Voorname boom voor voornaam dorp... Overdenking BART] Koor 'Excelsior' naar Italië Open ochtend voor vrouwen Klaas Baas in Flakkeecialiteiten uit de Heilige Schrift EIIAIIDEtl-IIIEUWS lom-iuun VERVOLGVERHAAL de DrapeMerskerling PAGINA 5 VRJDAG 24 MAART 2000 Zo, de Koningslinde staat Een Koningslinde voor de gemeente Dirksland, "waar zullen we die plaatsen", heeft het college van Dirsland zich serieus afgevraagd. Een Koningslinde - Tilia vulgaris Pallida - da's een voorname boom, die heeft iets met statige mensen te maken en ook met vrede. Waar ga je zó'n boom dan zetten?" had het college zich afgevraagd. Maar al gauw waren ze het erover eens: "dan moet ie in Herkingen komen; een vredelievend en voornaam dorp met een voornaam dorpshuis, wat betere plaats kun je je bedenken?" Je zou dan ook verwachten dat er voor de officiële planting van deze hoogbladigheidsbe- kleder door burgemeester Boonstra flinke belangstelling'zou zijn. Niets bleek echter min der waar, niks geen voorname of statige mensen, behalve die vier dan: burgemeester Boonstra, raadslid mevrouw Tuinstra en twee medewerkers in de buitendienst van de gemeente Dirksland, verder niemand! De toespraak van de burgemeester - bij een gele genheid als deze normaliter via microfoon en bijgeplaatste luidspreker uitgesproken - was dan ook meer een gezellig onderonsje dan een heuse toespraak, maar hoe dan ook: de Koningslinde staat er! Een cadeau van Staatsbosbeheer die, vanwege haar 100-jarig bestaan in oktober 1999, de boom aan de gemeente Dirksland schonk. Het college had meteen maar besloten om de linde 'Maxima' te noemen. Het Gemengd Koor 'Excelsior' uit Dirks land heeft het voornemen om op dinsdag avond 4 april a.s. om 19.00 uur te vertrekken vanaf het schakelplein naar de Italiaanse stad Verona. Twee volle dubbeldekkers van de firma Mijnders uit Melissant zijn gecon tracteerd om het uit meer dan 100 leden bestaande koor te vervoeren. Het is de bedoeling dat het koor deelneemt aan het internationale koorfestival van Verona. Naast deelname aan het festival wordt er gezongen in de Arena ofwel amphitheater van Verona waar in de zomermaanden vele opera's worden opgevoerd. 'Excelsior' zal verder een partnerkoor bezoeken waar ook een concert wordt uitgevoerd. Naast de con certen zullen er excursies worden gemaakt, onder andere naar Venetië. Alweer de laatste bijeenkomst van dit sei zoen! U wordt van harte uitgenodigd D.V. woens dag 29 maart. De spreker is dhr. Van Valen. Het onderwerp luidt: Zendelinge Jessie Penn Loeïs. Zij was een getuige van haar Meester en trok de wereld rond. Het gaat over het begin van de vorige eeuw, toen er een opwekking plaats vond in Wales (Eng.). Welkom! Plaats: N.H. verenigingsgebouw "Elthato", Zuid Achterweg 27 te Ooltgensplaat. Tijd: 9.30- 11.30 uur. (vanaf 9.15u. staat de koffie klaar). Kinderoppas aanwezig. Organisatie: N.H. gemeente te Ooltgens- plaat/Langstraat De toegang is uw gift in de pauze. wei H» succes^ als U denkt? met een gesprekspartner die suggesties geeft, In het radioprogramma "Flakkeecialiteiten" van Radio Flakkee is zaterdagmorgen 25 maart 2000 te gast Klaas Baas. Hij is gebo ren in Rozenburg. Nu is hij beheerder van het Fort in Ooltgensplaat. Ook gaat hij voor in diverse gereformeerde kerken en sluit huwelijken voor de gemeente Oostflakkee. Flakkeecialiteiten wordt zaterdagmorgen uitgezonden op Radio Flakkee tussen 9 en 10 uur. De herhaling is op dinsdagavond tus sen 6 en 7 uur. "En gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des men sen verhoogd worden. Opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve maar het eeu wige leven hebbe {Johannes 3:14, 15) Op de weg van Jeruzalem naar Emmaüs werden twee mannen, die van het lijden en sterven van de Heere Jezus niets begrepen, door de Heere Jezus daarin nader onderwe zen. Hij deed dat, bestraffend en vertroos tend, met de woorden uit het Woord, het Oude