Oud-piloten bezoeken gemeente Goedereede 4 mei Lintjesregen drupte ook op Goeree-Overflalikee Oranjeconcert 5 mei In Ooitgensplaat ,(M^MINNAARD K^ VASTGOED Editie donderdag 4 mei Nationale Reddingbootdag zaterdag 6 mei Recordopbrengst collecte hartweek Dodenherdenking bij het monument aan de Kerksingel ';^i^a V^-A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Particuliere Synode Zuid der GerefGemeenten GEMEENTE GOEDEREEDE Oud-piloten bezoeken gemeente Goedereede Vrijheid Dinsdag 2 mei 2000 72e jaargang nr. 6901 ^DELBOS^ Op vrijdag 5 mei aanstaande bezoeken een groot aantal oud-piloten uit de Tweede Wereldoorlog de gemeente Goedereede. Het betreft hier piloten die in de laatste dagen van de oorlog meededen aan voedseldroppings boven bezet Nederland en daardoor in die tijd veel leed in bezet Nederland hebben trach ten te verluchten. In het verleden zijn deze bezoekers al meerdere jaren in Nederland op bezoek geweest. Dit jaar gaat het om de 55e viering van de voed seldroppings. Een en ander wordt in Nederland georganiseerd en begeleid door de Stichting Voedsel Vrijheid te Barendrecht. De gasten komen uit Amerika, Canada, Australië, Polen, Engeland en Nieuw-Zeeland. Nog eenmaal keren ze terug naar het gebied waar ze hun mooiste 'bombardementen' uit de Tweede Wereldoorlog hebben uitgevoerd: naar West-Nederland, waar een schrikbarende hongersnood heerste en door Generaal Eisenhower op aandringen van Koningin Wilhelmina op 24 april 1945 de moedige beslissing werd genomen om met grote formaties viermotorige bommenwerpers een aantal dagen lang boven bezet gebied voedsel af te werpen. De Britse Royal Air Force noemde het heel toepasselijk Operatie 'Manna' en begon op zondag 29 april 1945 met ruim 240 Lancasters het eerste 'voedselbombardement' op Waalhaven, Ypenburg, Valkenburg, de renbaan Duindigt in Wassenaar en bij Gouda. Op 1 mei 1945 voegden de Amerikaanse B-17 Vliegende Forten zich bij hen, de U.S.A.A.F. noemde het Operatie 'Chowhound'. Vast staat dat deze spectaculaire voedseloperaties het leven van tienduizenden uitgehongerde Nederlanders hebben gered. Er is dus alle reden tot dankbaarheid. Nu, 55 jaar later, zijn de bemanningsleden van de Lancasters en de Fortresses, die toen mis schien 20 jaar of iets ouder waren, minstens 75 jaar, sommigen zelfs 80 of ouder. Daarom zal dit ongetwijfeld de laatste maal zijn dat ze nog in staat zijn naar 'starving Holland van toen' terug te komen. Opmerkelijk is, dat er nog steeds grote animo voor is, zo'n 150 fooddroppers komen voor de laatste keer terug. Op 27 april a.s. arriveren een zestigtal Amerikaanse Chow- hound-veteranen op Schiphol, de dag daarna een kleine honderd ex-R.A.F.-bemanningsleden. Daaronder zijn een dozijn Polen (sommigen van 87 jaar) van het toenmalige 300 Polish Squadron RAF, Canadezen van 405 Squadron en enkele Australiërs en Nieuw-Zeelanders. Zowel voor oudere Nederlanders (er woonden toen ca. 4 miljoen mensen in bezet West- Nederland) als voor de luchtmachtveteranen zal het ongetwijfeld een emotioneel bezoek wor den. Een herinnering aan de mooiste luchtacties van hun hele loopbaan. Het bezoek aan Goedereede maakt deel uit van een omvangrijker programma, wat duurt van 29 april tot en met 6 mei en waarin meerdere plaatsen in Nederland worden bezocht. Naast festiviteiten in verschillende steden staat een ontmoeting met Z.K.H. Prins Bemhard op het programma. Het gezelschap, ±200 personen, wordt 's morgens door het gemeentebestuur ontvangen in het gemeentehuis. Daarna gaat men, onder leiding van de Koninklijke Fanfare Apollo en kinde ren met versierde fietsen, naar de Markt in Goedereede waar samenzang plaatsvindt en de Koninklijke Fanfare een concert geeft. Na een maaltijd in Oostdam vertrekt het gezelschap