LITIE tiofnetem "^Christenunie in de startblokken ZAFIRA Vijftig jaar O.R.B. leidt tot geslaagde reünie karels. aufoschade w- 5 (010) 2741135 foro m^i/L NilNNAAkD K^ VASTGOED gÊOmt chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden Politie 24-uurs telefoon: GEHANDICAPTEN ZORG j^S^ Visser Visser Garage Knöps B.V. Msser Meubelen Vrijdag 2 juni 2000 72e jaargang nr. 6910 Rotterdam-Rijnmond Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie hield maandagmiddag en -avond radarsnelheids controles op de N57 bij Stellendam, op de Lieve Vrouwepoldersedijk in Stad aan 't Haringvliet, aan het Korte Weegje in Dirks- land en op de Provincialeweg N215 bij Melissant. Tussen kwart voor vier en kwart voor zes namen op de N57 76 van de 670 passerende automobihsten het niet zo nauw met de maximumsnelheid van 100 km per uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 139 km per uur. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk hielden tussen kwart voor vijf en kwart voor zes 53 van de 432 passerende automobilisten zich niet aan de 50-km limiet. Hoogste score: 89 km per uur. Op het Korte Weegje overschreden tussen half acht en kwart over negen 54 van de 473 passerende automobilisten de daar geldende maximum snelheid van 50 km per uur. Hoogst gemeten snelheid was 87 km per uur. Op de Provincialeweg N215 flitste de snel heidsradar tussen kwart voor acht en kwart over negen 18 van de 449 passerende auto mobilisten wegens overschrijding van de 100 km-limiet. Hoogste score bedroeg hier 136 km per uur. Vernieling OUDDORP - In de nacht van zondag op maandag zijn er vernielingen aangericht bij en in een stal aan de Hofdijksweg in Oud- dorp. Onbekenden hebben een silo openge zet, waardoor 1000 kilo voer op straat liep; tevens had men in de stal een waterkraan opengezet. Auto gestolen NffiUWE TONGE - Een 22-jarige man uit Nieuwe Tonge deed aangifte van diefstal van- zijn personenauto. De auto werd in de nacht van zondag op maandag weggenomen vanuit de Hertog Jan van Beierenlaan. Snelheidscontroles OUDDORP - Personeel van de Verkeerspo litie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag en -avond radarsnelheids controles op de N57 en de Oosterweg. Tussen half vier en half zes en tussen half zeven en negen uur werd gecontroleerd op de N57. In totaal hielden 42 van de 3925 pas serende automobihsten zich niet aan de maximum snelheid van 100 km per uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 155 km per uur. Op de Oosterweg, waar tussen half zeven en kwart over negen werd gecontroleerd, hiel den 36 van de 280 passerende automobilis ten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 km per uur in plaats van de toegestane 50 km per uur. Op heterdaad betrapt, dader ontkomen OUDE TONGE - In de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks twee uu., betrapte een 35-jarige man een inbreker bij zijn auto. De man hoorde geluiden en zag een man bij zijn auto staan. Toen hij ging kijken rende de dader weg, de man rende hem achterna en in een steegje ontstond een vechtpartij. Het slachtoffer kreeg een klap op zijn hoofd en verwondde hierbij zijn handen. De dader trok een armband van zijn pols en ging er vandoor. COMEU actief in beeld en geluid De Flakkeese ChristenUnie gemeenteraadsleden, v.l.n.r.: dhr. J.J. v. Oostenbrugge (Middelhamis), dhr. J.D. v.d. Welle (Oost-Flakkee), dhr. D. Leeflang (Dirksland), dhr. A. v.d. Laan (Goedereede), gehurkt: links dhr. G. J. v.d. Valk (Oost-Flakkee), rechts dhr. C. J. Hameetetnan (Middelhamis). Alweer een nieuwe partij? Nee beslist niet, of juist wel. Met ingang van vol gende week gaan de raadsfracties van de RPF in de gemeenten Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oost- Flakkee zich tijdens de eerstvolgende raadsvergadering ChristenUnie noe men. Op 22 januari is in de partijver gaderingen van de RPF en het GPV besloten om gezamenlijk verder te gaan onder de naam ChristenUnie. Een ruim 25 jaar en een 50 jaar oude partij gaan samen een nieuwe toe komst tegemoet. Voor de RPF gaat daarmee een lang gekoes terde wens in vervulling en voor het GPV geldt dat veel leden