3% ZAFIRA ^mÈmm Frontale botsing tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge LITIE ROMMELMARKT Godsgeschenk of ornament Bijzondere kerkdienst Ger. Kerk Middelharnis Opbouwende activiteiten bij Autobedrijf Jan van Dijk Nieuwe Tonge De lentehypotheek ,C/iAa MINNAARD K^ VASTGOED Garage Knöps B.V. Nationale Reddingbootdag 6 mei 2000 Politie 24-uurs telefoon: (010)2741135 Zeskamp Koninginnedag in Middelharnis Leo Wesdorp in Flakkeecialiteiten ^TS^ t\~^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Zendingsavond Bonisa zending (0187)49 88 30 f( dQöDdDïïDÜDi] Visser Visser Msser Meubelen Vrijdag 14 april 2000 72e jaargang nr. 6897 Op zondagmiddag 16 april zal in de Gere formeerde Kerk van Middelharnis (Konin gin Julianaweg 64) om 16.00 uur een wel heel aparte kerkdienst gehouden worden. In deze dienst wordt teruggeblikt op de succes volle uitvoering van de musical "Koning der koningen". Half februari waren er drie uit voeringen. Er zal in deze 'kerkdienst' een diapresentatie zijn om visueel weer mee te maken hoe het was. In de kerkdienst zullen liederen uit de musical gezongen worden, solo en door de aanwezigen zelf. We denken na over hoe je in onze tijd de Stem van God kunt verstaan zoals Samuel dat eens deed. Ook gaan we tijdens(!) de dienst met elkaar hierover in gesprek. De muziek wordt de hele dienst verzorgd door de muzikanten van de musical. Voorganger is ds. H. Out. Op DV 22 april is de laatste avond van het seizoen. We Willen dan pannekoeken gaan eten en naar het strand voor een kampvuur en strandwandeling. Bel voor 15 april even naar Corrie Bom (651523) of Hennie Looij (652323) om je op te geven. Tot ziens. Commissie ZAJW Nieuwe Tonge De op 31 maart jl. gehouden zendingsavond van de 'Bonisa zending' heeft het prachtige bedrag van 7.250- opgebracht. Hartelijk dank aan allen die hun steentje bijdroegen aan deze opbrengst. Wericgroep Goeree-Overflakkee Jan van Dijk, de Dirkslandse eigenaar van Autobedrijf Jan van Dijk Brielle b.v., heeft ver gevorderde plannen klaarliggen voor de nieuwbouw van een showroom en werk plaats voor zijn bedrijf in Den Briel. Een bouwproject dat moet uitmonden in een fraaie locatie waarop de nieuwste Honda- modellen kunnen worden bewonderd en waar onderhoud en reparaties naar de laat ste techniek kunnen worden uitgevoerd. Daarnaast heeft Jan van Dijk per 1 april het Seat-dealerschap in Spijkenisse overgeno men. Hiervoor heeft hij een nieuw pand betrokken aan Edisonweg 9 op industrie terrein Halfweg 2 te Spijkenisse. Vanaf die datum voert Autobedrijf Jan van Dijk daar alle activiteiten voor dit merk uit, maar vanzelf worden hier ook voor Honda alle reparaties, service en onderhoud uitge voerd. De vestiging van Autobedrijf Jan van Dijk aan de Kelvinweg in Spijkenisse zal binnenkort worden gesloten. Zoals reeds vele jaren het geval is hoopt de rommelmarktcommissie van de Herv. ge meente te Nieuwe Tonge, dit jaar weer een rommelmarkt te organiseren en wel op D.V. zaterdag 1 juli a.s. Dit alles vindt plaats in en rondom Herv. Centrum 'Elim'. Heeft u nog (oude), bruikbare spullen (géén matrassen, bedden en kleding)? Wij zijn er blij mee. A.s. zaterdag D.V. 15 april kunt u uw spul len inleveren bij de schuur van de familie P. van Kempen, Duivenwaardseweg 7 van 09.00 tot 12.00 uur. Mocht u zelf niet in de gelegenheid zijn om uw (grote) spullen weg te brengen dan kunt u kontakt opnemen met J. Both, tel. 652072. Er komen nog twee inleverdagen, te weten 20 mei en 17 juni. van de Rabobank West-Flakkee Geen aprilgrap! Informeer op Nieuw van Opel: voor nMtorlJdeH wet