Frank Okker presenteert biografie Willem Walraven NU 59.- NU 59.-"'' NU 39.- NU 29.- NU 79.- NU 89.- NU 59.' Nieuwe leesboeken 'POKHil^hS^W i>i5 VI mr KA4 MJIfA'! 3SS EIUVnDBI-tllEUWS :t fïTiTTlZ VOOR DAMES EN TIENERS PAGINA 4 DINSDAG 6 JUNI 2000 Schrijver Frank Okker en de organi satoren van Stichting 'De Heul' moch ten zich vrijdag 2 juni in verenigings gebouw 'de Schakel' te Dirksland ver heugen in een grote belangstelling voor de presentatie van Okker 's nieuwste boek c.q. proefschrift: 'Dirksland tussen de doerians', uitge geven bij Bas Lubberhuizen in Amsterdam. Het was de tweede keer dat een flinke groep mensen in De Schakel bijeen kwam rond de persoon van Willem Walraven (1887-1943). De eerste maal was dat 13 februari 1993, vijftig jaar na het overlijden van deze in Dirksland geboren schrijver. Op vrijdag 2 juni 2000 was een gezel schap van 125 mensen op bovenge noemde locatie - volgens burgemees ter Boonstra de 'stadsgehoorzaal' van Dirksland; ditmaal ter gelegenheid van de presentatie van een biografie over de schrijver/journalist/maat- schappij-criticus Walraven. Bekrompen Bedankt... UITZOEKEN 3 9 •-''/^T UITZOEKEN^S.-P/ST UITZ0EKEn49.-p/st. van 109,- VOOr 79,' START MORGENOCHTEND OM 08.30 UUR! Alles van bekende merken: Linea Venducci, Scarva, Stroke, Mystique, Falino, etc. NW. LEKKERLAND DIRKSLAND VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ i ■'>j«T':^ff?>--r Willem Walraven, op 7 juni 1887 als krui denierszoon geboren op de Dirkslandse Straatdijk (no. 38, waar nu een 'gat' is) kreeg na de oorlog grote belangstelling door de uitgave van zijn brieven. Hij schreef daarin openhartig maar ook met humor over zijn jeugd in het 'benepen' Dirksland en de pro blematische verhouding met zijn ouders, maar ook over het koloniale bewind in het toenmalige Nederlands Indië, waarheen de onafhankelijk denkende Dirkslander na een mislukt avontuur in Canada en de V.S. als KNIL militair in 1915 op 28-jarige leeftijd vertrok. Na daar drie jaar trad hij in het huwelijk en zocht hij een baan als boekhou der. Door dit (gemengde) huwelijk en door zijn ondubbelzinnige afwijzing van het kolo niale bestel had hij telkens botsingen met de Europese Gemeenschap in Indië, die van zijn ideeën kennis nam door zijn journalis tieke werk voor de Indische Courant en de Suikerbond. Juni 1931 zegde Willem Walra ven zijn baan als boekhouder op en werd hij fulltime journalist. Hij schreef reisverslagen en bespiegelingen en daarnaast hoofdzake lijk recensies. Walraven zal zich wel eens ongelukkig hebben gevoeld bij boeken over een bepaald hondenras en de verzorging daarvan of '100 Belegde Broodjes'. Mensen met wie Walraven nauwe banden onderhield waren o.a. E. du Perron, Jan Greshof en Rob Nieuwenhuys. Walraven genoot uiteraard van de erkenning die hij kreeg voor zijn talent. De oorlog echter maakte hem verbit terd. In 1943 overleed Walraven in een kamp aan uitputting. Tot zover in het kort wat de achterflaptekst van het boek van Okker vermeldt. Samengevat kun je zeggen dat Okker in zijn nieuwste boek een schets geeft van het tumultueuze leven van Willem Walraven tegen de achtergrond van de maat schappij en de koloniale samenleving in Nederlands Indië. Frank Okker (1951) die al eerder publi ceerde over Walraven in o.a. Levenslijnen, Indische letteren. Het oog in 't zeil en De Parelduiker, ontving voor zijn nieuwste werk subsidie uit het Fonds Bijzondere Jour nalistieke Projecten, de maatschappij de Nederlandse Letterkunde, de