voor 55+ Overdenking Onze sterrenhemel in de maand. familieberichten uit de Heilige Schrift EIIIVnDEI1-l1IEUW5 HET KIJKVENSTER organiseert 2e EXCURSIE DAGREIS Ernstig ziek, en dan. Stichting Christelijke Hospices Nederland wil landelijk hospice openen JUNI 2000 Skcfit betoonde trouw PAGINA 5 VRIJDAG 2 JUNI 2000 Blik op kerk "^y en samenleving C) - Nogmaals Enschede - Dat nooit weer - Verontwaardiging De ontploffing in Enschede deint nog wat na in de media, al beslaat zij niet meer twee of drie pagina's in de krant. Maar elke dag is er nog wel wat nieuws te melden over de don derslag bij heldere hemel, die nu alweer ruim drie weken geleden zoveel leed en ellende bracht. Twee dingen sprongen er van het begin af uit, en die blijven de gemoederen bezig hou den. Dat is in de eerste plaats de schuld vraag. Hoe kon het gebeuren dat vuurwerk midden in een woonwijk was opgeslagen? Omwonenden wisten er nauwelijks iets van af. Maar er zijn wel vergunningen voor nodig. Was dat allemaal wel in orde? En treft de burgemeester, die daarvoor verantwoor delijk was, geen blaam? En zo ja, kan hij dan wel blijven zitten, of moet hij zijn ambt neer leggen? Het tweede probleem, dat rechtstreeks met het eerste in verband staat, is: hoe kunnen we in de toekomst een ramp van deze omvang voorkomen? Het was, naar ik meen, de minister-president die vrijwel onmiddellijk na de ramp ze: "Dit nooit weer". Met zo'n uitspraak moeten we maar voorzichtig zijn. Ook na de eerste, en vooral na de tweede wereldoorlog is het herhaaldelijk gezegd: Zoiets mag nooit meer gebeuren! En na de watersnoodramp in 1953 opnieuw: Dit moet in de toekomst onmogelijk zijn. En de Del tawerken zijn op gang gekomen, met daar achter de gedachte: nu hebben we wind en water voorgoed bedwongen. Het past allemaal in het systeem van de auto nome mens die zich verbeeldt alles naar zijn hand te kunnen zetten, maar geen rekening houdt met een God Die alles bestuurt en, ondanks alle nodige voorzorgen van ons, rampen over ons kan brengen die wij niet in de hand hebben. De postmoderne mens, die met God heeft afgerekend, wil aan alle kanten gedekt zijn. Hij is tegen alle mogelijke risico's verze kerd. Hij eist een optimale medische zorg, want geen ziekte mag zijn bestaan bedrei gen. Hij leeft gezond, dan wordt hij automa tisch oud. En rampen en onheilen moeten zoveel mogelijk uitgesloten worden. Het enige vervelende is dat je de dood niet kunt ontlopen. Dat is een onberekenbare fac tor, die soms ineens alle zekerheid aan het wankelen brengt. Ik vond dat laatste meesterlijk verwoord in een column in Elsevier van 27 mei jl., van de hand van Pim Fortuyn. Leest u maar even mee: In een tijd waarin we bezig zijn de troon van God te- bestijgen, aanvaarden we minder dan ooit de malheur die ook bij het leven hoort, zo men wil het noodlot. Nee, het is ons over komen, en het is onrechtvaardig. Dat is ook heel goed te zien in overlijdensadvertenties, waarin kond wordt gedaan van een jongge storvene, of iemand die sterft na een heftige ziekte. De verontwaardiging druipt er van af, de dood is dan een persoon die op een oneerlijke manier de strijd heeft gewonnen. Het aanvaarden van verantwoordelijkheden en het aanvaarden van het leven zoals het zich voordoet, ook in zijn dramatische en verdrietige gedaante, zijn niet meer van deze tijd. Afgezien van het feit dat Pim Fortuyn spreekt over het noodlot, kan ik zijn betoog alleen maar onderschrijven. