Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Bazar in liet Verzorgingshuis 'De Goede Ree' Veel belangstelling en prachtig weer tijdens nationale molen- en fietsdag LITIE (010)2741135 lr,r (X.-(\ Muzikale Hartewensen in de Geldershof ml^i/L MINNAARD K^ VASTGOED Seniorenrestaurant Voorjaarsverkoping zendingskrans Herkingen Verkoping Chr. Geref. Kerk Middelharnis Kerkdiensten Ger. Gem, Politie 24-uurs telefoon: Uitnodiging reünie Ouddorpse Reddingsbrigade De Goereese Kunstdag chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Moederdag Dinsdag 16 mei 2000 72e jaargang nr. 9605 In de maanden mei en juni van dit jaar wor den vrouwen die zijn geboren in het jaar 1960 in de regio's Voome-Putten-Rozen- burg, de Hoeksche Waard en Goeree-Over- flakkee uitgenodigd voor het bevolkingson derzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden uitgenodigd door de GGD Zuidhol landse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrou wen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitnodiging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgeno digd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil wor den, kan zij een afspraak maken bij de Stich ting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek word daar door een speciaal opgeleide doktersas sistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgesloten bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van niet-deelname wor den ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijf jaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek bajir- moederhalskanker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dan baarmoederhalskan ker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging, zit éen laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afge sproken datum neemt zij de laboratorium- kaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meest al pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het technisch niet goed gegaan is. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uit slag hoeft niet automatisch baarmoederhals kanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar _op het telefoonnurnmer 018J.-652440. Ondanks de blikseminslag bij Radio Flak- kee, waarbij voor tienduizenden guldens schade werd aangericht, gaan de uitzen dingen (zij het soms in aangepaste vorm) gewoon door. Ook het bekende programma 'Muzikale Hartewensen' gaat onverminderd verder. Vandaag is de uitzending van tevoren opgenomen in de Geldershof in Dirksland. Die opnamen waren al ruim van tevoren gepland en zijn niet het gevolg van de blikseminslag. Bij de opnamen in de recreatiezaal zijn altijd veel bewoners en belangstellenden aanwezig. De opnamen worden dinsdag avond tussen 7 en 9 uur uitgezonden. Middelharnis B.V. COMBI actief in beeld en geluid Bent u 60 jaar of ouder, dan kunt u gebruik maken van het Seniorenrestaurant in Ebbe en Vloed. Wij serveren een 3-gangen menu voor 10,- op maandag, woensdag en vrijdag van 12.00 tot 13.30 uur. U bent van harte welkom. Graag voor 10.00 uur reserveren, telefoon 0187-641844. Dat waren weer gezellige dagen in 'De Goede Ree', veel bezoek, volop drukte en veel activiteiten... de bazar 2000 was weer een succes! Afgelopen week, 12 en 13 mei stonden de deuren wijd open, de bewoners hadden hun familie, kennissen en vroegere buren uitge nodigd om toch zeker naar de bazar te komen én daar was gehoor aan gegeven. De opmerking 'dat was weer eens ouderwets gezellig' werd regelmatig gehoord. En dat was ook wat de organisatoren graag wilden, er moet voor de bewoners én alle bezoekers een gezellige sfeer zijn, waar iedereen van geniet. Dit jaar stond de bazar in het teken van het boerenleven, koeien, konijnen, boter, kaas en eieren - het één was alleen te bewonde ren, het ander was te koop. De mooie oude tractors die buiten stonden te pronken, maakten het helemaal compleet! De heer I. van de Boogert, de directeur van de HDG opende vrijdagmiddag om klokslag half 3 de bazar, met een ferme trek aan een echte koeiebel. De opbrengst van deze bazar komt ten goe de aan de bewoners, de jaarlijkse bewoners- reis wordt ervan bekostigd, bijzondere acti viteiten kunnen ook dit jaar weer georga- nieerd worden. Toen zaterdagmiddag de laatste 'centen' geteld werden, kon de opbrengst bekend gemaakt worden: 12.152,35. Iedereen was moe, maar wel voldaan én tevreden. Tot slot werden de vele enthousiaste vrijwil ligers bedankt, zonder hun inzet voor en tij dens de bazar, zou er geen bazar georgani seerd kunnen worden in 'De Goede Ree'. Maar ook naar de vele kopers én sponsors gaat een dankwoord, want zonder hen kan men ook zeker