plezier actief in beeld en geluid instattatiebedrijf Hartelijk welkom in de showroom van InSommelsd^k. Pamirs ;metfeleii j Bij een frontale botsing op de Langeweg N215 tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge werden maandagmiddag rond kwart over vijf twee personenauto's zwaar beschadigd en raakten zes personen gewond. Eén van hen, een 62-jarige bestuurster uit Middelharnis, raakte ern stig gewond en moest met spoedtransport naar het Dijkzigtzieken- huis worden gebracht. Ook een 32-jarige vrouw uit Oude Tonge, inzittende van de andere auto, moest naar Dijkzigt worden gebracht. De bestuurster van de andere auto, een 30-jarige vrouw uit Oude Tonge, raakte met de overige inzittenden, een jongetje van 1 'A, een jongetje van 2 en een meisje van 8 jaar, licht gewond, doch konden na onderzoek naar huis worden gebracht. Het ongeval is ontstaan doordat één van de voertuigen op de weghelft voor het tegemoetko mend verkeer terecht kwam. Het verkeer werd in beide richtingen tij delijk omgeleid. Voor hulpverlening waren twee ambulances, de traumaheli en de brandweer aanwezig. De Technische Ongevallen- dienst stelt een nader onderzoek in. Op zaterdag 6 mei a.s. is het weer de Natio nale Reddingbootdag in ons land. Ook de drie KNRM boten in de gemeente Goede- reede doen daaraan mee. Dat zijn de Griend in Ouddorp, De Zeemanspot en de John Ste- gers in Stellendam. De John Stegers onder gaat thans in IJmuiden een grondige opknap beurt. Als die nog niet gereed is op 6 mei vindt U de Rien Verloop op dit station. Van af 's morgens 10.00 uur tot 's middags 16.00 uur kunt U in de havens van Ouddorp en Stellendam de KNRM-mannen met hun boten vinden. Zij geven U dan informatie over hun werk en U kunt de boten bekijken. Indien de weersomstandigheden het toelaten kan het publiek met De Zeemanspot in Stel lendam tochtjes meevaren langs de Haring- vlietsluizen en ook de snelle reddingboten Griend in de haven van Ouddorp en de John Stegers of de Rien Verloop in de buitenha- ven van Stellendam maken korte tochtjes en indien het weer het toelaat kan met beide boten door het publiek worden meegeva- ren. In Stellendam is ook de reddingwinkel van de heer Gibbon uit Herkingen aanwezig. U kunt daar allerlei gebruiksvoorwerpen en boeken aankopen, waardoor het werk van de reddingmaatschappij wordt gesteund. De KNRM hoopt dat het publiek ook dit jaar de boten weer zal opzoeken en er voor zal zor gen dat de winkel een goede omzet draait. Graag tot ziens op 6 mei in de haven van Ouddorp en de buitenhaven van Stellendam. GOEDEREEDE C/9 Zaterdagmiddag 15 april 2000 willen we met de Open Deur het Paasappèl houden. We willen deze middag beginnen om 15.30 uur met een bijbelstudie. Aansluitend hou den we een broodmaaltijd waarna 's avonds Songs of Praise in ons midden zal zijn. De kosten voor middag en avondprogranuna bedragen ƒ10 pp, kom je alleen 's avond dan betaal je een knaak. We beginnen 's avonds om 20.15 uur. We gaan dan samen met Songs of Praise (Paas) liederen zingen. We hopen je op 15 april weer in "de Ark" te ont moeten samen met je vriend(inn)en en bekenden. Het Open Deur team Mishandeling MIDDELHARNIS - Zaterdagavond om streeks 21.00 uur heeft in een café aan de Kaai een mishandeling plaatsgevonden. De 50-jarige beheerster kreeg onenigheid met drie in het café zijnde personen, zij hadden al genoeg alcohol op en de beheerster wenste niet meer te schenken, een 33-jarige inwoon ster van Dirksland wond zich hier over op, ze ging zelf tappen en gooide een asbak naar het hoofd van de aangeefster. Vervolgens werd de aangeefster