Stichting Fonds voor de Letteren en de Rotterdamse Kunststichting. Zij zagen kennelijk brood in het onderzoek dat Okker verrichtte naar het leven en werk van Walraven. Bij zijn openingswoord zei Burgemeester Boonstra te hopen dat de omschrijving van de bekrompen sfeer, die in Walraven 's boe ken te lezen is, niet het idee oproept dat Dirksland zich anno 2000 nog steeds in deze sfeer bevindt. Hij noemde voorbeelden om het tegendeel te bewijzen, waaronder de ommezwaai in het college bij de gemeente raadsverkiezingen van enkele jaren geleden. Evenwel was hij blij verrast dat zoveel men sen, belangstellenden en mensen uit ver schillende generaties uit het geslacht Walra ven, samen met Frank Okker en Stichting 'De Heul', bijeen waren om eer te bewijzen aan Willem Walraven. "Al zijn werk voegt zich bijeen tot een soort privé biografie", sprak Burgemeester Boon stra. "Toch, omdat niet alles uit zijn leven is beschreven, is het goed dat iemand anders daar nog iets aan toevoegt. Dat heeft Frank Okker met verve gedaan. Na deze avond is het werk omtrent Willem Walraven bijna klaar; wat rest is het aanbrengen van een gevelsteen op de plaats waar eens het geboortehuis van Walraven stond. De steen is reeds ontworpen; zodra het 'gat' in de Straatdijk is opgevuld, zal hij worden geplaatst. Pau Heerschap, de tweede spreker op deze avond, las Walravens brieven op het eiland Samos en bevond zich daarbij in zijn ver beelding op drie plaatsen tegelijk: op Samos, in Dirksland en in Indië. Hij noemde het werk van Walraven zeer veelzijdig en vertel de op zijn eigen, smoutige manier iets over Walraven en zijn moederstaai, het Dirks landse dialect. "Een dialect heeft, vanwege haar vele nuances, dikwijls meer dan één uit drukking om iets rijk en beeldend te ver woorden. Dit in tegenstelling tot het Alge meen Beschaafd Nederlands", legde Heer schap uit. "Het dialect van Walraven (hoe lelijk hij het zelf ook vond, dat is in ver schillende brieven te lezen!) heeft wezenlijk bijgedragen aan zijn beeldend vermogen, en dus aan de rijkdom van zijn geschriften over mensen, historie, landschappen en folklore. Heerschap las ook voor uit enkele brieven waarin Walraven o.a. schreef 'spellingsoor log' maar ook over het gemak waar mee hij op school bepaalde grammaticale problemen - dankzij zijn dialect - moeiteloos op loste. Toch, hoeveel gemak hij van zijn dialect ondervond. Walraven schilderde het af als een lelijk soort Middeleeuws Nederlands. "Ach", reageerde een vriend daarop: "Zijn geboortegrond houdt hem nog steeds bezig. Naar mate hij harder scheldt, is zijn verlan gen en heimwee groter. Cathy Wesdorp presenteerde daarna als leuke ingelaste onderbreking vol trots de acht personen tellende delegatie van het ensemble "Eeuwkant" (bestaat vanaf 1997) die, uiteraard in de dracht uit het begin van de twintigste eeuw, het alledaagse beeld uit de tijd van Walraven zichtbaar maakte. Jan- tine Adriaanse met haar spoorkoffertje was gekleed in een japon van voor de 20e eeuw, Gerard van Rossum en Maaike Melissant vormden (voor deze avond) een boeren echt paar, Wim v.d. Ham was nog steeds een bui tenbeentje met zijn vrijbuiters tenue, Adrie Wesdorp was gekleed als handelaar, die voor zijn dochter Heleen Wesdorp, een leu ke gekeuvelde meid, toch maar sjieke zijden kousen uit Parijs had meegebracht. Typisch, dat heel veel heren voor het bewonderen van deze kousen even gingen staan... Teun Mey er verscheen ten tonele als de bovenmeester, Ilse Louis tenslotte