Historisch hoekje pn De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' 1 ÏJ <8>HYUnDni NEBO OUDDORP Diplomazwemmen in De Staver Kerkelijke themabijeenkomsten EIIAtlDEri-niElJWS 2e paasdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur ..a, 11 De nieuwe Hyundai TVajet vanaf f47.995,- Ga mee naar EURO 2000" De Hyundai Excel SE f 22.495,- PAGINA 19 VRIJDAG 21 APRIL 2000 (14) Nogmaals zoeken heeft opgeleverd dat de eigenaar van Maatje Zaaijers Huijsinghe in 1719, Job van der Kers, in oktober van dat jaar zijn laatste handtekening zette als schout en secretaris van Melissant. Tijdelijk schout en secretaris Van der Houven nam de Melissantse zaken een jaar vifaar en begin 1721 startte Cornells Dusart als "secreta ris provisioneel" van Melissant. Het is niet duidelijk wanneer Dusart eigenaar van Maatje Zaaijers Huij singhe is geworden. De ambtelijke baan Kort na zijn aantreden in Melissant was Comelis Dusart schout en secretaris. In 1718 woonde seigneur Comelis Dusart nog op Stadt. Hij werd in 1697 in Stad aan het Haringvliet geboren als zoon van Jan Dusart en Maria van der Clauw. Jan Dusart was schoolmeester, voorzanger en gerechtsbode in Stad aan het Haringvliet. Volgens het rechterlijk archief van Stad aan het Haringvliet was Jan Dusart in 1700 "wonend op den dorpe de Stadt". In de archieven van Melissant komen we Comelis Dusart in 1722 tegen als publiek notaris. De functie van notaris, schout en secretaris oefende hij niet alleen uit voor Melissant, maar ook voor Onwaard en Oud Kraijer. Hij was tevens schepen van Roxenisse. Vanaf 1723 kocht hij systematisch lande rijen in de polders rond Melissant aan en een complete boerderij in de polder Oud- Melissant. Handtekening Comelis Dusart Langdurig in functie op Flakkee Het lijkt er op dat de loopbaan van Come lis Dusart voorspoedig verliep en zijn ken nis hem geen windeieren heeft gelegd. Vanaf 1730 tot en met 1744 verkocht hij stelselmatig stukken land. In 1742 werd hij secretaris van Adolphsland en ging hij in Ooltgensplaat wonen. Op 16 oktober 1742 droeg hij in een vergadering van schout en schepenen van Melissant zijn ambt over aan Comelis van der Valk. Wat deed hij met zijn huis? Verhuurde hij het aan zijn opvolger? Rond 1750 verkocht hij het aan Comelis van der Valk. In het Kohier der Verpondingen van Dirksland van 1730 en 1750 wordt Comelis Dusart, "secretaris van Melissant", genoemd als eigenaar van 'Maatje Zaaijers Huijsing he'. In 1751 wordt Comelis van der Valk genoemd als eigenaar van het huis. Als we kijken naar de akten die Comelis Dusart tijdens zijn loopbaan onderteken de, kunnen we constateren dat zijn hand tekening steeds breder werd. Hij had een mooi handschrift, meer geoefend dan dat van zijn voorganger Job van der Kers. De handtekening van Comelis van der Valk was veel bescheidener dan die van Come lis Dusart. Dusart ging tenslotte naar Zierikzee. Hij werd in 1747 poorter van deze stad, waar hij in 1764 overleed. Hij was van 1760- 1762 weesmeester te Zierikzee en in zijn laatste levensjaar secretaris van Noord gouwe. Ovaaltje Melissant uit de Nederlandsche Stad en Dorpbeschrijver 1793) Rouwen en trouwen Het privéleven van Comelis Dusart ziet er minder roos kleurig uit. Hij kreeg erg veel persoon lijk verlies te verwerken. Op 30.4.1722 ging hij in ondertrouw met Maria Cornelia Smith te Nieuwerkerk op Schou- wen-Duive- land. Maria was een dochter van Hendrik Smit en Catharina de Swarte. Comelis en Maria trouw den in Nieu werkerk. Hun kinderen wer den te Dirks land gedoopt, achtereenvol gens: Jan 1723, Hendrik 1724, Maria 1727, Catharina 1728, Catharina 1733, Catharina 1734, Catharina 1736. Volgens onze gegevens zijn alle kinderen, op de laatste Catharina na, als zuigeling of tijdens hun kinderjaren overleden. In 1731 verloor het