Nieuwe leesboeken Hemelvaart van Barendrecht naar Achthuizen Lunchroom Entrez één jaar jong (De Somrmrdiekse meuk Lunchroom Entrez Coby Gelderblom in Flakkeecialitelten Oud papier Apollo EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Oud papier actie Dirksland Koor- en samenzangavond Hartelijk welkom op tweede pinksterdag in Gouda PAGINA 9 VRIJDAG 2 JUNI 2000 HELDEN UIT DE BIJBEL en VERHALEN OVER JEZUS Bij ARK Boeken verschenen twee kijk- en ontdek boeken; Helden uit de Bijbel en Ver halen over Jezus. De boeken, die qua afme ting (24x 31 cm) en uitvoering (paperback) doen denken aan een strip- of kleurboek, bestaan uit fleurige platen, die zijn geflan keerd door tekst Zowel tekeningen al tekst- zijn afkomstig van Stephanie Jeffs. De Nederiandse tekst is van Petra Geertse. De uitgever geeft in zijn brochure aan dat de helden uit de Bijbel mensen waren met mooie en minder mooie trekjes. God blijft echter onder alle omstandigheden sterk en betrouwbaar. De verhalen gaan over Adam. Noach, Abraham, Jakob, en vele anderen. In het deel over Jezus wordt aandacht besteed aan o.a. Jezus' geboorte en doop, over de wonderen die Hij deed en over de mensen die Hij ontmoette. De illustraties doen aan als die van een stripverhaal; de tekst is eigentijds van stijl. Als voorbeeld citeren we een paar zinnen uit Helden uit de Bijbel; uit het verhaal van Noach. "In de loop der jaren kwamen er steeds meer mensen op de aarde. Ze deden alleen waar ze zelf zin in hadden en dachten niet meer aan God. God werd daar erg verdrietig van. Er was maar één man op de aarde die goed was. Deze man heette Noach en hij was de vriend van God. "Ik heb er spijt van dat ik de wereld gemaakt heb", dacht God bij zichzelf. "Ik ga de wereld vernietigen." En verder: "Jullie mogen uit het schip komen", zei God tegen Noach. "Geniet maar van de aarde." En uit het boek Verhalen over Jezus; uit het verhaal Jezus leeft: "Waarom huil je?"vroegen de engelen. "Ze hebben mijn vriend Jezus weggehaald", zei Maria snikkend. Veel van de onder ons gebruikte kinderbij- VAN DER BOOM bels hebben een andere, mogelijk meer gewijde toon dan deze boeken, die echter, misschien juist vanwege hun eigentijdse stijl en eenvoud wel erg geschikt zijn voor bij voorbeeld evangelisatiewerk. Wie deze uit gaven 'erbij' gebruikt, heeft aan deze boe ken een paar leuke en leerzame ontdekhoe ken in handen, want rond elke illustratie staan een soort met vragen c.q. zoekplaatjes, die kinderen stimuleren nog wat beter naar de voorstelling te kijken. Achterin het boek staan enkele pagina's met van elk hoofdstuk de antwoorden bij de vragen uit het boek. De boeken hebben circa 32 pagina's. Helden uit de Bijbel: ISBN 90 338 28286 prijs: 12,50. Verhalen over Jezus: ISBN 90 338 28294 prijs: 12,50. KNOEST SERIE Een tweede serie boekjes die hun oorsprong vinden in de Bijbel is de serie over Opa Knoest. De 4 deeltjes zijn geschreven door Anneke Wind, naar een idee van Michel en Sita de Boer. De boekjes zien er aantrekkehjk uit, en zijn zowel uit- als inwendig geïllustreerd met vro lijke kleurenprenten van Michel de Boer. Onder omslagillustratie staat vermeld: Opa Knoest beleeft een Bijbels avontuur. Op de achterflap staat in een gekleurd kadertje aange geven op welk schriftgedeelte het verhaal in het boekje is gebaseerd. Maar wie in de Bijbel thuis is, zal ook zonder die aanduidingen al spoedig de strekking van een gelijkenis van de Heere Jezus in de boekjes herkennen. Kort gezegd: De Opa Knoest serie is eigenlijk een eigentijdse gelijkenis van een Bijbelse gelijke nis. Mogelijk roept dit