kon doorgaan voor juf frouw in nuttige handwerken. Hierna richtte Cathy het woord tot Frank Okker. Ze memo reerde onder andere de avond van 1993 en sprak haar blijdschap uit over het feit dat Frank zijn boek had afgerond zonder aan te dringen op de - zeer persoonlijke - brief die Cathy destijds van een zoon van Walraven had ontvangen. "Het siert je datje nooit over die brief hebt gezeurd" vond Cathy. Nu de biografie is afgerond was wat haar betreft het moment daar om de bewuste brief alsnog te overhandigen. Verder zinspeelde Cathy op de mogelijke familiebanden die Frank met Dirksland zou hebben; ze is daar nog niet helemaal uit... en tenslotte onderzocht ze zowel bij Burgemeester Boonstra als bij Frank Okker de bereidwilligheid om een officiële Willem Walraven wandeling door het dorp Dirksland in het V.V.V programma op te nemen. Het V.V.V. bleek al eerder enthousiast, Frank Okker zegde zijn mede werking toe, nu de burgemeester nog... De spreektijd na de pauze was voor Frank Okker. Frank, die in 1998 het proefschrift 'Het Indisch beeld van Walraven' schreef, promoveerde op 25 mei op het onderzoek naar het leven van Walraven. Frank bekende dat het hem een genoegen was om in Dirks land eer te mogen bewijzen aan Willen Wal raven. Walraven heeft op een bijzondere manier Flakkee met Indië gecombineerd. Om dit te illustreren las Okker een gedeelte voor uit het eerste hoofdstuk van zijn nieuwe boek. Frank zei al langer bekend te zijn met Wal ravens boek 'Brieven', de eerste brief dateert van 25 augustus 1919, maar hij merkte dat uit sommige periodes uit Walravens leven nauwelijks of geen feiten bekend waren. Zo ontdekte hij dat er nauwelijks iets bekend is over Walraven in de periode 1902-1903, toen Walraven als kantoorbediende werkte bij Van Schalk in Delft en in Rotterdam. Ook uit de periode 1909-1914, de jaren waarin hij in Canada en Amerika was, is weinig bekend. Wel weten we dat Walraven, die graag wandelde - buitensporig voor die tijd - in Amerika werd opgepakt en in het gevang belandde. Wandelen deed niemand. Iemand die zomaar loopt zonder een doel om heen te gaan... dat was verdacht! Ook uit de periode dat Walraven als K.N.I.L. militair naar Nederlands Indië vertrok is weinig bekend. Alleen schrijft hij later dat hij boos was op zijn moeder omdat die hem naar Indië had 'gestuurd'. Hij had namelijk nooit geld, tot verdriet van zijn hardwerkende ouders, maar als je naar Indië ging ontving je een aardig bedrag van de regering.Het eni ge dat over die reis vaag beschreven blijkt is het eind van de reis. Okker vond dat op het Spui in Amsterdam in een boekje over de Jan Pieterszoon Coen, waar melding wordt gemaakt van de Belgische zanger Hullen- broeck, die op die zelfde reis medereiziger was van Walraven. Geboeid door de persoon van Walraven begon Okker erover te denken een biografie over hem te schrijven. In samenspraak met en op aanraden van Indië kenner Rob Nieuwenhuys hakte hij de knoop door en besloot deze biografie als proefschrift te schrijven. Om informatie te winnen was hij op vele plaatsen in en buiten Nederland. Overal waar de naam Willem Walraven opdook was Okker te vinden, van het Letterkundig Museum via gemeentear chieven, gesprekken met familieleden en mensen uit Dirksland tot Indonesië toe. Okker heeft erg genoten van het speurwerk en het graven in de geschiedenis van de familie van Kassei en Okker, waarmee hij dus mogelijk zelf ook nog familiebanden heeft. Ook de namen van tante Lies en Annie