bij aankoop •If RENAULT-dealer Nieuwe leesboeken STAD AAN 'T HARINGVLIET EIIAnDEtl-niEUWS PAGINA 4 DINSDAG 21 MA^RT 2000 Middelharnis voert 'achterkamertjespolitiek' "De gemeente Middelharnis voert achterka mertjespolitiek", waagde raadslid Van der Kamp (lijst Hoogzand) te zeggen, daarmee te spits van het debat afbijtend. "De open heid van de gemeentepolitiek holt achteruit. Te nemen besluiten worden dikwijls al een heel eind klaargemaakt vóórdat de raad er iets van te horen krijgt en aan goede onder bouwingen ontbreekt het daarbij nogal eens. Ontevreden burgers die hierover klagen heb ben dan ook dikwijls daarin het gelijk aan hun kant" mopperde Van der Kamp, al bedoelde hij hiermee niet het college af te wijzen, hij wilde slechts aangeven dat aan deze dingen wat moet worden gedaan. "Er moet meer openheid in bestuur komen". Slechts weinig forumgenoten konden zich met Van der Kamp verenigen. "De raads- en commissievergaderingen zijn openbaar" vond de heer Nattekaas (VDB), dus niets te klagen. Wel vond die het goed om de burger dichterbij de politiek te brengen. "Wellicht kan dat door de raadsvergaderingen eens in de verschillende dorpskernen te gaan hou den. Maar dat was niets voor de heer Van de Ketterij (SGP), die meende dat de raad toch ook het recht moest hebben om zich eens terug te kunnen trekken, zoals ook poli tiek Den Haag zich wel eens terugtrekt in het kamertje van Kok. De heer Dilling (CDA) was nogal geschrokken van de woorden van Van der Kamp en volgens hem kan de raad absoluut geen achterkamertjespolitiek Wor den verweten. "Al worden wel voorshands de plannen al een beetje klaargemaakt..." De heer Hameeteman (RPF) leek wat dichter bij de bedoelingen van Van der Kamps stel lingen te komen door Van der Kamp eerst nog eens te vragen wat hij nu eigenlijk bedoelde. "Vast iets anders dan de mede forumleden begrijpen" moet Hameeteman hebben gedacht. En inderdaad. "Misschien drak ik me politiek niet zo goed uit met 'ach terkamertjespolitiek' maar plannen worden nogal eens een eind klaargemaakt voordat ze in de openbaarheid komen", aldus Van der Kamp en dat bedoelde hij te zeggen. Betaald parkeren in centrum van Middelharnis? De heer Hameeteman maakte namens de RPF een terugblik en deed dat aan de hand van de Contourennota. "Positief gezien zijn al een aantal zaken gerealiseerd. Denk aan het collectief vraagafhankelijk vervoer, de aanleg van de randweg, realisering van een jeugdontmoetingsplaats. Negatief gezien zijn er nog een aantal punten die op uitvoe ring wachten, zoals meer samenwerking tus sen de verschillende gemeentes, het geza menlijk aanpakken van verschillende onder werpen of zelfs één eilandelijke gemeente, parkeerregulatie, en: hoe vriendelijk zijn wij voor het bedrijfsleven?" De heer Van de Ketterij waarschuwde Ha meeteman vragenderwijs of die behalve de voordelen van één eilandelijke gemeente ook de nadelen daarvan kent. De autonomie van de eigen gemeente is Van de Ketterij toch heel wat waard! En wat die parkeerre gulatie betreft heeft volgens Dilling het CDA al lang geroepen dat er in Middelhar nis betaald parkeren ingevoerd moet wor den. Ook nu riep Dilling dit credo uit. "Betaald parkeren! Het kost de middenstand geen klanten, maar het brengt ze er juist méér. Immers, door kortere parkeertijden zullen over 't geheel genomen meer klanten van de parkeerplaatsen gebruikmaken, dus komen er ook meer klanten in de winkel!", aldus Dilling. De heer Van Es (VVD) ziet echter liever invoering van een blauwe zone én uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in het centrum van Middelharnis. Ook de zaal mocht reageren. Immers, als iemand gebaat is bij parkeertegulatie is dat wel de burger. "Géén betaald parkeren", riep er één uit, "want waar moeten wij als