Aangename kennismaking. LITIE ZAFIRA 3% Hernesseroord van besloten gemeenschap naar bijzondere woonwijk Wie helpt...? Volgende week één krant (010) 2741135 karels. outoschade Als proef mogen Haringvlietsluizen op een kier Politie 24-uurs telefoon: Ds. C. J. W. Verboom met emeritaat De lentehypotheek Natuurgeneeskundlge J.M. Bergsma houdt opnieuw lezing op Goeree-Overflakkee chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Garage Knöps B.V. mf/i/L MINNAARD VASTGOED MsserMettbelen g^ Visser Visser (0187)49 88 30 Bevestigiiigsdienst drs. M. M. Myrthe Leydens in Burgh-Haamstede Vrijdag 21 april 2000 72e jaargang nr. 6899 Eilanden Nieuws hids-aan-hnis verspreid, een extra dikke editie met specia le aandacht voor 'wonen' en 'autorijden'. Maak nu van de gelegenheid gebruik en abonrieert u extra voordelig op Eilan den Nieuws. Vul onderstaande bon in en stuur die vóór 12 mei a.s. in een onge frankeerde enveloppe naar: Eilanden Nieuws b.v., Antwoordnununer 183, 3240 VB Middelharnis. U krijgt dan Eilanden Nieuws, de best gelezen krant van deze regio, de rest van het jaar elke dinsdag en vrijdag voor slechts 30,- bij u in de bus. Als u het abonnement wilt behouden hoeft u daar verder niets meer voor te doen; wilt u het per 31 december 2000 beëindigen, geef dat dan vóór 1 novem ber a.s. door aan onze administratie. Na die datum zal uw abonnement stilzwij gend worden verlengd. I--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------.■^ï^-, I Ja, ik/wij zet(ten) deze kennismaking graag voort: I 1 Adres: Postcode en woonplaats: i Eilanden Nieuws: één met liet eiland - de krant waarnaar wordt uitgezien' Tweede Kamer besluit: Dinsdagmiddag heeft de Tweede Ka mer besloten dat in 2005 de Haring vlietsluizen als proef op een kier mogen worden gezet. Dat houdt in dat de sluisdeuren voor tien procent open zullen gaan, waardoor de omgeving - weer net als vroeger - zal worden beïnvloed door de verschillen in getij. Door deze maatregel zou de natuur in het Haringvliet en haar oevers zich beter moeten kunnen ontwikkelen en zou dit Kamerbesluit de gehele Zuid- Hollandse Delta en de Biesbos ten goe de moeten komen. Als gevolg van 'de kier' zal tussen het zou te zeewater en het zoete Haringvlietwater een overgangszone ontstaan van brak water, waardoor er andere dieren en plan ten in het gebied zullen komen. Tevens zal er door deze maatregel in de toekomst min der gebaggerd hoeven te worden. Over het te nemen besluit waren de menin gen in de Tweede Kamer verdeeld. Groen links en D66 waren duidelijk voorstander van de kierproef, andere partij-fracties waren terughoudender - kamerlid Van den Berg (SGP) zelfs zeer terughoudend. Hij noemde de gevolgen van ingrepen als deze onvoorspelbaar, terwijl het feitelijke effect pas over jaren onder ogen kan worden gezien. Daarnaast pleitte hij voor behoud van de bevaarbaarheid van het Slijkgat, ook zouden volgens hem de mogelijke gedupeerden van de proef op volledige schadevergoeding moeten kunnen rekenen. Dit laatste kon staatssecretaris mevrouw J. de Vries van Verkeer en Waterstaat echter niet garanderen. Wel gaf ze aan dat als schade blijkt te ontstaan de sluisdeuren direct weer dicht kunnen, "we beginnen niet zomaar aan een avontuur" lichtte ze toe. Als de proef slaagt zullen de sluizen in 2015 in plaats van voor tien procent voor dertig procent worden geopend, waardoor een getemd getij ontstaat. Eerst moeten echter de gevolgen bekend worden van de tien-procents-opening. CfeAi ftl Jtn* op DV 22 april is de laatste avond van het seizoen. We willen dan pannekoeken gaan eten en naar het strand voor een kampvuur en strandwandeling. Kosten 10,- per per soon. Vertrek 18.00 uur bij Elim. Tot