Onze sterrenhemel in de maand. Tiengemeten: op pad in mei Geldbingo Veiligheid, gezondheid en vuurwerk in raad Dirksland Speciaal voor kinderen Uitnodiging reünie Ouddorpse Reddingsbrigade P.V. De Combinatie EIIAIIDBI-niEUWS MEI 2000 Atelier Galathea biedt ooit dit voorjaar weer een aantal workshops aan ^ij gerrit Qravefs PAGINA 5 DINSDAG 2 MEI 2000 Bloeimaand - Begin van de zomer, maar ook nog kille dagen en kans op nachtvorst Mei komt van het latijnse Maius verheven maand (vergelijk: majesteit). Mei is net als apnl tamelijk droog, al kunnen warmte- onweders een flinke meiregen brengen. Er is nog steeds vorstgevaar voor kwetsbare bloe sems en gewassen. De eerste twee weken zijn soms kil met onaangename noordelijke winden, die kunnen aanhouden tot IJsheili- gen (12,13 en 14 mei). Na de kou komt toch de warmte en die kan al volop zomers zijn. De kust krijgt de meeste zon en dat blijft zo de hele zomer. In mei bloeien meidoom, paardenkastanje en fluitenkruid. De zon komt rond 5.45 uur op, bereikt ^s middags een hoogte van ongeveer 55° en gaat rond 21.30 uur onder. (In Zuid-Spanje staat de zon al bijna 70° hoog.) De gemiddelde tem peratuur in De Bilt is 17, TC overdag en 7,2°C 's nachts. Vlissingen is overdag gemiddeld iets koeler, maar in de nacht bij na 2°C warmer. Bij warme zuidenwinden zijn de nachten soms helder, wat aangenaam waarnemen is voor liefhebbers van de ster renhemel. Helaas worden de nachten steeds korter en daardoor minder geschikt voor het waarnemen van sterren. Aan het eind van de maand wordt het zelfs niet echt donker meer, want de gloed van de zon blijft dicht onder de kim (minder dan 18°) en dat veroorzaakt de zogenaamde "grijze nachten", waarin zwakke sterren minder goed zichtbaar zijn. Het lentesterrenbeeld "Leeuw" zult u echter wel vinden: kijk na 23.00 uur in het zuiden. De voorkant van dit sterrenbeeld heeft de vorm van een ouderwetse sikkel. Planeten en maan hebben geen last van het strooilicht van de zon en blijven dus interessant. Jam mer genoeg zitten ze dit jaar in deze maand allemaal op een kluitje min of meer achter de zon, dus zult u er weinig van zien. Op 5 Mei, Bevrijdingsdag, staan ze het dichtst bij elkaar: dit is de Grote Samenstand. Dit ver schijnsel doet zich vaker voor en was in het verleden voor sommigen aanleiding tot het rondbazuinen van allerlei rampverhalen. De planeten zouden met zijn allen harder aan de aarde trekken en daardoor zou de wereld worden gedompeld in aardbevingen, vloed golven en nog erger. U hoeft daarvoor niet te vrezen en dus ook geen geld te storten op duistere giro- of bankrekeningen van lieden die redding belo ven. De samenstand is gewoon nep, een 'kosmisch grapje'. Op aarde lijken de plane ten dichtbij eUcaeir te staan, omdat we ze ongeveer op dezelfde plaats aan de hemel zien. In werkelijkheid zijn ze reusachtige afstanden van elkaar verwijderd. Bovendien zijn de planeten, vergeleken bij de zon, maar heel klein. Om u een idee te geven: stel de zon gelijk aan een strandbal van ongeveer 1 meter doorsnee, dan is de aarde een knikker van ongeveer 1 cm. In dezelfde verhouding wordt de afstand tussen de aarde en de zon 100 m. De planeet Jupiter is in dit mini-zon nestelsel ongeveer 10 cm groot, dus zoiets als een tennisbal. De afstand tussen Jupiter en de zon is al 750 m. Kijken we naar de vol gende planeet, Satumus, dan is die ook ongeveer zo groot als een tennisbal, maar de afstand tot de zon is al opgelopen tot 1,5 km. De volgende planeten Uranus en Neptunus zijn in onze vergelijking weinig groter dan een dikke knikker van pakweg 2,5 cm, maar de afstanden tot de zon worden al 2,5 en 4,4 km. U mag de extra aantrekkende werking van de Grote Samenstand met een gerust hart verwaarlozen. 