Ie paalslag in Bommels gat Koninklijke Ondersclieiding voor bevelvoerder Grootenboer Nationale Schoonmaakdag zuivert landschap van afval 1 1 m 1 Ouddorpse verenigingen verkopen sinaasappels voor Roemenië Sing-ln in Sommelsdijk CDA Goeree-Oveillakkee nodigt u uit Dames 2 en Heren 2 Intermezzo spelen met tegenstanders ■i EIIAIIDEn-IIIElJWS VERVOLGVERHAAL leerling PAGINA 5 DINSDAG 21 MAART 2000 Wethouder Andries aan de Een gapend gat was er ontstaan toen het Bommelse Mast Landbouwproducten uit het dorp verdwenen was, en het lag voor de hand dat dit niet zo blijven zou. Op dezelfde plaats, aan de Ëmmastraat, zullen 28 vrije sectorwoningen worden gebouwd; een project waarvoor afgelopen vrijdag middag de symbolische eerste paal geslagen werd. Die han deling werd verricht door wethouder Andries van de gemeente Oostflakkee. Voor dit 'heugelijke' feit waren ook alle toekomstige bewoners van het nieuw te bouwen woonwijkje bijeen. Alle woningen zijn inmid dels verkocht en - "ter geruststeüing voor Den Bommel", zei aanne mer Cor Kroon - "70% van de kopers zijn Bommelaars". Het wordt een wijk met rijtjeswoningen, korte rijtjes dus ook veel hoekwonin- gen; in prijs variëren ze van 280.000 tot 350.000. Wethouder Andries vertelde dat het realiseren van de woonwijk een al langdu rend project is. "Als dingen zoeter zouden smaken naarmate je er lan- (hei)slag in Den Bommel ger op hebt moeten wachten, dan zouden we hier vanmiddag een wel hele zoet smaak in onze mond hebben". Jaren geleden werd al gedacht over verplaatsing van het bedrijf Mast Landbouwproducten. Maar dat was allemaal niet zo eenvoudig. Totdat zo'n vijfjaar gele den in het kader van de dorpsvernieuwing een projectontwikkelaar werd gevonden met wie, naar het zich liet aanzien, realisering van de plannen mogelijk zou kunnen zijn. Met de filosofie in het achter hoofd dat bij dit project de baten de kosten zouden moeten dekken - niet eenvoudig - is men aan de slag gegaan en thans kan worden gezegd dat zonder subsidiëring het project gerealiseerd kon worden! Bijzonder in z'n nopjes was Andries ermee dat bij een woningcon tingent als het huidige toch maar zo'n wijk als deze gerealiseerd kan worden in Den Bommel! Hij was er vast van overtuigd dat het er mooi uit zou gaan zien en de heer Kroon verzekerde de toekomstige bewoners dat nog dit jaar de woningen zullen worden opgeleverd, allerlei andere geruchten, als zou dat niet haalbaar meer zijn, ten spijt. Tijdens de jaarvergadering van de Stellendamse brandweer, afgelopen vrijdagavond, werden diverse oor kondes en onderscheidingen uitge reikt aan verschillende Stellendamse spuitgasten wegens behaald resul taat of bereikte staat van dienst. Dat gebeurde in het bovenzaaltje van de brandweerkazerne, mutjevol en bloedheet. Burgemeester Sinke van de gemeente Goedereede, wiens zweetdruppels langs het gelaat lie pen, had er zijn handen vol aan. Voor één uit te reiken onderschei ding ging echter de ambtsketen om, en dat had meer te betekenen... Dat was toen Comelis Grootenboer ver zocht werd naar voren te komen. Een flink aantal jaren heeft hij deel uitgemaakt van de leiding van de Stellendamse blusploeg. Per 31 december 1999 zwaaide hij af en in verband met zijn afscheid had burgemees ter Sinke aan Hare Majesteit de Koningin gevraagd of ze dan aan Comelis Grooten boer zou willen