In Memoriam: 06-53 83 59 22 (1910-2000) Vogels kijken op de Slikken van Voorne TECHNISCH-ADMINISTRATIEF MEDEWERKER www.devogel.nl all-round timmerman leerling timmerman 7.98 1.79 1.98 1.49 0.99 1.29 MAASKANT SHIPYARDS EIIAIIDEtt-IIIEUWS yeilig vlees, een schone zaak! Kwaliteits Controle Runderen Deze week extra voordelig 1 kilo VARKENSROLLADE 8.98 1 kilo VARKENSLAPPEN8.98 ikrio VERSE LEVER 2.98 BOERENGEHAKT9.98 SHOARMAVLEES 500 gram 7.49 GEVULDE VARKENSFILET Malse KIPSNITSELS KIPGRILWORST GEBRADEN GEHAKT SMEERLEVERWORST SELDERIESALADE PAGINA 4 DINSDAG 23 MEI 2000 Zaterdag 5 februari 2000 werd op de nieuwe begraafplaats aan de Staak- weg in Dirksland Maart Olivier be graven. Ten grave gedragen door zijn kleinzonen, vond deze markante Dirkslander zijn laatste rustplaats in de hem zo dierbare grond van de pol der Dirksland. Op 31 januari ging een geliefde vader en opa heen. Op die dag ontviel Dirksland en omstre ken een beminnelijk mens. Kwam er ten lange leste een eind aan een leven van bijna negen decennia- gister zou Pa 90 geworden zijn! Een zéér arbeidzaam leven- en dat is nog zwak uitgedrukt- heeft hij gekend als tim merman, muzikant, tuinierder, jutter, vader en opa. Naar Flakkee 'Tummerman' Hobby's Amicitia Geldershof BEGRAAFPLAATS ROUW Zaterdag 27 mei organiseert het Zuid-Hol lands Landschap een vogelkijkexcursie naar het vogelrustgebied de Shkken van Voorne bij Oostvoorne. Met behulp van een telescoop zal de gids u wegwijs maken in de vogelrijk dom van dit gebied. Stellendam - Bruinisse scheepswerven - machinefabrieken - dokken - reparatie - lierenbouw MAASKANT SHIPYARDS is een gerenommeerd bedrijf, dat zich toelegt op de bouw en reparatie van voornamelijl< visserijschepen en machinebouw. In onze vestigingen te Stellendam en Bruinisse is plaats voor een: Voor deze functie zoeken wij een accuraat persoon (ca. 25 jaar) met enige administratieve ervaring. Opleiding: M.E.A.O. of M.T.S. (werktuigbouw) De werkzaamheden omvatten o.a. - het opstellen van eenvoudige begrotingen - het administratief bijhouden van projecten - het in overleg met de projectleider opmaken van verkoopfacturen - onder leiding van projectleiders werkvoorbereiders plaatsen van inkooporders - alle voorkomende werkzaamheden op de administratie. Voor deze functie is het vereist dat men beschikt over goede contactuele eigenschappen, goede mondelinge en schriftelijke beheersing van de Nederlandse en Engelse taal. Salariëring afhankelijk van opleiding ervaring. Uw schriftelijke reactie met curriculum vitae zien wij graag vóór 31 mei 2000 tegemoet. financiële site voor Goeree-Overflakkee Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Bouw- en Handelsonderneming Van der Klooster Goedereede Provlncialeweg 12, 3252 LR Goedereede Tel. (0187) 49 90 88, b.g.g. (0187) 68 40 55 Fax (0187) 49 90 89 Wie wil ons gezellige team komen versterken? Wij zijn op zoek naar een en een Liefst inwoner van de gemeente Goedereede Bouwbedrijf Van der Klooster is een klein bedrijf wat zich toelegt op nieuwbouw, verbouwingen en onderhoud. Ons werkgebied is Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten. Voor inlichtingen kunt u bellen naar: J. van der Klooster, tei. (06) 53 99 36 71 Boek van de Week De Schriftuitlegger C. H. Spurgeon Intekenprijs f 99i Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. RECTIFICATIE In de advertentie van Jan Wisse van 21 april jl. is per abuis een verkeerd mobiel telefoon nummer geplaatst. Het juiste nummer moet zijn: Helaas is het verkeerde nummer ook vermeld in de jubileumuitgave van Radio Flakkee. Spuikolk 14 3247 LK Dirksland Tel. (0187)609260/ Mobiel 06 53 83 59 22 Zomerstraat 5, Dirksland, (0187) 601487 Bij 500 gram gratis broodjes saus 500 gram 100 gram 100 gram 100 gram Kaas, naturel, ui, paprika 100 gram 100 gram WOENSDAG: GEHAKTDAG Maarten Olivier In 1919 verhuisde het uit negen personen bestaande gezin Olivier van Oud Beijerland naar