tiofnetenH Hout- en Bouwbond CNV laat gemeente meedelen in eeuwfeest Plaatse school maakt voortaan eigen electriciteit! LITI E (010)2741135 \>J ZAFIRA Een klap als van een raketinslag 'b7^^ (X-^cs .(/i/L MINNAARD K VASTGOED Flakkee zingt voor Enschede Politie 24-uurs telefoon: chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Visser Meubelen Demonstratie schoffelen in bieten gaat niet door wmt i"^ Visser Visser Garage Knöps B.V. Vrijdag 26 mei 2000 72e jaargang nr. 6908 Gas - Water - Warmte Hartelijk welkom in de showroom van in Sonunelsdijlc COMBI actief in beeld en geluid Middelharnis B.V. Op D.V. zaterdag 3 juni zal er in de Her vormde Kerk te Middelharnis een grote samenzangavond gehouden worden. Vele koren van Goeree-Overflakkee geven hun medewerking door deze samenzang te ondersteunen. Er zal een korte meditatie verzorgd worden door ds. Van Lingen uit Oude Tonge. Onze gastor- ganist deze avond is de bekende organist Michel de Wit, bekend van het Dirkslands Mannenkoor. Hij zal ons begeleiden bij de samenzang en ook enkele improvisaties ten gehore brengen. Tijdens deze avond zal er een collecte gehouden worden voor Enschede. De kerk is open vanaf 19.00 uur en de aan vang is om 19.30 uur. Jong en oud worden hartelijk uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. De toegang is gratis! De Hout- en Bouwbond CNV viert dit jaar haar eeuwfeest. Ter gelegenheid daarvan bieden de diverse CNV-afdelingen de gemeenschap cadeaus aan, waarvoor elke afdeling een budget van f 2500 ter beschikking kreeg gesteld. Afgelopen dinsdag bood de afdeling Overflakkee aan de Lagere Technische School in Middelharnis een cheque aan ter waarde van dat bedrag. Daarvoor waren die middag de heren Driesse en Van de Ketterij als afgevaardigden van de bond aanwezig op 'de tech' en mocht directeur Schlüter het symbolische bedrag uit hun handen in ontvangst nemen. Voor die f 2500 had de school imniddels al een besteding gevonden: de afscheidingsmuur tussen de hal en de aula van de school werden voorzien van vitrinekasten, welke inmiddels zijn ingericht met diverse hand- gereedschappen en met zilverblinkend gewonnen bekers. Bij zo'n overhandiging van een cheque aan een school behoren natuurlijk ook enkele leerlingen tot het decor. "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", merkte de heer Van de Ketterij daar bij op "en als CNV bond hopen we in de toekomst natuurlijk ook op jullie", zich daarbij richtend op het jeugdige viertal leer lingen. "De Hout- en Bouwbond CNV is een bond met ruim 52.000 leden verdeeld over bijna 400 afdelingen" vertelde Van de Ketterij. "Juist die afdelingen maken de bond bijzonder, want als één van de weinige vakbonden in ons land heeft de CNV een netwerk van plaatselijke besturen. Die vormen het eerste aanspreekpunt voor de leden. Dankzij deze afdelingsbe sturen is de bond hecht geworteld in de plaatselijke gemeen schap. De CNV-bond vindt het plaatselijke netwerk zo belang rijk dat die ook een plaats kregen in de jubileumfeestelijkhe- den. En daarmee brengt de bond tot uitdrukking dat ze midden in de plaatselijke gemeenschap staat". De Christelijke Basisschool 'de Hoeksteen' in Ooltgensplaat bedient met ingang van afgelopen dinsdagavond zichzelf van een gedeelte van haar eigen electriciteit. Daarom was het er dinsdagavond ook een beetje feest. Ouders en leerlingen waren aanwezig om getuige te zijn van de officiële inge bruikneming van de zonnepanelen op het dak van de school, die in moéten staan voor een deel van de eigen energievoorziening. Aan Peter Tieleman, één van de leerlingen uit groep 8, viel de eer te beurt om de offi ciële ingebruikneming te verrichten. Dat deed ie nadat hij eerst een daverend applaus in