de vraag op of we wel behoefte aan zo'n gelijkenis van een geUjkenis. Maar daarover kan de lezer uiteraard zelf beslissen. In de grond van de zaak zijn ze knap bedacht, deze boekjes, die bij het ontdekken van de beoogde gelijkenis af en toe een glim lach oproepen vanwege de herkenbaarheid in de tijd waarin we nu leven. Sprak de Heere Jezus ook niet zo tijdens Zijn rondwandeling op aarde? De tekst is opgezet in een groot lettertype. Voor kinderen van 4- 10 jaar Formaat van de boekjes: 19x21 cm. De sfeer is, zoals dat ver wacht raag worden van DE ARK, evangelisch. Uit de brochure van ARK: 'In elk van deze vier delen ondervindt Opa Knoest dat de Bijbelse gelijkenissen nog altijd waar zijn. Door de herkenbare, hedendaagse situatie komt de bedoeling van elke parabel duide lijk over. Leuk om te lezen en voor te lezen.' Opa Knoest bouwt een huis: Dirk duim stok heeft snel een huisje gebouwd. Als het gaat stormen, blijft dat niet overeind. Opa Knoest en Snoezepoes pakken het gelukkig veel slimmer aan! (Lucas 6:46-49). 30 pag. geb, ISBN 90 338 2808 1 prijs: 12,50, Opa Knoest gaat vissen: Opa Knoest en Snoezepoes gaan samen vissen.. Als Opa Knoest in het water valt, raakt hij Snoeze poes kwijt. Natuurlijk blijft hij zoeken, tot hij haar weer gevonden heeft. (Lucas 15: 1- 17). 32 pag. geb, ISBN 90 338 2810 3 prijs: 12,50. Opa Knoest gaat zaaien: Opa Knoest en Snoezepoes hebben het druk. Als zij zaadjes rondstrooien, komen de vogels alles wegpik ken. Wat duurt het lang voor de planten groot zijn! (Lucas 8: 4-15) 32 pag. geb, ISBN 90 338 2812 4 prijs: 12,50. Opa Knoest krijgt hulp: Opa Knoest heeft een lekke band! Als hij met Snoezepoes ver der gaat lopen worden ze overvallen door woeste rovers. Wie zou er komen om hen op de been te helpen? (Lucas 10:25-37) 32 pag. geb, ISBN 90 338 2816 2 prijs: 12,50. L.B.-V. VROEGINDEWEIJ Hemelvaartsdag. Ook wel het stiefkind onder de kerkelijke feestdagen genoemd. In ieder geval nog een christelijke feestdag. Een 'vrije' dag dus. Altijd op donderdag en daarom de vrijdag ook verplicht vrij. Waar om eigenlijk? Steeds minder Nederlanders die het u kun nen zeggen. Voor veel medelanders een vol strekt onbekend woord. Hemelvaart. Wat moet je ermee? Het hoort meer thuis in de wereld van de moderne literatuur. Of van de ruimtevaart. Zou het waar zijn? Voor de vol gelingen van Jezus wel. De hemelvaart van Jezus Christus is Zijn opvaart naar de hemel. Daar komt Hij van daan, daarheen keert Hij terug. De kerk belijdt dat Hij nog eenmaal op aarde terug keert. Eens en voorgoed. In die zin is Zijn hemelvaart hét feest van de kerk. Jezus ont vangt loon op Zijn arbeid. En straks op die Dag het volle pond. De Zijnen mogen delen in wat Hij verdient heeft en voor altijd bij Hem zijn. In de hemel, waar Jezus is, als het Lam. En vele anderen. Wat moeten die met deze hemelvaart? Een dagje uit? Op familie bezoek? Een korte vakantie misschien? Jam mer. Ze doen zichzelf tekort. Hemelvaarts dag is Christus' dag. Dag van verlangen en heimwee. Dag van gedenken ook. In ieder geval in God's huis. Op donderdagmorgen samenkomen. Niet zomaar. Maar omdat Hij is opgevaren. God vaart voor het oog, met gejuich omhoog. Op de vraag om mee te gaan naar de kerk blijft het vaak oorverdovend stil. Nou, nee buur laat ik dat maar niet doen. Het zal moei lijk gaan ook. We gaan die dag naar een attractiepark met als nieuwste publiekstrek ker schuitjes waarmee je als het ware in de lucht zweeft. Toch een soort 'hemelvaart' dus. Arme buurman. Harry J. Goosens Stad aan 't HaringvUet Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het