5,6 en 7 mei: Smalle maansikkel in het wes ten. Met wat geluk en een verrekijker ziet u 5 mei, rechts van de maan, nog net de pla neet Mars. U kunt in elk geval goed het zogenaamde "asgrauwe licht" van de maan zien: de sikkel is helder verlicht, maar ook het donkere deel is zichtbaar in een zwakke, spookachtige gloed. Dit is het licht van de aarde dat naar ons wordt teruggekaatst. Zou u zich bevinden op het donkere deel van de maan, dan zag u een bijna volle aarde, die daar 15 x meer licht geeft dan hier de volle maan. 10 mei: Eerste Kwartier. De maan is halfvol. U kunt er de "P" van premier van maken. Met een verrekijker kunt u op de grens van licht en donker een enkele grote krater zien. 18 mei: Volle Maan. Kijk naar de onder gaande zon in het westen en draait u zich om naar het oosten: u ziet dan de maan uit de nevels opkomen. De volgende ochtend ziet u de maan in het westen ondergaan, terwijl de zon in oosten net opkomt. U zult ook merken dat de maan niet meer zo hoog aan hemel staat, want de zomermaan staat lager dan de wintermaan en gaat daarmee tegen de bewe ging van de zon in. 26 mei: Laatste Kwartier. De maan is weer halfvol, maar nu aan de andere kant. U kunt er nu de "D" van demier van maken. Om de maan in het laatste kwartier te zien moet u wel vroeg opstaan, want de maan kruipt steeds dichter naar de zon. Als de sikkel heel dun is geworden, hebt u weer kans op het "asgrauwe Ucht". Ontdek de ontluikende natuur op het Zuid-Hollandse eiland Tiengemeten. Wandel mee met de boswachters van Natuurmonumenten tijdens een van de excursies die in de maand mei plaatsvinden, en laat u verrassen door de rust en ruigte in dit gebied. Zaterdag 13 mei vindt een dagexcursie plaats. U bent dan de gehele dag op stap, van 9.30 tot ca. 16.00 uur. Het eiland Tiengeme ten is sinds 1997 eigendom van Natuurmo numenten en kenmerkt zich op dit moment door ruige natuur in de buitendijkse gebie den - de Blanke Slikken - en landbouw gronden op de rest van het eiland. Er zijn plannen om op het eiland een groot natuurontwikkelingsproject te starten, waar door het in de toekomst een prachtig zoet- watergetijdengebied wordt. De plannen wor den verder ontwikkeld in samenwerking met Rijkswaterstaat, ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Dienst Landelijk Gebied de provincie Zuid-Holland en de gemeente Korendijk. Voor de excursie dienst u zich aan te melden bij boswachter Lia Vlietland, tel. 0167- 502970. De excursie is gratis voor leden van Natuurmonumenten, niet-leden betalen ƒ5,- kinderen t/m 12 jaar 1,-. Vertrekpunt voor de excursie: Café-restaurant Veerdienst, Nieuwendijk. Wees op tijd voor de pont! Zoals u wellicht via plaatselijke kran ten en/of andere wegen hebt verno men, bestaat de Ouddorpse Reddings brigade dit jaar 50 jaar. En dat wordt op 27 mei aanstaande gevierd! Iedereen die ergens in de afgelopen 50 jaar lid van de Reddingsbrigade is geweest, of hier zeer nauw bij betrokken, willen wij langs deze - misschien wat onpersoonlijke - weg uitnodigen om op 27 mei aanwezig te zijn. Deze uitnodiging via de media is tot stand gekomen omdat wij in onze adminis tratie helaas niet beschikken over alle up-to- date adresgegevens, met name uit de begin periode van het bestaan van de Reddingsbri gade. Bent u in de afgelopen 50 jaar dus betrokken geweest bij de Ouddorpse Red dingsbrigade, op wat voor manier dan ook, dan hopen wij u op 27 mei a.s. te zien! Want mede door ieders bijdrage bestaat de Red dingsbrigade nu nog