y\i lufJoG ZAFIRA h %<m^ Ie fase inrichting ecologische verbindingszone Goeree-Overf lal(l(ee afgerond tiomeetenuui \>A- Jongerendienst in Stellendam Blikseminslag bij Radio Flakkee K^ VASTGOED chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Garage Knöps B.V. Msser Meubelen Adressen Mensen Voor zowel bedrijven als voor particulieren Nieuw van Opel: voor auto rij den mt plezier iDDDSlKl instattatiebedrüf Gas - Water - Warmte Zwarte vlaggen hangen halfstok bij de ambulancepost, tenminste, ze moeten voor vlaggen doorgaan; het zijn ech ter zwarte vuilniszakken die als vlag gen moeten wapperen. Duidelijk is in ieder geval dat voor echte vlaggen geen geld meer beschikbaar zal komen, want dinsdagmiddag rond vier uur is voor ambulancedienst Del ta Noord het doek gevallen: de dienst is failliet, en daarmee is het niet ondenkbaar dat een eigen eilandelijke ambulancedienst voorgoed verleden tijd is geworden. Vorig jaar reeds stond het er bij Delta Noord uiterst penibel voor toen Rabobank West- flakkee aan had gekondigd de geldkraan dicht te zullen draaien. Min of meer in paniek zette het ambulancepersoneel toen acties op touw waatbij ze op een middag ook de Stellendamse Rabobank enige tijd bezet hielden; acties waarvan het personeel later aangaf te hard van stapel te zijn gelopen. Na de acties bood de Rabobank de ambulance dienst evenwel nog enige tijd ruimte om financieel wat perspectief te openen. Ver schillende pogingen daartoe mislukten ech ter, waardoor thans de geldkraan definitiefis dichtgegaan. Het bestuur van Delta Noord heeft zelf het faillissement aangevraagd. Door verschillende oorzaken is de ambulan cedienst in de problemen gekomen. Al geruime tijd geleden werd door de toenmali ge directeur, Frans van de Leemputte, een beleid gevoerd waardoor de dienst flink ach teruit boerde. Zo werden voor privé gemaak te kosten op rekening van Delta Noord gezet en onderlinge verstandhoudingen verslech terden aanzienlijk. Diverse personeelsleden zijn uit pure ellende vertrokken. Als ze aan gaven dat ze zich niet konden verenigen met bepaalde zaken kregen ze de wind van voren "of je lag bij 't vuile goed", aldus één van de medewerkers, "maar intussen ging wel alles door". Nadat Van de Leemputte bij Delta Noord het veld had geruimd werd het er niet beter op. Klachten over 'terroriserend en intimiderend gedrag' door de leidinggeven den leidde tot overspannen medewerkers en verschillenden van hen verrichtten hun werk met veel hartzeer. Niettemin bleven de medewerkers gaan voor de hulpverlening waarvan ze wisten dat mensen in nood op zaten te wachten; dat was dan ook de stimu lans om door te gaan, ook als daar - vanwe ge de financiële moeilijkheden - nauwelijks meer beloning tegenover stond. Een ernstiger oorzaak van de financiële pro blemen vormde het nieuwe budgetterings systeem voor de ambulancedienst door de overheid. Het nieuwe systeem bleek in de praktijk absoluut niet toereikend voor een Stil en verlaten staat het ambulancewagenparlc er bij, terwijl zwarte vlaggen - vuilniszakken - iialfstok hangen plattelands-ambulancedienst om van rond te komen. Ook andere plattelandsdiensten kampen daar in meerdere of mindere mate mee. Gemeenschappelijke ambulancedien sten, zoals de GGD, hebben hier echter min der last van omdat die door de overheid wor den gesteund; dit in tegenstelling tot particu liere ambulancediensten, zoals Delta Noord, die zelf uit de tekorten moeten zien te komen. Nu dat voor laatstgenoemde dienst structureel niet haalbaar blijkt is de geld kraan definitief dichtgezet. Nadat bij beide ambulanceposten, te Stellen- dam en te Sommelsdijk, de stroom en tele foon eraf zijn gehaald werd het ambulance personeel naar huis gestuurd. De wagens staan er stil en verlaten bij, eveneens met zwarte vuilniszakken