papier voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zet ten (geen karton). Bij voorbaat dank, namens de vrijwilligers. Begin 1996 kregen Jaap en Nel Beve lander te horen dat hun tuinbouwbe drijf in Barendrecht moest wijken voor de daar geprojecteerde Vinex bouwlocatie. Voor de Bevelanders hield dat in dat ze moesten gaan ver huizen. Zoals aan de meeste dingen zaten ook hier twee kanten aan. Ver huizen betekent een nieuwe omgeving, nieuwe sociale contacten, een nieuwe school voor de kinderen, maar ook nieuwe mogelijkheden voor het bedrijf, zowel wat betreft opzet, modernisering en expansie. Met name voor het laatste ontbraken in Baren drecht de mogelijkheden, dus Zo is het dat ze terecht kwamen in Achthui zen. Aan de Blokseweg vonden ze een mooie locatie, waarop inmiddels een nieuw bedrijf met woning zijn verre zen en waar het gezin Bevelander zich op 5 mei jl. zich heeft gevestigd. Vori ge week bracht de Landbouw PR- commissie Goeree-Overflakkee er een bezoek. Een gemengd bedrijf is het. Tuinderij Beve lander, met 29 hectare eigen grond. Dit in tegenstelling tot in Barendrecht, waar slechts enkele hectares 'eigen' waren en de rest moest worden gehuurd. Ook lagen daar de percelen meer verspreid. Het landbou- wersbloed heeft Jaap van geen vreemde. Vader Bevelander was in zijn arbeidzame leven agrariër en Jaap wilde ook die kant op. ,Hij koos voor een tuinderij. In 't begin ver bouwde hij spruitjes maar daar stapte hij later vanaf. Thans verbouwt hij bieslook, spinazie, chinese kool en - op kleine schaal - spitskool. Echtgenote Nel weet was het is om met een tuinder getrouwd te zijn: al heel wat jaartjes heeft ze zelf ook de handen uit de mouwen gestoken. Ook de kinderen springen wel eens bij, terwijl de oudste zoon zich klaarmaakt om ook 'het vak' in te gaan. Duidelijk heeft ook hij het boerenbloed in z'n lijf: nog vóórdat hij 's morgens vroeg naar school gaat heeft hij al een uur in de tuinderij erop zitten. Jaap Bevelander ver bouwt zijn gewassen - op de spitskool na - op basis van contract met Bakker te Baren drecht, aan wie vijf dagen per week geleverd wordt. Van dat bedrijf verschijnen dagelijks vrachtwagens op het erf van de Bevelanders, vandaar dat dit ook zo ruim is aangelegd. Bakker draagt zorg voor de verpakking van het product en daar vandaan gaan 'het' naar Albert Heijn. "Ongelooflijk streng zijn ze daar op de producten" weet Nel, en dat houdt dan tevens een goede kwalificatie in van hun tuinderij. De spinazie, chinese kool en spitskool zijn seizoengebonden gewassen, bieslook ver bouwt tuinderij Bevelander het hele jaar door. In Barendrecht werd bieslook in kassen ver bouwd, in Achthuizen gebeurt dat in een kweekcel. Omdat in een kweekcel factoren als licht, temperatuur en luchtvochtigheid kunnen worden bepaald kan daardoor ook het groeiproces positief worden beïnvloed. Bovendien is er met het huidige systeem een vergaande automatisering toegepast. De bieslookpollen worden in het late najaar ger ooid, gewassen en in kuubkisten opgeslagen in eigen vriescellen. Dagelijks worden zoveel kuubkisten met bieslookpollen ont dooid als nodig is. Na het ontdooien worden de pollen in tray's of potjes gezet, schoon- gespoten en in de kweekcel geplaatst. Hier groeien in acht dagen nieuwe sprieten op van ca. twintig cm. lengte. Omdat er geen gebruik wordt gemaakt van gewasbescher mingsmiddelen moet er zo steriel mogelijk worden gewerkt. Ook worden geen mest stoffen toegevoegd. De bieslooksprietjes worden vervolgens afgesneden op een leng te van vijftien cm., waarna Bakker uit Baren drecht