steeds en is de Red dingsbrigade tot op de dag van vandaag een bloeiende vereniging. Het officiële gedeelte van deze dag duurt van 14.00 uur tot ongeveer 17.30 uur. Gedu rende deze middag zal op verschillende manieren over de historie van de Reddings brigade verteld en geëxposeerd worden en natuurlijk heeft u volop de gelegenheid om Op 11 mei zal in de Victoriahal in Dirksland een geldbingo worden georganiseerd door Buurtvereniging West. Er zullen 8 rondes en 1 superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur, de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging West garant voor een klin kend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinkende prijzen. Bij Buurtver eniging West gaat overigens niemand teleur gesteld naar huis, want iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 11 mei! Voor kinderen Voor de kinderen is er de kinderworkshop: Lekker buiten tekenen. Woensdagmiddag 31 mei, 7, 21 en 28 juni van 14.00 tot 16.00 uur. De prijs is 80,-. Op 27 mei is er een excursie naar Boijmans van Beuningen in Rotterdam. We vertrekken om 9.30 uur en zijn om 14.30 uur weer terug. De prijs is 40,-, inclusief vervoer, entree en wat te drinken. Voor volwassenen Voor de volwassenen is er ook een works hop op locatie Tekenen/schilderen. Vrijdag middag 2, 16, 23 en 30 juni van 13.00 tot 16.00 uur. De prijs is 125,-. Ook is er een workshop tekenen op locatie in dierentuin Blijdorp in Rotterdam. Deze workshop valt in delen uiteen: vrijdagmor gen 12 en 19 mei gaan we schetsen in de die rentuin en vrijdagmorgen 26 mei werken we 'n schets uit in acryl of aquarelverf op het atelier. Het tijdstip is van 10.00 uur tot 13.00 uur. De prijs is 100,- (inclusief materiaal, maar exclusief toegang tot de dierentuin. Info Wilt u verdere informatie, neemt u dan con tact op met Mirian Zimmerman van Atelier Galathea. Tel. 0187-632370 of e-mail: Zim merman flakkee.net. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 29 april deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. Afstand 221 km. In concours waren 499 duiven, die om 13.15 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 15.58.49 uur en haalde een snelheid van 1348.35 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: J. Groenendijk- 1, 11, 12, 19, 32, 43, 44, 45, 48, 50, 87, 89, 97,114,122; L. Barendrecht: 2, 3, 8, 18, 35, 49, 55, 56, 73, 75, 78, 79, 80, 81, 86, 104, 107, 116, 121, 123; L Koese Zn.: 4, 22, 24, 25, 52, 65, 72, 77, 90, 100, 102, 103; W. de Vos: 5, 6, 34, 40, 95, 105, 115; J.C. HorseUng: 7,41,71; M. de Blok: 9, 10, 13, 21, 53, 70, 82, 94; D. Vroegindewey Zn.: 14, 26, 29, 31, 39, 46, 58, 63, 64, 88, 125; Mevr. Dubbeld: 15, 23, 37, 54, 57, 61, 67, 68, 69, 84,91,101,117, 118,124; C. v/d Bos Zn.: 16,60,92,98,99; André v/d Lin de: 17, 27, 30, 38, 120; C. van 't Veer: 20, 28,66; J.W. Steketee: 33,47,51,96; H. Vis ser: 36; C. v/d Weide: 42, 74, 85, 106, 108, 109, 119; J. Jongejan: 59, 62, 83, 110, 111, 112;C. Kleyn:76, 113. met uw 'oude' kameraden bij te praten. Aan sluitend aan de reünie volgt vanaf ongeveer 18.00 uur een avondprogramma met een gra tis buffet/barbecue, een optreden van enkele huidige leden en nog veel meer. De feestelijkheden vinden plaats in de loods van de Reddingsbrigade, aan de Westerweg 25a te Ouddorp. In verband met de organisatie, met name voor het cateringgedeelte, wil het organisa tiecomité graag weten op hoeveel mensen zij op 27 mei kan rekenen. Indien u van plan bent te komen, verzoekt het organisatieco mité u vriendelijk telefonisch contact op te nemen met de VVV te Ouddorp, tel. 0187- 681789. U kunt zich opgeven