Dienst gemeentewerken schoot tekort in liet geven van informatie GAMMA bouwmarkt Hellevoetsluis breidt uit Gemeenschapsbibliotheek en peuterspeelzaal De Driewieler vieren Nationale Voorleesdag Nieuwe economie op Goeree-Overfialdtee EIIAtlDEri-niEUWS Het heeft niemand aanwijsbaar geld gekost P.V. De Snelpost Actie voor Enschede Extra kerkdiensten Ger. Gem. PAGINA 5 DINSDAG 30 MEI 2000 Raad Goedereede: Kennelijk is er niemand minder-, of misschien juist béter van geworden, 't was dan ook niet daarop dat enkele Goereese raadsleden donderdag avond de vinger legden, maar wat uit een gedaan accountantsonderzoek wél gebleken is, is dat het bij de dienst Gemeentewerken met de interne controle en de uitgaande informatie niet best gesteld was: "op z'n minst was die zéér onvoldoende", heeft burgemeester Sinke als raadsvoorzitter erkend en het speet hem zeer. Er zijn geen malversaties gebleken, of ver schrijvingen, maar wél was er de schijn des kwaads en ook die zal voortaan voorkomen moeten worden. Het College heeft daartoe een grotere aandacht toegezegd. Het zal niet meer zo mogen zijn dat informatie over een door de huisaannemer gedaan werk door deze aannemer zelf geleverd moet worden toen gemeentewerken daarover te weinig informatie paraat had. Het had bij de heer Van der Meer (VVD) de haren werkelijk ten berge doen rijzen. Ook de heer P. Grinwis (Gem.belang) wens te tegenover de burger volstrekte openheid te betrachten, ook al was er dan niks straf baars gebeurd en kon het gebeurde tot mis schien 'ingeslopen automatisme' worden herleid. Ook RPF vertegenwoordiger Van der Laan zei van de uitkomst van het accountantsrap port niet echt vrolijk te zijn geworden, 't Was toch erg onvoorzichtig geweest uit gevoerde werken niet zorgvuldig te contro leren, kennelijk vanwege die goede verhou dingen die er tussen afdeling en aannemer waren, de heer Van der Laan vond het wel een erg slordige manier van werken. De heer H. van der Meer (VVD) schudde ook het hoofd bij de constatering dat er wel "een en ander mis was geweest". "Met het betrip 'vertrouwen' is wel heel openhartig omgesprongen", constateerde de heer Van der Meer. Hem lijkt het dat de sinds jaren aanwezige vrees dat de burger teveel is gevraagd hiermee bewaarheid is. Al was voorzitter burgemeester Sinke de eerste om dat in twijfel te trekken. Het moge zo zijn dat het aan voldoende interne controle haperde, de administratieve afwikkeling heeft daaronder geleden, maar 't is zeker niet te zeggen dat dat de gemeen te geld zou hebben gekost zomin als aange toond zou kunnen worden dat het misschien juist geld heeft opgeleverd, want ook dat zou een redenering kunnen zijn. Het viel de heer Sinke niet licht te erkennen dat de controle rende taak van genoemde afdeling sinds 1995-1996 'zwak ontwikkeld' bleek te zijn geweest. De informatie is nu, zo verzekerde de voorzitter, 'meer dan uitstekend!' Wethouder Visser sloot zich daar graag bij aan en het was met kracht dat hij nog'es benadrukte dat er niks was verduisterd en geen geld was weggesluisd. Het is op de afdeling niet 'verschrikkelijk mis' geweest, maar het systeem moest gewoon verbeterd en die verbetering heeft reeds z'n intrede gedaan. Wat het College betreft 'zand er over' Zo ook oordeelde de raad die het trou wens helemaal niet verkeerd vond dat de hand'es in eigen