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd'. HET KEPPELTIE Waarom dragen de Joden een keppeltje. Keppeltjes bestaan in verschillende kleuren en uitvoeringen, hebben die verschillen ook èen betekenis? Antwoord: Het woord keppel is afgeleid van het Hebreeuwse kipa (letterlijk: boog, hemel, bedekking). De gewoonte het hoofd bedekt te houden is al zeer oud. Het dragen van een keppel is echter niet gebaseerd op een godsdienstig voorschrift. Het is eerder een gewoonte die recht heeft gekregen. In de Talmoed wordt slechts één keer melding van dit hoofddeksel gemaakt. Het wordt door orthodoxe mannen en jongens gedragen van af hun dertiende jaar, zowel binnen als bui ten de synagoge. Door minder orthodoxe joden wordt het vaak alleen gedragen tijdens het gebed of bij het uitspreken van de lofze- geningen. De kleuren en de uitvoering van het keppeltje hebben geen betekenis, men is hierin vrij. mi OF NIET laXEfiENO Kunt u me zeggen of rode en witte wijn, kof fie, thee, appelstroop, appels en peren, bananen en citrusvruchten, nu wel of juist niet laxerend werken? Antwoord: De laxerende werking wordt veroorzaakt door de vezels in een voedings middel. In wijn, koffie en thee zitten geen vezels, zij laxeren dan ook niet. Appelstroop kan laxerend werken bij mensen met heel gevoelige darmen, door het hoge suikerge halte. Appels en peren, mits met schil gege ten (want daar zitten de meeste vezels in), kunnen licht laxerend werken. Citrusvruch ten nauwelijks. De pitjes van de banaan wer ken ook laxerend. Wilt u een betere stoel gang dan zijn onder andere de volgende vezelrijke voedingsmiddelen aan te bevelen: groente, bruin brood en bonen. Gedroogde pruimen werken wat dat betreft ook goed; zet ze een nacht in het water en eet ze de vol gende dag. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding kunt u het nuttige boekje 'Vezel rijke Voeding' bestellen. Dit doet u door 6,50 over te maken op gironummer 4323700 t.n.v. het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder vermelding van het bestelnummer 871. EEN SCHQIKVttflEN Op een morgen zag ik 'iets' op het blad van een varen, die ik als kamerplant houd. Ik schrok ervan, ik dacht dat het rupsjes waren. Ik heb de loep er bij gepakt, het lijken wel fluwelen spoortjes. Wat is het?U weet vast en zeker het antwoord! Antwoord: U hoeft zich niet ongerust te maken over de 'ietsen' op het blad van uw varen. Een varen is een sporenplant. Die sporen zijn eigenlijk de voortplantingsorga- nen van de gewassen die onder de soort varen vallen. Ze bevinden zich aan de onder kant van de bladeren en verschillen al naar de varensoort. In de huiskamer kunt u er Autobedrijf Jan van Dijk Lokaal Ouderenwerk Middelharnis Wegens de grote belangstelling voor ver zorgde dagreizen 55+, zoals wij merkten voor die van afgelopen 10 Mei, bieden wij u een wederom een mogelijkheid voor weer een dag gezellig mét elkaar uit! Deze reis staat in onze agenda voor Woensdag 13 september 2000. Vertrek om 08.00 uur van af het Dienstencentrum in Middelharnis. De bus brengt u via Gorinchem richting Tiel. Bij restaurant de Betuwe wordt 2x koffie met gebak geserveerd (9.30-10.15 uur). Daarna vervolgen we onze reis naar Ernst, alwaar u een bezoek brengt aan de kaarsenmakerij. U krijgt hier uitleg over het maken van handgemaakte kaarsen. U kunt zelf ook kaarsen maken, die u uiter aard mee mag nemen. In het winkeltje ziet u heel veel leuke artikelen. (11.00-12.00 uur). We verlaten Emst en rijden naar Epe, naar restaurant Stem. Hier staat voor u hun alom bekende jachtschotel klaar, geser veerd met verse aardappelenpuree, rode kool met appeltjes en garnituur. Als toetje is er aardbeienmousse met slagroom. Na de lunch begint het muziekprogramma met HENRY STENEKER. Tal van bekende Nederlandse liedjes, zoals: "Toen wij uit Rotterdam vertrokken", "Ik sta op wacht", "De paden op de lanen in", enz., kunt u horen en meezingen. Aan het eind van het programma worden er twee