tot 17 mei. Dirkslands laatste raadsvergadering, vorige week donderdagavond, werd niet ten gemeentehuize gehouden maar in verenigingsgebouw 'de Schakel'. Dit vanwege de tentoonstelling die momenteel in het gemeente huis wordt gehouden. En omdat de tafelmicrofoons die normaliter vóór de raadsleden staan opgesteld ditmaal ontbraken had elk college- of raadslid plaats te nemen achter een opgesteld spreekgestoelte, als ze het woord wilden voeren. De heer P. Dijkgraaf (SGP) had te kennen gegeven wegens gezondheidsredenen ont slag te nemen als raadslid. Ter voorziening in de ontstane tussentijdse vacature was de heer A. van der Veer te Herkingen benoemd, nadat hoger op de kandidatenlijst geplaat sten te kennen hadden gegeven niet voor benoeming in aanmerking te willen komen. Na onderzoek van de geloofsbrieven van de heer Van der Veer door een daartoe ingestel de commissie kon worden besloten dat Van der Veer toegelaten kon worden tot de raad der gemeente. Voor elk raadslid lag een fraai boekwerk van amateur-archeologen vereniging 'de Motte' lag op tafel. "NatuurUjk niet zomaar", wist raadsvoorzitter burgemeester Boonstra, "want deze vereniging wil hiermee onder strepen het gemeentebestuur van dienst te willen zijn bij het beheren van het bodemar chief, waarvoor de verantwoordelijkheid in de toekomst bij de gemeenten komt te lig gen. Tunnel bij Melissant Het college stelde de raad voor een voorbe- reidingsbesluit te nemen voor herziening van het bestemmingsplan voor een perceel aan de provinciale weg N215 langs Melis sant tegenover de Julianaweg aldaar. Dit om er door middel van een tunnel een veilige oversteekplaats te realiseren. De noodzaak daarvan is gelegen in het aanleggen van bus halteplaatsen door Cormexxion aan de N215 en die moeten vanuit Melissant goed en vei lig bereikbaar zijn. Voor de aanleg van de halteplaatsen en het maken van een ver keersveilige oversteek is in het kader van de zogenaamde De Boer-regeling geld beschik baar gesteld. Het thans ter plaatse geldende bestemmingsplan voorziet echter niet in de aanleg van een tunnel en wijziging daarvan zal nogal wat tijd vragen, teveel tijd voor de gemeente om gebruik te kunnen maken van de beschikbaar gestelde gelden. Door het nemen van een voorbereidingsbesluit kan hierin echter worden voorzien. De heer Sandee (CDA) vroeg aandacht voor de mogelijkheid dat bij de tunnel een jeugd- hangplek kan ontstaan, wat er het gevoel van veiligheid geweld aan kan doen. Overigens ziet hij liever geen oversteekbrug over de N215, zoals Gemeentebelangen opperde, "want zo'n ding is er geen gezicht" vindt Sandee. De heer Van Prooijen (Gemeente belangen) vindt echter een tunnel een onding: "lang, smal en donker, je kan alleen zien waar je valt" voorspelde hij. "Vrouw onvriendelijk, als er vrouwen of meisjes doorheen moeten en er halverwege de tunnel een groep jongens of mannen staat, dus ook onveilig. Daarom geen tunnel maar een brug, die overigens ook mooi kan zijn", aldus Van Prooijen. De heer Van der Vlugt (PvdA) vond dat met de huidige plannen maar doorgegaan moest worden. "Zowel aan een tunnel als aan een brug kleven nadeel tjes, maar we kunnen toch maar moeilijk de zaak afgraven en een pontje laten varen... En als alles te lang gaat duren hebben we over een paar jaar de NCRV in Melissant voor haar tv-programma 'Weg van de snel weg' en dat zou een slechte zaak voor Melis sant zijn!', waarschuwde hij. In zijn beantwoording sprak wethouder Koningswoud over een integraal verlich tingsadvies voor de tunnel, dus met een don ker ding zal het wel meevallen. "Alleen voorkom je daar natuurlijk