dit al lang zeer wenselijk vonden. Hoe kun je immers verkopen aan de buitenwereld dat twee partijen die eigenlijk hetzelfde belijden en die op veel punten een identiek programma hebben of een identiek beleid voeren, gescheiden zouden blijven optrekken? Toch is dit een vrij uniek ver schijnsel, want in politiek Nederland is het eerder zo dat er versplinteringen optreden dan dat er fusies ontstaan. De fusie waardoor GroenLinks ontstond, is weer al een hele tijd geleden. Uniek is het zeker dat christelijke partijen elkaar kunnen vinden. De tertn klei ne christelijke partijen kan daarmee nu in de rij van historische feiten bijgezet worden. Met ingang van juni dus de ChristenUnie in de gemeenteraden. Natuurlijk is daarmee niet alles gezegd. Deze Unie staat ook voor een aantal zaken, zaken die o.a. tot uitdruk king komen in het nieuwe logo. Daarin staan twee handen. De ene hand steekt omhoog en wijst op de bedoelingen van God met men sen in het geloof dat geworteld is in Zijn boodschap. Vanijit dit perspectief worden de handen uit de mouwen gestoken en mag zegen op het werk worden verwacht. De andere hand symboliseert de verbondenheid met de mensen om ons heen: samen bouwen, samen dienen, samen zorgen, samen delen. De ChristenUnie is niet links, niet rechts, maar christelijk-sociaal: helpen, troosten, beschermen, bewaren, zorgen en delen. Voor mensen zonder geld, kinderen die geen hefde krijgen, slachtoffers zonder recht, zie ken zonder zorg en vluchtelingen zonder thuis. De ChristenUnie presenteert zich als consistent, kritisch, maar constructief. Niet neutraal, maar wel met respect voor anders denkenden. Gedreven om te besturen op een open manier en met een helder beleid, dat geen dubbele bodem heeft. Beide handen worden in elkaar geslagen. Vanuit die visie, verwoord in de Bijbel, vertaald de Christen- Unie haar visie op de samenleving. Alweer een nieuwe partij?, Nee alleen de naam van deze politieke samenwerking is nieuw, de bekende vertrouwde gezichten blijven. Voor zowel bedrijven als voor particulieren OUDDORP- De werkgroep Ouddorp van de Stichting AduUam Gehandicapten Zorg organiseert D.V. zaterdag 3 juni een grote verkoping in Herv.verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 in Ouddorp. Er zijn weer diverse artikelen te koop zoals Ouddorpse advokaat, creatieve spul letjes, Cleo stoffen, groente fruit, kaas, cake en koekjes. De kinderen ku,nnen met de ponykar mee. U kunt dia's bekijken over logeerhuis De Mantelienge. Verder zijn er diverse klederdrachtspullen en 2e handsboeken. Of wat dacht u van een heerlijke, warme pannekoek? Een bezoek is zeker de moeite waard. U bent hartelijk welkom van 10.00 tot 16.00 uur. Tot ziens! Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning BARENDRECHT. TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 Hieuw van Opel: voor autorijden mt plezier Harteiyk welkom in de showroom van jnSommelsdPc Gezellige drukte tijdens de reünie (foto: combifoto Theis) Ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan hield de Ouddorpse Redding Brigade (O.R.B.) afgelopen zaterdag een feestelijk opgezette reünie in haar loods aan de Westerweg nabij het Flaauwe werk. In totaal hadden zich zo'n 300 deelnemers aangemeld - onder wie diverse oud-gedienden - om de feestelijkheden mee te vie ren. Een terujgblik aan de hand van verschillende toespraken en een fototentoon stelling, benoemingen tot ere-lid, prijsuitreikingen en lekkere hapjes waren de kapstok voor de middag-bijeenkomst, het officiële gedeelte; 's avonds genoten de brigade-mensen in meer besloten kring van een heerlijke barbecue, al begon het weer toen al wel parten te spelen. Geb van Osch was de eerste voorzitter van de reddingbrigade. Op de middag van de reünie was ook hij aanwezig en aan hem was de eer om de bijeenkomst te openen. "Tot groot genoegen. Niet voor allen is het weg gelegd om deze dag nog mee te mogen maken", wist Van Osch. Oprichting Kommer Tanis, één van de harde kernen van de brigade, schetste in 't kort het reilen en zeilen van de O.R.B, in de voorbije 50 jaar. "Vanzelf kom je dan terecht bij een aantal mensen die