boezem was gestoken. Er gaat nu trouwens meer onderzocht wor den, bijvoorbeeld de belastingstructuur van de gemeente Goedereede. Dat gaat dan wel 80.000,- kosten, maar veel groter onheil De,GAMMA bouwmafj^t asA.de.Marconivyeg 14 werkt op dit moment aan een uitbi'^iding, waa^^PftJ* t^^taïj^^yérjkoqpjlperpppervlak van 1550 m2 naar 2120 m2 wordt gebracht. Tevens komt er achter de winkel een grote goederenont- vangstruimte van 350 m2. Bovendien wordt het parkeerterrein zo mogelijk met nog 40 parkeerplaatsen uitgebreid. Reden van vernieuwing en uitbreiding Hoewel veel klanten sinds vele jaren met tevredenheid winkelen bij GAMMA Hellevoetsluis was er toch behoefte om te vernieuwen en uit te breiden. GAMMA Hellevoetsluis richt zich op zowel de beginnende als de ervaren doe-het-zelver. De bouwmarkt wordt daarom volgens het recente GAMMA-winkelconcept verbouwd, waar door GAMMA met deze nieuwe stijl meer tegemoet komt aan de wensen van de consument en aan de eisen van deze tijd en die van de toekomst. Dit betekent onder andere een over zichtelijke en ruimere indeling van de bouwmarkt, met goede verwijzingsborden en veel nieu we artikelen. Diverse presentaties van bijvoorbeeld behang en badkamers, maar ook tuinarti- kelen, zullen een duidelijk beeld geven van de verschillende mogelijkheden van inrichting. Verrassende dienstverlening Met die nieuwe winkelconcept streeft GAMMA naar zelfwerkzaamheid van de klant, waar door de vele doe-het-zelf artikelen voor concurrerende prijzen worden aangeboden. Daarbij biedt GAMMA Hellevoetsluis een scala aan diensten die het klussen vergemakkelijken. Zo kan de klant allerlei soorten gereedschap huren en geven de folders die in de bouwmarkt ver krijgbaar zijn uitleg over bepaalde klussen en producten. Moeilijk vervoerbare artikelen wor den tegen vergoeding thuisbezorgd of kunnen met de GAMMA-aanhangwagen door de klant zelf worden vervoerd. De GAMMA-aanhangwagen huren is de eerste twee uur gratis. Ook kan plaatmateriaal op maat worden gezaagd. Verf wordt gemengd terwijl de klant wacht. Ten slotte vindt de klant allerlei klusbeschrijvingen, tips en doe-het-zelf informatie in het blad 'Zelf Doen met GAMMA', dat gratis in de bouwmarkt verkrijgbaar is. GAMMA Hellevoetsluis onderdeel van Esselink Onroerend Goed B.V. Het pand wordt verbouwd in opdracht van Esselink Onroerend Goed B.V., een onderdeel van Esselink Groep B.V. te Middelhamis. Deze groep exploiteert naast een bouwmaterialenhan- del te Middelhamis en Zierikzee ook GAMMA bouwmarkten in Ridderkerk, Vlissingen, Hel levoetsluis, Goes en Zwijndrecht. Het ontwerp is van Euro voor Architectuur en RuimteUjke Ordening D. Vroegindeweij B.V. te Middelhamis. De uitvoering is in handen van Bouwbe drijf Boeter te Middelhamis. zou de gemeente over zich afroepen wan neer een belastingverordening onverbindend zou worden verklaard. De grondslagen die nen derhalve goed gefundeerd te zijn. De raad vroeg zich af of een en ander niet in eigen beheer zou kunnen worden getoetst, maar die fiscale kennis heeft het ambtena renapparaat van Goedereede niet in eigen huis, zo werd haar verzekerd. Wijziging A.P.V. De Europese kampioenschappen voetbal 2000 komen er aan en het zou kunnen gebeuren dat Goedereede 'met z'n uitbundi ge hoeveelheid accomodaties' supporters krijgt te huisvesten. Burgemeester Sinke