LITIE (010)2741135 ZAFIRA ff1(Mbu)iH ■Vloeder de Gans 45 jubilarissen bij één oi^anisatie! Toerustingsavond Zeilboten in de problemen op de Grevelingen Focmit karels. autoschade Politie 24-uurs telefoon: Visser Meubelen ....MmiMwinMeê chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Bijeenkomst Passage Grote smulbingo in Nieuwe Tonge Garage Knöps B.V. Visser Visser ^n.q'L ^-{\ bderdag 4 mei 2000 72e jaargang nr. 6902 Rotterdam-Rijnmond Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie (Bureau Projectmatige Verkeerscontroles) hield maandagmorgen en -middag radarsnel heidscontroles op de Lieve Vrouwepolder- sedijk in Stad aan 't Haringvliet, de Molen dijk in Den Bommel, de Staakweg in Dirks- land en de Oosterweg en Vrijheidsweg in Ouddorp. Tussen acht en half tien werd gecontroleerd op de Lieve Vrouwepoldersedijk. Van de 357 passerende automobilisten hielden 44 zich niet aan de maximum snelheid van 50 km per uur. Hoogste score bedroeg 98 km per uur. Op de Molendijk, waar tussen half negen en half tien werd gecontroleerd, hield één van de 46 passerende automobilisten het gaspe daal te diep ingedrukt. Zijn/haar snelheid was 95 km per uur in plaats van de toegesta ne 80 km per uur. Op de Staakweg, waar tussen tien en half twaalf werd gecontroleerd, hielden 12 van de 505 passerende automobilisten zich niet aan de maximum snelheid van 80 km per uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 101 km per uur. Op de Oosterweg, waar tussen kwart over tien en kwart voor twaalf de snelheidsradar stond, werden 65 van de 165 passerende automobilisten geflitst. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 km per uur in plaats van de toegestane 50 km per uur. Op de Vrijheidsweg, waar tussen half één en half twee werd gecontroleerd, hield éénder de (33 van de 100) zich niet aan de 50 km- limiet. Hoogst gemeten snelheid was 76 km per uur. Alweer de laatste vergadering van het sei zoen 1999/2000. Wij nodigen u graag uit voor onze bijeenkomst, op D.V. donderdag 11 mei a.s. in het Dienstencentrum, Doetin- chemsestraat 27 te Middelhamis. De aan vang is om 19.30 uur. De spreker van deze avond is ds. J. Maas uit Oud-Beijerland. Hij hoopt te spreken over orgaandonatie. Ook gasten zijn deze avond van harte wel kom. Graag tot ziens op 11 mei a.s. Zaterdag 13 mei a.s. organiseert de wijk- groep weer een daverende bingo in Ons Dorpshuis. De bingo staat geheel in het teken van 'smullen', dus dat wordt lekker. We spelen tien rondes en een superronde. De zaal is open om 19.00 uur en de aanvang is om 19.30 uur. Kratten bier weggenomen OUDDORP - Dinsdagmorgen werd door vakantiegangers van enkele woningen aan de Oude Nieuwlandseweg aangifte gedaan van diefstal van in totaal drie kratten bier. Onbekenden hadden de kratten maandag nacht weggenomen. Snelheidscontroles OUDDORP/MIDDELHARNIS - Personeel van de Verkeerspolitie hield dinsdagmiddag radarsnelheidscontroles op de Vrijheidsweg in Ouddorp en later in de middag en 's avonds op de Doetinchemsestraat en de Oosthavendijk in Middelhamis. Op de Vrijheidsweg werd tussen kwart over twee en kwart over vier gecontroleerd. Ter plaatse zijn wegwerkzaamheden aan de gang en is een snelheidsbeperking tot 30 km per uur ingesteld. Van de 190 gecontroleerde automobilisten reden er 110 harden dan de 30 km per uur. Zij kunnen binnenkort een acceptgiro tegemoet zien. Op de Doetinchemsestraat, waar tussen kwart voor vijf en kwcirt