Mmiüm/A M ZAFIRA Echtpaar Melissant 65 jaar getrouwd! Het is zover.». Volgende week één krant S'^^^ KmI streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden m(^/L MINNAARD K^ VASTGOED Presentatie verkeersmaatregels Stad aan 't Haringvliet en Middelharnis-Oost 4"^^ VisserScVisser flejl Garage Knöps B.V. Feest op Sommelsdijkse School met de Bijbel: Vrijdag 9 juni 2000 72e jaargang BIBÜO^Jht 6912 COMBi actief in beeld en geluid Middelharnis B.V. In verenigingsgebouw 't Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet zal op dinsdag 13 juni van 18.00 tot 21.00 uur een inloopavond worden gehouden, waarbij aan de bewoners de voor gestelde verkeersmaatregels zullen worden gepresenteerd. Op donderdag 15 juni zal van 18.00 tot 21.00 uur in het gemeentehuis te Middelhar nis een inloopavond worden gehouden voor de presentatie van de voorgestelde verkeers maatregels in de wijk Middelhamis-Oost. In verband met de vrije maandag vol gende week - Tweede Pinksterdag - is het ons niet mogelijk om de dinsdag daarop te verschijnen. Daarom ver schijnt volgende week, vrijdag 16 juni, slechts één krant. Redactie BARENDRECHT* TEL0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Nieuw van Opel: voor (HMtoriJdeh mt plezier 't Is zéker geen gemeengoed, vijfenze stig jaar getrouwd te zijn. En degenen die het te beurt vallen zullen zeker ook de leeftijd der 'zeer sterken' hebben bereikt. Beide zaken gelden het echt paar Melissant-Felsbourg, wonend aan de Burgemeester Overdorpstraat in Nieuwe Tonge. Afgelopen dinsdag mochten ze gedenken vijfenzestig jaar getrouwd te zijn; hij op 89-jarige leef tijd en zij op de leeftijd van 88 jaar en beiden genieten nog een goede gezondheid. Hij - Cor, de koopman - rijdt zelfs nog auto! Het echtpaar Melissant is in Nieuwe Tonge zeker niet onbekend. Jaren hebben ze er hun manufacturenhandel gehad, later uitgebreid met woninginrichting, en nóg wordt deze onderneming voortgezet door zoon Dick. Mevrouw Melissant heeft haar hele leven in Nieuwe Tonge gewoond. Haar man niet. Om te beginnen is hij geboren in Herkingen. Via omzwervingen langs Nieuwe Tonge, ïCrim- pen aan de Lek, Battenoord en opnieuw Dirksland, kwam hij wéér in Nieuwe Tonge terecht en daar is hij uiteindelijk blijven ste ken. Maar één ding was al duidelijk: in Cor zat een echte handelsman. Hij kwam in Krimpen terecht doordat zijn ouders daar vanuit Dirksland vandaan heen trokken. Het was in de tijd van de grote malaise; vader Melissant kon toen op een scheepswerf vijf gulden per week meer gaan verdienen. Toen Cor nog op school zat in Krimpen sloeg hij al aan 't verkopen: speculaas in de Sinter klaastijd. Toen hij eenmaal van school afwas ging hij vanalles verkopen, eUce dag wat anders en precies afgestemd op het 'week- schema': maandag wasdag, dinsdag ...dag, en zo 'werkte' hij de hele week af met aller hande koopwaar; van waspoeder tot schoe nenpoets, koekjes, knopen en breigaren toe. Ook nadat de Melissantjes zich in Nieuwe Tonge hadden gevestigd zette Cor z'n han delsactiviteiten voort. 'Cor de Koopman' zou hij later worden genoemd. In Nieuwe Tonge heeft hij ook z'n vrouw Corrie leren kennen. Zij heeft vóór haar huwelijk, nadat ze van school kwam, op de naaischool gezeten bij de nonnetjes in Achthuizen; daarna werkte ze bij moeder in de winkel. Toen ze later getrouwd waren en een eigen winkelhuis in Nieuwe Tonge hadden bleef mevrouw Melissant in de winkel en trok hij elke dag 't hele eiland over. Op de fiets met drie koffers vol handelswaar. Pas in 1947 wisselde hij de fiets in voor een auto. Met dat fietsen had hij trouwens heel wat bekeurin gen op kunnen lopen. Zéker omdat ie in 't donker nogal eens geen licht aan had. Dan kwam hij de veldwachter tegen, die hem toe- snibde: "mieterse joon, maek dat je tuus komt!" Eén keer kreeg hij inderdaad een bekeuring, één gulden, maar daar wilde Cor niets van weten: het was ontstuimig weer die dag en Cor maakte liever dat hij gauw thuis was in plaats van op het uitschrijven van een bekeuring te blijven wachten. Met de opmer king "'t is nu geen weer" sprong Cor gewoon weer op z'n fiets, de veldwachter met z'n bekeuring achterlatend! Dat zegt meteen ook iets van hoe