Havendag in teken van 'Veiligheid' en 'Menlieerse in vroeger jaren' Ooitgensplaat in vroeger tijden, deel 4 yjmVEEIIWïï?^ IB w. Actie voor Enschede Indrukwekkende natuur langs het water: Korendijkse Slikken en Dintelse Gorzen 'een EIIAIIDEtl-niEUVS Feestelijke viering 'Dag voor het Leven' door VBOK OlgjIÖl tel.(0187)49 23 84 PAGINA 9 VRIJDAG 26 MEI 2000 De 19e editie van de Havendag in Middelliarnis, op zaterdag 3 juni 2000, zal in het teiien staan van twee thema's, namelijk 'Hulpverlening en veiligheid' en 'Menheerse in vroeger jaren'. Hulpverlening en veiligheid Voor het thema 'Hulpverlening en Veilig heid' zullen een groot aantal hulpverleners aanwezig zijn. Op het Spuiplein zullen deze dag een aantal demonstraties worden gege ven. Om 14.00 en 16.00 uur zal er een groot scheepse hulpverleningsdemonstratie plaatsvinden. Uit een voertuig zullen door leden van de vrijwillige brandweer van Mid- delhamis een tweetal Lotusslachtoffers wor den bevrijd, die op deskundige wijze zullen worden afgevoerd in een ambulance. Aan deze demo werken tevens de ANWB, takel- bedrijf Donkersloot en personeel van de technische ongevallendienst van de regiopo litie Rotterdam-Rijnmond mee. De firma Ecoloss is aanwezig met infomate- riaal omtrent het ruimen van olie en overige afvalstoffen na aanrijdingen etc, dit in het kader van 'na 112 komt ecoloss' Voorts is het Isgo aanwezig met voorlichting over de projecten 'duurzaam veilig' en 'handhaving'; dit in samenwerking met de verkeerspolitie Rotterdam-Rijnmond, welke onder andere met een radarauto op het Spui plein komt te staan. Op het Spuiplein zullen om 11.30, 13.30 en 15.30 uur spectaculaire demonstraties wor den gegeven op het gebied van brandpreven tie. Deze demonstraties worden gegeven door dhr. C. Kraaijenhagen, een beroeps brandweerman uit Utrecht die onder andere bekend is door zijn optredens op de wereld havendagen te Rotterdam. Voor de jeugd worden er vanaf de hoek Voorstraat/Nieuwstraat/Kade door manege Oostmoer gratis rondritten met paard en huifkar verzorgd. Tevens is er op het Spui plein een springkussen aanwezig. Door de Formido Middelharnis zullen er rookmelders etc. te koop worden aangebo den. Verder is er ook een stand van Hans Meijer Advies met info over onder andere (brand) verzekeringen De banenwinkel van de Koninklijke Land macht uit Rotterdam zal ook aanwezig zijn. Door hen wordt een mobiele klimwand van 6 bij 6 meter meegebracht; onder begelei ding van ervaren instructeurs kan er door liefhebbers gratis geklommen worden op het Spuiplein. De landmacht komt naar Middel harnis om op deze manier nieuw persone^i te werven. Op de 28 meter lange zeilclipper 'De Nooit- gedacht' wordt deze dag open huis gehou den. Het schip ligt afgemeerd aan de steiger ter hoogte van hotel De Haven aan het Vin- gerling. Op het gebied van met name hang- en sluit werk is P. van Duuren security aanwezig met een stand. Deze geeft in samenwerking met de politie Goeree-Overflakkee gratis advies en informatie, met betrekking tot het politiekeurmerk veilig wonen, over veilig heid van de woning en omgeving. Menheerse in vroeger jaren In het kader van het thema 'Menheerse in vroeger jaren' start om ca. 13.00 uur vanaf het industrieteiTein een rondrit van oude tractoren door het centrum van Middelharnis naar de West Havendijk (achter de Wilhel- minabrug), waar deze voertuigen, alsmede oude stationaire motoren, tot 16.30 uur te bezichtigen zijn. Ter hoogte van de Wilhelminabrug liggen acht oude sleepbootjes in de haven van Mid delharnis, waarop het