Historisch hoekje J Volksmuziek uit vele landen bij 'Ons Koor' Dienst voor belangstellenden in Ouddorp uit de kerken De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' EIIAIIDEtl-niEUWS Oud papier Oude Tonge Oud papier Herliingen PAGINA 7 VRJDAG 24 MAART 2000 Ik heb hier een boek voor me Hggen dat bovenstaande titel draagt en dat handelt over de emigratie van de vele Nederlanders naar Amerika en Canada in de periode van 1890 tot 1910. Het was een hele arme tijd en de werkloosheid was ontzettend hoog. Men zocht naar een beter vaderland en emigreerde. In die periode emigreerden ook veel men sen vanuit Ouddorp en omstreken naar Amerika. Onlangs bracht ik een bezoek aan Nicholas Bezuyen, die geboren en getogen is in Amerika. N. BEZUYEN BOX 586 MAHWAH, NJ 07430 Schiedam, M. Bezuijen Koor bestaat dit jaar 65 jaar (12) Officieel "Toen zij uit Rotterdam vertrokl(eii Zijn vader Siemon emigreerde in 1890 met zijn vrouw Doortje van de Schelde op 23- jarige leeftijd van Elkerzee naar Paterson, New Jersey en kon daar als metselaar en tim merman worden te werk gesteld. Hij was een zoon van Poul van Siemon Bezuijen, ik mag wel zeggen de stamvader van het nageslacht Bezuijen. Deze Siemon leefde van 1816 - 1913 (Elkerzee-Ouddorp). Hij was de eerste Bezuijen die in Ouddorp terecht kwam. Zijn eerste vrouw, Neeltje Westhoeve, overleed in 1875. Uit dit huwelijk werden tien kinde ren geboren, waarvan de oudste Poul was. Hij hertrouwde met Leentje Sluiter in 1881 en overleefde zijn tweede vrouw en al zijn kinderen. Siemon Bezuijen, zoon van Poul van Siemon, emigreerde in 1890. Hij bouw de in Paterson - Haledon Avenue, de Hol land Reformed Church "Eben Haezer" en werd ook ouderling in deze gemeente. In 1908 nam Ds. N. Beversluis een op hem uit gebracht beroep aan en kreeg deze gemeen te haar eerste predikant. In het gezin Siemon Bezuijen (Simon Bezuyen) werden acht zonen en een dochter geboren. Paul 1891, John 1892, Leonard 1894, Krine 1897, Joseph 1898, Nicholas 1901, Sady 1903, Comehs 1906 en Simon 1908. In 1945 overleed Simon Bezuyen op de leeftijd van 77 jaar. Krine en Joseph waren toen al overleden. In 1981 kwam ik - door familie onderzoek - Nicholas op het spoor en hij kwam voor het eerst naar Hol land om de Bezuijens te ontmoeten. Al snel daarna werden wij verwacht in Amerika en uit deze bezoeken ontstond een hechte band. In deze periode leefden alleen Nicholas, Sady en Simon nog. Twee jaar geleden over leed Sady op 94 jarige leeftijd. Zij is getrouwd geweest met Chris Kastelein, die in 1943 overleed. Simon overleed in 1999 op 90-jarige leeftijd en zo is Nic de laatste die uit dit geslacht nog is overgebleven. Hij woonde tot voor kort nog op zichzelf - typisch Amerikaans - en kookte ook nog zelf. Niemand keek naar hem om want ieder een werkt en de eenzaamheid eist haar tol. De laatste twee jaren ging de buurman met hem 'shoppen' en als het nodig was ging deze naar de bank om het een en ander te regelen. Voor de rest zat Nic alleen. Diverse keren is hij 'over' geweest en wij mochten hem ook een aantal keren in Mahwah (USA) bezoe ken. Hoe kon hij dan spreken uit z'n leven, over de diverse predikanten die 'over' kwa men om de gemeenten te dienen in Clifton, Passaic, Paterson en omstreken, en hij ver telde met smaak en met ernst hoe deze pre dikanten logeerden bij z'n ouders. Namen als Van Zweden, Densel, Minderman, Bever sluis en vele anderen vloeiden uit z'n mond. In 1930 trouwde Nic met Mari A. Mobius. In 1945 werd hij kandidaat gesteld voor burge meester van East-Paterson. Als volbloed republiekein wist hij z'n zaak te verdedigen, doch verloor de race tegen de democraten. Nic bleef