Belastingplan 2001 raakt iedereen in Nederland Van vers naar echt oud 't rp.a.a.r... Vakantievoorpret met ACSi eiiahdeii-iiieuws Koninginnedag 2000 te Oude Tonge PREDIKBEUI^EN EiyMiDEn-riiEuws De Christenvrouw, afd. Dirksland De gevolgen voor huiseigenaren op een rij: Oud papier Sommelsdijk SoW op Flakkee: georganiseerde stilte? Opbrengst collecte Hartstichting Wat er verandert voor huiseigenaren Vreemde toestanden Deskundig advies en nog gratis ook Zondag 7 mei 2000 Van bloemen naar antiek, een heel verschil. Bloemen winkel 'Marieke' uit Dirksland heft haar koers veran derd. Na 21 jaar bloemen te hebben verkocht, hebben Frits en Marieke besloten om over te schakelen op één van hun andere hobby's: het verkopen van antiek. In hun winkel hebben de bloemen en planten sinds 30 maart plaats gemaakt voor meer dan 10 vitrinekasten - welke ook allen te koop zijn - rijkelijk gevuld met onder andere zilver, plate, dinky-toys, kristal, glaasjes, etc. Op de gewone planken en grenen tafels kan men ook gereedschap, bakeliet, tin, emaille, wedgwood en vele andere gebruiks- en siervoorwer pen aantreffen, welke misschien nog bekend voor zullen voorkomen van grootmoeders inrichting. Vele uren stoppen Frits en Marieke in het achterhalen en opspeuren van deze artikelen, wat men in de winkel ook zelf kan komen ontdekken. De cadeauartikelen worden, zoals gewend in de bloemwin- kel, nog steeds verkocht. Zo is er een ruime keus in geur kaarsen, scheepsartikelen en modelbootjes. Het zeer populai re Barrats- servies wordt door hen zelf uit Engeland geïm porteerd. 'Past Times Antiek', zoals de nieuwe naam van de winkel luidt, is zeker een bezoekje waard en daar is de gelegenheid voor op donderdag van 9.30-11.30 uur en van 13.30-15.15 uur. Op vrijdag is de winkel geopend van 9.30-11.30 en op zaterdag van 9.30-12.00 en van 13.00-16.00 uur. In menig huishouden vinden de voor bereidingen voor de komende kam- peervakantie weer plaats. ACSI Inter nationale Campinggids biedt de kam peerder dit jaar weer verschillende mogelijkheden om complete en betrouwbare campinginformatie te verkrijgen. Bij bekende verkooppun ten als boekhandels, warenhuizen en natuurlijk bij ACSI zelf, ligt nu naast de vernieuwde ACSI Internationale Campinggids 2000 en de ACSI Cam ping cd-rom Europa, de Benelux-ver- sie klaar. De uitgebreide campingge- gevens van ACSI zijn tevens in zes talen te vinden op Internet, onder www.eurocampings.net. Camping cd-rom 's 2000 8,000 campings in Europa Uertederende gehoortekaartjes PAGINA 2 DONDERDAG 4 MEI 2000 Het belastingplan 2001 heeft gevolgen voor iedereen in Nederland. Ook voor huiseigenaren. Die gevolgen hoeven niet dramatisch te zijn, maar het is wel zaak om er even goed naar te laten kijken, want voor driekwart van de huiseigenaren ver andert er wel iets. Als bekend is hoe alles in elkaar steekt kunnen er tijdig maatre gelen genomen worden. De hypotheekrente voor de aanschaf, het onderhoud of de verbetering van de eigen woning blijft volledig fiscaal aftrekbaar. Die woning moet wel dienen als hoofdver blijf Voor een tweede woning is aftrek niet meer toegestaan. Daar staat tegenover dat eventuele huuropbrengsten van een tweede woning niet meer worden belast. Dat heeft alles te maken met de werking van het nieu we belastingstelsel. De basis voor het nieuwe belastingplan is het zogenaamde 'boxensysteem'. Het huidige systeem gaat uit van één inkomen, het nieu we van drie inkomens. Een arbeidsinkomen, een inkomen uit aanmerkelijk belang en een inkomen uit vermogen. Elk inkomen valt in een eigen 'box'. Elke box krijgt eigen regels en tarieven. Maar behalve de boxen veran dert er ook een aantal regels over aftrekbaar heid van kosten. Vooral met betrekking tot de eigen woning, de hypotheekrente en de kapitaalverzekering die vaak onderdeel vormt van de spaar- of beleggingshypo- Als men in het bezit is van een eigen huis, is er altijd sprake van box I en box III. In box I valt het inkomen. En ook de aftrekbare hypotheekrente. Maar in box III bouw je vermogen op. Bij de Rabobank beschouwen we de hypotheek vaak als hoeksteen van de financiële planning. Dus ook als een belang rijke pijler voor vermogensopbouw. In de mogelijkheden om die twee zaken - vermo gensopbouw en de hypotheek - met elkaar te combineren vindt een verschuiving plaats. Een belangrijke wijziging is de beperking van de aftrekbaarheid van de hypotheekren te tot maximaal 30 jaar. Dat kan met name gevolgen hebben voor mensen die hun huis gedeeltelijk of helemaal