publiek gratis kan meevaren en deelnemen aan een prijsvraag. Deze prijsvraag bestaat uit 10 vragen; de antwoorden kunnen worden ingevuld op het bij de sleepboten verkrijgbare formulier, wat vervolgens ingeleverd kan worden bij het ANWBA^VV kantoor aan het Vingeriing te Middelharnis. De prijswinnaars krijgen later bericht. Tevens zijn er deze dag diverse oude ambachten te bewonderen, waaronder een palingroker en een nettenboeter. Ook is er materiaal van het streekmuseum uit Som- melsdijk te bezichtigen op het Spuiplein. Op het Diekhuusplein zal 's middags het ensemble Eeuwkant aanwezig zijn met kle derdracht en sieraden van rond 1900. Door Pau Heerschap zal er een voordracht in dia lect worden gehouden en .ook is er een gedeelte van de musical 'Meestove onver wacht' te bewonderen. Door de middenstandsvereniging Middel harnis wordt er in het kader van het thema een etalagewedstrijd gehouden. De winnaar hiervan krijgt een oorkonde, welke uitge reikt zal worden door de klepperman. Diver se ondernemers en hun personeel zullen deze dag gekleed zijn in klederdracht. Overige activiteiten Naast de activiteiten in het kader van de twee thema's zijn er ook nog een aantal 'losse' activiteiten, namelijk jeugdviswedstrijd /demo in het havenkanaal door hengelver eniging De Krammer, vrijmarkt op de Spuistraat, braderie, muziekoptreden van onder andere Sempre Crescendo op een podiumwagen op het Diekhuusplein, jeugd- spelen, GGD met Islandhopper, rondvaarten met de muiderbitter, caravan ihet oldtimer met activiteit voor de jeugd (georganiseerd door de ABN/AMRO bank) en aankomst van lopers van de Roparun onder muzikale begeleiding van 'De Roffels'. Geen vuurwerk op de Havendag De Stichting Evenementen Middelharnis heeft besloten om de Havendag niet te besluiten met het gebruikelijke vuurwerk. Het lijkt hen na de verschrikkelijke ramp in Enschede, alsmede uit piëteit met de slacht offers, niet verstandig om dit onderdeel doorgang te verlenen. Aan alle inwoners van de gemeente Dirksland, Het ligt in de bedoeling om aanstaande woensdagavond 31 mei in de dorpen Dirks land, Herkingen en Melissant een actie te houden voor de getroffenen in Enschede. Uw financiële gift, die zij zeer op prijs stel len, wordt deze avond opgehaald door enthousiaste collectanten onder begeleiding van de vrijwillige brandweer. Zij stellen zich deze avond spontaan beschikbaar en daarom vragen wij ook om uw medewer king, en stel hen niet teleur. Voor meer informatie en eventueel aanmel den van nog enkele collectanten kunt u con tact opnemen met Danielle Jelier, tel. 0187- 602721. P.S. Bent u op die avond verhinderd uw bij drage af te staan, dan kunt u ook uw gift overmaken op giro 777 t.a.v. Nationaal Rampenfonds Den Haag, onder vermelding van Enschede. Langs het Haringvliet en het Krammer Volkerak, twee belangrijke waterwegen, liggen indrukwekkende natuurgebieden: de Korendijkse Slikken en de Dintelse Gorzen. Natuurmonumenten laat u graag intensief kennismaken met deze natuur gebieden door het organiseren van och tend- en dagexcursies: door de gebieden dwalen, onder leiding van een boswach ter. De eerste excursie vindt plaats op zaterdag 3 juni in de Dintelse Gorzen. Dintelse Gorzen: veranderende natuur Zaterdag 3 juni (ochtendexcursie) kunt u mee wandelen door de Dintelse Gorzen. De excursie start om 9.30 uur en duurt tot ca. 12.30 uur. U gaat op stap met de boswachter om een stuk natuur in ontwikkeling te zien. Het gaat om een wandeling door een gebied met een oppervlakte van maar liefst 540 ha., waar tal van