van Geel vallen af en toe. Bij het voorlezen van de herinneringen van Walraven aan zijn geboortedorp Dirksland proef je soms de liefde, maar anderzijds de diepgewortelde afkeer van en spot met de vastgeroeste tradi ties. Naast het geloof was er nog iets, wat de bevolking van Dirksland samenbond: het fokken van varkens en het vieren van Oran- jefeesten, zo schrijft Walraven. Hij beschrijft zijn bijdrage aan het kroningsfeest van Koningin Wilhelmina met een nauw keurigheid die wel bijna moet voortkomen uit een fotografisch geheugen van een zeer intensief levend mens, die zoveel mogelijk uit het leven wilde halen. Behalve zwerven (wandelen) en schrijven had Walraven nog een paar liefhebberijen: hij was verbonden aan muziekvereniging Amicitia, waar hij bugel bespeelde, en verder genoot hij erg van het houden van voordrachten. Een kleindochter van Walraven bedankte tenslotte Burgemeester Boonstra en de stich ting 'De Heul' voor de mogelijkheid om deze avond op zo'n manier bijeen te zijn. Frank, die in 1988 voor het eerst in Dirks land kwam, bedankte de aanwezigen voor hun belangstelling en overhandigde de eer ste twee exemplaren van zijn nieuwe boek aan Annie van Geel-Walraven en Jill Ver steeg, respectievelijk de oudste en de jongste telg (achterkleindochter van Walraven) uit het geslacht Walraven. De Burgemeester op zijn beurt, had nog een kleinigheidje voor Frank in de vorm van een exemplaar van het boekje 'Dirksland voor wie het zien wil'. Daar de burgemeester die dag niet in de kluis kon komen werd Frank voor dit moment 'afgescheept' met een nadruk van een oude landkaart van Flakkee en de belofte dat het boekje zou worden nagezonden. Tenslotte waren er (toch.bloemen voor Cathy Wes dorp, Pau Heerschap, de partner van Frank Okker en voor Manon de Graaf en Elisa Schone, de twee jongedames die met fluit en elektrische gitaar het duo Yggdrasil vormen, en die samen op uitnodiging van de heer Schobben, organisator van deze avond, op een beschaafde manier de muzikale omlijs ting verzorgden. Tot slot nog wat 'technische' gegevens over Okker's nieuwe boek (250 pagina's): paperback ISBN 90 76314 438 NUGI321/ 646. De prijs is 49,90. Sportieve lange en korte ROKKEN I (knielengte), o.a. met zijbeenzak enj dwarsdoorstiksels in uni, canvas of jeans stof. Prijzen van 59,- 69,- Leuke BLOUSEN met korte mouw o.a. in mooie chambree of Linnen kwaliteit. Prachtige SPENCERS in 3 frisse kleurstellingen. Prijzen variërend van 59,- t/m 99,- Stoere uitgewerkte BROEKEN o a met zijbeenzak in canvas kwaliteif Sportieve OVERHEMDEN me korte mouw, ook OVERSHIRTS met lange mouw. Leuke SPENCERS met borststreep in de kleuren- marine, licht grijs en zand. Prijzen vanerend van 59,-t/m 109;- i^rachtige BtHMUDA'S leuk" uitgewerkt. Prijzen van 59,- 69,- lC|currijl*« b€;pal«n. Ook voor Dames en Tieners heeft Simons de voorraad uitgebreid met 100-den stuks kwaliteitskleding. Speciale rekken met o.a. Uni BLOUSEN in o.a. chambree kwaliteit. Prijzen normaal van 89,- 79,- P/ST. OVERGOOIERS o.a. van Rags for Girls. Prijzen van 99,- 89,- T-SHIRTS met korte mouw in uni of leuke streepjes. Prijzen normaal van 59,-/69,- P/ST. Honderden T-SHIRTS met korte mouw, makkelijk te combineren. Prijzen van 39,- 59,- 49,- HondeTdiiïrJqiRfs^ korte ,,™uw'n uni combinaties of me? vuurtoren borduur. Ook met r^oo e streepjes. Alles in diverse keurenf Prijzenvan 49,- 59,- 39, ^speciaal voor u lieten ^A,1 !'"*•'-'''■ hu.