richting de binnenhaven van Stellendam voor een vaartocht over het Haringvliet. Om ongeveer 15.00 uur vertrekt men dan weer uit de gemeente. Aan deze dag wordt naast het gemeentebestuur medewerking verleend door de Koninklijke Fanfare Apollo en de Oranjevereniging Goedereede. De vaartocht wordt mede mogelijk gemaakt door inzet van de K.N.R.M. en de eigenaren/schippers van de GO 59, GO 32 en SL 7. Graag roepen wij alle burgers van Goedereede en de overige gemeenten op ons eiland op om op vrijdag 5 mei aanstaande rond 11.00 uur naar de Markt in Goedereede te komen om aan wezig te zijn bij deze unieke gebeurtenis. De Particuliere Synode Zuid (omvattende de classes Goes, Middelburg en Tholen) der Gereformeerde Gemeenten hoopt D.V. don derdag 4 mei te vergaderen in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente te Goes. Aanvang 9.30 uur. De synode wordt geopend door de preses van de roepende kerk Waarde, ds. H. Hof man. Aan de vooravond (woensdag 3 mei) wordt een bidstond gehouden in het kerkgebouw van de roepende kerk. Havenstraat 3. in deze bidstond hoopt voor te gaan ds. G.J.N. Moens van Goes, preses van de vorige Synode. Aanvang 19.30 uur. De bidstond is voor iedere belangstellende toegankelijk. Op vrijdag 5 mei a.s. wordt er in de Neder lands Hervormde Kerk van Ooitgensplaat een oranjeconcert gegeven. Medewerking wordt verleend door Chr. Gemengde Zangvereniging Jubilate, onder leiding van Cees den Braber, Chr. Jongeren koor Jehosua, onder leiding van Sarita van Steeg en Gemengde Zangvereniging Adven- do, onder leiding van Sarita van Steeg. Orgel: Kees van Eek. Er zal veel samenzang zijn van vaderlandse liederen, zoals Gelukkig is het land. Wilt heden nu treden, Wij willen Holland houwen en nog vele anderen. De aanvang is om 20.00 uur. Allen heel har telijk welkom! Op vrijdag 5 mei aanstaande bezoekt een groot aantal oud-piloten uit de Tweede Wereldoorlog de gemeente Goedereede. De gasten komen uit Amerika, Canada, Australië, Polen, Engeland en Nieuw-Zeeland. Het betreft hier piloten die in de laatste dagen van de oorlog meededen aan voedsel droppings boven bezet Nederland en daardoor in die tijd veel leed in bezet Nederland trachten te verlichten. In het verleden zijn deze bezoekers al meerdere jaren in Neder land op bezoek geweest: Dit jaar gaat het om de 55e en tevens laatste viering van de voedseldroppings. Een en ander wordt georganiseerd en begeleid door de Stichting Voedsel Vrijheid te Barendrecht. Het gezelschap, 200 personen, wordt 's morgens door het gemeentebestuur ontvan gen in het gemeentehuis. Daarna gaat men, onder leiding van de Koninklijke Fanfare Apollo en kinderen met versierde fietsen, naar de Markt in Goedereede waar samen zang plaatsvindt en de Koninklijke Fanfare een concert geeft. Graag roepen wij alle burgers van Goedereede en de overige gemeenten op ons eiland op om op vrijdag 5 mei aanstaande rond 11.00 uur naar de Marlet in Goe dereede te Icomen om deel te nemen aan deze unieke gebeurtenis. Laten we onze helpers van weleer een onvergetelijli bezoeli aan Goedereede aanbieden. Het gemeentebestuur van Goedereede Middelhar nis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning "Ga je mee vanavond?" "Naar de dodenherdenking zeker. Nee, ik denk niet dat ik ga. Moet dat nu nog steeds en ook nog eens ieder jaar? Het is al zolang geleden en de meesten uit die tijd leven niet meer". "Tuurlijk moet het. Het is een dodenher denking. Zij hebben hun leven gegeven en de herinnering aan die tijd moet levend blijven "Goed, ik ga mee. Hoe laat spreken we af?" Op 5 mei 1945 was het zover. De bezet tende macht in ons land legde, na vijf zwarte jaren, onvoorwaardelijk de wa pens neer. Velen likten hun wonden en probeerden hun geschonden bestaan