Historisch hoekje A Alle JACKS 25% KORTING Streep Cottonfield SWEATSHIRT 95 Cottonfield POLO s s Bach slotconcert m.m.v. Schouws Kamerkoor 'HINK x^a^J Ie MONTEUR Autobedrijf Cor Melissant Flakkee Caravans De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' c Les Deux Damesafdeling Les Deux Herenafdeling I I van 69.95 J|£| 95 Ophalen oud papier De Christenvrouw, afd. Dirksland EIIAIIDEII-rtlEUWS Aanbiedingen gelden alleen op vrijdag 2 juni en zaterdag 3 juni Weg, mooie beeldbepalende Acacia... PAGINA 4 VRIJDAG 2 JUNI 2000 (16) Schildpad snuifdoos en neusdoeken van zijde MIDDELHARNIS van 149,95 Voor Voor Geef voor waterprojecten in het Nijlgebied Giro 456 Utrecht Ijg U F M Geef voor watei ai#% n E H IV in het Nijlg Voor het reisje op D.V. 7 juni willen we graag de vertrektij den doorgeven. Melissant: 7.45 uur; Vroon- lande: 7.55 uur; De Schakel: 8.00 uur; Geldershof: 8.05 uur; Knöps (Middelharnis): 8.15 uur. Autobedrijf Oor Melissant in Dirksland is dè Mazda-dealer van Flakkee. Oor Melissant biedt naast een gedegen kwaliteit en een prima service een groot aantal kwaliteits-occasions. In verband met de toenemende werkzaamheden in de werkplaats en de voor dit jaar gerealiseerde uitbreiding van showroom werkplaats zijn wij op zoek naar een- die wil sleutelen aan zijn carrière De functie die wij u bieden bestaat voornamelijk uit onderhouds- en reparatiewerken aan alle merken en met name Mazda's én eventueel caravans Bent u in het bezit van de benodigde diploma's en bent u iemand die bij een snel groeiend en modern bedrijf wil werken? Dan bieden wij u een goede baan met prima arbeidsvoorwaarden in een enthousiast team Verder bieden wij u uitstekende doorgroei-mogelijkheden Salanenng is in overeenstemming met leeftijd en eventuele ervaring. Bent u geïnteresseerd in bovenstaande functie? Reageer dan zo snel mogelijk of schrijf een sollicitatiebrief voorzien van CV. naar onderstaand adres t.a.v. de heer C Melissant Nijverheldsweg 4 - 3247 XX Dirksland. Telefoon (01871 60 1 ij 98 Volgens her laatste testament van Jacomina van der Os in 1758 hadden Cornelis Diisart en zij bij hun huwe lijk in 1737 diverse zakelijke afspra ken gemaakt. Uit een en ander valt op te maken dat Cornelis over de finan ciële middelen beschikte en Jacomina vooral status meebracht naar Dusarts huis op de Heul in Dirksland. Zakelijk Het blijft gissen naar de werkelijkheid achter de akten, maar uit Jacomina's testa ment krijgen we de indruk dat een huwe lijk met Cornelis Dusart haar wel goed uitkwam voor de opleiding van haar zoon Johan Boeije. Toen haar eerste man Peter Boeije in 1723 overleed, was die in een slechte financiële positie. Jacomina was dus op haar eigen inkomsten aangewezen. Ze beschikte over een lijfrente en had por ties in schepen. Bij hun huwelijk spraken Cornelis Dusart en Jacomina van der Os af dat Johan Boeije zou studeren van de inkomsten en revenuen van Jacomina en dat Cornelis het onderricht van zijn eigen kinderen, Hendrik en Maria, zou betalen. Ze spraken ook af dat Jacomina van Cor nelis als huwelijksgeschenk een gouden tasbeugel zou krijgen en dat zij hem een gouden horloge zou geven. Cornelis gaf Jacomina inderdaad de gouden tasbeugel ten geschenke; zijn bruid kwam haar belofte niet na. Handtekening Jacomina van der Os. Schone schijn Volgens Jacomina's testament, dat kort voor haar dood in 1758 werd opgemaakt, kon haar zoon niet studeren van haar inkomsten. Jacomina werd geacht een redelijke bijdrage te leveren in de huis houdelijke kosten en volgens het testa ment mocht haar lijfrente niet gezien wor den als inkomsten of revenuen. Zo gere kend waren Jacomina's inkomsten niet toereikend voor "schoollegging" van haar zoon, diens rechtenstudie in Leiden en huisvesting als advocaat in Den Haag. Dit zo zijnde krijg je de indruk dat de Zeeuw se pracht in Maatje Zaaijers Huijsinghe veeleer schone schijne dan werkelijke rijkdom was. Op voorwaarde dat Cornelis Dusart noch zijn kinderen daar ooit enige penning schade van zouden ondervinden betaalde hij ruim tien duizend gulden voor zijn stiefzoon. Ook het trouwpak van Johan Boeije, de kosten van diens huwelijk en het gouden horloge door Johan Boeije aan zijn bruid gegeven, werden door Dusart voorgeschoten. Cornelis hield de onderhoudskosten van Johan Boeije nauwkeurig bij en diende bij het opmaken van Jacomina's