Elf(!!) pups Geboren Overdenking Eerste Vrouwenkoor Festival op Goeree-Overflakkee! Tentoonstelling 'Geluid in Beeld' (1920-1960) uit de Heilige Schrift HJ Waterschapssite Zuid-Holland Zuid in de lucht RWERS EIIAIIDei-tllEUWS Gedenkt dat Hij leeft! ZeemansBbed PAGINA 5 DONDERDAG 4 MEI 2000 Twee weken oud zijn ze nog maar; de jonge hondjes van de familie van Erkelens aan de Voorstraat in Stellendam. Tot hun grote verrassing schonk hun hond Asta het leven aan 11 pups. Helaas overleden twee hondjes korte tijd later, maar het bleef een uniek gebeuren. Een Engelse Springer Spaniel, tot welk ras ook de hond van de familie van Erkelens behoort, krijgt bij de eerste worp normaal gesproken 4-6 jongen. Het maximum is echter 7-8 jongen, maar dat is meestal bij een fok ker. De baasjes van Asta is het niet om het fokken te doen. Asta werd gewoon, onverwacht de trotse moeder van 9 kindertjes. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ingesloten in een doosje een beestje. We denken dat het een suikerbeestje is. Klopt dit? Waar leven ze van en hoe kunnen we ze bestrijden? Antwoord: U had het bijna goed. Het - door u letterlijk in de watten gelegde - beestje wordt onder andere ook wel suikergast, zil vervisje of schietmot genoemd (officieel Lepisma saccharina). Het vangen van dit beestje is niet eens zo gemakkelijk, want u houdt vaak een aantal glanzende schubben of lange staartdraden in de hand als zo'n diertje aan uw greep ontglipt. Het is een insect zonder vleugels en met glanzende schubben. Het behoort tot de insecten die liefst in een vochtige omgeving huizen, dus u vindt ze op, in of bij de gootsteen, keuken kastjes, bijkeuken, douchecel en toilet. Het vrouwtje legt eieren in naden en kieren, maar de ontwikkeling daarvan verloopt erg langzaam, zodat er pas op den lange duur overlast kan ontstaan. Veel schade richten enkele van deze logeergasten niet aan. Ze houden van stijfsel en knagen daarom graag aan uw behang. Verder lusten ze plantaardig afval, katoen, suiker, bloem en allerlei melk producten. U kunt ze kwijtraken met een licht huishoudinsecticide, maar dat mag u niet in de buurt van uw levensmiddelen gebruiken. Wilt u de plaag niet met een insecticide bestrijden, dan kunt u ze beter in de val lokken door 's avonds voor het donker wordt op plaatsen waar ze veel komen een omgekeerde schoenendoos of iets dergelijks neer te zetten. Daaronder legt u een rauwe aardappel, bananenschil of een stuk karton met wat gekookt stijfsel. Daar komen die beestjes graag op af en dan kunt u ze daar de volgende ochtend ergens buiten afschuiven. Natuurlijk is het raadzaam om uw keuken kastjes en de berging, waar u ze aantreft, af en toe goed uit te soppen en dagelijks bij de kieren te stofzuigen. Kijk ook uw boeken- plant en al uw kasten na, want deze logees knagen niet alleen graag aan behang, maar ook aan ingebonden boeken en bijvoorbeeld postzegelalbums. Het is raadzaam uw huis goed te ventileren en 's winters zonodig flink droog te stoken, want zonder vocht kunnen zilvervisjes niet. CONOENiVliaTCR Iemand vertelde mij dat het water dat uit de condenswasdroger komt gedistilleerd is en daardoor goed te gebruiken is voor strijkij zers, accu's en kamerplanten. Is dit zo? Antwoord: Het is niet aan te raden dit con- denswater voor de door u genoemde geval len te gebruiken. U moet namelijk bedenken dat er altijd nog zeepresten in kunnen zitten. Voor de accu moet u echt gedemineraliseerd of gedistilleerd water gebruiken, omdat dit water zo zuiver mogelijk is. In condenswater zitten