wilde Goedereede qua gevoeligheid voor rellen zeker niet gelijk stellen met Amsterdam of Rotterdam, maar 't lijkt niet onverstandig tevoren maatrege len genomen te hebben. Om voorbereid te zijn op 'groepsgewijze wanordelijkheden' werd daarom de Algemene Plaatselijke Ver ordening aangevuld met de mogelijkheden die - sinds 2 mei - de Wet bestuurlijke Ophouding biedt. De burgemeester kreeg van de raad de be voegdheid personen of groepen zgn. be stuurlijk op te houden en dat voor maximaal 12 uur. Eventuele relschoppers of lui die dat voornemens lijken te zijn kunnen derhalve twaalf uur lang in 't cachot worden gezet. De raad vond het een veilig idee. "Want wat voor velen een feest zou moeten worden kan best'es ontaarden in een Aaat van beleg", begreep de heer Van der Laan (RPF). Instemming ook van SGP zijde: de heer B. Noordhoek hoopt daarom maar dat de bur gemeester de hem gegeven mogeUjkheid ook werkelijk toe durft te passen, "ook met de jaarwisseling", zo dacht de heer Noord- hoek al voomit. R.B.O. Een nieuwe boot met buitenboordmotor, een trailer en bijbehorende communicatie-appa- ratuur werden aangeschaft voor de Red dingsbrigade Ouddorp, ten bedrage van 56.000,-. Het wordt de RBO graag gegund t.g.v. haar 50-jarig bestaan dat jl. zaterdag zou worden gevierd. Rioleringswerken De raad stemde in met het beschikbaar stel len van een krediet van 2.765.000,- in het kader van de voorgenomen uitvoering riole ringswerken 1999-2000 in alle drie de dor pen van de gemeente. De aandacht die de heer Klepper vroeg voor de aanwezigheid van nog 350 ongezuiverde lozingen in de gemeente bleef niet onbeant woord, maar wethouder Visser kon de ver zekering geven dat de daarvoor beschikbare subsidies vooralsnog niet in gevaar komen. Er zullen er nu weer 24 worden aangesloten maar dat gaat de heer Klepper wat te lang zaam. Het heeft de aandacht. Bisvenstaande postduivenvereniging nam op 27 mei deel aan een wedvlucht vanuit Bour- ges. Afstand 539 km. In concours waren 224 duiven die om 7.40 uur met west-zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 13.03.16 uur en haalde een snelheid van 1666.64 m.p.min. De gedetailleerde uit slag luidt: J.C. Roodzant: 1, 15, 18, 20, 21, 25, 27, 29, 38, 52, 53, 61, 62, 70, 75; A. Zoon: 2, 4, 6, 16, 22, 58, 60, 69; P.C. van Alphen: 3, 14, 41, 47, 49, 51, 59, 65, 71; M. v/d Baan: 5, 7, 8, 9, 11, 24, 28, 34, 56, 68, 73; L. v/d Baan: 10, 32, 74; Doom de Jong: 12, 35, 39; A.P. de Vogel: 13, 31,48, 72; L.S. van der Baan: 17, 19, 40, 43, 67; J. Guldemeester: 23, 30, 54, 64; L. Tijl: 26, 55; J.M.D. van Rutten: 33, 37, 42, 44, 45, 63, 66; A. Bestman: 36, 46, 50; S. van Drie: 57. Tevens nam deze postduivenvereniging op 27 mei deel aan een wedvlucht vanuit Nierg- nies. Afstand 191 km. In concours waren 167 duiven die om 8.30 uur met west-zuid westen wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.08.53 uur en haalde een snelheid van 1929.70 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: M. v/d Baan: 1,21,23,31,32,33,43,44,45, 54,55; J.M.D. van Rutten: 2,8,9,13,14,15, 18, 22, 30, 38, 47, 50; J. Kleijnenberg: 3, 4, 6,12,27,28, 34; A. Bestman: 5,20,53; P.C. van Alphen: 7, 26, 35, 36, 48; L. Tijl: 10; P. Kachelland: 11; J.C. Roodzant: 16, 17, 40, 52, 56; Nagtegaal: 19, 24, 29, 37; A.P. de Vogel: 25,39,42,51; S. van Drie: 41; L. v/d