omwonenden dan blijven?" Of: "we moeten eens wat meer aan 'onthaasting' doen; als je vijf minuten langer een rondje om de parkeerterreinen rij- den vind je gegarandeerd een plekje!" Ja: eenvoudig en wijs, 't is maar hoe je het in 't leven bekijken wil. In een slotwoord - er begon al pianomuziek te klinken - wilde Hameeteman graag nog even kwijt dat de huidige wethouders en het huidige systeem van het kiezen van burge meesters op de schop moesten: bestuurlijke vernieuwing. Plerenbadje en varkensmeur Als derde spreker was de heer Dilling aan het woord om, namens zijn fractie CDA- stellingen naar voren te brengen. Toen deze eenmaal aan het woord kwam werd al wel duidelijk dat hij aan vier minuten spreektijd niet genoeg zou hebben. En ook zelf zal die dat al wel geweten hebben want regelmatig probeerde hij bij de forumleidster wat extra spreektijd los te peuteren, maar daar kwam natuurlijk niets van in. In geladen bewoor dingen maakte de heer Dilling duidelijk dat wat de CDA-fractie betreft het in standhou den van een recreatiecentrum in een gemeente met een centrumfunctie best geld mag kosten, waarbij een verantwoorde gemeente-uitgave zeker te verdedigen zou zijn. Maar een investering van een kleine miljoen gulden voor een uitzwembassin, zónder daarbij te kunnen bevroeden wat daarvan de meer opbrengsten op jaarbasis zouden zijn, dat achtte het CDA niet verant woord, en dat doet het nog steeds niet. Dil ling sprak over "een te zware last op de schouders van de inwoners van de gemeen te". Het CDA had bij de presentatie van de grootse plannen het college gevraagd om verantwoorde cijfers, maar werkelijk over tuigende cijfers bleven helaas uit. "Wij zijn er dan ook van overtuigd dat onze beslissing in deze de juiste is geweest". En dan de openstelling op zondag van de fietsveer Middelhamis-Hellevoetsluis, waar ook het CDA vóór is en waarover enige verwarring zou bestaan. "Hoe zou het te rijmen zijn" vroeg Dilling zichzelf en zijn forumgenoten af, "dat partijen die 'ja' hebben gezegd op een krediet voor de renovatieplannen van 'de Staver', waarin zeven dagen per week sport wordt beoefend, vervolgens 'nee' zou den zeggen tegen openstelling van een fiets veer, waarvan ook op zondag gebruik kan worden gemaakt?" Hiermee was Dilling nog maar op de helft van wat hij naar voren wil de brengen, maar helaas, pianomuziek onderbrak hem. Toch kon hij nog even zeg gen dat van het CDA, wat het vervoer op maat betreft, een laag tarief mag worden gerekend als het om vervoer gaat van gehan dicapten, bejaarden en de minima, en voor het overige zou het tarief van f 3,50 per rit fors verhoogd mogen worden. "En dan ook nog wat over de varkens van Genugten...", wilde Dilling vervolgen maar 'hora est' - z'n spreektijd was nu absoluut voorbij - en mevrouw De Vries liet zich niet vermurwen voor 'nóg even' De heer Nattekaas sprak over "een gemiste kans" toen hij reageerde op de Dillings uit spraken over het uitzwembassin. De aan trekkelijkheid van 'de Staver' had er aan zienlijk op gewonnen als het uitzwembassin gerealiseerd had geworden en dat had zéker 'n positief resultaat gehad voor het hele Sta- vercomplex. Van de Ketterij - "jammer dat het CDA vóór openstelling op zondag gestemd heeft voor het voetveer" - vroeg Dilling of die alle voorzieningen die je maar voor een centrumgemeente kunt bedenken ook aanvaardbaar acht. Hameeteman maak te duidelijk dat die een investering van een In de foyer van Diekhuus in Middelharnis werd vorige week donderdag avond een politiek debat gehouden met vertegenwoordigers uit de gemeenteraad van Middelharnis. Alle raadsfracties hadden toegezegd aan het debat te zullen deelnemen. Dit politieke forum, dat onder leiding stond van burgemeester De Vries van Middelharnis, had als doel om een