als zelfstandig ondernemer zijn beroep als certified public accountant uitoe fenen. Hij bleef dat tot zijn 87e(!) jaar en is nu 12 jaar met pensioen. Onlangs bezocht ik hem in het ziekenhuis, waar hij was geopereerd en een nieuwe heup heeft gekregen. Hij was in huis gevallen en heeft waarschijnlijk twee tot drie dagen in de huiskamer op de grond gelegen totdat zijn buurman hem zeer verzwakt vond.Ik voel de mij geroepen om de reis naar Amerika te maken en de nodige hulp te bieden en diver se zaken te regelen. Op de vraag hoe het met hem was antwoordde hij: "Dankbaar, dank baar, altoos dankbaar". Ondanks zijn hoge leeftijd sprak hij betrekkelijk goed Neder lands met een sterk Amerikaans accent. In het ziekenhuis werd het er allemaal niet Siemon Bezuijen en Doortje van de Schelde op hun 50 jarige bruiloft (18 april 1940). beter op. Hij was een man alleen, die de woorden in zijn hart had: "Gelijk als ik met Mozes geweest ben, zal ik met u zijn; De zal u niet begeven en zal u niet verlaten" (Joz.l:5). Goede uren waren het in het zie kenhuis, die ik niet licht vergeet. Middels de kerkenraad van Franklin Lakes, de sociale dienst van het ziekenhuis en een aantal art sen mochten wij hem overbrengen naar het Christian Health Care Center in Wyckoff N.J, een verzorgingshuis waar Gods Woord centraal staat en waar ook voor hem wordt gezorgd. Normaal is er een hele lange wachttijd voordat men er opgenomen kan worden, maar als door een wonder mocht ik hem nog vóór m'n terugkeer naar Holland daar onderbrengen. Binnen tien dagen was de zaak rond en met gemengde gevoelens van weerzien en afscheid liet ik Nic daar achter. Tijdens mijn verblijf in Amerika bracht ik ook een bezoek aan de begraafplaats "Fair- lawn". Op het moment dat ik daar in de stil te liep en de namen op de monumenten las verbaasde ik mij over de vele, vele Hollan ders die jaren.geleden hun toevlucht hadden gezocht in New Jersey. Namen als Breen, Grinwis, Tanis, Molensteeg, Hameeteman, van Houten, Mierop, Struyk en nog veel meer, deden mij aan alsof ik op de begraaf plaats van Ouddorp liep. Maar toch, hoe het ook gaat, het laatste is: "En hij stierf", en dan is de vraag: "Hoe?" Verder zag ik in die omgeving bedrijven zoals Tanis betonwagens en Mierop, aanleg van tuinen. Het bezoek aan het grote Mobil concern in Hawthorne zal ik niet licht verge ten. De grote baas zelf, oorspronkelijk van Nederlandse komaf, werkte op 96-jarige leeftijd nog steeds mee! Elke dag is hij om half zeven op kantoor en doet om half twaalf een tukkie om dan weer verder te gaan tot de avond. Met zijn beide zonen runt hij een bedrijf dat 22 tankstations heeft. Er wordt wel eens gezegd "Amerika is een land van uitersten", en dat kan ik bevestigen. Behalve artikelen over diverse schepen leek het mij eens aardig om een verslag van de ervaringen tijdens mijn reis in het Eilanden Nieuws te geven. De direkteur van Mobil Oil, dhr. Shotmeyer, samen met de Schiedamse Maarten Bezuijzen, schrijver dezes. S.s. "Rotterdam" waarmee vele emigranten tussen 1890 en 1910 hun weg naar Amerika vonden. Het mannenkoor 'Ons Koor' bestaat dit jaar 65 jaar. Ieder lustrum staat het koor stil met een speciale avond of concert. Het bestuur heeft ervoor gekozen om de activiteiten ditmaal uit te smeren over het gehele jaar met meerdere activiteiten voor koor en toehoorders. Het eerste evenement is al achter de rug en was bestemd voor koorleden en hun part ners, namelijk een bezoek aan De Doelen te Rotterdam waar werd genoten van een prachtig concert van het Praags Philharmo- nisch Koor. Het tweede evenement vindt plaats op 8 april in de Aula van de Technische School. Dit wordt