testament in 1758 de rekening in. Daarbij werd ver klaard dat het met de scheepsporties van Jacomina niet zo goed gesteld was. Er waren er een paar te gelde gemaakt, maar voor de rest waren de schepen op zee ver gaan, "van den vijand genomen" of ver sleten. Wat er nog van over was kon Johan Boeije zo krijgen, maar dan zonder taxatie en met de belofte dat hij er nooit op terug zou komen. Volgens het testa ment had Dusart recht op de gouden tas beugel of een navenant bedrag in geld. Grote boedel Bij het overlijden van Cornelis Dusart in 1764 werd de inventaris van zijn boedel opgemaakt door zoon Hendrik Dusart en stiefzoon Johan Boeije. De nalatenschap van ComeHs ging volgens zijn testament van 1761 naar zijn zoon Hendrik en de zes kinderen van zijn overleden dochter Maria. De boedelbeschrijving, die 33 pagina's omvat, bevindt zich in het Wees kamerarchief van Oolt- gensplaat in het rijksar chief in Den Haag. Come Hs Dusart komt uit de inventaris naar voren als een welge steld man die zich overeen komstig zijn welstand kleedde. Hoe wel niet gekregen van zijn echtge note, maakte een gouden horloge deel uit van zijn outfit. De boedelbe schrijving is zeer gespeci ficeerd, zoals toen gebrui kelijk was. Dusart had nog vele vor deringen voortkomende uit leningen, die hij in Dirksland en Adolphsland op land en huizen had verschaft, obligaties et cete ra. Het merendeel van zijn grondbezit had hij al overgedaan aan zijn zoon Hendrik, die hem was opgevolgd als secretaris van Adolphsland. Voor zijn dochter Maria had hij een lijfrente geregeld, hij betaalde haar bruids- en trouwkleding toen ze trouwde met Leonardus Ferleman en gaf haar een notenhouten kabinet mee. -jÉ'.^et^ y^^s^^^ X7 Stukje inventaris Cornelis Dusart Behalve een gouden repetitiehorloge bezat Cornelis "een streng platte gitten in't gout, een bril in 't goud met een Robbe- velle Cas, een paar Gladde Silvere schoengespen, een paar Silvere gewerkte kniegespjes, een dozijn Silvere Leepels en een dozijn Silvere Vorkeneen Silver Cachet, een schildpadde Snuijffdoos met een Silvere Ranttwee kleijne fine paarltjes". Hij had zijden "neusdoeken" in diverse kleuren, "Ses paruijken" en "twee houten paruijke doosen" en "een frisee- rijser". Interessant zijn ook "twee houte beenen om koussen op te trecken". Zijn garderobe was gemaakt van dure stoffen. Een volgende keer wil ik graag meer ver tellen over zijn "fluwelen camisools, Calemeijnke hembtrokken en dito Gesont- heeden". Het snuiven van tabakspoeder nam in de 18de eeuw toe en beleefde tussen 1720 en 1760 in de hogere kringen een ware bloei tijd. Ook vrouwen en zelfs kinderen mochten wel eens een snuifje nemen. De tabak werd bewaard in een snuifdoos, een vrij plat doosje dat meestal van zilver was. Duurdere exemplaren waren van schild pad of ivoor of van een combinatie daar van. Een snuifdoos was een stukje sociale status. Een kostbare snuifdoos was een teken van welstand, met een kunstig bewerkte snuifdoos etaleerde de snuiver zijn goede smaak. Met zijn snuifdoos van schildpad heeft Cornelis Dusart ongetwij feld een sjiek figuur geslagen. Cathy Westdorp Alledaags gebruiksaardewerk uit Maatje Zaaijers Huijsinghe, gevonden door De Motte IIAVIÜNDAG il7\i\BIli:DL\( Op zaterdag 10 juni zal om 20.15 uur het slotconcert plaatsvinden op Flakkee van de uitvoering van alle orgelwerlien van Bach. Sietse van Wijgerden heeft dan in tvfee en een half jaar deze cyclus ver tolkt. Aan het concert zal het 'Schouws Kamerkoor' meewerken, onder leiding van Van Wijgerden. De koorbegeleiding wordt verzorgd door Andries Stam. Het koor voert werk uit van Duruflé, Brit ten, Kodaly, Andriessen en De Klerk. Toegang f 12.50, kinderen tot 12 jaar gratis. Locatie: R.K. Kerk, Langeweg, Middelharnis. Op dit extra feestelijke concert zullen ver schillende meesterwerken van Bach ver tolkt worden, zoals de vierde Triosonate in e-moll, de Canzona en de Toccata en fuga in F dur. Daarnaast ook onbekendere wer ken, zoals een Aria naar Couperin (welke Bach voor orgel bewerkte). Van Wijger den heeft in de afgelopen twee en een half jaar vele Bach-evenementen georgani seerd. Naast tweemaal een Bachmarathon van ongeveer 8 uur heeft hij zo'n 50 con- cetten gegeven. In deze concerten kwa men naast Bach soms ook geheel andere componisten naar voren. Daarnaast voerde hij klavecimbel- en koorwerk