hebben gefinan cierd met een aflossingsvrije lening. Moeten deze eigenaren nu meteen gaan oversluiten? Dat hangt natuurlijk af van de financiële situatie van nu en de plannen voor de toe komst. Sommige mensen kiezen er bewust voor om hun vermogensopbouw los te hou den van het huis. Bijvoorbeeld omdat ze via beleggingen een kapitaal opbouwen. Boven dien kan niemand voorspellen hoe de belas tingwetgeving er over 10,15 of 25 jaar uit ziet en hoe het dan is gesteld met de aftrek baarheid van de hypotheekrente. Voor anderen is het nieuwe belastingplan juist wel een reden om snel zaken aan te passen. Wat ook verandert is dat een kapitaalverze kering die is gekoppeld aan de woning, geacht wordt na uiterlijk 30 jaar tot uitkering te komen. De uitkering mag dan alleen gebruikt worden om de lening af te lossen. Een eventueel overschot wordt in box I belast. Dit heeft o.a. gevolgen voor mensen met een spaar/beleggingshypotheek die straks wellicht meer gaat opleveren dan nodig is om de hypotheek af te lossen. In dat geval is het goed om samen met de hypo theekadviseur te bekijken wat het beste uit komt: de kapitaalverzekering in box I laten vallen of in box III. Ook hier geldt weer: kij ken naar de totale financiële situatie en naar de plannen voor de toekomst. De hypotheekrente is maximaal 30 jaar aftrekbaar. Wat dat precies betekent kan het beste met een voorbeeld duidelijk gemaakt worden. Stel iemand koopt een huis en sluit een hypotheek van 300.000,-. Na 8 jaar wordt de woning verkocht en wordt een nieuw huis gekocht met een nieuwe hypo theek van 400.000,-. Let nu op! De rente over het oorspronkelijke bedrag van 300.000,- is dan nog 22 jaar fiscaal aftrek baar. De looptijd voor dat stuk van de lening begint dus niet opnieuw te tellen. De rente die betaak wordt over de 100.000,- die is bij- gefinancierd is wel 30 jaar aftrekbaar. Sluit men na 5 jaar een tweede hypotheek af om een verbouwing te realiseren, dan geldt ook daarvoor dat de hypotheekrente over die lening 30 jaar lang fiscaal aftrekbaar is. Het wordt er wat dat betreft dus niet over zichtelijker op. Eén ding wordt wel steeds duidelijker: het loont de moeite om goed te oriënteren en alle consequenties goed op een rij te zetten. Daarom maken de Rabobanken op Goeree-Overflakkee de komende maan den extra tijd vrij om mensen te adviseren over de gevolgen van de belastingplannen op de persoonlijke situatie. En natuurlijk zorgen we ervoor dat de hypotheekadviseurs uitstekend op de hoogte blijven van alle belastingperikelen. Maar dat is niets nieuws, dat doen we al. Huiseigenaren - ook mensen die geen klant zijn bij de Rabobank! - die willen weten waar ze aan toe zijn met de nieuwe belas tingregels, kunnen bij de Rabobanken op Goeree-Overflakkee gratis en vrijblijvend advies krijgen van een adviseur van Rabo bank Huis en Hypotheekadvies. De hypo theekadviseurs zijn thuis op een breed finan cieel terrein. Bovendien zijn de meeste advi seurs van de Rabobank in het bezit van een officieel Certificaat waaraan hoge eisen van deskundigheid en betrouwbaarheid zijn ver bonden. Samen met u kan de hypotheekadviseur van de Rabobank uw hypotheek en uw financië le situatie tegen het licht van het nieuwe belastingstelsel houden. In veel gevallen zal dit leiden tot een advies voor en grotere of kleinere aanpassing. Maar ook als er niets hoeft te worden veran derd is het goed om daarover volledige zekerheid te hebben. Aanstaande zaterdag, 6 mei, komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs om oud papier op te halen. Ze beginnen om 9.00 uur. Wilt u het papier gebundeld langs de straat zet ten a.u.b.? chr. streeliblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn famüiebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per Jaar ƒ66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Op vrijdagavond werd in een voorprogram ma een muzikaal optreden verzorgd door de 'Roffels' van Hernesseroord. Veel mensen genoten van een aantal zeer enthousiaste muzikanten, die een formidabele show ten gehore brachten. Daarna werd voor het eerst sinds vele jaren een ringrijders-competitie gehouden. Dit initiatief van de rijvereniging 'Beatrix' was zeker een succesvolle start van de viering van Koninginnedag 2000. Op zaterdag werd om 7.00 uur de spits afge beten door ca. 50 enthousiaste kinderen, die hun uiterste best hadden gedaan oom hun fiets zoveel mogelijk lawaai te laten maken. Zij hebben hun taak om het dorp te wekken zeer vakkundig uitgevoerd. Binnen een