weer in goede banen te leiden. Dat was voor velen een niet geringe opgaaf. Hoeveel doden waren er niet te betreuren? Ook de materiële schade was groot. Toch klonk alom: de schouders eronder. Spoedig werd de wederopbouw ter hand genomen. En de zonen en dochters van het oude bondsvolk? Voor hen was de oorlog let terlijk het begin van het eind. Het over grote deel keerde niet terug uit de vernie tigingskampen. Het leek wel of heer Adolf deze oorlog had gewonnen. Be rooid zaten de teruggekeerden met hun schamele bezittingen in de zomer van 1945 in de omgeving van het Amster damse Centraal Station. Niemand die zich om hen bekoromerde. Iedereen had het druk met op orde bren gen van z'n eigen bestaan. De Joodse mannen en vrouwen die de kampen had den overleefd werden vergeten. Wellicht onbewust, maar toch. Onlangs is ook de Joden en andere groepen 'recht' gedaan. Beter laat dan nooit. De doden werden niet vergeten. Breed werd beseft dat zij, mannen en vrouwen, hun leven hadden gegeven voor anderen. Zij moesten blijvend worden herdacht. Er kwamen verzets- en andere monumenten. Stukje bij beetje werd de waarheid over het verzet bekend. Onze vrijheid werd duur betaald. Het heeft mensenlevens gekost. Die waren uniek en onvervangbaar. Ook nu wordt de roep om vrede en vrijheid wereldwijd gehoord. Laten wij beseffen dat vrijheid niet alleen een groot goed is, maar dat ons hele bestaan door vrijheid gedragen wordt. 'Wij zijn nu vrij en [even in een Cand met meer dan één f^nt. Qeen an£st voor èuur of de nacht, maar vrijheid die eC^e morgen zveer wacht. l'oorBy die orlqian vangeweCd, het is daarom goed dat je agressie meCdt. 'Dat was toen het begin van het eind, zonder zin. Het kek^onbezonnen haat, maar werd tot een veel groter k^vaad. Het kjvam tot doden in getal, en maaHfe de aarde tot een tranendal Harry J. Goosens Stad aan 't Haringvliet actief in beeld en geluid In verband met Bevrijdingsdag op 5 mei verschijnt de krant volgende week op donderdag 4 mei. De sluitingstijden voor de advertenties veranderen hierdoor. De zakelijke advertenties moe ten uiterlijk woensdag-morgen 12.00 uur binnen zijn. De fami lie-berichten kunnen tot 14.30 uur ingeleverd worden. Administratie Twee inwoners van de gemeente Goedereede en twee uit de gemeente Middelharnis vielen dit jaar de eer te beurt dat het Hare Majesteit de Koningin behaagde hen koninklijk te onderscheiden. In Goedereede waren dat de heren A. Jansen en K. Tanis, beiden woonachtig in Ouddorp, en in Middelharnis waren dat de heren J. de Ruiter te in Middelharnis en L. Wielhouwer uit Sommelsdijk. Allen werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De Middelhar- nisse onderscheidingen werden opge speld door burgemeester mevrouw De Vries, de Goereese door burge meester de heer Sinke. Iets na negen uur vrijdagmorgen werd op het eiland de eerste Koninklijke Onderscheiding opgespeld in het gemeentehuis van Middel harnis. Die was voor de heer Jacob de Ruiter (71). In zijn voormalige werkkring was hij groepschef bij de P.T.T. Voor de CFO (CNV-bond voor Overheid, Zorgsector en Verzelfstadigde Overheidsinstellingen) is hij een man van betekenis en gedurende een groot aantal jaren vervult hij met grote inzet diverse functies voor de Hervormde Gemeente van Middelharnis. Vanaf 1960 tot 1997 was hij landelijk bestuurslid van de CFO, waarvan sinds 1965 landelijk penning meester. Van 1963 tot 1981 was hij notabel van de Hervormde Gemeente Middelharnis. Van 1968 tot 1979 was hij bestuurslid van de Nederlands Hervormde Vereniging 'Cal- vijn'; van 1986 tot 1990 was hij lid van de Stichtingsraad van de H.D.G.; van 1969 tot 1981 vervulde hij het ambt van diaken in de Hervormde Gemeente van Middelharnis; van 1981 tot 1995 was hij lid van de