van Bach uit. De concerten vonden zowel op Flak kee als op Schouwen plaats. Op 11 juni om 19.30 uur zal in Renesse het slotcon cert op Schouwen plaatsvinden. Wat de orgelwerken betreft kunt u dan een ander programma beluisteren, onder andere de Passacaglia in c-moll. Het 'Schouws Kamerkoor' verleent mede werking aan dit concert met de volgende werken: het Jubilate Deo en Festival Te Deum van B. Britten. Vooral laatstge noemde werk valt op door de veelvuldige maatwisselingen. Terwijl het orgel door gaat in een 3/4 maat zingt het kor tegelijk in 4/4, 5/4, 6/8, 7/4 en dergelijke maat- soorten. Van Kodaly wordt de Evening Song en The Peacock gezongen, muziek gebaseerd op volksliederen. Van Andries sen kan men het bekende Magnificat horen, van De Klerk het Laudate Domi- num (psalm 150) en van Duruflé Quatre Motets, vier sfeervolle werken welke gebaseerd zijn op Gregoriaanse motieven. Andries Stam staat bekend als een orga nist met veel ervaring op het gebied van koorbegeleiding, ook van de moeilijkere werken. Sietse van Wijgerden is afgestu deerd voor docerend, uitvoerend en kerk musicus, verder als muziekwetenschapper. Hij voerde eerder alle orgelwerken van C. Franck uit. Van Wijgerden is organist in Renesse. OUDDORP - D.V. zaterdag 3 juni komen wij van de Kon. Beat rix school weer langs. Zet Uw oud papier (dus geen karton a.u.b.) goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriende lijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die hel pen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan tien kilogram. U wordt verzocht Uw papier uiterlijk 08.30 uur droog gereed te hebben staan. De opbrengst van de maand mei was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. School met de Bijbel 'Kon. Beatrix.', Ouddorp In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. De storm van het afgelopen weekeinde heeft ook op ons eiland hier en daar flinke schade aangebracht in tuinen en aan bomen. Wij hebben weer werk aan platgeregende plan ten, afgerukte takken en het ruimen van bla deren. Naast het Kantongerecht in Sommelsdijk stonden 3 prachdge acacia's weelderig te bloeien. Nu nog maar twee. Zeer beeldbepalend op die hoek aan de West Krakeelstraat/hoek West Achterweg. Beschermde bomen. Want in de ontwerpplannen die ooit ter inzage lagen op het Gemeentehuis over het 'beschermde Dorpsgezicht' (nu officieel toegekend door het Ministerie), stonden die drie bomen aangemerkt. Er zouden in de toe komst parkeerplaatsen onder die bomen gerealiseerd worden. De storm heeft ze niet gespaard en van twee bomen een tak gebroken. Wij wonen daar tegenover. Ik ben nog even polshoogte wezen nemen na de storm en constateerde dat de breuk netjes was en - mits op vakkundige wijze - zonder problemen verder afgesnoeid kon worden. De wond zou beperkt zijn en met behulp van wondverzorging zou die boom nog lang leven. Wie schetst mijn verbazing toen op maan dagmiddag meteen al 2 mannen - waaronder één jonge knul met motorzaag - zonder slag of stoot de acacia op de hoek ala minute ombrachten. Wat een drama! Een bliksemactie van de eerste soort, dat wel, want een half uurtje later waren zij alweer verdwenen. De stam (metertje of 5) ook, want ja acaciahout is gewild bij de openhaard liefhebber. De takken konden zeker niet meer mee op de Susuki. Een bezoek of consult van een des kundige heb ik niet kunnen constateren. Je mag toch aannemen dat met enige zorg tot beschermd groen wordt gekeken. Vanwaar deze onbegrijpelijke haast. Moeten U en ik eens een boom willen oprui men - bijvoorbeeld omdat die te hoog, te groot en te belemmerend is geworden - dan- moeten we wél een vergunning aanvragen en motiveren waarom u we dat willen, wat onze buren ervan vinden, veiligheidsmaatre gelen voorbereiden, enz., want anders kunt u een boete verwachten. Daarna duurt het toch nog zeker een maandje voordat we eventueel de zaag te hand mogen nemen. Van deze procedure is hier dus geen sprake geweest. De andere boom, de oudste en grootste van die drie, daaraan hangt nog altijd een gebro ken arm. Ik vrees het ergste voor deze reus, want voor je 't weet is hij ook 'zorgvuldig' geliqui deerd. Afz.: Een waarnemer met belangstelling tot cultureel erfgoed, Westdijk 5 te Sommelsdijk. Sommelsdijk, 30 mei 2000 Postbus 456,3500 AL Utrecht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4