gedenken. Met andere woorden: Grootenboer was voorgedragen voor een Koninklijke Onderscheiding. En die werd hem inderdaad toegekend, van daar die ambtsketen toen de scheidende brandweerman naar voren kwam. Sinds 1971 was Grootenboer verbonden aan de bluseenheid Stellendam van de vrij willige brandweer van Goedereede. Gedu rende de periode 1992 tot 1997 was hij waarnemend bevelvoerder en sinds 1997 tot 31 december 1999 bevelvoerder, waar bij hij leiding gaf aan 14 manschappen. Verder was hij van 1992 tot 1999 lid van de commandanten- en bevelvoerdersvereni ging op Goeree-Overflakkee en in de perio de 1984 tot 1996 gaf hij leiding aan de jeugdbrandweer te Stellendam. Van 1971 tot 1986 was hij lid van de Burger Bescher ming en in zijn dagelijks werk is Grooten boer chef/groepsleider bij Koni Schokdem pers b.v. te Oud-Beijerland. Redenen genoeg, zo bleek, voor benoeming tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De zendingscommissie van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk houdt op D.V. vrijdag 24 maart weer een sing-in. Wij nodi gen jong en oud van harte uit. Het thema van deze avond is 'Opgewekt'. We hopen naar aanleiding van dit thema een aantal bekende liederen te zingen. We beginnen om 19.30 uur. Na afloop (rond 20.30 uur) is er koffie en gelegenheid tot ontmoeting. Er zal worden gecollecteerd voor een project van onze commissie. Tot ziens in 'Vita Nova' Het CDA op Goeree-Overflakkee nodigt u van harte uit tot het bijwo nen van een gezamenlijke themadag op D.V. maandag 3 april. Het avondprogramma ziet er als volgt uit: Om 20.00 uur in het Verenigingsgebouw Melishof te Melissant. De koffie staat om 19.45 voor u klaar. Op deze avond is onder andere het Tweede Kamerlid A. van Ardenne aanwezig om de eilandelijke problematiek te bespreken. De avond zal worden ingeleid door Dhr. Tieks, CDA Dirksland. Een aantal onderwerpen die aan de orde gesteld zullen worden zijn: De gevolgen van het openstellen van de Haringvlietsluizen en de gevolgen van het peilbesluit (watemiveau) op Goeree- Overflakkee, met betrekking tot flora, fau na, landschapsindeling, het landbouwbe drijf, het waterschap- en waterzuiverings- criteria en gevolgen voor waterkwaliteit en -kwantiteit en waterberging. Door Heemraad-bestuurder dhr. J. v. d.Vlugt. De Landbouw. Als gevolg van diverse wijzigingen in het landbouwbeleid zal door dhr. Van Nieuwenhuizen van het WLTO een aantal problemen onder de loep worden genomen. Recreatie op Goeree-Overflakkee. Wel of niet uitbreiden en de gevolgen voor de economie- en infrastructuur. Belangstellenden zijn van harte welkom, voor eventuele ragen kunt u zich wenden tot K.L. Kievit, tel. 0187-602670, Melissant. E- mail: Kl.Kievit@worldonline.nl. Of bij de CDA afd. secretaris van uw gemeente. DIRKSLAND - Na wat rustige weken waren er jl. zaterdag thuiswedstrijden voor volleybalvereniging Intermezzo. Deze von den plaats in sporthal de Gooye te Dirksland. Dames 1 en heren 1 stelden teleur tegen respectievelijk Ibis 1 en Ekspalvo 6. Zoals iemand van dames 1 zei: "Het was drie keer niks". Dames 2 speelde wel goed tegen kop- loopster VCO/Ervea 7. Het team van aan voerster Antoinet Piersma had zelfs kunnen winnen. In de eerste set was men voorname lijk de betere. Alleen aan het einde van de set won het zelfvertrouwen van de Rotterdamse