E) Overdenking Jeugdige ondernemers openen nieuwe locatie uit de Heilige Schrift Beheerskwestie Hervormde kerkvoogdijen Ford bouwt prototype elektrische Ford Ka EIIAHDErt-niEUWS HET ^KIJKVENSTER Voorbereiding op het afscheid PAGINA 5 VRIJDAG 19 MEI 2000 Blik op kerk ^-,> en samenleving Cj - Twentestad - Schaalvergroting - Politieke betrokkenheid Aan het avontuur Twentestad is een einde gekomen. Voor het tweede paarse kabinet was het een prestigekwestie geworden: Hen gelo en Enschede moesten zonodig samen gevoegd worden en de nieuwe gemeente Twentestad zou dan de vijfde stad in grootte van heel Nederland worden. Beide steden zagen niets in samengaan, hebben zich ook tot het uiterste verzet. Maar B.ram Peper, toen nog minister van binnenlandse zaken, zette dóór. Twentestad moest er komen. Gelukkig blies de Eerste Kamer uiteindelijk het voorstel af. Hengelo en Enschede blijven twee zelfstandige gemeenten. De samenvoeging van de twee Overijsselse steden was niet zómaar een incident. Het paste volledig in het ideaal van 'paars': schaalvergroting. Dat gaat nog maar steeds verder. In het verleden is men begonnen met twee of drie kleine dorpen samen te voegen tot één gemeente. Maar daar bleef het niet bij. Grotere plaatsen in één regio werden ook tot elkaar veroordeeld. Soms waren het gemeenten die structureel totaal niet bij elkaar pasten. In sommige gevallen verzet ten die gemeenten zich met hand en tand tegen de samenvoegingsplannen en voerden daarbij oersterke argumenten aan, maar niets hielp. De beslissingen vielen in Den Haag, ondanks betuigingen dat er zou worden geluisterd naar inspraak van de bevolking. Het was gewoon: over u, zonder u. Streven van het kabinet was - en is - het aantal gemeenten terug te brengen tot ongeveer 250. De filosofie achter deze samenvoegingsdrift is de gedachte dat het openbaar bestuur steeds ingewikkelder wordt en dat de con trole op de naleving van de milieuwetgeving beter kan functioneren in een grotere gemeente dan in een kleinere. Daarvoor is namelijk een groot ambtelijk apparaat nodig, wat natuurlijk niet past in een kleinere gemeente. Zo heeft de regering zich vastge zet in haar eigen cirkelredenering. Inmiddels zijn we er allang achter gekomen dat grootschaligheid niet het middel is tegen alle kwalen. En zeker op politiek terrein werkt het averechts. Want gezien de vermin derde politieke belangstelling van de burgers - het lage opkomstpercentage bij verkiezin gen spreekt boekdelen - wordt er allerwege voor gepleit de burgers meer bij locale poli tiek te betrekken. Maar wanneer de burger lijke gemeente zo groot wordt dat de burger niet eens iemand van B en W of van de gemeenteraad kent, dan moet men zeker niet verwachten dat die burger warmer zal gaan lopen voor de plaatselijke politiek. Waar is de tijd dat mensen in een dorp de burgemeester moesten spreken en hem gewoon opzochten in de schuur, waar hij met zijn personeel aan het werk was, want hij was gewoon landbouwer, één van hen. Of dat de burgemeester ontboden werd om een burenruzie te sussen... Hij kwam dan ook meestal meteen, want hij wist wat voor vlees hij in de kuip had... Dat kan natuurlijk niet meer en naar derge lijke' toestanden moeten we ook niet terug verlangen. Maar we zijn nu wel in het ande re uiterste vervallen. Waarnemer (vervolg) Zoals vorige keer al geschreven, halen velen de schouders op over bovenstaand proces en vinden het een ongeestelijke en onschrif- tuurlijke gang van zaken. Men mag het bevoegd gezag van de kerk niet voor de aardse rechter dagen. Daarom had ik u toe gezegd om aan de hand van artikelen van ds. D. Heemskerk uit Garderen het antwoord door te geven uit een brochure uit 1951, geschreven door een drietal personen, waar onder de bekende ds. Jac. Van