NIEUWE BOEKEN Nijn'tje- rf "Onnodig, ongewenst en heel erg zonde" 1 lp:- NVM-makelaar bewaakt zijn deskundigheid EIIAIiDEtl-niEUWS If H -Ék tm w -mssm... mm PAGINA 9 VRIJDAG 12 MEI 2000 Ds. J. H. Velema, Wie is gelijk de Heere? Miclia, een veelzijdige profeet. Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paperback. 127 pag. Prijs 24,95. Het bijbelboek Micha - een van de zogenaamde kleine profeten - is niet het meest bekende en het meest geliefde. Dominee Velema, emeritus-predikant te Nunspeet, geeft in dit handzame boek een doorsnede van Micha's boodschap. Een boodschap, van betekenis voor toen voor nu. In 54 korte bijbelstudies annex overden kingen licht een aspect van Micha's beteke nis op. Willem de Vink, Waarom dat kruis? Het teken. Zijn kracht. Toen en nu. Uitgever ij Barnabas, Heerenveen. Paperback. 69 pag. Prijs 19,95. Het kruis - naast de 'vis' het teken van het christendom. Willem de Vink gaat in woord en beeld nader in op de betekenis en achtergrond van dit symbool. Dient elkander door de liefde. Bijbels dag boek voor gehuwden. Uitgeverij Groen, Heerenveen. 375 pag. Prijs 39,95. Een meditatief dagboek, speciaal geschreven voor echtparen. Elke week wordt een thema behandeld dat kan helpen om de huwelijks relatie te verdiepen. Veel van de aangesne den thema's zijn ontleend aan het huwelijks- formulier. Voor elke dag wordt een leesge- deelte uit de Bijbel aangegeven, een dagtekst en een meditatie. Tot slot voor elke dag een vraag of opdracht. Enkele namen van de medewerkers: ds. M. Aangeenbrug, mw drs. M.A. Buitink-Heijblom, H. van Groningen, ds. J. Westerink, etc. Leven in de zon. Dagboek voor ouderen. Uitgeverij Barnabas, Heerenveen. Paper back. 375 pag. Prijs 39,95. De schrijver is predikant van de Nederduits Gereformeerde Kerk te Somerset in Zuid-Afrika. Dit dag boek is gedrukt in grote letter, waardoor het geschikter, is voor ouderen. De opzet is ongeveer gelijk aan die van het dagboek dat hiervóór aangekondigd werd. W. A. Strange, Kinderen in de vroeg christelijke kerk. Uitgeverij Barnabas, Heerenveen. Paperback. 148 pag. Prijs 24,95. Een sympathiek boek! Het vraagt aandacht voor - en geeft het zelf ook aan - kinderen in de Bijbel en in de oud-christelij- Wij hebben het ofzorgen ervoor ^l\ VAN DER BOOM ke gemeente. Een boek vooral bedoeld voor opvoeders. De schrijver is theologisch hoog leraar in Wales. Ds. Willem J. Glashouwer, Leven in de overwinning. Uitgeverij Barnabas, Heer enveen. Paperback. 87 pag. Prijs 19,95. De auteur, voorheen hervormd predikant te Katwijk aan Zee, wil door middel van dit boekje vanuit de Heilige Schrift doen zien dat het werkelijk mogelijk is om te leven vanuit de overwinning. Een overwinning die door de Heere Jezus Christus is behaald. En waarin Hij de Zijnen laat delen. Drs. J. Fekkes, Nieuwkerk. Een lichtba ken op de Veluwe. Een historische beschrijving van de 'Nijkerkse opwek king' in 1749. Uitgeverij Groen, Heeren veen. Gebonden. Geïllustreerd. 168 pag. Prijs 29,50. Vorig jaar was het 250 jaar geleden dat de godsdienstige opwekking in Nijkerk plaatsvond. Op een zondag in november van het jaar 1749 preekte ds. Ge- rardus Kuypers over een tekst uit Psalm 72. Tijdens die kerkdienst was er een onver wachte uitbarsting van emoties. Meer dan anderhalfjaar hield bleef er sprake van een ongewone reactie op de predikaties. De opwekking leverde in den lande veel opschudding op. Met zeer uiteenlopende reacties. Zo is bekend dat ds. Th. van der Groe van Kralingen afwijzend reageerde. In dit boek een overzicht van de gebeurtenissen uit die tijd. Drs. Henk Hagoort (red.). Het verbond van God met mensen. Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paperback. 152 pag. Prijs 29,95. Voor de E.O.-microfoon werd eni ge tijd geleden aandacht gegeven aan het onderwerp dat nu dient als titel van deze bundel. Namelijk in het radio-programma 'Theologische Verkenningen'. De bijdragen zijn nu ondergebracht in dit boek. Meewer king was er onder meer van: dr. T. Brienen, drs. M. van Campen, ds. W. van Gorsel, dr. J. W. Mans en dr. M. J. Paul. Dr. C. A. van der Sluijs, Gereformeerden zonder God. Over levensheiliging gespro ken. Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paperback. 128 pag. Prijs 19,95. Domi nee Van der Sluijs, hervormd predikant te Rotterdam, heeft zich eerder doen kennen als een apologeet van de klassiek-gerefor meerde beginselen. Dat was onder meer toen hij het opnam voor de inhoud van de Leerre gels van Dordt. In dezelfde lijn ligt de inhoud van dit boek. Hij signaleert een al te grote invloed van het evangeUcalisme in de "praktisch geheel uitgeholde gereformeerde gezindte in ons land". Hij signaleert dat deze gezindte "van links tot rechts aan het refor matorisch erfgoed lijkt te zijn ontzonken". Dat zijn sterke stellingen. Het lijkt me dat hij in zijn boek het waarheids-element ervan wel aantoont. Ter toetsing en nadere bezin ning! Dr. L. Floor, De gaven van de Heilige Geest in bijbels-theologisch perspectief Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paper back. 116 pag. Prijs 24,95. Bijna twintig jaar geleden publiceerde prof. Floor een diepgravend geschrift over de doop met de Heilige Geest. Dit nu verschenen boek is qua thematiek verwant aan dat eerdere. We zijn dankbaar voor deze studies van dr. Floor. Gefundeerd op de Heilige Schrift geeft hij op evenwichtige wijze aan hoe onze houding moet zijn ten aanzien van het spreken in ton gen en de gaven van genezing. Ook de ver houding van gaven ambten in de gemeen te komt aan de orde. Aanbevolen! J. M. D. de Heer, Volkomen uitkomst. Levensbeschrijving en tien preken van ds. H.A. Minderman. Uitgeverij Den Hertog b.v.. Houten. Gebonden. Geïllustreerd. 278 pag. Prijs 38,90. De aanleiding tot het uitgeven van dit boek lag in het voornemen van de uitgever een herdruk te verzorgen van een serie preken van ds. H. A. Minderman. Daaraan zou een korte levensschets vooraf gaan. Tot verrassing van de samensteller kwam er daarbij zoveel materiaal aan de dag dat het een biografie van bijna 150 pagina's werd, aangevuld met een tiental preken van zijn hand. Er is veel werk verzet om tot deze fraaie levensbeschrijving te komen, inclu sief het vele tot heden onbekende foto-mate riaal. Ds. Minderman (1856-1933) was ach tereenvolgens diaken, ouderling, lerend ouderling en predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Gouda. Daarna diende hij de gemeente van Rotterdam in de Jonker Fransstraat. Toen hij in 1911 het beroep van de Gereformeerde Gemeente van Grand Rapids (Canada) aannam, ging hij dus naar dat kerkverband over. Later diende hij nog de gemeenten van Dirksland en Lisse. De levensbeschrijving geeft een goede indruk van de hoofdpersoon. Gedegen, goed gedocumenteerd en zonder opsmuk. De inhoud van de preken ondersteunt het beeld uit de biografie. De predikaties maken indruk door hun nuchtere uitleg en heldere VROEGINDEWEIJ Hoe groot is Uw goed! lijnen naar de praktijk van het geestelijke leven. J. W. Lamain, H. Beijeman, H, Natzijl, Leven en werk van ds. W. C. Lamain. Uit geverij Den Hertog b.v., Houten. Gebon den. Geïllustreerd. 410 pag. Ook van deze in 1984 overleden predikant is nu een mooie levensbeschrijving verschenen. Ds. Lamain heeft een grote plaats ingenomen in de kring van de Gereformeerde Gemeenten en daar buiten. Ook nadat hij vanaf 1947 de kerken in Amerika diende. Nog heel wat keren bezocht hij Nederland en ging dan in tal van diensten voor. Ook door zijn boeken en arti kelen is ds. Lamain in Nederland nooit ver geten. In dit boek is heel veel informatie over zijn leven en werk bij elkaar gebracht. Ook veel tot dusver onbekend fotomateriaal is opgenomen. Maar wat dit boek vooral aantrekkelijk maakt is dat de lezer (nog maals) kennis maakt met de 'gangen' van het geestelijke leven zoals ds. Lamaih die - op eigen wijze - onder woorden bracht. Henry Coray, Zoon van tranen. Roman over het leven van Augustinus. Uitgeverij Den Hertog b.v.. Houten. Paperback. 