niet. Wie is kok, boekhouder, verpleegster, klus jesman, tuinier, werkster, chauffeur, nachtzuster, lesoverhoorster, voorleesster en schoolhulp tegelijk Wie doet de boodschap pen en brengt^ de kinderen naar crèche, school en zwemles'? Wie is deze fysieke en psychische duizendpoot die een werkweek heeft van zeven dagen (en nachten) per week'? Nog geen idee"? U krijgt nog een aanwijzing. Klaagt zij meer dan gemiddeld over stress, te hoge werkdruk of heeft het beruchte bum-out syn droom vat op haar? Nee? Dan moet het antwoord niet moeilijk zijn. Precies, het is de bekende, wereldberoemde moeder, bijgenaamd de vrouw. Overal ter wereld verricht zij zeer grote inspanningen om haar gezin, inclusief echtgenoot, draai ende te houden. En dat lukt haar in de meeste gevallen nog ook. Zij is een monument van niet-aflatende ijver en werkzucht. Haar enige ambitie en drijfveer is het gezin zelf. Deze spreekwoor delijke duizenpoot verdient meer dan een standbeeld op het dorpsplein. De eeuwen door is zij behoorlijk miskend. Gestreken overhemden, elke dag warm eten op tafel en nog wat meer van zulke zaken worden maar al te vaak als vanzelfspre kende kleinigheden beschouwd. Ach ja, je raakt eraan gewend. Maar gelukkig. Eén dag per jaar staat zij in het middelpunt van de familiaire belangstelling en wordt 'moedersverwend. Met een bos bloemen^ en nog wat andere goedbedoelde prullaria. Tegoedbonnen waarmee de andere gezinsleden tenminste tot de eerstvolgende moederdag huishoude lijke werkzaamheden op zich nemen worden zelden verstrekt. De afwas die dag is omvangrijker dan op een gemiddelde verjaardag. Moeder moet immers verwend worden met taart en ande re lekkernijen. En dan klinkt onvermijde lijk: Mam, koe moet dit ook alweer? Een diepe zucht ternauwernood onderdruk kend komt zij uit haarfeeststoel. Ik kom al. En daar gaat moeder weer. Het barre leven van de persoon met het zwaarste beroep ter wereld tegemoet. Driewerf hoera voor alle moeders. Hieper- de-piep, hoera!! Alledaags D.V. zaterdag 20 mei zal zendingskrans 'De hand aan de ploeg' uit Herkingen haar jaar lijkse voorj aars verkoping houden. Er zal weer van alles te doen zijn: kinderspelen, potenbakken, fruitkraam, patatkraam, rom melmarktspullen, cassettebandjes, het bekende Beerenondergoed, dhr. Maljaars met een speelgoedkraam, de creaclub, kort om teveel om op te noemen. Bij dezen nodigen wij u allen uit. De verko ping zal gehouden worden op het kerkplein en in de zaal achter de kerk. De dag begint om 10.00 uur en sluit om 15.00 uur. Op D.V. vrijdag 19 mei van half 8 tot 9 uur en op zaterdag 20 mei van half 10 tot 1 uur bent u weer van harte welkom op de verko ping van de Chr. Geref. Kerk. Er is weer van alles te koop, zoals vis, soep, patat, koffie, limonade, eieren, fruit, cake, koekjes, broodjes, advocaat, plantjes, boe ken en kaas. Voor de kleine kinderen is er weer een grabbelton; voor de wat oudere kinderen zal geprobeerd worden om een jeep door het dorp te laten rijden. De opbrengst van deze verkoping komt ten goede aan de kerk, de M.A.F, en de Evange lisatiecommissie t.b.v. de Havendag in Mid delharnis. We hopen jong en oud weer te ontmoeten in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan 41 te Middelharnis. OUDE TONGE - Woensdagavond 17 mei, 19.30uur, ds. J. Beens. OUDDORP - Woensdagavond 17 mei, 19.30 uur ds. J. de Pater, Aalburg. MELISSANT - Donderdagavond 18 mei (in plaats van woensdagavond), student D. de Wit, Bennekom. Het stralende zomerweer op de lentedag van afgelopen zaterdag - de nationale molen- en fietsdag - zal onge twijfeld een rol hebben gespeeld in het welslagen daar van. Fietsend tussen bermen vol meidooms, fluitekruid en boterbloemen, tussen zoetige bloesemgeuren en tussen het gezang van fluitende vogels, was het voor menig deel nemer een lust om op het stalen ros te zitten. Verschillen de routes konden worden gefietst, de molens op het eiland konden worden bezichtigd en verschillende agrarische bedrijven hielden een open. dag. Zo ook de boerderij van Lies en Beijke van der Velde aan de Peuterdijk te Herkingen, die door honderden bezoe kers werd bezocht. In de schuur was het er een gezellige drukte, alles draaide om de specialiteit die het bedrijf ver bouwt: asperges. Daarvan werden diverse lekkere warme hapjes en pizza's bereid en die vonden natuurlijk gretig aftrek. Tussen de boerderij en de akker waar Van der Vel de z'n asperges verbouwt reed een nostalgische bus bezoekers heen en weer, die op het land uitleg kregen over de aspergeteelt. Ook werden veel molens op het eiland bezocht. Draaien deden ze niet allemaal, de windvang bleek van plek tot plek verschillend