Gemeente maalt niet om een molen minder Wcm^miA 'Nieuwe' bomen in Dirksland X Amateurarcheologen van 'De Motte' hadden een loodzware verhuizing ^londo Voorjaarsmarkt in De Samaritaan mf^Oia MINNAARD K^ VASTGOED Brand op jacht, KNRM en anderen in de weer Nederlandse schilders in het Diekhuus levert 30.000,- voor goede doelen op Roparun Hospice ^'^CQ. VVCb chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Opening Esselink Middelhamis Kerkdiensten Ger. Gem. Dinsdag 21 maart 2000 72e jaargang nr. 6890 De gemeente Middelhamis bereidt een wij ziging voor in de bebouwingsregels van het bestemmingsplan en het uitvoeringsplan 'De Westplaat'. De Korenbloem in Sommelsdijk - de oudste molen op Goeree-Overflakkee (1705) - wordt door de nieuwe bebouwings- regel bedreigd. Door de hoge nieuwe be bouwing op korte afstand van de molen gaat zo veel windvang verloren, dat de molen voor een groot gedeelte van de tijd stil zal gaan staan. Ook voor een molen geldt dat stilstaan, achteruitgang betekent met natuur lijk de nodige consequenties. Het mogelijke beschermd dorpsgezicht 'Sommelsdijk' wordt door het ruimtelijke ontwikkelingsbe leid van de gemeente Middelhamis in de nabije toekomst bepaald door een 'doods' rijksmonument. In strijd met het bestemmingsplan, maar via de toepassing van een art. 19 WRO anticipa tie procedure worden de eerste huizen thans gebouwd. MOLENBIOTOOP In het bestemmingsplan (1994) en eerste uit voeringsplan (1997) 'De Westplaat' wordt de molen 'De Korenbloem', een uit 1705 daterend rijksmonument beschermd voor voldoende windvang en uitzicht op de molen door een bebouwingshoogtereglementering, de zg. molenbiotoop. Binnen de eerste 100 m van de molen mag er niet hoger dan de onderkant van de verticaal staande wiek worden gebouwd. Hierna geldt voor een straal van 100-400 m van de molen dat er per 100 m afstand van de molen de bebouwing niet hoger dan 1 m boven de onderkant wiek mag zijn. De gemeente Middelhamis vindt deze be bouwing te limiterend en wil de bebou wingshoogte zodanig vergroten dat er op 100 m afstand van de molen huizen met een nokhoogte van 10.6 m gebouwd kan worden (op 400 m afstand van de molen zijn zelfs huizen met een nokhoogte van 20.0 m moge lijk). Het resultaat van een dergelijke bebouwing op het functioneren van de molen laat zich niet moeilijk raden. Koren op de molen De projectontwikkelaar van de tweede fase van 'De Westplaat' maakt dankbaar gebmik van de nieuwe voorstellen van de gemeente. Het veranderen van de bebouwingshoogte is koren op zijn molen. In tegenstelling tot de ambtelijke molen (verandering bestemmingsplan) draait de betonmolen van de bouwer ovemren en wor den in korte tijd de woningen uit de grond gestampt. De volgende fase, die dóór dezelfde project ontwikkelaar wordt uitgevoerd is zelfs kriti scher voor de molen omdat nog dichter onder de molen gebouwd gaat worden. Een lagere dan de thans voorgesteld bebou wingshoogte is dan zeker van het grootste belang. Vrienden van de Korenbloem 'De Vrienden van de Korenbloem' is een aktiegroep, die de molen een warm hart toe draagt en die ook wil beschermen. Zij heeft begrip voor de bouwplannen van de ge meente, maar heeft de gemeente verzocht een compromis voor de bebouwingshoogte te overwegen. Dit compromis houdt een zg. 1:50 richtlijn in, dat wil zeggen per 50 meter afstand van de molen mag 1 m boven de onderkant wiek worden gebouwd voor het gebied 100-400 