nog altijd wat mineralen. Bovendien kunnen tijdens het condenseren verontreini gingen in het water terechtkomen. Juist accuwater moet zo zuiver mogelijk zijn omdat verontreinigingen en mineralen een negatieve werking hebben op de accu. Kalk bijvoorbeeld zet zich op de accuplaten af. Het condenswater van de wasdroger is wel te gebruiken voor werkjes als het schrobben van de stoep. TOCVOEGINGCN IN KttHi In Landana kaas zouden niet de verschillen de chemische toevoegingen zitten die wel zouden zitten in andere kazen. Om welke toevoegingen gaat het, welke nadelen voor de gezondheid zouden ze kunnen hebben? Antwoord: De volgende chemische midde len kunnen toegevoegd worden: natriumni- traat, carotenoïden, calciumchloride en in buitenlandse soorten fosfaten. Aan smeer kaas kan ook citroenzuur toegevoegd zijn. Ook kunnen voorkomen: smeltzouten (om Is het nu mogelijk om vanuit uw luie stoel naar tientallen verschillende sta tions op uw radio te zappen en het geko zen radiostation in alle vertrekken van uw huis te laten doorklinken, vroeger was dit niet zo. De eerste radio's (ont vangers) waren alleen te beluisteren via een hoofdtelefoon. Dus één persoon kon er maar van genieten. Bovendien liet de geluidskwaliteit veel te wensen over. Na de hoofdtelefoon kwamen de losse luid sprekers en daarna radio's met inge bouwde luidsprekers. In de raadzaal van het Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' is een prachtige ten toonstelling ingericht, met vele oude radio- modellên, radiomeubels, grammofoons en luidsprekers uit de jaren '20 en '30. De vormgeving van deze modellen bezorg den hen veelal een bijnaam, zoals Kapelle tje, Broodtrommel, 't Zonnetje en 't Ham- metje. Radiomeubels werden zo geconstru eerd dat de radio, ondanks volledig uit het zicht, toch te bedienen was. Het was vroeger een hele klus om uw radio op een bepaald station af te stemmen. Hiervoor moesten vele handelingen worden verricht. In de jaren '40 kwamen echter de monoknop- en de drukknopradio op de markt, waardoor dit een stuk gemakkelijker werd. Als we praten over de radio, dan praten we natuurlijk over Philips. Het is Philips die met zijn steeds betere radiolampen de kwaliteit van de geluidsweergave sterk heeft verbe terd. Het is ook Philips die in 1926 de NSF (Nederlandse Seintoestellen Fabriek) over nam en zelf met de fabricage van radiotoe stellen begon. In de tentoonstelling zijn, naast modellen van Telefunken en een aantal Amerikaanse modellen, veel Philips model len te zien. Ook laten wij u kristalontvan gers, mechanische gelijkrichters, plaat- stroomapparaten en schaal-, hoorn- en naaldluidsprekers zien. Muziek uit vroegere tijden en oude Philips-affiches omlijsten het geheel. Wat deze tentoonstelling zo bijzonder maakt, is het feit dat het merendeel van de modellen uit de twintiger en de dertiger jaren stamt. Bovendien zijn ze puntgaaf en allen nog operationeel. Dat wij u deze antieke radio's kunnen laten zien, hebben wij te dan ken aan dhr. Stieber uit Ouddorp. Hij is een verzamelaar van geluidsoverdragers en heeft een deel van zijn collectie aan het Museum ter beschikking gesteld voor de tentoonstel ling. Vanaf 2 mei heeft het museum haar deuren weer geopend. Naast deze prachtige wissel- tentoonstelling heeft ook de vaste opstelling van het museum grote uitbreiding onder gaan. Reden te meer dus om weer eens een bezoekje aan het museum te brengen. Het college van B W te Goedereede komt bin nenkort ook een kijkje nemen. Dus waarom u niet? De openingstijden zijn: mei/juni/september van donderdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, juli/augustus van dinsdag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur en in mei en in de herfstvakantie van dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. de kaas zachter te maken), anti-oxydanten (voor het tegengaan van bederf door de inwerking van zuurstof) en conserveermid delen (voor de houdbaarheid). Voorgesne- den kaas mag behandeld worden met sorbi- nezuur. Sorbinezuur komt af en toe ook in de kaas zelf voor. De eetbare kaaskorst mag worden gekleurd met praktisch alle toegela ten kleurstoffen. Smaakversterkers zoals glutamaat E260-625 mogen in alle kazen aanwezig zijn. Er kan voorzichtig geconclu deerd worden dat uit de tot nu toe verrichte onderzoeken is gebleken dat de meeste toe voegingen geen groot risico voor de gezond heid vormen. Dit neemt niet weg dat sommi ge mensen wel degelijk op deze middelen kunnen reageren, zo kunnen er bijvoorbeeld overgevoeligheidsreacties ontstaan. In het kader van een vragenrubriek kuimen wij ver der niet ingaan op de eventuele nadelige gevolgen voor de gezondheid. Wij moeten u hiervoor verwijzen naar lectuur die u in een bibliotheek kunt inzien. Houd in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt. (2 Tim.2:8a) Problemen De apostel Paulus heeft hart voor een gees telijke zoon. Zijn naam is Timotheüs. Hij beschouwt hem als zijn kind. Door God hem toevertrouwd. De jongen is zijn zorg. De brieven aan Timotheüs maken dit duideüjk. Uit ons hoofdstuk bUjkt dat de geadresseer de in moeilijkheden is geraakt. Hij staat mid denin de strijd en daarin komt het aan om in Christus' kracht de vijanden het hoofd te bieden. Overigens heeft de apostel Paulus het zelf ook niet gemakkelijk, maar hij lijdt omwille van het EvangeUe en is als een kwaaddoener om Christus' wil geboeid. Hij verblijft zoge zegd in de gevangenis. Maar dat kan de apostel niet tot zwijgen brengen. Daarmee is het met de voortgang en de loop van het Woord Gods niet gedaan. Want het Woord Gods is niet te binden. Laat Timotheüs het maar horen. Het valt niet mee: Paulus in de gevangenis, Timotheüs in moeilijkheden. Toch de jonge zoon moet getrouw zijn en blijven. Volharden in de genade van de Zoon van God. De grote vraag die zich aan Timotheüs kan opdringen is gemakkelijk te raden: hoe moet en hoe kan hij stand houden? Daar is maar één antwoord op. Dat enige antwoord luidt: houd in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt. Opstandingskracht Staande blijven door de kracht van Zijn opstanding. Laat hij in die kracht strijden. Laat hij zoals een goed soldaat betaamt, de verdrukking aanvaarden. Laat hij volhouden met het oog op het soldij. Laat hij zich her kennen in de landman die evenzeer moet afzien om tenslotte de vrucht te genieten. En hij zal die genieten. Laat hij strijdenChristus heeft gestreden, geleden. Hij is in de dood gegaan. Maar Hij is opgestaan. Christus' Kerk heeft het opwekkende woord nodig! Gods kind dat kind aan huis is in het eigen hart ik ellendig mens, wie zal mij verlossen uit het lichaam dezes doods. Dat kind ervaart ook daarbuiten nog het een en ander: duivel en wereld. Je moet van goeden huize komen om staande te blijven. Jazeker. De kracht komt van Goeden Huize en de Kerkmeester houdt Zijn volk in stand. Gedenkwaardig feit Houd in gedachtenis! U vraagt wat die woor den betekenen. Het betekent niet: denken aan iemand zoals wij dat weleens kunnen doen. Wij denken weleens aan een verre vriend, een verre bekende. Wij maken zo nu en dan een