Concert Fanfarekorps Koninklijke Landmacht In memoriam Cor van den Tol --- --1 MEDISCHE DIENSTEN Haven hoof dse wandeltocht KRINGLOOPMARKT Herhalingen in Flaklieecialiteiten 2e Pinksterdag aaaiKOZEN en sioEOoauK swmmEfi m mcuaiEN eaadMOEOER in Ouddorp Flakkee zingt voor Enschede Kwaliteit en service onder een dak PAGINA 6 EIIAtlDEtl-IIIEUWS__™_^_- VRUDAG 9 JUNI 2000 Op zaterdag 10 juni a.s. zal het Fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht een concert verzorgen in de Grutterswei te Oude Tonge. Het concert wordt aange boden door de Garnizoenscommandant van het Gar nizoen Den Haag aan de bevolking van Oostflakkee en omstreken. De gemeente Oostflakkee neemt de orga nisatie van dit concert ter hand. Het Fanfarekorps Het Fanfarekorps Koninklijke Landmacht, onder leiding van chef dirigent kapitein Arnold Wensink, is één van de vier orkesten binnen de Koninklijke Landmacht en is opgericht op 1 oktober 1995. Het orkest heeft in deze jaren een grote bekendheid opgebouwd. Het Fanfarekorps verzorgt de muzikale ondersteuning van ceremo niële en protocollaire activiteiten (zoals Prinsjesdag, beëdigingen, herdenkingen etc). Maar zij geeft ook concerten en neemt deel aan taptoes in binnen- en buitenland. Het repertoire varieert van marsmu ziek en originele fanfaremuziek tot lichte muziek. Het korps bestaat voornamelijk uit muzikanten die voor een bepaalde tijd als beroeps militair aan het orkest verbonden zijn. Programma Naast het korps is er ook een solist, die het pianoconcert van Edward Gregson zal vertolken. Het programma wordt echter geopend met de Marche Solonelle uit Sigurd Jorsalfar van Edvard Grieg. Als groot concertwerk kunt u voor de pauze luisteren naar het werk Avalon van de Belgische componist Jan van der Roost, in de blaaswereld geen onbekende. De avond bestaat niet alleen uit klassieke muziek. Na de pauze kunt u een licht muziekprogramma verwachten. Dit zijn onder meer wer ken van de nieuwe CD van het korps: More News. U kunt onder meer luisteren naar Riverdance van Bill Wheland, een Tower of Power medley en Noche de Abril van Maino Remmers. Onder de inspirerende leiding van chef-dirigent kapitein Arnold Wensink zal het een boeiende en muzikale avond worden, die u zich nog langt zult herinneren. Gratis toegang Het concert wordt op 10 juni a.s. gehouden in de Grutterswei te Oude Tonge en begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegang van het concert is gratis! Wij raden u echter wel aan van tevoren kaarten te halen/reserveren. Zo bent u er zeker van dat u het concert bij kunt wonen, want vol is vol. (1906-1975) van vrijdag 9 juni 2000 t/m zondag 11 juni 2000 Middelharnis/Sommelsdijk: maandag 8.00 uur tot dinsdag 8.00 uur: Van Kempen, tel. 482710. Dirksland/Melissant/Herkingen/Stellen- dam: vanaf zondag 12.00 uur: S. Broek, tel. 601262. Ouddorp/Goedereede: vanaf zondag 13.00 uur: Praktijk Goedereede, tel. 491367. ZlMHtlTENOt PUNNEN Bijna vijftig jaar geleden heb ik een pannen- set gekocht. Deze pannen heb ik lange tijd niet meer gebruikt. Voordat ik ze weer ga gebruiken, wil ik ze goed schoon maken. Al eerder heb ik een pan met leidingwater uit gekookt, de pan werd zwart van binnen. Hoe kan ik dit voorkomen Antwoord: Helaas schrijft u er niet bij van welk materiaal de pannen zijn gemaakt. Gezien het zwart worden vermoeden wij dat u aluminiumpannen heeft. Het zwart worden bij deze pannen hangt samen met de gehal ten chloor, kalk en ijzerzouten in het (lei- ding)water en van het voedsel dat men er in kookt. Vooral peertjes, rabarber, zuring en dergelijke veroorzaken verzwarting. Door de hitte slaan kalk- en andere zouten neer. U kunt het metaal een