tussenbalans op te maken van hetgeen de politieke partijen aan het begin van de raadsperiode haar kiezers beloofd hadden en van wat daar tot op heden van terecht is gekomen... Een politieke discussie - een gelegenheid bij uitstek om een aantal actuele gemeentelijke knelpunten eens in het zonnetje te zetten en die in totaal zo'n drie uren duurde. Het debat werd georganiseerd door Diekhuus en Radio Superstar. Tijdens het forum mocht iedere partij gedurende vier minuten haar stellingen deponeren omtrent politiek Middelharnis, waarna de overige forumleden én de aan wezigen uit de burgerij vijf minuten de tijd kregen om daarop te reage ren. Daaropvolgend mocht de spreker die namens de betreffende partij haar stellingen gelanceerd had nog één minuut ingaan op de gekregen reacties. Bij overschrijding van de spreektijden interrumpeerde pianist Paul Stark de spreker op muziakel wijze en moest die er maar snel een eind aan breien. kleine miljoen gulden voor het uitzwembas sin ook maar knap veel vond voor zo'n pie- renbadje... En de theorie die Dilling erop nahield over het vóór stemmen voor renova tie en wederopbouw van iets bestaands en het op principiële gronden tegenstemmen tegen iets nieuws, daarin zag Hameeteman de logica niet ontdekken. Natuurlijk mocht ook de zaal nog wat zeggen, en dat dit nog even moest kon ook eigenlijk niet anders, want Dilling had op de valreep toch nog even 'de Varkens van Van Genugten' uit z'n mond laten rollen. "Daar moet nu toch ein delijk maar eens een eind aan worden gemaakt, aan al die stank. Als je je linnen kast opendoet ruik je ze, de varkens. Het zou dan ook heel erg als er nog eens een uitbrei ding van de varkensstapel aankomt. Dan kun je 's zomers niet meer normaal in je tuin zit ten of zelfs ook maar je ramen openzetten. Bovendien komt de stank ook nog 's uit een andere hoek, want op industrieterrein Edison zit Fleuren, en da's nóg zo'n stankveroorza ker. Onbegrijpelijk dat de raad toegestemd toegestemd heeft dat Van Genugten mag blijven, sterker nog, dat die uit mag breiden. Uit de zaal werd dan ook aangedrongen op preventieve maatregelen tegen de stankover last, "het is heel erg in Middelharnis, je wordt er door de stank verrast en vergast!" In een slotreactie op de varkensgeluiden ant woordde Dilling dat het CDA ook niet gelukkig is met de aanwezigheid en de uit breiding van Van Genugten. "Het welbevin den van de burger ligt het CDA ook nader aan het hart dan Van Genugten's portemon nee en ook prefereren wij een andere geur dan de onwelriekende varkenslucht. Echter, in verband met juridische aspecten - die Van Genugten in een sterke positie tégen de gemeente Middelharnis zou brengen als die het de varkensboer een beetje te moeilijk zou gaan maken - kón de raad niet anders dan dat ze besloten heeft. Geen burgers meer voor politiek. De heer Hooijman (PvdA) constateert met zorg een afnemende betrokkenheid van de burger bij openbaar bestuur en politiek in het algemeen en ziet daartegenover een toename in het opkomen voor meer groepsgewijze deelbelangen en dat vraagt om aanpassingen in het handelen van het openbaar bestuur. De gemeente Middelharnis moet volgens Hooij man meer gebruik gaan maken van alle moderne technologische ontwikkelen zoals internet en daar zou ook in een hoger tempo aan gewerkt mogen worden. Ook moet Mid delharnis de nodige moeite doen om de recreatieve en touristische sector te verster ken alsmede de centrumfunctie van Middel harnis, en met betrekking tot het sociaal beleid moet er eens werk worden gemaakt van het onderzoek dat nog in de kast ligt naar de armoe in de gemeente. Wellicht dat de regeling Bijzondere bijstand ook meer bekendheid moet krijgen. De Hameeteman sloot zich bij de heer Hooijman aan als het gaat over de informa