gedenkwaardige dag waarop wij aan deze of gene denken. Dat is het niet! Het is geen blo te herinnering. Gedenken dat wil zeggenaltijd leven met en bij de werkelijkheid van de opstan ding. Dat is meer. Zoals die vader en die moeder, die aan het werk zijn, maar die geen 'riist hebben en de hele tijd met hun gedach ten bij hun kind zijn wat op de operatietafel ligt! Dat is net als die bruid die maar niets anders bij zich heeft dan die bruidegom. Die zit vast in haar hoofd, die zit vastgehecht in haar hart Zó moet Timotheüs de Heere Jezus Christus in Zijn opstanding gedenken. Paulus' jonge geestelijke zoon, die door het geloof Christus is ingeplant en die deel heeft aan Christus' lijden en sterven en opstan ding, is geroepen door de Heilige Geest met de levende Christus verbonden te blijven. Zó de strijd voeren. Zó overwinnen. Altijd maar leven bij Zijn opstanding. Niet anders gaan. Niet anders strijden. Niet anders overwinnen. Na Pasen Pasen vieren. Slechts twee Paasdagen? Allesbehalve dat. Voor wie het één keer Pasen geworden is, voor die moet het altijd Pasen blijven. Met Hem opgestaan tot een nieuw leven. Dat overwint het oude. Dat doet het oude voorbijgaan. Christus' leven alleen. Pasen? Pasen geworden omdat ik op Goede Vrijdag ben gestorven. Dat is ook geen gebeuren van één dag. Ik sterf alle dag. Mijn hele leven is één grote, aaneenrijgende Goe de Vrijdag: ik leef niet meer! Met de adem van de Geest: Christus lééft in mij. Kortom: met Hem gekruisigd en met Hem opgestaan. Hebt u de éérste Paasdag al gevierd? Let wel: uw eerste opstandingsdag. Na Goede Vrij dag. Uw dag van het met-Hem-gekruisigd- zijn en met Hem begraven. Altijd: door de dood tot het leven. Anders wordt het geen Pasen. We zijn gewaarschuwd. Eerst sterven met Christus. Uit de dood door Zijn leven, door de kracht van Zijn opstanding opge wekt. Opgesprongen van vreugde. Ik sterf alle dag Houd in gedachtenis: JEZUS CHRISTUS is uit de doden opgewekt! OPGEWEKT! Gods adem. Zijn levendma- king. Alleen zo kun je over echt leven spre ken. Over de rest, het mijne kan ik maar beter zwijgen, daar kan ik kort over zijn: dood. De zaak om voor God uit te spreken: mijn dood. De Levende heeft het laatste woord: Ik leef en gij zult leven. Het is waar wanneer Hij het zegt, het is waar omdat Hij het zegt. Heere, tot Wie zullen wij heengaan. Gij hebt de woorden van het eeuwige leven! J. W. van Estrik Autobedrijf Jan van Dijk De zeven dijkgraven van de water schappen in Zuid-Holland Zuid heb ben een gemeenschappelijke water schapssite in gebruik genomen. Deze site is op het internet te vinden onder de naam www.iwbp.nl. De site laat zien dat deze waterschappen nauw samenwerken op het gebied van inte graal waterbeheer. De zeven waterschappen zijn: het Hoog heemraadschap van de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, het Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard, Waterschap IJssel- monde. Waterschap De Groote Waard, Waterschap De Brielse Dijkring, Water schap Goeree-Overflakkee en het Zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Op de site is onder meer het totale Integraal Waterbeheersplan 2 (WBP-2) te bekijken. In het plan staan de gebiedsgerichte plannen en de stedelijke waterplannen centraal. Omdat naast de website voor het IWBP geüjktijdig de zeven websites zijn gebouwd voor de waterschappen en het zuiveringsschap, is het op eenvoudige wijze mogelijk om ook van deze organisaties informatie te verkrijgen. De opbouw van deze 'eigen bladzijden' is zoveel mogelijk gelijk gehouden en