een avond met volksliederen uit alle delen van de wereld. Het koor heeft een selectie gemaakt van de mooiste melodieën uit vele landen, die worden gezongen in de taal van dat land. Het concert wordt ook opgeluisterd met muziek van het ensemble 'Met zak en as'. Dit ensemble, met authen tieke instrumenten, zal ook samen met het koor optreden, evenals de vaste solist van het koor. Jan Ossevoort. Het belooft een hele mooie avond te worden voor iedereen die van koormuziek houdt. Op 27 mei houdt het koor een studiedag in Slot Moermond te Renesse. Voor deze dag is het kasteel afgehuurd en wordt aan stemvor- ming gedaan en doen studenten van het con servatorium leuke dingen op muzikaal gebied.s Avonds geeft het koor een concert in de Hervormde Kerk van Renesse. Op 7 oktober tenslotte is de laatste activiteit in het kader van het jubileum, namelijk een concert in de Nederlands Hervormde Kerk te Sommelsdijk, gezamenlijk met het Utrechts Byzantijns Koor. In 1985 was dit koor ook te gast in een 'uitverkochte kerk' en dat was een hoogtepunt in dat jubileumjaar. Kaartverkoop voor het concert van 8 april is bij de VVV te Middelhamis en 's avonds aan de zaal. Aanvang van het concert is om 20.00 uur. Toegangsprijs 7,50. Als je er goed over nadenkt, is het een won derlijke zaak dat een kruis het symbool van het christelijk geloof geworden is. Het kruis is immers een executiewerktuig. Waarom staat dan toch dat kruis centraal in de kerk? Veel mensen zullen zich realiseren dat het kruis verwijst naar het lijden en sterven van Jezus Christus. Maar dan komt de vraag naar boven: wat is de betekenis daarvan voor mensen die 2000 jaar later leven? Mensen zoals jij en ik... In een Dienst voor belangstellenden wil ds. Taco Koster met deze uitdagende vragen aan de slag gaan. Een laagdrempelig samenzijn, waar verschillende mensen samenkomen in de kerk oom met elkaar het geloof te beleven en te bevragen. Het is bij uitstek een kerk dienst om de stap naar de kerk weer te mtiken! Aan dit samenzijn wordt meegewerkt door het Gereformeerd Kerkkoor Ridderkerk, onder leiding van Adri PoortvUet. Er wordt gezongen uit diverse bundels en daarom zal een liturgie aanwezig zijn. Iedereen is van harte welkom in deze dienst, die om 18.30 uur zal beginnen in de Gere formeerde Kerk in Ouddorp. Voor meer informatie, tel. 0187-683431, of bezoek de homepage: http://www.flakkee.net/ouddorp /geref-kerk. Nieuws NED. HERV. KERK Beroepen te Middelhamis C. Gielen te Pols broek; te Vlaardingen (wijkgem. Holy- Noord) P. Nagel te Wijk bij Duurstede. Aangenomen naar Springfield (Canada) W. Pieters te Genemuiden, die bedankte voor Grand Rapids. Bedankt voor Giessendam-Nederhardinx- veld H. Russcher te Oud-Beijeriand; voor Noordhom en Saaksum J. A. W. Verhoeven te Noorden; voor Stolwijk A. A. Floor te Genemuiden; voor Zeist J. Maasland te Bar- neveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg J. A. S. Végh te Amsterdam; te Nieuwveen (p.t.) T.C. Wielsma, kandidaat Uithoom, die dit beroep heeft aangenomen; te Uden-Veghel (SoW) D. van der Vaart te Anna Paulowna, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Nieuwegein-Zuid J.M.B, van der Plaat te Almkerk; naar Uden-Veghel (SoW) als ziekenhuispastor in het Maaszie- kenhuis te Boxmeer en geestelijk verzorger voor mensen met een geestelijke handicap bij 'Saamvliet' van de instelhng 'Vizier', mw. B. B. Overdijk, kandidaat uit Amster dam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Doetinchem en Doesburg J. J. Drijfhout, kandidaat te Kampen; te Grams- bergen en te Ureterp W. Noordzij te Veen dam; te Groningen-Helpman J.T. Oldenhuis te Zwolle-zuid. Aangenomen naar Den