ronden bingo gespeeld, met leuke prijzen. En voor we Epe weer verlaten wordt er nog koffie met een saucijzenbroodje geserveerd. We ver laten Epe om ca. 17.00 uur. Deze dagtocht kost 57,50 per persoon. Eén bus is al vol ledig volgeboekt en de tweede bus biedt nog voldoende plaatsen. Weest snel... en bel! U kunt zich opgeven bij schipper Jan (tel. 487076) of voorzitter Piet (tel. 482915) van de Ouderensociëteit Lokaal Ouderenwerk Middelharnis, of in het Dien stencentrum. WELZIJN WERKT! geen wonderen van verwachten, maar in de natuur zorgen sporen voor de instandhou ding van de soort. WmULEK IN VL0ER8E0EKHING Door een ongelukje is er antiekwas op onze wollen vloerbedekking gekomen. Nu hebben we onder andere al met wasbenzine gepro beerd om de vlek eruit te krijgen, maar dit is niet gelukt. Weet u misschien nóg een metho de? Antwoord: Wol is gelukkig goed bestand tegen vet- of wasoplossers. Toch is het ver standig om eerst een onopvallend plekje te behandelen om te kijken of er geen verkleu ring optreedt. Bestaat uw wollen vloerbe dekking uit tegels, dan kunt u de tegel(s) met de vlek uitlichten en in de diepvries leggen. Het vet wordt dan bros zodat u veel kunt afschrappen en afborstelen. Kan dit niet, dan moet u deppen met een goede vetoplosser, zoals tri, of een speciaal daarvoor vervaar digd product. Denk er om dat er zeer brand bare dampen kunnen vrijkomen. Zet dus deuren en ramen open, rook niet en doof eventueel de waakvlam van de geiser. Na het opdrogen moet de plek vrijwel onzichtbaar zijn. Wilt u bovengenoemde middelen niet gebruiken, dan kunt u de plek deppen en goed nat maken met een wasmiddel. Alleen, dit werkt minder krachtig maar is dan ook niet gevaarlijk. "Toen zeide hij: toon mij nu Uw heerlijkheid". (Efeze 33:18) Een hartstochtelijk gebed Wanneer het volk het verbond verbroken heeft door de afgoderij met het gouden kalf, smeekt Mozes vurig dat de Heere Zijn volk niet verteren zal in de hitte van Zijn toom. De Heere laat Zich verbidden. Toch wil Hij niet meer met Zijn volk mee naar het beloof de land. Als Mozes dat laatste hoort, valt hij opnieuw op de knieën: "Indien Uw aange zicht niet medegaan zal, doe ons van hier niet optrekken" (vs. 15). Ook nu laat de hei- Uge God Zich verbidden. Dat geeft Mozes heiUge vrijmoedigheid om bij de Heere aan te houden: "Toen zeide hij: toon mij nu Uw heerlijkheid". Mozes, die de verborgen omgang met de Heere kent, hunkert naar nog diepere geloofsgemeenschap met zijn God. Ps.42:1 "Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, alzo schreeuwt mijn ziel tot U, o God!" Herkent u dat intense verlangen naar de Hee re? Geestelijke doodheid kent geen dorst naar God. Maar de liefde Gods in Christus doet de hunkering ontbranden in het hart. "Toon mij Uw heerlijkheid", een hartstocht die de Pinkstergeest verwekt:^ Als u van Hem niet los kunt komen, maar Hem toch niet kent. Als uw geestelijke leven geesteloos geworden is. Als de verscheurdheid, de aanvallen op de waarheid en de verwarring op het kerkelijke erf u in vertwijfeling brengen. Als u zich heel dicht bij de Heere Jezus weten mag. Misschien is het verlangen naar Hem nooit zo intens als dan. Een onmogelijk gebed Maar Mozes, weet u wel wat u vraagt? Weet u wel wie de heilige God is? Wie kan de vol le heerlijkheid des Heeren verdragen? De Heere zegt het Zelf tegen Zijn knecht: "Gij zoudt Mijn aangezicht niet kunnen zien; want Mij kan geen mens zien, en leven" (vs. 20). Mozes, wat u wilt is onmogelijk! De heerlijkheid des Heeren is zo schitterend en overweldigend, daar zijn geen woorden voor. Wie kan de glans van Zijn heerüjkheid verdragen zonder te bezwijken? Die volle aanwezigheid van God Zelf is voor zondaren