de oogst ophaalt en, verpakt in zakjes van vijfentwintig gram, bij Albert Heijn brengt. Spinazie wordt gezaaid zodra het niet meer vriest. Bij tuinderij Bevelander wordt twee maal per week gezaaid. Dit gebeurd gefa seerd zodat zaaiing en maaiing continue door kunnen gaan. Na een groeitijd van zo'n drie en een halve week 's zomers wordt de spinazie gemaaid, 's Morgens in alle vroegte en in 't volslagen duister wordt dat handmatig gedaan, met een zeis. Om een uur of vier zit tuinder Bevelander dan al tussen de spinazie, een uurtje later gevolgd door zijn personeel. Waarom zo vroeg? Wel, Albert Heijn wil elke dag verse spina zie hebben en die wordt 's morgens in Achthuizen door Bakker opgehaald. Daar om moet Jaap zijn dagelijkse spinazie- oogst 's morgens al vóór acht uur 's in de koelcellen hebben staan. Met andere woor den: 's morgens nog op 't land, 's middags in de winkel. Over vers gesproken! Maar er is nog een belangrijke reden om zo vroeg te oogsten. Immers schijnt op dat morgenuur de zon nog niet en kunnen daardoor ook de spinazieblaadjes niet uitdrogen, want met uitgedroogde spinazie hoeft Jaap natuurlijk niet bij Albert Heijn aan te komen.Warm weer is trouwens tóch niet zo bevorderlijk voor de tuinderij. Het gewas groeit er niet alleen minder door maar ook neemt daar door de eetlust af bij de consument, dus is er minder afname. Verbouwen op de volle grond. Veel boeren zouden graag een lichtere grondsoort hebben dan de zware kleigrond hier, met 20 tot 30% afslibbaar. Toch verkiest Jaap zijn gewas te verbouwen op de zwaardere klei. "Het is moeilijker te bewerken" zegt hij, "maar de productie en de kwaliteit zijn er beter op!" Tenslotte merkt Nel nog op: "het is te hopen dat ze het water hier zoet houden, anders kunnen we het wel schudden. iS 1^ "Alwéér een jaar voorbij", hoor je regel matig. Dat geldt ook voor lunchroom En trez in Middelharnis. Vorig jaar mei werd deze lunchroom, in de Eendrachtstraat 45, geopend. "Niks bijzonders toch?", zult u zeggen. Toch wel. Want in deze lunch room werken acht mensen met een ver standelijke handicap, die begeleid worden door twee begeleidsters. Dit éénjarig bestaan wordt vooral samen met de klanten gevierd. Deze worden op vrijdag 9 juni dan ook verrast met een (gratis) atten tie. Na één jaar hebben inmiddels al heel wat mensen de stap over de drempel gezet. Al is voor sommige mensen deze drempel iets hoger, na een bezoek stappen ze enthousiast de deur uit. Vooral de klantvriendelijkheid van de obers, de sfeer en de gezelligheid en natuurlijk de kwaliteit van de producten zijn voor deze mensen reden om steeds terug te komen. Sinds dit voorjaar kan er ook op het terras genoten worden van een kop koffie, een sor bet of een baguette warm vlees. Zoals u zult merken is de menukaart inmiddels flink uit gebreid. Kortom: Lunchroom Entrez is een bezoek meer dan waard! r-.2i:aasï De afgelopen weken werden op Radio Flak- kee herhalingen uitgezonden van het pro gramma 'Flakkeecialiteiten'. Dit hield ver band met het feit dat Radio Flakkee dit jaar 10 jaar bestaat en de vaste presentator Jan Lodder enige tijd in het ziekenhuis moest doorbrengen. Inmiddels is Jan Lodder weer thuis en heeft hij een nieuwe opname gemaakt voor het programma 'Flakkeeciali teiten'. In dat programma is Coby Gelder blom-van der Ree te gast. Zij werd in 1943 in Barendrecht geboren, volgde de opleiding tot verpleegster in het Dijkzigtziekenhuis en ontwikkelde zich op kerkelijk gebied. Ze is al 2 jaren voorzitter van 'de Zonnebloem' en woont nu in Ouddorp. Over deze onderwer pen en over vele andere