tieverstrekking naar de burger. "De gemeen te moet ernaar toe om de burger klantvrien delijk te behandelen. Daar valt of staat het gemeentebeleid mee." En Van der Kamp maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens te benadrukken dat informatieverstrek king vroegtijdig moet plaatsvinden, ook naar de burger. Van Es vond wat anders. Volgens hem moet de gemeente zich vooral met de kernpunten en de grote lijnen bezighouden en niet teveel naar individuele belangen kij ken. En van Dilling mag de gemeentepoli tiek best eens meer de burgerij opzoeken, "en dan niet alleen in verkiezingstijd. Maar dan moet er van de andere kant natuurlijk ook wel belangstelling komen". Van de Ket terij snapte eigenlijk niet waar men over tob de: "bij mij werkt 't gewoon, regelmatig spreken de mensen mij aan". Wat hem betreft dus geen gebrek aan politieke belang stelling bij de burger. Toch kwam er ook uit de zaal reactie over verminderende belang stelling. "Je hebt als burger niks in te bren gen, je voelt je machteloos, als erop aan komt heb je geen enkele invloed en dan gaat vanzelf de belangstelling over...!" En dan het sociaal onderzoek naar de armoe in Mid delharnis. "Weggegooid geld", vindt Natte kaas. "Laat dat geld liever ten goede komen aan de armere burger". In een slotbeschouwing liet Hooijman weten het publiek toch niet zo machteloos te vin den rondom de gevoerde gemeentepolitiek. "Er zijn mogelijkheden genoeg. Ze kunnen lid worden van een politieke partij en daar vandaan kunnen gekozen raadsleden die er niets van terecht brengen ter verantwoording worden roepen". Middelharnis als IT-gemeente, en knappe burger als wethouder...? Schaalvergroting om tot één gemeente Goe- ree-Overflakkee te komen en in breed ver band een discussie op gang brengen over 'wat stel je je nu voor bij een centrumfunctie voor Middelharnis', dat waren de eerste twee stellingen die de heer Nattekaas deze avond neerlegde. Vervolgens ook de infor matietechnologie. "Middelharnis loopt ach ter als het gaat over internet en IT, ook moe ten we meer realiseren rond het Loket 2000", vond Nattekaas. En ook een échte bestuurlijke vernieuwing zou hij wel willen: "de rol van raad en commissies moeten op z'n kop worden gegooid door o.a. niet-colle- geleden voorzitter te laten zijn van raads commissies en door burgers deel te laten nemen in de divere commissies. Dat leidt tot meer discussiemogelijkheden voor de raad, dus ook tot meer levendigheid in de raad". Nou, voor de heer Dilling hoefden al die kunsten van IC en IT niet zo direct. "We zul len er op den duur natuurlijk niet omheen kunnen, maar ik vind het welbevinden van de burger veel belangrijker", liet Dilling weten. En een discussie over de centrum functie van Middelharnis, "die duurt al zo lang" klaagde Van der Kamp. En wat zou je al te moeilijk doen over moderne middelen voor informatieverstrekking? "Gewoon via de krant publiceren, die heeft iedereen, in tegenstelling tot allerlei andere moderne middelen". En ook vanuit de zaal werd zo gereageerd. Duidelijk werd overigens dat de raad van Middelharnis nog niet unaniem zit te wachten op de bestuurlijke vernieuwing als waarin gesproken wordt in het rapport Elzinga. Daarin zouden naast reeds boven genoemde maatregels ook deskundige der den (burgers) wethouder of commissievoor zitter moeten kunnen zijn en zou de burge meester moeten kunnen worden gekozen in plaats van aangewezen. Zowel Van Es, Van de Ketterij, Hooijmans als Van Oostenbrug ge - die voor de RPF later op de avond Hameeteman verving - deden er niet geheimzinnig over dat ze die maatregelen allemaal zo nodig vonden. "Je vraagt je af welk doel het allemaal moet dienen" vond Hooijmans, "alleen om discussies op te leve ren? Dan staat bij mij liever kwaliteit voor