vogels broeden. In april 1987 werd de Philipsdam - een onderdeel van de Delta werken - gesloten. Daardoor viel in het gebied van de Krammer-Volkerak in één keer de getijdenwerking weg, maar oók de toevoer van zout water vanuit de zeearmen werd gestopt. Door die abrupte veranderin gen kreeg de natuur in het gebied een enor me schok te verwerken. In de loop der jaren heeft de natuur zich aangepast. Nu is er een bijzondere mengeling van zout- en zoetmin- nende planten te vinden; het Krammer Vol kerak is zoet, maar de buitendijkse gebieden zijn vaak nog zout. De diversiteit aan plan tengroei heeft ook effect op de vogels die hier voorkomen. Een bezoek aan de vogel- kijkhut staat dan ook zeker op het program ma. De boswachter kan boeiend vertellen over de verschillende soorten planten en vogels, die in het gebied voorkomen. Kom gerust met uw vragen! De Dintelse Gorzen is op veel plaatsen diep ingesneden door vroegere kreekbeddingen. Kinderen kunnen hier heer lijk hellinkje op - heilinkje af hollen, maar iedere deelnemer aan de excursie moet er rekening mee houden dat het in de kreek beddingen wel behoorlijk nat kan zijn. Zo'n 80 runderen en 70 pony's, die wij onver wachts tegen kunnen komen, houden het natuurgebied door hun begrazing open. Korendijkse Slikken Zaterdag 17 juni, om 9.30 uur, start de dag- excursie door de Korendijkse Slikken, die tot ca. 16.30 uur duurt. Vereniging Natuur monumenten organiseert slechts enkele excursies per jaar in dit gebied, dus laat die kans niet voorbijgaan! De Korendijkse Slikken aan het Haringvliet stonden tot 1970 nog onder invloed van eb en vloed en kenden daarmee alleen een zout- watermilieu. Door de aanleg van de sluizen verdween het getij en het water verzoette. Nu zijn er nog steeds enkele zoutminnende planten te vinden. Het rustige water tussen de dijk en de beschermde oevers is een waar vogelparadijs. Een groot deel van het gebied is in gebruik als weiland, waar tal van weidevogels broe den. Zo'n 100 ha wordt extensief begraasd, waardoor het begroeid is geraakt met riet, ruigte, stmweel en bos. Wilt u mee? Wie mee wil met een van de excursies moet zich van tevoren aanmelden bij de boswach ter, tel, 0167-502970. De wandelingen star ten om 9.30 uur. Vertrekpunt Dintelse Gor zen: bij het sluisje in Benedensas, aan de monding van de Steenbergse Vliet (tussen Dinteloord en Steenbergen). Vertrekpunt Korendijkse Slikken: aan het eind van de Groeneweg in Goudswaard. Vergeet uw ver rekijker niet! Kosten: voor leden van Natuurmonumenten gratis, niet-leden betalen 10,- voor een dagexcursie en 5,- voor een ochtendexcur sie, kinderen t/m 12 jaar 2,- of 1,-. Kom een dag meegenieten! U bent van harte welkom! De VBOK-werkgroep 'Goeree-Over flakkee' doet mee aan de viering van de dag voor het Leven. Zij staat op woensdag 31 mei met een stand op de weekmarkt te Sommelsdijk onder het motto 'De VBOK ziet kleur in het leven'. De opbrengst komt ten goede aan het VBOK-werk. Al enige jaren wordt in een aantal landen de 'Dag voor het Leven' gevierd. De VBOK zet zich in voor de bescherming van het onge boren leven vanaf de conceptie. Zij doet dit door hulp te bieden aan ongewenst zwange re vrouwen, aan ouders die (mogelijk) een kind met een handicap verwachten, vrouwen die problemen hebben met het verwerken van een abortus provocatus en vrouwen die problemen hebben met het verwerken van een miskraam. Daarnaast geeft zij voorlich ting op scholen en verenigingen over de ont wikkelingen van de ongeboren mens. Ruim 1.200 opgeleide VBOK-vrijwilhgers gaan