316 pag. Prijs 34,90. Wie van het leven van de kerkvader Augustinus kennis wil nemen in een andere vorm dan in de bekende kerkge- schiedenisboeken voorkomt, kan nu terecht in deze roman. Gezegd moet zijn dat vooral aandacht wordt gegeven aan zijn leven vóór zijn bekering. De (toch nog lange) periode dat hij bisschop van Hippo Regius was, krijgt minder aandacht dan voor een goed evenwicht wel goed was geweest. Toch: har telijk aanbevolen. De nijntje-kleuren zijn nu ook beschikbaar in een speciale watergedragen verflijn: nijn- tje-verf. De nijntje zijdeglans lakverf is verkrijgbaar in de zes originele nijntje-kleuren: geel, rood, groen, blauw, bruin en grijs, aangevuld met zwart en wit. De verflijn wordt gecompleteerd met een grondverf. Nijntje-verf wordt exclusief geproduceerd door His- tor. Voor 24,95 krijgen consumenten 500 cc nijntje-verf in een kleur naar keuze en een vel zelfklevende nijntje-decoraties. Precies 45 jaar geleden schreef Dick Bruna het eerste boekje over nijntje. Sindsdien hebben bijna 100 nijntje-boekjes hun weg over de hele wereld gevonden. De eenvoud van de verha len en de tekeningen met hun heldere kleuren spreekt kinderen bijzonder aan. Als gevolg van dit succes is een breed scala aan nijntje-producten ontwikkeld. De introductie van nijntje-verf is hierop een welkome aanvulling. Vanzelfsprekend voldoet nijntje-verf aan de normen in de Warenwet Besluit Speelgoed. De nijntje-verf is watergedragen (acryl), bevat weinig oplos middel en is daardoor minder milieubelastend. Andere prettige eigenschappen: snel drogend, geurarm en niet vergelend. De nijntje-verf is geschikt voor diverse toepassingen in de baby- peuter- of kinderkamer. Een rood met geel stoeltje, een groen tafeltje met bruine knop, een wit met blauw bedje enzovoorts. Kinderen en ouders kunnen deze meubeltjes versieren met de gemakkelijk te verwijderen en steeds weer opplakbare nijntje-decoraties. Voor 24,95 krijgen zij 500 cc nijntje-verf in een kleur naar keuze en een vel zelfklevende nijntje-decora ties. Hiermee kunnen zij hun baby-, kinder- of speelkamer omtoveren tot een nijntje-kamer of kindermeubels een prachtige nijntje-uitstraling geven. TWEEDE KAMER HAALT STREEP DOOR BEËDIGING EN TITELBESCHERMING MAKELAARS «p* 1 Helder lichtpunt NVM-voorzitter Timo Smit waarscliu wt consument voor beunhazen Optimist Woonwensen Goede vraagprijs Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK S^ Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel..(0I87)482614-Fax{0187)4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Wastditk 45-48, 3241 QV Mlddelharnls Tol. (0187) 462046 462344 - Fax (0187) 4aS481 Filiaal: Hoenilerdiikig,3Z53AK Ouddorp Tel. (0187) 681276- Fax (0167) 683519 Hoe groot is 't goed dat God iieeft weggeiegd voor allen die Zijn Naam ootmoedig vrezen. Het wordt zo vaak door onze mond gezegd, soms wordt het met verwondering gelezen. Hoe groot was lietgelul< van 's Heeren l<neciit, van David die de Heere heeft geprezen voor 't grote goed dat hem was toegezegd, waarin hijzel<er delen zou na dezen! Waar gaat mijn hart naar uit? Naar geld of goed, dat zo begeerlijk schijnt op deze aarde, maar geen vervulling geeft aan mijn gemoed? Of naar dat goed waar David reeds op staarde, dat Christus Zélf, de Parel groot van waarde, verworven heeft door Zijn vergoten bloed? Uit: Christien de Priester, Leven uit Hem. Gedicliten. Uitgeverij Den Hertog b.v., Houten. Paperback. 72 pag. Prijs 12,50. ■r- .:■- j j^mÊÊ' Drie jaar lang heeft de NVM geprobeerd politiek Den Haag te overtuigen van de onzinnig heid van haar plannen. Desondanks is de finale hamerslag voor de eed en makelaarstitel gevallen. De beschermde titel 'makelaar' en de beëdiging van makelaars door de rechtbank worden op 1 januari 2001 afgeschaft. De Tweede Kamer heeft dat onlangs besloten. "Maatschappelijk gezien is deze beslissing stom, onnodig, ongewenst en vooral heel erg zonde", reageert Timo Smit, algemeen voorzitter van branchevereniging NVM. Hij vreest voor beun hazerij, maar voorspelt tegelijk een goede toekomst voor de ruim 3.200 makelaars die zijn aangesloten bij de NVM. Smit wordt nog l<waad als hij terugdenlct aan 4 juni 1997, de dag waarop drie