Baan: 46; J. Guldemeester: 49. Woensdag 24 mei was het weer zover: het was Nationale Voor leesdag. In Utrecht werd 's middags gestreden door kinderen van groep 7 en 8 van de basisscholen om de titel Nationale Voorlees- kampioen 2000. De kampioen van afgelopen jaar, Maarten van der Graaf uit Stad aan 't Haringvliet, was aanwezig om de prijs aan de nieuwe winnaar te overhandigen. Op deze dag vond ech ter niet alleen de voorlees wedstrijd plaats, op talloze kinderdag verblijven en peuterspeelzalen werd een Nationaal Voorleesont bijt genuttigd. Tijdens dit ontbijt werd er voorgelezen door bekende Nederlanders of plaatselijke beroemdheden. Peuterspeelzaal De Driewieler in Middelhamis en de Gemeen schapsbibliotheek hadden gezamenlijk een ontbijt voor de peuters georganiseerd, waarbij gesmuld werd van broodjes, croissantjes en krentenbollen. Dit ontbijt was een spannende gebeurtenis en om het geheel niet nog spannender te maken, las geen beroemdheid een ver haal voor, maar een medewerkster van de bibliotheek. Sommige kin deren herkenden de biebjuffrouw en aan de kinderen die nog niet naar de bibliotheek kwamen werd verteld hoe leuk het kan zijn om boeken te lenen. Dorien van de bibliotheek las voor over een jongetje dat zijn knuffel kwijtgeraakt was in het bos. Ook een grote beer was zijn knuffel kwijt. Gelukkig werden beide knuffels weer gevonden en kon ieder weer fijn naar huis terug. Dorien had haar eigen teddybeer van vroeger meegenomen en elk kind vertelde enthousiast over zijn of haar eigen knuffel. Ook had Dorien de bibliotheekbeer meegenomen: beer Maarten, vernoemd naar onze voorleeskampioen van vorig jaar, had een rugzakje met tandenborstel en zakdoek meegenomen en wilde graag een poosje bij de kinderen van de peuterspeelzaal logeren. Nou, dit vonden de kin deren wel erg gezellig. Elk kind kreeg een kleurplaat en een informatieboekje over de bibli otheek en juf Jannie van de peuterspeelzaal werd verrast met een mooi prentenboek, want boeken lenen in de bibliotheek is natuurlijk fantastisch, maar het is ook heel belangrijk om je favoriete boek gewoon altijd thuis te hebben, zodat je het keer op keer kunt pakken. OUDE TONGE - Als er in de media wordt gesproken over de nieuwe econo mie, dan bedoelt men eigenlijk - nieuwe - activiteiten op het gebied van internet en andere moderne vormen van communica tie. Nu word je momenteel bekogend met nieuws over internet. Dat komt, omdat internet dit jaar definitief zal doorbreken als toonaangevend medium en communi catiemiddel. Ver van uw bed? Nee hoor, want op Goeree-Overflakkee hebben we het ook. In de vorm van FlakkeeNet. Het internetbedrijf, dat al jaren actief is op het eiland en daarbuiten. Open dag Op 12 mei jl. werd het totaal verbouwde pand aan de Emmastraat te Oude Tonge in gebmik genomen. Het betreft het voormali ge pand van de Rabobank. Ruimte genoeg dus en daar is men blij mee bij FlakkeeNet. Dat de nieuwe economie ook op Goeree- Overflakkee populair is, bleek wel uit de belangstelling. Hoewel de bedrijfsactivitei ten voornamelijk technisch zijn, vonden veel mensen het interessant om een en ander te bekijken. Eigenlijk een beetje het verlangen van FlakkeeNet. Een laagdrempehg beleid, waardoor het voor de Rakkeese bevolking duidelijk wordt wat de nieuwe economie inhoudt en wat er allemaal mee mogelijk