ontvangst mocht nemen van alle aanwezigen dinsdagavond. En dat uitgere kend hij de zonnepanelen in werking mocht stellen is natuurlijk ook niet zomaar.daar zit een verhaaltje aan vast! Toen de eilande- lijke windmolencoöperatie 'Deltawind' vorig jaar tien jaar bestond werden ter gele genheid daarvan meerdere wedstrijden uit geschreven. Eén van die wedstrijden was bedoeld voor de hogere groepen van de eilandelijke basisscholen. Een knutselwed- strijd was het die als thema had 'duurzame energie'. Welke leerling het meest originele ontwerp creëerde voor duurzame energie, die zou een prijs voor de héle school winnen: een hoofdprijs van f 10.000. Op de school in De Plaet waren ze best enthousiast voor deze wedstrijd, vertelde schooldirecteur Knoes- ter. Er werden allerlei plannen en ontwerpen gemaakt, er mislukten er ook een heleboel maar er waren ook enkele leerlingen die vol hielden. Eén van die leerlingen is Peter Tie leman. En zijn werkstuk, zijn ontwerp, werd het winnende en die was goed voor een foto- voltaïsche zonnepaneel op het dak van de Plaatse school, met een daaraan verbonden weerstation! Het ontwerp van Peter is een 'windbrug' Een ophaalbrug die aan de bovenkant van eep in de breedte en horizontaal gemonteer de as is voorzien. Van deze as gaan kabels - of kettingen - naar het ophaalbare bruggen- dek. Aan de as heeft Peter ook een verticaal gemonteerd schoepenrad bevestigd. Als dan de wind gaat waaien worden het rad, en daardoor ook de as met kabels, aan het draai en gebracht én gaat de brug omhoog! Heel vemuftig vond Deltawind dit ontwerp en zo sleepte Peter Tieleman een pracht prijs in de wacht voor 'zijn' school! En dat is het ver haaltje dat erachter zit waarom juist déze leerling afgelopen dinsdagavond op school de officiële ingebruikneming mocht verrich ten. Dat deed ie door op een computer de 'Entertoets' in te drukken - veel eenvoudi ger dan het bedenken van een 'duurzaam energieproject'. Met behulp van het zonnepaneel op het dak van de school kan zonlicht worden omgezet in electriciteit. De school gebruikt die om daarmee haar eigen gebouw te verlichten of apparatuur mee te gebruiken. Het zonnep aneel is gekoppeld aan een weerstation en de computer waarop Peter de hele zaak in wer- Met auto van de weg ACHTHUIZEN - Een 48-jarige automobi- hst uit Middelharnis raakte donderdagmor gen rond half twee met z'n auto op de Pro- vincialeweg N59, bij Achthuizen, van de weg. Als gevolg van aquaplaning werd z'n auto onbestuurbaar en belandde de auto mobilist in een greppel. Na onderzoek bleek de man niet gewond te zijn. Inbraak in woning MIDDELHARNIS - Donderdagmorgen kort na vijf uur ontdekte een bewoner van de Prins Hendrikstraat dat onbekenden in zijn woning, waarbij de voordeur niet op het nachtslot zat, hadden ingebroken. Uit de woning werden twee portemonnees, met daarin enkele tientjes en twee bank- pasjes, alsmede een zakbijbel weggeno men. De demonstratie 'schoffelen in bieten', die op donderdag 25 mei a.s. door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflak kee georganiseerd zou worden, gaat niet door in verband met het niet beschikbaar zijn van de Steketee vingerwieder en ook gezien de weersomstandigheden. Hopelijk kunnen we u dit volgend jaar laten zien. Onze excu ses voor dit ongemak! Peter Tieleman met zijn windbrug tegen de achtergrond van een zonnepaneel. king stelde. Meester Knoester zei het ontzet tend leuk te vinden om te zien hoe ze nu op school hun eigen electriciteit op kunnen wekken. "Soms kan het zelfs gebeuren dat de electriciteitsmeter van de school achteruit gaat lopen!" Het onderwerp 'duurzame ener gie' is opgenomen is het lesprogramma, ook het weerstation wordt mede gebruikt voor lesdoeleinden. De