ploeg. VCO won met 13-15. De tweede set was heel duidelijk voor kampioenskandi daat: 6-15. Maar in de derde set kwam Inter mezzo 2 goed terug en zorgde ervoor dat de spanning te snijden was. Het publiek kreeg volleybal te zien die zijn weerga niet kende. De set eindigde in 16-14 voor de thuisploeg. In de vierde set werd alles dunnetje over gedaan, met als resultaat dat aan het einde dezelfde setuitslag ontstond. Een verrassen- de 2-2 tegen de koploopster was een leuke opsteker voor Intermezzo. Heren 2 zorgde tegen Ibis 3 uit Hellevoet- sluis ook voor spanning. Het kampioenschap en promotie naar de tweede klasse lijkt weer een stapje dichterbij gekomen. Via 15-6, 16- 14 en 16-14 was de 3-0 winst een feit. Deze winst kwam wel tot stand door afwisselend volleybal, psychologische oorlogsvoering en wat geluk. Maar daar maalt niemand bij een kampioenschap om. Bij de jeugd was jongens B op dreef. Tegen Berkel, waar men tegen op zag aangezien in de uitwedstrijd nog met 3-1 werd verloren, werd met 3-0 gewonnen. Mede door een 9-0 voorsprong te zien verdwijnen na een 9-9 stand. Toch kon het team de winnaarsmenta liteit terug vinden en werd de eerste set met 15-9 gewonnen. In de tweede set lukte nage noeg alles en werd goed volleybal neergezet: 15-7. In de derde set wist Intermezzo, dat het zonder Kees van Duyn moest stellen, de aan dacht naar zich toe te trekken door flitsend van start te gaan. Voor Berkel het besefte stond er 14-1 voor Intermezzo op het tel- bord. Het laatste punt liet echter een tijd op Op D.V. zaterdag 25 maart zal door de Hervormde verenigingen van Oud- dorp een sinaasappelverkoopactie worden gehouden voor 'het jaarlijks project'. Dit jaar werd gekozen voor de Stichting Hulpverlening Christe nen in Roemenie (H.C.R.). In de eer ste plaats werd dit project gekozen omdat het werk van de stichting H.C.R. buitengewoon noodzakelijk is en in de tweede plaats omdat verschil lende mensen van de hervormde gemeente in Ouddorp voor de H.C.R. vrijwilligerswerk verrichten. Crisis In Bacau, een stad van ongeveer 300.000 inwoners in het noordwesten van Roemenië, woont en werkt op dit moment de heer A. Muit met zijn gezin. Hun werk is zeer omvangrijk, want de nood in Roemenië is onvoorstelbaar groot, terwijl er van de over heid weinig kan worden verwacht omdat de economische crisis het er gewoon onmoge lijk maakt om zelfs in de meest schrijnende gevallen in te grijpen. Geldgebrek speelt daarbij een grote rol. Bedelaars, straatkinde ren en invaliden treft men overal aan. Rond om het huis van coördinator A. Muit moes ten zelfs een hekwerk en beveiliging worden aangebracht om de vele 'ongenode gasten' wat op een afstand te houden. Men weet dat er regelmatig hulpgoederen worden uitge deeld. Kleding, bedden, dekens, kinderwa gens, speelgoed en allerhande andere in zeer goede staat verkerende artikelen uit Neder land worden er regelmatig uitgedeeld. In Bacau beschikt de stichting over een flink magazijn, dat altijd zeer snel leeg is omdat werkelijk alles kan worden gebruikt. Projecten Onlangs werd er een opvanghuis voor straat kinderen en misbruikte kinderen geopend. Op dit moment kunnen daar zo'n 30 kinde ren worden opgevangen, en dan - vanwege het tekort aan verzorgingsplaatsen - alleen nog maar de meest ernstige gevallen. Ook beschikt de stichting over een woning die