over zes middels een aanhanger, waarin de radarapparatuur, werd gecontroleerd, hielden 3 van de 388 passerende automobiliste zich niet aan de maximum snelheid van 50 km per uur. Van kwart voor acht tot kwart over negen stond de snelheidsradar op de Oosthaven dijk. Van de 142 passerende automobilisten hielden er 141 zich keurig aan de maximum snelheid van 80 km per uur. Eén automobi list werd geflitst voor 88 km per uur. Tevens werden op deze locatie vijf automobilisten bekeurd omdat zij geen autogordel droegen en ging er één bestuurder op de bon omdat hij de mistlampen op zijn auto aan had. Man met been onder wiel pootmachine DIRKSLAND - Een 25-jarige man uit Dirksland moest dinsdagavond met beenlet- sel ngar het ziekenhuis in Dirksland worden vervoerd. Het slachtoffer liep op de Oude- landseweg op een perceel akkerland naast een pootmachine en struikelde. Daarbij kwam hij met z'n beide benen onder één van de wielen van de tractor, die bestuurde werd door een 36-jarige man uit Dirksland. Snelheidscontroles MELISSANT/OUDDORP - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershand having) hield maandagmiddag op de Provin- cialeweg N215 in Melissant en 's avonds op de Vrijheidsweg in Ouddorp radarsnelheids controles. Tussen kwart voor vier en half zes over schreden op de Provincialeweg N215 30 van de 773 passerende automobilisten de maxi mum snelheid van 80 km per uur, terwijl tus sen kwart voor zeven en kwart over negen op de Vrijheidsweg in Ouddorp 50 van de 156 passerende automobilisten het niet zo nauw namen met de 50 km-limiet. Nieuw van Opel: nu in onze siiowroom voor at^PorjJden mt plezier COMBI FOTO actief in beeld en geluid Het klinkt misschien wat ongeloofwaardig, maar deze moeder de gans bestaat echt. Ze woont in Sommelsdijk en is lange tijd in huis opgevoed, maar werd daar toch te groot voor en moest toen naar buiten. Ze heeft er wel wat gewoontes aan overgehouden, zoals de douchebeurt: haar eigenaar komt dan met de gieter en ze blijft heerlijk onder de straal zitten. Maar dat alles is nog niet zo bijzonder als het aantal eieren dat ze heeft gelegd. Vanaf begin februari produceerde mevrouw 43 eieren! Een bijzonder aantal, volgens de eigenaar, daar een gans er in dezelfde periode gemiddeld zo'n 12 of 13 legt. Hartelijk welkom in de showroom van in Sommelsdijk. <^:^iftSI^ iinex*,elen Haveneind 7. Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Ze ziyn er weer.' H Ze ziyn er weer.' Lies en Beijke van der Velde f^ Geranium- en Rommelmarkt MELISSANT - De activiteitencommissie van de Hervormde Gemeente in Melissant houdt op zaterdag 13 mei van 9.30 tot 15.00 uur de derde gemeentedag. De dag zal gehouden worden rondom verenigingsge bouw 'De Poort' en een gedeelte van de Voorstraat. Naast de geranium- en rommelmarkt zijn er diverse andere en nieuwe activiteiten: dames- en kinderkleding (Remo Fashion), kaarten en hobbyartikelen voor iedereen die creatief is, tweedehands boeken, vaste plan ten, vers gebakken vis, boerenkaas, weeg schaal knijpen, spijkerbroek hangen, foto puzzel, doeltje schieten, fruit, advocaat, pre sentatie overige kerkelijke verenigingen, C.W.K. bestratingsmaterialen, overheerlijke taarten, etc. Om 11.30 uur is er verkoop bij opbod van diverse goederen. Die opbrengst is voor het groot onderhoud van de Hervormde Kerk in Melissant. Maandag omstreeks 16.50 uur werd door de kustwachtpost Ouddorp de bemanning van de reddingboot