Testament. Daar wordt gesproken over de Messias, als de lijdende Knecht des Heeren, die door lijden en sterven verhoogd en verheerlijkt zal worden. "Moest de Chris tus niet deze dingen lijden en alzo tot Zijn heerlijkheid ingaan?" Op precies dezelfde manier onderwijst de grote Profeet en enige Leraar, de Heere Jezus Christus, een leraar in Israël, genaamd Nicodemus. Dat onderwijs werd gegeven in de nacht. Nicodemus, een overste der Joden, was uit vrees voor de Joden in de nacht tot de Heere Jezus gekomen en de Heere Jezus had hem met blijdschap ontvangen. Hij stond en staat ook nu gereed, bij dagen en bij nachten, om naar ons te luisteren en om ons te onderwijzen en terecht te wijzen in de dingen van het Koninkrijk van God. Om in dat Koninkrijk in te kunnen gaan moet een mens, wie hij of zij ook is, weder om geboren worden. Ook Nicodemus, een nakomeling uit het zaad van Abraham, beho rend tot het voUc van God, moest om voor God te kunnen bestaan, opnieuw, wederom geboren worden. Van die geboorte, de geboorte van boven, de geboorte door de werking van de Heilige Geest, begreep Nicodemus niets. Wat dat betreft was het nacht in hem. Dat blijkt duidelijk uit de vra gen, die hij aan de Heere Jezus stelt. Hij gaat hem onderwijzen en wijst hem en ook ons, in alle liefde, de weg om het Koiunkrijk van God te kunnen beërven. Die weg is de weg van Christus' lijden en sterven aan het kruis. Om dat duidelijk te maken herinnert de Hee re Jezus Nicodemus aan de geschiedenis van de koperen slang. Die koperen slang heeft alles te maken met Hem, de Rabbi, een leraar van God gekomen. Met Hem, met wie Nicodemus spreekt. Hij zal straks, als Zijn ure gekomen is, aan een paal, aan een kruis worden verhoogd. Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des mensen verhoogd worden. Nicodemus kende de geschiedenis als geen ander. Zijn volk werd in de woestijn gestraft met vurige slangen. Dat was de straf van God op hun ontevredenheid over het manna en vanwege hun ondankbaarheid voor alles wat God ze in de woestijn gaf De Israëlieten, gebeten door de vurige slangen, waren ten dode opgeschreven. Zij moesten aan het gif dat in hun lichamen woelde sterven. Zij waren niet meer te redden. God strafte recht vaardig, het was verdiend, maar ziet. God was en is ook barmhartig. Op het gebed van Mozes, de middelaar van het Oude Testa ment, toonde God Zijn barmhartigheid. Hij gaf aan hen, die de dood verdiend hadden, een middel tegen de dood. Mozes moest een koperen slang maken en die op een stang, een paal, vastmaken. Die paal moest hij ophef fen, zo, dat ieder de slang kon zien. En wie in zijn of haar nood, wie in stervensnood op die slang het oog zou richten, die werd genezen. Die mens behoefde niet te sterven, maar mocht leven. Nicodemus wist dat ieder, die op die slang zag, ieder die in dat middel geloofde, gered was. Hij weet nu dat gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo de Zoon des mensen, de Heere Jezus Christus, verhoogd moet worden, opdat een ieder die in Hem gelooft niet ver derve, maar het eeuwige leven hebbe. De Heere Jezus maakt Nicodemus en ons bekend, dat hij en wij ziek zijn en dat hij en wij ten dode zijn opgeschreven. Nicodemus en u en jij en ik zijn gebeten door de para dijsslang. Wij dragen dodelijk vergif in ons. Aan dat gif moeten wij sterven. Onze nood en ellende is groot. Het is met ons net als met de Israëlieten in de woestijn. Weten wij daarvan? Naar het recht vaardig oordeel van God moeten wij sterven, maar nu is de Heere ook voor ons barmhar tig. Hij gaf een middel om die straf te ont gaan en het leven te kunnen ontvangen. God gaf Zijn Zoon, als Middelaar Gods en der mensen. Ieder die op Hem ziet, ieder die in Hem gelooft, zal leven ook al is hij of zij dood in zonden en misdaden. Gelijk Mozes de slang in de woestijn heeft verhoogd, alzo... De Heere Jezus vergelijkt Zichzelf hier met de koperen slang. Net als