echtpaar twee kinderen, een derde kind stierf in 1732, een vierde in 1733. De vrouw van Comelis Dusart bracht op 21 januari 1736 voor de vierde keer een dochtertje ter wereld dat Catharina werd genoemd. "Juffrou Dusart" stierf in het kraambed en werd op 26 januari 1736 in de kerk van Dirksland begraven. Het doodskledenregister vermeldt gebruik van "het goede kleed". Ini 1737 hertrouwde Comelis Dusart, met Jaco(b)mina van der Os, weduwe van Dr. Petrus Boeije, woonachtig te Zierikzee. Opvallende bouwwerken Wat maakte Comelis Dusart zoal mee in zijn woonomgeving? In zijn Flakkeese carrière is hij betrokken geweest bij de besluitvorming over belangrijke waters taatkundige werken. Hij leefde in de tijd dat de gevreesde paalworm in Nederland grote schade aanrichtte aan dijken en andere waterwerken met hout. Als bestuurder en landeigenaar had Comelis Dusart direct te maken met het afwate ringsprobleem in en rond de polder Dirks land. De bouw van de 'watermolen' in 1731, die aan dit probleem een einde zou maken, moet hij van groot belang hebben gevonden. Deze stenen windmolen, die het polderwater via de Boezem uitsloeg op de haven van Dirksland, was een kapi taal werk. Het graven van de Boezem was een zwaar karwei en voor die tijd een enorme ingreep. De stenen bmg over de Boezem ter hoogte van de Hoogeweg (nu Stationsweg) was van een oersterke con- stractie en 'paalwormproofDeze voor Goeree-Overflakkee unieke stenen brug met twee bogen ging vanwege haar witge- verfde leuningen de geschiedenis in als 'de witte baolje'. De brug werd in 1990 gesloopt. De watermolen werd in het kader van de voomitgang reeds in 1915 van zijn wieken ontdaan, maar bleef als poldermonument gespaard en werd een jaar of vijf geleden door De Motte voor gedragen voor provinciale bescherming. De Boezem is gebleven. Voor de onge veer duizend inwoners die Dirksland in 1731 telde was het geheel van watermo len. Boezem en bmg ongetwijfeld iets bij zonders, een complex van historische betekenis. Cathy Westdorp De oude brug over de Boezem in Dirksland BB*»*"»* De Atos Spirit I.Oi X vanaf f 15.995,- De Atos Muiti I.Oi LS vanaf f 16.795,- De nieuwe Accent vanaf f 25.995,- HYunoni EURO 2000 Broekweg 8, tel. 0187 - 684099 GEBIEDSCOMMISSIE SCHOUWEN-WEST Hoera, het was weer feest in De Sta ver! Er hebben weer een heleboel kin deren afgezwommen voor verschillen de diploma's. Namens alle lesgevers van De Staver van harte gefeliciteerd! Voor A-diplotna: Twan Broeders, Rosalie Visser, Lisa Breeman, Dini Ras, Tom Bake- laar, Arjan Kok, Kees den Boer, Jan Willem van Lente, Marloes van Es, Manon Lovers, Mare Peeman, Melissa Netten, Annemarie den Ouden, Marloes Broeders, Richard Noteboom, Martijn Hout, Amy Schellevis, Leander Moerkerk, Robin Sluijter, Dexter Smulders, Sanne Bal en Rangina Qodrat. Voor B-dipIoma: Charlotte v/d Nieuwen- dijk, Marloes van Rijs, Richard van Heest, Brenda van der Hoek, Roxanne Pieterse, Manon Verhage, Twan Dijkhuizen, Emilie Dogterom, Christian Lugtenburg, Elma Jon- gejan. Margo Looij, Yara Groenendijk, Ruben Poppeliers, Zane Drijssen, Martijn Joppe, Wieger van Winssen, Gorgi Strang, Andrea Kop Jansen, Jeroen de Beer, Arie- Jan Guijt, Leanne de Bonte, Annerieke Wes- sels, Dylan v/d Ven, Jeffrey Troost en Joost Verspuij. De volgende kinderen hebben nu het ABC compleet(!): Matthijs Geelhoed, Levien Activiteit van de SWO Met ingang van 1 april zal er iedere laatste woensdag van de maand een kerkelijke the mabijeenkomst plaats gaan vinden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a te Den Bom mel. De eerste bijeenkomst zal plaatsvinden op woensdag 26 april a.s. van 15.30 tot 16.30 uur en wordt begeleid door ds. P. van Duij- venboden. Onder het genot van een kopje koffie zullen diverse thema's besproken worden. De bijdrage voor deze middag bedraagt 1,-. U bent van harte welkom! Voor informatie kunt u bellen naar Stichting Welzijnswerk Oostflakkee, tel. 641344. Jacobs, Niels Kieviet, Quintin Philipsen, Marinda Stroober en Kimberly Koetsier. Na het ABC kun je verder gaan met zwemvaar- digheid (met balzwemmen en reddend zwemmen), of je kunt gaan snorkelen. Voor snorkelen 1 hebben afgezwommen: Ferry de Koning, Timo Lambregts, Jurrjen en Ramon Commereuc en Martijn van Balen. Voor snorkelen 2 hebben afgezwommen: Mark Costeris, Jordy de Groot en Bob de Jager. £-?a'i?