beurt geven met fijne staalwol, dat u doopt in een 3%-Gplossing van citroenzuur. De daarvoor benodigde blokjes kunt u bij een drogist halen. Ook kunt u proberen de pan uit te koken met azijn, of water met zout. Behandel alumini umpannen nooit met soda, bleekwater (chl oor) of een koperen sponsje. Gewone was middelen en zelfs azijn kunnen onvoldoende werkzaam zijn. Het komt voor, dat zelfs citroenzuur niet meer helpt en dat men een Oude Tonge/Nieuwe Tonge: Praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Den Bommel/Ooltgensplaat/Stad: vrijdag 17.00 uur tot dinsdag 8.00 uur: Maas, tel. 611269. zelfde percentage fosforzuur nodig heeft, als men de pan met staalwol onder handen neemt. Dat is soms de enige methode om het aluminium weer blank te krijgen. Gevaarlijk of giftig is de aanslag echter niet. llOttCS OOaiOGiGQllUBN- iTicmiNG Kunt u mij helpen aan het adres van de Oor- logsgravenstichting Antwoord: Het door u gevraagde adres luidt: Zeestraat 85, of Postbus 85981, 2508 CR Den Haag; tel. 070-3633434. Deze stich ting zorgt voor de aanleg, de inrichting, de instandhouding en de verzorging van de Nederlandse oorlogsgraven, waar ook ter wereld. Ook worden de verspreid in Neder land liggende graven van geallieerde militai ren verzorgd. Tevens organiseert men bezoeken van nabestaanden in groepsver band aan de graven in het buitenland. Is het waar dat abrikozen bloeddrukverla- gend werken Antwoord: Abrikozen zijn een probaat mid del tegen hoge bloeddruk. Hoewel het een van ouds bekend volksmiddel is, weten we niet precies wat de werkzame stof is. In de zomer kunt u het beste verse abrikozen gebruiken. In de winter neemt u enkele gedroogde abrikozen die u 's avonds in water legt om te weken. De volgende mor gen kunt u de vruchten met het sap op de nuchtere maag opeten. Op een tinnen kan (90% tin) met deksel van mij staat een engel met bazuin. Heet zo'n kan inderdaad een 'Rembrandtkan Antwoord: De aanduiding '90% tin' duidt haast wel zeker op een jonger product. Tin is altijd veel nagemaakt, ook nu nog. De engel met de bazuin is een eeuwenlang veelge bruikt motief. Op antieke objecten komt de aanduiding '90%' niet veel voor, hoewel tin altijd als een legering met lood gebruikt werd. De percentages van de samenstelling verschilde nog wel eens, van circa 70% tot 92%). Niet elke kan met deksel is een zoge naamde Rembrandtkan. De vorm - ontleend aan de afbeeldingen op schilderijen van Rembrandt - is bepalend, namelijk een wat hoge kan met aan de onderzijde de bolling, waar vandaan de handgreep naar de boven kant loopt. Deze kan heeft geen schenktuit. Ook in deze eeuw werden nog 'Rembrandt- kannen' gemaakt. Waardoor ontstaan .stuwingen in het lichaam na het verwijderen van de baar moeder? Wat is hier tegen te doen? Antwoord: Als de baarmoeder verwijderd is kan dit inhouden dat bovendien de eierstok ken zijn weggehaald. Hier worden de vrou welijke hormonen gevormd. Dan is het niet meer mogelijk deze hormonen te produce ren, waardoor de zogenaamde overgangs klachten ontstaan, die u omschrijft als stu wing. Gelukkig is hier heel goed iets aan te doen door het gebruik van tabletjes met vrouwelijk hormoon. U hoeft zich geen zor gen te maken. Gaat u maar naar uw huisarts, die u daarmee kan helpen. Zaterdag 17 juni a.s. hoopt de Doops gezinde Gemeente Ouddorp liaar jaarlijkse kringloopmarlct te liouden. Deze kringloopmarkt begint om 8.00 uur en zal duren tot 15.30 uur. Wat kunt u zoal verwachten? Op het par keerterrein aan de Dorpstienden zullen diverse kraampjes staan met een keur van artikelen. Om maar wat te noemen: boeken, antiek en curiosa, mooie handwerkproduc- ten, zelfgebakken