Dijk. Ik citeer nu letterlijk deze brochure, daar de vraagstelling en beantwoording voor zich zelf spreekt. "Mag in kerkelijke zaken de hulp van den burgerlijken rechter worden ingeroepen?' Dan luidt het antwoord: 'Hoe kon men er toe komen zich tot den burgerlijken rechter te begeven, aldus de vraag van velen. (Niet alleen toen, maar ook in het huidige proces wordt deze vraag nogal eens opgeworpen). Dit is een daad geweest die sommigen met verontwaardiging en afschuw heeft vervuld. In zijn pleidooi heeft mr. Vermaas uitvoerig aangetoond, dat deze geringschattende opvatting over het burgerlijk recht en den burgerlijken rechter met een reformatori sche opvatting niets van doen heeft, maar voortspruit uit de Rooms-katholieke tegen stelling wereldlijk-geestelijk. In de Rooms- katholieke Kerk kent men een tegenstelling tussen kerk en wereld. Gegrond in deze teen stelling heeft men dan ook een tweeërlei overheid (burgerlijke en kerkelijke over heid) en tweeërlei rechtsverhoudingen (bur gerlijke en kerkelijke rechtspraak). Het is merkwaardig, dat een kerk, die zegt te staan in de gemeenschap met de belijdenis der vaderen en zich reformatorisch noemt, in haar verweer dezen Rooms-katholieken weg opgaat. De advocaat immefs, welke zei- de namens de Hervormde Kerk op te treden, sprak in zijn pleidooi over 'Kerkelijke geschillen die niet door de burgerlijke rech ter kunnen en mogen worden opgelost'. Immers, deze kerk mag toch niet vergeten dat er in haar belijdenisgeschriften, name lijk in de Nederlandse Geloofsbelijdenis, een artikel voorkomt, dat aan de overheid en dus ook aan den burgerlijken rechter een zeer positieve zaak toewijst. Wil men bovendien nog leven in dankbare gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift dan mag men evenmin vergeten, dat Paulus van de staatsoverheid zijner dagen recht verwachtte, ten bewijze waarvan hij zich op den keizer beriep. Voorts lezen wij in Johannes 19:11 dat de Heere Jezus zeide dat Pontius Pilatus zijn inacht van boven had ontvangen. Gezien het bovenstaande heeft het ons ver wonderd, dat men over het proces tegen de Hervormde Kerk zo verontwaardigd was. In het vierde boek van zijn Institutie, waar Calvijn in hoofdstuk 20 handelt over de bur gerlijke regering, schenkt hij onder 21 ook aandacht aan 1 Korinthe 6:1 w. In dit Schriftgedeelte gaat het over mensen. Grie ken, die vroeger voordat zij christenen waren, om de kleinste kleinigheid naar den rechter liepen en die dat nu, nadat zij chris tenen zijn geworden, nog steeds doen. Daar voor waarschuwt Paulus hen, vooral omdat het hier in de regel ging om twisten over onbelangrijke geldelijke aangelegenheden. Calvijn zegt onder andere: 'Ook is hetgeen men pleegt te werpen, namelijk dat alle gedingen door Paulus ten enenmale veroor deeld zijn, valsen verder zegt hij: "Maar wanneer iemand ziet dat hij zonder de liefde te benadelen zijn zaak door het recht kan beschermen, zo hij het doet, zondigt hij tegen deze uitspraak van Paulus niet, vooral indien de zaak van dat gewicht is en dat haar verlies hem zeer schadelijk is". Guido de Brés, die zich in tijden van geloofsvervol ging beriep op een overheid die de Gerefor meerde religie vijandig gezind was, oordeel de dat zelfs deze overheid het recht had ook in geloofszaken te oordelen. Dit standpunt heeft hij neergelegd in artikel 36 van de NGB. Daar staat dat het ambt der overheid niet alleen is "acht te nemen en te waken over de politie, maar ook de hand te houden aan de heilige kerkedienst; om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valse gods dienst, om het rijk des antichrists ten gronde te werpen, en het Koninkrijk van Jezus Christus te doen vorderen Tot zover dit citaat uit de brochure wat, nog maals gezegd, voor zichzelf