ziens. Commissie ZAJW Nieuwe Tonge Controle illegale recreatie GOEREE-OVERFLAKKEE - Tijdens het Paasweekend controleert de politie op Goe ree-Overflakkee op illegale recreatie. Recre anten die tussen 22.00 en 06.00 uur buiten de aangewezen recreatieterreinen verblijven worden direct bekeurd met een geldboete van 170,-. Illegale stort afval NIEUWE TONGE - In een bossage aan de Jan Frankenweg werd illegaal afval gestort. Na onderzoek in samenwerking met Rijks waterstaat werd tussen de rommel (o.a. kast jes, radio, verfblikken) een adres gevonden van een inwoner van Nieuwe Tonge. Deze bekende de bende te hebben achtergelaten. Hij kreeg een bekeuring van 480,-. Snelheidscontroles MIDDELHARNIS/STAD a/h HARING VLIET - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield maan dagmorgen radarsnelheidscontroles op de Lange weg en Provincialeweg N215 in Mid delharnis en op de Lieve Vrouwepolderse- dijk en Tilsedijk, beide in Stad aan 't Haring vliet. Tussen kwart over acht en tien uur namen op de Langeweg 48 van de 495 passerende automobilisten het niet zo nauw met de 50 km-limiet. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 km per uur. Op de Provinciale weg N215 flitste tussen half negen en tien uur de snelheidsradar 5 van de 775 passeren de automobilisten wegens overschrijding van de maximum snelheid van 80 km per uur. Hoogste score was 98 km per uur. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk hielden tussen kwart voor elf en twaalf uur 37 van de 183 passerende automobilisten het gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 km per uur, terwijl 50 km per uur is toegestaan. Op de Tilsedijk overschreden tussen elf en twaalf uur 4 van de 125 passe rende automobilisten de maximum snelheid van 80 km per uur, hoogste score 98 km per uur. BODEGRAVEN - Om gezondheidsrede nen gaat ds. C. J. W Verboom met emeri taat. Comelis Jan Willem Verboom werd geboren in Ouderkerk a/d IJssel op 22 november 1944. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd op 27 februari 1988 bevestigd als predikant te Ooltgensplaat. Vanaf 1995 heeft hij de gemeente Bodegraven gediend. Hieuw van Opel: voor auto rij den mt plezier actief in beeld en geluid Middelharnis B.V. Hartel^ welkom in de showroom van inSommelsdijk. re;. 0707 <^-- Je;. 0)87 605022 van de Rabobank West-Flakkee Geen aprilgrap! Informeer op of maak een afspraal< r^ ISO 9002 Myrthe woonde vanaf haar vierde jaar op Goeree-Overflakicee en bezocht in haar jeugd de Exoduskerk in Middelharnis Sommels dijk. Zij heeft in Leiden theologie gestudeerd en rondde de keike- lijke opleiding ook daar in 1999 af. Vorige maand nam zij het beroep naar Burgh met veel genoegen aan. Op zondag 14 mei om 14.30 uur vindt de bevestigings- en intrededienst plaats in de Hervormde Kerk te Burgh. Kandidaat M. M. M.Leydens wordt bevestigd door ds. W.J. Keuning, vlootpre- dikant in Den Helder. Nadat, zoals in eerdere berichtgeving al werd vermeld, veel voorbereidingen werden getroffen om van het thans nog vrij geïsoleerde Hernesseroord een heuse woonwijk van Middelharnis te maken, werd onlangs van het ministerie van VWS een verklaring van geen bezwaar ontvangen voor de uitvoering van dit project. Uiteraard wordt nog aan verdergaande voorbereidingen gewerkt, maar een belangrijke stap in de uitvoering van het geheel kon afgelopen dinsdagmiddag al worden gezet: de ondertekening van een samenwerkingsovereenkomst. In een wat feestelijke sfeer werd zowel de bekrachtiging van de samenwerking als de verkregen verklaring van geen bezwaar gevierd in het restaurant van het vroegere Hernesseroord, thans stichting Zuidwester geheten. Uniek in Nederland Het doel is om te komen tot een wijk