koekjes, kleding, een rui me keus aan planten, fruit, speelgoed, artike len uit de 'Derde Wereld', glaswerk en natuurlijk tweedehands spullen te kust en te keur. Uiteraard wordt de inwendige mens niet ver geten. Moe van het slenteren? Een kop kof fie met overheerlijke cake, limonade, poffer tjes, oliebollen en uiteraard gebakken en gerookte vis, het is er allemaal! Jong en oud worden niet vergeten. Wat te denken van een rondrit door Ouddorp per oude brandweerwagen, het bezichtigen van oude tractoren en varen met afstandbestuur- bare modelboten? Menno' s Jump Inn zal een bijdrage leveren, er is een grabbelton, enve loppen trekken, kortom te veel om op te noe men. Redenen genoeg om 17 juni naar de Dorp stienden te komen. U bent van harte wel kom! De opbrengst van de collecte op de samen- zangavond in Middelharnis heeft het schitte rende bedrag van 1.745,- opgebracht. Met de giften van bedrijven vooraf hebben we totaal het bedrag van 2.570,- opgehaald. Na de Heere heel hartelijk dank voor uw gave. De stichting 'Flakkee zingt voor Enschede' houdt tot eind juni het rekeningnummer voor dit doel geopend. Wilt u persoonlijk, als kerk of bedrijf uw bij drage alsnog verlenen dan kunt u dit storten op rekening: 6989.50941 t.n.v. de stichting, regiobank Ooitgensplaat. Begin juli zal het totaalbedrag overgedragen worden aan de chr. stichting CARMEL te Veenendaal die iedereen in het rampgebied voorziet van de eerste levensbehoefte. Van harte aanbevo len! Vijfentwintig jaar geleden, op 7 juni 1975, is Cor van den Tol over leden. Deze bekende Flakkeese schrijver zag op 25 augustus 1906 in Middelharnis het levenslicht. Zijn nalatenschap omvat een zes tiental romans en zo'n 250 korte verhalen. Alleen al van zijn kinder boeken zijn ca. 100.000 exempla ren verkocht. Op Goeree-Over flakkee is hij vooral bekend om de streekromans over dit eiland, zijn eiland. Jong geleerd Over zijn jeugdjaren zei hij eens het volgen de: "Mijn jeugd doorgebracht op de plaats waar nu woninkjes gebouwd zijn op de plek waar de vijftien kleine arbeidershuisjes ston den. Het waren drie straatjes van ieder vijf huisjes. Een kamertje met twee nauwe bed steden waaronder de kelder waarin de 'inmaak groente' voor de gehele winter en voorjaar bewaard werd. Harde zoute bonen in de pot, andijvie waarop in het voorjaar het schuim eerst moest worden afgeroomd voor dat men de maanden oude groente kon eten. Naast het kamertje was 'de luzze', het pie- kleine keukentje met de w.c. waaruit de emmer iedere week boordevol moest wegge bracht worden naar de Ring waar de vuilnis man die 's morgens kwam ledigen. Mijn vader was landarbeider, een kleine vlugge man die hard werkte voor zijn gezin. Er waren zeven kinderen, vier jongens en drie meisjes. Het was typisch, dat ik alleen inte resse had voor lezen, de anderen hadden daar geen oog voor. Ook mijn ouders niet. Als jongen van negen jaar schreef ik reeds bijna alle opstellen voor mijn klasgenoten. De jongens moesten dan bij de meester voor in de klas komen, op een bankje gaan staan en het opstel voorlezen. Ze deden dit allen met een 'staal' gezicht alsof zij ze zelf geschreven hadden. De onderwijzer was trots op zijn klas om deze prestatie en had dan ook reeds aan het ander onderwijzend personeel verteld: 'Mijn klas is toch zo goed in de opstellen, ik moet ze allemaal steeds een negen of tien geven. Maar op een keer liep dit mis. Ik had weer een opstel voor een klasgenootje geschreven, hij had het niet overgeschreven en ging met mijn werk naar voren Ik zag al heel gauw, dat hij het niet goed lezen kon, hij begon te zweten, hakkelde een paar keer storend en riep opeens angstig uit: 'Cor wat staet hier?'" De