spreekt. De argumentatie om met zaken van groot belang voor de burgerlijke rechter te komen Autobedrijf Jan van Dijk Ford ontwikkelt een prototype van de compacte elektrische Ka, dat zijn stroom ontleent aan nieuwe, geavan ceerde lithiumionbatterijen. Ford is de eerste constructeur die een elek trisch voertuig uitrust met dit type batterijen. Met zijn lithiumionbatterijen van de tweede generatie evenaart de e-Ka de prestaties van een auto met benzinemotor en behoudt hij de nulemissies van elektrovoertuigen, terwijl hun traditionele beperkingen grotendeels worden weggenomen: de actieradius be draagt 150 km. De e-Ka is afgeleid van de Ford Ka, waarvan de carrosserie 45 kilo lichter is gemaakt om het gewicht van de batterijen enigszins te compenseren. Het pakket lithiumionbatterij en (totaalgewicht 280 kg) is ongeveer 70 procent lichter dan een vergelijkbare groep conventionele loodzuurbatterijen. Het resul taat is dat de e-Ka in 12,7 seconden van O tot 100 km/h accelereert (0-50 km/h in 3,9 seconden) en een topsnelheid van 130 km/h bereikt. Bij- een constante snelheid van 80 km/h zou de e-Ka meer dan 200 kilometer kunnen afleggen voor zijn accu's moeten worden opgeladen. In zes uur laden Een bijzonder voordeel van de lithiumion batterijen is hun tolerantie voor hoge stroomsterkte tijdens het opladen. De e-Ka kan in slechts zes uur van nul tot maximaal worden opgeladen en is, in tegenstelling tot andere batterij systemen, ongevoelig voor het zogenaamde 'geheugeneffect'De laad- capaciteit blijft dus volledig behouden, ongeacht het gebruik. De Ford e-Ka batterijgroep bestaat in totaal uit 180 cellen, opgesplitst in drie afzonder lijke batterij vakken. Een van die vakken bevindt zich in de motorruimte, de twee andere vlak achter en vlak voor de achteras. De stroomtoevoer vanaf de batterijgroep wordt automatisch onderbroken, wanneer het systeem wordt uitgeschakeld of bij een ongeval. De drie batterijvakken zijn volledig afgesloten. Rijdt als 'gewone' auto De e-Ka is voorzien van elektrische stuurbe krachtiging, met een elektrische remkracht- versterker en met ABS. Speciaal voor de e- Ka werd een voertuigmanagementsysteém ontwikkeld dat borg staat voor een perfecte werking van de batterijlader, de batterijen zelf en de elektromotor. Om de actieradius te optimaliseren, rijdt de e-Ka op banden met lage rolweerstand. Het eindresultaat is dat de e-Ka, ondanks zijn geavanceerde technolo gie, op dezelfde wijze kan worden bestuurd als een conventionele auto. is hiermede op grond van de Schrift en Belij denis verdedigd. Hierin wordt geen verkeer de weg gegaan. De ander heeft de vrijheid om hiermee anders om te gaan, maar'men mag hen, die dezen weg verkiezen, niet ver wijten als zouden zij een weg gaan die vreemd is aan Schrift en Belijdenis en die nog nimmer door het voorgeslacht gegaan is. D.V. de volgende keer hoop ik nog wat ver der te gaan met deze brochure. Hebt u vra gen of opmerkingen, neem gerust contact op met ondergetekende, zodat er eerlijk over gesproken kan worden. M. v/d Valk V. Borselenstraat 32 3244 XE Nieuwe Tonge 0187-652291 Doch Ik zeg u de waarheid: het is u nut dat Ik wegga.(Joh. 15:7a) Scheiden doet pijn. Bij een afscheid worden we emotioneel, vloeien er tranen. Zeker wanneer het een afscheid is voorgoed. Een laatste afscheid, waarop geen weerzien meer volgt. De Heere Jezus is bezig. Zijn discipelen voor te bereiden op Zijn vertrek. Straks zul len ze Hem niet meer dicht bij zich hebben. En Hij zegt dat al vóórdat Hij gaat lijden en sterven. Terwijl Hij nog door de donkere tunnel van dood en graf heen moet, is Zijn blik al gericht op de komende heeriijkheid. Om de vreugde die Hem voorgesteld was heeft Hij het kruis verdragen en schande ver acht. Maar zo ver zijn de discipelen