ingericht is als naai-atelier. Een aantal meis jes, afkomstig uit een weeshuis, leert daar kleding naaien. Daarmee kunnen ze dan later in hun eigen levensonderhoud voorzien. Ongeschoolde kinderen hebben in dat land geen enkele mogelijkheid om werk te krij gen. In samenwerking met de stichting Hulp Oost-Europa is er onlangs een evangelist aangesteld die met name in adoptiegezinnen en weeskinderen geestelijke bijstand zal geven. Oproep De commissie Verenigingswerk van de Her vormde gemeente te Ouddorp, die deze actie coördineert, en de gezamenlijke verenigin gen roepen u dan ook op om de mensen die aan de deur komen om de sinaasappelen te verkopen niet teleur te stellen. Het gaat niet om de verenigingen zelf maar om onze ver re naasten, die zelfs de meest noodzakelijke levensbehoeften niet hebben. Help mee aan het welslagen van dit project! De actie zal op de afsluitingsavond van de verenigingen - D.V. woensdag 10 mei - worden afgerond, waarbij het verzamelde geld zal worden overhandigd aan het bestuur van de stichting Hulp voor Christenen in Roemenië. zich wachten. Na vele servicewisselingen werd het uiteindelijk 15-4 voor de thuis ploeg. Bij de recreanten ging de wedstrijd niet door Intermezzo 1 werd voor de tweede keer dit seizoen geconfronteerd met een afzegging van het Brabantse Cometo 1Heel vervelend. Uitslagen: Heren Recr.l -Cometo 1afgelast Meisjes D - Volley Zuid 12-2 Dames 3 - Rivo 11-3 Meisjes A - Schovocomca 10-3 Meisjes C2 -Volley Voome 13-0 Meisjes Cl - Volley Zuid 13-0 Heren 1 - Ekspalvo 61-3 Dames 2 - VCO/Ervea 72-2 Meisjes B - Ibis 12-2 Heren 2 - Ibis 33-0 Dames 1 -Ibis 10-3 Jongens B - Berkel 13-0 1 wÊ n Hptv' j^^f/i i - Het was nationale schoonmaakdag afgelopen zaterdag. Langs heg gen en steggen, polders en sloten en ook langs 't strand werd in Goe- ree en Ouddorp vuil opgepikt en bijeen gebracht op een verzamel plaats langs de Nieuwendijk bij 't Goereese Hoofd. Vrijwilligers, Scouts, medewerkers van waterschap en provincie én veel kinderen spanden samen om het milieu, de natuur, te kuisen van rondslinge rende troep. Toen beetje bij beetje alles op een hoop werd gegooid, zaterdag tus sen de middag, kwam je van alles tegen: flessen, blikjes, prikkel draad, stukken hout, piepschuim, stukken dakplaat, een waterski, een huiskamerbank en vele vuilniszakken vol met allerlei kleinere onge rechtigheden, kennelijk afkomstig van mensen die het op dit punt niet zo nauw nemen... Hoe was 't ook alweer? "Doe gewoon, houd 't schoon!" J. Lens Eer^^aal uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -37- "Wacht maar vriend. Vooreerst kèn je mijn erfenis niet. Die is niet zo bijster groot. Ik ben al zwervende in mijn handel niet ongelukkig geweest. Ik heb sober en zuinig geleefd, en daardoor wat overge- spaard, genoeg om nu rustig mijn levens eind te halen en jou nog wat na te laten. Wanneer ben je klaar met je meester stuk?" Barto kleurde. Dat zou niet zo heel lang meer duren. Door de onrust van de laatste weken was er vertraging gekomen. Doch eer het jaar ten einde was, hoopte hij dat gildemeesteren hem de meesterbrief zouden geven. "En wat ben je dan van plan, jongen? Blijf je dan hier?" Natuurlijk wilde hij dan hier blijven. Hij wilde trachten eigen werkte krijgen. Teljeur zou wel goed vinden als hij bij hem vertrok. "Als je eens een nering, niet