Campagne Erfgoed al goed LITI E (010)2741135 'Geef mee(r) voor Enschede' Grootste hondenwandeling ter wereld www.buijze.nl Succesvol met een naar tintje ,1S^ w-c^ T(y\fL MINNAARD V. VASTGOED Politie 24-uurs telefoon: juni 2000 72e jaargang nr. 6911 Ontdek de historie achter de schurvelingen en zandwallen op Goeree Landschapsbeheer Zuid-Holland organi seert op woensdagmiddag 14 juni a.s. schurvelingenwandelingen in het kader van de campagne Erfgoed al goed. Er kan doorlopend gestart worden vanaf M.F.G. Dorpstienden, tussen 13.00 en 16.00 uur. Op de Mearend (normaal niet toeganke lijk) leiden deskundige excursieleiders van VNLB en Landschapsbeheer Zuid- Holland de wandelaars rond. Naast de aandacht voor de aanwezige natuurwaar den, zal de ontstaansgeschiedenis van de schurvelingen en zandwallen centraal staan. Iedereen is welkom, deelname is gratis. Campagne Erfgoed al goed De schurvelingenwandelingen zijn een onderdeel van de landelijke campagne Erf goed al goed. De campagne ging onlangs van start in Utrecht en zal met een estafette door heel Nederland trekken. In iedere pro vincie staat een ander historisch element centraal. Met de campagne 'Erfgoed al goed' vraagt Landschapsbeheer Nederland in 2000 aan dacht voor de cultuurhistorische waarden van het landschap en het actief beheren daar van. Historische landschapselementen als motten, tiendwegen, terpen en zandwallen vertellen het verhaal van de geschiedenis van het landschap. Elementen waar we zui nig op moeten zijn, want zij maken deel uit van ons erfgoed. Daarnaast herbergen deze elementen vaak natuurwaarden en geven ze elke streek z'n eigen, unieke karakter. Zandwallenlandschap uniek voor Nederland Het schurvelingen- en zandwallenlandschap in en om Ouddorp is uniek in Nederland te noemen. Elders langs de Nederlandse kust zijn ook nog wel zandwallen te vinden, ech ter alleen in en prn Ouddorp is nog sprake van een heel stelsel van zandwallen. Dit maakt het gebied echt uniek. Deze cultuur historische elementen geven het landschap z'n karakteristieke charme en beslotenheid. Op de Mearend, in particulier eigendom, worden de zandwallen en elzenmeten goed onderhouden en is er veel te vertellen over de historie van deze elementen. Ook wat betreft de aanwezige natuurwaarden, voor wie het kan en wil zien, is er veel te genieten. Zo huizen er veldkrekels; om ze ook echt te zien is wel wat geduld nodig: bij het minste of geringste 'vreemde' geluid schieten ze terug in hun zandholletje! Levend verleden Schurvelingen, in ongeschonden staat tame lijk zeldzaam, dateren al uit de Middeleeu wen. De walletjes met aan weerszijden een greppel zijn aangelegd rond de zogenaamde 'haaygemeten' Dit zijn kleine akkertjes, waarop vroeger in een cyclus van acht jaar diverse gewassen werden verbouwd. De hogere zandwallen dateren uit de 19e eeuw en zijn vaak over schurvelingen heen gelegd. Ze zijn ontstaan doordat de haayge meten afgegraven dan wel uitgemijnd moes ten worden. Dit afgraven en uitmijnen was noodzakelijk door de dalende waterstand en de behoefte aan een hogere landbouwpro ductie. Verdere activiteiten op Goeree-Overflakkee Op 14 juni zijn er ochtendbijeenkomsten voor genodigden, 's Middags tussen 13.00 en 16.00 uur zijn de schurvelingenwandelin gen voor belangstellenden. Verder reist de tentoonstelling over schurvelingen en zand wallen na 14 juni langs diverse recreatiebe- drijven en -instellingen. Bijbehorend zijn er folders en posters. Tenslotte gaat Land schapsbeheer Zuid-Holland in de loop van het jaar enkele zandwallen herstellen. Naast de evenementen bestaat de landelijke campagne uit een wedstrijd voor waardevol le cultuurhistorische elementen die opge knapt moeten worden. Iedereen kan hier tot 1 oktober projecten voor aandragen. Uiteraard is er een deskun dige jury die de projecten gaat beoordelen. Per provincie zijn er drie prijzen van 5.000,- te winnen voor uitvoering van het project. Voor meer informatie kunt u de fol der aanvragen. Samenwerkingsverband In het samenwerkingsverband Landschaps beheer Nederland werken 12 provinciale stichtingen, waaronder Landschapsbeheer ZHJid-HolIand, samen. Het landelijk.hureau_ is gevestigd in