zaken uit haar leven vertelt ze a.s. zaterdag tussen 09.00 en 10.00 uur in 'Flakkeecialiteiten'Het programma wordt herhaald op dinsdag 6 juni tussen 18.00 en 19.00 uur. De komende weken worden weer enkele oude opnamen van 'Flakkeecialiteiten' uitgezonden. De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u of u het oud papier voor 8.30 uur goed gebundeld buiten wilt zetten. Op D.V. dinsdag 6 juni zal er een koor- en samenzangavond gehouden worden in de Ger. Kerk aan de Zuid Achterweg te Oolt- gensplaat. Medewerking verlenen Chr. Gemengd Koor 'Jubilate' en het Jeugdkoor 'Jehoshua'. Het thema is 'Ga met de Heere'. Er zal een collecte gehouden worden die bestemd is voor Calando. Iedereen is van harte welkom. Aanvang 19.30 uur. De geplande Open Avond op 3 juni kan helaas niet doorgaan tot onze spijt. Graag zien we jullie weer op D.V. 17 en 24 juni. Op 17 juni komt de zanggroep 'Leven' een optreden verzorgen en op 24 juni, de laatste OJW-avond van dit sei zoen, hebben we de inmiddels traditione le, altijd gezellige en succesvolle barbe cueavond. Verdere berichtgeving hier over volgt nog. De Jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten (JBGG) organiseert op D.V. 12 juni, tweede pinksterdag, een koor- en samenzangavond in de St. Janskerk te Gouda. Aan deze avond werken de volgende koren mee: het Noordermannenkoor uit Rijssen o.l.v. Harm Hoeve en het Reforma torisch Jongerenkoor Gloria uit Gouda o.l.v. Peter Wildeman. Pieter Heykoop begeleidt de koren en de samenzang. Verder is er een vierhandig pianospel dat verzorgd wordt door de dirigenten. Harm Hoeve en Peter Wildeman. Ds. W. Harinck uit Woerden zal spreken over 'de Pinsteroproep'. De avond begint om 19.00 uur, de kerk is vanaf 18.30 uur geopend. Er wordt een col lecte gehouden voor het jeugdwerk. Toe gangsprijzen voor volwassenen: ƒ5,- en voor kinderen van 4 t/m 12 jaar: 2,50. Een gezinskaart kost 15,-. Voor vragen of het reserveren van plaatsen voor een hele J. V. kun je contact opnemen met de JBGG: 0348 - 48 99 48 of mailen: jbgg@cbgg.nl. 'k^Las in de iqante van de Sommerdie^e meuk if^fiao Begrepe dat 't daer nietgoewd meegaet Ze zégge dat 'r aeveref^se Iqachten speuk in dat de "Kprenêloemzo dichte stiCk stoet ü{pe fiao'l^^m'n eige at 'n hort nie taete hore dat van dat vliegveld is zo nae driejaergeke mar 'I^Bin Benauwd dat ze de %prenB(oem vermore 'Dat zou 'n misser loeze in 't centrum van Jlaüfyel Sis je de "Vrienden van de %prenBloem' maggiaove dan Wordt er duchte Bie de meuk. zogeBouwd dat daer de huzen stralges te veuCwindvang raove in dat de ICorenBbem te weineg overfwudt 'Dk ouwe meuk heit z'n draoj daer alzo lange mar as m'n Iqioeje an wat hkt 'de Biotoop' dan zal ons eiland op d'n duur 'n ouwen vange: jae net, alweer 'n stil^/iistorie voor de sloop "Dust vroeg il^an ü\{'nheerse asgeweune vrouwe vonuut 'n durpje waer de meuk nk meer is och, laemen voor de Iqnders monumenten fwuwe Je weet: 'Wat wkk hao is heulies erfenis Moortje van Melissant Hoenderdijk 9 32S3 AK Ouddorp. Tel. (01 87) 68 42 GT BOEKEN EN MUZIEK Sa Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614-Fax (0187) 4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdljk 45-46, 3241 GV MIddelhamIs Tel. (OIB?) 4820481482644 - Fbx (01B7) 435481 Filiaal: Hocndenjijk 19,3253 AK Ouddorp Tel. (0187) 681276 - Fax (0167) 683519 Tuinderij Bevelander, Het nieuwe bedrijf met woning van de Bevelanders De bieslookpollen worden de kweekcel ingereden i ■^/i\r,.^ Na het ontdooien worden de pollen in tray's of potjes gezet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9