ouders van Cor hadden geen geld voor de aanschaf van boeken, maar van de meester, de dokter en de notaris mocht hij boeken lezen. Het bleef daarbij niet alleen bij kin derboeken. Het eerste verhaal schreef hij reeds op vijftienjarige leeftijd. Deze novelle werd al spoedig gepubliceerd in het letter kundig tijdschrift 'Opgang'. Een leraar Nederlands van de Rijks HBS te Middelhar nis onderkende het schrijverstalent van de jonge Cor en gaf hem gedurende twee jaar les in stijl en taal. Ondanks zijn capaciteiten werd Cor (nog) geen auteur van beroep. Er moest namelijk brood op de plank komen, zeker voor een groot gezin. Op z'n elfde, twaalfde jaar ging hij met textiel letterlijk de boer op. Inspiratie Als ventje zwierf hij dus al over het hele eiland; lopend, per fiets of met een wagen en een (witte) hit bracht hij manufacturen aan de man. Later had hij - tot zijn 63^*^^ - een bibliotheek op het Zandpad van Middelhar nis. Van kindsbeen af aan kon hij goed lui steren. Op jeugdige leeftijd schreef hij enige tijd korte verhalen onder het pseudoniem Cor Koopmans. Mensen hadden dan niet in de gaten, dat hun verhalen op schrift werden vastgelegd. Zij praatten dan veel opener en vertelden spontaner over hun belevenissen en wetenswaardigheden. Cor sprak het liefst met landarbeiders. Hij begreep hun taal, hun humor en kende de zorgen om het dagelijks bestaan. Het verhaal van de gewone man in Onder het motto 'De paden op, de lanen in' organiseert de Eben-Haëzer- school te Goedereede-Havenhoofd ook deze zomer weer een wandeltocht. U kunt kiezen uit drie routes, met een lengte van ongeveer 5,10 of 18 km. De routes voeren de wandelaar langs mooie plekjes van de 'kop' van Goeree-Overflakkee. De routes staan duidelijk aangegeven op een routebeschrijving die u mee krijgt. Heeft u zin om eens lekker sportief bezig te zijn, kom dan wandelen. Aan het eind van de tocht kunt u in de school een lekker 'bakkie koffie" of een glas limonade drinken. Enkele gegevens: de wandeltocht wordt geor ganiseerd op woensdag 21 juni. U kunt starten vanaf 18.00 uur en na inlevering van uw start kaart met controlestempels krijgt u een aardig heidje als herinnering. Uiterste tijd van binnen- zijn dagelijkse beslommeringen interesseer de Cor van den Tol. Zijn boeken ademen nog de sfeer uit van het oude Flakkee, zowel van de natuur en het landschap als van de men sen. Op treffende wijze en met liefde wist hij de mensen te typeren. Hij schreef over de grote en kleine problemen, de angsten en eigenaardigheden van de bevolking. Omdat Cor een echte Flakkeeënaar was, begreep en verstond hij de mensen van dit eiland. Over moderne literatuur Bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek 'Als de zuidenwindlelie bloeit' zei hij: "Nadrukkelijk wil ik ook een woord van kritiek laten horen over het brengen van zogenaamde moderne literatuur door enkele auteurs die wel veel van hun boeken verko pen, maar niet opbouwend zijn in hun gege ven. Ik meen, dat er een andere vorm van let terkunde moet komen, een vernieuwing die echter niet de richting uit moet gaan zoals die nu door sommige schrijvers gebracht wordt. Natuurlijk is gezond realisme onmis baar in woord en beeld. Maar het moet niet overtrokken worden. Het moet goed zijn, levensecht zonder te vervallen in het uiter ste. De taal die kinderen op een schutting schrijven hoeft niet overgenomen te worden in een boek. Er zijn andere woorden voor, die even sterk zijn en zuiver aangeven wat er gebeuren gaat. Jongeren zullen de weg hier voor moeten vinden, een tussenweg, een vorm die weer voor velen aanvaardbaar is. Tussen het oude dat versleten is en het nieu we, dat nog niet