Ooltgensplaat, waar vader Leendert, getrouwd met Annigje Lodder, op de in de polder staande klompenfabriek werk vond. In de meimaand van 1922 volgde de over stap naar Dirksland, waar Leenderts broer Maarten (een oom van Pa) werk had gevon den op de gasfabriek. Vader kon daar ook terecht. Toen de verhuizing enkele dagen oud was vierde Maart Olivier z'n twaalfde verjaardag in het ouderlijk huis in 'Egypte'; het tuindorp waarin de latere Wernerlaan was gelegen. Tot hun dood zouden zijn vader en moeder daar blijven wonen. In 1925 ging Maart naar de ambachtsschool in Menheerse. Hij wist het: tummerman zou hij worden! Een vak dat hij z'n verdere leven tot op zeer hoge leeftijd met grote passie zou uitoefenen. Zijn eerste baas was H.M.(Hare Majesteit) Roodzand, waar Maart als eerste werkstuk twee blinden (met schuin latwerk) maakte. Kennelijk zo naar de zin van Rood zand, dat al gauw de eerste grote klus zich aandiende: de bouw van het Burgemeesters- huis aan de Staakweg in 1928. Daar kwam Olivier ook in contact met zijn later aange trouwde familie: de Poortvlieten, die vanuit Rotterdam kwamen stucadoren. Wim, Jaap en Sacharias (de vader van de latere schilder Rien). In december 1940 trouwde Maart Olivier met Ida Poortvliet van Akkerleeven' aan de Philipshoofjesweg. Uit dat huwelijk werden in en na de Oorlog twee meisjes en twee jon gens geboren. In het voorjaar van 1947 nam Maart de 'tim mermansaffaire' van Jilles Gestel, benevens 'inventaris, voorraad goederen en goodwill' over. Zijn eenmansbedrijf in het zo karakte- restieke pand in het Achterdorp in Dirksland was een feit. Daar zat ik als kleine jongen op z'n grootste schaaf tijdens het schaven. Daar had ie schik in. Daar haalde hij vliegensvlug een stroeve zaag langs een aan een katrol hangende varkenspees. Je hoort nog het geratel van z'n handkar en ziet rechts van de deur z'n fiets tegen de pui staan (zonder slot). Vaak moest ik van Moe hem gaan zoeken ergens in het dorp; wanneer er iemand gestorven was en Pa de doodskist moest maken. Ook de bekleding nam hij voor zijn rekening terwijl Moe het kussentje naaide en met zaagsel vulde. In de zestiger jaren verhuisde Olivier zijn werkplaats naar de Kapoenstraat, waar in de landbouwschuur van Brooshooft een bijna landelijke rust heerste; in tegenstelling tot het Achterdorp. Daar waren o.a. gevestigd: een smid, een loodgieter, een melkboer, een kapper, een drogisterij, een kleuterschool, de Coöperatie, een bakker(ij), een timmerman en verscheidene woningen. 'Ik was een kind en wist niet beter dan dat dit nooit voorbij zou gaan'. EENLING Niet aan personeel gewend, werkte Maart Olivier bijna z'n hele leven alleen. Van de vroege ochtend tot de late avond. Op zijn 'zakenenveloppen' stond aan de linkerzijde Timmenverkplaats in het Achterdorp van Dirksland Eikenhouten stoof voor kleindochter Marjolijn gedrukt: Mr. TIMMERMAN. Dat vakman schap kwam niet alleen tot uiting in zijn afgeleverde werk, maar ook in de manier waarop. In de zestiger jaren plaatste hij eigenhandig enkele dakspanten op de nieu we loods van Joostje de Jong in het Spui. Tegenwoordig komt daar een ki'aan voor. In 1988 gaf hij een demonstratie van zijn kun nen bij het nieuwe onderkomen van de muziekvereniging 'Amicitia'. Waar, zoals hij zelf vertelde, 'jonge venters' de spanten niet omhoog kregen, klaarde hij de klus alleen. Hij was toen 78 jaar. Heel soms had ie weleens hulp nodig. In 1932 werkte Maart de hele zomer op het Dirkslandse Sas aan nieuwe sluisdeuren. Met behulp van de oer kracht van 'den Kwajen Krien' (Witvliet), die Pa z'n handen op de houtboor vasthield, werden er gaten in de oerbalken geboord. Electiciteit was er immers niet. Pa z'n werk was z'n hobby. Toen opoe (zijn moeder) in 1961 overleed was daar haar eikenhouten ledikant. Pa vervaardigde daar stoven uit. Wie heeft er niet een ambachte lijke eiken stoof van zijn hand! Her en der op Goeree-Overflakkee en elders