die slang moet Hij verhoogd worden. Door Hem, door Hem alleen, kan het slangenvergif vernietigd wor den. Door een slang, waardoor de satan sprak, is de dood over ons gekomen en is de dood in ons gekomen, maar door het zien, het zien met het oog van het geloof op de ver hoogde Christus, wordt het leven ontvangen. Hij heeft, zo schrijft Jesaja, geen gedaante nog heerlijkheid dat wij Hem zouden bege ren, maar de Heilige Geest doet ons Hem zien, zo zien, dat al wat aan Hem is, gans begeerlijk is. Zien wij Hem zo? Kennen wij Hem zo al? De Heere wil ons Hem door de werking van de Heilige Geest zo doen zien en zo doen kennen. Hem zien, in Hem gelo ven. Hem kennen, doet ingaan in het Konink rijk der hemelen. De Heilige Geest, die Hee re is en levend maakt, werkt en versterkt het geloof in de Middelaar Gods en der mensen. Die Middelaar wordt ons verkondigd. Wij mogen van Hem horen. Ook Nicodemus heeft de woorden van de Heere Jezus gehoord. Hij is weggegaan, maar is die woorden niet meer vergeten. Die woorden bleven achter, die werden bewaard. Die woorden kregen een plaats in zijn hart. Die woorden vielen in goede aarde. In die goede aarde hebben die woorden, heeft dat zaad wortel geschoten en het groeide op en droeg vrucht. Vruchten van wedergeboorte en geloof. Vruchten, die niet verborgen zijn gebleven. Die vruchten kwamen openbaar. God werkte door Woord en Geest, en zo werkt God nog. Verwacht het van het Woord en bidt om de werking van de Heilige Geest. De Geest ont dekt ons aan onze dodelijke kwaal en doet ons zien op de Heere Jezus. Hij werkt en ver sterkt het geloof in de Heere Jezus als onze persoonlijk Redder en Zaligmaker. En wie in Hem gelooft leeft, en zal eeuwig leven. De Heere Jezus werd verhoogd aan het kruis, maar op die verhoging volgde de verhoging aan de rechterhand van God, Zijn Vader. Hij ging door lijden tot heerlijkheid en eenmaal zullen allen, die Hem hebben liefgekregen, met Hem verheerlijkt worden. Hij trekt ze allen tot Zich, opdat ook zij zullen zijn waar Hij nu is. Zij zullen Hem zien, in Wie zij geloofd hebben. Ds. L. D. Burger Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuvt's, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Op onze struiken en bomen zit een laagje mos of schimmel. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Niets! Sterker nog, u kunt blij zijn dat dit spul er groeit. Het zijn namelijk korstmossen, deze gedijen alleen daar waar de lucht nog behoorlijk schoon is, dat omdat ze zeer gevoelig zijn voor luchtverontreini gingen. Er zijn thans enkele tienduizenden soorten bekend. Het korstmos dat u ons toe stuurde luistert naar de fraaie naam 'Rhizo- carpon geographicum', of eenvoudiger 'landkaartmos'Je kunt niet spreken van een plantensoort in de gewone betekenis van het woord, maar er is sprake van een symbiose (het samenleven van verscheidene organis men, tot voordeel van elkaar) van een zwam en een wier. Ze vermenigvuldigen zich door middel van kleine orgaantjes, die door weer en wind worden verspreid. Korstmossen zijn niet schadelijk voor uw struiken en bomen. Aangezien ik zoutloos moet eten, wilde ik u even vragen of er in zure haring soms ook zout zit. Antwoord: Alle haringen moeten volgens voorschrift direct na de vangst gezouten worden, als voorzorg tegen de wel eens voorkomende haringworm. Bij het inmaken wordt ook wel eens zout gebruikt. Zelfs bij een zoutarm dieet is een zure haring daarom niet toegestaan. MOEOCaVLEKUCHGROTING De laatste tijd werden mijn eerst vage moe dervlekken groter en donkerder. Er zijn er ook meer bijgekomen. Kan dat geen kwaad? Antwoord: Nee. Van de geboorte af aanwe zige vlekjes zijn onschuldig, ook al worden ze op latere leeftijd donkerder. Ook eerst onopvallende stipjes kunnen nu beter zicht baar worden. Maar als de vorm verandert van rond naar grillig, als u er een rode ver kleuring omheen ziet verschijnen of als zo'n vlek gaat