feestelijke dinsdagavond in 'de Hoek steen' was zo ook de afsluiting van een themadag over duurzame energie. Een them- Wijziging openingstijden politiebureaus De openingstijden van de basiseenheidbu- reaus in het district De Eilanden zijn met ingang van het afgelopen weekeinde gewijzigd. Het bureau Middelharnis is voortaan geo pend voor het publiek - voor onder meer vragen en adviezen - van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De bureaus Spijkenisse en Hellevoetsluis zijn geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Op zondagen zijn de bureaus in Middelharnis, Spijkenisse en Hellevoetsluis voor het publiek gesloten. In noodgevallen blijft de politie natuurlijk, als elke seconde telt, bereikbaar via het alarmnummer 112. Snelkraak garagebedrijf STAD AAN 'T HARINGVLIET - Dins dagavond rond half één werd door onbe kenden een snelkraak gepleegd bij een garagebedrijf aan de Molendijk. Onbeken den hadden er ingebroken en waren er ver volgens met een bestelbus, waarachter een aanhangwagen was gekoppeld, door een gesloten roldeur van de garage weggere den. Rond één uur werd door een getuige gemeld dat er op de Lageweg in Den Bom mel een aanhangwagen uiterst gevaarlijk geparkeerd stond in de berm. Na onder zoek bleek de aanhangwagen afkomstig te zijn van de snelkraak. De bestelbus werd, ondanks een zoekactie, niet meer gevon den. Als gevolg van de snelkraak ontstond bij het garagebedrijf aanzienlijke schade. Autokraak OUDE TONGE - Een 33-jarige inwoner van Oude Tonge deed maandagmiddag aan gifte van inbraak in z'n auto. Men had een achterruitje van zijn eigendom ingedrukt en vervolgens een GSM, een hoedenplank en een spijkerjasje gestolen. adag waarbij ook Deltawind op school aan wezig was. Bestuurslid zonne-energie Meijer van Deltawind gaf tekst en uideg aan de kinderen over de werking van een zon nepaneel. Meijer benadrukt het belang om kinderen nu al in aanraking te brengen met duurzame energie en energiebesparing. "Zij zijn tenslotte de generatie die nog een leven voor energieconsumptie voor zich hebben. Wanneer we ze nu al bewust maken, levert dat de grootste besparing op die mogelijk is!" 4> Zaterdag 27 mei draaien we de film 'Nobo dy's Child' in 'de Hoeksteen' te Middelhar nis. Een Amerikaans echtpaar adopteert een Roemeens kindje en wordt geconfronteerd met de schrijnende toestanden in de kinder tehuizen. Een indrukwekkende film! De kosten voor deze avond zijn 2,50 per persoon. 'De Hoeksteen' is vanaf 19.30 uur open en we beginnen om 20.00 uur met de opening. Na de film kun je nog wat biljarten of gewoon gezellig napraten. Tot zaterdag! BARENDRECHT TEL 0180 - 642111 MIDDELHARNIS «TEL0187-617300 Nieuw van Opel: voor auPorjJdeM mt plezier i t Met een klap als van een raketinslag raakte Ensctiede op zaterdag 13 mei blijvend 'ver minkt'. Na zo'n ramp wordt het immers nooit weer zoals tiet was. In het bijzonder, niet voor hen die geliefden hebben te betreuren, maar ook niet voor diegenen die plotseling beroofd raak ten van alles wat bond met het verleden. Je zult maar ineens alles kwijt zijn, je brieven, je foto 's, dat ene schilderijtje. Er zullen lezers op "Het Eiland" zijn die nog al te goed weten wat dat betekent Even is er de gedachte: Moet daarover nu nog geschreven worden? Enschede is immers alweer zo lang terug. Andere zaken in het wereldnieuws vragen de aandacht Toch zijn er nog geen veertien dagen verstreken sinds S.E.Fireworks explodeerde. De indringende beelden zijn verdrongen, we hebben een steen tje bijgedragen in het lenigen van de nood en keren terug naar de orde van de dag. Constante dreiging Zo gaat dat Gelukkig kan het ook zo gaan. Toen de fabriek ontploft was, werden al gauw experts aan het woord