meter van de molen. Deze bebouwingsnorm geeft een grotere bescher ming aan 'De Korenbloem' en wordt ook door de 'vereniging de Hollandsche Molen' ondersteund. Hopelijk is er binnen de gemeente Middel hamis ook een politiek/bestuurlijk draagvlak te vinden voor deze altematieve molenbio toop. i Voor informatie over 'De vrienden van De Korenbloem' kunt u terecht bij het secreta riaat Westdijk 5, 3245 BM Sommelsdijk, tel. 486993. Middelhamis B.V. $uijze Woensdag 22 maart wordt de jaarlijkse voorjaarsmarkt weer gehouden in de recrea tiezaal van het Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. De grote recreatiezaal staat deze dag weer vol met diverse hobbyisten die laten zien wat men zoal maakt en verkoopt. Bij deze wintermarkt ligt de nadmk vooral op de creativiteit van de deelnemers. Ook een aantal middenstanders zijn present en de combinatie van verkoop en demon stratie zorgt voor een vrolijke en vooral af wisselende ambiance. COMBI actief in beeld en geluid Dus niet alleen de verkoop staat centraal, maar ook de diverse demonstraties zullen zeker weer mensen enthousiast maken om te kopen of om een hobby te zoeken. Diverse kado-artikelen zijn te koop, kleine prijsjes voor originele kadootjes. Bewoners van de HDG bieden zelfge maakte artikelen aan en verkopen bloe men en fruit. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Donderdagmorgen 16 maart voer 2 mijl benoorden de uiterton van het Slijkgat het Engelse jacht "Three Fishes" toen de motor plotseling stopte. De schipper nam direct polshoogte in de machinekamer, maar toen hij het luik opende sloegen de rookwolken naar buiten. Onmiddellijk sloot hij het luik weer en zond direct een "Mayday" (nood- bericht) de ether in met de melding erbij dat er brand in de machinekamer was. De Kustwachtpost Ouddorp nam onmiddellijk maatregelen en waarschuwde een in de buurt zijnde visserman, de GO 29, die direct naar de plaats des onheils voer. Ook het douanevaartuig Zeevalk, die in de buurt was, koerste daarheen. De reddingboten van Hoek van Holland, Ouddorp, Stellen- dam en Burghsluis werden eveneens gewaarschuwd. De GO 29 was het eerst ter plaatse, direct gevolgd door het douane vaartuig. De Zeevalk zette een paar mensen aan boord van het jacht. Daar bevonden zich drie personen op, waarvan er twee zee ziek waren. De mannen van de Zeevalk inspecteerden de machinekamer en consta teerden dat er een slang van het koelwater was losgeschoten, waardoor oververhitting plaatsvond. Er was gelukkig geen open vuur ontstaan. Zij repareerden het euvel en de motor kon daarna weer gestart worden. Nadat personeel van de douaneboot was vertrokken stapte een bemanningslid van de Griend aan boord en voer het jacht rich ting Stellendam. Twee opstappers van De Zeemanspot namen later de plaats in van de man uit Ouddorp en onder begeleiding van de Stellendamse reddingboot voer het jachtje naar de buitenhaven van Stellen- dam, waar het afmeerde aan een steiger van Rijkswaterstaat. Na een grondige inspectie wil de schipper zijn reis weer vervolgen. Hij kwam van IJmuiden en was op weg naar Calais. Daarvandaan wil hij overste ken naar Dover en vandaar naar Londen. Het scheepje heeft 2 jaar in Nederland gevaren en is op weg terug naar Engeland voor een onderhoudsbeurt. M Dat er de laatste tijd veel gesnoeid wordt op het eiland wil niet zeggen dat we op den duur zonder bomen komen te zit ten. Er worden gelukkig weer genoeg