l<amerleden onverwacht een motie indien den voor afscliaffing van de beschermde mal<elaarstitel en het beëdigen van mal<e- laars door de arrondi5sementsrechtbanl<. Met als uiteindelijk resultaat dat binnenkort iedereen zich makelaar noemen, ongeacht opleiding en achtergrond. Om de consu ment toch enigszins in bescherming te nemen, werken overheid, branchevereni gingen en consumentenorganisaties aan een certificeringsregeling. De Nederlandse Vereniging van Makelaars o.g. en vast goeddeskundigen NVM is ook bij dit proces betrokken, zij het met frisse tegenzin. Immers, de consument moet straks kiezen voor een makelaar, een gecertificeerd makelaar of een gecertificeerd NVM-make- laar. Deze nieuwe situatie is in de ogen van de NVM veel onduidelijker dan de oude situatie waarin de titel 'makelaar' garant stond voor een bepaalde kwaliteit. NVM- voorzitter Smit vreest dan ook voor beun hazerij zodra de beschermende werking van de beëdiging en de makelaarstitel is verdwenen. "Er zul len altijd lieden zijn die proberen de con sument te misleiden. Mijn advies voor de consument luidt dan ook: let bij het zoeken naar een makelaar op het NVM-logo, want dat biedt zeker heid. Dat was altijd zo en zal zeker zo blij ven." Puur zakelijk gezien is afschaffing van titel en eed voor de NVM geen slechte ontwik keling, constateert Smit. "In de mist die de overheid creëert is de vertrouwde kwaliteit van de NVM het heldere lichtpunt. Dat biedt ons als branchevereniging alle moge lijkheden om ons nog meer dan voorheen te profileren." Terwijl de politiek haar plan nen uitwerkte, zat de NVM niet stil. De branchevereniging komt waarschijnlijk zeff met een beëdiging, waarbij de rol van de rechtbank wordt overgenomen door een speciaal hiervoor in te stellen college. Een situatie die vergelijkbaar is met de eedaf legging voor artsen. Tevens moeten alle NVM-leden en hun medewerkers in de nieuwe situatie minstens blijven voldoen aan de bestaande kwaliteitseisen van de branchevereniging. Dat betekent een "In de mist die de overheid creëert is de vertrouwde kwaliteit van de NVM het hel dere lichtpunt", vindt Timo Smit, algemeen voorzitter van de NVM. erkende opleiding met als afsluiting een examen van de Slichting Vakexamen Makelaardij en tevens slagen voor de bekende praktijktest bij de Kamer van Koophandel. Boven dien is elke NVM- makelaar verplicht om zich voortdurend bij te scholen om zijn deskundigheid op peil te houden. Kandidaten die aan deze voorwaarden niet voldoen, kunnen ook in de nieuwe situatie geen NVM-makelaar worden. "Dit biedt de consument zeker heid, duidelijkheid en helderheid", conclu deert Smit. "Goed beschouwd verandert er dus helemaal niets voor onze vereniging. Consumenten blijven bij een NVM-make laar verzekerd van een deskundige en onaf hankelijke dienstverlening en zij zijn en blij ven beëdigde makelaars." Afgezien van zijn vertrouwen in de toekomst van de makelaardij, overheerst bij Timo Smit een gevoel van teleurstelling en machteloos heid. Hij spreekt van een maatschappelijke verarming en omschrijft de overheids maatregel als een treurig idee. "Titel en eed waren voor de consument juist een kwaliteitswaarborg, het bewijs dat de makelaar flink heeft geïnvesteerd in kwali teit, betrouwbaarheid, deskundigheid en onafhankelijkheid. Of anders gezegd, een publieke bevestiging van de normen en waarden binnen de makelaardij. De make laarseed bestaat niet voor niets al 750 jaar." Smit bespeurt bij de politiek 'ongelooflijk weinig interesse' voor wat er in de maat schappij leeft. Volgens hem heeft vrijwel geen politicus zich echt met deze materie beziggehouden, om de simpele reden dat het onderwerp politiek gezien niet belangrijk genoeg wordt gevonden. "Dat is voor mij een grote teleurstelling. Deze maatregel is niet alleen ongewenst, maar vooral ook onnodig. Want niemand wint er iets mee." En aansluitend met een glimlach: "Ik ben een geboren optimist, de Eerste Kamer moet er nog over beslissen." NVM Maar geen NVM-makelaar. ÖOK NA AFSCHAFFING BESCHERMDE MAKELAARSTITEL EN BEËDIGING