op 27 mei en de week daarvoor en daar na de 'Dag voor het Leven' op een aantal plaatsen in Nederland vieren. De vraag om hulp en om voorlichtingslessen bij de VBOK neemt nog steeds toe. Onze samenleving wordt in toenemende mate een multiculturele samenleving. Binnen diverse allochtone groeperingen is er veel nood, 25% van de hulpvraagsters is van allochtone afkomst. De VBOK wil aan die toenemende vraag om hulp blijven beantwoorden, onder andere door de hulplijn 0800-0730 in stand te houden. Daarom zal de 'Dag voor het Leven' dit jaar - evenals vorig jaar - worden gevierd onder het motto 'De VBOK ziet kleur in het leven'. Wilt u daar ook aan meewerken? Bezoek dan onze infoiTnatie- en verkoopstand op 31 mei te Sommelsdijk, of stort een gift op RABO 352202599, of wordt lid! Secretaresse werkgroep: A. Keijzer-Faasse, Halsjuk 52, 3245 DB, Sommelsdijk, tel. 0187-483592. Meer informatie bij het lande lijk dienstencentmm van de VBOK, afdeling vrijwilligerswerk, tel. 033-4605070. Op 1 juli, tijdens de 'Oeltgendagen', zal er na ruim 9 jaar weer een nieuw deeltje van 'Ooitgensplaat in vroeger tijden' verschijnen. De uitgever is 'Deboektant' uit Oostvoorne, die het boekje presenteert in de bekende vierkante vorm, zodat zowel de foto's als de letters gro ter afgedrukt kunnen worden. De meeste foto's in het boekje zijn van na de oorlog tot de jaren zeventig. Deel 1 en 2 zijn helemaal uitver kocht, alleen van het derde deel zijn nog enkele exemplaren te koop. Met de bereidwillige medewerking van Nel Hokke Ld. hebben we nóg heel wat foto's opgedaan, zodat er wellicht in de toekomst een vijfde deeltje is te realiseren. We zijn bij veel mensen geweest voor foto's, namen en andere gege vens, maar wij denken dat er nog heel wat foto's van Ooitgensplaat bij de mensen zitten die wellicht een plaatsje in een fotoboek verdie nen. Dus mensen, denkt u nog iets bijzonders te bezitten, geef Nel of ondergetekende een seintje en dan komen we even een praatje maken. We zoeken alle soorten foto's, zoals landschappen, dorpsge zichten, schoolfoto's, verenigings- en andere groepsfoto's. Familiefoto's zijn ook altijd welkom om bij stamboomonderzoek te gebruiken. Gooi ze a.u.b. niet weg (dit gebeurt maar al te vaak, bijv. na een sterfgeval of verhuizing), maar geef ze ons in bewaring zodat ze later in een fotoarchief geplaatst kunnen worden. Tracht wel de namen te achterhalen, zodat we ze eventueel bij de desbetreffende stamboomfamilie kunnen afdrukken. A. M. Remus Ameliastraat 14,4761 AC Zevenbergen Oostdijk 2 Middelharnis MAKELAABDIJ O.G- llGOEDEREEDE- -1 HAVENHOOFD, Haveneind 2 grote tuin. oe verd/ep/ng; vlieringzolder. gelegen t l..:!^^^o-«tfinenbergschuur, m^^m eS^o^^S:^"vraaflpriis: 530.000,00 KK. Ee" afspraak is snel gemaakt STELLENDAM, Molenkade 30 en tuin. Her en werkkast. ligbad en wastafel. K^'^"^- *^^T3hereikbaar met vlizotrap borders, gazon en ?e verd/ep/ng; bergzolder ber®'^" i^gde tuin met plantenoo Stellendam. vrddyi^__i----------- Minnaard Vastgoed Biedt aan. M- '"^°^'^^9-9--Pn- "'eataan: Nieuwe Tonge lO.G. Mr.lmanCaustraatl7, 3251 AP Stellendam. fax. 0187-491411 ^m enschltterer^^rrfgStu'^^''^^"-- bestrating, diverse tlSen 1 ''^'- V)jverparfij (totaal m^^y Prachtige Pri/s 629.000,-kk Euro 285.428,-k.k. ^WJ^^-' Tel. 0187-489133 Ti. '■^ffi 'SWONDS06-53 777anm rr ""«SAGE) fAX 0187-6817 55 V Je''(0187) 48 26 06 "o, .^°^C0I87)48 4M0 '■'^oote straat q'ite^,,"" i^;^^ veerde, grote en J.!? 9''^®®' Sereno- WONING meLrotT'^^^'-'^^'^'^'^DE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9