ilieudag voorjaar 2000 Historisch hoekje J /l ^dMm'^ De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' ml^g Muziekspektakel EMM uit Heerjansdam en Apollo Tft^^^ ^^tlppUfjc EIIAIiDEri-tllEUWS CH vnenAlnnen 7^^/ /t I i 1 PAGINA 13 VRIJDAG 12 MEI 2000 Zaterdag 6 mei jl. werd, inmiddels voor het tweede jaar, een milieudag georganiseerd door camping De Klep perstee. Zeker na het succes van vorig jaar kon deze tweede editie dan ook niet uitblijven. De Klepperstee is heel actief bezig met het milieu en wordt binnenkort getest voor de milieubaro meter. Dit is een onderscheiding die de zorg voor het milieu van De Klepper stee bepaalt. De Klepperstee hoopt medio juni 2000 deze onderscheiding in ontvangst te nemen. Vanuit dat oogpunt vindt De Klepperstee het zeer belangrijk de jeugd bewust om te laten gaan met het milieu. De organisatie van deze dag was in handen van het Sport Recreatieteam De Klepperstee. Zij hadden voor de gehele dag een verrassend gevarieerd programma samengesteld, dat alle maal te maken had met het milieu. 's Morgens werden er door de kinderen leuke dingen gemaakt met afval en 's middags werd het Strandschoonmaak- kampioenschap gehouden. Het kam pioenschap bestond uit een hele grote opruimactie, die begeleid werd door onze eigen milieuspecialist: Harry Milieu. En dit kampioenschap is een heel groot succes geworden, want met de hulp van ongeveer 50 kinderen is er gigantisch veel rommel van het Oud- dorpse strand opgeruimd. Elke deelne mer ontving een milieucertificaat als herinnering aan deze leuke dag. De themadag op De Klepperstee werd afgerond met de grote Milieushow. Tijdens deze show moesten alle schoonmaakkampioenen vragen be antwoorden en opdrachten uitvoeren die allemaal te maken hadden met het milieu. Ook mede dankzij het prachtige weer is deze milieudag voorjaar 2000 op camping De Klepperstee een groot succes geworden. Geranium- en Rommelmarkt MELISSANT - De activiteitencommissie van de Hervormde Gemeente in Melissant houdt op zaterdag 13 mei van 9.30 tot 15.00 uur de derde gemeentedag. De dag zal gehouden worden rondom verenigingsge bouw 'De Poort' en een gedeelte van de Voorstraat. Naast de geranium- en rommelmarkt zijn er diverse andere en nieuwe activiteiten: dames- en kinderkleding (Remo Fashion), kaarten en hobbyartikelen voor iedereen die creatief is, tweedehands boeken, vaste plan ten, vers gebcikken vis, boerenkaas, weeg schaal knijpen, spijkerbroek hangen, foto puzzel, doeltje schieten, fruit, advocaat, pre sentatie overige kerkelijke verenigingen, C.W.K. bestratingsmaterialen, overheerlijke taarten, etc. Om 11.30 uur is er verkoop bij opbod van diverse goederen. Die opbrengst is voor het groot onderhoud van de Hervormde Kerk in Melissant. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws,y Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-. Teleurgesteld zit ma torenkraai op de nok van ons dak. Ze houdt haar grijsblauwe kop scheef naar haar man. Hoe dat zo gekomen is? Wel een tijdje geleden ontdekte oom Ko dat de hele dakgoot vol lag met nestmateri aal. Dat varieerde van pluËcen schapenwol, dorre takken van de perenboom tot stukken mos. Echtpaar kauw probeerde een nest te maken in onze schoorsteen. Nu hebben wij geen open haard of zo, dus wat dat betreft geen gevaar. Maar die rommel. Wat gedaan? Nou een ladder op het platte dak getild en tegen de schoorsteen gezet. Tante Nel gaf mij de tip om de cirkel van de pijp te meten. Dat was om en nabij de 13 cm. Ze dook in de schuur onder de werkbank en toverde enke le plastic bloempotten te voorschijfi. Die heb ik nu op de kop in het rookkanaal gezet. Er kan geen nest gebouwd worden. Jammer voor de vogels. Ze zoeken maar een andere holte. We zijn ze op een nette manier kwijt geraakt. Van wie we niet af willen? Aha, je hebt het al in de smiezen: Onze trouwe puz zelaars natuurlijk! Kijk maar eens gauw mee wat de bedoeling van deze keer is. Miranka Aleman (Ouddorp) schreef eind januari dat zij samen met haar moeder een raadsel bedacht heeft. Het wordt langzamer hand wel eens tijd om dat in de krant te zet ten, vinden jullie ook niet? Probeer de namen van de 12 zonen van Jacob te vinden. Streep ze door. Ze