zoals wij een verterend vuur. Wij die van nature vijanden van Zijn goedheid zijn. Vergeet het niet: u hebt met Gód van doen! Met Hem Die alle zonde haat en straft! Durft u te smeken: "Toon nïiij nu Uw heerlijkheid"? En toch.het is de Pinkstergeest Die het lief- devuur van deze hartstocht ontsteekt. Een verhoord gebed Onbegrijpelijk hoe Mozes bidt. Nog veel meer: onbegrijpelijk hoe de Heere verhoort. Twee Godswonderen van Hem Die Zich keer op keer bewijst als de Hoorder der gebeden. Daarom de vraag: u die geen geestelijke zegening ontvangt, bent u er werkelijk om verlegen? Is het een wonder dat u niet ont vangt als u er niet hartelijk om smeekt? "Toon mij Uw heerlijkheid": het wordt een verhoord gebed. Hij tóónt Zijn heerlijkheid. Nee, Mozes krijgt niet Gods volle heerlijk heid te zien. Dat kan geen sterveling verdra gen. De Heere toont hem slechts Zijn 'ach terste delen'. De zuiverste schittering van de heerlijkheid des Heeren blijft ook voor Zijn kinderen een toekomstperspectief dat zij niet kunnen zien, al zien zij er naar uit met groot verlangen. Hier ücht Zijn heerlijkheid op in de Man van smarten, in Wie ons natuurlijke oog geen gedaante noch heerlijkheid ziet: Joh. 1:14: "En het Woord is vlees geworden, en heeft onder ons gewoond, en wij hebben Zijn heer lijkheid aanschouwd, een heerlijkheid als des Eniggeborenen van de Vader, vol van gena de en waarheid". Het gebed verhoord! Het onmogelijke moge lijk. Om Christus' wil. Joh.l:18: "Niemand heeft ooit God gezien. De eniggeboren Zoon, Die in de schoot des Vaders is. Die heeft Hem ons verklaard". Is dit heerlijke heilsgeheim uw leven al? "Heere, toon mij nu Uw heerlijkheid". O-JBtH Misschien heeft u in uw naaste omgeving of in uw familie meege maakt dat iemand ernstig ziek was. Behandelingen mochten niet meer baten, het was slechts wachten op het einde. Wat een verdriet voor de zieke en zijn famiUe! Maar ook wat een zware taak voor degenen die de zieke omringden! Vaak wordt die zorg voor een terminale patiënt onderschat. Men weet niet hoeveel tijd, toewijding, geduld en doorzet tingsvermogen nodig is om een ern stig zieke te verzorgen en te begelei den. Stichting Christelijke Hospices Nederland (CHN) beijvert zich daarom al tien jaar lang voor het opzetten van hospice-units in bestaande instellingen, zoals verzorgings huizen en ziekenhuizen. In die hospice- units wordt 24-uurs professionele zorg, zoveel mogelijk afgestemd op de terminale patiënt, gegeven, terwijl de 'ziekenhuis sfeer' zoveel als kan vermeden wordt. Ook stimuleert CHN het oprichten van lokale vrijwilligersorganisaties voor termi nale (thuis)zorg. Daarnaast ziet CHN zich geroepen om een landelijk hospice te ope nen, waar we niet alleen willen zorgen voor acht tot twaalf terminale zieken, maar ook alle hospices-units adviseren en begeleiden en nieuwe instellingen 'warm maken' voor een hospice-unit. Ook willen we (nog meer) voor vrijwilligers en allen die met een emstig zieke (in hun omgeving) te maken krijgen, een vraagbaak zijn. Om die reden willen we in het kantoorgedeelte een documentatiecentrum inrichten. Een landelijk hospice met kantoor kost natuurlijk veel geld. Helaas kunnen we dat als kleine, niet-gesubsidieerde organisatie niet zomaar opbrengen. Daarom doen we - vertrouwend op uw meeleven - een beroep op u: wilt u ons een gift overmaken om het werk voor terminale patiënten en hun fami lieleden te kunnen uitbouwen? Bij voor baat onze dank! Steun CHN! Gko 3474710, of wordt dona teur. Zomermaand, nogal eens kil en wisselvallig met een kleine kans op nachtvorst Juni is vemoemd naar luno, de Romeinse godin van het huwelijk, echtgenote van oppergod Jupiter. Voor ons is het vooral de