Melissant 'in elkaar zit'een man die weet wat hij wil en 'die voor niets of niemand ook maar één duimbreed wijkt', zoals hij het zelf zegt. "Ik ben nog harder dan hard, maar wel glaseer- lijk. '"Wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook een ander niet' en 'heb uw naaste lief als uzelf'daar leef ik naar, maar capituleren zal ik nooit!" Zo heeft zijn leven in het teken gestaan vail vechten om zijn doel gewis en zeker te behalen. "Wat anderen niet voor elkaar kregen, lukte mij wel. Dan zei ik altijd: "dat had je ook aan mij over moeten laten!" Zo is hij ook verschillende malen in de bres gesprongen voor belangen die de Nieuwe Tongse dorpsgemeenschap aangin gen. Maar ook in de handel had hij zoiets. "Als er verkocht moest worden had ik de grootste verkoop. Ook bij mensen die abso luut niet van plan waren iets van me te kopen. Dan keek ik dwars door ze heen en zei ik dat ik wel móest verkopen omdat ook mijn schoorsteentje moest blijven roken..." Tot 1990 heeft Melissant zo z'n handel gedreven. Verder is hij bestuurslid geweest van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP en is hij al meer dan 50 jaar verbonden aan de Hervormde zondagschool. Dat laatste doet hij nóg: overhoren en orde bewaren. Bovendien zet hij zich elk jaar nog in voor de lijstcoUecte van de zondagschool en... ook dan haalt hij het meeste op van alle col lectanten! Intussen was mevrouw Melissant de spil om wie de winkel én de drie kinderen én het hele gezinsleven draaide. Een druk leven heeft ook zij gehad en niet zelden legde de winkel ook beslag op het leven in huis. Klanten moesten weleens iets passen en dat gebeurde in de woonkamer. Mevrouw Melissant zorg de er dan voor dat het daar altijd netjes was, maar voor de drie kinderen betekende dat wel dat ze zich danig moesten inhouden om het ook netjes te houden. Bovendien lagen ook de paperassen van vader's administratie er en die mochten zéker niet in de war raken... Mevrouw Melissant weet ook nog hoe ze in de oorlog dikwijls werd gewantrouwd als ze 'nee' moest verkopen aan mensen die langs kwamen om te vragen of ze misschien nog iets voor hen had. Terwijl ze echt niets meer op voorraad had vond ze het best pijnlijk om te ervaren dat men haar niet vertrouwde. Ongetwijfeld heeft ze het ook druk gehad toen één van de dochters ging trouwen. Haar schoonvader woonde al bij hen in, maar ook het getrouwde stel nam intrek in huis. Cor de koopman had echter al een oplossing bedacht. "Best, de eerste nacht mogen ze bij elkaar slapen, maar daarna slapen ze allebei maar op hun eigen bed: dochter gewoon hier en schoonzoon bij z'n eigen ouders", 't Schijnt schoonzoon nog uren praten te heb ben gekost om z'n schoonvader van dat idee af te krijgen; in ieder geval zijn ze toch 'gewoon' bij elkaar blijven slapen én.heeft MeUssant tóch een keer gecapituleerd. 't Leek gisterenmorgen wel koninginne dag op de School met de Bijbel te Som- melsdijk, zó feestelijk als het er was: een tractor met een versierde kar, ballonnen die de lucht in gingen, zingen op 't school plein, kinderspelen in de nabijheid van de school en niet te vergeten... heerlijk weer. Dit alles ter ere van het 25-jarig onderwij zersjubileum van meester Steenbeek. "Als de kinderen genieten, geniet ik ook!", zei hij op de feestelijke ochtend van zijn jubileum. En genoten hebben ze, zowel de kinderen als de meester, 's Morgens om kwart voor negen werd het gezin Steenbeek van huis gehaald met een tractor en een ver sierde kar, waarop al een groepje leerlingen zat. En bij de school stonden de overige leer lingen met een aantal vaders en moeders te wachten. Met ballonnen in hun hand stonden ze de meester met zijn vrouw en twee kinde ren op te wachten. En toen die op de kar aan kwamen rijden lieten alle kinderen hun bal lonnen de lucht in vliegen. Dat waren er een heleboel! Op het schoolplein werd de mees ter toegezongen door de verschillende groe pen van 'zijn' school en alle kinderen lieten daarbij horen hoe blij ze waren. Niet alleen blij met deze dag, maar ook met 'hun' mees ter en directeur. Prachtige cadeau's werden de familie Steenbeek in handen gedrukt. Onder andere een dinerbon voor z'n viertjes, een hotelbon