Nu de Tweede Kamer heeft besloten de beëdiging en titelbescher- ming in de makelaardij af te schaffen, dreigt voor consumenten een mistige situatie. Want vanaf 1 januari 2001 mag iedereen zich zomaar makelaar noemen, ongeacht opleiding en achtergrond. Het lichtpunt in deze mist is de makelaar die lid is van de NVM. Deze branchevereni ging handhaaft haar kwaliteitseisen, waardoor consumenten bij een NVM-makelaar verzekerd blijven van een deskundige en onafhankelij ke dienstverlening. Iemand die makelaar wil worden, moest tot nu toe een speciale opleiding volgen en slagen voor een zware vaktest bij de Kamer van Koophandel. Pas dan volgde beëdiging door.de rechtbank en kreeg de persoon de beschermde titel 'makelaar'. Straks is dat niet meer verplicht en mag iedereen zich makelaar noemen. De NVM betreurt dit en voelt tevens geen enkele behoefte om haar eigen kwaliteitseisen te verlagen. Sterker nog, de Nederlandse Vereniging van Makelaars o.g. en vast goeddeskundigen zal er meer dan eens op toezien dat de consument in de nieuwe situatie een beroep ken blijven doen op de hoge kwaliteit van de Nederlandse makel aardij. Dit betekent onder meer dat make laars die NVM-lid willen worden, net als vroeger de vaktest bij de Kamer van Koophandel moeten afleggen. Daarnaast komt de branchevereniging waarschijnlijk zelf met een beëdiging, waarbij de rol van de rechtbank wordt overgenomen door een speciaal hiervoor in te stellen college. Verder blijft elke NVM-makelaar verplicht om zich voortdurend bij te scholen om zijn deskundigheid op peil te houden. Onderzoek door bureau NIPO toont aan hoe belangrijk consumenten dit vinden. Consumenten noemen 'deskundigheid' en 'professionele instelling' als verreweg de belangrijkste argumenten om een makelaar in te schakelen bij de koop of verkoop van een woning. Wat doet een NVM-makelaar eigenlijk? Een korte vraag met een lang antwoord. Mensen die een huis willen kopen, krijgen van hem of haar professionele begeleiding bij het inventariseren van de woonwensen en het zoeken naar het meest geschikte pand. De makelaar regelt bezichtigingen, doorziet de goede en slechte kanten van een woning en onderhandelt namens zijn cliënt met de andere partij. Hij controleert gegevens bij Kadaster en gemeenten en speurt in bestemmingsplannen om even tuele rechten en plichten bloot te leggen. Hij kent subsidiemogelijkheden, regelt een bouwkundige keuring en wijst zijn cliënt op het belang van ontbindende voorwaar den. De makelaar biedt een speciale ver zekering tegen verborgen gebreken, de NVM-Huisgarantie. Hij kan een hypotheek adviseren en regelen, helpt bij de contac ten met de notaris en controleert de gege vens in de koopakte. En dit is nog maar een greep uit het brede dienstenpakket dat een koper van een NVM-makelaar mag verwachten. Ook iemand die een woning verkoopt, kan blijven rekenen op de onveranderd grote deskundigheid en onafhankelijkheid van een NVM-lid. Zeker in de nieuwe 'mis tige' situatie waarvoor de politiek heeft gekozen, is de NVM-makelaar het enige heldere lichtpunt. Onder meer voor het bepalen van een goede vraagprijs en het kiezen van de beste verkoopmethode, inclusief alle moderne digitale (Internet)mogelijkheden om de woning onder de aandacht van potentiële kopers te brengen. Ook bij verkoop doet de NVM-makelaar kadastraal onderzoek, leidt bezichtigingen in goede banen en treedt op als een betrouwbaar onderhandelaar. De makelaar controleert alle afspraken en gegevens, bewaakt het storten van de bankgarantie en zorgt voor een feilloze koopakte. En in alle gevallen geldt: de NVM-makelaar is altijd en overal bereik baar voor vragen, problemen en een goed advies. Een makelaar met het NVM-logo op de gevel is de meest betrouwbare steun en toeverlaat die veel zorgen uit handen neemt en de consument alle rffim- te biedt om te genieten van een grote financiële en emotionele beslissing. Het afschaffen van de makelaarstitel en beëdi ging kan daar, wat de NVM betreft, niets aan veranderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7