met een zware kande laar tegen het hoofd geslagen, waarna ze op de grond viel. Tevens werd zij diverse malen tegen de benen geschopt. Door het slaan bekwam zij letsel aan haar hoofd en ze heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. De politie stelt een onderzoek in. Keukenbrand MIDDELHARNIS - Dinsdagavond om streeks 17.40 uur is er als gevolg van vlam in de pan brand uitgebroken in de keuken van een woning aan de Frans Halslaan. De brandweer kwam ter plaatse en bluste de brand. De keuken bekwam brand- en roet- schade, er ontstond geen persoonlijk letsel. Inbraak bedrijf NIEUWE TONGE - Dinsdagavond om streeks 20.30 uur werd geconstateerd dat er was ingebroken in een aardappelopslagbe- drijf aan de Molendijk. Ondanks het feit dat men in het pand is geweest, wordt er voor alsnog niets vermist. Brand MIDDELHARNIS - Dinsdagavond om streeks 21.50 uur is er brand uitgebroken in een opslagkeet op het terrein van Hemesser- oord, aan de Oosthavendijk. De brandweer die ter plekke kwam bluste de brand. Het bleek te gaan om een zogenaamde blokhut, waarin schroot lag opgeslagen. De blokhut werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk heb ben onbekenden de brand aangestoken, maar onderzoek naar de dader(s) had vooralsnog geen resultaat. Aanrijding met letsel OUDE TONGE - Woensdagmiddag om streeks 17.45 uur heeft op de N59 een aan rijding plaatsgevonden tussen een personen auto, bestuurd door een 27-jarige inwoner van Dirksland en een. bedrijfswagen, bestuurd door een 34-jarige inwoner van Sommelsdijk. De inwoner van Dirksland had te laat in de gaten dat de personenauto voor hem, gaande in dezelfde richting, van uit stilstand aan het optrekken was en nog niet voldoende snelheid had. Gevolg: kop/ Dit jaar wordt Koninginnedag gevierd op zaterdag 29 april. De Oranjevereniging Mid- delhamis/Sommelsdijk organiseert ook dit jaar weer in samenwerking met MSV AV Flakkee een grote zeskamp onder aan d'n Diek. Dit wordt weer een spectaculair eve nement voor jong en oud. Het thema is dit jaar 'Beieren', dus men kan onder andere een 'sneeuw' helling, skiën en bergbeklim men verwachten. Enthousiaste teams kunnen zich nu al hier voor inschrijven via het secretariaat van de Oranjevereniging. Dit jaar wordt er een zes kamp voor de jeugd van 8 t/m 14 jaar gehou den en een zeskamp voor de leeftijd van 15 jaar en ouder. Vorm een team van 8 perso nen (en een coach) en doe mee! Dit kan zijn vanuit een vereniging, bedrijf, familie, straat of welke samenstelling dan ook. De jeugdzeskamp vindt plaats tussen 12.00 en 14.15 uuren de 'ouderen'zeskamp begint om 14.45 uur en duurt tot 17.15 uur. Het inschiijven van een team hoeft niets te kos ten, want als alle personen lid zijn van de Oranjevereniging Middelhamis/Sommels- dijk is de inschrijving geheel gratis. Zijn er vier personen lid dan krijgt men korting en bij geen leden komt het totaal voor de oude ren op 25,- inschrijfgeld en de jeugd kan meedoen voor 10,-. Naast de Zeskamp zijn er op deze dag natuurlijk nog vele andere activiteiten, zoals kraampjes, vrijmarkt, diverse terrasjes, brandweerspelletjes, een luchtkussen en mammoetskelters voor de kleintjes. Inschrijvingen en lidmaatschap kunnen geregeld worden via het secretariaat van de Oranjevereniging, p/a Dirk Bosstraat 15 te Middelharnis, tel. 486267 of 481474. Leo Wesdorp werd geboren in Nieuwe-Ton- ge maar woont in Oude-Tonge. Met zijn 45 jaren is hij lang niet de oudste deelnemer aan het programma "Flakkeecialiteiten" dat Radio Flakkee op zaterdagmorgen om 9 uur uitzendt. Toch kan hij veel vertellen