'Vaak gaat het wél goed, maar...' [Oude herinneringen] Vakantieplezier Bouw bundelt belangenbehartiging belangrijk moment in haalbaarheidsonderzoek begeleid zelfstandig wonen begint bij www.kampeercaravanrai.nl Info-avond 24 mei: EIIIVIIDEri-tllEUWS 'Brandpreventie Nederlandvestigt zich in Dirksland PAGINA 9 VRIJDAG 19 MEI 2000 "Mensen beseffen niet hóe snel vuur om zich heen grijpt!" Zó vurig ook begint Ed Timmermans te vertellen over zijn bedrijf, dat eveneens in het teken staat van vuur. Begonnen vanuit huis heeft Timmermans aan de Geldersedijk in Dirksland thans een nieuw bedrijfspand geopend, van- waaruit hij verder wil werken aan brandpreventie, het vroegtijdig signa leren van brand en het geven van voorlichting daarover. lYissen 'Brand preventie Nederland' en de eilandelijke brandweerkorpsen bestaat een uitstekende verstandhouding. Dat kwam ook wel naar voren toen vorige week de openingshandeling van het nieuwe bedrijfspand werd verricht. Niemand minder viel die eer te beurt dan de Middelharnisse brandweer commandant Leen Jordaan, en die heeft dat - hoe kan het ook anders - naar volle tevredenheid van het brandpreventie-team gedaan. Het geven van voorlichting is belangrijk bij het voorkomen van brand en daar ontbreekt het volgens Timmermans teveel aan. "Er bestaat zo weinig inzicht in hoe gemakkeUjk brand kan ontstaan en hoe snel het zich ver der verspreidt. AI is het maar door binnen vallend zonlicht dat op een bepaalde manier wordt gereflecteerd in huis". Een stuk bewustwording en inzicht is noodzakelijk om vandaaruit levensreddende voorzienin gen in huis te treffen. Timmermans' eigen ogen gingen hiervoor open toe hij, in de periode toen hij nog brandwacht was, les kreeg over deze materie. "Toen is bij mij de vonk overgeslagen" zegt ie zelf en sindsdien is hij zich meer en meer toe gaan leggen op de bedrijfsactiviteiten, die inmiddels zijn uitgegroeid tot 'Brandpreventie Nederland' - een franchise-organisatie die hij samen met z'n broer heeft, met zo'n 55 medewer kers door heel Nederland verspreid. Tim mermans wil zijn activiteiten verder uitbrei den. Over niet al te lange tijd zal alleen al voor het verzorgingsgebied Goeree-Over- flakkee plaats zijn voor zéker 10 a 15 nieu we medewerkers. Vier en een half jaar geleden is het dat hij begon met het geven van voorlichting over brandpreventie en het verkopen en monteren van rookmelders. Nadat hij in de gemeente Goedereede een groot aantal woningen van rookmelders had voorzien drong zich bij Timmermans de vraag op of de melders na een jaar nóg zo goed zouden functioneren. Daar startte hij dan ook een onderzoek naar en het resultaat was ronduit schrikbarend: na een jaar werkte 82% van de aangebrachte melders niet of onvoldoende... Ze waren vervuild geraakt door stof, batterijen waren leeg of verwijderd zonder een nieuwe te plaatsen, soms moesten ook printplaten wor den vernieuwd; met andere woorden: zonder controle en onderhoud heeft het aanbrengen van rookmelders slechts kortstondig - dus weinig - zin. Daarom ging Timmermans zich ook toeleggen op het onderhoud. Op allerlei manieren timmerde hij daartoe aan de weg met als resultaat dat hij thans over een uitgebreid bestand beschikt dat exact aangeeft bij welke klanten de rookmelders een inspectiebeurt behoeven. Van zo'n klei ne 10.000 woningen op het eiland heeft hij thans de brandbeveiUging in onderhoud. En wat waar is mag gezegd worden: uit onder zoek is gebleken dat op Goeree-Overflakkee de branden beperkter van omvang blijven dan elders in het land. Tegenover een lande lijk gemiddelde van ƒ27.000 schade per woningbrand staat op het eiland een gemid delde van 'slechts' 1.500! Schokkend vindt Timmermans het echter om te constateren hoeveel mensen zo gemakkelijk aan brandpreventie in hun woning voorbijgaan. "De