geen hangplek mee, maar het talud van de tunnel zou een helling van 6.1 krijgen en voor hangenden moet dat een slechte hoek zijn!" Met het voorbereidingsbesluit werd inge stemd. VOOR EEN GEZOND EILAND. Ter stimulering van gemeentelijk gezond heidsbeleid stelde het college de raad voor om de Eilandelijke Volksgezondheids Nota vast te stellen en in te stemmen met de daar in genoemde aanbevelingen. En voor zo'n belangrijk onderwerp gebeurde dat natuur lijk. "Een goede aanzet" noemde mevrouw Tuinstra (VVD) de nota "al zal er nog veel werk moeten worden verzet". Ook Sandee was het daarmee eens, al ligt met betrekking tot deze materie volgens hem niet alles bin nen de capaciteiten van een gemeente. De heer Robijn (PvdA) vraagt zich af wat er nu eigenlijk met een nota als deze gedaan gaat worden. "Alleen met 'n mooie aanzet ben je er nog niet en om bijvoorbeeld te volstaan met de GGD een bepaald bedrag toe te zeg gen voor de aanpak van verslaving ben je er ook niet!" Ook vroeg hij het college hóe bepaalde zaken aangepakt moeten worden. "Eenzaamheid en saamhorigheid in de gemeente terug krijgen, dat moet gebeu ren!", was zijn credo en graag zag hij hierin wat meer visie van het college, "geen woor den, maar daden!" Wethouder Schouten was het daar natuurlijk geheel mee eens. Aan sommige zaken wordt zelfs al uitvoering gegeven, zoals bijvoorbeeld voorlichting over verslaving op basisscholen. Schouten noemde de verschijnselen als eenzaamheid en teruggang van saamhorigheid in de gemeente gevolgen van het sociale traject en van de maatschappelijke ontwikkelingen. Of alles wat hierin gedaan gedaan kan worden ook op het terrein van de gemeente ligt vroeg hij zich nog af. "Wellicht liggen daar in ook taken voor het UW of voor de ker ken". ...EN VOOR EEN VEIUGE GEMEENTE "Alwéér 'n nota!" reageerde de heer Robijn bij de bespreking van het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het opstellen van een Nota integraal veiligheids beleid. Waar meer en meer blijkt dat de poli tie alléén niet bij machte is om openbare orde en veiligheid te handhaven, moeten gemeentebesturen zich met deze zaken meer en meer gaan bezighouden. Daartoe moet een nota integraal veiligheidsbeleid worden opgesteld, waarvoor Dirksland begeleiding van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verkiest - een begelei ding waarvoor de offerte een prijskaartje laat zien van bijna f 30.000, inclusief BTW. "Dat hakt er financieel nogal in", merkte Robijn op^''en daarom vraag ik me af: 'hebben we er ook wat aan?' We zien de nota daarom maar met belangstelling tegemoet". De heer Driesprong (VVD) meende altijd "dat we voor veiligheid het politie-apparaat hadden, maar dat blijkt dus niet het geval te zijn". Zeker bedoelde hij dit niet verwijtend rich ting politie, wel bedoelde hij het als consta tering die het gevolg is van bepaalde maat schappelijke ontwikkelingen. "Dus zullen we ook als gemeente iets moeten doen". Een goede zaak daarom, die nota, "al wil 'inte graal veiligheidsbeleid' nogal wat zeggen", merkte hij op. Ook de heer Van Prooijen constateerde, in verband met een opwaartse geweldsspiraal - ook in deze regio - waarbij de politie niet langer alléén in staat blijkt effectief daartegen op te treden, een nood zaak voor de gemeente om zich hiermee bezig te gaan houden. De heer Kalle (SGP) sprak de wens uit dat de nota niet alleen de taal van de gemeente, maar ook die van de burger zal spreken. En hopelijk gaat de nota niet ergens in een la verdwijnen. In zijn beantwoording noemde burgemeester Boonstra het inderdaad triest dat de samen leving kennelijk zo uit de