op!" Ja, 't is allemaal ook niet niks. "Het zal een cultuuromslag in denken vragen", wist Nat tekaas als slotreactie. "Je moet je blik daar bij ook niet richten op de onmogelijkheden maar juist op de mogelijkheden". Vrijheid betekent in eigen onderhoud kunnen voorzien! De heer Van Es was kort en duidelijk in zijn stellingen die hij het forum voorhield. "De VVD hecht sterk aan vrijheid, maar dat mag niet ten koste gaan van anderen. Vrijheid betekent ook onafhankelijkheid en dat bete kent 'in je eigen onderhoud kunnen voor zien'. Daarin ligt een belangrijke taak voor de gemeente", vindt Van Es. "Veel eigen burgers hebben hun werk elders omdat onze eigen omgeving onvoldoende werkgelegen heid biedt. De gemeente zal ook hierin alles moeten doen om dat te verbeteren, bijvoor beeld door arbeidsintensieve bedrijven aan te trekken op het bedrijventertein". Volgens Van Es moet de touristische sector worden gestimuleerd, temeer omdat Middelharnis daartoe veel mogelijkheden biedt. "Touris me is goed voor de werkgelegenheid en daardoor kunnen supermarkten en postkan toortjes in de dorpen rendabel blijven; bovendien komt het de hele financiële situ atie van de gemeente ten goede. De gemeen te moet een goed, duidelijk en voorwaar denscheppend beleid voeren zonder daarbij door te draven en te betuttelend te worden. De gemeente moet zich zo veel mogelijk bezighouden met kerntaken", aldus Van Es. Waarschijnlijk zullen de diverse fracties zich wel aardig hebben kunnen vinden in de stellingen van Van Es. Echte halszaken wer den namelijk niet naar voren gebracht. Alleen werd vanuit de zaal opgemerkt dat Van Es toch beslist tegen varkens moet zijn als hij zo vóór stimulering van tourisme en recreatie is... Bijbelse lijnen en 'doen wat je hebt belooft' Als laatste van de fracties voerde de SGP en namens deze de heer Van de Ketterij het woord, en dat waren er vele. Vandaar ook dat zijn betoog onderbroken moest worden door pianomuziek. "Rehelheving en een hezond financieel beleid voor de medemens, met vastgouding van de Bijbelse lijnen, daarvoor is de SHeeP deze raadsperiode inhehaan", klonk het in onvervalst Zeeuws. Niet alles kan in twee of vier jaar gereali seerd worden, maar volgens Van de Ketterij is de gemeente Middelharnis druk bezig om haar financiële gezondheid in goede banen te leiden. Zaken als uitbreiding van de werk gelegenheid en woningbouw in de kleine kernen - ligt bestemmingsplan Stad niet te lang in de ijskast? - verdienen de aandacht. En als je wat belooft hebt moet je dat waar maken. Dat betekent dat burgers bij een bestemmingsplan inspraak moeten hebben en daarbij voldoende betrokken moeten zijn, hetgeen voor de fracties zal kunnen leiden tot het moeten herzien van standpunten. "Ja, da's nou typerend de SGP-fractie", merkte de heer Nattekaas op, "er wordt veel gepraat maar je kunt er zo weinig mee!" Met de jeugd als toekomst: Middelharnis Centrumfunctie of Varkenscentrum Middelharnis? Aan echt actuele zaken in Middelharnis werd het laatste deel van het debat gewijd: het te voeren jeugdbeleid, de centrumfunctie van Middelharnis en de varkenshouderij van Van Genugten. Feitelijk kwam bij dit laatste onderwerp niets naders uit de bus dan reeds eerder op de avond naar voren was gebracht. Conclusie was in ieder geval dat burgers moeten blijven klagen. Schriftelijk! Over de betekenis van de centrumfunctie van Middelharnis leek nog enige verwarring te bestaan; mevrouw De Vries maakte het nog even duidelijk: "het heeft niets te maken met het opknappen van het centrum van Middelharnis, maar het ziet op het bieden, het uitbouwen en verstevigen van centrale voorzieningen voor het gehele eiland". Jeugdbeleid staat in Middelharnis hoog in het vaandel. Jeugd heeft grenzen nodig en maatregels tegen