voor de meester en z'n vrouw en een klok (de meester houdt erg van op tijd zijn) die elke keer als die slaat het gefluit van een andere vogel laat horen (de meestser houdt ook erg van de natuur, moetje weten). Toen dat allemaal gebeurd was hebben de kinderen genoten van de spelletjes die ze gingen doen; op het plein en op verschillen de terreintjes die in de buurt van de school liggen. En tussen de middag hebben ze met z'n allen nog pannenkoeken gegeten! Negenenveertig jaar jong is meester Steen beek. Hij werd geboren in het buurtschapje Nederwoud, tussen Lunteren en Ederveen. Opgegroeid op een boerderij, paardrijden door het bos en dan zomaar een paar vossen tegenkomen.Naar dat land kan hij nog wel eens terug verlangen. Na zijn opleiding ging hij op een school in Hardinxveld-Giessen- dam werken. Dat was wat betreft afstanden een ideale locatie: tussen 'thuis' en Kerk- werve, want daar woonde zijn vriendin. Daarmee is hij nu ook gelukkig getrouwd. Echter, hij was toen op het openbaar vervoer aangewezen en eigenlijk was dat ondoenlijk. In die tijd was op de School met de Bijbel in Sommelsdijk meester Van Lummel school hoofd (die zou later Steenbeek's zwager worden). En toen op de Sommelsdijkse school een vacature ontstond tipte de één de ander, en zo kwam Steenbeek in Sommels dijk terecht. Daar begon hij in januari 1974, in het oude schoolgebouw aan de Jacob Banestraat in klas 2 en 3, een gecombineer de klas - tegenwoordig zeg je groep 4 en 5. Van lieverlee ging hij wat 'hogerop'. Totdat hij al vrij snel gevraagd werd om hoofd te worden. "Ik was toen nog maar 28 jaar, jong en enthousiast, en ik zei meteen 'ja'", vertelt Steenbeek. "Achteraf gezien was ik te jong en had ik te weinig levenservaring. Hoofd zijn betekende 'werken, werken, werken en nog eens werken' en voor m'n gezin had ik in 't geheel geen tijd meer. En als je 't zó doet krijg je daar later absoluut verdriet over". Dat heeft Steenbeek zelf ervaren toen hij een poos overspannen is geweest. "Per 1 augustus vorig jaar werk ik weer en één van mijn levensdeviezen is dan nu ook om in elk geval je gezin niet te verwaarlozen", meent hij uit 't diepst van z'n hart. "Alle blije din gen die ik nu nog meemaak zijn een gave. Ik hou van warme, hartelijke en liefdevolle mensen en ik vind het waardevol om onder ling goede banden te mogen ervaren. Hoe weinig tijd steken mensen er slechts in om eens een compliment naar anderen te maken en om eens positief met elkaar om te gaan, terwijl voor kritiek dikwijls uren uitgetrok ken wordt". Natuurlijk loop je na vijfentwintig jaar best wel tegen verschillen aan. "Vroeger had je minder controle en meer vrijheid. ledere docent kon een heel eind op z'n eigen manier invulling geven aan het lesgeven. Nu bestaat daar veel meer uniformiteit in. Belangrijk vind ik ook dat er voor 'zwakke re' kinderen meer aandacht en begeleiding bestaat. Niet om ze zo hoog mogelijk te krij- .gen, maar gewoon om ze op hun eigen nivo te kunnen laten werken. En nog veel belang rijker vind ik het om de jeugd geestelijke normen en waarden mee te geven en bijbel verhalen. Aardrijkskunde en biologie heb je later dikwijls nooit meer nodig, maar die andere dingen juist wel! Ik vind het ook ont zettend belangrijk als de kinderen hier een gezellige jeugd mogen hebben". Wat de kinderen betreft vindt Steenbeek niet alleen dat die mondiger zijn geworden, maar ook onrustiger en vermoeider: "veel kinde ren zijn nog laat buiten, gaan laat naar bed, zien ruige films op t.v. of hebben teveel bezigheden. Waar vroeger orde en gezag van groot belang waren op school hebben we ook een periode meegemaakt dat dit alle maal wat minder moest. Niet te streng, dat werd 'zo ouderwets' gevonden. Leuk is het dan om te constateren dat er dan ook weer een tijd komt dat weer terug wordt gegaan naar meer orde en gezag. Telkens die golf beweging. Ik hou het zelf maar liever rustig op school. Dat is van groot belang voor de gezelligheid en voor het welbevinden van allemaal. Maar verder is er niet veel veran derd in de afgelopen 25 jaar. Wat vroeger een goede pedagoog was is het nu nog, alleen onze 'gereedschappen' zijn aan ver anderingen onderhevig. En laten we het