bomen bijgeplant, zoals afgelopen donderdag in de gemeente Dirksland. In het nieuwe plan 'Kleine Boezem' werden 's woensdags al heel wat bomen neergezet en donderdag werden er nog meer geplant aan de Staakweg, ter hoogte van de nieuwe begraafplaats. Er werden hier voor geen jonge boompjes gebruikt maar bomen van twaalf jaar oud. De moeilijke naam voor deze bomen is 'Tiha europaea Pallida', ofwel gewoon: 'zwarte Linde'. Deze bomen werden op een kwekerij gekweekt en in de daarop volgende twaalf jaar vier keer overgeplant. Daardoor ontstaat een compacte wortelklüit met veel haarworteltjes, waarmee de boom vocht opneemt. Daardoor is de kwaliteit van de wortel - en daarmee ook van de boom - beduidend beter. Archeologen, zo ook de bestuurders en de leden van de Amateurarcheologenvereniging 'De Motte', zijn pas écht in hun element wanneer ze ergens, beneden het maaiveld, naar bodemvondsten kunnen speuren, maar jl. zaterdag waren ze tot een ander karwei, op een heel nadere locatie en op een heel ander niveau geroepen. Ze ontruimden die dag de zolder en vliering van Sociëteitsgebouw 'De Doele' aan de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk en dat is sjou wen geweest...! In Zoetermeer had vrouw Ada van Rias Olivier haar man tevoren onrustig zien worden, want het was niet niks wat er vanuit 'De Doe le' naar het nieuwe verblijf in het Kerkstraatje gebracht moest wor den. Dat kwam omdat de Gemeente 'De Doele' recentelijk aan de Stichting Monumentenbehoud verkocht; de bovenverdieping, al der tigjaar bij 'De Motte' in gebruik, moest vóór 1 april leeg zijn, omdat op die datum de restauratie van het dak begonnen moest zijn om de daarvoor toegezegde Rijkssubsidie veilig te stellen. Eigenlijk had 'De Motte' het pand op 15 maart al leeg op moeten leveren, maar dat was totaal niet gelukt. Ada in Zoetermeer had het haar Rias gezegd: "Rias... dat redden jullie nooit!" Want Ada wist van de immense hoeveelheid potten, scherven, botten en alle mogelijke voorwerpen. Want in de eenendertig jaar van z'n bestaan heeft 'De Motte' nooit één scherfje weggegooid, nooit ook maar één. Eén week geleden had Flakkee Verhuizingen zich een prachtige ver huislift aangeschaft en die kapitaal dure lift heeft zaterdag, bij de ver huizing van 'De Motte' werkelijk onschatbare diensten bewezen bij het omlaag brengen vanuit de nok van 'De Doele' van minstens zestig verhuisdozen vol scherven en literatuur. Was de lift er niet geweest dan zou dat alles via een schuifladder en via een draaitrap omlaag gebracht moeten zijn. Van Ada Olivier, ze zij daarvoor geprezen - het idee van de lift, wat een uitkomst is dat geweest en nóg heeft het verhuiskarwei de hele zaterdag in beslag genomen. Natuurlijk had dat anders gemoeten, vinden de bestuurders van 'De Mot te'. Toen de raad tot verkoop besloot en de snelle verhuizing zich afte kende, heeft raadslid Cor Hameeteman, één van 'De Motte' bestuurders daar z'n ongenoegen over uitgestort en ook zaterdag zei Rias OUvier het nog, er werd hen maar één maand verhuistijd gegeven, terwijl het huur contract daarvoor zes maanden beschikbaar stelt. Gelukkig heeft de Gemeente toegezegd de kasten en de schappen af te voeren en bij het ISGO op te slaan. De zestig verhuisdozen blijven vooralsnog ingepakt staan, totdat 'De Motte' definitief over haar nieuwe onderkomen in het Kerkstraatje kan beschikken. Nu nog is de Muziekschool Goeree-Overflakkee daarin gevestigd, maar die zal naast het 'Diekhuus' verdwijnen. 