ook de onderwerpen komen overeen. Elk water schap schenkt bijvoorbeeld aandacht aan zijn taken en zijn waterschapsbelasting(en). Verder bevat de site allerlei publicaties, persberichten en vacatures. In verband met hun 50 jarig bestaan organiseert Dameskoor 'Toonkunst' uit Middelharnis op zaterdag 13 mei 2000 een heus korenfestival, dat gehouden zal worden in de Technische School, ingang Schoolstraat Middel harnis. Het is de eerste keer dat een koor op Flakkee het initiatief neemt tot het organiseren van een dergelijk festival. Reden te meer om hier wat extra aandacht aan te besteden. Al vanaf vorig jaar mei is het koorbestuur bezig met de Voorbereidingen voor deze dag. Het orga niseren daarvan is beslist geen kleinigheid. Er zijn diverse koren aangeschreven met het verzoek om mee te werken aan het festival, dat ongeveer half elf zal beginnen en dat zal worden geopend door de burgemeester van Middelharnis, mevrouw De Vries-Hommes. Negen vrouwenkoren Het resultaat mag er dan ook zijn: een goed gevulde dag, waaraan maar liefst negen vrouwenkoren uit de zeer wijde omgeving zullen meewerken. We zetten ze even voor u op een rijtje, 's Morgens zullen vier koren optreden: dameskoor 'Close and Comfort' uit Dirksland, vrouwenkoor 'Quod Libet' uit Burgh-Haamstede, Hoofddorps Dameskoor 'Zanglust' uit Hoofddorp en dameskoor 'Close 4 you' uit Dordrecht. Na de lunch pauze treden op: vrouwenkoor 'Tres Anime' uit Hellevoetsluis, dameskoor 'Vox Jubi- lans' uit Zevenhuizen, dameskoor 'Kunst na Arbeid' uit Dordrecht, Rozenburgs Dames koor uit Rozenburg en dameskoor 'De Ver enigde Zangers' uit Werkendam. Jury Zowel na het morgenprogramma als na het middagprogramma zal, na een algemene toelichting van een der juryleden, de prijs en een oorkonde aan de deelnemende koren worden uitgereikt. Daarbij moet worden opgemerkt dat het hierbij niet gaat om een.concours, maar om een festival. De beoordeling is in handen van een deskundige jury, die uit drie leden bestaat. We noemen als eerste mevrouw Jos Semeins uit Heenvliet, zij is sopraan en zangpedagoge. Daarna stellen wij u voor de heer Jan Ossevoort uit 's Gravenhage, hij is tenor en bij 'Toonkunst' eigenlijk de vaste eregast. En als derde zult u tegenkomen de heer Rinus Verhage, als dirigent onder ons bekend en als directeur van de Regionale Muziekschool te Middelharnis. Hij fungeert tevens als voorzitter van het festival. Lady speaker deze dag is mevrouw Helma du Pree-Hollaar. Welkom Voor deze festivaldag, die duurt van half elf tot ongeveer vier uur, is bij deze iedereen van harte uitgenodigd, dus ook u die dit leest. De kosten voor het bijwonen van het festival zijn laag gehouden: voor slechts vijf gulden bent u een hele dag onderdak. Het programmaboekje is bij de prijs inbegrepen. Ook kinderen zijn welkom. En... kinderen tot twaalf jaar mogen gratis naar binnen! Overigens, niemand is ver plicht om de hele dag stijf op de stoel te blij ven zitten. Wilt u tussendoor even gaan win kelen of uw tijd besteden aan het bezoeken van één van de vele bezienswaardigheden die de dorpskern van Middelharnis rijk is, dan kan dat. Bezoekers mogen dus naar eigen believen - uiteraard tussen de optredens door! - gerust in en uitlopen. Het belooft dus een zeer afwisselende dag te worden, de dertiende mei. Noteert u hem ook alvast in uw agenda? - Klinkeriandseweg 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 6 Met vrolijke stem begroette hij de jongen en maakte het zich toen gemakkelijk bij het knappende houtvuur. "Ziezo", zei hij, "Bart Woensel