Dameskoor Toonkunst: 50 jaar geschiedenis BARTi I Op pad in de Kwade Hoek uit de kerken Paaszangavond KOFFIE-OCHTEND EIIAtlDEn-niEUWS Kees Flikweert opnieuw onderscheiden! Hervormde Gemeente Middelharnis verblijd met tweede predikant Krentenbrodenactie Woord Daad voor straatkinderen Bejaardenmiddag CVB Algemene Verzamel-ruilbeurs in Vroonlande Nieuwe wericpocicet van Randstad is uit Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen VERVOLGVERHAAL de DrapMersleerling PAGINA 5 DINSDAG 11 APRIL 2000 Namens de Nederlandse Organisatie Docen ten EHBO (NODE) kwam vorige week woensdagavond de heer C. Heeze met een speciale missie naar Rayon Zuid-Holland 18, dat op die avond in Middelhamis één van haar maandelijkse bijeenkomsten had in het Rode Kruisgebouw. Beter staat deze groep bekend als de Kaderinstructeurs van de EHBO, mensen die bevoegd zijn EHBO-les te geven aan vrijwilligers, zowel in vereni gingsverband als in Bedrijfshulpverlenings- verband. Het doel van Heezes missie was gericht op één van de EHBO-kaderinstruc- teurs, die zich gedurende langere tijd bijzon der verdienstelijk had gemaakt en zich in had gezet voor het uitdragen en verspreiden van het EHBO-onderwijs. Onlangs werd hij reeds Koninklijk onderscheiden, vorige week woensdagvanavond werd hij ook door de NODE onderscheiden: Kees Flikweert uit Ouddorp. Met een grote betrokkenheid heeft hij vijfentwintig jaar lang vele hulpverleners in de regio opgeleid en jeugd-EHBO-les op de scholen gegeven. Flikweert kreeg de speld voor een 25-jarige staat van dienst uit gereikt, alsmede een oorkonde van de NODE die op het document haar grote waar dering voor Flikweerts activiteiten tot uit drukking bracht. Wat Heeze betreft blijft Flikweert nog lange tijd betrokken bij dit mooie werk. In warme woorden van een zelfde strekking sprak namens het Rayon Zuid-Holland 18 ook mevrouw Hoek: "Kees, eenvoudig en bescheiden ga je door het leven, nooit op de voorgrond maar wél aanwezig, nimmer kloppen we tevergeefs bij je aan, je staat klaar voor iedereen, wétend watje wil en hoe het moet, zó kennen we je. We hopen datje nog menig jaar in ons mid den mag zijn!" Binnen afzienbare tijd hoopt de Hervormde Gemeente Middelhamis weer een tweede predikant te mogen ontvangen. Ds. C. Gie ten van Polsbroek en Vlist heeft het beroep naar Middelhamis mogen aannemen. Sinds het vertrek van ds. L. W. Ch. Ruijgrok naar de Herv. Gemeente van Monster in septem ber 1998 is de tweede predikantsplaats vacant geweest. Ds. Gielen is 55 jaar en getrouwd. Het echt paar Gielen heeft vier kinderen, waarvan er twee reeds zijn getrouwd. Van 1981 tot 1987 is ds. Gielen, in dienst van de I.Z.B., als evangelist werkzaam geweest in Rotterdam- Zuid verbonden aan de Maranatha wijkge- meente. Van 1987 tot 1992 was hij pastoraal medewerker in de Hervormde Gemeenten van Cillaarshoek en Kinderdijk. Vanaf 1992 tot 1995 was hij in dienst van de I.Z.B. als Evangelist werkzaam in Oude Pekela. Als predikant werd hij in zijn eerste gemeen te in september 1995 bevestigd te Polsbroek en Vlist. Ds. Gielen wordt de 49e predikant die de Hervormde Gemeente van Middelhamis mag dienen vanaf de Reformatie. Het comité Woord Daad op Goeree- Overflakkee hoopt zaterdagmorgen 15 april in alle dorpen van het eiland een krentenbrodenactie te houden. Wie zich de vorige acties nog herin nert, zal weten hoe heerlijk die kren tenbroden waren. Ook de prijs is opnieuw erg laag: een brood kost slechts 4,-. De actie loopt ongeveer tussen 9.30 en 11.30 uur. Koop een brood en help zo de straatkinderen een menswaardig bestaan te krijgen! De opbrengst zal namelijk besteed worden aan straatkinderen. Wereldwijd leven er 100 tot 140 miljoen kinderen dag en nacht op straat. Zonder geborgenheid en liefde. Zon der onderwijs of medische zorg. Ze bedelen, stelen, verkopen gestolen spullen, verhande len sigaretten, snoepgoed