nog niet. Ze kunnen niet over het kruis heenkijken. Van de Meester scheiden - ze moeten er niet aan denken! En toch zegt Hij het iedere keer, juist aan de vooravond van Zijn sterven: Nog een kleinen tijd, en gij zult Mij niet meer zien. Ik zal niet veel meer met u spreken. Waar Ik heenga weet gij Maar wat moeten zij dan, die geroepen wor den het Evangelie uit te dragen? Met het Woord de wereld in te gaan? Een wereld vol vijandschap... En laat Hij hen nu in zo'n wereld achter? Waarom blijft Hij niet bij hen? Ze zullen Hem zo hard nodig hebben. Dat begrijpen we. Soms zouden we ook wel willen dat de Heere Jezus nog op aarde was. Dan konden we onze vragen rechtstreeks aan Hem voorleggen. Er zijn tijden waarin we vragen: Heere, waar bent U? Waarom laat U niets van U horen? En toch - het is u nut dat Ik wegga. Letterlijk: het is beter voor jullie. Dat gaat dwars tegen hun gevoelens in. Zij denken: het zou beter zijn dat Hij blééf. Hij zegt: het is beter dat Ik ga. In het gewone leven komt dat ook voor. Een kind moet op een bepaalde leeftijd naar school, maar het zou liever bij moeder thuis blijven. Maar ja, dan leert het niet. Het is voor z'n bestwil dat het naar school gaat. Maar let wel, de Heere Jezus zegt niet: het is beter voor MIJ dat Ik wegga. En dat is het toch wel. Hij wordt er Zelf alleen maar beter van. Hij wil Zelf ook graag naar huis, naar het Vaderhuis met de vele woningen. Dat Hij na Zijn opstanding nog veertig dagen hier gebleven is, was niet nodig voor Hem zelf. Zijn werk was af. Zijn taak was vol bracht. Dat Hij bleef was ter wille van Zijn discipelen. Om hen nader te onderwijzen in de dingen van het Koninkrijk Gods. Om hen toe te rusten tot de verkondiging van het Evangelie. En toch zegt Hij: het is beter voor u. Want daar, in de hemel, kan Hij meer voor hen doen dan hier op aarde. Hij gaat met Zijn offer het binnenste heiligdom in. Hij gaat zit ten aan de rechterhand van de Vader om voor hen te bidden. Hij gaat daarboven hun woningen in gereedheid brengen. Maar hier noemt Hij nog een andere reden: anders kan de Trooster tot u niet komen. De Trooster... Over Hem hopen we het de volgende keer te hebben. Bergambacht W. van Gorsel Sinds vorige week is Winkelcentrum 'D'n Diek' in Middelharnis een aan winst rijker. Afgelopen vrijdag werd namelijk het nieuwe onderkomen van 'Xsarus Internetdiensten' geopend aan de Nieuwstraat. In een feestelijke sfeer gebeurde dat, gevolgd door een open huis dat afgelopen vrijdag en zaterdag werd gehouden voor kennis sen, familie en bedrijven. Er waren zo'n 150 uitnodigingen verstuurd en de belangstelling was dan ook zeer groot. Pandje aan de Nieuwstraat Het is niet voor het eerst dat de jeugdige ondernemers zich storten op de bruisende markt van het internet. Daniël en Paul Kie viet uit Sommelsdijk dreven de onderne ming al ongeveer een half jaar vanuit de ouderlijke woning, totdat de noodzaak ont stond om uit te wijken naar een kantoorpand in de regio. "Een professionele uitstraling is in deze branche gewoon cruciaal. Bovendien kunnen we klanten nu op een passende manier ontvangen" zegt Paul Kieviet. Maar niet alleen de uitstraling bracht hen ertoe te verhuizen naar een nieuw onderkomen. Xsa rus Internetdiensten is namelijk onlangs samengegaan met - het eveneens Sommels- dijkse bedrijf - WebCreat Internet Solu- .tions. Dit bedrijf, dat sinds 1995 gerund 'werd door Arjen Robijn, was gespeciali seerd in het ontwerpen en programmeren van zakelijke websites. Nu de beide bedrij ven zijn samengegaan is naast een grote klantenkring ook een omvangrijke capaciteit ontstaan. En dat biedt een zodanig perspec tief voor de toekomst dat een officieel kan toor voor de hand ligt. "In het pand van de voormalige kledingzaak Par Bleu zagen we het