over zijn leven waarvan hij 22 jaren werkte bij de Droogdok Mij. Een beroemd bedrijf waar van hij ook de ondergang meemaakte. In zijn vrije tijd was hij eerst penningmeester, daar na secretaris en nu voorzitter van de Chr. Gem. Zangvereniging "Gom nu met Sang" uit Oude-Tonge. Een koor dat hem zeer na aan het hart ligt en waarmee hij a.s. zaterdag zingt tijdens een concert in de Nederlands Hervormde kerk in Oude-Tonge. Een con cert dat om half 8 begint en waarvan de opbrengst ten goede komt aan "Calando" in Dirksland. Het programma "Flakkeecialitei ten" wordt dinsdagavond om 6 uur herhaald. staart aanrijding, waarbij de Sommelsdijker nekletsel bekwam. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirks land. Het is misschien teveel gezegd dat het wel móest l(omen. Maar dat T. de Graaf, de fractie voorzitter van D66, in de Tweede Kamer zich met zijn opmerkingen over het koningschap ver buiten de D66-paden heeft begeven, nou nee. Ook de wijze waarop hij het debat aanzwengelt, heefteen hoog partijgehalte. Eerst luisteren naar 'het volk' en dan aanzwengelen In het Parle ment. Of niet 'Ook voor een partij als D66 zijn er onverander lijke doeleinden', zo stond er in het verkiezing programma van 1986 te lezen. En dan volgt: 'Juist terwllle van die onveranderlijke doelein den in een wereld die steeds verandert, zullen er telkens opnieuw hervormingen nodig zijn. Gegroeide situaties zijn daarbij niet heilig. Ook de meest vertrouwde gewoontewijsheden moe ten waar het nodig is radicaal op de proef wor den gesteld. Die aanpak vergt de inzet van alle beschikbare kennis en verbeeldingskracht, maar vergt ook dat elk resultaat wordt onder worpen aan open democratische discussies en besluiten. Democratie is het meest rechtvaardi ge stelsel van politieke besluitvorming. Consequent De Graaf beweegt zich nog steeds op deze lijn. Op die lijn staat ook de gekozen premier geno teerd. Naast de verkiezingen voor een parlement (districtenstelsel a.u.b.) moeten er verkiezingen komen voor de premier Deze heeft - volgens D66 nog steeds - een werkelijke democratische machtsbasis voor het vormen van een regering. Het parlement Is dan niet meer zelf verantwoor delijk voor het formeren en aan de macht hou den van de regering. Eén van de genoemde voordelen: deze manier van verkiezingen elimi neert de vertragende, verwarrende en ondemo cratische kabinetsformatie.Ze konden het ook toen al mooi venvoorden. Juist in de formatieperiode speelt het staats hoofd - de Koningin - een rol. Zij heeft een zekere vrijheidom een formateur aan te wijzen, maar dan alleen als de verkiezingsuitslag niet eenduidig is en de adviezen uiteen lopen. Daar bij moet niet vergeten worden dat zij regeert bin nen de grondwettelijke kaders die de constitu tionele monarchie belijnen. Kritiek op het func tioneren van hare Majesteit dient eerst getoetst te worden aan de Grondwet. De Graaf-het zou echter naïef zijn te veronder stellen dat er geen partijstrategie achter steekt - Is even vergeten dat Paars 1 mede tot stand kwam na een 'afwijkende' formatieopdracht van koningin Beatrix. De formateur dient volgens hem gekozen te worden door de Tweede Kamen Hij vergat erbij te zeggen dat dat éénmaal Is geprobeerd (1971) en dat het mislukte. Verder valt op te merken dat met de gekozen formateur de formatie bij de Kroon is weggehaald. Het valt dan makkelijker te proberen alsnog de rege ringsleider direct te kiezen. Een tweede zwaarwegende verandering geldt het feit dat de konlng(in) deel uitmaakt van de regering. Ook daarover zou volgens de D66-er gesproken moeten