of kranten. Ze raken makkelijk aan de drags en verkopen hun lichaam om maar aan eten e komen. Degene die ziek worden, sterven vaak zo maar op straat. "Wat wil jij het Uefst?" vroeg een intervie wer aan een straatkind. "Een bed en een moeder", zei hij. Achter dit antwoord Hgt een wereld van ellende, angst voor de lange nacht, voor de honger overdag, voor het altijd 'vogelvrij' zijn. Hierachter klopt de behoefte aan iemand die voor je zorgt! Woord Daad wil met name in de Filippij nen en India werken aan opvang en onder dak. Helpt u helpen door te geven voor een kin derleven? Koop een krentenbrood en... u geeft Woord Daad de middelen om in de Derde Wereld te helpen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK De CVB afdeling Middelhamis/Sommels- dijk nodigt u uit op D.V. dinsdagmiddag 18 april om 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. Deze middag zal in het teken staan van het naderende Paasfeest. De meditatie zal wor den verzorgd door ds. A.P. Voets, Neder lands Hervormd predikant te Middelhamis. We hopen op een gezegende middag. Voor vervoer bellen: Taxi op maat. De Kwade Hoek op Goeree is een steeds veranderend natuurgebied met duinen en vochtige valleien vol bijzon dere planten, een strand vol jonge duintjes en schorren met kreken, die bij storm verdwijnen onder het zoute zeewater. Tijdens de excursie leert u het gebied kennen; ga dus mee op pad in de Kwade Hoek! Afwisseling De grote afwisseling in het landschap is steeds opnieuw verrassend. Er is een breed strand waar jonge duinen ontstaan, bloemrij ke valleien en een uitgestrekt schorrenge bied. Bij vloed overspoelt het met zeewater, bij eb zoeken veel vogels er hun voedsel. Door de invloed van zowel zout als zioet komen er veel verschillende planten en vogels voor. Tijdens de excursie kunt u hier mee kennis maken en krijgt u tekst en uitleg van de boswachter. Vogels Ook voor vogelliefhebbers is het gebied zeer aantrekkelijk. Op het strand broeden kluut en strandplevier, in het schorrengebied broe ken tureluur en gmtto. In de straiken bou wen nachtegaal, braamsluiper en kneu hun nest. Wellicht laat de braine kiekendief zich zien en met een beetje geluk zie je een lepe laar of een zilverreiger. Excursie Op zaterdag 15 april om 10.00 uur start de NED. HERV. KERK Beroepen te Hilversum (wijkgem. Cen- tram) K. van Meijeren te Zwolle; door de provinciale kerkvergadering Gelderland tot predikant voor buitengewone werkzaamhe den in Gelderland als scriba, dr. J. van Bee- len te Randwijk, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Epe E. S. Klein Kranen burg te Lisse; naar Middelhamis C. Gielen te Polsbroek; naar Vlaardingen (wijkgemeente Holy-Noord) P. Nagel te Wijk bij Duurstede. Beroepen te Harderwijk G. J. Heeringa te Leeuwarden; te Moordrecht-Gouderak G. J. M. Baalbergen te Sint Pancras, die dit be roep heeft aangenomen; te Oudehorne (2x part-time) J. H. W. Kijzer en A. T. Kijzer- Van Lindenberg te Renswoude, die dit be roep hebben aangenomen. GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Branssum-Treebeek (wijk Maastricht) J. Glas te Almelo. Aangenomen naar Hattem (voor de missio naire dienst in de Oekraïne) J. J. A. Colijn te IJsselmuiden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwkoop G. Bouw te Doorn- spijk; te Hengelo (Ov.) B. Oosterbroek te Apeldoorn. Bedankt voor Enschede-Oost M. C. Mulder te Goes; voor Ouderkerk a/d Amstel R. Kok te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Alexanderpolder en te 's-Gravenhage-Centrum en Zuid G. Cle ments uit Eist. Bedankt voor Capelle aan den IJssel-Mid- delwatering W. J. Karels te Hardinxveld- Giessendam; voor Drachten, voor Melissant en Oosterland, voor Veen en voor Westzaan A. J. Gunst te Benthuizen; voor Oostkapelle A. B. van der Heijden te Utrecht; voor Rot terdam-Zuid J. S. van der Net te Apeldoom; voor Sprang-Capelle Chr. van der Poel te Yerseke. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Dordrecht D. Monster te Bar- neveld. De >;ereniging 'De Verzamelaars van de Drecht- en Merwestreek' organiseert op zaterdag 15 april 2000 van 10.00 tot 15.00 uur in 'De Palm', v/d Palmstraait 3 te Papendrecht een grote algemene verza mel-ruilbeurs met alle soorten en variëtei ten verzamelmateriaal. De standhouders zorgen voor een uitstalling van onder andere postzegels, clips, brieven, munten, ansichtkaarten, curiosa, flippo's, smurfen, (strip)boeken, telefoonkaarten, eierdopjes, koningshuis, oud speelgoed, miniatuurauto's, pennen, lucifermerken, clips, nu ook militaria enz. enz. De bezoekers kunnen dan ook rekenen op een mooi en divers aanbod van verzamelma teriaal op deze gezellige beurs. Ruime gratis parkeergelegenheid aanwezig. Entree 2,50 kinderen tot 12 jaar 1,00. Voor andere info en tafelreservering (010) 5216731. wandelexcursie naar de Kwade Hoek. Voor deze excursie kunt u zich aanmelden bij VVV Ouddorp, Bosweg 2 in Ouddorp, tel. 0187-681789. De excursie is gratis voor leden van Natuurmonumenten en Het Zuid- Hollands Landschap, niet-leden betalen ƒ5,-, kinderen t/m 12 jaar 1,-. Vertrek vanaf de parkeerplaats bij de ingang Kwade Hoek aan de Oostdijkseweg in Goedereede. Vergeet niet uw laarzen aan te trekken! Dameskoor Toonkunst uit Middelharnis bestaat 50 jaar. Een hele tijd, waarover wel het een en ander valt te ver melden. Wordt een persoon vijftig jaar, dan zeggen we al gauw: je bent nog jong. Wanneer het een vereniging geldt, een zangvereniging in dit geval, dan betekent dat vijftig jaar organisatie - en er is wat werk te doen achter de schermen. Vijftig jaar een dirigent voor een koor, vijf tigjaar bestuursleden die elk jaar weer een taak hebben om een goed, gezellig en verantwoord zangjaar te organiseren. Daarnaast natuur lijk vijftig jaar actieve zangeressen, die zich volledig inzetten om oude en nieuwe liederen zo goed mogelijk ten gehore te brengen. Realiseert u zich: dat is niet niks. Voorkamer In 1950 begon het koor met zo'n tien a twaalf dames te repeteren in de voorkamer van het woonhuis van ene mevrouw De Trigt von Her tog, onder leiding van dirigent Gerrit Zoon. Het nog kleine dames koor kreeg de toepasselijke naam 'Ons Koortje'. Al gauw begon het koor aan de weg te timmeren, dikwijls in samen werking met -je zou bijna zeggen hun tweelingbroer - het mannen koor 'Ons Koor', dat eveneens onder leiding van Gerrit Zoon stond. Jaarlijks werd een concert gegeven, waarbij de beide koren vaak samen optraden. Zo werden de heren van 'Ons Koor' min of meer de vaste begeleiders van het dameskoor 'Ons Koortje'. Vaak samen met bijvoorbeeld een kamermuziekensemble, zoals in 1953. In de archie ven van het dameskoor is nog een aanplakbiljet te vinden met betrek king tot deze uitvoering. Of zoals in 1975, toen het koor optrad in samenwerking met de orkestvereniging Het Rijnland orkest, ter gele genheid van hun vijfentwintigjarig jubileum, dat in Sporthal Olym- pia werd gevierd op de eerste maart van dat jaar. Natuurlijk wordt ook regelmatig opgetreden met ons eigen plaatselijk fanfareorkest, Sempre Crescendo uit Middelhamis. Concoursen Dirigent Gerrit Zoon wist het koor tot goede prestatie te brengen. Zoals al eerder in deze krant gemeld, behaalde het dameskoor diver se prijzen op landelijke concoursen. Een voorbeeld: op het concours in Haarlem was het koor goed voor 335 punten, met vermelding van uitmuntendheid A. Dat betekent een rapport met allemaal achten en negens. Daarbij een schitterende beker als zichtbaar bewijs van de goede prestaties. Helaas werd Gerrit Zoon ziek. Aanvankelijk werd deze gedreven dirigent vervangen door dhr. Emst Maes, tot het koor op 16 april 1985 een nieuwe vaste dirigent vond in de persoon van dhr. Willem Chr. Meyboom. Dat was tegelijk het moment van afscheid