kosten kunnen het eigenlijk niet zijn, ik geloof dat gemakzucht of nonchalance meer een rol speelt. Zo van: 'dat gebeurt bij ons toch niet'. Statistisch gezien krijgt echter iedereen gemiddeld twee keer in z'n leven met brand te maken". Voor 22,50 levert en monteert 'Brandpre ventie Nederland' twee rookmelders op de juiste plaats. "Twee exemplaren is het abso lute minimum, voor elke verdieping één, maar eigenlijk zou je op elke slaapkamer een melder moeten hebben. En onder dat 'op de juiste plaats' mag je wel een heleboel dikke strepen zetten!" geeft Timmermans het belang daarvan aan. En verder wordt voor dat bedrag de nodige informatie verstrekt over hoe je vroegtijdig brand signaleert en hoe je in geval van brand handelen moet. Voor het onderhoud wordt 10,- per rook melder per jaar berekend en daarvoor wordt twaalf maanden lang 'alles' gedaan. "Verwijderde printplaten worden gerecy cled, niet één komt er in het milieu terecht, en verder leveren we branddekens, allerlei soorten blusmiddelen en eigenlijk alles wat op het gebied van brandpreventie verkrijg baar is". 'Brandpreventie Nederland' is in Dirksland gevestigd aan de Geldersedijk. Voor nadere informatie of bij mogelijke interesse in een toekomstige baan bij dit brandpreventie- bedrijf kunt u bellen naar: (0187) 484654. Met belangstelling heb ik het stukje gelezen van dhr. A. de Blok, Goeree- Overflakkee 45 jaar later, wat hij dan opdroeg aan hen die al lange tijd van Flakkee weg waren en over de hele aardbol verspreid wonen. Hoewel hij zijn verhaal in het Flakkeese dialect schreef, wil ik mij maar liever in gewoon Nederlands uitdrukken om op zijn verhaal te reageren. Allereerst moet ik zeggen dat dhr. De Blok mij volkomen onbekend is; alleen heb ik slechts een vermoeden wie zijn vader .geweest is en als dit vermoeden al juist is, dan heb ik ook die slechts oppervlakkig gekend. Ook zijn leeftijd weet ik niet, maar ik denk dat hij wat jonger is dan ik. Ik heb in maart de leeftijd der zeer sterken mogen bereiken en dus kan ik over verschillende zaken en voorvallen waar hij over schrijft wat verder teruggrijpen. Maar schotejillen heb ik ook nog wel gevan gen in mijn jongensjaren, in de Boezem en bij de watermolen. Daar gingen we ook meestal heen om steur te scheppen, als aas voor de 'simme'. Daar was in de zomer, vooral als het lang droog was, gemakkelijker aan te komen dan aan wormen. Marien Zoon had daarvoor altijd een schepnet aan de molen hangen, wat een ieder vrij mocht gebruiken. Dan de gezegdes. Een paar ervan waren mij vreemd, zoals 'te lomp om bonen te repen' Dat had ik nog nooit eerder gehoord. Wel 'te lomp om voor de duvel te dansen'. 'Zo mager als een schallebieter' noemden wij 'zo mager als een horre' of als een 'latte'. Als iemand of iets mooi schoon was, of blin kend gepoetst, dan werd er gezegd dat hij 'blonk als een schallebieter'. Van 'hoeksop is nader' heb ik wel eens gehoord dat er vroeger iemand was die dat zo in praktijk bracht, om van de Staakweg zo de Boezem over te lopen naar de Emmalaan, in plaats van rond te lopen langs de witte balie of aan de andere kant over de Ka. De Secretaris Rooylaan bestond toen nog niet, daar liep toen een tramlijn langs. En dan wat over het wieden. Je onderscheid de zaedvuulte en wortelvuulte. Zaedvuulte was gras, korendansers, ganzemuur, kamil le, kruiswortels en nog wel een stuk of wat anderen. Onder wortelvuulte vielen stekels, hoeven, kweken, paardebloemen, spekwor- tels en knipluis - ook deze lijst is niet volle dig. De sigarettenmerken die hij noemt ken ik ook nog wel, maar daarvoor had je nog Plag, Pirate, Lockey, North State en wat later Tri umph. Alaska en Cool hadden een menthol- smaak. Een schallebieter en een zwarte jaap waren twee totaal verschillende insecten. Dan heb ik tot aan mijn vertrek uit Neder