en Jan Hankes zitten bij de boer, en ik wed om ik weet niet wat, dat ze weer iets te sjachelen hebben op de Guilerhof'. "Een mens zijn zin is een mens zijn leven, Gerrit", merkte Frank Lin- dorp op. "Daar ben ik het niet altijd mee eens. Frank. Als men de hele week tijd heeft om handel te drijven, behoeft men de dag des Heeren daar toch ook niet voor te gebruiken. Dat kan nooit goed zijn". Een ogenblik was het stil in de gezellige kamer. Dan opeens herhaal de Frank de woorden: "Toch zeg ik nog eens: een mens zijn zin is een mens zijn leven en ik denk daarbij aan mezelf'. Niet gemakkelijk gaf Frank Lindorp uiting aan hetgeen er in hem omging, doch in het huisje van Gravels sprak hij dikwijls vrijuit. "Ja, aan mezelf, en juUie moet het nu maar eens weten, met welke plannen ik rondloop. Als kind reeds hunkerde ik naar de tijd, dat ik mee zou gaan varen op vaders schip. Door het sterven van mijn ouders werd alles anders en kwam ik hier in het boerenbedrijf. Ik heb getracht, me aan te passen aan de nieuwe levensomstandigheden, gedaan wat oom Willem me opdroeg en ik durf wel zeggen, dat ik de laatste twee jaar op de Guilerhof meer dan mijn kost en kleren ver diend heb. Is dat zo of niet, Gerrit?" "Dat klopt", antwoordde Gravels, "je oom heeft een jonge knecht uit gespaard doordat jij hier bent en dat heb ik hem onlangs ook al eens gezegd". "Nu, dat wilde ik graag van je weten, Gerrit. Ek moet zekerheid heb ben, dat ik mijn oom voor geen hap eten en voor geen stuk kleren dankbaar behoef te zijn en dat ik alles, wat hij aan mij ten koste heeft gelegd, met eerlijke arbeid heb verdiend. Maar nu staat mijn besluit ook vast: ik ga varen". De bouwknecht schudde het hoofd en antwoordde: "Dat het er van zou komen, had ik wel gedacht, maar je oom zal niet gemakkelijk toe stemming geven, vooral niet, nu hij heeft gezien, dat er best een goe de boer uitje kan groeien". "Of oom Willem me toestemming geeft of niet, brengt geen verande ring in mijn besluit; ik ga varen. Dat staat vast". "Frank, Frank! bedenk toch datje een wees bent, die niemand anders in de wereld bezit dan je oom en tante hier op de Guilerhof', mengde Trui zich in het gesprek. "Wees er van verzekerd, datje oom volgens zijn opvatting het beste met je voor heeft, en als jij je naar zijn wil blijft schikken, zeker voor je toekomst zal zorgen. Als je je echter ver zet tegen wat hij zich vast heeft voorgenomen, wat moet er dan van je worden?" "Kan ik het helpen, dat hij een afkeer heeft van alles, dat met water in betrekking staat, terwijl ik naar het water verlang als een vis op het droge!" "Neen Frank", antwoordde Gerrit Gravels op ernstige toon, "dat kan je niet helpen. God schiep de mensen met verschillende verlangens, doch of men altijd daaraan gehoor mag geven, dat is de grote vraag". De vlammen lekten hoog op in de schouw, en nu de dalende winter zin niet meer door de ruitjes scheen, trokken reeds avondschaduwen zich samen in de hoeken van het lemen huisje. Nog geruime tijd trachtte zowel Gravels als zijn vrouw de jongen te bewegen, toch af te zien van zijn roekeloos voornemen om tegen de wil van zijn oom naar zee te gaan, doch hun goed bedoelde pogen stuitte af op de onverzettelijke wil van Frank, bij wie het besluit vast stond, om tot elke prijs te gaan varen. Buiten was het reeds donker, enkele sterren begonnen te schitteren aan de hemel, en nog steeds zat Frank met de voeten op de warme, blank geschuurde vuurplaat en staarde naar de spelende vlammen in de haard. Blijkbaar kon hij van dit plekje niet