voor Genit Zoon, die het koor zoveel goede diensten had bewezen. Tussen de nieuwe dirigent en het dameskoor klikte het gelukkig ook weer goed, getuige de soms humoristische anekdotes die er bijvoorbeeld in de notulen van het jaarverslag van 1976 te lezen zijn. De naam van 'Ons Koortje' werd gewijzigd in 'Toonkunst'; de pres taties bleven op hetzelfde, hoge niveau. Niet zonder trots vermeldt het koor dat het in 1999 op het landelijk concours in Epe opnieuw een eerste prijs behaalde. Zo levert zo'n dameskoor toch wel een belang rijke culturele bijdrage op ons eiland. En dat moet zo blijven! Nieuwe leden Dat betekent, dat het koor, dat nu vierendertig leden telt, steeds blij is met nieuwe leden, van welke leeftijd ook. Bent u, die dit leest, nog jong of wat ouder, zoekt u voor het eerst of misschien opnieuw een plezierige vrijetijdsbesteding waarin u veel van uw gevoel kunt leg gen... het koor repe teert elke dinsdagmid dag van half drie tot half vijf in het gebouw 'De Notenkraker' aan de Juliana van Stol- berglaan in Middel harnis. U bent van harte welkom! GOEDEREEDE Een herinnering aan de koffie-ochtend van morgen, 12 april. Thema: Passie en Pasen. Spreekster is mevrouw Co 't Hart. Boekentafel aanwezig met o.a. bundels van mevrouw 't Hart. Kinderoppas in de bovenzaal. Koffie klaar om 9.15 uur. We beginnen om 9.30 uur. De koffie-ochtend wordt gehouden in 'De Ark'. Tot ziens. Het team Het ouderenkoor 'Onder Ons' uit de Vroon lande te Dirksland geeft D.V. maandag 17 april een paasuitvoering in de Vroonlande. Op het programma staan bekende paasliede- ren, psalmen en gezangen. Het programma wordt afgewisseld met samenzang, pianoso lo en declamatie. De dirigent/pianist is Jaap Hollaar. Ook verleent de bariton André van der Meijde zijn medewerking aan deze avond. De bariton zingt zowel solo als samen met het koor. De avond begint om 19.30 uur. Belangstel lenden zijn van harte welkom! Begin april 2000 brengt Randstad de 24ste editie van de Werkpocket uit. Een handzame pocket voor bedrijven, instellingen, werken den en werkzoekenden met nuttige tips en informatie over werken en werk. De Werk pocket is voor relaties en geïnteresseerden te verkrijgen bij alle vestigingen van Randstad Uitzendbureau. De Werkpocket is in 1978 ontwikkeld om uitzendkrachten te informeren over alle regelingen op het gebied van sociale zeker heid en werk. Inmiddels wordt de Werkpocket niet alleen door uitzendkrachten geraadpleegd, maar ook door schoolverlaters, werkzoekenden, werknemers, werkgevers en adviserende instellingen. In de Werkpocket worden alle aspecten die samenhangen met werk uitvoe rig behandeld. Zo wordt onder meer aan dacht besteed aan sociale wetgeving, stude ren, belastingwetgeving, werken in het bui tenland, VUT en pensioen. De Werkpocket wordt ieder jaar opnieuw herzien en bevat alle recente cijfers en bepa lingen. Randstad Uitzendbureau is met mim 350 vestigingen marktieider in Nederland en maakt deel uit van de Internationale Rand- afdeling Midden Flakkee Hierbij worden dames uitge nodigd tot het bijwonen van onze afdelingsavond van donderdag 13 april 2000. De avond zal worden gehouden in het 'Diekhuus', Beneden Zandpad 7 te Middelhamis en begint om 19.45 uur. Het onderwerp van deze avond zal zijn: 'Zigeuners'. De heer J. Verkerk van de Stichting Hulp verlening Zigeuners Zuidoost-Europa is be reid gevonden om vanavond bij ons te komen vertellen over de geschiedenis, de traditie en overleving van de zigeuner van vandaag. Enkele jaren trok hij zelf, als niet- zigeuner met hen samen op in een woonwa gen met paard. Ook nu doet hij dit nog regel matig. Introducé's en belangstellenden zijn van harte welkom, alleen zal van hen een bijdra ge gevraagd worden van 3,50. stad Groep, een beursgenoteerde onderne ming. J. Lens uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -43- Zij keek op en zei: "Hoe mooi is het hier. Hoe anders dan in ons goede Holland. Wat moet het hier een heerlijk land zijn". Daar kwam een knaap tussen het hakhout te voorschijn. Hij zag er armelijk uit, liep blootsvoets en had het bovenlijf bedekt met een grof linnen hemd. Zijn donkere haren hingen sluik neer en een wilde lok speelde over zijn voorhoofd. Hij had een mand aan de arm. Lustig klonk zijn gefluit. Maar ineens verstilde het: langs de weg bleef hij staan om het karos te zien voorbijgaan. Een paar donkere bmtaal-lichtende ogen keek hen aan. "Kun je geloven Amélie, dat ik ook zó als jongen heb rondgezworven langs de paadjes en langs de heirweg met een gevoel van onbegrensde vrijheid in me?" "Arme jongen", zei Amélie en ze streelde weer zijn hand. "Dat was ik niet, - hervatte Jean met vuur. - Ik zou het misschien geweest zijn als ik toen me Jean de Limbricht had geweten. Doch het donkere gordijn was nog vol maakt neergelaten, en ik wist me slechts Barto, de knaap zonder huis, zonder familie. Maar ik gevoelde niets waar door ik een arme jongen zou zijn. Ik leefde tussen mijn kameraden en heb het altijd goed getroffen. God gaf me alléén goede mensen op mijn levensweg. En Hij heeft gezorgd, dat het gordijn eerst geopend werd toen ik het dragen en begrijpen kon". "Toen je mij het leven hebt gered. Ik voel nog het ijs onder me wegbrokkelen. Als jouw sterke hand me toen niet gegrepen had. "Dan zou je nu niet mijn eigen lieve vrouwtje zijn. Dan zou ik nog Barto wezen, alleen maar Barto, de man zon der familienaam, AméUe. Maar nu heb ik die weergekre- gen, langs ongedachte wonderlijke weg, en met de naam kreeg ik ook jou. Nooit, neen nooit had ik dat durven den ken, toen ik in de Coddesteeg bij vader Sjardijn en Anne- moei woonde met de zusjes. Wat waren die allemaal goed voor me. Ze hebben me het gemis van eigen fami- he vergoed. Je moet ook vriendelijk en goed voor ze zijn Amélie. Ze moeten als familieleden bij ons blijven komen. Ze mogen dan de hoofse manieren missen, die ook ik nog nauwelijks heb aangeleerd, ze zijn eerlijke, ware trouwhartige zielen, die ik niet graag zou kwetsen". "Heb ik ze dan niet met liefde ontmoet en bejegend? Ze zullen ook in mijn hart een grote plaats innemen". Ze hadden de hoogste helUng bereikt.^ Ze stapten uit; nu zouden ze de kronkelpaadjes aflopen, waar geen karos ze kon heen brengen. Van zon overgoten lag het land voor ze uitgespreid. "Daar, in die richting moeten de overblijfselen van het huis Te Limbricht zijn. We zullen de mine gaan opzoe ken. Ik ga naar het graf van mijn moeder. Nu zie ik haar edele gestalte weer. Angèle lijkt op haar, maar die is nog teerder". "En je grootmoeder zegt, dat jij op je vader lijkt. Die was een cavalier als geen. Het was een genot hem te paard te zien. En hij was dapper. Vaak vertelde ze daarover, als in de schemering, eer de kaarsen in de luchters ontstoken waren, we voor de brede schouw in de grote zaal zaten te kouten..." "Mijn vader.flauw zie ik hem nog voor me; maar niet zo duidelijk als mijn moeder. Hij staarde stil nu over het zonrijke land. "Zie, Amélie, zó is mijn leven. Na veel donker en veel storm en veel zonloze dagen, is de zon doorgebroken. Die zon laat God de Heere schijnen. Ook voor mij. Ik kan niet dankbaar genoeg zijn". Ze waren een zijweg ingeslagen, zo'n echt kronkelweg getje, dat de helling afging en uitkwam op een bredere, met diepe karresporen in de bodem van fijn stof. Elke stap die ze zetten, joeg stof op, en ze keerden temg langs een voetpad. Dat voerde naar een herberg, die tussen het groen verscholen lag. Het was een goed ingericht stami- net. Je kon duidelijk zien dat het bovengedeelte van late re oorsprong was. Ze zetten zich neer en een frisse Limburgse kwam vragen wat de gasten beliefden. De waard zelf kwam bedienen: een gemoedelijk uitzien de grijskop, die graag een praatje begon over het 'schone