te groot, over kon nemen? En Sjardijn met zijn meerdere ervaring en kennis nam de leiding voorlopig tot jij die over kunt nemen. Wat zou je daar van denken?" Daar durfde Barto niet aan denken. Hij zou géén meester willen zijn als daardoor Sjardijn op de achtergrond moest treden. Dus Sjardijn moest het goed vinden. En die was er blij mee. Hij wilde nu op de duur ook de Coddesteeg wel eens uit. Hij werd ouder. Zijn oudste dochter zou wel spoedig en goed haar bestemming bereiken. Zijn jongste dochter daar had de vrouw van de rijke lakenreder Matthijssen al eens naar laten vragen. Die kon bij deze een plaats krij gen als dienstmeisje. En daar zou ze het goed hebben. In stilte was Sjardijn al aan het sparen voor een huisje in één der burgerhofjes, waar hij zich een rustige, oude dag droomde aan Annemoeis zijde. Hij kon niets hebben tegen de voorslagen van de Hollander. Hij kon er Barto mee helpen, en zou zijn eigen kinderen niet te kort doen. Integendeel. Dat gaf blijkbaar de Hollander rust. "Zie zo, nu is dat geregeld. Ware ik eerst gestorven, en had men mijn bezit gevonden, dan zou het vervallen zijn aan de regering. Zo lijkt het me beter. Ik zal nu - ik wil er haast mee maken - zo gauw mogelijk u het geld bezor gen. Dan kan ik rustig mijn hoofd neerleggen. Mijn taak op aarde is afgelopen. Kom nu morgenavond maar in de Barbarasteeg. Dan werken we af'. Moeilijk rees de oude op uit zijn stoel. Sjardijn en Barto wilden hem vergezellen. Doch hij weigerde hun gezelschap. Niet omdat hij het niet waardeerde, doch hij gevoelde zich nog altijd de gebannen man en hij wilde geen anderen in gevaar bren gen. Omgang met een man als hij, binnen de stad, wel, als de schout er achter kwam zouden ze er niet anders dan grote last en moeilijkheid mee hebben. En zo ging hij weer alléén, zoals hij zijn hele latere leven alleen geweest was. Hij werd door Sjardijn en Barto nagestaard tot hij de Coddesteeg uit was en de Oude Vest op. Ze hadden geen rust. Na een kort ogenblik liepen ze hem achterna, en ze volgden hem, voorzichtig, zonder dat hij het merkte, tot hij de Barbarasteeg bereikt had. En toen gingen ze dwars de stad door naar de Coddesteeg terug. Zwijgend liepen ze naast elkaar, ieder vervuld van zijn eigen gedachten. "Gods wegen zijn wonderbaar, jongen, - zei eindelijk Sjardijn. - Wie zou dat hebben durven denken?" "Ik niet, - antwoordde Barto. - Ja, Gods wegen zijn won derbaar". Die avond was er blijde, dankbare stemming in huis. En dat, terwijl in zoveel huizen de zwarte zorg haar donkere vleugelen spreidde. De volgende morgen werd algemeen de arbeid hervat. Waar men om had gevraagd, dat was immers verkregen? En als steeds na zulke woelingen, velen gevoelden nu de slachtoffers gevallen waren, diep in hun hart schaamte. Doch het was nog niet geheel en al afgelopen. De heer schout bleek wel heel goed ingelicht te zijn. Waren er de dag te voren velen, die daadwerkelijk aan de muiting hadden deelgenomen, de dans ontsprongen, de schout had de tijd, en zijn dienders hadden het druk. Ze doorkruisten die dag en de volgende dagen de stad. Menige lakenspinner en menige wever werden uit hun werk gehaald of ze zagen zich door de schoutendienders uit hun huis geleid, en ze werden voor de schout gebracht. Velen zuchtten in 's Graven Steen. Het was niet onver diend. Ze hadden aan het verzet