is, bij u in de huiskamer of op kantoor. Overi gens biedt de ruimte in het nieuwe pand ook mimte aan nieuwe activiteiten. De toekomst FlakkeeNet heeft geen pand gekocht om daarin achterover te gaan zitten. Integen deel, FlakkeeNet heeft volop plaimen voor de toekomst. Men wil landelijk gezien vooraan in de markt meedraaien. Tech nisch was dit al het geval en nu is het zicht bare deel aan de beurt. Dus datgene wat de klant of bezoeker van FlakkeeNet voorge schoteld krijgt, zal vanuit het nieuwe onderkomen ook sterk vemieuwd en bre der worden. Van één van de nieuwe initiatieven werd tijdens de open dag een tipje van de sluier opgelicht. Een uiterst moderne internetsite, speciaal voor het eiland Goeree-Overflak kee. In eerste instantie gericht op actuele informatievoorziening, maar met als eind doel een compleet digitaal in kaart gebracht eiland, waarin allerlei communi catievormen zijn verwerkt en waarbij alle mogelijkheden van internet tot hun recht komen. Bijna lastig uit te leggen, omdat het onvoorstelbaar (leuk) is, wat er allemaal mee kan. En binnen enkele maanden toe gankelijk voor iedereen met een internet pc. FlakkeeNet verwacht binnen een jaar dagelijks duizenden bezoekers te trekken, die op de site winkelen, chatten (met elkaar praten via internet), spelletjes doen, elkaar 'ontmoeten' en zich op de hoogte stellen van last-minute nieuws. En dat is nog maar één van de ambitieuze plannen. Aan alle inwoners van de gemeente Dirksland, Het ligt in de bedoeling om aanstaande woensdagavond 31 mei in de dorpen Dirks land, Herkingen en Melissant een actie te houden voor de getroffenen in Enschede. Uw financiële gift, die zij zeer op prijs stel len, wordt deze avond opgehaald door enthousiaste collectanten onder begeleiding van de vrijwillige brandweer. Zij stellen zich deze avond spontaan beschikbaar en daarom vragen wij ook om uw medewer king, en stel hen niet teleur. Voor meer informatie en eventueel aanmel den van nog enkele collectanten kunt u con tact opnemen met Danielle Jelier, tel. 0187- 602721. P.S. Bent u op die avond verhinderd uw bij drage af te staan, dan kunt u ook uw gift overmaken op giro 777 t.a.v. Nationaal Rampenfonds Den Haag, onder vermelding van Enschede. OUDDORP - Vrijdag 2 juni, 14.00 uur ds. A.M. den Boer (huwelijksbevestiging bmidspaar Bezuijen-Struijk). STAD A/H HARINGVLIET - Woensdag avond 31 mei, 19.30 uur, ds. G.J. Baan, Lisse (Hemelvaartsdienst, dus niet op donderdag!) MELISSANT - Woensdagavond 31 mei, 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk (Hemel vaartsdienst) -13- Jan Hankes scheen ditmaal echter niet geheel op zijn gemak te zijn. Telkens keek hij door het raam naar de lucht, waar de laaghangende wolken met toenemende vaart voorbij dreven, voortgezweept door de steeds in kracht toenemende wind. Eerst sloeg niemand eigenlijk acht op de onmst van Hankes, maar eindelijk viel het Bart toch op, dat zijn vriend ongewoon beweeglijk was, en eigenlijk weinig belangstelling toonde in het gesprek, wat niet zijn gewoonte was; doorgaans ontging hem niets. "Wel Hankes, wat mankeert je toch; het lijkt wel of je op een spel- denkussen zit; dat is nu al de derde of vierde keer, dat je naar de lucht gaat kijken, sinds we hier zitten. Wat zie je toch?" Hanneke en haar moeder moesten lachen om de uitval van Bart Woensel, maar