weer' Jean liet hem praten. Het zangerige Limburgse patois klonk hem weer in de oren, en slechts met moeite bedwong hij zich in zijn lust om in dezelfde taal te ant woorden. Want hij wist nu weer: dat alles had in hem gesluimerd, maar het was niet gedood. Het leefde nog, en zou, als hij hier langer bleef, tot algehele ontwaking komen. "Nog al goede zaken gemaakt, dat ge uw staminet hebt laten optrekken?" "Och meneer, wat zal ik zeggen? De Pappenheimers hebben de rode haan in mijn huisje gestoken. Dat is gelukkig al lang geleden... maar ik ben blij dat er vrede is. Want al dat oorlogen is voor ons soort mensen niets gedaan". Ze groetten en stapten op. Ze zochten de heirweg weer op, waar de karos ze opwachtte, die hen naar hun ver blijfplaats temg voerde. Hoe graag zou Jean Bertemoei temg gezien hebben, die goede oude, die het op haar manier goed met hem voor had. Doch die zou wel niet meer leven. Dan naeir Te Lim bricht. De volgende dag ging de tocht die kant uit. Het viel Amélie, die voor het eerst in deze streken was, op hoe menige armoedige bedelaar daar nog knielde en even zijn gebeden af zei. "Dat heb ik ook nog gedaan, - zei Jean, - toen ik bij Ber temoei was. Die was geloof ik nog fijner rooms dan Breg- te, die we er maar niet toe kunnen brengen met ons mee te gaan naar de prediking. Ze gaat liever naar Leiden, zo goed en kwaad als haar oude, stramme benen het toela ten. En ze weet daar wel de plek te vinden, waar tegen elke keur in, een altaar is opgericht.Ze is een goede trouwe ziel. Maar ik ben danbkaar dat door mijn komst in Leiden het eeuwige licht van Gods Evangelie der vrije genade voor mij is opgegaan. Zijn hand heeft me op won- deriijke wijze gegrepen. Hoe meer ik hier in alles door dring, zoveel te klaarder wordt het me". Na een lange tocht kwamen ze er. En dan stonden ze voor de puinhopen van de woning, waar betrekkelijk nog zo kort geleden het jonge geluk zij ner ouders was opgebloeid. Hij stond er, en van alles ging in zijn hart om; veel, dat achter het gordijn had gezeten leefde weer met nieuwe kracht op. En dan - een oude Limburgse vrouw wees ze de weg - dan kwamen ze voor de plek waar de jonge slotvrouwe begraven was. Liefdevolle handen hadden die plek schoon gehouden. Hoe rustig was het daar, vér van alle gedruis af, vér van de wereld af. Zwijgend stonden ze beiden daar. "Moge ons geluk langer duren dan het hare", zei Amélie met bewogen stem. "Zo geve het God", antwoordde Jean. En toen ze na weken temg kwamen in Leiden, en hun fraaie woning aan de Oude Singel betrokken, toen waren ze rijker geworden. Nauw waren ze aan elkaar verbonden; ze hadden elkaar als uit de dood gekregen eenmaal. Ze zouden samen het leven doorgaan. Maar het leven vol dmkte en geraas, vol beslommering en arbeidzaamheid. Want Jean, nu lakenreder, die de arbeid had liefgekregen, Jean voelde de kracht tot werken in zich gegroeid. Hij zou een goed lakenreder zijn. En na enkele jaren kon je zijn vrouw, een knaap en een meisje aan de hand, trouwe elke week het Brouchho- venshofje zien binnen gaan. Als de zware poortdeur ach ter ze toeviel, dan kwamen ze op een begroeide binnen plaats, waar de pomp stond. Slechts met moeite kon ze de kinderen daar af houden. Maar ze waren de binnenplaats nog niet goed op of twee 'ingelanden' kwamen op ze af. Het waren eenvoudige mensen, zoals het allemaal eenvoudige mensen waren die in de hofjes huisden. En Amélie was een aanzienlijke vrouw, de vrouw van één der grote, machtige lakenre- ders. Maar hoe hartelijk was de ontvangst altijd. En hoe blij babbelden de kinderen met 'grootvader' en 'groot moeder' Sjardijn. En na het vertrek hadden die beiden het o zo druk met het ophalen van herinneringen, waarin hun Barto, de plaatsvervanger van hun Peterken, een belang rijke rol speelde. ■Mi Nieuws GEREF. KERKEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5