geschikt is. Wel realistisch, maar niet overdreven. Er zijn tegenwoordig ook auteurs die hun heil zoeken in onbegrij pelijke zinnen. Ook dit laatste is geen letter kunde die men nu en in de toekomst nodig heeft." Zijn werk Hij begon zijn verhalenbundel 'Mensen die langs ons gaan' met de zin: "Opgedragen aan het Elakkeese volk, dat ik liefheb." Deze ene zin spreekt boekdelen. Cor van den Tol hield van zijn eiland en haar bewoners. In zijn debuutroman 'Achter hun horizon' had hij het gesproken woord in het Flakkee se dialect geschreven, het overige deel van de tekst in het Nederlands. Het boek ver scheen in 1946 bij de boekhandel van de gebroeders Boomsma en was een succes. Later verscheen hetzelfde boek onder de titel 'Ant', alleen was in deze uitgave het Flak- kees vervangen door het Nederlands en ont breken (helaas) de prachtige foto's die de oorspronkelijke uitgave sierden. Heel bekend is ook 'Achter de dijken ligt de zee' een boek naar aanleiding van de Water snoodramp van 1953 zonder dat het een echt 'Rampboek' is. Verder zijn de romans 'Als een zucht in de storm' en 'Als de zuiden windlelie bloeit' en de verhalenbundel 'Mensen die langs ons gaan' bij een groot publiek bekend. Zijn laatste boek, 'De weg die zij gingen', verscheen kort voor zijn overlijden. Het bevat twee verhalen en de opbrengsten kwamen ten goede aan de kin derboerderij van Hemesseroord. Zijn kinderboeken (voor meisjes) bezitten een fijne moraal, zoals Roelie Likkepot en boeken verschenen in de serie Mieke Moer- mans. Cor van den Tol had zelf drie doch ters, die hem ongetwijfeld ook de nodige inspiratie voor zijn meisjesboeken (7-12 jaar) hebben gegeven. Een bijzonder boek in het ouvre van Cor van den Tol is de jeugdro- man 'Het kofjekokertje en het spookschip van Middelharnis'. Hij had zich daarvoor verdiept in het visserijverleden van Middel harnis. Het resultaat is een roman voor jong en oud met een sterke verhaallijn. Met het overlijden van Cor van den Tol is een beminnelijke man en een belangrijke vertolker van het Flakkeese leven heenge gaan. Een schrijver die met zijn boeken en verhalen duizenden mensen wist te boeien en te ontroeren. Het meeste van zijn werk is ondergebracht in het Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Ook op menige boekenplank op Goeree- Overflakkee staan boeken van Cor van den Tol. In verband met het 10-jarig bestaan van Radio Flakkee worden de komende weken herhalin gen uitgezonden van Het programma "Flakkee- cialiteiten". A.s. zaterdag zaftussen 9 en 10 uur een opname te horen zijn die eerder werd uit gezonden op 18 januari 1992. In die uitzending sprak zuster Gorissen, wijkverpleegkundige in Dirksland. Zij was zeer begaan met de Dtrks- landers. Zo deed zij ook veel voor het zwem bad van Dirksland. In het gesprek met haar kwam ook naar voren dat zij een zuster was van de vroeger heel beroemde accordeonist Jan Gorissen. Het programma wordt herhaald op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. komst: 21.30 uur. De kosten bedragen 2.50 voor kinderen (basisschoolleeftijd) en 5,- voor anderen. De opbrengst van de wandel tocht is bestemd voor de Eben-Haëzerschool. Het adres vanwaar u kunt starten: Blauwe Dis- telsttaat 3 in Goedereede-Havenhoofd. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Berkelaar, tel. 482144. van zondagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur heeft dienst dokter v. d. Ven, tel. 482117. Dirksland - Herkingen - Melissant - Stellendam van vrijdagochtend 8.00 uur tot zondagmorgen 12.00 uur praktijk Stellendam, tel. 498333. van zondag 12.00 uur tot maandag heeft dienst dokters. Broek, tel. 601262. Ouddorp - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur praktijk Goedereede, tel. 491367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259, Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 17.