Jan Hankes lachte niet, en met de lange, magere vin ger naar de lucht wijzend, zei hij op ernstige toon: "Wat ik zie, Bart? Nou het bevalt mij niet erg, dat de wind door het Zuiden heen is en breder loopt..." Het werd een ogenblik stil onder de schouw, en toen een stormvlaag door de schoorsteen bulderde, zodat de vlammentongen in de haard vèr uitschoten, keken allen Jan Hankes aan, en Bart Woensel, die nog veel meer te vertellen had en uit de aard der zaak gaarne zag, dat men naar hem luisterde, voegde zijn vriend enigszins korzelig toe: "Vind je dat zo erg. Jan, dat de wind gaat mimen? Mij dunkt, dat er dan kans is, dat de lucht schoon waait". "Ik zal je eens wat zeggen, mensen", sprak Jan Hankes. "Als ik mij niet vergis, ben ik de oudste van ons allen hier, doch bij mijn heuge nis heb ik nog nooit zo'n vochtige zomer en natte, stormachtige win ter beleefd als ditmaal. En het schijnt nog maar niet op te houden met waaien en regenen". "Nou begrijp ik, waar je heen wilt. Jan", sprak Woensel, "maar het heeft wel eens meer lang achter elkaar gewaaid en geregend, lest heugt best. De zou nog maar geen muizenissen in het hoofd gaan halen, het is wel niet aangenaam, maar de oogst is toch binnen". "Je schijnt niet te begrijpen, wat ik eigenlijk bedoel", vervolgde Hankes hoofdschuddend, "nou, dan zal ik je eens ronduit zeggen, dat Lk bang begin te worden voor de dijken. Er is buiten geweldig veel water voor de wal en nu de wind naar 't Noord-Westen begint te lopen, zal er maar weinig water temgvloeien met de eb. Als daama de vloed opkomt en de Noord-Wester storm jaagt de golven tegen de doorweekte, papperige dijken, dan - dan - nu dan moge God ons genadig zijn". Jan Hankes sprong op van zijn stoel en hep naar het raam, en toen hij opnieuw een blik had geworpen op de steeds zwarter en wilder wor dende lucht, wendde hij zich om en zei kortaf: "De ga naar huis, Woensel, hoor de wind eens te keer gaan!" "Maar kerel, wat mankeert je toch, je zit als' een kraai onheil te kras sen, en niet alleen, dat je jezelf bang maakt, maar ook de vrouwen worden angstig; het is toch warempel wel eens meer hoog water geweest, en zware regenval is in ons kikkerland toch ook geen zeld- zaaniheid!" Toen Bart dit op een verstoorde toon Jan Hankes had toegevoegd, keerde hij zich tot de boer van de Guilerhof met de woorden: "Zeg ook eens wat. Van Gullen, misschien kun jij het hem beter aan zijn verstand brengen, dat hij zich bang maakt voor niets". Met vragende blikken keken Hanneke en haar moeder gelijktijdig naar de boer, terwijl ze wachtten, wat hij zeggen zou. Slechts even had de boer de zwarte wenkbrauwen gefronst, toen Hankes sprak van de Noordwesterstorm, die straks de golven tegen de doorweekte dijk zou jagen, maar dat werd door niemand opgemerkt en op de mstige, zekere toon, hem eigen, gaf hij thans als zijn mening te kennen: "Alles is mogelijk, dus natuurlijk ook, dat een dijk de drang van wind en water niet kan weerstaan en doorbreekt. Het is daar al precies het zelfde mee gesteld als met een hevige onweersbui in de zomer. De mensen, die er erg bang voor zijn, vrezen, dat zij elk ogenblik getrof fen zullen worden door de bliksem en die kans bestaat. Maar daarom is het nog geen reden om altijd het ergste te vrezen! Kijk eens, de wind loopt nu naar het Noord-Westen, doch als