zomermaand. Meteorologen laten de zomer al op 1 juni beginnen, maar sterrenkundigen wachten tot 21 juni, want op die dag staat de zon om twaalf uur 's middags loodrecht boven de kreeftskeerkring (23,5° Noorder breedte). Op het noordelijk halfrond zijn de dagen het langst. Zo hebben we in Neder land 18 uur (zon)licht. In de poolstreken gaat de zon zelfs niet meer onder! De zomerwarmte kan bij ons echter tegen vallen door aanhoudende noordelijke win den, die de 'schapenscheerderskou' bren gen. Juni ontaardt dan soms in een 'groene januari' of een 'wintermaand met hoge zon nestand'. Bemcht is ook de 'Europese moes- son', die weken kan aanhouden. Mislukt juni, dan mislukt vaak de rest van de zomer, want een eenmaal ingezette westcirculatie heeft de neiging lang aan te houden. Bij noordwestenwind kan het wel opklaren met fraaie 'Hollandse luchten' van opbollende helderwitte stapelwolken, zeilend over een felblauwe hemel: ideaal weer voor de wol kenliefhebber. Op de akkers schieten de gewassen nu omhoog. Officieel is juni de aspergemaand, maar tegenwoordig begint het seizoen al eer der. Volgens de weerstatistieken is juni de droogste zomermaand, maar juni is natter dan mei en april. De gemiddelde tempera tuur in De Bilt is overdag 19,9 °C en 's nachts 10 °C. De zon komt in het noordoosten rond 5.30 uur op, bereikt 's middags een hoogte van ongeveer 60° en gaat rond 22.00 uur onder in het noordwesten. Het is ongeveer 18 uren dag en 6 uur (grijze) nacht. Tussen elfen drie uur overdag zit er veel blauw in het hcht en zijn de schaduwen hard: voor de fotograaf is dat ongunstig licht. 's Nachts wordt het niet meer echt donker: de hemel ziet grijs, want de zon komt maar een tiental graden onder de kim en in het noorden blijft de gloed ervan zichtbaar. Wie na elf uur in de avond omhoog kijkt, ziet de Zomerdriehoek, die wordt gevormd door de heldere sterren Wega (Lier), Deneb (Zwaan) en Altaïr (Arend). Is er niet te veel stoorlicht van de maan of van straatlantaarns, dan ziet u in de Zwaan de zwak lichtende band van de Melkweg. Maan en planeten 2 juni - Nieuwe Maan. De week rond nieu we maan is de beste tijd om de sterren te zien, want u hebt geen last van het licht van de maan. 4 juni - Smalle maansikkel in het westen. Kijk rond 23.00 uur. Met een verrekijker kunt u de (zwakke) stip van de planeet Mercurius zien. Hij staat ongeveer een vuistbreedte (10°) rechts van de maan. U moet wel wat geluk hebben, want de hori zon is dikwijls rokerig en nevelig. Lukt het u, dan heeft u (oog)contact met een wereld 90 miljoen km. hiervandaan. Op de maan - die 'slechts' 350.000 km. van ons verwijderd is - kunt u zonder veel moeite het asgrauwe licht zien: buiten de felverlichte sikkel is ook de rest van de maanhol zichtbaar in de spookachtige gloed van weerkaatste aardschijn. 9 juni - Eerste Kwartier. De maan is 'half vol'. U kunt van de halve maan de letter 'p' van 'premier' maken. Heeft u een ster renkijker, dan moet u nu kijken, want rond eerste kwartier is de maan op zijn mooist. Bovendien kijkt u nu 's avonds, en dat is comfortabel. Ook met een gewo ne verrekijker kunt u op de grens van licht en donker (de terminator) al details zien. 17juni - Volle Maan. Kijkt u vanavond eens naar de ondergaande zon op een plek waar u uitzicht hebt naar alle kanten. Draai u even om als de zon bezig is ach ter de horizon te verdwijnen. U zult dan in het oosten de volle maan, roze of oranje zien opkomen. Met de verrekijker kunt u de stralenkrater Tycho zien als het ventiel op een strandbal. Staat u om half vijf de volgende ochtend op, dan ziet u in het westen de bleke maanhol ondergaan en tegelijkertijd in het oosten de zon opko men. Voor sterrenkijkers is er in de dagen rond volle maan weinig te beleven, waijt het licht van de maan overstraalt de mees te sterren. 