hand loopt dat gemeentes in moeten grijpen op het terrein van openbare orde en veiligheid. "Het is iets van de laatste jaren en zéker valt hierin de politie niets te verwijten. Hoewel die niet altijd overal bij aanwezig kan zijn ligt daar in geen oorzaak, die ligt meer in de toename van verachterend gedrag van mensen". Boonstra gaf aan dat de inmenging van gemeentebesturen met de veiligheid op straat overigens al eeuwen oud is. "De ver antwoordelijkheid daarvoor moeten we dus niet beperken tot instanties als de politie. Ook heeft elke burger hierin z'n eigen ver antwoordelijkheid. En ja, f 30.000 is wel een heel bedrag, maar tegenover het belang van onze veiligheid valt dat toch weer wel mee". De heer Leeflang (RPF) informeerde er bij de raadsvoorzitter naar of het bij die f 30.000 zou blijven. Die gaf echter meteen eerlijk aan dat er beslist meer kosten gemaakt zul len worden, bijvoorbeeld als uit te voeren maatregel ter bevordering van de veiligheid. De raad stemde overigens in met het beschikbaar stellen van het krediet. Speeltuin Een speeltuinvoorziening in Melissant, voor het beschikbaarstellen van een krediet daar voor legde het college de vergadering een voorstel voor, waar ook mee werd inge stemd. De heer Van Hou welingen noemde het daarbij van belang dat het treffen van zo'n voorziening gedragen wordt door zowel de buurtbewoners als buurteigenaren. "Wellicht kan zelfs een soort 'speeltuinver eniging' worden opgericht?" Volgens wet houder Schouten wordt in Melissant de voorziening van een speeltuin zéker gedra gen en is men er bereid om de verantwoor delijkheid voor het toezicht op de speeltuin op zich te nemen. De heer Leeflang deed in dit verband ook een oproep aan de Melis- santse jeugd om de speeltuinvoorziening te gebruiken waarvoor die ook bedoeld is. "Wees er zuinig op en zorg ervoor dat we niet over een paar jaar spijt hoeven te hebben dat we Melissant die voorziening gegeven hebben!" Dirksland verzwart! Tenslotte nog een beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van het vuurwerk dat op Koninginnedag in de gemeente Dirks land wordt afgestoken. Aan de plaatselijke Oranjeverenigingen zal hiervoor een finan ciële bijdrage ter beschikking worden gesteld van 2000. Dat dit ook voor het dorp Dirksland nodig bleek was knap tegen het zere been van Robijn. De opbrengsten van de kermis op Koninginnedag waren daar in de praktijk namelijk van dien aard dat de kermisexploitanten daaruit een belangrijke financiële bijdrage verschaften in de beko stiging van het vuurwerk. Nu echter de ker mis niet meer in het centrum van Dirksland mag worden gehouden staken de kermisex ploitanten hun bijdrage voor het vuurwerk. "We hebben het te danken aan de verzwar- ting van Dirksland dat de mini-kermis niet meer in het centrum mag worden gehouden en nu kan de gemeente ook nog eens finan cieel bijspringen!" mopperde hij. Evenwel werd ook dit krediet, in totaal 6000, beschikbaar gesteld. Op D.V. zondag 7 mei wordt er in de Gere formeerde Kerk te Ouddorp een kerkdienst georganiseerd met het oog op kinderen. Deze 'kerkdiensten' hebben in de loop der jaren steeds meer kinderen en ouders weten te boeien. Op begrijpelijke en verrassende wijze zal ds. J. Koster de boodschap van de Bijbel ook voor kinderen uitleggen. Deze keer hoopt hij aan de slag te gaan met de zogenaamde 'geestelijke wapenrusting'. Hoe dat bedoeld wordt? Dat blijft nog een verrassing! Aan de hand van voorbeelden gaan we op zoek naar het antwoord! In dit samenzijn zullen de kinderen van het kinderkoor 'Jom Jom' nog een aantal mooie liedjes zingen. Iedereen wordt van