-3,evera"crers"^^"°"« -.en^^--aa^ TRUIEN en SWEATERS uni of gewerkt. Prijzen normaal 149,- 129,-/139,- P/ST. P/ST. Lange strakke uni ROKKEN mooi uitgewerkt, met bijpassende JASJES. Prijzen normaal 199,- 129,-/119,-/139,-/149,- Mooie JACKS van het merk Rags, Prijzen van 139,- 149,- 159,- P/ST. P/ST. Dessin ROKKEN en BLOUSEN. Prijzen normaal 109,- en 149,- ^_-__^M^HTrmpWFTïVH 'deSdekwaliteit zijn er Hijpc.^pnde TUN^KS. P/ST. kleding voor het hele gezin klnderkledlng&country wear Winkelcentrum De Kleyburg Tel. 0184-68 7555 Alleen di. middag gesloten en op vrijdag koopavond Voorstraat 52 TeL 0187-60 5084 Woe, t/m zaterdag gehele dag geopend. Vrijdag l<oopavond SPEURWERK Speurwerk is een leuk boek, geschreven door Guurtje Leguijt en uitgegeven bij Cal- lenbach. Hoewel de tekening van Dirk van der Maat op de voorkant wel wat geweldda dig aandoet, moet dat de lezers niet afschrik ken; het verhaal gaat gewoon over twee meisjes, die op een dag naast elkaar komen te wonen. Het ene meisje is slechthorend, maar dat blijkt geen belemmering te zijn om dikke vriendinnen te worden. Vriendinnen die niet bang zijn van een avontuurlijke speurtocht naar een gestolen scooter, waar bij ze voor heel onverwachte situaties komen te staan. Levensecht beschreven, met voldoende humor eri verrassing om het boek in één adem uit te lezen. De illustraties zijn van Dirk van de JVIaat en Bas Mazur. Het boekje is aangemeld bij de stichting Neder landse Kinderjury 2000. Geschikt voor kin deren vanaf 10 jaar, AVI 8(!) 80 pagina's, ISBN 90 266 1034 3, nugi 221/222, prijs 16,50. VRIENDJES Vriendjes is een boekje uit de Horizon reeks (een reeks christelijke jeugdboeken voor kinderen van de basisschoolleeftijd) van uit geverij Callenbach, met korte verhalen over de vierjarige Jochem en Konijn, zijn knuffel. Het is geschreven door Nettie Dees en geschikt om voor te lezen aan kinderen van af vier jaar. Er komen verschillende onder werpen aan de orde; behalve logeren komt onder andere onweer, naar school, winkelen, kastanjes en de intocht van Sinterklaas aan de beurt. Maar ook tekenen in de kerk, het ziekenhuis (heel eerlijk beschreven), zwem les, de kinderboerderij en nog meer. Onder werpen die weliswaar al meer zijn beschre ven, maar het grappige van deze verhaaltjes is dat Konijn een belangrijke personage blijkt te zijn in de relatie Jochem-knuffel. Konijn en Jochem praten dikwijls over wat ze samen beleven. Konijn verwoordt daarbij dikwijls (reële) angsten van kleine kinderen. Ook moppert hij af en toe, iets wat grappig is om voor te lezen. Zo citeren we uit het ver haal 'logeren': Jochem gaat eerst Konijn bovenbrengen. "Moet ik hier helemaal alleen blijven?" vraagt Konijn. "En die hond dan?" Caspar komt niet boven"zegt Jochem. "En ik kom straks toch weer terug?" Of wanneer Jochem in het vreemde bed ligt en niet kan slapen: "Lig jij wel lek ker? vraagt Jochem aan Konijn. 't Is nog zo licht", zegt Konijn. Zomaar een paar voorbeelden van dialoogjes die je regelmatig tegenkomt. Konijn staat in ieder verhaaltje minstens nog een keer apart afgebeeld, de leuke illustraties zijn van Marijke ten Cate. Het boekje heeft 80 pagina's, ISBN 90 266 1036 X, nugi 220, prijs 17,50. OP ZOEK NAAR ROEL Wat is het spannend om naar groep drie te gaan! Roel mag na de vakantie ook naar die groep. Maar.waar blijft hij toch? Zijn stoel blijft maar leeg! Gelukkig komt Roel toch nog naar school. Daar heeft Roel vriendjes en vriendinnetjes. Net als alle kinderen is Roel wel eens bang. Bijvoorbeeld als hij een bril moet. De juf weet