deelgenomen, en aan de plundering meegedaan. En nu voelden ze waar de beslis sing van de heren van de stad zo gunstig was gelopen, hoe al die muiting onnodig was geweest, en slechts prik kelend had gewerkt op de goede wil van wie te beslissen hadden, nu voelden ze hun straf als niet al te onrecht vaardig. Meer dan honderd vonnissen werden geveld: vonnis van verbanning voor de hoofdaanleggers, vonnissen van gevangenhouding of boeten voor de anderen. De schrik zat er in voor heel wat jaren weer. Te meer nu het de verbannenen zo uiterst moeilijk moest vallen weer aan het werk te komen, nu de werkgevers bij na over het gehele land georganiseerd waren en ze de op deze wijze ontslagenen géén werk meer gaven. Ze gingen met bittere zorg de winter tegemoet, waar het spook van de armoe ze toegrijnsde. Bij Teljeur ontbrak de Zwarte. Natuurlijk was de stemming gedrukt. Teljeur was immers steeds goed geweest voor zijn mannen. En nu hadden ze ook hem in de strijd betrokken, zonder dat hij het had gewild. Ze wisten wel dat hij de beslissingen van de heren van de stad met de uiterste trouw zou nakomen. Was het wonder dat hij Barto vriendelijker begroette dan de anderen? En dat hij volkomen bereid was om Barto, voor zover het nodig was en hij mocht, bij te staan met raad en daad, toen deze hem zijn plan mededeelde om zo spoedig mogelijk- zijn meesterstuk te gaan maken? Die Barto, vond hij, mocht dan al een stille jongen zijn, stille waters hebben diepe gronden, en daar zat ongetwijfeld meer in hem dan menigeen vermoedde. Zodra de nodige bespre kingen met heren gildemeesteren hadden plaats gehad, en deze hun voorwaarden en eisen hadden kenbaar gemaakt, konden ze beginnen en het zou aan zijn hulp niet liggen, indien Barto niet met grote lof de meestersbrief zou ont vangen. Zo was er, bij veel gemok, bij moeite door zelfgezocht leed, ook licht in de werkplaats van Teljeur, licht ook op de trieste najaarsdag, die winter voorspelde. Scherp sneden de regenvlagen de beide wandelaars in het gezicht, die die avond de weg naar de Barbarasteeg in sloegen. De boomkruinen zwiepten langs de grachtkant en over de weg gutste de regen en uit de gootpijpen langs de huizen stroomde het water over de slecht geplaveide straat, waar zich plassen vormden. Ze hadden hun hoge laarzen aangetrokken, en de grof wollen jassen omgeslagen, die geen regen doorlieten. Ze hadden de lantaarn in de hand en liepen vrijwel zwijgend nu naast dan achter elkaar. Het was eigenlijk weer om er geen hond door te jagen. Doch ze hadden immers de Hol lander beloofd bij hem te komen? Langs het Academiegebouw sloegen ze de Barbarasteeg in en vonden al spoedig het huisje, waar de Hollander onderdak gevonden had. Het was een klein huisje, naast de deur was één raam met tal van ruitjes. Daarboven moest een kamer met twee ramen zijn en dan kwam zeker de zolder. Het was het gewone huizentype zoals het door de kleine burgerlieden betrokken werd. Ze lichtten de klopper op en spoedig werd open gedaan. Een gebogen gestalte stond voor ze: een oude vrouw. "Goed volk?" vroeg ze en ze richtte onderzoekend haar lantaarn op het gelaat der beide bezoekers. {wordt vervolgd) issxiaasKS^uSi^^S'^::-:<i^:: ^Jiu*.^^^.' ^ifr.' .'TS^^^^^rawSf K^WV^*^- Kr -..—wyj^hj ^löS r"-*^-, iÜ^^P ii''W

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5