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur dokter Maas, tel. 611269. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, 10 juni tandarts Du Toy van Hees, West Achterweg 32, Middel harnis, tel. 483621 en 11 en 12 juni tandarts De Geest, Binnenweg 17, Sommelsdijk, tel. 483313 (van 11,00 tot 11.30 uur). APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, IVIIddelharnIs, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openitigstijdeti van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Opetiingstijden van za. Vm zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoodichting en dieet- advisenng, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar vla Zorglijn ZHE tel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1 -1 -2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG NEDERLAND De Vriesstraat 2, Oud-Beljedand Postadres: Postbus 1202, 3260 AE Oud-Beljedand. Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg Nededand geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud- Beljedand. Inlichtingen en Informatie verkrijgbaar op werkdagen vla bovenstaand telefoonnummer. KRAAMZORG DE EIUNDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Helievoetsluls Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraampenode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor Inschrijving, het aanvragen van een Informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperlode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFUKKEE'. TeL6413 44 BURO SUCHTOFFERHULP Tel./fax 484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuls, 49 1815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)472 5083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuldh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken In het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Reglo-kontaktpersoon: H. G. Snauw-v. d. Krol,6318 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: te\. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153, 3240 AD Dirksland Tel. (0187)607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk,' 64 29 75 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN Is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thulszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 488 060 Telefax (0187) 488 068 GEHANDICAPTEN SPD Zuid-Holland Zuid: biedt dienst- en hulp-vede- nlng aan mensen met een lichamelijke of verstande lijke handicap en/of ontwikkelings-achterstand en hun ouders of verzorgers, tel. (078) 6483777 maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. VRIJWILLIGERSWERK Vrijwillige Thulshulpcentrale: vedeent hulp en ondersteuning aan thuiswonende mensen met dementie, aan mensen met een versatndelijke en/of lichamelijke handicap en aan mensen met een lang durige en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 maandag fm vrijdag 8.30-17.00 uur. Mantelzorg: biedt hulp aan mensen, die de zorg hebben voor Iemand uit de naaste omgeving die hulpbehoevend Is geworden door ziekte, handicap of ouderdomsverschijnselen, tel. (078) 6483730. ROPARUN-HOSPICE CAUNDO Tel. nr. 0187-609147/Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereli^baar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van men sen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke helpdesk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: www.ypsilon.org. E-mall: ypsllon@ypsilon.org. i,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 6