Utrecht. Landschapsbeheer Nederland staat voor het stimuleren van de actieve zorg voor het Nederlandse cultuur landschap. Zij richt zich hierbij op aanleg, onderhoud en herstel van kleinschalige ele menten. Meer informatie over de wandelingen kunt u opvragen bij Landschapsbeheer Zuid-Hol land, tel. 0182-524500 en bij VW Ouddorp, tel. 0187-681789. Rotterdam-Rijnmond Aanrijding tussen twee personenauto's MIDDELHARNIS - Donderdagmiddag om streeks half drie vond op de Ring een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. Een 20-jarige man uit Sommelsdijk kwam uit de richting van de Stationsstraat in de richting van de Raadhuisstraat. Een 22-jarige man uit Middelhamis kwam hem uit tegenoverge stelde richting tegemoet. Bij het passeren raakten beide auto's elkaar. De man uit Sommelsdijk raakte lichtgewond. Auto in de sloot OUDDORP - Vier inzittenden raakten don derdagavond om even voor twaalf uur gewond toen de auto waarin ze zaten op de Noordweg in een sloot terecht kwam. De 18- jarige bestuurster uit Nieuwe Tonge zag een kruising over het hoofd en reed de sloot in. De drie andere, mannelijke, inzittenden in de leeftijd van 17 tot 18 jaar en afkomstig uit Sommelsdijk, Nyemirdum en Oudemirdum zijn evenals de bestuurster naar een zieken huis in Spijkenisse gebracht. De auto is uit de sloot getakeld. Brand in schuur NIEUWE TONGE - Zaterdagmorgen vroeg, omstreeks half zes, brak er brand uit in een schuur aan de Langeweg. Het ging om een klein brandje in de opslaghal. De brandweer had het vuur snel onder controle. Snelheidscontroles STELLENDAM/OUDDORP - De Verkeers politie heeft in het kader van het project j/er- keèrsHaridhavihg woensdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles gehouden op de N57 bij Stellendam en Ouddorp. Van 16.50 tot 18.15 uur werd op de N57 bij Stellendam gecontroleerd. Hier reden 222 van de 1352 gecontroleerde automobilisten harder dan de toegestane snelheid van 100 km per uur. De hoogste snelheid bedroeg 160 km per uur. Op de N57 bij Ouddorp reden tussen 17.00 en 20.30 uur 200 van de 2210 gecontroleer de bestuurders harder dan de toegestane 100 km per uur. Tussen 19.30 en 20.30 uur werd opnieuw op de N57 bij Stellendam gecon troleerd. Nu reden er 140 van de 685 gecon troleerde automobilisten harder dan 100 km per uur. De hoogste snelheid bedroeg 138 km per uur. Natuurlijk, als berichten je bereiken over in en in trieste gebeurtenis sen - zoals enkele weken geleden in Enschede - dan voel je een innerlijke drang om iets voor de gedupeerden te kunnen betekenen. Maar verder blijft het daar dan dikwijls bij. Toch zijn er ook mensen voor wie dit laatste niet opgaat, die niet rus ten voordat ze weten daadwerkelijk iets voor de noodlijdende mede mens te hebben gedaan. Eén van die is Danielle Jelier (20) te Dirks- land. Ze hoorde op de radio dat veel mensen hulp aanboden bij de hulptelefoonlijn. "Maar" zo vroeg ze zich af, "hoe kan ik op zo'n afstand helpen?" Ze rustte niet voordat ze een huis-aan-huis-actie op poten had gezet, zich daarbij gesteund wetend door haar medege zinsleden. Zo werd er vorige week woensdagavond gecollecteerd in Dirksland. Zo'n 55 collectanten waren bij elkaar getrommeld - waar onder veel jongeren - die allemaal even enthousiast de straten door trokken, gewapend met collectebussen. Die hadden de Dirkslandse vertegenwoordigers van de Brandwondenstichting voor deze avond beschikbaar gesteld. De Dirkslandse brandweer deed ook mee. Ter wijl spuitgasten collecteerden ging de tankautospuit 'met toeters en bellen' door het dorp. Op een spandoek aan weerszijden van de wagen stond de oproep: 'Geef mee(r) voor Enschede'Spontaan deed ook de blusploeg uit eigen middelen een duit in 't zakje. Bovendien - en dat is natuurlijk héél mooi - heeft de gemeente Dirksland gezegd het bedrag van de opbrengst te zullen verdubbelen, met een maxi mum van 8.000! De collecte bracht maar liefst 8180,25 bijeen en mét de toezegging van de gemeente kan nu dus ruim 16.000 gestort worden op giro 777 voor de wederopbouw van de getroffen stad. Danielle heeft er een goed gevoel bij. "De telefoonrekening van deze maand zal wel extra hoog zijn" dacht ze, "maar dat zij