jeuken of bloeden, moet u gelijk naar uw huisarts toe. IliKOaOE LEOEMIITEN Zodra het maar iets kouder wordt, krijg ik last van ijskoude handen en voeten, ook in bed. Mijn bloed is onderzocht en in orde. Ik ben 35 jaar. Wat is hiertegen te doen Ik wacht vol spanning af! Antwoord: Tja, de een tobt met ijskoude handen of voeten, terwijl de anderen geen erg hebben in een lagere temperatuur. En sommigen vallen flauw van de hitte als hun familieleden zich juist behaaglijk voelen. Het verschil valt niet louter te wijten aan de lichaamstemperatuur. Het onderscheid schuilt vooral in hartfrequentie, bloeddruk, doorbloeding van de huid, kwaliteit van het bloed, de lymfe en andere lichaamssappen, dikte van de huid en de aard van het indivi du. Zo speelt de erfelijkheid een rol, maar ook de leeftijd, geslacht, beroep, tempera ment, leeftijd, kleding, ontspanning en even tueel een dieet. Stuwingen in het vaatstel, vooral in het aderstelsel, kunnen ook een oorzaak zijn. Ga niet te dicht bij de kachel of verwarming zitten, want dan probeert ons lichaam onze huid weer af te koelen. Een koude douche daarentegen zou veel beter zijn om ons inwendige kacheltje op te sto ken! Als praktische raad kunnen wij u advi seren met koude ledematen nooit stil te gaan zitten, maar er zoveel mogelijk mee te bewe gen. Sporten en dagelijks een stevige wan deling is zeker aan te raden. Neem geregeld wisselbaden. Eerst houdt u uw voeten in een warm aftreksel van tijm en dan weer in een koud. U blijft echter slechts zoveel seconden in het koude water zitten, als u minuten in het warme water zit. Zit u dus twee tot drie minuten in warm water, dan blijft u maar twee tot drie seconden in het koude. Dit mag u zo'n zes tot acht maal herhalen. Na het laatste koude voetbad masseert u de voeten krachtig, terwijl u ze, indien mogelijk, nog met olie inwrijft. Hetzelfde kunt u met uw handen doen. Sla ook eens de armen af en toe met kracht over elkaar, zodat de bloeds omloop wordt bevorderd. Helpt dit alles niet, dan wil uw huisarts wel eens een ader- verwijdend of bloedverdunnend middeltje geven. UNGiHEUENOE EN HEdmOUVUEN Bij mijn eerste huwelijk is het zo geregeld dat de langstlevende in het huis mocht blij ven wonen. Wat gebeurt er als ik zou her trouwen? Als ik mijn huis verkoop, moet ik dan een gedeelte schenken? Antwoord: Toen uw man overleed, hadden uw kinderen wettelijk recht op hun kinds deel, uiteraard heeft dit ook betrekking op de woning. Als u hertrouwt, verandert dit niet, als de woning vrijkomt - het zij door uw overlijden of door een verhuizing - kunnen zij beschikken over hun kindsdeel. De langstlevende bepaling geldt niet voor roe rende goederen zoals meubilair en een auto, wij nemen aan dat de verdeling hiervan al na het overlijden van uw man in overleg met uw kinderen geregeld is. Meestal blijven dergelijke goederen stilzwijgend in het bezit van de overblijvende partner (tenzij bij tes tament anders geregeld is). Zou u uw huis verkopen, dan hebben de kinderen recht op de opbrengst van hun kindsdeel, er is dus geen sprake van schenken, behalve dat u hen natuurlijk wel een gedeelte van uw aandeel mag schenken. OaO MBNCHESTER Al geruime tijd probeer ik zo 'n 'ouderwetse manchester jas te kopen. Weet u misschien een verkoopadres? Antwoord: Een verkoopadres van het 'ouderwetse' manchester hebben we helaas niet voor u kunnen vinden, We moeten dan ook concluderen, dat dit als zodanig niet meer verkocht wordt. Wat 'manchester' genoemd wordt is in feite ribfluweel, dit is in overlangse ribbels geweven en dan doorge sneden inslagfluweel. Bij dicht op elkaar staande pool en poolvaste uitvoering levert dit een sterk materiaal, ook voor werkkle ding. Ribfluweel kan ribben in zeer verschil lende breedten hebben, een smalle rib heet bijvoorbeeld corduroy. J. Lens dtc^moi uitc^moeitijd van de Leidse Lakenindustrie -38- "Ja, moedertje, - antwoordde Sjardijn, - goed