land (1953) nog volop aardappels gedolven niet het riekje, want de rooiers waren in de twintiger en dertiger jaren nog maar weinig in gebruik. Als jongen van 14 of 15 jaar heb ik wel eens aardappels geraapt achter de rooier bij B. Zoeteman. Maar voor de rooiers van toen was in 't najaar de grond al gauw te nat, en daarbij werden de vruchten ook nog al beschadigd (blauwgeslagen). Bij de latere machines was dat verholpen. Bij de boer heb ik dan ook alleen maar de laatste paar jaar (begin jaren '50) de aardappels achter de rooier opgeraapt. Mijn baas in Nieuwe Ton- ge had toen een voorraadrooier die prima werkte. Maar voor die tijd, toen ik nog in Dirksland woonde, kwam je nog al eens bij de kleine boeren terecht, die hun aardappels, uien en peen in de roest verkochten aan de commissionairs. Deze mensen hadden dik wijls een schuurtje of hok in hun land, en dat was een genot als je schuilen moest voor een regenbui en ook om te eten als het buiten te fris was. Sommige hokjes waren op slot en sommigen waren altijd open. Ze waren nogal in trek bij vrijers. Zo is het een keer voorgekomen dat een man zijn poters al in 't land gebracht had en in 't schuurtje gezet, met de bedoeling om ze de volgende week te poten. Maar een jong stelletje kwam die zaterdagavond in 't schuurtje en vond het vol gezet met kisten poters, die ze voor het gemak maar buiten zetten om zo wat meer ruimte te krijgen. En hadden ze ze nu maar weer binnengezet, dan had het nog wel losgelopen, maar dat deden ze niet. 's Nachts een flinke nachtvorst ero ver en de man zijn zetpoters waren naar de maan! Er is een stevig hangslot op het schuurtje gekomen, maar voor de poters was het te laat. Ook is het wel eens gebeurd dat een jong stel in 't stro in slaap viel en pas tegen de ochtend wakker werd. Verder kon je in die schuurtjes veel spreuken en rijmpjes op de muur geschreven vinden. En - onnodig te zeggen - ook wel schimp scheuten. Een rijmpje wat je veel tegen kwam was dit: ach waren alle mensen wijs, en deden daarbij wel. Dan was de aard' een paradijs, maar nu is 't vaak een hel! Een ander rijmpje was: al wie de kroeg bemint, die wordt het werken trager. De kastelein wordt vet, zijn klanten worden mager. Ook las je wel eens: A. de B., die lange vent, hoort niet thuis in deze tent. Verder nog: een grote boer en weinig land, een grote kop en geen verstand. Ook Bijbelse gezegden werden geschreven: Het zal de Hemel nooit aan wonderen ont breken. Als God Zijn almacht toont, zal zelfs een ezel spreken. Dit kennelijk naar de geschiedenis van Bileam uit Numeri 22. als een baas liet blijken dat hij niet erg tevreden was over de prestaties van zijn werkvolk, dan werd dit zo verwoord: Al had je Simsons krachten, en Jakobs huisgezin, dan kan je nog niet werken, al naar A.B. zijn zin! En zo zullen er nog wel meer geweest zijn, of nog zijn. Of de schuurtjes in 't land nog bestaan weet ik niet, want ik heb de Dirkslandse pol der niet meer gezien sinds 1952. Ook moet ik nog zeggen dat ik niet de echte namen en voorletters gebruikt heb, maar dat is duide lijk genoeg denk ik. Om nog even in te haken op dhr. Blok's ver haal: Ja, wij mestten ook altijd ons keutje in Dirksland aan 't eind van de Tuinstraat (de middelste steeg) en later in Nieuwe Tonge had ik het varkenshok achter mijn huis in de Oranjestraat. Ze kwamen bij ons al om 'zweerte' toen het varken nog in 't hok zat. Dat is alles nu verleden tijd, maar 'kruukpla- etjes' bak ik nog, en gepofte poters heb ik ook nog niet zo lang geleden gegeten. Nu ik echter geen tuin meer heb, zal dat ook wel niet zoveel meer gebeurden. Afijn, dhr. De Blok wilde hebben dat we reageerden op zijn stukje, en dat doe ik dan bij dezen. Wie volgt? Met vriendelijke groeten, S.Bal Chilliwack, Canada De afdeling Caravans van de RAI Vereniging