Vierdagen LITIE Auto op de kop in de sloot ZAFIRA Ouddorpse schoolkinderen herdenken Anna Haas-Franken en dragen adoptie oorlogsmonument over AUBADE ROMMELMARKT ROPARUN Editie donderdag 4 mei Garage Knöps B.V. mfyt/L MINNAARD K VASTGOED 1 ji ©KiDcimiim Herdenicingsdienst op 4 mei in Ouddorp Oecumenisclie herdenking 4 mei Servaas van Oers in Flaldceecialiteiten bij De Goede Ree ^-2^1 (X-O, chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden \lsser Meubelen V^— Visser Visser Vrijdag 28 april 2000 72e jaargang nr. 6900 Op de Ring te Middelhamis werd vrijdag overdag een witte Peugeot 205 ontvreemd. Vrijdagavond werd gemeld, dat er gecrost werd op een terrein nabij de Oosthavendijk te Middelhamis. Dit crossen gebeurde met het gestolen voertuig. Daarbij kon een 17- jarige jongen uit Middelhamis worden aan gehouden. De auto werd veilig gesteld en tegen de jongen wordt proces-verbaal opge maakt. Aanrijding GOEDEREEDE - Maandagmiddag, rond 12.00 uur ontstond op de N57 een aanrijding tussen twee personenauto's waarbij twee passagiers gewond raakten. Beide auto's reden achter elkaar in de richting van Goe- dereede. De bestuurder van de achterste auto, een 52-jarige man uit Rockanje reed achter op de voorste auto. De bestuurder van die auto, een 36-jarige Amsterdammer, bleef ongedeerd. Zijn passagiers, een man en een vrouw, beide 34 en beide Amsterdammers, raakten gewond en werden met mgklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. Beide voertuigen werden getakeld. Rijden onder invloed DEN BOMMEL - Een 20-jarige inwoner van Den Bommel is zondagavond betrapt op het rijden onder invloed. Het alcoholgehalte was dermate hoog dat het rijbewijs van de man door de politie ingevorderd is. Omwonenden en getuigen hebben afgelopen zaterdagavond het leven gered van een 19- jarige inwoner van Dirksland. De man reed op de Geldersedijk tussen Dirksland en Her kingen, toen hij met grote snelheid in een scherpe bocht de macht over het stuur verl oor. Hij raakte aan de linkerkant van de weg in de berm en corrigeerde te sterk, waardoor hij aan de rechterkant de dijk afreed. Een 20-jarige passagier, inwoner van Melissant, werd daarbij door de voormit geslingerd en kwam op het land terecht. De auto met de bestuurder kwam op de kop in de sloot terecht, alleen de wielen kwamen nog boven het water uit. Twee Duitse tegenliggers die het ongeluk zagen gebeuren sloegen alarm bij de familie Rester, die even verderop woont, terwijl in de tussentijd de heer Res ter, diens zoon en een inzittende van de Duit se auto zich naar de plaats van het geval spoedden om de bestuurder uit de auto onder water te bevrijden. Die moest voor lichte verwondingen naar het ziekenhuis in Dirks land worden gebracht, terwijl de passagier met een gecompliceerde bovenbeenbreuk werd overgebracht naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam. Op last van de politie werd van de bestuur der een bloedproef afgenomen in het zieken huis wegens verdenking van alcoholmis bruik. Daarvan is inmiddels ook proces ver baal opgemaakt. In verband met Bevrijdingsdag op 5 mei verschijnt de krant vol gende week op donderdag 4 mei. De sluitingstijden voor de advertenties veranderen hierdoor. De zakelijke advertenties moe ten uiterlijk woensdag-morgen 12.00 uur binnen zijn. De fami lie-berichten kunnen tot 14.30 uur ingeleverd worden. Administratie Nieuw van Opel: voor auto rij den mt plezier Middelhamis B.V. instaüatiebedrijf Op 4 mei aanstaande wordt door de Stichting Goereese Gemeenschap een herdenkings dienst georganiseerd in Verenigingsgebouw Dorpstienden te Ouddorp. Deze dienst begint, na afloop van de stille omgang, om ongeveer 20.45 uur. Aan deze bijeenkomst werken mee dhr L. Visser, burgemeester C. Sinke, dhr K. Kas telein (gedeporteerde) en de plaatselijke pre dikanten J. Koster, W.L. Smelt en J. Smink. Organist is dhr. J. Bezuijen. Een ieder wordt van harte uitgenodigd voor deze dienst. Hartelijk welkom in de sliowroomvan in Sonunelsdijk. imetdteleii "Geef acht!" klonk het afgelopen woensdagmorgen nabij het oorlogsmonument op de hoek van de Dorpsweg en de Hazersweg in Ouddorp. Eén van de beambtes van het marine beveiligingskorps luidde met dit bevel de traditio nele