van Middelharnis waarin 'wonen' en 'zorg' hand in hand gaan. Daarbij zullen enerzijds bewo ners van Zuidwester - uiteraard voor zover mogelijk - uit hun afge zonderde omgeving treden om meer deel uit te gaan maken van de maatschappij, anderzijds zullen inwoners van Middelharnis zich op het Zuidwesterterrein kunnen gaan vestigen, dat daartoe een meta morfose zal ondergaan en parkachtige allures zal krijgen. Daarbij zullen de bijzondere en hoogwaardige voorzieningen waarover Zuid wester voor zorgdoeleinden thans reeds beschikt, ook voor de toe komstige parkbewoners worden opengesteld. In het hele project zul len 58 woningen voor cliënten van Zuidwester worden gerealiseerd en 247 voor particulieren, waaronder 80 seniorenwoningen. Een en ander als gevolg van een veranderde visie op zorg voor mensen met een vestandelijke handicap én een veranderende visie op de toekom stige samenleving. Wat het eerste betreft werd voorheen in instanties als Zuidwester het leven van de bewoner ingericht door de geboden zorgverlening; thans echter worden de rollen omgedraaid en bepaalt de behoefte van de individuele bewoner de te verlenen zorg. En wat betreft de veranderende visie op de toekomstige samenleving, daar van verwacht men in de komende jaren een sterk toenemende verg rijzing, waarmee ook de behoefte aan hulp toeneemt; niet alleen spe cialistische hulp maar ook de onderlinge dagelijkse hulp van mensen aan elkaar. Al deze gedachten, nieuwe visies dus, spelen een belang rijke rol bij de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk van Middel harnis, en met dit alles kan Middelharnis uniek worden genoemd in Nederland! Stukje voorgeschiedenis Toen de vraag gesteld werd hoe de bestaande gebouwen en terreinen zouden moeten worden aangepast om inhoud te kunnen geven aan de nieuwe inzichten bleek al snel dat het bestaande Hernesseroord sterk verouderd was en technisch niet meer voldeed aan de eisen van de tijd. Daardoor de zorginstelling niet functioneel voldoen aan de ver anderde zorgvraag. Bij renovatie zouden de gebouwen niet echt duurzaam kunnen worden gemaakt en zou - alles bij elkaar opgeteld - renovatie duurder uitvallen dan nieuwbouw. Bij de planvormingen ontstond in een later stadium een bijzonder idee: het grote Hemes- seroord-terrein zou een woonwijk van Middelharnis kunnen worden, inclusief woonvoorzieningen voor de bewoners van Zuidwester. Dit plan werd door de provincie ondersteund. Het Adviescentrum voor ziekenhuisvoorzieningen deed een onderzoek naar dit idee en kwam met drie mogelijkheden, waaruit er één werd gekozen. Na besprekin gen met het College van Ziekenhuisvoorzieningen en de overheid stonden alle betrokken instanties positief tegenover het plan. Aan sluitend kwam de overheid met een nieuwe eis: de woonwensen van de bewoners van Zuidwester te Middelharnis moesten worden onder zocht. Met zo'n onderzoek was echter nog geen ervaring opgedaan. Toch werd een en ander energiek opgepakt en kwam een schat aan informatie boven tafel. Vervolgens werd opdracht gegeven tot het ontwikkelen van een stedenbouwkundig plan, gebaseerd op de resul taten van het woonwensenonderzoek en overige ideeën voor een geïntegreerde woonwijk, en inmiddels is er een voorlopig ontwerp gepresenteerd. Samenwerkingsovereenkomst Afgelopen dinsdagmiddag werd dus een eerste officiële stap gezet naar realisering van de plannen. De drie belangrijkste betrokken par tijen tekenden daartoe een samenwerkingsovereenkomst: de gemeente Middelharnis als voorwaardenscheppende organisatie, de vereniging De Open Ankh als grondeigenaar en de Raad van Bestuur van Zuidwester als belangenbehartiger van de bewoners. Nadat in zijn welkomstwoord voor de