in Nederland tot in Friesland toe staan ze. Wellicht hon derden heeft hij er gemaakt. Dat bed van Ons ouderlijk huis in 'Egypte' in de vijftiger jaren. Hier gingen Maart en Ida Olivier in 1940 wonen. Links is door het slop bij de buren het nog onbebouwde Dirksland tot aan het kerkhof ziclitbaar opoe moet wel een heel groot bed zijn geweest! Na de oorlog bouwde Maart een kampeer wagen, de LERIANCO, genoemd naar zijn vier kinderen: Leen, Rias, Ans en Coby. Vanaf die tijd was Ouddorp de pleisterplaats van de familie Olivier. Welhaast één van de eerste toeristen, 't Weitje bij Verduin, ver volgens in de duinen bij de Groenendijk. Na de Ramp 'kraakte' Olivier een bunker tussen Het Flaauwe Werk en de Vuurtoren en creëerde een zomerhuis half onder het zand- het Duunhuus; de naam in schelpen boven de raampartij aangebracht. Daar werden tot 1969 vakanties en weeken den samen met de familie Albrechts uit Dirksland doorgebracht, waarbij Moe de grote stimulator was van dat allesVakanties uit een jongens- of meisjesboek waren wer kelijkheid: vissen, zwemmen, kanoën, bra men plukken, jutten. In 1970 bouwde hij een zomerhuis in het Poldersbos op de Punt van Goeree. Daar beleefde hij eigenlijk z'n mooiste tijd met de kleinkinderen. Nog peddelde die dan op de Grevelingen in de legendarische kano die hij eigenhandig in het midden van de vijftiger(!) jaren in het Achterdorp had gebouwd. Eer der bevoer hij met de rood-wit gelakte kano de Noordzee (en niet alleen bij windstil weer) als was hij Olivier van Noort zelf! Toen de kinderen de deur uit waren volgde een nieuwe bedrijvigheid tussen het werk door. Het vergaren van veldgewassen, ooft, bloemen en planten voor de eet en voor de tuinen. Olivier zijn jachtterreinen lagen rondom Dirksland en hij bejoeg ze met een gedrevenheid hem eigen. Bij het openen van zo'n zak buit, vond je dikwijls een briefje waarop b.v. stond: 'St. Remi... mooie pluk... nog bewaren... ook lekker met een pijpje kaneel' (vaak nog bijgevoegd ook). En altijd, afhankelijk van het seizoen, was daar een ruiker seringen, narcissen of forsythia, ergens vandaan! Deze alles verterende passie voor het 'lezen' in de polder is Pa wellicht op zeer hoge leef tijd 'noodlottig' geworden. Hij kon het niet meer, maar deed het toch en pleegde zodoende roofbouw op zichzelf. Op het Tinusse weitje waar nu het Bethesda van Weel-ziekenhuis staat, hoorde Maart in de twintiger jaren de muziekvereniging Amicitia spelen. Prachtig vond hij dat. Thuis gekomen in 'Egypte' hoorde hij het nog. Samen met collega-timmerman De Berg vroeg hij zich af of ze dat ook zouden kun nen. In 1930 monsterde Maart aan en sloeg de volgende 70 jaar geen repetitie meer over. Was 60 jaar actief bügelblazer, totdat hij bij het inblazen al op was. 'Veul mensen dienke dat je d'er een hoap lucht in mot stompe', vertelde Olivier in 1993 bij Flakkeecialiteiten. "t Is juust ang- dersom'. Marsen vond hij het moeilijkste van alles. Hij doelde op het marcheren en blazen tegelijk, iets wat hij tot z'n tachtigste bedreef! Maart Olivier zag muzikanten komen en gaan. Hij bleef. Ook deed men nooit tever geefs een beroep op zijn hulpvaardigheid. Je kon van hem op aan. Zulke mensen zijn voor een vereniging goud waard. Trots droeg Pa de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dat had hij dubbel en dwars verdiend. Als kleine jongen woonde ik vaak repetities bij in het gebouwtje Animo aan het eind van de Oranjelaan. Beelden op het netvlies gebrand: muzikanten in werkgoed; de smid in z'n ketelpak. Pa met houtkrullen nog in het haar. Allen dorpsjongens, die alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was 'Finlandia' van Sibelius speelden, zodat het dak van Animo er zowat afvloog. Onvergetelijke Fanfaremomenten. Na een korte moeilijke periode thuis volgde in 1999 de overstap naar Geldershof. Vanuit z'n kamer keek Pa op het Steetje, geboortehuis van echtgenote Ida, die hem in 1990 