Helder P. Niemeijer te Dordrecht. Bedankt voor Amersfoort-Oost, Friesche- palen/Siegerswoude en Voorburg Joh. A. Schelhng te Zevenbergen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravendeel H. C. Mijnders te Zwolle. Het bodemonderzoek op de lokatie Heul 1/3 in Dirksland zou veel min der interessant zijn uitgevallen als de aannemer, de Gebroeders Van de Nieuwendijk uit Stellendam, niet zo attent was geweest. Aannemer en gemeente hebben er zo goed moge lijk voor gezorgd dat vondstmateri aal veilig werd gesteld. Het vondst materiaal heeft ons nieuwsgierig gemaakt naar de bewoners. Van wie zou dit potje en dat schaaltje geweest zijn? Job van der Kers en Margareta Vinck In de serie eigenaren en bewoners zijn we in 1700 beland bij Job van der Kers, publiek notaris, baljuw civiel, schout en secretaris van Mehssant. Hij was ook schout van Roxenisse en Onwaard en waarnemend secretaris van Dirksland. Deze Job Wittensz van der Kers (of van der Kars) werd op 2.5.1666 in Dirksland gedoopt als zoon van Witte Jacobsz van der Kers (schepen van Roxenisse) en Are- aentje Dimmens. Hij trouwde te Dirksland op 5.5.1690 met Margareta Vinck uit Som melsdijk. Ook hier weer een huwelijk van stand. Margareta was een dochter van Adriaen Hendricksz Vinck en Martijntje Marinus Breeman. Job van der Kers en Margareta Vinck kre gen kregen tussen 1691 en 1702 zeven kin deren. Doopgetuigen waren onder anderen leden van de famihe Van den Houten. Wie van de zeven kinderen de leeftijd der vol wassenen bereikten hebben we niet nage gaan. Duidelijk is dat de algemeen grote kindersterfte de deur van Job en Margareta niet voorbij is gegaan. Vrouwenschoen van 1700 uit Sommelsdijk Notaris publijck tot Melissant In 1693 komen we Job van der Kers in de archieven tegen als 'notaris publijck tot Melissant'. In materieel opzicht had hij het aardig voor elkaar. Hij slaagde er in een van de eerste notarissen in de regio te wor den en had over klandizie niet te klagen. Als eigenaar van land en het latere 'Maatje Zaaijers huijsinghe' is hij in het Dirksland- se Kohier der Verpondingen van 1719 rela tief hoog aangeslagen. Hij behoorde tot de upper ten van Dirksland. In politiek opzicht was het een onmstige tijd. In 1702 begon het Tweede Stadhou- derloze Tijdperk en mkten de Franse troe pen op naar Brabant. Was Amsterdam rond 1700 dankzij handel en scheepvaart nog het handelscentmm van de wereld, het ver val van de Republiek was begonnen. Op het platteland zwierven steeds meer bede laars en vagebonden rond, waartegen in alle gewesten plakkaten werden uitgevaar digd. Goud voor Marijtje? Een zuster van Job van der Kers, Maria, trouwde met een zekere Jakobus Coppers, chimrgijn-majoor in het regiment van generaal Koehoom in Den Haag. Deze Maria trouwde voor de tweede keer met een man uit Sommelsdijk en liet in haar testament een legaat opnemen voor het jongste dochtertje van Job van der Kers, Marijtje. Als Maria zonder kinderen zou overlijden kreeg Marijtje van haar tante een gouden nobel, een ringetje met zeven stenen, twee gouden bellen en een gouden hoepringetje. Een nobel - eigenlijk rozeno- bel - is een gouden munt die oorspronkelijk in Engeland werd geslagen. Een hoeprin getje is een gladde gouden ring zonder ste nen. Of Marijtje de spulletjes van haar tan te geërfd heeft is ons niet bekend. Evenmin als de verdere levensloop van Job van der Kers. Hij is rond 1720 uit de archieven van het Genealogisch Centram verdwenen. In het doodskledem-egister van Dirksland komt hij niet voor. In 1722 is Comelis Dus- art notaris van Mehssant. Volgens het Kohier der Verpondingen van Dirksland van 1730 was Dusart in 1730 eigenaar