ver der maar eerlijk zeggen: 'we hebben hier kostelijke kinderen op school' Met z'n allen hebben ze de meester nog toe gezongen: 'dat 's Heeren zegen op u daal'. Zijn gunst uit Sion u bestraal'Daar weet hij zich zeker van afhankelijk en zo hoopt hij zijn loopbaan voort te mogen zetten. Het is zover. Morgen - zaterdag - begint tiet Europese lompioenschap voetballen. Europa in de ban van de bal. Laten we hopen dat tiet daar bij blijft, al is dat al erg genoeg. Europa in de ban van het geweid rond de bal is veel erger. Neder land en België zijn tijdelijk het trefpunt van een aantal risicogroepen. Natuurlijl< zijn we er op berekend, de inspanningen zijn een betere zaak waardig. Tegelijkertijd weten we dat het suppor tersgedrag griliig kan zijn, zo grillig dat de wer kelijkheid toch nog voor verrassingen stelt Het is zover. Het bedrijfsleven zat er op te wach ten, zo vlak voor de vakantie. Er wordt hier en daar hoog opgegeven van de inverdieneffecten van zo'n groot toernooi. Dat zal waar zijn, maar dan voor een paar sectoren. De verloren tijd in het arbeidsproces zal wel nooit berekend wor den. Verloren tijd door afwezigheid, vermoeid heid, praten, uitbundigheid of chagrijn. Laten we hopen dat het met de schade zal meevallen. Oranje Het is zover Zondag mag Oranje aan de slag. Voor weinig zijn wij Nederlanders, nog te porren - individualisten die we geworden zijn. Voor Oranje maken we een uitzondering, dan zijn we één. Eén in wat? In de verering van een aantal miljonairs, een inkomensgroep waar we op de werkvloer wel anders over praten? h/laar dan gaat het over hen die ons werk verschaffen. Eén in een soort nationaal gevoel, waarin we de frus traties van een klein land, dat groot wil zijn, afre ageren Eén in een soort religie waarin de goden mensen van vlees en bloed zijn? Zij mogen niet falen en als zij desondanks verliezen, laten we ze bikkelhard vallen, die salonvoetballers, die zakkenvullers, die. Zo zoeken we verdwaasd naar een eigen identi teit, we zoeken op te vallen in de grauwe mid delmaat die we zelf geschapen hebben. We wanen ons groot door de daden van 'onze jon gens'. We zijn even uit de sleur, we kunnen uit ons dak zonder dat de buurman er meewarig om lacht Er zijn mogelijkheden om een heleboel agressie weg te werken. Waar zou je het trou wens anders moeten doen? Kortom, EK2000 is een groot feest voor massa psychologen. Wie zegt er niet vanaf te weten, is een gelukkig mens. Wie weet dat het hem niets doet is misschien nog gelukkiger Want laten we eerlijk zijn, ook onder hen die weten dat er Iets goed fout zit, zijn de komende maand liefheb bers genoeg. Pinksteren Waarom zou er dan iets verkeerds aan zijn? Het gaat tenslotte om de sport. Er zijn zelfs mensen die menen dat sport verbroedert. De randver schijnselen nemen we op de koop toe. Daar heb ben we niet om gevraagd. Thuis voor de TV, of met een biertje op straat, doe je geen kwaad. De bal is rond en als je je daar op concentreert, neem je de erbij horende 'slavenhandel' (dat wil len ze toch zelf?), de hele commerciële santen kraam en een eventuele maatschappelijke ont wrichting er maar bij Het is zover. IVIorgen begint het en zondag speelt Oranje. Zondag. Zegt het nog wat dat dit de eer ste Pinksterdag is? Niet zomaar een zondag, maar de dag waarop de kerk herdenkt dat de Geest Gods werd uitgestort? Pinksteren, een drachtig bijeen, gebed. Christus had immers gezegd dat hij hen geen wezen zou laten? Nu zond Hij Zijn Trooster, opdat Die ons zou leiden in alle waarheid. Zondag, feestdag. Oranje speelt Lang geleden waren er vertegenwoordigers van vele volken bijeen in Jeruzalem. Zij waren getui ge van het wonder van de uitstorting van de Geest. Zij hoorden het vermaan van de apostel Petrus aan. Dat bracht hen tot de brandende vraag: Mannen broeders, wat zullen we doen? Zij begrepen ineens: in het leven gaat het ten diepste om één keus. Morgen is het zover Is koning voetbal god, volg hem na. Is de HEERE God, volg Hem na. Kiezen, maar niet in eigen kracht. Pinksteren. De Trooster is gekomen. OWDORP- Wtsfitrool 35 U (01S7) 6S1t]3 hx 683734 UNÏS5E- Printibep Hmjumv» m M, (Dl I IJ 463400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1