ideale onderkomen voor ons bedrijf. Van een kledingzaak hebben we het in no-time omgezet tot een kantoorpand met de nodige kantooruitstraling", aldus Arjen Robijn. Activiteiten Steeds meer wordt het internet gebruikt voor allerlei zakelijke toepassingen. Termen als e-commerce, e-mail, e.d., zullen niemand meer vreemd zijn. Vooral de jongere genera ties bestellen al regelmatig producten via het internet en zoeken er allerhande informatie op, zo blijkt uit diverse onderzoeken. Het bedrijfsleven is zich degelijk bewust van de enorme kansen die het internet biedt. "Ik durf bijna te beweren dat iedere ondernemer vroeg of laat op het internet terecht zal komen met een eigen website. Op een gege ven moment zal alles via het internet verlo pen. Zonder een eigen website mist de ondernemer van de toekomst de boot!", aldus een enthousiaste Arjen. Hij gaat ver der: "Achter de computer kan gecommuni ceerd worden met een wereldwijd netwerk van klanten, leveranciers en andere markt partijen. Zodoende is er een steeds grotere De jonge Xsarus-ondernemers hejfen het glas.. belangstelling bij bedrijven voor een websi te van de eigen onderneming. De grotere bedrijven van Nederland zijn dan ook al lang vertegenwoordigd op het internet. Nu lijkt het alsof ook de kleinere bedrijven in stroomversnelling de weg tot het internet ontdekken. Xsarus Internetdiensten probeert in te spelen op' deze ontwikkeling. Doelstel ling is om de Flakkeese ondernemers op een degelijke manier op het internet te helpen, met vooral websites die uitblinken op het grafische vlak. Ook het onderhoud van de gerealiseerde websites neemt Xsarus volle dig voor haar rekening. Dit wil zeggen dat in het actueel houden van bijvoorbeeld assorti- mentsgegevens of voorraadbestanden kan worden voorzien in de vorm van bijvoor beeld een maandelijks contract. Verder realiseert Xsarus alle mogelijke webtoepass ingen, van complete e-commerce sites tot databasekoppelingen voor bijvoorbeeld on line toegang tot klantenbestanden, e.d. Ook is Xsarus Internetdiensten actief op het gebied van de grafische vormgeving. Zo kan voor een onderneming een complete huisstijl worden ontworpen, inclusief logo's, e.d. Werkwijze Voordat een website door Xsarus gereali seerd wordt, vindt er een onderzoekje plaats naar de doelstellingen van de site. Daniël Kieviet: "We kijken naar de wensen en behoeften van de ondernemer en naar hoe een website een zo groot mogelijk commer cieel succes kan worden. Nadat de site in overleg met de ondernemer aan de hand van de huisstijl is vormgegeven, wordt hij verder programmeer-technisch uitgewerkt. Dan wordt een zogenaamde domeinnaam vastge steld. Dit is het eigenlijke internetadres dat de toegang tot de website verschaft; in de meeste gevallen www.'bedrijfsnaam'.nl. Dan is de site gereed om het internet op te gaan. Hij wordt ondergebracht op een zoge naamde server: een computer vanwaar de site 24 uur per dag overal ter wereld op te roepen is. Dit noemt men de hosting." Promotie De werkzaamheden zijn niet klaar op het moment dat de site op het internet te zien is. De site moet immers onder de aandacht wor den gebracht van de internetters, liefst nog gespecialiseerd naar de doelgroep die de ondernemer voor ogen heeft. Ook hierin kan Xsarus Internetdiensten voorzien. De site zal worden aangemeld bij de zogenaamde zoek machines, en verder kan een aantal adver tenties worden ontworpen die in dagbladen, e.d., kunnen worden gepubliceerd. Dan volgt eventueel nog het onderhoud aan de website. Het kan namelijk nodig zijn dat bij voorbeeld door gewijzigde prijzen of assor timenten de site helemaal up-to-date gehou den moet worden. En verder stimuleert het ook de bezoekers om eens vaker de website te bezoeken en het niet bij die ene keer