harte uit genodigd voor dit samenzijn, dat om 10.00 uur zal beginnen. Een liturgie zal aanwezig zijn en er is oppas voor de allerkleinsten. Jij/u komt toch ook? Neem anderen mee! Voor meer informatie: bel 0187-683431 of surf naar http://www.flakkee.net/geref-kerk. Later, toen hij zag, dat de knaap voor de kleine wildzang, die nergens bang voor was, waakte en zorgde als een oudere broer, vond de boer het een soort geruststelling, als hij de jongen in haar nabijheid wist. Dit was waarschijnlijk ook de reden geweest, dat boer Van Guilen de vorige winter tot Frank had gezegd: "Kun je schaatsenrijden. Frank?" En toen de jongen de vraag van de boer toestemmend had beant woord, mocht hij bij de smid een paar schaatsen gaan halen op reke ning van zijn oom. Van dat ogenblik had hij tot taak, om Hanneke te leren rijden en al heel spoedig had ze de slag aardig beet. En nu was het weer winter en het ijs prachtig. "Vader, mag ik morgenmiddag met Frank gaan rijden bij de molen?" vroeg Hanneke. "Je kunt morgen wel gaan, het ijs is goed, maar je moet op de vliet blijven, achter de boomgaard, daar zijn meer kinderen en je kunt er geen kwaad". "Maar ik ben toch al dertien jaar, en Frank staat vast genoeg op de schaatsen, dat men mij heus zo gauw niet omver rijdt", protesteerde het meisje. Doch de boer was niet van zijn besluit af te brengen. Kortweg ant woordde hij"Je bent te jong om op de drukke baan te rijden en Frank hoeft niet altijd bij je te zijn. Als je morgen rijden wilt, kan je dat doen op de vliet en zonder Frank; die heeft zijn werk". Onbillijk kon Frank deze regeling niet vinden, maar toch ergerde het hem, dat zodra de boer zijn diensten niet meer nodig had om zijn dochtertje te helpen, hij dadelijk gepasseerd werd. Als naar gewoonte verried hij echter met geen enkel woord, wat er in hem omging, en toen de boerin terloops opmerkte, dat Frank dan een andere middag kon gaan rijden, haalde de boer de schouders op, doch antwoordde niets. De dagen van de week verliepen, het weer bleef vriezend, maar Frank had de schaatsen nog niet onder gehad. Hij was te trots, om zijn oom toestemming te vragen en de boer vond, dat als de jongen wilde schaatsenrijden, hij het hem beleefd vragen moest. Zo werd het zondag, en stil, met wrok in het hart, ging Frank die mor gen met de boer en Hanneke naar de kerk. Vrouw Van Guilen lag op bed met zware hoofdpijn. Na het middageten zocht Frank zijn schaatsen op. Ineens was het plan bij hem gerijpt om te gaan rijden. Waarom ook niet? Had hij de hele week niet gewerkt op de hoeve, zonder dat oom Willem met een enkel woord gekikt had over schaat senrijden! Moest oom Willem hem dan altijd zo stug en kortaf behandelen? Nu was het geen werkdag en behoefde hij ook geen vrijaf te vragen. Even kwam de bedenking bij hem op, dat het zondag was, Hanneke mocht vandaag ook niet naar het ijs, maar met kracht onderdrukte hij alle bedenkingen en even later stapte hij, de schaatsen onder de arm, over het erf, om door de boomgaard naar de vliet te gaan, waar hij dadelijk kon onderbinden. Op dit ogenblik kwam juist Hanneke uit het huis van Gerrit Gravels en riep, zodra ze de jongen zag: "Waar moet dat heen. Frank? Ga je schaatsenrijden en vindt vader dat goed?" De jongen haalde enigszins verdrietig de schouders op. '"k Ben de hele week nog geen minuut van de plaats geweest. Me dunkt, dat ik wel eens een uurtje voor mij zelf mag hebben om schaatsen te rijden". "Je had best van de week kunnen rijden, als je het vader maar had gevraagd. Waarom ben je toch zo koppig. Frank? Je had het immers gerust kunnen zeggen; vond je dat zo