verslaving. Allereerst ligt de verantwoording voor jeugd en opvoeding bij de ouders, de gemeente kan daaraan posi tief bijdragen. De jeugd moet ook zelf leren (meer) verantwoordelijkheid te dragen, wat een mentaliteitsverandering als gevolg kan hebben. Jeugd moet niet gezien worden als 'probleem', maar als 'toekomst'. Immers: wie de jeugd heeft... Voor een toekomstvisie over de gemeente Middelharnis wilde mevrouw De Vries ten besluite nog enkele geluiden uit het forum horen. Het geluid van méér samenwerking tussen de verschillende gemeentes of één eilandelijke gemeente kon daarbij meerdere malen worden beluisterd. Maar ook het geluid van een klantvriendelijke gemeente, met meer informatieverstrekking naar de burgers en met wethouders die extern wor den aangetrokken. Een gemeente met meer autonomie en beleidsvrijheid - "in verband met de varkens" liet de heer Dilling nog weten, en wat hem betreft zal het CDA als grootste partij van het eiland nog het mooi ste toekomstgeluid zijn! EEN ENGEL AAN MIJN BED Lurlene Mc Daniel vertaald door: Bart van der Griendt uitg. Callenbach Als de zestienjarige Lea Lewis-Hall haar vinger breekt, wordt ze door de dokter door verwezen naar het ziekenhuis. Haar moeder is juist op huwelijksreis met haar nieuwe man, en over ruim een week zou het kerst zijn. Al gauw krijgt ze een kamergenootje, Rebecca, een eenvoudig Amishmeisje. Ook al verbaasd Lea zich over de eenvoud en denkwijze van deze mensen, ze is erg blij met Rebecca en haar familie. Als blijkt dat Lea heel erg ziek is, omringt Rebecca's familie haar met liefde. Met Charity, de oudere zus van Rebecca kan ze het goed vin- hebben het of zorgen den. En... met Ethan. Vooral voor hem, Rebecca's broer voelt ze iets heel speciaals, maar ze weet en voelt ook telkens weer dat ze zo verschillend zijn, en dat een Amish en een Engelse nooit iets samen kunnen hebben Lea en Ethan brengen veel tijd samen door en Lea komt heel veel te weten over de Amish en hun gewoonten en gebruiken. De dagen gaan door en de kerst nadert. Lea heeft aan Molly, een verpleegster, veel steun, nu ze haar moeder alleen af en toe door de telefoon spreekt. Dan wordt ze 's nachts plotseling bezocht door Gabriëlla, die alleen Lea en Rebecca blijken te kennen. Zelf Molly heeft haar nog nooit gezien. Het moment breekt aan dat Rebecca weer beter is en dus terug mag naar de Amishgemeenschap. Lea, die nog steeds allerlei onderzoeken moet onder gaan, krijgt te horen dat ze waarschijnlijk botkanker heeft. Haar moeder komt na de kerstdagen terug van haar huwelijksreis, en gelooft niets van de diagnose. Dan... als ze voor een moeilijk onderzoek staat.... is Ethan er plotseling! Hij blijft bij haar, en dan blijkt opeens dat de plekken op de foto's die op botkanker duidden, kleiner wordenZe mag naar huis en moet afscheid nemen van Ethan. Ze beloven elkaar te schrijven. Lea, die met Charity ook over engelen heeft gepraat, weet opeens dat Ethan, en Charity en vooral Gabriëlla...ook engelen zijn. Dit in combinatie met Hebreeën 1:14, zorgt voor de titel van het boek, die oorspronkelijk is: 'Angels watching over me'. Het boek telt 119 pagina's en is heel bijzon der om te lezen. Naast bijzonder is het ook heel mooi om zo op een speelse manier van alles over de Amish te weten te komen. Het verhaal gaat in één lijn door, ook als er een nieuw hoofdstuk begint. Het moet te lezen zijn vanaf 12 jaar, maar ik denk dat zelfs 15- jarigen er nog moeite mee zullen hebben. Het einde van het boek nodigt uit om ook het vervolg te lezenLurlene Mc Daniel schreef veel boeken, die vertaald werden in verschillende talen. "Een engel aan mijn bed' werd een bestseller in Amerika. ISBN:90-266-0942-6. Prijs: 24.90. AFSCHEID VOL BELOFTEN, ('LIFTED UP BY ANGELS') Lurlene Mc Daniel