorden geweest, die hij destijds de knaap had toegevoegd.En nu? Frank Lindorp kwam terag, maar na drie jaar, en niet als een arme, berooide zwerver, doch als een man, die wat in de melk te brokkelen had. Hij vervoegde zich op de Guilerhof en eiste Hanneke op, zijn Hanneke, zijn enige dochter, die eens alles zou erven en voor wie hij de rijkste boerenzoon uit gans de omtrek nauwelijks goed genoeg achtte. Eigenaar van een schip en van een huis was die zoon van Herbert Lin dorp, doch al bezat hij de ganse koopvaardijvloot, dan nog kreeg hij zijn toestemming niet. Nooit zou hij zijn dochter aan een zeeman geven. Knarsend klemde de boer de tanden op elkaar, terwijl hij even later mompelde: "Allen op de Guilerhof zijn tegen mij, allen, zelfs mijn oude bouw- knecht Gerrit Gravels trekt één lijn met die brutale zeebonk en hij durft het te bestaan, om een boodschap van Lindorp over te bren gen... 't Zal vreemd voor me zijn als er een ander in het huisje van Gerrit woont, vreemd. De gedachten van de boer gingen terag naar het vèr verleden, toen hij nog een jongen was, en hij dacht aan die zomeravond, toen de bende patriotten zijn vader, mishandeld en geboeid, met zich voerden. Zeld zaam duidelijk kwam die ganse gebeurtenis hem voor de aandacht, en hij zag zichzelf nog spelend in de nabijheid van de poort, waar Gerrit Gravels en andere jonge mannen praatten en lachten. Evenals zij, hoorde ook hij het gejoel en gezang uit de verte de hoe ve naderen, en het was hem als zag hij Gerrit Gravels het hollende paard bij de halster grijpen en zich er op werpen. Hij hoorde, hoe Gerrit de mannen bij de poort toeschreeuwde, zich te wapenen en hem te volgen, en toen de Doomspijkers met hooivork en bijl de poort uitstormden, liep hij hen na, en uit de verte zagen ze hoe de reusachtige raiter op de bende insloeg, en die in een oogwenk uit elkaar joeg... "Het zal vreemd zijn als Gerrit weg is", mompelde de boer weer, "erg vreemd, en nooit krijg ik een bouwknecht terag als hijmaar waar om verzet hij zich dan ook tegen mij? Was ik niet altijd een goede baas voor hem, die hem meer als huisgenoot dan als knecht behan delde? De dwaas kent mij; hij weet, dat ik geen man ben, die zich met praatjes ophoudt en die het éne ogenblik ja en even later weer neen zegt. Maar toch.die waarschuwing voor het water! Gerrit scheen er veel gewicht aan te hechten, en hij begreep blijkbaar niet, dat het slechts een list was van Frank Lindorp, om met ons in aanraking te komen door de vrouwen weg te lokken naar Elburg. Jan Hankes en diens vrouw waren óók bang, doch het lijkt me over dreven en in het ergste geval is de Guilerhof een sterk, hecht gebouw, waarin we heus wel veilig zijn". De boer stond op uit zijn stoel; het vuur ging uit en de kaarsen waren bijna opgebrand, zodat het huiverig en ongezellig werd in de grote kamer. "Ik zal nu toch maar gaan slapen", overlegde hij; en zoals de meeste buitenmensen gewend zijn, ging hij, alvorens zich ter raste te bege ven, even na£U" buiten om naar de lucht te kijken, zoals een paar uur geleden Gerrit Gravels ook had gedaan. Nog raasde en loeide de storm, doch er viel geen regen of hagel meer, en zie, op een plek aan de hemel scheurden de zwarte wolken en door de opening werd de volle maan zichtbaar, die het landschap met een zilveren licht overgroot. De boer liet zijn blik over het raime erf gaan en om zijn vastgesloten mond groefde zich een trek als van pijn. Het mooie bezit van zijn oud geslacht lag daar vóór hem, en aan die plek grond, en aan alles wat er zich op bevond, hing hij met zijn ganse hart. Wie zou hier wonen en heersen als hij er niet meer was? Het was hem eens een ergemis geweest, dat hij geen mannelijke nakomeling bezat, doch daaraan was nu eenmaal niets te veranderen. Maar evenmin was er iets te veranderen aan zijn wens, dat zijn Han neke zou trouwen met een rijke boerenzoon van de Veluwe, die mèt hem de boerderij zou drijven, en na zijn dood zou dan toch zijn Han neke hier de boerin zijn! Zijn blikken dwaalden naar het lemen huisje bij de poort onder de door de storm uiteengewaaide_vlierstraiken, en het gevoel van pijn werd nog dieper in zijn gemoed. Waarom moest die ellendige zoon van Herbert Lindorp zich op zijn weg plaatsen? En waarom begeerde de jongeman juist Hanneke tot zijn vrouw, die toch niet in zijn omgeving thuis hoorde? Hoe vredig toch, ondanks de onrast in de natuur, lag daar de kleine woning van Gerrit GravelsWillem van Guilen wist, hoe lief die bei de mensen hun huisje hadden, en toch liet de koppige bouwknecht het op het uiterste aankomen. "Het ging niet om de boodschapper, maar om de boodschap.Plot seling stond het de boer helder voor de aandacht, hoe zijn bouw knecht hem zonder omwegen had gewezen op zijn verantwoordelijk heid, als er een ongeluk gebeurde. In zijn woede had hij nauwelijks acht geslagen op de woorden van de trouwe, eerlijke man, want was het geen trouw, die Gerrit dreef om toch nog op de Guilerhof te blijven, ondanks zijn overtuiging, dat er wel degelijk gevaar dreigde! Een donkere wolk schoof voorbij de maan; diepe duistemis verborg het lemen huisje voor het oog van de boer, en een hevige windstoot rakte hem de deur bijna uit de hand. Willem van Guilen ging haastig naar binnen, grendelde de deur, en terwijl hij door de holle gang naar de woonkamer liep, die nog steeds flauw verlicht werd door de bijna opgebrande kaarsen en het smeu lend vuur, overviel hem een huivering bij de gedachte aan de moge lijkheid, dat nu werkelijk de ramp eens plaatsvond, waarvoor Gravels hem had gewaarschuwd. "Kom", mompelde hij, "laat ik niet toegeven aan schrikbeelden, die wellicht geen reden van bestaan hebben, ik ga slapen, het is bijna middemacht". Een ogenblik later lag de boer voor zijn bed geknield. Van zijn kin derjaren af was hij dat gewoon en niet graag zou hij daarmee over slaan. Maar bidden kon men het niet noemen, want Van Guilen deed niets anders dan enige van buiten geleerde woorden prevelen, woorden zonder eigenlijke inhoud, die het hart koud en onaangedaan lieten. (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Raadhuisplein 45 - Postbus 154 3770 AD Barneveld Help mee aan de bescherming van liet landschap van Goeree In het dagelijkse spraal<gebruil; worden de termen zandvjal en schurveling door elltaar gebruikt, maar dit is niet juist. De zandwal is het zichtbare resultaat van het afgraven van de grond zoals dat algemeen werd toegepast in de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Het afgraven had als doel de hameeten (akkers) vruchtbaarder te maken. De lagere schurveting daarentegen dateert uit de IVliddeleeuwen en had een functie als erfscheiding en veekering. dagen!... j

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5