COMBI uur service Demonstratie keramiekschilderen 'Advendo' Elke dag controle! Idoor Solveig Grauwmans op Koninginnedag Diritsland EIÜVIIDEn-IIIElJWS acf/ef in beeld West Krakeelstraat 8 Sommelsdijk tel. (0187) 486841 Jubileumzangavond Chr. Gem„ zangverenigin PAGINA 26 VRIJDAG 21 APRIL 2000 Foto Arnold Theis: specialist in portret- en bruidsfotografie, met ruime ervaring als algemeen fotograaf voor reclame- en industriële opdrachten. Met digitale venA/erkingen zijn wij menig collega-foto graaf een grote stap voor Het zwart/wit werken wij, zoals het een goede fotograaf betaamt, in de eigen doka af In onze ruime winkel vindt u een immens assortiment albums en fotolijsten. Passe-partouts snijden wij op maat en met onze fotosnelservice staan wij paraat voor de snelste afwerking van uw volle films. c4 U kunt naast A4 en A3 op onze color-copier afdrukken ook voor het bedrukken van mokken, t-shirts, tianddoeken, stropdassen, kussens en zelfs knuffelberen bij ons terecht! Wilt u op 90 cm breed afdrukken, hoge kwaliteit? Kom bij ons! ^''°^''- ^'''- bent ZtlT ^oo^het ""^"S^"- Keramiekschilderes Solveig Grauwmans Borgerson de-monstreert op Koninginnedag in Dirksland hoe aardewerk en porselein wordt beschilderd in traditio nele of moderne motieven. Bij de demonstratie op Koninginnedag wordt de nadruk gelegd op traditio nele motieven, vanwege de relatie van deze motieven met de dessins van stoffen die tot rond 1875 voor de streekdracht werden gebruikt. Kennismaking In de restauratiewerkgroep van De Motte hebben we ervaren dat het bijwerken van beschilderd aarde werk niet eenvoudig is. Toen bleek dat er in Middelharnis een cursus keramiek schilderen voor beginners werd gegeven, hebben we ons privé met z'n drieën bij Solveig Grauwmans aangemeld. Op Oostdijk 31 heeft Solveig achter haar huis een ruim atelier waar ze les geeft aan kleine groepjes. Lesmateriaal en penseel lagen voor ons klaar en op het eerste gezicht leek de start, het overschilderen van voorgetekende motiefjes op papier, niet zo moeilijk. Solveig deed voor hoe je hand bij het schilderen op je pink moet steunen. Toen we dat goed onder de knie hadden ging het stuklcen beter en werd het steeds leuker. Met bewondering keken we bij elke les naar Solveigs vaste hand en vaardige pen seelvoering, terwijl we zelf ons best deden op kunstige oefenmo tieven en de decoratie van een tegel, kandelaar of bord in Delfts Blauw. Prettig en effectief lesgeven Solveig heeft een prettige en natuurlijke manier van lesgeven. We kregen nooit het idee dat het niets zou worden en dat werkt heel stimulerend. Ze laat haar cursisten zo veel mogelijk vrij. Ze geeft je niet het gevoel dat ze op je vingers kijkt, al dat doet ze dat natuurlijk wel. Met hier en daar een aanwijzing helpt ze je rustig verder bij het ontdekken van je eigen kunnen en het artistieke vak manschap van keramiekschilders van alle tijden. Onze werkstukken kwamen na beschildering onder Solveigs hoe de voor het glazuren en bakken. Het openen van de oven was spannend, we waren erg benieuwd naar het resultaat. Een bebloemde vaas van Solveig stond daar in diverse nuances blauw statig mooi te wezen en leek te waken over onze werkjes. Die waren goed gelukt. Wat het restauratietrio van De Motte betreft: Vooral de fijn beschilderde kandelaar van Ilse Louis, het bord met I7de-eeuw,se fruitmand van Corry Kersten en mijn tegeltje met vroege standerdmolen kwamen verrassend gaaf de oven uit. Bekwaam Solveig Grauwmans kreeg haar opleiding in decoratietechnieken in een Delft Blauw fabriek in Delft en studeerde aan de Vrije Academie. Ze heeft jarenlang ervaring in het