bijeenkomst van deze middag de voorzitter van de Raad van Bestuur van Zuidwester, de heer drs. Boekhoff, zijn visie had gegeven op de toekomstige zorg voor gehandicapten, hielden de ondertekenaars van de samenwerkings overeenkomst een toespraak vóórdat ze hun handtekeningen zetten. Burgemeester mevrouw De Vries gaf aan blij te zijn met de in haar ogen uiterst zorgvuldig tot stand gekomen overeenkomst, die ertoe zal leiden dat vlakbij het centrum van Middelharnis een unieke woonwijk komt. Namens De Open Ankh legde algemeen secretaris, de heer mr. drs. Modderkolk, uit wie en wat De Open Ankh is: een vereniging die een werkverband is van acht stichtingen en die eige naar is van de grond en de gebouwen van deze stichtingen, waartoe ook Zuidwester behoort. Namens de Raad van Bestuur van Zuidwes ter gaf de heer Havermans tenslotte een uiteenzetting van wat men zich bij de nieuwe woonwijk voor moet stellen. Aansluitend ondertekenden de sprekers de samenwerkingsovereen komst en werd de eerste officiële zet naar Middelharnis' nieuwe en bijzondere woonwijk gedaan. Nadat de Tilburgse natuurgeneeskundlge J.M. Bergsma enige tijd geleden in Stellen- dam een lezing heeft gehouden over zijn vakgebied komt hij nog een keer naar Goe ree-Overflakkee. Op maandag 15 mei hoopt hij in Dirksland een avondvullend referaat te houden over het functioneren van ons lichaam en hoe we daar op een natuurlijke wijze een dikwijls zeer positieve invloed op uit kunnen oefenen. Jaarlijks houdt Bergsma op Goeree-Overflakkee één of meerdere lezingen over zijn vakgebied, waarvoor tel kens grote belangstelling bestaat. De afgelo pen keer kon met een totaal bezoekersaantal van 200 de zaal de aanwezigen nauwelijks bevatten en door een veelheid aan vragen Van de hand van Maarten Bezuijen ver scheen onlangs in onze krant een artikel over de 'Hudson'een inmiddels historisch schip dat thans in restauratie is, ter behou denis voor het nageslacht. Bij de restauratie van het schip is Maarten Bezuijen nauw betrokken en graag zou hij in het bezit komen van foto's van de 'Hudson' uit de periode waarin het schip in Stellendam als ijsfabriek heeft gefungeerd. Rondom de 'Hudson' zal namelijk een archief worden In verband met de vrije maandag volgen de week - Tweede Paasdag - is het ons niet mogelijk om de dinsdag daarop te verschijnen. Daarom verschijnt volgende week, vrijdag 28 april, slechts één krant. Redactie aangelegd en daarbij mogen foto's van de 'Hudson' als ijsfabriek natuurlijk niet ont breken. Het is echter niet makkelijk om aan die foto's te komen. Misschien hebben lezers nog wat foto materiaal die ze voor dit cultuur-historische doel willen afstaan? Dan kunt u dat opstu ren naar Maarten Bezuijen, Julianalaan 18, 3116 JR Schiedam. moesten er daarvan veel onbeantwoord blij ven. Daarom komt de heer Bergsma op maandag 15 mei opnieuw naar het eiland, waar hij in gebouw 'De Schakel'aan de Beatrixlaan in Dirksland opnieuw hoopt te spreken. De aanvang is 20.00 uur en de toe gang is gratis. Nadere berichtgeving volgt. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL 0187-48 72 72 (PASSACE) 'S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 66 13 FAX 0187 68 17 55 nu in onze showroom COMBi I uur fefo-jefvice I OUUKHIP' Wuhlrool 35 Ttl. |01I7| «1161! fox «11714 RENUSE- Prinrihgp Hognosm 172 til. |0I11| «UOO Voor de koop of verkoop van uvi/ woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 -----REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 Rente vanaf (effectief 3,2%) Bafct, KEMA CEBTIflCAIE H57a mmM Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 www.paasshQw.nl - 1 T.'?:t..oVi,-6*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1