Griend opgepiept. In de omgeving van de Archipel, op het Grevelin- genmeer, was een kleine zeilboot omgesla gen. De beide opvarenden dreven al onge veer 15 minuten in het koude water. Door de bemanning van het aldaar aanwezige vis sersvaartuig OD-16 werden beide personen uit het water gehaald. Door een dokter, die daar aan het zeilen was, werden ze aan boord van de OD-16 onderzocht. Gelet op het feit dat zij onderkoeld waren, werd besloten om ze per ambulance naar het ziekenhuis te laten vervoeren voor nader onderzoek. Door de Griend werden de beide personen naar de Ouddorpse haven gebracht, waar de ambu lance inmiddels gereed stond voor verder transport. Vervolgens werd het zeilbootje door de Griend naar Scharendijke gebracht. Op de terugweg bleek dat er bij Brouwers haven een zeilboot, waarop vijf personen aanwezig waren, vast zat. Daar er al een sleepboot onderweg was, werd besloten om daar op te wachten. In samenwerking met de sleepboot Salvor werd het 10 meter lange zeiljacht losgetrokken en naar de haven van Brouwershaven begeleid. Waar elders zul je bij één organisa tie maar liefst 45 jubilarissen tegen komen? In ieder geval wél bij Her- nesseroord. Al vanaf 1998 vieren daar medewerkers hun 25-jarig jubileum, maar liefst 45 in totaal, en zó bijzonder is dat eigenlijk niet als je bedenkt dat in 1973 deze zorgin stelling werd geopend. Wél bijzon der wordt het echter als je erop let dat zovéél medewerkers er het zó'n lange periode hebben volgehouden. Daan, Cees en Ineke We spraken hierover met drie van de jubila rissen: Daan van den Broek, Cees Leijdens en Ineke Goedhart. Onderling waren ze het, terugblikkend op 25 jaar Hemesseroord, opmerkelijk eens toen ze met elkaar hun her inneringen uit die periode naar boven haal den. Veel is er veranderd in de tussenliggen de tijd en sommige gebeurtenissen staan als in het geheugen gegrift. Dat begon al bij het begin: de opening van Hemesseroord door Koningin Juliana; Ineke heeft Hare Majes teit toen persoonlijk een hand gegeven. "Eigenlijk begon hier bijna iedereen z'n car rière wel bij de vaatwasmachine, in de cen trale keuken dus" zegt Daan, "en in de eerste weken had je wel acht 'leiders' op vier bewoners." "Toen later de paviljoens meer bewoond werden kreeg je de huismeesters", vertelt Cees. "Die hielden zich bezig met van alles wat voorhanden kwam, van schoonmaakwerkzaamheden tot het vast draaien van een schroefje toe". "'Paviljoen- vaders' werden ze genoemd", vult Ineke aan, "elk paviljoen had zo'n 'vader', acht in totaal." "Ja, en daarvan zijn er nog maar twee over en dat zijn wij", vallen Daan en Cees weer in. "Wij hebben ons takenpakket over de diverse vestigingen op heel Goeree- Overflakkee verspreid liggen." Als huis meester vallen zij onder de civiele dienst, Ineke houdt zich met de verzorging en bege leiding van de bewoners bezig. Toen en nu "Vroeger verbleef elke bewoner in het pavil joen" vertelt Ineke, "je had toen 'gewoon' het idee dat ze ziek waren en eigenlijk tot niets in staat en dat alles voor hen beslist moest worden. De organisatie bepaalde daarom het leven van de bewoner. Dat is tegenwoordig totaal anders. De zorgverle ning richt zich nu op de wensen en behoef ten van de individuele bewoner. Je vraagt wat ze zelf willen: 'wil je dit beleg of dat beleg op brood?', 'wil je je bed hier hebben of moet het daar staan?', enz. Nu gaan bewoners overdag naar de aktiviteitenbege- leiding en wordt