LITIE (010)2741135 Austin Healeys touren over Flakkee Ook (oud-)Flakkeese hulpverleners zetten zich in ^TJammeman www.buijze.nl Politie 24-uurs telefoon: Bachconcert in de Laurentiuskerk Opbrengst gemeen- tedag IVIelissant 28ste Ouddorpse Avonddriedaagse Rode Kruis Avondvierdaagse te IVliddelliarnis mfJifL MINNAARD K VASTGOED Gift Anjerfonds voor Koninklijk Fanfare 'Apollo' Streekmuseum weer open chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Opbrengst collecte Nationaal Fonds Kinderhulp Visbakken voor de jeugd Rotterdam-Rijnmond Hond verjaagt inbrekers OUDE TONGE - Vrijdagmorgen rond vier uur werd een 63-jarige inwoner van de Jozefdreef wakker, toen zijn hond aansloeg. Toen de bewoner polshoogte nam en naar buiten keek, zag hij twee jongemannen weg rennen over de Jozefdreef in de richting van de Melkweg. Bij onderzoek aan de woning bleek dat het weggerende tweetal aan de achterzijde van de woning een raam had ver wijderd en op het punt stond om in te breken. Door het aanslaan van de hond staakten zij hun inbraak en namen de benen. Inbraak auto OUDDORP - Donderdagmiddag deed een 36-jarige automobilist uit Papendrecht aan gifte van inbraak in z'n auto. De man had z'n vervoermiddel donderdagmiddag gepar keerd aan de buitenzijde van de Brouwers- dam. Toen hij rond kwart voor zeven bij de auto kwam, bleek dat er uit z'n auto een rug zak met kleding en een sporttas met surf- spullen waren verdwenen. Op vrijdag 26 mei a.s. geven de gevorderde orgelleerlingen van de muziekdocent Henk G. van Putten een concert op het gerestau reerde Batz-orgel van de Laurentiuskerk te Mijnsheerenland. Het wordt een concert met werken van Joh. Seb. Bach, dit in verband met het Bachjaar 2000, waarin wordt herdacht dat het 250 jaar geleden is dat Bach stierf. Wereldwijd wor den er dit jaar Bachconcerten gegeven, daar om is het verheugend dat op initiatief van Henk van Putten ook getalenteerde orgel leerlingen van de Muziekschool Hoeksche Waard hieraan meedoen. Er staan beroemde orgelwerken op het programma, onder ande re Concerto in a en Fantasia en Fuga in g moU. De toegang is vrij en de aanvang is om 20.00 uur. l\iinstoelen gestolen OOLTGENSPLAAT - Donderdagavond hebben onbekenden uit de achtertuin van een woning aan de Irenestraat twee stoelen en een blauwe tafel gestolen. Spoor van vernielingen aangericht OUDE TONGE - Zaterdagmorgen rond kwart over drie ontdekten politiemensen van het district De Eilanden, na een melding van een getuige, een spoor van vernieling, aan gericht door drie nog onbekende knapen. Op de Stationsweg bleek een ruit van het bus station vernield, terwijl op de Tramweg twee vrachtauto's en een caravan in brand ston den. In het dorp zelf werd, vermoedelijk ook door de knapen, een prullenbak uit de grond gerukt, een telefooncel en een fiets vernield en een rek met bloemen omvergeworpen. Overstekende voetganger aangereden MIDDELHARNIS - Zondagmorgen even voor vijf uur raakte een 20-jarige man uit Dirksland gewond, toen hij plotseling de rij baan van de Doetinchemseweg overstak en werd aangereden door een 28-jarige automo bilist uit Middelhamis. Het slachtoffer liep daarbij diverse snijwonden en kneuzingen op en werd voor behandeling naar het zie kenhuis in Dirksland vervoerd. Automobiliste anderhalf uur bekneld Zondagmorgen rond half vijf ontstond op de Vaanweg een aanrijding tussen een 35-jarige Rotterdamse automobiliste en een 37-jarige bestuurster uit Den Bommel. De 37-jarige automobiliste uit Den Bommel, met naast haar haar 38-jarige echtgenoot, kwam als gevolg van de aanrijding in de auto met haar benen bekneld te zitten. Na ongeveer ander halfuur kon zij uit haar benarde positie wor den bevrijd en werd voor behandeling en onderzoek naar het St. Claraziekenhuis ver voerd. Haar echtgenoot liep geen verwon dingen op. Omdat de 35-jarige Rotterdamse automobiliste, die als gevolg van de aanrij ding