moeilijk?" "Ja", antwoordde de jongen stug, "dat vond ik zeker moeilijk, en daarom ga ik liever in mijn eigen vrije tijd, dan behoef ik niets te vra gen". Meteen wilde hij zijn weg vervolgen. Maar Hanneke gaf het nog niet op en ging vlak vóór hem staan. "Je wilt nu met alle geweld gaan schaatsenrijden", sprak ze, "maar op zondag wil vader het zeker niet hebben; ik mag vandaag óók niet op het ijs. Wat zou je moeder er van gezegd hebben?" Het bloed schoot de jongen naar de wangen; blijkbaar verkeerde hij in tweestrijd, nu hij aan zijn moeder herinnerd werd. "Moeder zou het waarschijnlijk liever niet gehad hebben, maar moe der hield van me en oom Willem heeft een hekel aan me. Ik kan het nooit verkroppen, dat hij met alle geweld een boer van mij wil maken, terwijl mijn hart trekt naar de zee. De kan daar nu eenmaal niets aan doen en als ik nog lang hier op de Guilerhof moet blijven, loopt het mis; ik ben geen schooljongen meer. Verschrikt keek Hanneke haar neef aan en vroeg dan: "Zou je weg willen van ons. Frank, waarom toch? Ik weet, dat vader wèl eens stug tegen je is, maar dat ligt zo in zijn aard. Maar moeder, Gerrit Gravels, zijn vrouw, ja wij allemaal, houden toch wèl van je! Je mag niet weg gaan. Frank, en je moet heus de zee maar uitje hoofd zetten". Op dit ogenblik kwam een karretje het erf oprijden, waarin twee boe ren zaten en tussen hen in een meisje ongeveer dezelfde leeftijd als Hanneke. 't Waren goede kennissen van boer Willem van Guilen, met wie ze dikwijls zaken deden. Het karretje hield stil onder de noteboom en de inzittenden klommen er uit. Eer Hanneke het meisje verwelkomde, keerde zij zich nog even naar Frank en zei haastig: "Ga nu je schaatsen wegbrengen. Frank; er is misschien morgen wel gelegenheid voor je om te gaan rijden, en als jij het vader niet wilt vragen, zal ik het doen, dan mag je zeker. '"k Wil wel thuisblijven, omdat jij het graag wilt, Hanneke, maar voor mij moet je niets vragen; dat kan ik niet hebben. Zijn stem klonk hard en bitter, en zich omkerende, liep hij de grote schuur in, waar hij zijn schaatsen in een hoek wierp. HOOFDSTUK 4 In verdrietig e stemming kwam Frank de schuur weer uit en terwijl hij met de handen in de broekzakken doelloos in de richting van de poort kuierde, mompelde hij binnensmonds: "Die Hanneke heeft wel het beste met me voor en ik weiger haar niet graag iets, maar de zee vergeten, dat kan en wil ik niet. Al de Lindorps waren zeelui en zou ik, de laatste uit het geslacht, mij dan door oom Willem laten dwingen, mijn leven te slijten achter de ploeg en de koeien? Dat nooit! Liever loop ik weg en verberg me in het ruim van een schip, want varen wil ik. Trui Gravels, die juist over de onderdeur van haar huisje naar buiten keek, schudde onwillekeurig het hoofd, toen ze de jongen in de kou de wind over het erf zag slenteren. "Zou je niet liever binnenkomen. Frank, dan daar over het erf te kui eren, alsof het een mooie zomermiddag is?" "Dat kon ik wel doen. Trui", luidde het antwoord en hij stapte binnen. Spoedig zat hij bij het gezellige haardvuur en de vrouw stak dadelijk van wal met de opmerking: "Je hebt het weer niet beist naar de zin. Frank. Waarom loop je zo te mokken en dat nog W(;l op zo'n mooie zondagmiddag! Toch geen moeite met de baas gehaid?" "Dat nu juist niet", antwoordde hij, "maar het begint mij hier hoe lan ger hoe meer de keel uit te hangen. Ik weet zeker, dat ik op de G/ui- lerhof nooit zal wennen". Op dit ogenblik kwam Gerrit Gravels binnen. Zijn euzengestalt^e vul de bijna de gehele deuropening. (wordt ve rvolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5