daar een leuke oplos sing voor. Soms heeft Roel ruzie. De grote mensen leggen dan uit hoe je het weer goed 3253 AK Hoenderdijk 9 üddorp. Tel- (01 87) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187)48 26 14-Fax (0187)484520 kunt maken. Het boekje bevat verschillende verhalen van Maty Romein, over wat Roel samen met zijn kleine broertje Job, zijn (groot)ouders, vrienden en familie beleeft. Het is geïllustreerd door Tineke Romein. Het is een deeltje uit de Horizon-reeks van uitgeverij Callenbach en is geschikt om voor te lezen vanaf zes jaar. Het boekje is 64 pagina's dik, ISBN 90 266 1025 4, nugi 220, 12,90. SCHEEPSMAAT WOELTJE Een topper onder de jeugdboeken van vroe ger werd opnieuw uitgebracht door Callen bach: scheepsmaat Woeltje van de schrijver K. Norel. Eigenlijk heet Woeltje gewoon Aart Wessels. Maar omdat ie zo'n woelwa ter is, dat ie het alleen maar een poosje in de schoolbank kan uithouden als de meester vertelt over verre landen, krijgt hij al gauw zijn bijnaam Woeltje. Als Woeltje voor zijn gevoel onrechtvaardig wordt behandeld door de meester, loopt hij van school weg. Wanneer er van terugkeer bij Woeltje geen sprake meer is, moet hij gaan werken. Hij komt terecht bij Baas Hagha, in de haring- tuinen. Daar moet hij de haringen netjes in de tonnen vleien. Maar ook daar houdt Woeltje het niet lang uit. Hij wil immers gaan varen! Door zijn streken krijgt zijn baas al gauw genoeg van hem. Hij krijgt ontslag en moet een andere baas zoeken. Hij vindt die in de lijnbaan, waar hij aan het grote wiel moet draaien. Eindeloos lijken de jaren die Woeltje moet wachten voor hij groot genoeg is om naar zee te gaan. Tergend langzaam groeit hij toe naar het streepje op de muur, dat het eindpunt van het wachten betekent. Als hij eindelijk lang genoeg is, maakt de elfjarige Woeltje zijn opwachting bij schip per Barent Eriksz en die neemt hem aal als scheepsmaatje. Woeltje weet van blijdschap niet wat hij moet zeggen. Nu gaat het grote avontuur beginnen. Hij leert heel veel op zee; hij maakt ook veel mee. Jaap Leffers maakt hem het leven zuur, maar Krijn Klau wers is zijn zee-vader. Bij hem vindt Woel tje de veiligheid die zo'n jochie nog maar al te hard nodig heeft. Als schipper Eriksz het plan opvat om een reis naar Brazilië te maken, is Woeltje laaiend enthousiast. Op die reis krijgt de bemanning echter met heel wat tegenslagen te kampen... ze komen zelfs in een slavenkamp terecht. Het boek telt 214 pagina's en behoeft eigenlijk geen verdere aanbeveling. De kleurige omslagil lustratie en de tekeningen binnenin zijn van Dirk van der Maat. ISBN 90 266 0967 1, nugi 221/222, prijs 24,90. ALLES WORDT NIEUW Een verzamelbundel van al de eerder ver schenen alles wordt nieuw zangbundeltjes, die werd samengesteld door Hanna Lam en Wim ter Burg, kwam uit bij Voorhoeve. In de bundel zijn 120 liederen opgenomen, met enkelvoudige melodie en aanwijzingen voor gitaarbegeleiding. De liederen uit deze bun deltjes zijn een niet meer weg te denken ingrediënt geworden van de godsdienstige vorming, niet alleen op scholen en zondags scholen, maar ook thuis. Wie kent het niet, het liedje de wijzen de wijzen, klein, klein kindje en zomaar te gaan.Bij alle liederen die rechtstreeks zijn gebaseerd op teksten uit de Bijbel, zijn de verwijzingen opgenomen. Ook is een register opgenomen van waaruit kan worden nagegaan bij welke Bijbelboe ken verzen zijn opgenomen en waar die zijn te vinden. Tevens is een register opgenomen met de