slachtofferherdenking in die er jaarlijks gezamenlijk met de kinderen van de basisscholen wordt gehouden. Bij iedere herdenking staat één van de Ouddorpse gevallenen in de Tweede Wereldoorlog centraal, wier namen te lezen zijn op het oorlogsmonument. Ditmaal géén Ouddorpse naam, wél een inwoonster van Ouddorp - een jodin - die er een vakantie verblijf had en die zich daar vanuit de stad vestigde toen de joden de eerste beperkingen door de Duitse bezetter kregen opgelegd. Reeds in twee afleveringen werd in onze krant bij dit slachtoffer stilgestaan, de derde en laatste aflevering vindt u vandaag elders in deze editie. Het gaat over Anna Haas-Fran ken. Aanvankelijk genoot ze in Ouddorp een betrekkelijke rust. Echter, ook daar wist men haar te vinden en werd ze in 1942 gelast om 'op transport te gaan'. Van Ouddorp zou het via Wes- terbork naar Auschwitz gaan, om daar in de gaskamers het ein de te vinden. Vanaf haar woning in Ouddorp werd ze begeleid door politie-agent Van der Ster. Hij gaf haar verschillende mogelijkheden om te ontsnappen; geen schijn vluchtmogelijk- heden, naar aanleiding waarvan een vluchtende vervolgens werd neergeschoten, maar échte kansen om te ontsnappen. Een handelwijze waarmee deze agent ook zichzelf in gevaar bracht... Echter, alle handreikingen die Anna Haas-Franken kreeg om te pogen het leven te redden - en die heeft ze ver schillende gehad, ook vanuit de Ouddorpse bevolking - heeft ze niet willen aanvaarden omdat dit zéker tot gevaar zou leiden voor degene die haar hulp bood. Zo verdween ze in de gaska mers, en zo werd ze afgelopen woensdagmorgen in Ouddorp herdacht. Een plechtige gelegenheid met kranslegging, waarbij zowel nabestaanden van Anna Haas-Franken als van agent Van der Ster aanwezig waren. Eén van de kleindochters van Anna Haas, mevrouw H. Tterlikkis-Both uit de Verenigde Staten, hield daarbij een korte toespraak waarin ze haar herinneringen aan 'oma' naar voren bracht, ook rondom haar verblijf in Oud dorp. Ze bedankte het Ouddorpse volk van 'toen' voor alle geboden hulp en steun aan 'oma', alsmede de Ouddorpse kin deren van nu voor het meewerken aan de herdenkingsplechtig heid van afgelopen woensdag. Ook burgemeester Sinke noemde het geweldig dat dit onder de kinderen ieder jaar weer opnieuw gebeurt, daarbij refererend naar het zinloos geweld dat tegenwoordig veelvuldig plaats vindt en waar ook regelmatig over te lezen valt. Namen als Tjoelker en Van Cotthem vormen hier droevige getuigen van, maar niet te vergeten ook de holocaust - de moord op het Jood se volk - die alle voorstelling van zinloos geweld te boven gaat. "Onvoorstelbaar hoe een beschaafd volk zo laag kan zin ken. De beschaving wankelde er op het randje van de afgrond met het systematisch vernietigen van de mens, het vernietigen van een minderheid in de samenleving. De aanwezigheid van minderheden in de samenleving van nu is er dan ook getuige van dat die samenleving wél beschaving kent. Racisme en vreemdelingenhaat zullen dan ook nooit enige plaats mogen krijgen. Om dit bewustzijn in stand te houden en om de vrede na te streven is het dan ook zo waardevol dat jaarlijks de slacht offerherdenking onder de Ouddorpse schoolkinderen plaats vindt. De meesten van hen die de verschrikkingen van de oor log heben meegemaakt kunnen het ons niet meer vertellen, daarom rust thans op ons die taak, en daarom is het ook zo van belang dat de hoogste groepen van de basisschool jaarlijks de adoptie van het oorlogsmonument op zich nemen en op hun beurt ook weer overdragen aan de groepen die na hen komen". En dat vormt de jaarlijks terugkerende plechtigheid bij het monument op de hoek van de Dorpsweg en de Hazersweg in Ouddorp, zoals die ook afgelopen woensdag weer werd gehou den. "Een moment van 'bewaken' en 'behoeden' met het oog op onze toekomstige generaties" noemde burgemeester Sinke het, en met die woorden besloot hij de gedenkwaardige plech tigheid. Op zaterdag 6 mei organiseert het Roparun team van AV Flakkee een rommelmarkt op het terrein van de fa Mijnders te Melissant. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan diverse doelen voor kankerpatiën ten. Op de markt worden meubels, veel boe ken, aarde- en glaswerk, huishoudelijke apparaten, kleding enz aangeboden. Tevens is er verkoop van verse vis en delicatessen, rad van avontuur en grabbelton. Dit alles met mooie prijzen. Bij goed weer zijn er gezellige zitjes met muziek. De verkoop begint om 9.00 uur, bij slecht weer binnen. Op initiatief van de Oecumenische Werk groep Goeree-Overflakkee wordt op donder dag 4 mei a.s. een interkerkelijk avondgebed gehouden ter gelegenheid van dodenherden king. Thema is 'Vrijheid geef je door'. Het avondgebed wordt gehouden in de Gerefor meerde Kerk van Middelhamis, aanvang 19.00 uur. Er is ruimschoots gelegenheid tij dig aan te sluiten bij de stille tocht vanaf het gemeentehuis. U bent van harte uitgenodigd het avondgebed bij te wonen. COMBI actief in beeld en geluid Zaterdagmorgen om 09.00 uur is Servaas van Oers te horen in een aflevering van het programma "Flakkeecialiteiten" van Radio Flakkee. Hij vertelt aan Jan Lodder wat hij in zijn leven heeft meegemaakt. Hij werd gebo ren in Hellevoetsluis maar woont nu in Mid delhamis. Het staat hem nog als de dag van gisteren in zijn geheugen gegrift, dat hij als 17-jarige jongen tijdens een razzia in 1944 werd opgepakt. Maar hij kwam levend de oorlog uit, trad in dienst van de Marine en deed mee met de politionele acties in Indo nesië. Daarna ging hij werken bij het loods wezen, bij de Caago in Middelhamis en bij een graanelevatormaatschappij in de Botlek. Nu is Servaas van Oers in de VUT. De her haling van "Flakkeecialiteiten" is dinsdag avond om 18.00 uur. Het is nog onzeker of Jan Lodder volgende week een gast kan ont vangen in zijn programma. Jan is namelijk opgenomen in het ziekenhuis in Dirksland en ligt op de afdeling Intern, Kamer 91 Ook dit jaar zal er weer volop gezongen wor den voor het Verzorgingshuis De Goede Ree. Alle kinderen, alle ouders, alle inwo- ners van Middelhamis en Sommelsdijk wor den op zaterdag 29 april om kwart over 8 verwacht! Zoals elk jaar zullen we weer veel bekende liederen zingen, het 'Wilhelmus' zal natuur lijk ook niet ontbreken. De bewoners van het Verzorgingshuis De Goede Ree verwachten u, men ziet er weer naar uit dat ook dit jaar veel mensen en veel kinderen met vlaggen en oranjehoeden naar hen toe komen. Een goede traditie, die gelukkig niet ver dwijnt - want velen gaan elk jaar naar de Aubade! We hopen dat u ook komt, er is plaats genoeg en met zo'n aubade aan het begin van onze Koninginnedag kan deze dag niet meer stuk! Tot ziens. Tel. (0187)617300 Tel. (0180) 642111 En morgen hopen we koninginnedag te vieren, alle discussies ten spijt Omdat we, hoe dan ook, de ver bondenheid tussen het Huis van Oranje en ons volk willen onderstrepen. Omdat er een niet weg te denken relatie is tussen dat Huis en de ontstaansgeschiede nis van ons land. Omdat we er ten diepste ook de Heere God voor dienen te erkennen dat Hij ons doet regeren bij Zijn gratie, zijn genade. De discussie over de taak van de Koningin, of beter op die van haar opvolger, is nog lang niet uitgewoed. De tijd is er kennelijk rijp voor Ook in die zin dat repu- blikeins-denkenden hun kans schoon zien. De media houden het onderwerp voorlopig wel op de agenda. Terzijde speelt daarbij ook de vraag hoe om te gaan met een mogelijke schoonvader van de toekomstige vorst Als burgerminister in een generaalskabinet heeft deze dan wellicht geen vuile handen gemaakt, maar dan toch wel geweten van wat voorviel De ver halen over vervolging, verdwijning, marteling en exe cutie van opposanten zijn te gedetailleerd en te goed onderbouwd om als nietszeggend af te doen. Niet verjaard We mogen die verhalen niet als verjaard of overtrok ken afdoen. Wat dat betreft heeft ook Nederland leer geld betaald. Ook ons land ging gebukt onder een, zij het dan vreemde, bezetter. Ook toen verdwenen er mensen, ook toen werden velen weggevoerd om nooit meer terug te komen. Ook toen hebben verhoudings gewijs weinigen zich verzet Ook toen is met bloed betaald. En bleef schuld over Vieren we morgen koninginnedag, volgende week willen we denken aan hen die vielen voor de vrede, voor de vrijheid. Zij verzetten zich om uiteenlopende redenen tegen het nazidom. Voor velen speelde de band Oranje-Nederland daarbij een grote rol. Dan is het toch te begrijpen dat voor hen de