schilderen van Delft Blauw, zowel in traditionele stijl als in vrije opdrachten. Een traditioneel bord in blauw, een herinneringstegel in kleur, een vaas voor een speciale gelegenheid, een theeservies voor een huwe lijk, het kan allemaal door Solveig of onder haar leiding gemaakt worden. Je kunt zelf aangeven watje wilt en in overleg kan een keu ze worden gemaakt uit oneindig veel mogelijkheden van 'oud' tot modern. Voor beginners houdt Solveig het op Delfts Blauw. In september begint de keramiekschilderes ook een vervolgcursus, waarbij met meer kleuren wordt gewerkt. Aparte demonstratie op Koninginnedag In veel traditionele motieven van het keramiekschilderen herken den we de dessins van de sitsen stoffen die op Goeree-Overflak- kee tot ongeveer 1875 in de streekdracht werden gebruikt en die we nog terugvinden in de ouderwetse rode zakdoeken. Zo kwa men we op het idee voor een speciale demonstratie keramiek schilderen op Koninginnedag in Dirksland. Ensemble Eeuwkant en het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee zijn dan weer present op het pleintje achter Rabobank West-Flakkee. Met boe ken, curiosa en een klein ten-as. Er wordt gedacht aan een streek- drachtquiz waaraan iedereen mee kan doen en een voorbeeldcol lectie van rode zakdoeken. Solveig Grauwmans zal aan het geheel een extra dimensie geven. Ze demonstreert het beschilderen van keramiek en toont diverse voorbeelden van haar werk. Belangstellenden zijn van harte wei- kom. Als u in Dirksland de bordjes 'Rabobank' volgt komt u van zelfbij het pleintje achter Rabobank West-Flakkee terecht. Cathy Westdorp Maart 2000 was het 20 jaar geleden dat 'Advendo' werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan wordt op D.V. zaterdag 13 mei een zang- en muziekavond gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. Het koor, onder leiding van Henk Weiss, wil u een verscheidenheid aan liederen laten horen welke zij in het verleden en heden gezongen heeft en zingt. Zodoende zullen verschillende muziekstijlen te beluisteren zijn. Het koor zal begeleid worden door het orkest 'Filomusica'. Dit orkest is ontstaan uit een muziekgroep die medewerking verleende aan een Kerstuitvoering en een CD-opname van de zangvereniging van de Oer. Gem. te Scheveningen. Het enthousiasme van de deelnemers was zo groot, dat ze de samen werking graag voort wilden zetten. In sep tember 1994 werd het tijdelijke karakter van de muziekgroep omgezet in een zelfstandige vereniging met de naam 'Filomusica': lief hebber van de muziek. Het doel werd het vertolken van psalmen, psalmbewerkingen en geestelijke liederen, onder andere door het begeleiden van koren. Het orkest heeft ruim 30 leden in de volgende bezetting: 7 violen, 1 altviool, 2 ceho's, 1 contrabas, 2 sopraanblokfluiten, 3 altblokfluiten, 3 tenor blokfluiten, 1 basblokfluit, 3 dwarsfluiten, 2 hobo's, 3 klarinetten, 1 fagot, 1 trombone en I klavecimbel. 'Filomusica' staat onder lei ding van dhr. Dries van Zomeren. Het orkest hoopt zowel 'Advendo' bij sommige num mers te begeleiden als zelf werken te spelen. De dirigenten hopen dus om de beurt te diri geren. De leden van 'Advendo' hebben al een Kerstuitvoering met 'Filomusica' gehad en zijn meteen ook heel enthousiast gewor den over deze samenwerking! Verdere medewerkenden zijn: Michel de Wit (orgel) en Bert Roest (piano). Gewoontegetrouw ontbreekt ook de samenzang op deze avond niet. Dus als u ook een 'liefhebber van muziek' bent, mag u deze avond niet mis sen! De collect van de jubileumuitvoering is geheel ten bate van Roparun Hospice Calan- do in Dirksland. Mensen die ongeneeslijk zien zijn en in hun