getooid. In ieder geval heeft het personeel nog de garantie dat gedu rende drie maanden hun salaris zal worden uitbetaald. Het geld dat vorig jaar onder de Flakkeese bevolking werd opgehaald - in totaal zo'n 14.000 - is voor het grootste deel bij een accountant terecht gekomen. Die wilde ook wel eens geld zien nadat het bureau al veel voor Delta Noord gedaan had. Met de ingezamelde handtekeningen voor het behoud van de ambulancedienst is nooit meer iets gedaan, die zijn altijd bij de ambu lancepost blijven liggen. Thans is de provincie Zuid-Holland verant woordelijk voor de spreiding van de ambu lancezorg en voor het vaststellen van het aantal ambulances. Ook het uitgeven en intrekken van vergunningen aan ambulance diensten valt onder de competentie van de provincie. Voor haar eigen vergunning heeft het bestuur van Delta Noord de provincie inmiddels verzocht die in te willen trekken. dat is inmiddels ook gebeurd. In samen spraak tussen de Centrale Post Ambulance vervoer (CPA), de Regionale ambulance voorziening (RAV) Rotterdam-Rijnmond in oprichting, de eilandelijke gemeenten, de provincie en de zorgverzekeraars is besloten dat een noodplan in werking zou treden. Dit noodplan houdt in dat de .ambulancezorg door de regionale partijen Rotterdam-Rijn mond wordt georganiseerd en wordt uitge voerd door de GGD Zuidhollandse Eilan den. De eerste avond en nacht na het faillis sement stond op Goeree-Overflakkee een ambulance paraat van ambulancedienst Bomkamp uit Rotterdam, vanaf woensdag staat er een ambulance paraat van de GGD te Spijkenisse. Het Regionale Patiënten- en Consumentenplatform is op de hoogte gesteld van de problemen. Volgens de pro vincie Zuid-Holland voorziet het noodplan in ieder geval de komende twee weken in een verantwoorde ambulancezorg. Waar er één wagen op het eiland paraat staat kunnen zodra dat nodig is één of meerdere aan de randen van het verzorgingsgebied gepositio neerde ambulances worden ingezet (vanuit Hellevoetsluis en Zeeland). In voorkomende gevallen zal eventueel ook sneller een be roep op de traumaheli kunnen worden gedaan. Met dit alles is het wel behelpen maar is er voor de bevolking van Goeree- Overflakkee geen enkele reden tot zorg over een verantwoorde ambulancezorg. Intussen wordt er gewerkt aan een structurele en definitieve oplossing, waarbij de provincie een vergunning kan afgeven aan een nieuwe vervoerder op Goeree-Overflakkee. Daar zal in de komende tijd druk over worden onder handeld. ^^s^ Dijligraaf Goekoop (l) en de heer Rijsdijk (r) na verrichting van de afrondingshandeling, met op de achtergrond de verbrede oevers Onder een stralende zon en in een prachtig groen gebied vond langs enkele kreken nabij de Sint Pietersweg te Battenoord de afronding plaats van de eerste fase van de realisering van een ecologische verbinding en oeverinrichting van de hoofdwater gangen op het eiland. Met de afronding werd een begin gemaakt met een natuurvriendelijker inrichting van de oevers en water gangen. Afgelopen maandagmiddag was dat het geval en daarom was het toen voor de bij dit project betrokken partijen een beet je feest, een stemming waaraan de weersgesteldheid zeker ook een steentje bijdroeg. Een ofHciële afrondingshandeling werd verricht door de heer ing. A. J. Rijsdijk, plaatsvervangend voor zitter van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. "Het gaat om de uitvoering van een aantal maatregels, zoals optima lisering van het doorspoelsysteem voor zoetwater enerzijds en het verbeteren van de kwaliteit van geïsoleerde brakke wateren ander zijds. Een andere maatregel is het natuurvriendelijk inrichten van de oevers in hoofdwatergangen, veelal oude kreken. Ook bestaan er aparte maatregels voor het duinrandgebied" zo lichtte Rijsdijk toe, nadat hij aan de Sint Pietersweg de officiële afrondingshandeling had verricht door het verplaatsen van een schep grond met een graafma chine. 