ontviel. Ook het groen dat het oude kerkhof bezoomt was zijn uitzicht. Vele herinnerin gen zullen er in die periode door hem zijn heenge gaan. Z'n jongste zus en oudste broer wonen in en naast Geldershof, veel dorpsgenoten verblijven er onder hetzelfde dak. Toch aardde Pa er niet, ondanks de goe de zorg. De afhankelijkheid, het verval, kwam als een dief in de nacht aangeslepen. Slechts herinneringen restten nog het opgeleefde leven Op 5 februari maakten we een laatste gang door het dorp. Over de 'Rienk' en door het 'Achterdurp', langs de oude werkplaats en als laatste langs het Burge- meestershuis aan de rand van de begraafplaats. Pa's eerste werk; zijn eerste verdiende geld voor vader en moeder Olivier. Onder een mild zonnetje keerde Maart Olivier terug naar zijn geliefde polder, aan de rand van het dorp. In deze meimaand, waarin hij jarig was, wordt hij nu omringd door schitterende bloesem- pracht en bloei van de natuur waar hij zo van hield. Een eenvoudige grafsteen markeert de rustplaats van een markante Dirkslander, die méér voor anderen heeft betekend dan hijzelf wist. In deze dankbare her innering zullen wij Maarten Olivier, tummerman, muzikant, vader en opa, blijven gedenken. Rias Olivier Gedichten uit de bundel 'Rondom Ons' door Rias Olivier: Als wachters rijen graven zich aaneen. Stenen - massief getint - dragen voorname letters. Betast door de suizelwind, die verhaalt o i>er eertijds. Over leven uil het verleden; afgebroken de or de dood. De strijd is eindelijk gestreden. Tussen 't groen laurier blinken namen - zilver-goud - van klank en kleur; van jong en oud. Van mensen uit het dorp; op de begraafplaats samengebracht. Bijeen - zoals het vroeger was. Graven-rijen aaneen, rust zacht! Rouw is als een lijkwade van inmens stil verdriet. Pijn diep van binnen - die men van buiten niet ziet. 't Brandt als een verzengend vuur op goede en slechte dagen. Alhoewel langzaam dovend schept het 'n gevoel van onbehagen. Rouw - zwart als de nacht - moet de mens ongewild verwerken. Droef en vaak in eenzaamheid; kennelijk om de ziel te sterken. Om het gemis een plaats te geven in de oneindigheid van leed. Rouw is al geluk zó menselijk; dat het leven heet. De Slikken van Voorne vormen een klein waddenge biedje voor de kust van Voorne. Hier vinden vele vogelsoorten de rust en het voedsel om te kunnen overleven. De slakjes en schelpjes die zich in de bodem bevinden worden er door lange snavels uitge- wroet, uit het water worden de garnalen gezeefd. Naast de wadvogels worden er ook regelmatig ver schillende soorten eenden en roofvogels gezien. In ieder jaargetijde is het de moeite waard om een bezoek aan dit vogelgebied te brengen. De excursie vindt plaats op zaterdag 27 mei, van 10.00 tot 12.30 uur. De start is bij paviljoen De Duin rand, Strandweg te Oostvoorne. Voor leden van het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonumenten is de excursie gratis, kosten voor niet-leden zijn 5,- voor volwassenen en 1,- voor kinderen. Aanmelden kan telefonisch via 0181-483909. Advies: waterdich te schoenen zijn nodig. Ikilo De Schriituitlegger is door Spurgeon geschreven voor de huisgodsdlenst, het lezen van Gods Woord in het gezin. Veel ouders die hun l<inderen in de vreze des Heeren willen opvoeden, voelen evenals de Kamerling behoefte aan iemand die hen 'op de weg begeleidf. De Schriftuitlegger \s voor dit doel geschreven. Het is geen volledige Schriftverklaring maar \n'\\ de stichting, het geestelijl< weizijn van het gezin bevorderen. Heider en duidelijl< wordt de Bijbel uitgelegd en het verband gelegd tussen de verschillende Bijbelboel<en. In De Sctiriftuitlegger vsrMaart Spurgeon zowel voor 's morgens als voor 's avonds een bijbelgedeelte. De lezer wordt zo in staat gesteld om in één jaar de Bijbel te lezen, in compacte, aansprekend becommentarieerde gedeelten. Na 15 september 2000 125,- Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4