er vooral gedacht vanuit de mogelijkheden van de bewoner in plaats vanuit de onmogelijkheden; juist die moge lijkheden blijken veel aanwezig te zijn. Een groot verschil met vroeger is ook dat je een hoofd of waarnemend hoofd had die de ver antwoording droeg. Nu draag je die zelf. En wat het hoofd vertelde daar luisterde je naar, nu gebeurt alles in overleg." "En wat denk je van de dienstkleding vroeger?" snijdt Daan een ander onderwerp uit het Hemesseroord van voorbije jaren aan, "groen met blauw; soms werd je zelfs temggestuurd als je op 't werk kwam zonder dienstkleding." "En het inteme leven wat we er als leerlingen hebben gehad..." voert Ineke betekenisvol alweer als nieuwe herinnering aan, "daar hebben we 'n. lol gehad! Als 17-jarige leerling was je verplicht om er intem te gaan. Je had er dan je eigen verblijf, in 'de roef. Gedurig werd die gecontroleerd of het wel netjes bleef." "Ja", weet Cees, "maar dikwijls is juist door dat inteme leven dikwijls een negatief beeld naar buiten gebracht over de gang van zaken hier. Een negatief beeld was er trouwens al voordat Hemesseroord er was. Toen in Mid delhamis nog maar gesproken werd over de komst van deze zorginstelling zouden er bij wijze van spreken aktiegroepen worden opgericht om dat tegen te gaan; ik durf de benamingen eigenlijk niet eens in de mond te nemen die onder de bevolking gebezigd werden over het toekomstige Hemesseroord. Maar ja, men wist toen ook niet beter, het was volslagen onbekend waar het om zou gaan. En als je dan nu ziet hoe 'n vergaande integratie er al is van onze bewoners met de bevolking van Middelhamis. Moet je zater dags maar eens zien op d'n diek, van de ene Drie van de 45 jubilarissen, v.l.n.r.: Cees, Ineke en Daan. ondememer krijgen ze dit toegestopt en van een ander weer wat anders, dat is gewoon al zo gegroeid." "Wat we ook niet moeten ver geten, dat zijn de vakanties" zegt Cees. Van elk paviljoen gingen de bewoners een week lang op vakantie. Ontzettend intensieve en vermoeiende dagen waren dat, maar wel leuk. In de tussentijd werden dan de gebou wen compleet gereinigd. Tegenwoordig worden de vakanties meer in groepsverband belegd, rekening houdend met de eigen wen sen van de bewoners! Jammer is het trou wens dat de zomerfeesten niet meer worden gehouden, een soort braderie over het gehe le Hemesseroord-terrein die echt heel belangrijk is geweest voor de integratie van Hemesseroord met Middelhamis. Je had hier dan een springkussen, de brandweer was er, d'r was een helicopter en nog veel meer, en heel Middelhamis liep hier dan. Koninginnedag wordt hier ook niet meer gehouden. Wat dat betreft zijn er voor onze bewoners zoveel mooie dingen voorbij, veelal doordat er geen mensen meer voor zijn. Wat we nu wél hebben is de tmckrun, echt 'n hoogtepunt in het jaar, dat in stand wordt gehouden doordat zovelen zich hier voor vrijwillig inzetten! Waarom zo lang? Op de vraag hoe het komt dat velen zo lang hier blijven werken legt Daan uit dat de band, die in de loop van de jaren met de bewoners is ontstaan, daarbij een belangrij ke rol speelt. "Je bent niet op 'n fabriek met machines, je bent voor mensen bezig die jouw hulp nodig hebben." "En je hebt hier telkens weer nieuwe uitdagingen" geeft Ine ke aan, "je kunt hier elke dag van elkaar leren, óók van de bewoners. Soms wordt je door hen ook wel op je vingers getikt en als je dan eerlijk wilt zijn moetje dikwijls tegen jezelf zeggen: ja, ze hebben gelijk." Op de Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer! jg; ISO 9002 Op D.V. donderdag 11 mei zal er om 19.30 uur in de Hoeksteen te Middelhamis, onder verantwoordelijkheid van het streekver- band van de Hervormde Diaconieën op Goeree-Overflakkee, een toerastingsavond georganiseerd worden door de Provincia le Diaconale Commissie (PDC) in samenwerking met 'Op weg met de ander' Deze avond zal in het teken staan van 'Mensen met een handi cap en de christelijke gemeente'. Deze avond is onder andere belegd voor diakenen, ouderlingen en predikanten, ouders van gehandicapte kinderen, mensen die betrokken zijn bij de zorg voor gehandicapten, gehandicapten en hun partners alsmede ook voor belangstellende gemeenteleden. Voor meer informatie en voor deelneming aan deze toemstings- avond kunt u contact opnemen met uw plaatselijke hervormde diaconie of met het bestuur van het streekverband, tel. 0187- 492631 of 0187-483217. vraag of er weleens een moment waren waarop Daan, Cees of Ineke bij Hemesser oord vandaan wilden antwoorden ze alle drie ontkennend. "Ja, toch even" zegt Daan, "dat was bij het spreidingsplan in 1994. Er werd op andere plaatsen nieuwe vestigingen gebouwd, collega's vertrokken, bewoners verhuisden (er zouden er hier zelfs maar weinig meer overblijven), voor de vestiging hier bleef nauwelijks meer aandacht over, dat was wel een tijd waarin ik het gevoel kreeg van: is het niet beter als ik ook maar weg ga? Maar de ontwikkelingen die we hier nu meemaken zijn absoluut positief!" Mensen bij d'r volle verstand, maar toch. "Eén ding wil ik graag nog kwijt" zegt Daan, "en dat is de vemielzucht van de jeugd, 't Is onvoorstelbaar wat 'n vernielingen er hier worden aangericht door jeugd die hier met z'n volle verstand rondloopt! Nog maar nau welijks zijn in de speeltuin nieuwe voorzie ningen aangebracht - vóór de bewoners - of een paar dagen later constateer je dat ande ren uitmaken dat het hier kapot moet. We hebben er helemaal niks op tegen dat jeugd hier z'n vermaak heeft en dat ze van de speeltuin gebmik maken, maar laat dan asje blieft de spullen zoals ze zijn!" "Datzelfde geldt ook voor het park", vult Ineke aan. "Er zijn hier soms mensen, ook volwassenen, die denken dat ze hier 'gewoon' vanalles uit het park kunnen weghalen, afknippen of -pluk ken, maar het gaat hier wél om de tuin van de bewoners. Blijf ook daarvan af! Soms spreek ik de mensen daar wel eens op aan en vraag ik of ik ook bij hen de tuin in mag stappen om daar zomaar uit weg te halen wat ik mooi vind.Dan kijken ze je dikwijls aan alsof ze zeggen 'waar heb je het over?'" Vandaar dan ook een beroep op de medemensen van deze bewoners om ook 'hun' spullen volledig te respecteren én in hun waarde te laten, de bewoners zullen er u dankbaar voor zijn! Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee 1 uur foto-service OUDDOIP' Wutstal 35 Til. |0II7| 6Sltl! fox 6IS7J4 HNISSE- hint>ho|i Hqtioom 172 Isl. 10111| «MX SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187-48 72 72 ('S AVONDS 06-53 777 800) FAX 0187-48 6613 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSAGE) TEL. 0187-68 45 45 FAX 0187-6817 55 Peuterdijk 59, 3249 AW Herkingen, N H (0187)66 93 17 N Bt 3:3c: 33E: i^: i^: 3e: 3c: 3=: 3C 3=: 3c: :z: ::iS Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 REGISTERACCOUNTANTS IVliddelhamis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1