25 juni - Laatste Kwartier. De maan ziet er het zelfde uit als bij Eerste Kwartier, maar nu kunt u van de halve maan de letter 'd' van 'dernier' maken. WUt u van de maan genie ten, dan moet u dat wel doen in de kleine uurtjes en moet u kijken in het oosten. EILANDEN-NIEUWS is het blad voor uw 14- "Dat laatste woord had je niet moeten zeggen, Van Gullen, tenminste nu niet; ik ben niet zo bang als Jan Hankes, maar, terwijl blijkbaar het water tegen de kmin van de dijk staat, en de Noordwester storm het al maar hoger opjaagt, hoor ik niet graag praten van kopje onder gaan..." De veekopers waren vertrokken in een kletterende hagelbui, en in de huiskamer van de Guilerhof schoof de schaduw van de vroeg vallen de avond in de hoeken van het grote vertrek. Willen van Gullen zat nog bij de haard onder de schouw en strak staarden zijn ogen in het haardvuur, alsof hij met aandacht het spel der bij iedere windstoot uitschietende vlammen volgde. De vrouwen verrichtten zwijgend haar huiselijke bezigheden, elk ver vuld met eigen gedachten, en deze waren uit de aard der omstandig heden bij geen van de drie aanwezigen van zeer opgewekte aard. Bij moeder Martha was het de vrees, die in haar rondspookte en haar het hart bang deed kloppen. Vrees voor haar man, wiens karakter ze maar al te goed kende. Och, het stond vrijwel bij haar vast, dat hij nooit zijn toestemming zou geven, dat een zeeman zijn enige dochter als vrouw zou meevoeren naar zijn huis. Vrees voor haar dochter, die ze zielslief had en die - dit stond als een paal boven water - Frank Lindorp trouw zou blijven, al moest ze haar leven lang op hem wachten. De boerin beefde nog, als ze dacht aan verleden Zondagmorgen. Neen, nog nooit had ze haar man zó woedend gezien, en zijn drift had haar doen sidderen op haar benen. Hanneke had niet gebeefd, maar was verwonderlijk kalm gebleven, en toen tenslotte haar vader had gebulderd: "Zul je die zeebonk laten lopen of niet?" had ze de woe dende man met vaste blik in de ogen gekeken en op zachte toon ge zegd: "U kunt me misschien beletten, omgang met Frank te hebben, maar u zult me nooit kunnen dwingen, om een ander te nemen, al was het ook de rijkste boerenzoon van de Veluwe". Neen, Hanneke had geen vrees getoond, toen de boer dreigend de vuist ophief, en wat zijn toom had ontwapend wist de moeder niet, doch opeens had hij de arm laten zakken en was zonder een woord meer te zeggen, de kamer uitgelopen. Geen enkel woord was er meer gerept over hetgeen Willem van Gul len zozeer uit zijn mstige zelfgenoegzaamheid had gebracht, doch zij wist maar al te goed, dat haar man met alle hem ten dienste staande middelen zou trachten, zijn dochter te beletten, met Frank Lindorp in aanraking te komen. Vrees was er in het hart van de rijke boerin van de Guilerhof; vrees voor de storm, die haar huiselijk leven had aangetast, en thans óók vrees voor het woeden der natuurelementen daarbuiten. Ook Hanneke vreesde wel voor het noodweer, doch in haar gemoed was toch een gevoel van dankbaarheid, dat Frank Lindorp nu niet op zee omzwalkte en veiUg in zijn eigen woning te Elburg kon blijven. Ze dacht er aan, hoe het haar te moede zou zijn als ze eens de vrouw was van Frank en als dan de storm raasde evenals nu, terwijl hij zich aan boord bevond van het Zuiderkrais, ver weg op de grote wateren. Ze kon het wel begrijpen, dat vader liever een boerenzoon tot schoon zoon had dan een zwervende zeeman, maar - zij had die zeeman lief met een sterke, trouwe liefde, zoals eens Franks moeder Herbert Lin dorp had liefgehad, en daarom zou ze op hem wachten, en - voor