^-fiWF*ri8ï^5fK'-" "^.-aivffiiüsrt-araF^; -y-z-- -iliu l9d Sportief, handig en erg leuk om te zien. Nu al leverbaar vanaf f 15.995,- Eindelijk is er een full size 7-persoons MPV voor een prijs die ongekend laag is. Voor de uiterst complete en comfortabele Trajet betaalt u namelijk slechts f 47.995,-. En dat is een prijs waar echt geen enkele MPV tegen op kan. Zeker als u de sublieme rij-eigenschappen, de fantastische afwerking en de uitgebreide standaard uitrusting bekijkt. Kijk, vergelijk en ontdek dat het hier om de meest complete, betrouwbare MPV gaat die er in Nederland te koop is. Airconditioning en ABS bijvoorbeeld zijn gewoon standaard. Wie deze zomer (om wat te noemen) ruim op vakantie wil, heeft nu dus een heel aantrekkelijke keus. Loop er eerst eens om heen en bewonder de luxe uitstraling: getint glas, standaard 215/65 R 15 banden en de roofrails bepalen z'n uiterlijk. Maar dan stapt u in en ontdekt u dat de luxe ook geldt voor het interieur en de verdere uitrusting. TIJDELIJK 50% KORTIMC OP DIVERSE OPTIES. De compacte mini MPV. Multifunctioneel een betaalbaar. 3 lAAH PRODUCTGARANTIE S JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR M0BILITEIT5GARAHTIE Supercompleet met standaard o.a. airco en stuurbekrachtiging. Lever baar in 3, 4 en 5 deurs uitvoering. De Excel Hatchback SE. Behalve dat u er heel ruim in zit, zit deze uitvoering ook heel ruim in z'n accessoires. Stuurbekrachtiging. Elektrische ramen vóór. Getint glas. Brede banden met sportieve wieldoppen. Achterspoiler met derde remlicht. Elektrisch verstelbare buitenspie gels. U krijgt het dit voorjaar allemaal standaard voor slechts f 22.495,-. Alleen wat z'n verbruik betreft, is de Hyundai Excel aan de zuinige kant. Dankzij de sterke 1.3i motor. De practische en ruime Hyundai Excel is lever baar vanaf f 19.995,- Maak kans op één van de 300 toegangskaarten voor de wedstrijden van o.a. het Nederlands elftal of één van de vele andere prijzen! Bij elke niéu we Hyundai krijgt u 5 loten. Bij elke occasion krijgt u 3 loten. Pittige 1.3 i motor (84 pk). Stuurbekrachtiging. Elektr. verstelb. buitenspiegels. Elektr. bedienb. portierramen. Getint glas. Brede banden. Achterspoiler met derde remlicht. Sportieve wieldoppen. official Automotive Sponsor De gebledscomnfiissie Schouwen-West nodigt belangstellenden uit voor de open bare vergadering die zal worden gehouden op donderdag 27 april 2000 aanvang 13.30 uur locatie dorpshuis Serooskerke Dorpsplein 13, tel. 0111-671839- AGENDA 1. Opening 2. Verslag d.d. 23 maart 2000 3. Mededelingen en ingekomen/uitgaande stukken 4. Insprekers 5. Concept Raamplan begroting+tweetal kaarten 6. Programmaplan Schouwen-West 7. Landschapsvisie (bouwsteen Raamplan) 8. Rondvraag 9. Sluiting. De gebiedscommissie zal onder agendapunt 'Insprekers' eenieder in de gelegenheid stellen om in te spreken of vragen te stellen over onderwerpen die op de agenda staan. De stukken die tijdens de vergadering behandeld wor- (^.-^ den, liggen vanaf 21 april 2000, tijdens openingsuren, ter inzage in het Gemeentehuis en de Openbare Bibliotheek te Zierikzee. ing. A.M.E.G. Emonts secretaris dienst landelijk gebied voor ontwiklteting en beheer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 19