'Winst voor iedereen' De uitvoeringsmaatregels vormen een onderdeel van het Provinciaal Ecologische Hoofdstructuur (PEHS) op Goeree-Overflakkee, dat moet leiden tot bevordering van uitwisseling tussen vaak erg kleine en verspreid liggende natuurgebieden. Geïsoleerde populaties van dieren en planten maken in kleine natuurgebieden meer kans om te verdwijnen. Daarom wordt thans gezorgd voor betere verplaatsings- mogelijkheden van planten en dieren. Daarnaast is de natuurvriende lijke inrichting van watergangen en oevers gunstig voor het waterbe heer. Bij de oeverinrichting worden de oevers flauwer gemaakt en de hoofdwatergangen met twee tot vijf meter verbreed, hetgeen resul teert in een grotere waterbergingscapaciteit. Bij overmatige neerslag, zoals in september 1998, ontstaat dan minder snel overlast. Boven dien biedt de meer geleidelijke overgang van water naar land betere mogelijkheden voor de groei van water- en oeverplanten. Tussen deze planten kunnen weer meer dieren leven en de groeie van water planten en dieren heeft een gunstig effect op de waterkwaliteit. Ten slotte zullen de brede begroeide oevers de landschappelijke waarde van Goeree-Overflakkee versterken. De bij de verbreding van de watergangen vrijgekomen grond zal voornamelijk worden gebruikt voor egalisatiewerkzaamheden. 'Een mooi stuk werk' en 'winst voor iedereen' noemde dijkgraaf de heer D. C. Goekoop het thans afgeronde werk en hij somde op: "water van een betere kwaliteit, geschikt voor beregening van landbouwge wassen; water dat in beweging blijft door middel van doorspoeling, om zo gezond te houden en voldoende zuurstof te blijven bevatten; sloten waar vissen in kunnen zwemmen en overwinteren; flauwe watergangoevers met in de zomer een onder waterstaande betuining en riet op het flauwe talud, riet dat na verloop van tijd de taak van de betuining gaat overnemen". Dit riet moet overigens nog worden inge plant, daarvoor zijn de maanden mei en juni het meest geschikt. Samenwerking De succesvolle realisatie van dit project - in korte tijd uitgevoerd door de fa. D. Ras - heeft gestalte kunnen krijgen door de bereidwil lige opstelling van eigenaren en pachters bij de verwerving van de aanliggende gronden van de oevers. Deze opstelling heeft de voort gang van het project aanzienlijk bespoedigd. Bij de uitvoering ervan werkten het waterschap Goeree-Overflakkee en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden samen en droegen het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij en de provincie Zuid-Holland finan cieel hun steentje bij. De totale kosten bedroegen 585.000. Het waterschap en het zuiveringsschap zullen zich ook in de toe komst blijven inzetten voor een beter waterbeheer met een scherp oog voor natuurbelangen. Nu zijn de eerste gebieden - bij Battenoord en Oude Tonge - natuurvriendelijk ingericht, in de komende jaren zijn ook de andere gebieden op het eiland aan de beurt. Naar ver wachting zullen in 2009 alle oevers en watergangen binnen de PEHS natuurvriendelijk zijn ingericht. Gebiedsgericht De inrichting van de ecologische hoofdstructuur maakt overigens deel uit van de gebiedsgerichte plannen (GGP's). Ieder waterschap in Zuid-Holland zuid heeft hierbij zijn eigen plan gemaakt, gericht op de eigen omgeving. Dat is noodzakelijk omdat elk gebied ook zijn eigen karakter heeift; zo ook Goeree-Overflakkee. Door het 'op maat maken' van de plannen kan voor elk specifiek gebied een optimaal resultaat voor natuur en waterbeheer worden bereikt. Nadere informatie over natuurvriendelijke oeververrichtingen kunt u verkrijgen bij de heer B. de Vries van het waterschap Goeree-Over flakkee, bereikbaar via telefoonnummer (0187) 488845. j^SS^ Visser Visser Op D.V. zondag 14 mei organiseert de Gere formeerde Kerk in Stellendam een dienst voor en met jongeren. Voor veel jongeren is geloven niet vanzelfsprekend en de kerk heeft ze eigenlijk weinig te zeggen. Juist in dit samenzijn willen we die vragen serieus nemen en met elkaar op zoek gaan naar de betekenis van het geloof voor jou. Als gemeente hopen we op deze morgen veel jongeren te kunnen begroeten. Neem je vrienden en vriendinnen mee! Dit samenzijn begint om 10.00 uur en ds. Taco Koster zal deze morgen aan de slag gaan met het thema: 'Hoeveel ben jij waard?' Het gospelkoor Per Amore zal op enthousiaste wijze aan deze dienst meewer ken, een extra reden om te komen! Een liturgie zal aanwezig zijn en uiteraard is er voor de allerkleinsten oppas. Welkom! Voor meer informatie, bel 0187-683413. Tijdens de onweersbui van afgelopen woensdag is in de studio van Radio Flakkee de bliksem ingeslagen. Een technicus die met een koptelefoon op zijn hoofd achter het bedieningspaneel zat kreeg een flinke klap te verduren, maar heeft waarschijnlijk geen let sel opgelopen. Het bedieningspaneel, een personal computer waarmee de program ma's en advertenties worden geregeld en diverse andere apparatuur zijn door de inslag geheel vernield. De brandweer hoefde niet te worden ingeschakeld. De schade loopt in de vele tienduizenden guldens. De verzekering dekt de schade maar vergoed meestal alleen de dagwaarde van de apparatuur. Ondanks de bliksemin slag gaan de uitzendingen door. Middelhar nis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning groene asperges Fam. V. d. Velde COMBI actief in beeld en geluid Hartelijk welkom in de showroom van in Sommelsdijk. 1. Eerst een herinnering die past in menig ieven. Jonge tje en meisje, Ideuters nog. Een beetje aardig tegen ellaar, een beetje verliefd tegen eil<aar. En dan de eerste woordjes Engeis: 'Aiiufjoe'. Blozende wange tjes en weg huppelen die twee. "I love you ",het is lang geleden dat we met die woor den uit een vreemde taal onze diepste emoties leer den verwoorden Het zijn welhaast magische woor den. Als je dat hoort of leest wil je weten wat er ach ter huist Weg, kritische geest Een tweede terugblik: kettingbrieven. Wie heeft er eigenlijk nog nooit een gehad? Het principe is makke lijk: stuur een brief naar vier adressen, die vier doen dat ook, dan zijn er 16 brieven in omloop. Als de vol gende 'generatie' niets verzuimt, zijn er64 in omloop, dan 256, 1024 enzovoorts. Wie de moeite neemt 10 brieven te schrijven, telt al gauw in de tienduizenden. Tegenwoordig hebben we een snelle manier van post bezorgen. Daar komt geen papier meer aan te pas, althans bij het versturen niet E-mail, electronische post Je schrijft je bericht op het scherm van de com puter, het wordt geadresseerd en als het klaar is. Is een druk op de knop genoeg om de 'pennenvrucht' razendsnel bij de ontvanger te krijgen En passant zij opgemerkt dat daarmee heel wat essentiële informatie niet meer op papier terecht komt maar op z'n best in een electronisch archief. Toekomstige geschiedschrijvers zullen het nog moei lijk krijgen, want de gewone post, de brieven a la "Mien heeft een nieuwe jurk gekocht en Jan z'n rap port viel wat tegen" zullen heel wat makkelijker ver dwijnen dan vroeger Iemand die veel e-mailt heeft uiteraard zijn vaste adressen. Die kunnen in een adressenboek worden opgeslagen. Natuurlijk zijn er handelingen bedacht om niet een voor een, maar alle gewenste adressen in een handeling te voorzien van de te versturen post De wereld is deze week geconfronteerd met een zogenaamd e-mailvirus. Echte virussen zijn organis men die zich razendsnel kunnen verspreiden door het lichaam, cel, of orgaan van een gastheer, en dat ten koste van die gastheer Dat in de