gelaten. Die wisten te vertellen dat het gebeurde te vergelijken is met de inslag van een flinke raket Je moetje dat eens voor stellen. In oorlogsgebied - bijvoorbeeld in de Balkan tijdens de NAVO-acties - leven mensen onder de constante dreiging van steeds weer zo'n slag. Hiermee is alleen maar de situatie getekend en wordt geen politiek oordeel uitge sproken. Feit is dat wat in Enschede menselij kerwijs gesproken maar één keer kon gebeuren (en dan nog onverwacht) daar elk ogenblik aan de orde kan zijn. En dan wéét je ook nog dat het komt Woorden schieten te kort om die angst aanjagende wetenschap te schetsen. Wat dat betreft geeft Enschede ons te denken over en te bidden om vrede. De vergelijking met de inslag van een raket van een flinke omvang geeft meer te denken. Wat een voorrecht was het dat het op een zaterdag gebeurde, een warme zaterdag. Met regenach tig weer waren er ongetwijfeld meer mensen thuis gebleven en waren er meer ramen geslo ten geweest Het heeft geen zin te speculeren wat dan de gevolgen zouden geweest zijn, opmerken mogen we het wel. Lessen De lessen die met de Bijlmerramp (en de nasleep daarvan) waren opgedaan hebben hun effect gehad. Binnen anderhalve week zijn de aantallen van de slachtoffers bekend, is het ter rein helemaal onderzocht en is - voor zover mogelijk - het herstel ingezet En - niet het minst belangrijk - er is een onafhankelijk onder zoek gestart. Ook hierbij moet weer een kanttekening worden gemaakt. Geen rampgeval is vergelijkbaar met wat reeds eerder gebeurde. Als, het in Enschede zoveel beter ging dan in Amsterdam, is dat ook te danken aan veel meer factoren dan alleen ervaringen. Dat ondanks dit alles toch ook kritiek klinkt dat er ongetwijfeld essentiële zaken over het hoofd werden gezien, is logisch. Aan de ene kant is er een lokale overheid die op het onver wachts het gehele apparaat onder druk gezet ziet Aan de andere kant is er de bevolking met een kern van getroffenen, die alleen maar drin gende vragen heeft. "Hoe kon dit gebeuren? Wanneer heb ik zekerheid 'over de lijst van ver misten? Wanneer kunnen de mensen naar huis? Hoe wordt de schade afgewikkeld?" Tussen de twee partijen bewegen zich de media. Die heb ben bijna intuïtief een 'voorkeur' voor de gedu peerde partij de bewoners. Dat maakt het voor de overheid nog moeilijker, omdat misgedrag of feilen ogenblikkelijk wordt uitvergroot Antwoorden De antwoorden op tal van deze vragen zullen van belang zijn voor andere gemeenten. Zeker weten dat op elk gemeentehuis allang is nage gaan welke eventuele gevaarlijke vestigingen er binnen de eigen grenzen zijn. Rampenplannen zullen getoetst worden. Wellicht wordt het ver gunningenbeleid nog eens tegen het licht gehouden. Daarbij is er overigens de weten schap dat situaties als deze in wezen niet kun nen worden geoefend. Je bent alleen maar zo goed mogelijk voorbereid op. Even had Enschede - terecht - een enorme impact Iedereen had het er over Het was een plotselinge draaikolk aan het oppervlak van het stille water van ons polderslootje. Zoals de ziek te van Prins Bernhard in die week een rimpeling veroorzaakte. Als je dat zo bekijkt zie je pas hoe relatief probleemloos de samenleving is. Ook dat Natuurlijk is er veel om zich druk over te maken. Maar nog meer om dankbaar voor te zijn. Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSAGE) ('S AVONDS 06 53 777 800) TEL. 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187 - 6817 55 I uur fotoservice 0>J(IKt^ WènMol 35 M lOlin 6)1612 (n 6!3734 IB»!'Mniship Hcgnotm 171M (Oil II «UOO Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee -o ■ffifH KB REGISTERACCOUNTANTS nu in onze stiowroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1