heeft op 4 mei jl. haar internetsite in de lucht gebracht. Op het adres www.kampeercaravanrai.nl vinden bezoekers een overvloed aan informatie over kamperen en vakan tie vieren. Via de keuzemenu's is informatie te vin den over de verschillende kampeermidde len, merken en de daarbij behorende fabri kanten en importeurs. Maar er is ook aan dacht voor adviezen en handige tips: met welk rijbewijs mag ik een kampeerauto rijden, hoe kan ik een caravan juist bela den en wat is een goede bandenspanning voor de banden van mijn vouwwagen of tourcaravan. De internetsite is een van de vele initiatie ven van de importeurs en fabrikanten van vouwwagens, tour- en stacaravans en kampeerauto's. Ieder jaar wordt in de RAI te Amsterdam de Kampeer en Caravan- RAI georganiseerd. Dit jaar vindt het eve nement van 20 tot en met 25 oktober plaats. Een andere activiteit is de uitgave van het Kampeermagaziije. Een gratis uitgave met een grote hoeveelheid wetenswaardighe den. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) en de Vereniging Grootbedrijf Bouwnijverheid (VGBouw) hebben besloten een federatie te vormen. De algemene ledenvergaderingen van beide onderne mersorganisaties in de bouw hebben vandaag het groene licht gegeven voor deze vorm van samenwerking. De vorming van een federatie betekent een bundeling van krachten binnen de sector burgerlijke en utiliteitsbouw. Het NVOB behartigt de belangen van ruim 4000 uitvoerende bouwbedrijven, van klein tot groot. VGBouw is de vereniging van de grootste bouwondernemingen en Nederland. Gezamenlijk zijn de aangesloten bedrijven goed voor een jaaromzet van ruim 4 miljard. Een belangrijke overweging voor de vorming van een federatie is het tegen gaan van versnippering in de collectieve belangenbehartiging. Door beleids opvattingen onderling af te stemmen, zal de B&U-sector in de bouw voortaan met één stem spreken. Daardoor verwachten NVOB en VGBouw bij overhe den en politiek krachtiger te kunnen opkomen voor de belangen van de bouw nijverheid. Daarnaast richt de samenwerking zich op een modernisering van de dienstverlening aan de aangesloten lidbedrijven. De federatie wil alert en slagvaardig kunnen inspelen op de razendsnelle veranderingen in de maat schappij, met als doel de lidbedrijven vroegtijdig te informeren en te advise ren en hen professioneel te ondersteunen in hun bedrijfsvoering. Er wordt een apart federatiebestuur gevormd, waarin NVOB en VGBouw elk met drie bestuurders zijn vertegenwoordigd. De secretariaten van beide orga nisaties zullen op 1 oktober 2000 worden geïntegreerd en onder één dak wor den gehuisvest. Door het beste van twee werelden te combineren, verwachten NVOB en VGBouw belangrijke synergie-effecten te bereiken. Op woensdag 24 mei a.s. verzorgt WBV (Woningbouw Vereniging) Mid- delharnis samen met verschillende zorgaanbieders op Goeree-Overflak kee een bijeenkomst. Die is bedoeld als informatieavond voor ieder die iets of meer wil weten over de plannen rond het realiseren van een geheel nieuw project op Goeree Overflakkee: het begeleid zelfstandig wonen (b.z.w.) in het voormalige Eneco gebouw aan de Hoflaan te Middelharnis. Doelgroep Dit pand, aangekocht door de WBV Middel harnis, zou in principe voor diverse doelein den gebruikt kunnen worden. Een beeldbe palend pand, met aan de achterzijde veel meer ruimte dan vanaf de straat is waar te nemen. Toen de Stichting Protestants Chris telijke Woonvoorzieningen op Goeree Over flakkee hoorde dat de WBV de nieuwe eige naar van dit mime pand was geworden, wer den al snel contacten gelegd. De heer C. Besuyen, manager van de woonvoorzienin gen: "Wij zijn al langer aan het nadenken over een mogelijkheid om iets te doen voor de groep mensen, die binnen de bestaande voorzieningen op Flakkee niet op hun plaats zijn. Dat zijn