armletsel opliep, naar alcohol rook, werd haar in het Zuiderziekenhuis door een politie-arts gevraagd bloed af te laten nemen. De vrouw weigerde dat echtor en kreeg een proces-verbaal terzake rijden onder invloed. De activiteitencommissie deelt u mee dat de gemeentedag 16.000,- netto heeft opgebracht. Wij willen sponsoren en allen die hieraan hebben meegewerkt hartelijk bedanken. De activiteitencommissie van de Ned. Herv. Kerk in Melissant De Ouddorpse sportvereniging 'De Kriekel' organiseert op 6, 7 en 8 juni a.s. de 28ste Ouddorpse Avonddriedaagse. Evenals in andere jaren kan ook dit jaar weer gekozen worden voor een afstand van 5 of van 10 km. ledere avond wordt er om 19.00 uur gestart vanaf Sport- en zalencentrum 'Dorpstien- den' in Ouddorp. De deelnemers lopen weer gevarieerde routes door de prachtige natuur-, polder- en duingebieden van Ouddorp en omgeving. Waar nodig zijn er alternatieve routes voor wandelwagens, rolstoelers en hooikoortspatiënten. Op de laatste avond zijn er een aantal mooie prijzen beschikbaar voor de leukst verklede wandelaars. Het the ma is: 'Alles is Oranje'. Zoals elk jaar wor den de deelnemers deze laatste avond inge haald met muziek. Inschrijven kan van te voren bij het VVV-kantoor in Ouddorp tegen een gereduceerde prijs van f 3,50 voor jeugd tot en met 12 jaar en f 6,00 voor deel nemers vanaf 13 jaar. Deze voorinschrijving is mogelijk tot en met 6 juni. Natuurlijk kan ook op de eerste avond worden ingeschre ven. Het inschrijfgeld bedraagt dan f 5,00 voor jeugd tot en met 12 jaar en f 7,50 voor deelnemers vanaf 13 jaar. Graag tot ziens bij de start op 6,7 en 8 juni in 'wandelend' Oud dorp! De jaarlijkse collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp, die gehouden is in de week van 8 tot en met 13 mei, heeft in Som- melsdijk en Middelhamis 3.398,55 opge bracht. Er zijn 42 collectanten voor Kinder hulp op pad gegaan. Het ingezamelde geld is bestemd voor kin deren in Nederland die, meestal door proble men thuis, te maken krijgen met jeugdhulp verlening. Kinderhulp financiert met de opbrengst van de collecte bijvoorbeeld een schommel bij het kindertehuis, een fietsje, het lidmaatschap van een sportclub of een weekje kamperen. Met deze extra's brengt het Nationaal Fonds ïCinderhulp wat kleur in het leven van kinderen in Nederland die het in hun leven niet gemakkelijk hebben. Collectanten en gevers: hartelijk dank! Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Austin Healey Oveer's Club Nederland (AHOCN) werd er afgelo pen zaterdag een tourtocht georganiseerd waaraan maar liefst 150 Austin Healeys deelnamen! Zoals uit de naam al blijkt bestaat de club uit eigenaren van de genoemde auto's. De Austin Healey werd in 1952 ontworpen door Donald Healey en in 1953 in productie genomen. De laatste Healey liep in 1967 van de band. Door de korte tijd dat de auto in productie is geweest, zijn deze klassieke wagens ware collector-items. De auto stond destijds bekend als een niet al te dure sportauto, maar werd al vlug letterlijk en figuurlijk gepasseerd door andere auto's: de tech niek veranderde nu eenmaal snel. De Nederlandse club telt 1000 leden en dat zijn er heel wat, gezien het feit dat heel Amerika 3600 leden heeft. Nederland heeft dus een groot aantal leden en twee daarvan komen zelfs van Goeree-Over- flakkee. Bram Bienefeld uit Ouddorp was met zijn vrouw ook betrok ken bij de organisatie van het Healey-weekend in Port Zélande, want daar werd het feest gehouden. Vandaaruit vertrokken zaterdagmid dag de auto's voor een tourtocht. De rit voerde via Middelhamis naar de Grevelingendam en via Schouwen-Duiveland weer temg. De auto's trokken, mede dankzij het mooie weer, veel belangstelling en menigmaal werden de eigenaren aangesproken. Dat vonden die natuurlijk niet erg, want ze vertellen maar wat graag iets meer over hun grote passie. Sommigen van hen hebben 5 jaar