zitten horizontaal, verti caal en diagonaal erin verstopt. Wat lees je als je de overgebleven letters achter elkaar plaatst? Zo werden de nakomelingen van Jacobs zonen genoemd. Hartelijk dank voor je werk Miranka, 15 extra punten erbij van zelf! I V E L D R U B E N L N O L U B E Z E A A G S D A N T A S M H A D U J O Z E F M T D E A N I R S R A F M N 0 E M I S L A I S S A S C H A R N S Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) komt met het volgende idee. Probeer zoveel mogelijk woorden te maken met de let ters van het woord: MEIVAKANTIE. Liesbeth schreef dat ze erzelf 68 had gevonden, misschien zijn er nog meer te maken. Het is wellicht slim om de ant woorden in de volgorde van de letters van het woord meivakantie te maken. Gemakkelijk om na te kijken. Dus MEI- VAKNT. Behoefte aan enkele voorbeel den? Mei, me, men, met. Ei, een, even Binnen een woord kun je dus twee a's of twee e's gebruiken, omdat die erin zit ten. Twee m's zijn vanzelf niet mogelijk. We zijn benieuwd wie de meeste heeft. Anja van Splunter (Ouddorp) Met inzenden waren jullie vrij laat. Ach je weet hoe dat zoiets gaat. Toch ging het nog net op tijd per post mee, dus zijn we allen tevree. In de vakantie werd broertje Jan 2 jaar. Dat is heel gezellig, heus waar. Laat hem maar niet teveel slopen, anders heb je geen geld om cadeautjes te kopen. Yandaar du piao-^J^ - i,^ Tenochtitlan. yf\ci V^ Probeer er achter te komen waar deze puzzeldame naar toe hoopt te gaan in de zomervakantie Een emoemoeder te Maastricht bracht voor haar dochter soms op zicht op koffietijd of op de thee wat emoemannen met zich mee. Waarvan die dochter van die emoe eerst nou moe zei en daarna "nee moe (15) In de vorige aflevering werd gezegd dat volgens onze gegevens de kinde ren van Cornells Dusart en Maria Cornelia Smit vrijwel allemaal tijdens hun kinderjaren overleden. Eva Las sing vond in het gemeentearchief van Oostflakkee echter Hendrik Dusart, die zijn vader opvolgde als secretaris van Adolphsland. Voor Cornells Dus art kwam er in 1747 een heel ander perspectief dan de Heul van Dirks- land en de Voorstraat van Ooltgens plaat. Met zijn tweede vrouw Jacomi- na van der Os verhuisde hij naar de patriciërskringen van Zierikzee. Tweede huwelijk Toen er in het Genealogisch Centrum G-O niets meer te vinden was over Comelis Dusart, heeft meneer Zaaijer in Den Haag in het rijksarchief opgezocht met wie Cor nells hertrouwde. En dankzij de medewer king van het gemeentearchief van Schou- wen-Duiveland konden we Comelis Dus art verder volgen. Uit de gegevens van het rijksarchief leiden we af dat Comelis Dusart met Jacomina van der Os trouwde in Zierikzee, volgens de gegevens van het gemeentearchief Schouwen-Duiveland trouwden ze in Nieuwerkerk. Ze trouwden in elk geval op 3 juni 1737. De weduwe van Dr. Pieter Boeije Jacomina van der Os werd in 1696 geboren als dochter van Hendrik Gillisse van der Os en Janna Adriaans Curieus. Ze kwam uit een geslacht van schippers en kooplieden te Zierikzee. Ze had twee broers. De ene was raad en thesaurier van Zierikzee en commissaris van de Slavenbeurs. Een rijk koopman, die aandeel in diverse koop vaardijschepen had en in het bezit was van de buitenplaats Ypenhove. De andere was brouwer in 'de Witte Leeuw' te Zierikzee en bezat de buitenplaats Weelzicht onder Noordgouwe. Jacomina trouwde in 1719 te Zonneraaire met Dr. Pieter Boeije, zoon van predikant Jan Boeije in Zonnemaire. Pieter Boeije studeerde medicijnen in Lei den. Bij Pieter Boeije, stadsdoctor van Zierikzee en landrechter van Schouwen, kreeg Jacomina van der Os in 1721 een zoon, genaamd Johan Boeije. Reeds in 1723 werd ze weduwe. Uit het archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen komt de mededeling dat Pieter Boeije bij zijn overlijden in een slechte financiële positie verkeerde. Geletterde zoon Bij haar huwelijk met Comelis'Dusart was Jacomina's zoon Johan zestien jaar. Is hij meegekomen naar Dirksland? In 1740 werd Johan Boeije als student in de rechten ingeschreven aan de universiteit van Lei den. Hij werd advocaat in Den Haag en kwam in 1745 temg naar Zierikzee. Daar startte hij een veelzijdige carrière. Was het toeval dat Comelis