informatietechnolo gie ook over virussen wordt gesproken is dus onheil spellend. Ze verspreiden zich snel en het gaat ten koste van de ontvanger. Net zoals in de natuur zijn er antivirusmechanismen, Dat zijn programma's die een virus opsporen, waar schuwen en/of de indringer vernietigen. Net zoals in de natuur komen er steeds andere virussen, dat wil zeggen: er zijn mensen die om wat voor reden dan ook virussen ontwikkelen. Ze maken een 'brief' en voegen een virusprogramma toe. Natuurlijk staat dat er niet met grote letters in, maar op enig moment komt het virus wel openbaar en dan is het leed niet te overzien. Je zult maar een brief krijgen: 'I love you', en geen kleuter meer zijn. Wie doet er nu zo raar? Wie doet er nu zo lief? Even geen aandacht voor het vreemde, de anonieme afzender Openen die brief En dan is het zover, de virus gaat aan de gang en vernietigt de bestanden waan/oor het programma is geschreven. Dat is nog niet alles Stel dat het iemand overkomt die 10 adressen in zijn adresboek heeft staan. Dan zorgt hetzelfde virus er voor dat die adressen dezelfde boodschap krijgen: I love you. Nieuwsgierig? Openen, 10 X 10 maakt 100. Her virus is een wereldwijde opmars begonnen. Het gebruik van het begrip virus is verraderlijk. Het suggereert iets levende, iets wat z'n eigen gang kan gaan. Dat is hier natuurlijk niet het geval, het gaat om een programma. Het is door mensen bedacht Waar om mensen dat doen Misschien voor de 'kickje zult de wereld maar in rep en roer brengen met een lief desverklaring of een andere kreet Het kan ook een manier zijn om je ongenoegen met alles en nog wat te ventileren: deze maatschappij is slecht en daar moet wat tegen gedaan worden. Ja, waarom doen mensen dat eigenlijk...? Ze doen het wel! Deze week met I love you, de vol gende keer metIntussen is de kwetsbaarheid van een wereldwijd web nu ook wereldwijd onderstreept Zoals elk systeem waar mensen aan werken kwets baar is. Alleen, de manier waarop ingegrepen wordt wordt steeds gerafinneerder en heeft steeds meer slachtoffers. Natuurlijk wordt in zo'n geval gekeken wie eventueel voor de schade kan worden verant woordelijk gesteld. De maker van het virusprogram ma? Dat is wellicht een arme sloeber die een avond je heeft zitten programmeren in een internetcafé ergens in de wereld (overigens is de bron van zo'n adres bij benadering nog wel vrij snel op te sporen). Of moet de bouwer van de computer aangepakt wor den? Hij maakte een product waarop het virus z'n gang kon gaan, terwijl - in dit geval - het nodige pro gramma voor een klein percentage van de gebruikers van belang is. Waarom dan voor allen open? Of moe ten we naar de gebruiker? Als die vroeger post kreeg en hij herkende het handschrift of de afzender niet dan werd de brief omgekeerd en nog eens omge keerd. Voor mij? Openen maar? Als je van tevoren weet dat het een bombrief kan zijn, ben je nog voor zichtiger, of je haalt er een expert bij. Waarom doen we dat bij e-mail dan niet? Volgens een krant is de moraal van dit wereldwijde verhaal: Neem geen snoep aan van een vreemde meneer Open een brief pas wanneer je zeker bent van de goede bedoelingen. Oei, wat doe ik nu? SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL 0187-48 72 72 (PASSACE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-6817 55 nu in onze showroom Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Ambulancedienst failliet REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT. TEL0180-642111 MIDDELHARNIS» TEL 0187-617 300 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 13 mei 10-17 uur Van harte welkom! Peuterdijk 59, Herkingen, (0187) 669317 OUDDORP- Weilitraot 35 TbI. (DIST] 6BI6I2 fax 663734 RENESSE- Pnnhhop Hogeiocm 172 ref. {01 II) W2«» Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1