volk, maar nat volk. We komen voor de Hollander, die immers bij u is? Hij heeft ons ontboden. "Sjardijn en Barto?" vroeg ze en ze week nog niet van de deur. "Sjardijn en Barto", was het antwoord. "Kom dan binnen. Hij heeft naar u gevraagd. Hij is niets goed". En als om haar eigenaardige houding goed te praten, vervolgde ze: "Er zwerft 's avonds zoveel onguur volk langs de straten en het kon soms zijn dat ge vanwege de schout komt. Laat die de oude man maar met rust laten, hij zal het niet lang meer maken, denk ik". Ze ging de gasten voor de steile trap op. Dan deed ze op het kleine, donkere portaal de deur naar een achterkamer open. "Daar zijn de verwachte gasten, uw hart kan nu gerust zijn". In een wijde armstoel zat de marskramer daar, zijn rug door kussens gestut. Hij trachtte op te rijzen, doch Sjar dijn gebaarde, dat hij zou blijven zitten. En de Hollander gehoorzaamde. Zijn mars stond in de kamer, doch ze was niet meer zwaar beladen. Hij had haar al bijna niet meer kunnen torsen de laatste zomer. De schouderbanden drukten zijn borst te zeer. "Zo, zijt ge daar. Ge doet er wèl aan. Ik heb nog wat te zeggen, en dan zal de kaars wel spoedig opgebrand zijn. Dan is er aan mijn zwerftochten een eind. Dan hoop ik de rust te erlangen, die hier nooit mijn deel was. Hij sprak moeilijk, en Sjardijn trachtte hem te beduiden dat hij zich kalm moest houden. Het viel hem op, hoe er iets onrustigs flikkerde in die ogen. En Barto schrok van de verschijning. Hoe anders had hij hem gekend, toen hij nog kind was, en hoe anders ook toen hij knaap was geworden. Toen al had hem juist de wonderlijke rust getrokken in die ogen, die hem zo trouwhartig konden aanstaren. "Kom vlak bij me zitten, Barto, mijn jongen. Ik mag dag toch nog wel tegen je zeggen, al ben je een man gewor den?" Barto zei niets, maar onwillekeurig zocht zijn krachtige hand de magere hand van de marskramer en hij streelde die. "Barto, draag je dat muntstuk nog? Ik herinner me nog goed dat we het op je vonden. Je hebt het toch bewaard?" Barto greep onder zijn kleding en bracht de oude halve Brabantse cent naar boven. "Bewaar die. Niet alsof het dragen daarvan je ook maar enigszins goed zou doen. Dat is heidens bijgeloof Maar ik geloof altijd nog, dat er wel wat anders voor je bestemd is, dat God je weg nog eens zó zal leiden, dat je je fami- Ue ontmoet. Ik heb nog vaak in het zuiden gevraagd, maar nooit iets met zekerheid vernomen. Er zijn in die droeve dagen van strijd zoveel kinderen voor goed aan hun ouders ontrukt; zoveel ouders kinderloos geworden. Wie zal zeggen, wie of wat ge zijt? Maar dat ge de zoon zijt van de huisman wiens lijk we begraven hebben... telkens als ik u zag, zei ik mezelf: dat is hij niet. Ge zijt van ander vlees en bloed dan dat der Limburgse boeren. Uw houding en lichaamsbouw verraden iets anders. Doch wat, ik weet het niet". Daar zat Barto ineens weer voor het donkere gordijn uit zijn jeugd. Hij wist niet wat daarachter lag.de Hollan der wist het niet. Beiden konden ze slechts vermoeden. Barto nog meer dan de Hollander. Zou hij nu spreken van zijn dromen, van de gedaanten die voor zijn oog verrezen? Maar hij kon ook nu de schuchterheid niet onverwinnen, en in diep nadenken zweeg hij. Nauwelijks drong tot hem door wat Sjardijn zei, "Net wat mijn vrouw laatst opmerkte: De statuur en het maaksel van die jongen zijn gans anders dan die van onze Leidse weversjongens. Doch het zou wel wonder wezen, indien er nu nog iets omtrent hem uitkwam". "Je kunt het nooit weten, - antwoordde de Hollander, - en er zijn wel meer zulke geheimen ontraadseld. De heb zelf wel verkocht het wonderiijke verhaal van de jonker van Rohan, die jaren lang hier geleefd heeft eer zijn hoge geboorte werd ontdekt". Nu drong het tot Barto weer door. "Maar dit is alles niet nodig, - zei hij. - Ek heb het thuis toch goed en ik mag dankbaar wezen voor wat God gaf'. "Dat is best