bijvoorbeeld jongere mensen met een bepaalde lichamelijke handicap, die (nog) thuis of alleen in een aangepast huis wonen en graag op zichzelf zouden wonen, of mensen met een psychiatrische achter grond, die wel zijn genezen, maar nog wél eens een steuntje in de rug of wat extra struc tuur nodig hebben om goed zelfstandig te kunnen wonen Verder zijn er mensen, die een niet -aangeboren hersenbeschadiging hebben. Deze groep mensen voelt er niets voor om naar een verpleeghuis of een gezinsvervangend tehuis te gaan. En dat is logisch: daar passen zij niet. Het liefst zou den ze, net als iedereen, gewoon een eigen dak boven het hoofd hebben, maar goed zelfstandig wonen wordt in hun geval vaak belemmerd door lichamelijke, psychische of financiële redenen. In hun geval is er heus wel aan hulp te komen. Maar, de manier waarop nu invulling wordt gegeven aan hun behoefte aan hulp en begeleiding wordt dik wijls als gecompliceerd, verwarrend of belastend ervaren. Familie, vrienden, vrij willigers, noem maar op, mensen hebben soms het gevoel dat de halve wereld voor hen in de weer is. Op deze manier afhanke lijk zijn biedt weinig perspectief en werkt niet stimulerend. 'Draaideur' "Het hulpcircuit waarin deze mensen zich bevinden is dikwijls een 'draaideur' circuit", valt mevrouw Van Rumpt van het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan) hem bij. "Ze geraken van de ene instantie bij de andere. Overal is wel wat hulp vandaan te snabbe- len, maar juist op ons eiland vallen zij wat wonen betreft buiten de boot. Nergens op Flakkee is een plaats waar zij volledig gebruik kunnen maken van de combinatie wonen en hulp, de combinatie die zij nodig hebben om verder als gewone mensen zelf standig te kunnen wonen. Hulp die soms bestaat uit eenvoudige dingen, van het samenstellen van een dagschema, het verle nen van hulp bij het uit bed komen, het gebruik van medicijnen of het omgaan met de financiën. Veel van hen zijn nu aangewe zen op een voorziening waarvoor zij van het eiland af moeten. Daardoor raken zij geïso leerd van hun eigen omgeving En dat wordt niet als prettig ervaren." Beleidsplan De Stichting Protestants Christelijke Woon voorzieningen op Goeree Overflakkee was al met de WBV in gesprek over eventuele nieuwbouw aan het Kortewegje in Som- melsdijk voor een b.z.w.-project, toen bij de WBV Middelharnis werd begonnen aan een nieuw Beleidsplan Volkshuisvesting 2000- 2005. In dit beleidsplan is (ook landelijk) het hoofdthema: 'Meer aandacht voor de zorgsector'. Juist op datzelfde moment werd Het voormalige Eneco-pand, met een zijdelingse blik op het bijh'ehorende achterliggende terrein door de WBV beslist over de aankoop van het Eneco-pand. Een ideale samenloop van omstandigheden dus om gezamenlijk met de diverse zorgaanbieders op het eiland om tafel te kruipen en te gaan zoeken naar de juiste combinatie van invulling van de plan nen enerzijds en de bestemming voor dit nieuw aangekochte pand anderzijds. Een werkgroep, die wordt gevormd door mensen uit de Stichting Prot. Chr. Woonvoorzienin gen, de patiëntenverenigingen, het maat schappelijk werk van de HDG, het psychia trisch ziekenhuis Delta, het Regionaal Indi catie Orgaan RIO, het RIAGG, de gemeente Middelharnis en de huurdervereniging, buigt zich nu over de mogelijkheden voor een eilandelijke voorziening voor begeleid zelfstandig wonen! Voorlichtingsavond 24 mei "Een belangrijk moment in het haalbaar heidsonderzoek dat nu loopt is de voorlich tingsavond op 24 mei in de raadzaal van het gemeentehuis van Middelharnis", zegt de heer Besuyen."We zijn voor het realiseren van dit unieke project afhankelijk van de aanmelding van hulpvragers. We weten dat er mensen zijn die met smart wachten op het moment dat dit woonproject van de grond komt. Om duidelijk te maken wat onze plan