gesleuteld aan hun auto vóór deze geheel naar hun zin was en vaak blijft men er aan sleutelen. Dat valt echter dikwijls niet mee omdat de onderdelen meestal niet zomaar bij de garage op het dorp verkrijgbaar zijn. Maar wie nu denkt dat bij de AHOCN alleen auto's maar belangrijk zijn, die heeft het mis. De club heeft een zeer sociaal karakter en is heel hecht. Er wordt volgens de leden veel plezier gemaakt en dikwijls is het er gezellig. Maar ook in moeilijke tijden, zoals bij ziekte of nog erger, zijn ze er voor elkaar; in tegenstelling tot hetgeen weleens kan worden gedacht, blijkt dan zeker dat ze ook aan andere dingen kun nen denken dan alleen aan auto's. Maar evenementen als deze horen er natuurlijk bij! Vlaggen halfstok voor Enschede De hele dag hebben vorige week vrijdag vlaggen halfstok gehangen bij de gemeentelijke gebouwen op het eiland. Daarmee werd gehoor gegeven aan een oproep van de pro vincie om op deze manier adhesie te betuigen met de getroffen stad Enschede en met de stille tocht die daar afgelopen vrijdagavond werd gehouden. Eén van de politiemensen van Goeree-Overflakkee, André Groenendijk, werd half vorige week ingezet in het Overijsselse rampge bied. Dit omdat hij deel uitmaakt van een ME-peloton dat er zijn dien sten zou betonen. Een oud-mede- werker van ambulancedienst Delta- Noord, Ard Bennink, is ook actief bij de hulpverlening. Hij woont zelf in Enschede en is thans gediplomeerd ambulance-verpleegkundige in De venter. Beiden gaven graag hun indrukken weer. Aanvankelijk zou den ook manschappen van de brandweer Middelharnis worden ingezet, maar dat werd tot twee maal toe afgeblazen. Politieman Groenendijk vertelt dat hij ingezet werd om gedurende twaalf uren de binneruing van het rampgebied te bewaken. Zijn ME-peloton loste een peloton uit Gro ningen af. "Het is met geen pen te beschrij ven; het is in één woord bizar, wat ik daar aantrof. Verbijstering omvangt je. Je kunt er op de televisie al beelden van gezien hebben, maar die zeggen eigenlijk niets als je het eenmaal met eigen ogen gezien hebt. Ik heb voornamelijk gewerkt op een plek, zo'n 500 meter van de plaats van de explosie vandaan, achter de Grolsch-fabriek. Daar waren hek ken opgesteld om mensen uit de binnenring vandaan te houden. Daarop moesten wij toe zicht houden. Er werden immers nog red dingswerkzaamheden en allerlei andere zaken verricht, buiten lagen nog de inboe dels die uit de huizen waren geslagen en betreding van het gebied is nog gevaïirlijk ook: asbest, instortingsgevaar en allerlei toe standen die naar beneden komen waaien. We zijn met het peloton ook dieper het getroffen gebied in geweest. En dan hebben we in al de jaren die we bij de politie of ME zaten al heel wat gezien, maar daar sta je met een hele club ME-ers stuk voor stuk met stomheid geslagen, in een bizarre stilte. Duidelijk zie je dat de mensen in paniek zijn weggevlucht. Televisies en radio's stonden nog aan, op de tafels stonden nog kopjes koffie, kinder speelgoed en verwrongen fietsjes op straat doen gewoon zeer aan je hart als je zelf ook van die kleintjes hebt. Ik heb in een krater gestaan die geslagen werd door het neerko men van een stuk beton van de ontplofte bunker, een gat van 1 meter diep, waar ik tot mijn middel in stond. Eén van de gedupeer den voor wie we wat klusjes hebben gedaan had een stuk beton tegen z'n mg gekregen maar kwam er verder gelukkig goed van af. Hij wilde op een gegeven moment zo graag naar z'n woning temg dat we met hem mee gegaan zijn. We hebben geholpen glas te rui men, wat dingen vast te schroeven en dicht te spijkeren, en dan doe je dankbaar werk. Deze man had nog wat tuinstoelen staan die hij ons spontaan aanbood om gebmik van te maken, want 12 uren lang bij een hek staan is ook niet alles, 's Nachts om een uur half drie kwam hij soep brengen, hij kon toch niet slapen... Tot 2 juni kunnen ME-pelotons in