hem bidden. HOOFDSTUK 9 Nadat Gerrit Gravels het karretje van Bart Woensel had inge spannen en de boer van Hoomlust met Hankes en diens knechtje was weggereden, kwam de bouwknecht hoofd schuddend zijn huisje weer binnen. De regendroppels, met hagelkor- rels vermengd, zaten hem nog in haar en baard en rolden van zijn wambuis op de betegelde vloer. Het was alsof mensenhanden met geweldige kracht aan de deur rak ten, zó rammelden de ijzeren klinken in de duimen, die hen tegen hielden. "'t Is toch eigenlijk wel wat al te bar", zei Gerrit, terwijl hij zijn pet aan een haak hing en zijn wambuis uittrok, "zoals die veekopers aan handel drijven en geld verdienen verslaafd zijn. Men looft en biedt, koopt en verkoopt, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was en of de vrouw van Jan Hankes totaal geen boodschap stuurde, dat er gevaar dreigt door de buitengewoon hoge waterstand!" "Het wordt noodweer, Gerrit, tenminste op 't ogenblik is het al heel erg", zei Trai, en ze keek met bezorgde blik naar het raam, waar de wind de hagelstenen met zulk een felle kracht tegenaan dreef, dat het scheen alsof de kleine raitjes het geweld niet zouden kunnen weer staan als het nog even aanhield. Langzamerhand veranderden de hagelkorrels in regendmppels, maar de stormwind bleef bulderen en de vlierstraiken tegenover het raam zwiepten de takken woest door elkander. Het vlierhout was echter sterk en taai, en deze oude struiken hadden al zó menige storm ver duurd, dat ze ook nu niet temeer geworpen zouden worden. Er dreigde echter een andere vijand, die door de stormwind werd opgejaagd, en als die zijn boeien verbrak, was er niet veel tegen bestand. Trai haalde uit de kast een houten bak, waarop een groot eigenge bakken brood, boter, kaas en rookspek naast elkander lagen, bene vens het broodmes. Dan plaatste ze een paar grove kommen op tafel en terwijl ze de boterhammen sneed, schoof Gerrit zijn zware bank bij de tafel. Vóór hij zich neerzette, liep hij weer naar het raam en keek naar bui ten, waar de slingerende vUertakken en de regen, die tegen de raitjes striemde, hem het uitzicht zo goed als geheel belemmerden. Dan liep hij naar de deur en opende het bovengedeelte. Een wind vlaag huilde door de kier naar binnen en deed de vonken opspatten onder de schouw. Tot nog toe had Trai zich niet angstig gemaakt; het stormde immers wel meer en hoog water was het in de laatste tijd al zo dikwijls geweest. Daarbij kwam nog, dat er in haar omgeving geen ander water te zien was dan wat in de sloot achter de boomgaard stond. Thans echter trok het haar aandacht, dat haar man zo onrastig deed en ze vroeg: "Wat is er toch, Gerrit, je loopt van het raam naar de deur en van de deur naar het raam, ben je werkelijk bang, dat de dijken het niet zul len houden? Of heeft de boodschap, die aan Hankes is gebracht, jou ook van streek gemaakt?" Gravels wilde zijn vrouw niet bang maken, maar hij kon toch ook niet nalaten te zeggen: "De zou niet ongerast zijn, als de wind maar niet zo naar omhoog kroop, hij is nu bijna vlak Noord-West. De sterke wind belet het temgvloeien van het water ondanks de eb, en - wat zal het gevolg zijn, als daama de vloed komt opzetten en de storm de geweldige watermassa's met onbedwingbare kracht tegen de doorweekte, pap- perige dijken opjaagt? Het kan echter best zijn, dat ik de toestand te donker inzie, doch ik voel me nu eenmaal onrastig, en dat is iets heel ongewoons voor me". "Laten we dan onze noden en zorgen bij God bekend maken", ant woordde Trai, "we kunnen er zeker van zijn, dat Hij naar ons luistert en dat de nood voor Hem nooit te groot is". (wordt vervolgd) •«-/►» OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5