nen zijn nodigen we iedereen die iets of meer van dit project wil weten van harte én met klem uit om naar deze avond toe te komen. De avond begint om halfacht. Enkele spre kers zullen uitleggen waarover gedacht wordt en hoe men deze gedachten wil uit werken. Misschien dat mensen, die met eventuele kandidaten voor deze woonvoor ziening, te maken hebben, na deze informatie avond 'wakker' worden, en zich bewust worden van de mogelijkheden die er wel licht ook voor hen of iemand uit hun familie of omgeving zijn." De heer S. van Nieuwaal, die zowel namens de woningbouwvereniging als namens de gemeente Middelharnis spreekt, vertelt dat de werkgroep hoopt dat ze na de informatie avond concreet kan maken hoe de volledige doelgroep voor het woonproject er uit zou kunnen zien. Hij sluit niet uit dat er in die doelgroep mensen in het vizier kunnen komen die de werkgroep zelf nog niet gezien had. Binnen het nieuwe woonproject zal worden gewerkt met het inmiddels ver trouwd geworden zorgbudget. Gedurende 24 uur zal er iemand aanwezig zijn, die voor de nodige hulp garant staat. De 'gekochte' hulp wordt hierbij betaald uit de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Eén ding moet duidelijk zijn: de nieuwe woonvorm zal niet worden gebruikt voor verstandelijk gehandicapten. Voor deze categorie mensen bestaan er al voldoende andere woonvormen. Aanmeldingen Natuurlijk is in vage lijnen al bekend hoe een en ander er in de praktijk aan toe zat gaan, als alles door gaat. Zo zal er een toela tingscommissie in het leven worden geroe pen om de juiste doelgroep te bereiken. Dit om te zorgen dat de juiste mensen in de juis te woonvormen terechtkomen. De Stichting Prot. Chr. Woonvoorzieningen zal het pand huren van de Woningbouwvereniging en vervolgens huren de toekomstige bewoners de appartementen weer van deze Stichting. "De schatting is dat er, wat de ruimte betreft, in het pand zo'n 25 appartementen kunnen worden gerealiseerd. Maar dat hangt hele maal af van het aantal aanmeldingen. Reage ren de mensen niet of onvoldoende, dan zal de woningbouwvereniging naar een andere bestemming moeten uitzien. Iets voor senio ren of iets dergelijks. Dat hopen we natuur lijk niet, en dat verwachten we ook eigenlijk niet, gelet op de duidelijk aanwezige behoef te voor dit nieuwe woonproject. Laat de mensen dus goed begrijpen dat we met dit project pas kunnen starten als er serieuze aanmeldingen zijn", benadrukt de heer Besuyen nogmaals. "Over hoe het verder loopt zullen we de mensen door middel van nieuwsbrieven op de hoogte houden! Maar eerst moet er een begin zijn. Laat de mensen dus asjeblieft komen naar die informatieavond op 24 mei; hij is erg belangrijk. We kunnen pas gaan verbouwen als we weten op hoeveel mensen we kunnen rekenen. Dat we weten wat er leeft, waar behoefte aan is, dat we zeker weten dat we kunnen starten, dat is op dit moment het belangrijkste!" Hofje Vanaf de weg zal er van de appartementen niet veel te zien zijn; het geheel krijgt een soort 'hofjes' idee, met een eigen parkeer ruimte aan de achterkant. Als er eenmaal rood licht is voor de verbouwing, kan wor den bekeken welke faciliteiten er verder nog kunnen worden gerealiseerd. In ieder geval een ontmoetingsruimte waar mensen, als ze dat willen, met iemand anders of samen een kopje koffie kunnen drinken, of een spelletje schaak kunnen spelen. Verder misschien een spreek- of ontvangst kamer voor een maat schappelijk werker, of ruimtes in de vorm van logeerkamers of iets dergelijks. Zodat de mensen eindelijk ook eens kunnen zeggen: "Kom je nu ook eens een nachtje bij mij logeren..?" Meer informatie nodig? Neem gerust contact op met de heer C. Besuyen, manager, tele foon (0187) 475252. ^'Sïö<EltUi£SK^iT'jr*S5tiïiï:*yj--

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9