Enschede worden ingezet en naar verwachting zal Groe nendijk er binnenkort weer naar toe gaan. Bij gemeentelijke gebouwen hingen vlaggen halfstok Ambulanceverpleegkundige Bennink was in Enschede aanwezig op het moment dat zich de ramp voltrok. Hij heeft dus alles van dichtbij meegemaakt en hij vertelt erover. "Zaterdag 13 mei 2000. Een dag die ik, net als velen, nooit meer zal vergeten. Een dag die in mijn geheugen staat geprent. Eerst een doffe dreun en wat daama volgde, een enor me knal, niet te geloven gewoon. Je weet in eerste instantie niet wat er aan de hand is. De grond trilde en dan die enorme luchtdmk- veiplaatsing die plaatsvond. Ik stond op straat toen het gebeurde, vele mensen kwa men naar buiten en er was een enorme grote zwarte rookpluim zichtbaar richting het cen- tmm van Enschede. Ik wist meteen dat er iets goed mis moest zijn, in eerste instantie dacht ik dat er een benzinestation in het mid den van de stad was geëxplodeerd; er waren verschillende mogelijkheden. Ik had die dag vrij van dienst op de ambulance maar ik bedacht mij geen moment, pakte mijn ambu- lancejas en reed richting de zwarte rook pluim, rekening houdende met de windrich ting. Zo'n enorme knal in het centmm, er moesten mijns inziens wel veel gewonden zijn. Vlakbij de rookontwikkeling aangeko men heb ik mijn auto geparkeerd en ben ik te voet verder gegaan. Een politieagent infor meerde mij over de toedracht: de vuurwerk fabriek SE-Fireworks was de lucht ingevlo gen, er zouden honderden gewonden en doden zijn gevallen. Aangekomen in een van de nabijgelegen straten was het een chaos van mensen die vluchten, maar ook van mensen die nieuwsgierig waren en wilden kijken. Alle miten in een straal van zo'n twee a drie kilometer lagen emit, en dan die enorme rookontwikkeling. Toen ik aan kwam bij de laatste politieafzetting stond alles om ons heen in de brand, er klonken ontploffingen en er waren geluiden van vuurwerk, ingestorte huizen en stukken daarvan lagen verstrooid over de weg, uitge brande autowrakken, mensen met bebloede gezichten en vele gewonden. Over de poli tieportofoon werd medegedeeld dat er een ambulancepost werd opgericht voor de opvang van de gewonden. Ik ben samen met een huisarts in een politiewagen gestapt om erheen te worden gebracht. Tóen was er opeens een ontploffing, meteen lagen de mi- ten yan de politie-auto emit. We zijn toen door het rampgebied gereden. Het was ver schrikkelijk. Wat een ellende, veel gewon den, mensen in paniek die op zoek waren naar familieleden of vrienden en bekenden. Een situatie waarin grote angst en paniek overheerste. Aangekomen bij de verzamel plaats van ambulances, waar een gewonden nest was ingericht, werd ik gekoppeld aan een ambulance met collega's die ook waren toegesneld. Er waren ambulances uit het hele land onderweg plus de nodige trauma teams uit verschillende ziekenhuizen. Lang zaam werd duidelijk hoe groot de omvang van de ramp was. Gewonden stroomden langzaam binnen en werden opgevangen en ingedeeld naar gelang de ernst van de ver wondingen. Het ziekenhuis van Enschede had geen opvangcapaciteit meer. Er werden bussen in beslag genomen voor het vervoer van gewonden naar ziekenhuizen in de omgeving, zoals Hengelo en Almelo. Ook kwam er nu informatie los van collega's die als eerste ter plaatse waren geweest, tijdens en na de ontploffing. De bemanning van de eerste ambulance was door de ontploffing weggeslingerd door de kracht van de explo sie, de chauffeur was gewond en de ambu lanceverpleegkundige werd vermist, moge lijk om het leven gekomen. Ook brandweer mensen zouden het leven hebben gelaten. Tevens kwamen er berichten van vele doden en gewonden die er moesten liggen, van kin deren tot volwassenen. De sfeer was dmk- kend. Wij vroegen ons af wat ons nog alle maal te wachten stond. Emoties maakten zich van ons meester. Het zou een lange dag worden. Op gegeven