hij nog wat hoger oploopt naar het Noorden, dan is er niet de minste reden om ongerast te zijn voor de dijken". "Dat noem ik gezonde praat", sprak Bart Woensel op luide toon. "Maar als je met alle geweld gauw naar huis wilt, Hankes, zal ik aan stonds inspannen. Vóór we dat echter doen, wilde ik de zaak afhan delen, waarvoor we hier zijn gekomen". Of de woorden van de boer van de Guilerhof Hankes wat hadden gerastgesteld, of dat de zaak, waarop Bart doelde, hem na aan het hart lag, een feit was, dat Hankes zich weer liet neervallen in zijn stoel met de opmerking, dat de zaken dan maar zo gauw mogelijk hun beslag moesten krijgen. Buiten loeide de stormwind en mkte en schudde aan deur en venster- luiken, huilde in de schoorsteen en deed de vonken opspatten in de haard. Doch blijkbaar had ook Hankes er geen erg meer in, zó had de handelsgeest hem te pakken. "Daar komt Gerrit Gravels op het huis aan", zei Hanneke opeens, "en hij heeft een opgeschoten jongen bij zich". Het volgende ogenblik reeds klonken een paar forse tikken op de bui tendeur en aanstonds sprong Hanneke op en liep naar voren om open te doen, nie.uwsgierig, wat de bouwknecht had te zeggen; Gerrit kwam nooit zonder bepaalde reden aan de deur. Een ogenblik later trad hij binnen, gevolgd door Hanneke, waar allen hem vragend aankeken, en Bart Woensel niet alleen vragend, doch ook verstoord, omdat deze onderbreking hem allesbehalve welkom was. Doch Gerrit sloeg niet het minst acht op de boer van Hoomlust, maar zich tot Hankes richtende, voegde hij deze toe: "Baas Hankes, er is een knechtje van je om je te spreken, hij is door je vrouw gezonden'; en toen de veekoper dadelijk meeging naar bui ten, zei Woensel korzelig: "Gravels, wil je maar vast mijn karretje inspannen, ik denk, dat de vrouw van Hankes ook al bang is voor nat te voeten, en nu zal de man toch niet meer te houden zijn". "De zal er voor zorgen", antwoordde de bouwknecht en nog vóór hij goed en wel de huiskamer uit was, kwam Hankes weer binnenlopen. Zijn mager, benig gelaat zag een tintje bleker dan daarstraks en hij sprak op enigszins gejaagde toon: "Mijn vrouw stuurde me een boodschap, of ik dadelijk naar huis wil de komen; een koopman uit Elburg, die de Weerdshoogte en de Kerk dijk langs gekomen was, vertelde haar, dat het water daar reeds boven tegen de buitendijken staat en dat er, als het niet gauw ten goede ver andert, met het opzetten van de vloed gevaar bestaat voor doorbraak en overstroming". "Jij en je vrouw bent een paar bange wezels", mopperde Bart; doch hij scheen toch ook wel wat onmstig te worden, en maakte aanstalten om op te stappen. Bij de deur wendde hij zich nog tot de boer met de woorden: "De beesten zijn dus gekocht. Van Gullen, en wat de klepper betreft, hoger dan mijn laatste bod kan ik niet gaan, en ik vraag je voor het laatst, of de koop gesloten is, ja of neen?" Tegelijkertijd stak hij zijn rechterhand uit om de koop te bezegelen, doch Van Gullen sloeg niet toe en antwoordde met ijzige spot: '"k Zie hem nog liever kopje onder gaan, dan het prachtdier voor zulk een spotprijs te verkopen; dit is mijn laatste woord". "Dan vertrek ik. Van Gullen", zei de boer van Hoomlust, en op em- stiger toon dan men van de luchthartige man gewoon was, voegde hij er aan toe: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5