beheerscommissie verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' en vanaf 1981 tot heden is de heer De Ruiter kerkvoogd van hervormd Middelharnis. Als tweede tijdens de lintjesregen op Goe- ree-Overflakkee werd even na tien uur de heer Leendert Wielhouwer (58) gedeco reerd. Vrijwillig heeft hij heel veel werk ver- icht voor de Hervormde Gemeente te Som melsdijk en voor diverse andere instanteis. Werkzaamheden die een grote mate van ver antwoordelijkheid vragen en die van belang zijn voor de samenleving op regionaal gebied. Bijna twintig jaar van zijn spaarza me vrije tijd die hij over had naast zijn beroep als zelfstandig landbouwer besteedde hij aan de vrijwillige brandweer te Som melsdijk in de functie van brandwacht- /hoofdbrandwacht. Dat was van 1968 tot 1997. Bij zijn vertrek aldaar - vanwege zijn leeftijd noodzakelijk - kreeg hij het erelid maatschap toegekend. Van 1975 tot heden is hij voorzitter van de Zondagschool van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk, terwijl hij van 1978 tot heden voorzitter is van de vereniging 'Klein Grondbezit'. Gedurende de periode 1979 tot 1995 was hij notabel, kerkvoogd en president-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente te Sommels dijk, alwaar hij momenteel de functie van koster-collectant vervult. Voor de School met de Bijbel in Sommelsdijk was hij van 1980 tot 1991 voorzitter en lid van de rayon- raad, in weUce periode hij een belangrijke rol vervuldde in de realisatie van de nieuwbouw van de kleuterschool. Vanaf 1995 tot heden is Wielhouwer commissaris en lid van de Raad van Toezicht van de Bouwvereniging 'Sommelsdijk'. Zaterdag 6 mei is het weer zo ver. In en rond het nostalgische haventje van Burghsluis op Schouwen-Duiveland vindt voer dat station de Nationale Reddingbootdag plaats. U kunt genieten van demonstraties van twee red dingboten en indien het weer het toelaat kunt u ook meevaren. Uiteraard kunt u in de red- dingwinkel artikelen kopen om het werk van de KNRM te ondersteunen. En natuurlijk is het welbekende hapje en drankje te verkrij gen in het watersportcafé aan de haven. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Het programma ziet er als volgt uit: Van 10.00- 11.30 uur meevaren, 11.30-12.00 uur demonstratie met reddingbrancard, 12.00- 14.00 uur meevaren, 14.00-14.30 uur demonstratie brandje blussen, 14.30-15.30 uur meevaren, 15.30-16.00 uur demonstratie met drenkeling op brancard. Aan het meevaren kleven enkele gevaren, daarom stelt de Reddingmaatschappij onder andere reddingvesten ter beschikldng voor hen die mee willen varen. Wilt u geen red- dingvest om, dan moet u binnen in de boot staan en kunt u alleen met de Graaf van Bij- landt mee. Op dit moment ligt de redding- boot Harder voor een onderhoudsbeurt op de werf en voor hem in de plaats zal de reserve- boot Martijn Koenraad Hof aanwezig zijn. dhr. J. de Ruiter te Middelharnis De laatste twee Koninklijke onderscheidin gen werden even na elf uur in Goedereede uitgereikt. De heer Jansen (60), gedurende geruime tijd maatschappelijk actief, was vanaf 1962 werkzaam bij Heidemij Neder land, laatstelijk in de functie van projectlei der. Daarnaast is met name zijn inzet voor de Gereformeerde Gemeente te Ouddorp als mede zijn activiteiten in de zorg voor oude ren van bijzondere waarde voor de samenle ving. Van 1971 tot 1985 was Jansen lid van de zendingscommissie van de Gereformeer de Gemeente te Ouddorp. Vanaf 1975 tot heden is hij daar kerkemaadslid, waarvan gedurende 1975 tot 1999 diaken, sinds 1977 scriba en vanaf 1999 ouderling. Vanaf 1977 tot heden is hij lid van de Raad van Toezicht van Zorgcentrum 'Nebo' te Zwijndrecht, waarvan hij van 1992 tot 1997 voorzitter was. Na een fusie aldaar is hij thans voorzit ter van