moment moesten wij het inge richte gewondennest verlaten omdat de bier brouwerij Grolsch op exploderen stond. Alles werd geëvacueerd, een nieuw punt werd ingericht bij het Arke stadion bij pc Twente, aan de rand van Enschede. Ambu lances uit het hele land kwamen inmiddels binnen (Amsterdam, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Groningen, Apeldoom, enz., enz.). Ook uit Duitsland waren er in grote getale aanwezig en er kwamen traumahelicopters aangevlogen. Voor een ieder van ons begon nu het lange wachten: het rampgebied was erg gevaarlijk, huizen stonden op instorten, het brandde overal met de nodige rookont wikkeling en er klonken met regelmaat explosies. Het was als hulpverlener erg fms- trerend te moeten wachten en niet aan de slag te kunnen. Helaas was het rampgebied niet veilig meer verklaard, waarom wij het niet meer mochten betreden. Persoonlijk heb ik erg veel respect voor al die mensen die kla£ir stonden om te helpen: brandweer, poli tie, ambulance en alle anderen die spontaan kwamen helpen. Wat overblijft is een gedeeltelijk verwoeste stad met veel leed en ellende, doden en gewonden. Ik hoop dat in de toekomst gemeentelijke instanties verantwoordelijk heid nemen in de vorm van een strengere wetshandhaving ten aanzien van potentieel gevaarlijke instellingen in woonwijken. Een vuurwerkfabriek in een dmkbevolkt stads gedeelte had nooit mogen gebeuren!" De Rode Kruis Avondvierdaagse Middel hamis zal gehouden worden van 6 t/m 9 juni. Afstanden: 5 en 10 km. Voor inlich tingen: H. Jordaan, Pr Irenestraat 15, 3241 VE, Middelhamis, tel. 0187- 487965. Inschrijven bij Recreatiecen- tmm 'de Staver', op 6 juni vanaf 18.00 uur. Het vertrekpunt is Recreatiecentmm 'de Staver'. Start iedere avond om 19.00, vrijdagavond de 10 km om 18.00 uur en de 5 km om 18.30 uur. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van ü\n woning Op vrijdag 26 mei zal er vis gebakken worden bij het gebouw van buurtvereni ging 'West' aan de Philipshoofjesweg te Dirksland. Vanaf 13.00 uur kan men er terecht. De opbrengst is voor de jeugd van H.V. 'DeViscromte'. Graag tot ziens. Jeugdcommissie De Koninklijke Fanfare 'Apollo' te Goede- reede kreeg een dezer dagen het verheugen de bericht dat het 'Anjerfonds' een subsidie bedrag aan 'Apollo' heeft toegekend van 2.700,-. Dit bedrag zal worden besteed voor de aanschaf van nieuwe instmmenten. De Koninklijke Fanfare 'Apollo' wil langs deze weg het 'Anjerfonds' heel hartelijk bedanken voor dit mooie subsidiebedrag. In verband met de landelijke Anjeractie ten bate van het Prins Bemhard Fonds zal er tus sen 22 en 27 mei a.s. in Goedereede en op het Havenhoofd worden gecollecteerd. Stel de collectanten niet teleur; bij voorbaat har telijk dank. CCUIBI II k actief in beeld en geluid Het Streekmuseum Goeree-Overflakkee aan het Kerkstraatje te Sommelsdijk is weer geo pend. In een negentiental afdelingen is de geschiedenis van Goeree-Overflakkee gerangschikt, vanaf het jaar 75 na Chr. (Romeinen) tot en met de Watersnoodramp van 1953. Er wordt onder andere aandacht besteed aan klederdracht, landbouw, visserij en diverse oude/verdwenen beroepen en ambachten. Er is een winkeltje uit omstreeks 1900 en een oude schoolklas, kortom teveel om op te noemen. De openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met zaterdagmiddag van twee tot vijf uur en op woensdagmorgen van tien tot twaalf uur. In toenemende mate wordt het museum ook door families en groepen bezocht, bijvoorbeeld op verjaardagen. Zij kunnen, evenals schoolklassen, ook buiten de normale openingstijden een afspraak maken met de suppoost, tel. 0187-483778. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfiaid^ee INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 OUHIOn^ WisStiool 15 M. |0II7| 61161} hx itl7H UNESS!'Ptinlihsf> Hoguoiin 17! hl. |0I III «i4«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1