uur hadden ze het hele dorp doorkruist en zelfs de begeleiders zoekgereden. Het resultaat was dat de opkomst voor de aubade zeer groot was. Honderden kinderen en ouders kwamen achter muziekkorps 'Vooruit' en majorettepeloton 'Vivace' aan om een aantal liederen te zingen en er werden zo'n 400 bal lonnen opgelaten. Hierna genoten de peuters en groep 1 en 2 van een optreden van de clowns. Tijdens de kinderspelen werd het dorp doorkruist door de groepen 3 t/m 6, die her en der allerlei opdrachten moesten uitvoeren. De groepen 7 en 8 maakten een spannende piraten schat- zoektocht. Op weg moest op kompaskaarten gelezen worden en er moesten moeilijke opdrachten en hindernissen genomen wor den. 's Middags werd op de vrijmarkt lucratieve handel gedreven en werd menig zakcentje verdiend. Tijdens de Kaoi Speulen was het zeer spectaculaire Kaoi Hanging het afslui tende onderdeel, waarbij menig nat pak werd gehaald. De avond startte met een wandelspeurtocht. Door het volgen van de aangegeven kom pasrichtingen kwam men op vele onbekende plekjes van het dorp. Voor de jeugd was er ook een avondeditie van de schatzoektocht. Tijdens het gezellige avondprogramma wer den de prijzen van de diverse activiteiten uit gereikt. Deze gehele dag werd op video vastgelegd door een cameraploeg van drie man. Een samenvatting kan besteld worden bij Janus Smeets (Stoofplein). De Oranjevereniging bedankt alle vrijwilligers die, op welke manier dan ook, hun steentje hebben bijge dragen aan deze zeer geslaagde dag. Zonder de enorme inzet van de werkploeg is zo'n dag niet te verwezenlijken. O Zaterdagavond hebben we een natuur avond. Wat houdt dat in en wat gaan we doen? We willen een strandwandeling gaan maken op één van de stranden bij Ouddorp - tenzij het slecht weer is, dan gaan we iets anders doen. We hopen rond 19.00 uur te vertrekken bij De Hoeksteen. Wil je mee, geef je dan op bij John, tel. 489270. Op D.V. dinsdag 9 mei hopen we onze laat ste avond te houden van dit seizoen. Er is een optreden van de musicalgroep 'Joy' uit De Lier. De musical is genaamd 'Mensen?? Men sen!!' Dit gaat over alle mensen, Nederlan ders en alle Europeanen. Het gaat over wes terse welvaart, het milieu, tevredenheid en ontevreden mensen. Ook mensen in nood die moeten wonen in andere culturen en gods diensten. Hoe reageren wij hierop? Dit alles uit Bijbels oogpunt. We hopen op een fijne avond. We beginnen om 19.45 uur in Onder de Wiek. Deze avond zijn er twee pauzes met koffie... dus dames. Gasten zijn deze avond van harie welkom. U kunt zich nog opgeven voor het reisje van 7 juni. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. J. Kot, Borssele. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. G. Meuleman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Kos ter en 18.30 uur br. G. J. Smouter - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. A. M. Langhout. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. A. van de Pol, Dinteloord, 10.45 uur ds. J. Smit, Putten en 18.30 uur ds. M. J. Paul. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. F. Hamstra, Heerde (v.m. bevestiging ambtsdrager) - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. M. Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. B. ten Hove - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur de heer W. Schol - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur kand. Myrthe Leydens, Leiden - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur R. van Splunter. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. Schravendeel, Ferwerd (voorber. Hei lig Avondmaal) - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 10.45 en 16.45 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE-TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. H. Rus- scher, Oud-Beijerland - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste, Tholen. OUDE-TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Lingen (v.m. bedie ning HeiUge Doop) - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur kand: B. J. D. van Vreeswijk, Zegveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.30 uur ds. G. den Haitogh, Werkendam en 18.00 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. den Hartogh, Werkendam en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. L. W. van der Sluijs, Amster dam en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur drs. J. H. Becker, Klundert. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. W. van Estrik. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. Hoek en 14.30 uur ds. Kleijn - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. In deze rubriek kunnen lezers reageren op hetgeen ze in dit blad hebben gelezen. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan 400 woorden. De redac tie behoudt zich het recht voorom ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redac tie geen verantwoordelijkheid voorde inhoud van wat lezers schrijven. In deze rubriek sprak ondergetekende op 17 maart jl. zijn verontrusting uit over de gerin ge belangstelling onder de Flakkeese Her vormden met betrekking tot het SoW-pro- ces. Het aantal reacties heeft die verontrus ting niet weggenomen, eerder doen toenemen. Zegge en schrijve drie reacties van twee mensen (dank aan Van Heest en Van der Valk). Leeft het dan echt niet onder ons? Ik kan het haast niet geloven, het zijn toch geen kleine zaken. Het raakt ons en ons voor- en nage slacht! Ik dacht: "Misschien heb ik het ver keerde orgaan aangeboord (Eilanden- Nieuws)." Daarom ben ik gaan zoeken in 'De Zaaier', het orgaan van de Hervormde Gemeenten op Goeree-Overflakkee. Weke lijks schrijven daarin scribenten van 14 gemeenten. Ik heb de nummers 39 t/m 44 (24 maart t/m 28 april) doorgespit op zoek naar enig schrijven over SoW. Helaas: in geen van de 6 nummers wordt het aange roerd. Met heel veel voorstellingsvermogen zou men kunnen denken, dat in nr. 42 onder het Gemeentenieuws van Goeree er zijde lings op gedoeld wordt in verband met 'de zaak Den Heyer' Met de twee laatste zinnen uit dit verslag ben ik het dan ook van harte eens: 'Er is genoeg stof tot nadenken. Ook veel te verantwoor den'. Dat laatste vooral! De titel boven dit ingezonden stuk is ingege ven door een artikel in 'Het gekrookte riet', 19e jaargang, nr. 7, waarin Dr. De Vos geci teerd wordt in een bespreking van de bro chure van ds. W.Chr. Hovius, genaamd 'Gij zijt, maar Ik ben'Daar lees ik onder andere: Dat er volgens ds. Hovius over SoW moet worden beslist door de ambtelijke vergade ringen, verdient instemming. Voor een her vormde gemeente beslist namelijk de kerken- ACSI heeft haar 35e editie van de Interna tionale Campinggids voorzien van een geheel nieuwe, full colour vormgeving en een eenvoudig zoeksysteem met duidelijke land- en regiokaarten. Per regio is het zoe ken naar een camping extra gemakkelijk door de vermelding van campings op plaats naamvolgorde. Dit jaar staan er per camping nóg meer gegevens in de gids, die van pas kunnen komen bij het vinden van een geschikte camping. De snelheid en het gebruiksgemak van de camping cd-rom's 2000 zijn toegenomen en met de geïntegreerde routeplanner kan ieder een gemakkelijk de weg naar zijn vakantie bestemming uitstippelen. Voor de visueel ingestelde kampeerder beschikt de cd-rom over extra selectiemogelijkheden door mid del van een diashow, filmpje, rubrieken en 'links' naar de internetsites van de cam pings. De informatie over 8.000 campings in Euro pa is betrouwbaar, objectief en up-to-date, omdat de campings jaarlijks worden bezocht en gecontroleerd door 270 selecteurs. De ACSI-selecteurs vragen ter plekke kampeer ders naar hun ervaringen op de campings. De selecteurs kennen dan ook als geen ander hun vakantiegebied met de aanwezige cam pings en zij kunnen gebeld worden wanneer de kampeerder extra inlichtingen wil. Met de gids, cd-rom en Internet bij de hand kan de vakantievoorpret beginnen. raad over SoW. Dat de inbreng van de gemeente daarbij beperkt blijft tot de zes- jaarlijkse stemming, is evenwel volstrekt onjuist. Voor het sluiten van een federatie dient de gemeente te worden geraadpleegd, dus voor kerkfusie moet dit zeker gebeuren. De kerkenraad heeft voorts de taak de gemeente te informeren over de fusie. Het kan toch niet zo zijn, dat men als gemeente- lid bij verrassing 's morgens wakker wordt in een andere kerk dan die waarin men 's avonds is gaan slapen! Vele hervormd-gere- formeerde kerkenraden onthouden hun gemeenten zelfs een minimale voorlichting over hetgeen te wachten staat. Om hun moverende redenen wordt een eerlijke con frontatie gemeden. Dus toch georganiseerde stilte?! Wie over tuigt van het tegendeel? A.J. Nelis, Molentienden 95, 3253 VH Ouddorp, Tel. 0187-681053 De collecte voor de Hartstichting, die de afgelopen tijd gehouden is in Goedereede- Havenhoofd, heeft het mooie bedrag van 2.466,40 opgebracht. Alle gevers, geefsters en collectanten hartelijk bedankt! U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2