beginregels van de eerste coupletten. Om praktische redenen is de reeds bestaande volgorde van de reeds verschenen bundeltjes aangehouden; de boekjes kunnen dus goed naast elkaar worden gebruikt. Het bundeltje telt in totaal 159 pagina's en is uitgevoerd,,,, als paperback. ISBN 90 297 1678 9, nugi 250, prijs 24,90. ^a«- IK BEN BLIJ DAT IK U KEN Ik ben blij dat ik U ken is een niet alledaags boekje dat toch voor heel alledaagse gele genheden gedrukt werd. Het wil een leidraad zijn bij het vinden van de juiste woorden voor een gebed met je kind, wanneer het soms moeilijk is om zelf v/oorden te beden ken. Er zijn in dit gebedenbundeltje kinder gebedjes opgenomen aan de hand van vijf verschillende thema's. Ina Sipkes de Smit is de schrijfster van dit boekje en ze bedacht gebedjes voor 's morgens, 's avonds, gebed jes rondom het Kerstfeest, dankgebedjes en gebedjes voor bijzondere omstandigheden. Bijvoorbeeld voor als er een lief huisdier is doodgegaan. Het is uiteraard niet de bedoe ling van de schrijfster geweest om alle gebe den die spontaan bij een kind opkomen in de kiem te smoren, maar soms kan een kind (en de ouder) gewoon heel goed geholpen zijn met een 'handvat' als een gebed uit dit boek je. De gebedjes komen wel wat familiair en geaniveerd over, bijvoorbeeld 'Goedemor gen lieve Heer' en 'Wij maken een dansje, wij zijn zo blij, ieder mag het horen jij hooit erbij!' Het boekje bevat rond elk thema negen afzonderlijke gebeden; totaal heeft het 56 bladzijden, prijs 14,95. GESCHROEIDE AARDE In Zuid-Afrika worden de boeken van Ele anor Baker gehonoreerd met verschillende prijzen en nominaties. Haar laatste boek. Geschroeide aarde, is een aangrijpend en overtuigend geschreven verhaal over de wederwaardigheden van een Afrikaanse Boerenfamilie tijdens de Boerenoorlog tegen de Britten die duurde van 1899 tot 1902. Deze paperback, op de markt gebracht door De Groot Goudriaan, is zo levensecht geschreven, dat je het met moeite weglegt. Het eerste gedeelte van het boek beschrijft de spanning die oploopt in het boerengezin van Johannes en Cornelia, voordat de oorlog uitbreekt. Daarna worden de mannen uit de gezinnen opgeroepen om aan de verdediging van hun lang mee te werken. Vanaf het moment dat Johannes zijn gezin verlaat en de jonge Cornelia de zorg voor de boerderij alleen moet dragen, wordt de lezer meege nomen in de situatie op het thuisfront en beschrijft de auteur op meeslepende wijze alles wat de Boerenvrouwen op hun boerde rijen meemaken en te lijden hebben onder het brutale geweld van de Britse militairen, die proberen door vele grove plunderingen en vernederingen de Boeren te gronde te richten en het land aan zich te onderwerpen. De belevenissen aan het front komen op de boerderijen aan door middel van brieven, die onder andere Johannes aan Cornelia schrijft. Hoe Cornelia en haar familie uiteindelijk in een kamp belandt, nadat haar hoeve door de hand van de Biitten in vlammen is opge gaan, en hoe groot de ontberingen zijn die Velen destijds hebben geleden, is allemaal te lezen in dit prachtige boek, dat met zijn 406 pagina's garant staat voor urenlang leesge not. Beslist aanbevolen! ISBN 90 6140 655 2, nugi 301, 39,90. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR i"ï33^ Wasldijk 43-48, 3241 GV Middelharnis Tol. (0187)482048/482844 - Fax (0187) 485461 _Jj ^ÜDSCj F.liaar; Hoendeföijk 19, 3253 AK Ouddorp Tol. (0187) 681276 - Fa» (0187) 683519 '1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4