ons zijn ontvallen. Namen als Bram Hoek, Klaas Tanis, Levien Tanis, Maart van Wijk en Maart Bezuijen, en als je eenmaal namen gaat noemen sla je er onge twijfeld wel een paar over". Kommer beti telde de oprichting van de O.R.B, als een uniek gebeuren. "Zeg nu eerlijk, waar krijgt nu een politieman - Geb van Osch - de kans om in opdracht van zijn baas - burgemeester Kleijnenberg - elke dag in het zomerseizoen onder dietisttijd te gaan zwemmen en zijn hond uit te laten...?" Dat de zee altijd gevaarlijk is weten we. Op 29 mei 1947, een mooie hemelvaartsdag, verdronk hier zo de 7-jarige Maart Grinwis uit de Koolweg voor de ogen van z'n familie, terwijl twee meisjes die vlakbij aan het zwemmen waren ter nau wer nood gered konden worden. In 1948 werden door badgasten weer een aantal mensen gered. Het schijnt zelfs zo te zijn dat er mensen waren die individueel wacht lie pen op het drukke deel van het strand". Toen in de zomer van 1949 ook nog een domi neesechtpaar verdronk bij' het Noordzee strand 'was de maat vol'de benodigde red dingsmiddelen waren niet aanwezig en omstanders konden slechts machteloos toe zien hoe het echtpaar ten onderging. Burge meester Kleijnenberg en voorzitter van de E.H.B.O.-vereniging de heer Spee namen het initiatief om in Ouddorp in hotel Akers- hoek een propagandafilm te laten draaien van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen. De zaal was overvol en de aanwezigen waren zeer onder de indruk van wat er op het gebied van zwemmend redden te bereiken is. Na afloop kon men zich opgeven als lid voor een even tueel op te richten reddingbrigade. Dertien mensen meldden zich aan waarna op 5 april 1950 in het gemeentehuis van Ouddorp de 'Ouddorpse Reddingsbrigade' het eerste levenslicht zag. i^ ISO 9002 Geschiedenis In eenjaar tijd groeide de brigade uit van 13 tot 64 leden en wierf men 104 donateurs. Zeker gedurende de eerste 40 jaar heeft de brigade het financieel niet makkelijk gehad. Een gemeentelijke subsidie was in die tijd geen vetpot. 'In 1953 bedroeg die f 250 per jaar. De eerste jaren van het bestaan onder vond men grote steun van de moederorgani satie, de KNBRD. Tot 1980 stelde die vrij wel al het varend materieel ter beschikking. In 1952 werd de eerste houten vlet gemaakt door een vrijgezelle man uit Goeree-Haven- hoofd. Kort daarna is de man overleden en het is de brigade tot op heden niet duidelijk of die vlet ooit betaald is...! In 1956 werd een klein houten hokje vervaardigd: het eer ste eigen onderkomen; Een hoogtepunt beleefde de brigade in 1957. Toen kreeg ze het 'Winkelschild' uitgereikt, waarmee ze werd uitgeroepen tot de beste brigade van Nederland! "Het was natuurlijk niet altijd 'koek en ei' binnen de brigade", vertelde Kommer. "Een vergadering over een ver- bandtrommel heeft eens van acht uur tot bij na twaalf uur geduurd... Ook had er es één met een kwaje kop de kas in de tuin gesme ten. Ik herinner me dat ik als klein ventje mee moest helpen om tussen de grassprieten naar het geld te zoeken, maar gelukkig kwam het toch weer goed". Vandaag de dag De brigade van vandaag bestaat uit vrijwilli gers en telt twee posten. Men verwacht van beide posten dat ze gedurende het hele zomerseizoen operationeel zijn. Dit houdt in dat ze bezet moeten zijn door teïiminste vier personen en dat al het materiaal startklaar en betrouwbaar moet zijn. Het materiaal moet bestand zijn tegen de krachten van de zee. Watersportartikelen zijn hiervoor niet goed genoeg. Vandaar dat al het materiaal ook duur is: de boten, waterdichte zendappara tuur, enz. "Om alles in goede banen te leiden is veel overleg nodig met alle'betrokken instanties, en dat vraagt tactiek en bestuurs kunde", zegt Kommer. "De reddingbrigade is thans een klein bedrijf geworden. Finan cieel moet alles worden vooVbereid en een jaarlijkse begroting van door een ton is geen uitzondering. Het overleg met de gemeente Goedereede is bijzonder goed geworden en gezamenlijk lukt het om op het tegenwoor dige toerisme in te spelen. Het toerisme en het aantal badgasten neemt toe en daaiTnee ook de kans op verdrinking. Daar moet de reddingbrigade