Barto, - antwoordde de Hollander. - Maar je weet niet wat God nog met je voor heeft. Hij kan een mensenleven soms zo wonderlijk leiden. Zijn magere handen bewogen alsof ze het leven wilden tasten, en in zijn ogen kwam weer die helle schittering. "Geef me mijn mars even aan. De heb ze jaren lang vol gedragen en nu is ze mij leeg te zwaar". Barto haastte zich om aan het verzoek te voldoen. Hij zet te de mars op een stoel voor de oude. De marskramer nam een sleuteltje en opende de lade, die onder in de mars was aangebracht. Daar kwam een en ander uit, waarnaar zowel Barto als Sjardijn met grote belangstelling en nieuwsgierigheid keken: enkele pamf letten die hij er in bewaard had, een zak met geld, en ten slotte een groot papier. Het was niet beduimeld en verle gen. Het was te zien dat het nog van vrij jonge datum was. Het was zwaar Hollands papier, dubbel gevouwen in een perkamenten omslag. Een groene band was er omheen gebonden. "Maak dat eens open en lees het", zei de Hollander. Barto voldeed aan dat verzoek. Het bleek dat hij het testament van de Hollander in han den had. "Ik, Govert Dercksen, geboren uit Rotterdam, en nu ruim zeventig jaren gezworven hebbende, beveel mijn ziel aan Gods genade aan, en ik reken alleen op de zoenverdien- sten Christi, en niet op iets dat in mijzelf is. Ik heb dat niet altijd gedaan. De heb mijn eigen weg wiUen lopen. Ik ben God in de weg getreden, meer dan eens. De belijd dat en het doet mij leed. Maar de Heere is mij tegen gekomen op mijn weg, en ik heb nu, oud en der dagen zat, rust en vrede gevon den in het bloed van Christus, God zij mijn ziel genadig. En om nu af te rekenen met de wereld en wat me daarvan rest, verklaar ik het onderstaande als mijn uiterste wil". En dan volgden zijn beschikkingen. De oude vrouw, in wier huis hij vertoefde - ze bleek een oude dienstmaagd te zijn uit zijn ouderlijk huis - zou zoveel van zijn nalatenschap krijgen, dat ze verder rustig aan haar eind zou kunnen komen. Hij had altijd zijn ouders versterf bewaard, en dit in Haar lem ten kantore van notaris Van Houten in bewaring gegeven. Hij had weinig nodig gehad voor zichzelf. Met opzet had hij sober geleefd, nadat de hoop op liefde hem was ontvallen. Voor zichzelf had hij het geld niet nodig gehad. Hij wilde het zó besteden na zijn dood, dat het meer nut deed dan hij het bij eigen leven gewild had. En daarom vermaakte hij een bedrag aan de armen der stad waar binnen hij zou komen te sterven, en de niet onbelangrijke rest moest ter beschikking gesteld worden van... Barto, zodra deze zich zelfstandig zou vestigen, een en ander onder gehoudenheid, dat hij zich niet zou vestigen dan onder uitdrukkelijk goedvinden van zijn pleegvader en onder meewerking van de Haarlemse nota ris, die het stuk had opgemaakt. Barto was ontroerd. Was het enkel blijdschap? Verre vandaar. Ineens zag hij hoe een der weinigen, die mèt zijn pleeg ouders belang in zijn lot gesteld hadden, hem nu, nauwe lijks nadat hij wist hoe nauw hij die oude man aan het hart lag, zou ontvallen. Het benauwde hem, en er kwamen tra nen in zijn ogen... "Waaraan heb ik dat verdiend?" vroeg hij, zijn trouwhar tige droomogen op de oude, die daar in spanning afwach tend in zijn stoel zat, richtend. "We verdienen nooit iets. Dat is de levenswijsheid, die mijn moeilijke leven, moeilijk meestal doordat ik het zelf moeilijk maakte, mij heeft geleerd. (wordt vervolgd) IJ'"' Kiest U voor een samenwerking met U als ondernemer, als directie meedenkt? Een betrokken financiële adviseur cq accountant die initiatief toont en praktische waar U daadwerkelijk wat aan heeft. Dat moet het streven zijn van elke onderneming, neem daarom contact met ons op en ervaar wat kennis ook voor U kan betekenen! E a i 8 T E B AO C o U N TA 81 rIsK Middelharnis tel. 0187 - 617 300 Barendrecht tel. 0180 - 642 111 .S^-> ....*- -..m^ ot "4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5