te laten. Voor vragen of opdrachten aan Xsarus kunt u op de website terecht: www.xsarus.nl; het e-mail adres is info@xsarus.nl.; het tele foonnummer luidt 0187^87102 en het fax nummer 0187-487316: -10- Terwijl beide jonge mannen zich wat uit het drukke marktgewoel ver wijderden, vertelde de matroos in het kort een en ander van zijn erva ringen op het Zuiderkruis. Midden onder het vertellen hield hij echter op en keek strak in de richting van het woelige marktplein. Verwonderd vroeg Gijs Abels, die geheel oor was: "Wat is er nu ineens aan de hand?" "Ik zie ginds oude bekenden uit Doomspijk, Gijs, neem me niet kwa lijk, ik kom toch vanmorgen of na de middag nog naar jullie toe. "Nou, die bekenden schijnen hem nogal na aan het hart te liggen", bromde Gijs binnensmonds, en meteen draaide hij zich om en slen terde naar de haven. De drukte op de markt was thans het grootst. Voor de kramen en stal letjes verdrongen zich kooplustigen en kijkers. Wat een aardige aan blik bood het door de lentezon beschenen marktplein van het oude stadje! Naast Veluwse boeren en boerinnen in hun ouderwetse kle derdrachten, zag men burgers en burgeressen uit Elburg en daartus sen door scharrelden talrijke varenslui, onder wie de vissers kenbaar waren aan hun geweldig wijde broeken en nauwsluitende, van voren openhangende jakken. De reden, waaroin Frank Lindorp zo plotsehng Gijs Abels in de steek liet, was, dat hij ihidden in het marktgewoel een mannengestalte had opgemerkt, die bijna een hoofd boven de anderen uitstak. Dat kon niemand anders zijn dan Gerrit Gravels! Het deed hem veel genoegen, de bouwknecht van zijn oom hier aan te treffen. Hoewel Frank met vreugde het boerenbedrijf de rug had toegekeerd, was hij tóch de mensen niet vergeten, die hem op de Gui- lerhof vriendschap hadden betoond en hij brandde van verlangen, om iets over hen te horen. Met moeite werkte hij zich door de marktbezoekers heen om Gerrit Gravels te bereiken, die bij een kraam bezig was om inkopen te doen. Bijna had hij de bouwknecht bereikt, toen hij plotseling achter zich een jonge, vrolijke meisjesstem hoorde zeggen: "Als Gravels nog méér rommel koopt, blijft er voor ons geen plaats in het karretje over..." Snel wendde Frank zich om, want die stem kende hij. Vlak achter hem stonden twee boerendochters, namelijk Suus van Woensel en Hanneke van de Guilerhof. Verwonderd keek de laatstgenoemde naar de trouwe kameraad, van wie ze ruim twee en een halfjaar geleden afscheid nam, en die nu zo onverwacht voor haar stond! In die slanke, krachtig gebouwde, jonge zeeman, kon ze niet veel meer terugvinden van het stille, droefgeesti ge boerenknechtje, dat bij haar vader werkte, evenmin als Frank in haar het dartele, speelse kind herkende, dat hij leerde schaatsenrijden op de vliet. Zestien jaar was Johanna van Guilen nu, doch in het oog van de matroos leek ze wel achttien. "Wel, Frank, ben jij het werkelijk?" riep ze uit, "wanneer ben je in Elburg gekomen en waar heb je al die tijd gezworven? Waar heb je nu je tehuis, of ligt je schip in de haven. Frank moest even lachen. Ja, zij was nog hetzelfde driftkopje van vroeger, dat dadelijk alles van hem wilde weten en steeds recht op het doel afging. Een ogenblik later stak de matroos echter de hand uit en zei ietwat verlegen: "Ik weet werkelijk niet, of ik een bijna volwassen meisje nog bij de naam mag noemen, maar als je het een matroos niet kwalijk neemt, zou ik graag je vragen beantwoorden op een wat rus tiger plekje". Suus van Woensel beantwoordde slechts met een licht knikje de beleefde groet van de zeeman, die daar echter niets van scheen te mer ken en er in elk geval geen acht op sloeg. Hanneke ontging het echter niet, doch ze wist terstond raad om zich van de op dit ogenblik ongewenste