van het huis op de hoek van de Molendijk JL tegenover de Voorstraat. ^111 ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Testament Waar vinden we het testa ment en een inventaris van Job van der Kers? We weten het op dit moment niet. Soms gingen men sen van Goe- ree en Over- flakkee naar Rotterdam of Dordrecht om hun testament te laten maken. Dat maakt het zoeken er niet gemakkelij ker op. Nota riële archie ven zijn in het rijksarchief geordend op plaatsnaam. Het fenomeen notaris, een openbaar ambtenaar om authentieke akten te ver lijden en die in bewaring te houden enzovoort, was in het begin van de 17de eeuw op Overflak- kee vrij onbekend. Hoewel het notarisambt al in de 13de eeuw vanuit Italië naar Noord-Europa is geko men, heeft het een tijd geduurd voordat het notarisambt op het platteland algemeen werd. Er was geen behoefte aan. Overeen komsten werden gesloten ten overstaan van schout en schepenen. Testamenten werden ook ten huize van de secretaris in bijzijn van twee schepenen opgemaakt. Handtekening Job van der Kers De akten die door schout en schepenen of secretaris en schepenen werden verleden waren authentieke akten; hetgeen in de akten wordt verklaard geldt tegenover iedereen als waar. Bij deze akten kon het o.a. gaan om: een huijsbrieffwaterbrieff, winningbrieff, schultbrieff, renthebrieff, obligatie, waerborchbrieff, custinghbrieff en ghiftbrieff. Een transportbrieff kon de overdracht van zowel vorderingen als onroerende goederen betreffen. Door het dorpsbestuur werd ook prijsie gedaen, taxatie verricht. De opkomst van het notarisambt was per plaats verschillend. Men moest tot het ambt worden toegelaten door het Hof van Holland. Job van der Kers vervulde nota riële functies in zijn hoedanigheid van schout en secretaris en daamaast als parti culier. Van alledag Over het leven van alle dag van het gezin Van der Kers is aan de hand van bodem vondsten niet veel te zeggen. De bodem heeft brokstukken gegeven van diverse schaaltjes van geel aardewerk, waarschijn lijk 18de-eeuws en van Duits fabrikaat. De bodemlagen waren verstoord en er was geen context waardoor we dit aardewerk goed kunnen dateren. De schaaltjes spra ken ons bij de restauratie erg aan. Een zwart geblakerd fragment geeft aan dat het koken nu heel wat gemakkelijker gaat dan toen een deel van de Dirkslandse haven nog de 'Torffkaij' werd genoemd. Cathy Westdorp Geel aardewerk met bruine ringeloorversiering, 18de eeuw? GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle A. B. van der Hei den te Utrecht; te Rhenen C. Vogelaar te Grand Rapids (VS); te Rotterdam-IJssel- monde A. Vermeij te Zwijndrecht; te Veen A.J. Gunst te Benthuizen, die bedankte voor Klaaswaal. Aangenomen naar Temeuzen C. Harinck te Houten. Bedankt voor Enkhuizen C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Hoofddorp J.J. Tanis te Middelburg; voor Kruiningen M. Karens te Werkendam; voor Scheveningen W. Silf- hout te Hendrik Ido Ambacht; voor Gouds waard G. J. van Aalst te Ridderkerk. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Urk en te Veenendaal J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Beek-Uddel. Morgen, zaterdag 25 maart, zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9.00 uur 's morgens buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restaura tiefonds van de Nederlands Hervormde Kerk te Oude Tonge. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Op zaterdagmorgen 25 maart a.s. wordt het oud papier weer opgehaald door de Her vormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? Bij voorbaat dank voor uw medewerking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7