de Raad van Toezicht van de Steun stichting van 'Nebo'. Van 1978 tot heden is hij bestuursüd van Zorgcentrum 'De Vlied- berg', waarvan sinds 1995 penningmeester. Voorts was hij van 1985 tot 1995 bestuurslid van de Stichting Maatschappelijk Werk Goeree-Overflakkee en van 1985 tot heden is hij bestuurslid van de Stichting Gezins vervangende Tehuizen Goeree-Overflakkee. Van 1987 tot 1993 was hij bestuurslid van de Natuurlijk kan het druk zijn als u wilt mee varen, maar de bemanning van het KNRM- reddingstation heeft er vertrouwen in dat als u meewerkt, iedereen netjes aan de beurt komt. De Reddingbootdag is enkele jaren geleden ingesteld om donateurs van de KNRM en zij die de Reddingmaatschappij een warm hart toedragen de kans te geven de Reddingmaat schappij van dichtbij te leren kennen. In 1999 bestond de KNRM 175 jaar. De KNRM is voor haar voortbestaan geheel afhankelijk van donaties en giften, de bemanningen van de reddingboten werken vrijwel allen op vrijwillige basis. U komt toch ook? Tot ziens op de Redding bootdag! De opbrengst van de collecte voor de Neder landse Hartstichting is in Middelhar- nis/Sommelsdijk tot een recordhoogte geste gen. Door alle gulle gevers en alle collectan ten is het bedrag van 5.410,95 bij elkaar gebracht. Hiermee kan weer heel veel onder zoek gedaan worden en kunnen mensenle vens gered worden. Alle gevers en alle col lectanten bedankt! dhr. L. Wielhouwer te Sommelsdijk School met de Bijbel te Ouddorp, waarvan hij gedurende de periode 1988 tot 1990 voorzitter was. Van 1996 tot heden is Jansen lid van de Raad van Toezicht van de Stich ting Zorgverlening van de Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. De heer Tanis (66), thans gepensioneerd, vervulde in zijn arbeidzame leven een toe zichthoudende functie bij Rijkswaterstaat. Daarnaast was hij in de periode 1950 tot 1999 actief als vrijwilliger bij het Neder landse Rode Kruis afdeling Ouddorp, onder meer in de functies van plaatsvervangend groepscommandant, colonne-commandant en staflid. Voorts was hij er van 1991 tot 1999 bestuurslid. Gedurende 15 jaar verte genwoordigde hij het Nederlandse Rode Kruis inhet Regionaal Overleg Rampen hulpverlening. Mede door zijn toedoen slaagde het Rode Kruis erin om een ambu lancepost te vestigen in Ouddorp. Vanaf half de jaren tachtig tot de fusie met de amulan- cedienst in Dirksland in 1997 was de heer Tanis de coördinator en het aanspreekpunt van de ambulancegroep bij het bestuur. Voorts was hij in bovengenoemde periode actief bij de EHBO-vereniging in Ouddorp, waarvan hij van 1971 tot 1977 deel uitmaak te van het bestuur. OOLTGENSPLAAT - De herdenking van de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog is een ereschuld en tevens een goede traditie die alle aan dacht verdient. Vanaf de bevrijding van 5 mei 1945 tot heden, heeft de Oranjevereniging te Ooit gensplaat, in samenwerking met het Gemeentebestuur, op de avonden van 4 mei een plechtige dodenherdenking georgani seerd bij het monument aan de kerksingel te Ooitgensplaat. Deze samenkomst vindt wederom plaats op donderdag 4 mei 2000. Door de Oranjevereniging wordt iedereen uitgenodigd om 19.45 uur bij het Vereni gingsgebouw 't Centrum aan de Van Weel straat aanwezig te zijn. Vandaar vertrekt de stoet naar de Kerksingel. Na afloop van de plechtigheid worden de deelnemers weer in 't Centrum verwacht en door de vereniging een kop koffie aangeboden. Een vriendelijk verzoek aan de inwoners die in het bezit zijn van een vlag, om deze don derdagavond halfstok (zonder wimpel) uit te hangen. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 OUDDO». WulsInollS Tel. 10117) 681611 fox 6(37» HNESSE- Prinnhop Hognoom 172 M |OII l| «UOO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1