Dusart en Jacomina van der Os naar Zierikzee verhuisden toen de ster van regent Mr. Johan Boeije daar snel rijzende was? Op 5 april 1758 maakte Jacomina van der Os voor notaris Marinus Ball haar testa ment. Ze werd op 24 april 1758 te Zierik zee begraven. Uit haar testament blijkt dat haar zoon een goede opleiding had geno ten. Aan Mr. Johan Boeije waren verstrekt "extraordinaire kosten, zoo wegens het lee- ren van de Taaien als zijn studie, mitsg aders wooninge in 's-Hage als advocaat, en koop van Boeken tot zijn Bibliotheecq, te saamen volgens gehoudene aanteekenin- gen bedragende f 10.282.60". Invloedrijke stiefzoon Een opsomming van de functies van Johan Boeije geeft een indmk van zijn positie op Schouwen-Duive land. Hij begon als land rechter van Schouwen en werd schepen, raad en burgemeester van Zierikzee. Hij was heemraad van Schouwen en opper- dijkgraaf, curator van de Latijnse school, Bodemvondst De Motte Heul 1/3 Dirksland. Bruine aardewerken test met geel glazuur aan h de binnen zijde en gele ringeloorversiering Hfrr" op de rand. overdeken van het Vlee- schhouwers- gilde, overde ken van het Mandenma- kersgilde, regent van het Weeshuis, leenman der grafelijkheid beoosten de Schelde, ont vanger van de G e m e e n e middelen over Schou wen, Duive- land. Brou wershaven en Sommelsdijk, commissaris van de Sla venbeurs en commissaris van de Poste- rij. Een zeer groot deel van deze functies vervulde hij tegelijkertijd. Zoals alle regenten van Zierikzee was Johan Boeije gefortuneerd. Comelis Dusart weesmeester van Zierikzee Hetzou te gemakkelijk zijn te concluderen dat Comelis Dusart zijn plaats in Zierikzee aan zijn stiefzoon te danken heeft gehad. Meer onderzoek is daarvoor nodig. Stadhuis van Zierikzee eind 17de eeuw volgens 'Nieue Cronijk van Zeeland' van Smallegange. We laten het nu bij de volgende gegevens: Op 11 juni 1742 werd Comelis Dusart beë digd als secretaris van Adolphsland. Hij ging waarschijnlijk op de Voorstraat in Ooltgensplaat wonen. In oktober 1747 deed hij vrijwillig afstand van het secreta risambt ten behoeve van zijn zoon Hend rik. Wegens vertrek naar Zierikzee bedankte hij als kapitein van de burger wacht. Op 7 november 1747 werd hij poor ter van Zierikzee, waar hij woonde aan de Noordzijde Oudehaven. Comelis Dusart stierf in Zierikzee op 26 maart 1764. Van 1760 tot 1762 was hij weesmeester te Zier ikzee en van 1763 tot 1764 secretaris van Noordgouwe. Een aardig detail is dat de weesmeesters in die tijd op de zolder van het Zierikzeese stadhuis vergaderden. Zeeuwse pracht op Dirkslandse Heul? Je vraagt je af wat Jacomina van der Os heeft bewogen om na een weduwschap van dertien jaar alsnog een huwelijk aan te gaan en in Dirksland te gaan wonen. Hoe heeft ze met het gezin Dusart in 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' geleefd? Is het huis op haar initiatief verbouwd en verfraaid? Zullen we ontbrekende stukjes in het levensverhaal van deze bewoners van Heul 1/3 nog vinden? Het gaat bij genealogisch archiefonderzoek net als bij archeologie: Stukje bij beetje, zonder de zekerheid dat je van de fragmenten een sluitend geheel kunt maken. Cathy Westdorp NIEUWE TONGE - Na het grote succes van de vorige uitvoerig wordt een ieder uit genodigd voor de muziekuitvoering van muziekvereniging EMM uit Heerjansdam en Apollo op vrijdag 19 mei a.s. Fanfare-orkest EMM zal deze avond van start gaan met lichte muziek. EMM, die vorig jaar haar 90-jarig bestaan vierde, telt ongeveer 30 leden en staat onder leiding van Jos de Boer, op Flakkee bekend als Hoomdocent onder andere aan de regionale muziekschool te Middelharnis. Aansluitend zal Harmonie-orkest Apollo gaan spelen. Deze vereniging is vol energie en dat wil men laten horen ook, onder leiding van dirigent Ivo Kouwenhoven. Er zal ook een gezamenlijk optreden zijn van beide orkesten. EMM en Apollo beloven een avond te presenteren om niet te vergeten. De uitvoering wordt gegeven in verenigingsgebouw 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge. De aanvang is om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Tot ziens op 19 mei! lis y-^v'y'vV' ^n

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 13