'De Motte' hunkert naar het moment waarop ze zich in haar nieuwe honk zal kunnen installeren, tot dan liggen de cursussen en de werk- avonden stil. Voor onder andere het houden van lezingen hoopt 'De Motte' straks in de gerestaureerde 'Doele' welkom te zijn. Het histo rische gebouw zal dan weer aan haar oorspronkelijke doelstelling beantwoorden, want vroeger waren het de Rederijkers die er zich manifesteerden. Ook de SMB zal er haar nieuwe zetel vestigen. op vrijdag 24 maart geeft mevrouw Van de Kooi in het Sociaal Cultureel Centrum 'het Diekhuus' een sprankelende dia lezing over Nederlandse schilders van de 16e eeuw tot het begin van de 20e eeuw. Van de wonderlijke tuinen van Jeroen Bosch gaat de kunstreis via de eeuwen van steeds perfectere stofuitdrukking: het kant van Buitewegh, het goudbrokaat van Rembrandt en het bont van Gerrit Dou en Vermeer, naar de kleurrijke doeken uit de Franse tijd van Van Gogh. We horen anekdotes over een verzamelaar, maar verbazen ons niet zo gauw meer over de prijzen die neergeteld worden voor top- kunst. Het verhaal gaat ook over de vele symbolen die in het werk van bijvoor beeld Jan van Eyck en Jan Steen te vinden zijn: hondjes, oesters en kousenvoeten. Een afwisselende en leerzame lezing voor kunstliefhebbers en andere geïnteresseer den. De lezing begint om 20.00 uur en kost ƒ10,-. Voor meer informatie en voor opgeven: Diekhuus, tel. 484200. In november vorig jaar opende de Esselink- groep te Middelhamis haar nieuwe bedrijfs pand. Op de uitnodigingskaart werd aan alle relaties gevraagd om in plaats van een bloe menzee een bedrag aan 2 goede doelen over te maken. Dit betrof het Hospice 'Calando' te Dirksland en het opvangcentrum voor drugsverslaafden 'De Hoop' te Dordrecht. Inmiddels is deze actie afgesloten. Na afron ding heeft dit een bedrag opgebracht van 30.000,-. Aan beide instellingen is inmid dels de helft van dit bedrag overgemaakt. De directie van de Esselink-groep stelt het op prijs ook op deze wijze een waardering aan de vele gevers kenbaar te maken. HERKINGEN - donderdagavond 19.30 uur ds. J. Schipper. NIEUWE TONGE - woensdagavond 19.30 uur ds. Van Dieren uit Stolwijk. Een spontane actie van de Esselink-groep te Middelhamis bij de opening van het nieuwe complex leverde voor het hospice het prachtige bedrag van 15.000,- op. We zijn bijzonder dankbaar voor dit gewel dige gebaar, temeer daar van structurele financiering nog geen sprake is. Van de totale exploitatie wordt slechts 30% door zorgverzekeraars gefinancierd. De andere benodigde gelden moeten bij eengebracht worden door giften, spon soring, acties, legaten, enz. Het is voor de medewerkers van Calando een stimulans om door te gaan met het ver lenen van paUiatieve zorg aan hen die dat nodig hebben. Nogmaals hartelijk dank aan de Esselink- groep en... 'Goed voorbeeld doet goed volgen' Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 HMHM««M»»I1MM Td. (0187) 47 0121 Fax (0187) 47 01 22 E-mail: iiifo@buijze.iil http://www.buijze.nl INKOMENS- EN VERH O G ENS p L A N N 1 N G K/Mgp ^ggfl EjkQpp I uur fofo-aervfce OUDDORP- Weitilrool 35 Tel. (0187) 631611 Edx 683734 RENESSE- Prinhhop Hogaoam 173le1.(0111)46M« Vanaf de vliering van 'De Motteprachtig uitzicht over de pannedaken van oud-Sommelsdijk De verhuislift bewees uitstekende diensten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1