gemakkelijk scheiden. Eindelijk stond Frank Lindorp op, keek nog eens het huisje rond, en zei dan: "Ik kan mij vergissen, maar ik geloof, dat ik niet dikwijls meer bij jullie zal komen buurten". Toen nam hij afscheid en vertrok naar de hoeve. "Ik ben bang, dat het nog eens slecht afloopt met de jongen", merkte Trui Gravels op, toen ze weer alleen waren. De bouwknecht haalde de schouders op. '"k Weet werkelijk niet, wat ik er van zeggen moet", antwoordde hij bedachtzaam, "de jongen is nu eenmaal voor de zee geboren en 't is wel opmerkelijk, hoe hij hier hard gewerkt en zijn uiterste best gedaan heeft, alleen om niet de min ste verplichting aan zijn oom te hebben. Nu hij echter zover is, dat hij meent alles wat hij aan zijn oom verschuldigd is, door zijn werken terugbetaald te hebben, zal niemand hem kunnen beletten, de Guiler hof de rug toe te keren, en misschien is dat maar het beste ook. De boer heeft meer op met zijn slechtste stuk vee, dan met de arme wees, over wie hij voogd is". HOOFDSTUK 5 De maandag was voorbijgegaan, zonder dat Frank gelegenheid had gehad, om de boer van de Guilerhof alleen te spreken, en daar had hij toch moeite voor gedaan. Wat tussen oom en neef verhandeld moest worden, was voor niemand anders bestemd. Nu was het dinsdagmorgen en Frank had een werkje op de dorsvloer, waar op dit ogenblik niemand anders aanwezig was. Boer Van Guilen was in de stal en monsterde met kennersblik de beesten; het streelde zijn hoogmoed, dat er geen boer in Doomspijk of omgeving zulk een mooie veestapel bezat als hij. Zeker, Bart Woensel van Hoomlust had wel meer vee, doch Bart had zondagmiddag toch zelf moeten bekennen, dat wat gehalte betrof ner gens zulk vee te vinden was als op de Guilerhof. Nog vervuld met deze gedachten, liep de boer de stal uit en kwam op de dorsvloer, waar Frank met een hooivork de korenschoven uit spreidde, om straks met de knecht te gaan dorsen. Onmiddellijk liep Frank op hem toe en zei: "Oom Willem, ik zou u graag iets willen vragen". Even keek de boer zijn neef aan en aanstonds dacht hij: "Komaan, de stijfkop zal vragen of hij vanmiddag mag gaan schaatsenrijden, doch vandaag kan ik hem niet missen, dan moet hij morgen maar gaan". "Wat heb je?" vroeg de boer kortaf, en onmiddellijk antwoordde de jongen: "'t Zal nu zowat drieëneenhalf jaar geleden zijn, dat ik hier kwam, oom Willem; en behalve het half jaar, dat ik in Doomspijk school ging, hebt u mij op de boerderij of op het veld aan het werk gezet om mij in het boerenbedrijf op te leiden. Toen mijn ouders gestorven waren, had ik niets liever gedaan, dan desnoods bij een arme visser voor de kost mee te varen op zijn schuit, omdat het varen mij in het bloed zit. Daarom vraag ik, nu ik zestien jaar oud ben: laat mij gaan varen, oom Willem. Nu is het nog tijd, als ik langer wacht, wordt het misschien voor mij te laat". Eerst met enige verbazing, doch daarna met ontstemming, hoorde de boer van de Guilerhof de vraag van Frank Lindorp aan, en reeds aan de toon van zijn stem was hoorbaar, dat het verzoek in geen goede aarde was gevallen. Scherp merkte hij op: "De had verwacht, datje, nu je ouder begint te worden, die dwaze lief hebberij wel zou vergeten hebben, en bovendien", ging de boer met enige verheffing van stem voort, "getuigt je vraag alles behalve van dankbaarheid voor wat je hier hebt genoten op de Guilerhof: (wordt vervolgd) o^.' Si OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181)413777 Honda-deater voor de Z-Holtandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5