worden. Dat betekent con creet het ontnemen van elke directe verant woordelijkheid. Dus geen ondertekening van wetten en geen voorlezen van de Troonrede meer Daarbij vergeleken is het voorzitterschap van de Raad van State van minder wegend belang. Serieus Het Is onverstandig De Graaf niet serieus te nemen. Hij komt op een gelegen moment De vakantie in Oostenrijk, een eventuele verloving van prins Wlllem-Alexander, maar ook het feit dat menselijkerwijs gesproken een wisseling op de troon In het verschiet ligt, zijn factoren - met nog meer dingen in het schemergebied van feit en fictie - die zo'n discussie kunnen beïnvloe den. Negentien zesentachtig geldt nog voluit: gegroeide situaties zijn niet heilig. Ook de meest vertrouwde gewoontewijsheden moeten waar het nodig is radicaal op de proef worden gesteld. Bij deze! Hij komt naar voren op een tussenposi tie tussen republiek en monarchie. Dus niet echt tegen, maar modern. Hij peilt de gedachten van een 'spraakmakende' bovenlaag perfect En die komt nu partij-overschrijdend op en tussen de regels naar buiten. Je zou kunnen zeggen: met een hoog grachtengordelgehalte, wat dat ook moge zijn. In ieder geval hoort daar ook een deel van de media bij Waarbij moeiteloos het polder model van hoor en wederhoor, van geven en nemen - totdat er overeenstemming is - wordt geïntroduceerd. Eerst de meningen peilen, eerst de maatschappelijke discussie, dan het parle mentaire debat Op voorhand Is er dan geen ver liezer, want ais goed democraat luister je naar de kiezer Tot de volgende keer De Graaf weet ook wei van de weerstand in de samenleving. Hij weet ook wel dat het Oranjehuis één van de wei nige dingen is waarover een levende mening is, waarvoor men in touw wil komen. Maar de gestage drup... Gods gratie Er is nóg een aspect Onze konig is van Israels God gegeven, zingt de kerk. We kunnen die regel ook op het Oranjehuis toepassen. Hoe dan ook, er is een historische band die én geestelijk én staatkundig is te verklaren. Het Huis van Oranje regeert bij de gratie Gods. Als zodanig hebben wij het te eren, hebben wij het lief Als zodanig verzetten wij ons tegen de verdere uit holling van dat ambt Enerzijds gaat het over mensen van gelijke beweging als wij Het ver hoedt ons hen te vereren. Anderzijds hebben we te maken met de voor ons geschikt geachte regeringsvorm. Door God geschikt geachte. Daaraan morrelen Is meer dan alleen maar par tijpolitieke kroonjuwelen aan eigen kroon toe voegen. Wij kunnen het niet anders zien dan dat het een zoveelste stap Is om Gods gratie uit de samenleving te bannen. Dat Is geen verwijt aan De Graaf persoonlijk, hij Is alleen maar een kind van zijn tijd. Ook onze tijd. Daarom noopt hij ons na te denken over de monarchie. Laten we niet zwijgen in het debat Dat Is echter niet alles. Wie de monarchie als gekregen goed beleeft, zal zeker de voorbede betrachten, immers: van Israels God gegeven. I fl K E L A A R SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL 0187 48 72 72 (PASSACE) fS AVONDS 06 53 777 800) TEL 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-68 17 55 Rente vanaf (effectief 3,2%) of maak een afspraak Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 nu in onze showroom j^jj^^^ COMBI I uur foto- OI^)CKIR^Wesl)traal 35 Tel. (0187) 631612fax 683734 UKESSE-PnnlshopHogeiDom 172 tdlOni] 462400 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendreclit Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) .642111 Haveneind 7, Sommelsdijk, tel, (0187) 48 33 28 (D CD (D <D Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1