laatste levensfase verke ren, kunnen terecht bij Calando voor specia listische zorg. De twee doelstellingen van Calando zijn interne palliatieve zorgverle ning en terminale thuiszorg. Om deze zorg te kunnen bieden is veel geld nodig; wij ver trouwen dan ook op veel milde gaven. De aanvang van het concert is om 19.30 uur, om 19.00 uur is de kerk open. "Meneer, wij zijn bezig met een alco holcontrole. Zou u even willen bla zen?". Een veel gehoorde vraag aan de kant van de weg toen de politie afgelopen dinsdagavond bij de rotonde van Melissant een alcohol controle uitvoerde. De controle maakt onderdeel uit van het 'project verkeershandhaving'. Dit is een vier jaar durend project in de regio Rotterdam Rijnmond en vindt plaats in opdracht van het openbaar ministerie. De controles worden uitgevoerd door personeel van de technische en administratieve dienst van de politie. Die houden zich binnen het project bezig met 5 kerntaken: alcoholcontrole, snelheidscon trole, controle op het dragen van de autogor del, controle op het negeren van rood licht en bromfietsencontrole; dit laatste met name op het dragen van een helm. Met deze controles houdt op Goeree-Overflakkee zich continu een groep van 4 a 5 politiemensen bezig. Bij na elke dag worden er op het eiland snel heidscontroles uitgevoerd en soms wel drie keer per week een alcolholcontrole. Dit gebeurt op willekeurige tijdstippen en op sterk wisselende locaties. Het gebeurt dik wijls steekproefsgewijs, zodat de contro leurs soms maar een uur op een plaats staan en dan weer 'verhuizen'. Bij de controle in Melissant was het al na 5 minuten 'raak' en iets later volgde nog een bestuurder die te diep in het glaasje had gekeken. Eén van hen werd overgebracht naar het politiebureau in Middelharnis en een bijrijder werd beboet omdat hij geen gordel om had. In één auto moesten beide inzittenden blazen. Dat is natuurlijk een uit zondering, maar in een lesauto is tenslotte de instructeur de eigenlijke bestuurder, dus mocht die ook even blazen. Gelukkig kon den leerling én instructeur hun rit vervolgen. Zoals eerder vermeld houdt de controle groep zich naast alcoholcontrole ook veel bezig met de naleving van de maximum snelheid, maar dat zullen de bestuurders van voertuigen op het eiland inmiddels wel heb ben opgemerkt. Menig onbekende geërgerde heeft zijn agressie al uitgeleefd op een flits paal, waaraan toch een prijskaartje hangt van 100.000. En reparaties in verband met der gelijke vernielingen betalen we uiteindelijk toch weer zelf, terwijl de flitspaal vroeg of laat echt wel weer wordt vernieuwd. Overigens worden de weggebruikers er steeds handiger in om de controles vroegtij dig te zien aankomen en om deze zo moge lijk te ontwijken, maar met hen bedenken ook de controleurs steeds weer wal nieuws! Zo zijn steeds meer bestuurders in het bezit van een radardetector, maar intussen heeft de politie alweer apparatuur waarop de detector niet reageert. En geeft de bestuurder weer flink gas als de flitspaal of controle auto is gepasseerd, dan staat gewoon hon derd meter verderop nóg 'n onopvallende controle-auto langs de weg; niet meer een blauwe Volvo, maar bijvoorbeeld een aan hangwagen... Daarnaast liggen er nog veel meer goede politie-ideëen, maar die werden ons wijse lijk niet verteld. Een gewaarschuwd mens telt voor twee! Er zal dus zeer frequent op verschillende tijdstippen en op wisselende locatie's worden gecontroleerd, om het eiland weer wat verkeersveiliger te maken. En dat blijkt - gezien het aantal ongelukken - helaas hard nodig te zijn. foto THE/S

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 26