op inspelen en we komen er niet onderuit dat dit meer kost". Temidden van ANDERE hulpverleners "Wat taak betreft valt er een vergelijking te maken tussen de reddingbrigade en organi saties als de brandweer, KNRM en een ambulancedienst", gaat Kommer verder. "Wij werken hoofdzakelijk preventief, door er te zijn en patrouille te varen. Dat weer houdt badgasten ervan om zover te gaan dat ze zich in gevaar brengen. Zodoende hoeven we minder actief op te treden. Als we actief op moeten treden betekent dat dat het pre ventieve tekort heeft geschoten. Wij vullen hulpverleners als een ambulancedienst aan. Een ambulance rijdt niet tot aan het water en de bemanning haalt geen drenkelingen van zee. Ieder opereert zo op z'n eigen gebied. Een reddingbrigade heeft daarom evenzeer z'n uitrusting nodig als de andere hulpverle ners. Voordat een brandweerauto versleten is wordt hij vervangen, brandweerlieden dragen voor de uitoefening van hun taak ook beschermende kleding. Ook wij moeten daarover beschikken. Het daarom zo merk waardig dat er de afgelopen jaren nogal wat te lezen viel over de financiële perikelen van de reddingbrigade. We zijn echter op de goe de weg. Veel is er al gerealiseerd en met ver trouwen zie ik de komende 50 jaar tege moet!" Erkenning Tijdens de bijeenkomst van de O.R.B, sprak ook burgemeester Sinke een woord van erkenning en waardering voor "het geweldig vele wat er in 50 jaar tot stand is gebracht". De gemeentelijke bemoeienissen van van daag zijn dan ook geheel anders dan die van voorheen. Om dat kracht bij te zetten deelde Sinke officieel mee dat in de nog maar net gehouden raadsvergadering van Goedereede besloten was om voor de aanschaf van een nieuw type reddingboot mét buitenboord motor en trailer én waterdichte communica- tie-apparatuur een bedrag van f 56.000 ter beschikking te stellen! Natuurlijk leverde dat een applausje op. Een ander soort erkenning vielen zeven mensen ten deel die zich in de achterliggen de periode op een bijzondere wijze hebben ingezet bij het reddingswerk. Tijdens de reü nie werden ze daarom benoemd tot erelid: wethouder L. Visser, dhr. E. Zandburg, drie heren Tanis (ondier wie Kommer), dhr. Hameeteman en dhi-. Padmos. Daarnaast kregen nog eens vijf mensen een bijzondere blijk van waardering voor de grote rol die zij hebben gespeeld in de geschiedenis van de O.R.B. Fraaie aquarellen, alle geschilderd rondom de reddingbrigade en de post te Ouddorp, werden daartoe uitgereikt aan de heer Van Osch, mevr. Hameeteman, dhr. E. Zandburg, Simón Jansen en wethouder Vis ser Toekomst In een slotwoord gaf Bram Boeter als voor zitter van de O.R.B, aan dat het steeds moei lijker wordt om voor de toekomst over vol doende vrijwilligers te kunnen beschikken. Hij voorziet op langere termijn een brigade die voor het grootste deel gerund zal worden door professionele krachten. "Nu al zien we dat we zonder betaling onze posten niet meer kunnen bemannen. We kunnen de veiligheid van onze badgasten dan ook niet waarborgen als we niet beschikken over deskundig en goed opgeleid personeel. Samenwerking met de diverse andere hulpverleners draagt ertoe bij dat de kunde van onze eigen leden alleen maar toeneemt, en dat komt onze bad gasten ten goede". Dringend deed Bram dan ook een beroep op 'zijn' vrijwilligers om zich niet over te geven aan een maatschappij die er opuit is om iedereen in zijn macht te krijgen. "Hopelijk vinden we ook voor de toekomst mensen die hun 'hobby' inzetten voor het welzijn van anderen. Op naar de volgende 50 jaar!" district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfiaickee J uur foto-sarvieo 01JlllX»M*kiflfn»l3!W.|llll71«1411hx6»7a4IIB(ESSF-P™Bl«ip WIAKEI-JIAHPIJ B.V. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSACE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187 - 6817 55 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 M Micidelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom /l'-^.i|.il..tT|@l.i..L»L..FC\ Haveneind 7, Somnielsdijk, tel. (0187) 48 33 28 KEMA CERTIFICATE 36570 I Langeweg 38 Nieuwe Tbnge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1