discussie over de monarchie als zout in een wonde is? Zij hadden, ook alweer met uiteenlopende motieven, begrepen wat het is in een politieke monocultuur ondergedom peld te worden. Zij hebben gezien wat het betekent 'gelijkgeschakeld' te worden. Wat het betekent dat de vrijheid van meningsuiting, dat de vrije pers slechts beleden waarheden zijn, maar dat in de praktijk wordt gemuilband. Zij - althans velen - hebben zicfi ingezet voor Konin gin en Vaderland. Is het dan niet te begrijpen dat zij met onbegrip zien hoe met de verkregen vrijheid wordt omgesprongen? Vijfenvijftig jaar geleden werd de Tweede Wereldoor log beëindigd. Het is nooit meer geworden als daar voor De wereld raakte op driften veranderde razend snel in een in machtsblokken verdeelde mensheid. Vrijheid tegenover dictatuur Verantwoordelijkheid tegenover slavendom. Pas toen de Berlijnse IVIuurais uitgedrukt beeld van die scheiding was gevallen bleek echt wat vrijheid is en wat dictatuur inhoudt Bleek ook - o, schande - waartoe vrijheid kan leiden: tot ongebondenheid. Vrijheid is alleen van waarde als ze is gebonden aan waarden en normen. Vrijheid in gebondenheid. Voor velen in het verzet - en daarna - ging het om vrijheid in gebondenheid aan Gods Woord. Dan is het te begrijpen dat velen de na-oor- logse ontwikkelingen niet konden meemaken. Dat deze hun lijden alleen maar vergergerden. Lijden Want geleden is er We denken op 4 mei niet alleen aan hen die vielen, maar ook aan hen die achterble ven, die terugkwamen uit de kampen. Lichamelijk en geestelijk hebben zij dingen doorstaan die alleen maar beleefd kunnen worden en niet door derden kunnen worden ingeleefd, hoe die ook daarvoor hun best doen. Het was aan enkelen gegeven het verhaal van die velen te vertellen. De vorige week overleden F. Bakels was er zo één. Maar velen hebben gezwegen of heb ben hun leed gedragen samen met degenen die hen liefhadden en liefhebben. Ondertussen zijn er twee. Rotterdam-Rijnmond Autodief aangehouden drie geslachten getekend, getekend door het haken kruis of de Rijzende Zon. Velen kennen de oorlog alleen maar van horen zeg gen, uit boeken, of van een film. Dat kan op zich al een verschrikkelijke ervaring zijn, maar het is altijd een ervaring met de wetenschap: Het is nu niet meer zo. Anderen zijn "^a:: de oorlog", maar te jong om zich iets te herinneren. Zij hebben de nawerking van het leed en de naoorlogse zorgen met de paplepel 'gege ten', maar ten diepste zijn ze toch nog - soms direct betrokken - buitenstaanders. En dan zijn er die weten. IVIethen gedenken we. En met hun familiele den. Herinneringen die niet verflauwen. Littekens die juist rond deze data, maar ook rond 8 augustus, weer rood gloeien. Vergeten, nee. Dat kan ook niet Vergeven? Dat is zo moeilijk, maar het moet Gebroken Een voorbeeld maakt duidelijk hoe werelden van gedachten en herinneringen uiteen kunnen lopen. Het maakt ook duidelijk hoe goed het is te luisteren en steeds weer de meerlagigheid van de waarheid te zoeken. Een krantenbericht: de Engelse inlichtingen dienst was vrij goed op de hoogte van Hitlers consti tutie tijdens de laatste oorlogsdagen. Hij was een gebroken man. Ook voor hem die niets van deze man moet hebben, is dat te begrijpen. Il/laar nu het com mentaar van een die gehuwd was met een verzets held, een kampbewoner. Het commentaar van iemand die haar hele naoorlogse leven - alweer 55 jaar - misschien wel dagelijks het antwoord heeft geweten op de vraag die zij stelde: Weet u wat dat is, een gebroken man? Op 4 mei hopen wij te denken aan hen die vielen en aan de gebrokenen. De dag daarna krijgt onze vrijheid de aandacht IVlisschien wel een beetje getemperd; vanwege de avond en/oor Toch dankbaar Vrijheid. En toch gebonden. SOMMELSDIJK OUDDOJiR-. VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSACE) CS AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187 - 6817 55 nu in onze showroom Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Wis»©!' rylialT)':!''» ML- i I Haveneind 7, Sommelsdijl<, tel. (0187) 48 33 28 1 uur foto-servicB I OUDDORP-Wsststroat 35 Tel, {0137)68161! fax 693734 RENESSE-PHntihopHogsioom 172 rel. (0111)462400 REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1