te zijn. In ieder geval liet de Sommels- dijkse 'Korenbloem' zich zaterdagmiddag niet kennen door oprukkende bebouwing en heeft die tóch een poosje gedraaid. In de Dirkslandse molen werden pannenkoeken gebakken en ook daar wisten veel fietsers wel raad mee. Voor velen een genoeg'lijke dag, de nationale molen- en fietsdag, en voor veel gezinnen een lekker dagje uit.in eigen land! Bij molen Dirksland en op de aspergeboerderij. Wasmachine gestolen OUDDORP - Zaterdagavond deed een 37-jarige inwoner van Ouddorp aangifte van een inbraak in zijn vakantiehuisje op het Noordzeepark aan de Oude Nieuw- landseweg. Onbekenden hadden de deur van de berging opengebroken en daar een wasmachine.uit gestolen. Snelheidscontroles MIDDELHARNIS - Personeel van de Verkeerspolitie (Bureau Projectmatige Verkeerscontroles) hield vrijdagmorgen radarsnelheidscontroles op de Langeweg en de Oudelandsedijk. Tussen half acht en half tien werd gecon troleerd op de Langeweg. Van de 804 pas serende automobilisten hielden 66 zich niet aan de maximum snelheid van 50 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 km per uur en werd behaald door een bromfiets. Op de Oudelandsedijk, waar op hetzelfde tijdstip werd gecontroleerd, hielden 17 van de 126 passerende automobilisten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogste sco re bedroeg 91 km per uur. Zoals u wellicht via plaatselij l(e kran ten en/of andere wegen hebt verno men, bestaat de Ouddorpse Reddings brigade dit jaar 50 jaar. En dat wordt op 27 mei aanstaande gevierd! Iedereen die ergens in de afgelopen 50 jaar lid van de Reddingsbrigade is geweest, of hier zeer nauw bij betrokken, willen wij langs deze - misschien wat onpersoonlijke - weg uitnodigen om op 27 mei aanwezig te zijn. Deze uitnodiging via de media is tot stand gekomen omdat wij in onze adminis tratie helaas niet beschikken over alle up-to- date adresgegevens, met name uit de begin periode van het bestaan van de Reddingsbri gade. Bent u in de afgelopen 50 jaar dus betrokken geweest bij de Ouddorpse Red dingsbrigade, op wat voor manier dan ook, dan hopen wij u op 27 mei a.s. te zien! Want mede door ieders bijdrage bestaat de Red dingsbrigade nu nog steeds en is de Red dingsbrigade tot op de dag van vandaag een bloeiende vereniging. Het officiële gedeelte van deze dag duurt van 14.00 uur tot onge veer 17.30 uur. Gedurende deze middag zal op verschillende manieren over de historie van de Reddingsbrigade verteld en geëxpo seerd worden en natuurlijk heeft u volop de gelegenheid om met uw 'oude' kameraden bij te praten. Aansluitend aan de reünie volgt vanaf ongeveer 18.00 uur een avondpro gramma met een gratis buffet/barbecue, een optreden van enkele huidige leden en nog veel meer. De feestelijkheden vinden plaats in de loods van de Reddingsbrigade, aan de Westerweg 25a te Ouddorp. 26 augustus 2000 Zoals reeds eerder vermeld, vindt 26 augustus de tweede Goereese Kunst- dag plaats. Het bestuur van de Kunst- Stichting Goedereede is zeer verheugd met de door de gemeente toegezegde subsidie, dankzij die toezegging en de donaties van vele kunstminnenden kan de manifestatie plaatsvinden. In totaal zullen 17 kunstenaars meewerken door hun kunstwerken te exposeren. Deze zijn niet alleen te bewonderen in de drie galerijen die Goedereede rijk is, maar ook in verschillende huizen op de Noordzijde Haven, Markt en Pieterstraat. Een flink aan tal bewoners is bereid hun venster en/of een ruimte in hun huis beschikbaar te stellen, waardoor een 'kunstlint' kan worden gevormd. De kunstenaars wordt gevraagd een vlag te vervaardigen; deze vlaggen worden uitge hangen door meewerkende bewoners. Gedurende de dag is er een onderhoudend programma, beginnend na de opening om 10.30 uur met een 'kunstbrunch' op de markt. Deze wordt verzorgd door de plaatse lijke horeca en muzikaal omlijst. Diverse kunstenaars geven acte de presence. Voor meer informatie kunt u contact opne men met de Kunst-Stichting Goedereede, tel. 0187-491878, fax 0187-493364. In verband met de organisatie, met name voor het cateringgedeelte, wil het organisa tiecomité graag weten op hoeveel mensen zij op 27 mei kan rekenen. Indien u van plan bent te komen, verzoekt het organisatieco mité u vriendelijk telefonisch contact op te nemen met de VVV te Ouddorp, tel. 0187- 681789. U kunt zich opgeven tot 17 mei. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 M Middelharnis Tel. (0187)482606 OUDDOIP. Wiintnnt 35 Tel. |0II7| tllil! fn 6U734 «NESSE- Printlhip Hssiioom I7i Itl. (0111| «2400 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<i(ee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1