vriendin te ontdoen. "Zeg Suus, zeg jij even tegen Gerrit Gravels, dat hij niet op mij hoeft te wachten, en gerust met jou naar huis rijden kan". "Hierheen, Frank", sprak ze dadelijk daarop, en vóór Suus gelegen heid had verwondering of verontwaardiging te tonen, baande Hanne ke, door de matroos op de voet gevolgd, zich reeds een weg door de marktbezoekers. "Ziezo", sprak het kwieke meisje lachend, "van Suus van Woensel zijn we af; en nu moet je me eens van alles vertellen. Frank, je hebt toch zeker de tijd?" "O ja, tijd heb ik genoeg, maar Hanneke, zou je vriendin je niet in moeilijkheden brengen, als ze op de Guilerhof vertelt, dat jij met Frank Lindorp hebt staan praten?" "Wees daar maar niet bang voor. Frank; Dat zaakje knap ik wel op". Zacht kabbelde het water van de Zuiderzee tegen de oeverrand, en de spelende golfjes, het welige groen, doorstippeld met witte en gouden veldbloemen, de rondzwierende zwaluwen in de blauwe lucht, dat alles verkondigde, dat het lente was in de Veluwse landouwen, en len te was het ook in de harten van die beide jonge mensen, die elkaar wederkerig zo veel te vertellen hadden. Frank eindigde zijn verhaal met de woorden: "Veel, dat mij op de Guilerhof zwaar woog of krenkte, ben ik vergeten, en ik wil er niet meer aan denken óók, maar de mensen, die mij daar liefde bewezen, hebben nog steeds een grote plaats in mijn hart". Even kleurde een blos de frisse wangen van de boerendochter. Toen antwoordde ze: "Ik heb mijn trouwe speelmakker erg gemist, maar ook moeder heeft je niet vergeten. Toen het in februari telkens zo hevig stormde, heeft ze herhaaldelijk tot me gezegd: "Wie weet, of Frank op 't ogenblik niet in doodsgevaar verkeert! God behoede hem op zee..." "Vergeten hebben we je niet op de Guilerhof, ook Gerrit Gravels en zijn vrouw niet. Gerrit heeft zelfs een paar dagen na je vertrek hoge woorden gehad met vader over jou, doch het rechte heb ik er nooit van geweten..." Een ogenblik liepen de jonge mensen voort. Het scheen, dat het gesprek ging kwijnen. Doch eensklaps bleef de jonge zeeman staan en het scheen het meis je toe, alsof hij niet gemakkelijk woorden kon vinden, om uit te druk ken, wat op dit ogenblik in hem omging. "Hanneke", zei hij tenslotte, "wij zijn allebei nog wel jong, doch wie weet wanneer ik weer gelegenheid zal hebben jou te ontmoeten. Een zeeman, die gereed staat, voor lange tijd het land te verlaten, is gau wer geneigd te zeggen, wat hij op het hart heeft, dan iemand, die daar toe elke dag in de gelegenheid is. Luister eens goed: Als na korter of langer tijd de een of andere rijke boerenzoon komt opdagen, zul je dan nog denken aan de matroos, die misschien aan het andere eind van de wereld omzwerft, doch die met zijn gedachten zo vaak bij je is. Maar", zo ging hij voort, "eigenlijk heb ik niet het minste recht om zo tot je te spreken, Hanneke, het zou immers tot de grote uitzonderin gen behoren, als een boer zijn dochter afstond aan een zeeman, al was hij zelfs kapitein op zijn eigen schip. "In ohze familie is dat toch gebeurd. Frank. Moeder heeft mij enkele weken geleden de geschiedenis verteld van die dappere boerendoch ter, die ondanks de tegenkanting van zovelen, toch Herbert Lindorp trouw bleef. Ik ben geen kind meer. Frank, en ik weet heel goed, dat er misschien geen andere boer op de Veluwe zó gehecht is aan de oude traditie als mijn vader, maar dit wil ik je wel zeggen, dat als je, zo God wil, terug komt in Elburg, na langer of korter tijd, je Hanne ke van de Guilerhof allicht binnen de wallen van Elburg vindt, en dan zullen we wel verder zien! (wordt vervolgd) -• OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden r ~*^ff'r-''-'t^r m(Bm j^-^. - - -^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5