Vertaald door: Mare Schaeffer uitg. Callenbach Dit vervolg op 'Een engel aan mijn bed'. VAN DER BOOM verteld hoe Lea Lewis een vakantiebaantje zoekt in de buurt van de Amishgemeen schap, waar de familie Longacre woont. Behalve om Rebecca en Charity weer te zien, vooral om Ethan weer te ontmoeten en beter te leren kennen. Zouden zijn gedachten en gevoelens voor haar nog dezelfde zijn als een jaar geleden? Lea ontdekt opnieuw dat de verschillen tussen hen groot zijn. Ethan, die zo eenvoudig leeft en zo weinig van de wereld weet, omdat hij met paard en wagen bijna niet buiten het Amish dorp komt en Lea, die in een flatje in de stad zit en met haar eigen autootje kan gaan en staan waar ze wil. Lea ontdekt dat ze niet zomaar geac cepteerd wordt, vooral niet door Ethan's vader. Via Charity komt ze te weten dat iedere Amish jongen als hij zestien wordt vrij is om 'wereldse' dingen uit te proberen. In een auto rijden bijvoorbeeld, wat voor Amish heel bijzonder is. Zou ook Lea alleen een uit- probeersel zijn voor Ethan? En, waarom is hij daar niet eerder mee begonnen? Hoeveel tijd ze ook samen doorbrengen, Ethan ver zwijgt iets voor haar. Ondanks dat ze veel dingen niet begrijpt, probeert ze zich zoveel mogelijk in Ethan's wereld te verdiepen, ter wijl Ethan juist steeds meer in haar wereld komt. Vaak vraagt Lea zich af of alleen hun liefde genoeg is om de onvoorstelbare kloof tussen hen te overbruggen. Dan krijgt Rebecca plotseling een ernstig ongeluk, en ze overleefd het niet. Terwijl iedereen bloed geeft voor Rebecca moet Lea accepteren dat zij niets kan doen voor haar, omdat nog steeds niet zeker is of de ziekte waaraan ze vorig jaar leed helemaal weg is. Lea voelt zich een indringster als de familie Rebecca naar eigen gewoonte verzorgt en begraaft, maar ze wil toch afscheid van haar nemen. Dan, als ze wegvlucht naar het bos ziet ze plotseling Gabriëlla weer, de geheim zinnige vrouw die ze ook in het ziekenhuis ontmoetteZe heeft Rebecca bij de hand, en samen lopen ze door het bos. Rebecca's gezichtje straaltLea gaat temg naar de familie Longacre om te vertellen wat ze gezien heeft. Ze geloven haar niet tot ...Rebecca's oma haar bijvalt. Zouden ze nu eindelijk Lea accepteren? Er is een eind gekomen aan de zomer en Lea's moeder, die weer terug is van haar vakantie zeilen op de stille Zuidzee, komt haar halen samen met Neil. Het lijkt dat Ethan zijn belofte, haar nog eenmaal te komen opzoeken, niet houdt... Vlak voordat ze de auto instapt, blijkt toch nog hoe trouw Ethan is, en dan geloofd ze hem als hij beloofd dat ze na de oogst samen zullen zijn Letterlijk een afscheid vol beloften, na een boeiend verteld verhaal van 148 pagina's. Ook in dit bijzondere boek valt er weer veel te leren over de Amish en hun manier van leven. De vraag of de kloof tussen Lea en Ethan overbrugt kan worden blijft tot op de laatste bladzijde liggen, dus de spanning blijft er in. Het boek is goed los te lezen van 'Een engel aan mijn bed'maar het is mooi er en begrijpelijker als eerst dat boek gelezen is. Ook dit boek moet te lezen zijn vanaf 12 jaar, maar is mijns inziens meer geschikt voor wat oudere kinderen. ISBN: 90- 299-0949-3 prijs: 24.90. M.L.B. VROEGINDEWEIJ "W&esmeimm OCCASION 0 3 MOBIELE TELEF RAMOCO b.v. Politiek debat maakt tussenstand op in gemeentelijk beleid Middelharnis 3253 AK Ouddorp. Tel- (0187) 68 42 67 ty vUUi BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41-3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 - Fax (0187) 4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdljk 45-46, 3241 GV Mlddefharnls Tel. (0187)482046/482644- Fait (0187)465461 Ftllaal: HoentJerdljk 19, 3253 AK Ouddorp Tel. (0187) 681276 - Fax (0187) 683619

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4