zo". Graag bedankt ze alle - en vele - collectanten en gevers, die de actie tot een succes maakten! De eerste Havendag van dit millennium zit er weer op in Middelhamis. De start 's mor gens was uitstekend',' mét stralend weer -"3at is wel eens anders geweest. In het teken van Menheerse in vroeger dagen trok, nostali- gisch gekleed, een heuse dorpsomroeper over d'n Diek met een originele omroepers bel en een waarschijnlijk net zo originele omroeperskeel... "Boeren, burgers en bui- tenlui...!" en "kom dat zien, kom dat zien...!" Met de burgemeester in zijn kiel zog maakte hij de Menheersenaars opmerk zaam op de Havendag en poogde hij nóg meer lieden achter zich aan te krijgen, op weg naar de prijsuitreiking van een uitge schreven etalagewedstrijd. Welke winkelier op de meest originele wijze zijn of haar eta lage had opgesierd dingde mee naar de hoofdprijs: 'eeuwighe roem'. Die bleek te zijn weggelegd voor Woninginrichting 'Het Binnenhuis', wier etalage was ingericht naar Middelhamis' visserijverleden. Zoals we dat van de organisatoren gewend zijn waren ook voor deze Havendag gezel ligheid, bezienswaardige en educatieve onderdelen de ingrediënten voor een geslaagd menu. De enkele buien die 's mid dags vielen mochten geen roet in het eten gooien. Wat belangstelling betreft kunnen de organisatoren met tevredenheid op deze dag temgzien, met een bezoekersaantal van door de 30.000. Hulpverlenings- en brand preventiedemonstraties willen er altijd in, evenals een info-bus van de koninklijke landmacht, een tochtje met een antieke sleepboot en een optocht van oude tractoren. En natuurlijk waren er nog veel meer bezienswaardigheden, te veel om op te noe men. Havendag 2000 zou wellicht net zo positief zijn afgelopen als ze gestart was, ware het niet dat enkele jongeren het op een vechten zetten. Zo rond zeven uur 's avonds raakten aan het Zandpad enkele onder invloed ver kerende jeugdigen (van 14 tot 17 jaar) slaags met elkaar, waarbij één van hen aan hoofd en borst gewond raakten. Een ambulance werd gewaarschuwd, ook was de politie zeer snel ter plaatse en trad meteen op. De vechtersba zen werden meegenomen naar het politiebu reau, waar de ouders hen op konden komen halen. Later op de avond volgden meer ongere geldheden, waarbij aan de Westdijk een eta- lagemit sneuvelde. Daarbij zou de dader gewond zijn geraakt, maar die verdween in het feestgewoel. Politie-ondersteuning uit Rotterdam moest worden ingezet om verder escaleren te voorkomen. Uiteindelijk zorgde regenval voor een flinke aftocht van pubhek. Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning actief in beeld en geluid Op 4 oktober 2000, de eerste dierendag van deze eeuw) willen de Kids for Animals iets bijzonders doen voor en met de dieren. Zo is het idee geboren om in Hellevoetsluis een gigantische hondenwandeling te organise ren. De Kids for Animals hopen dat er mini maal 2500 mensen en hun viervoeters mee lopen met deze 5 kilometer lange wandeling, want dan is daar tevens een nieuw record voor het Guinness Book of Records mee gevestigd. Alle burgemeesters van de negen gemeentes van Voome-Putten en Goeree- Overflakkee zijn enthousiast over deze wan deling en zijn op 4 oktober in Hellevoetsluis als getuigen aanwezig. De wandeling in de oude vesting van Hellevoetsluis staat sym bool voor de vele tienduizenden dieren die in de Nederlandse asielen wachten op een nieuw thuis. De Kids for Animals vragen aan de deelne mers van de wandeling een bijdrage van f 10. De opbrengst is bestemd voor het asielwerk in Nederland. Het huidige record is met 2439 deelnemende honden in Amerikaanse han den. De wandeling wordt afgesloten met een massaal hondendiner. De inschrijving voor dit evenement start op 7 juni a.s. Nadere berichtgeving volgt. ■MM mÊÊÊÊÈ INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Havendag 2000 De dorpsomroeper: "...Boeren, burgers en buitenlui...! Lopen met molentjes: op Havendag ook aandacht voor de Sommelsdijkse molen Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 OUDDOIP. Wiintinl 35 Til. lOIITj teitll fii 111714 HINESS!' Printihip Higiioom 171M. |0111| 4»M«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1