Open naar buiten of in eigen lering opgesloten e t i fe Plattelandsvrouwen Richard Kickert kantoorautomatisering opent nieuw bedrijfspand in Ouddorp 11 De Christenvrouw KLOOF BOER-BURGER WORDT GEDICHT Schaakvereniging De Zwarte Pion Middelharnis Foster Parents Plan zoekt vrijwilligers Het Nederlandse Rode Kruis Tienkamp en open podium op Oranjemarkt Dirksland EIIAIIDEri-IIIEUWS Workshop 'Betere foto's met uw spiegelreflex' afd. Oostflakkee LANDBOUWPRAATJE: PAGINA 9 VRIJDAG 17 MAART 2000 Isolement of solidariteit De titel spreekt voor zichzelf. Hij raakt een onderwerp dat nogal in discussie is. Moeten christenen zich in hun eigen kring opsluiten of openstaan naar de wereld waar in zij leven? Moeten zij zich afzonderen? Of moeten zij met een open hart anderen tege moet treden en volop aan het samenlevings- gebeuren deelnemen? Het dilemma wordt ook wel eens onder woorden gebracht in de tweeslag: isolement of solidariteit. Antithese of gezamenlijk met anderen optrekken. Een probleem vanaf het begin Het probleem is zo oud als het christendom oud is. hl de eerste, en vooral in de tweede eeuw werden christenen voor deze vraag geplaatst. Men bedenke hierbij dat de christe nen toen uit het jodendom en uit het heiden dom afkomstig waren. In de brieven van Pau- lus en Petrus treffen we bekeerde Joden en bekeerde heidenen aan. Vooral in de dkect daarop volgende tweede en derde generatie speelde de vraag naar de verhouding van gelovigen tot de wereld om hen heen. Ver schillende schrijvers uit de tweede en derde eeuw hebben aan deze vraag aandacht besteed. Er werd breedvoerig over geschre ven. In later eeuwen is het vraagstuk opnieuw actueel geworden. Ik doel nu op die eeuwen waarin de christianisering van Europa ver drongen werd door de humanisering. De noem enkele namen die dit proces in gang hebben gezet of hebben gestimuleerd: Des cartes, de filosoof die zijn leven lang rooms katholiek is gebleven, Kant en Kegel, verte genwoordigers van de moderne wijsbegeer te in Europa. In de negentiende eeuw In reactie op deze wijsgerige stromingen zagen christenen zich ertoe gedrongen elkaar op te zoeken in het kader van vereni gingen, stichtingen en instituten. Vooral in de negentiende eeuw (tweede helft) is het christelijke organisatiewezen op gang gebracht. Toen de vaart er eenmaal in zat, weden er steeds meer organisaties opgericht die gesierd werden met de naam christelijk. Tot in voetbalverenigingen en geitenfokver- enigingen toe. Ik noem twee bekende namen: Abraham Kuyper en Ds. Kersten, jarenlang Ud van de Tweede Kamer. Kuyper was in zijn organisatie breder dan Kersten. Het ontbrak Kersten echter niet aan organisatietalent. Als hij zich voor iets inzet- te, dan deed hij dat met al zijn krachten en met volle overtuiging. In de tweede helft van de twintigste eeuw zijn er veel christelijke organisaties verdwe nen. Ze werden opgeheven of ze smolten samen met algemene, neutrale organisaties. Dan bleef er van het specifiek christelijke niet veel over. Het omslagpunt stel ik in 1965. Men bedenke wel dat aan dat jaartal het een en ander is voorafgegaan. Ontzuiling We hebben nu te maken met een situatie waarin veel christelijke organisaties een algemeen karakter hebben gekregen. Ze staan open voor niet-christenen. Ze trekken op met andersgezinden. Ze hebben het spe ciaal christelijke vaak ook in de naam afge legd. In deze regels heb ik iets beschreven van het proces van de ontzuiling. Vóór 1950 werden organisaties van de christelijke zuil(en) van buitenaf bestreden. Na 1965 werden ze van binnenuit uitgehold. Het stevigst staat de reformatorische zuil nog overeind op het terrein van school, poli tiek, dagblad en allerlei maatschappelijke organisaties. Hoe lang zullen die het nog houden is de vraag van heel wat mensen. Niet alleen van omstanders, toekijkers, maar ook van mensen binnen deze zuil; van hen die daaraan leiding geven. Uit artikelen die ik in de laatste tijd heb gele zen leid ik af dat er ook door zuilenbouwers en zuileninstandhouders vragen worden gesteld over de houdbaarheid van de zuil. Zelfs over de vraag of er in het grote ontzui- lingsproces niet een uitdaging zit naar de reformatorische gezindte; of zelf een zekere noodzaak van heroriëntatie. Moet het niet anders? Dringt de tijd ons daar niet toe? Zijn de veranderingen in onze samenleving niet zo ingrijpend dat we nieu we wegen en andere vormen moeten zoe ken? Met andere woorden heb ik u het thema van deze bijdrage geformuleerd. Instelling en mentaliteit Ik wil voor een misverstand waarschuwen. Openheid of opgesloten zijn in eigen kring valt niet zonder meer samen met het verke ren binnen een bepaalde zuil. Er zijn wel mensen die denken dat dit zo is. Ik wil dat ontkennen. Openheid of zich in eigen kring isoleren is vooral een kwestie van instelling, van men taliteit. Hoe kijk je aan tegen de samenle ving? Hoe sta je daar tegenover? Wil je daar aan deelnemen? Of wil je je daarvan afzon deren door je in eigen kring op te sluiten? Dan vorm je een geïsoleerd verband binnen de samenleving. Men spreekt in dit verband wel van subcultuur. Je kunt echter ook binnen een eigen organi satie georiënteerd zijn op wat om je heen gebeurt. Dat is meer dan alleen maar belang stelling hebben voor de samenleving. Dat is ook daarin willen staan en daaraan willen meewerken. Kan dat vanuit de eigen zuil? Die vraag laat ik nog even liggen. Voor christenen wordt hun optreden bepaald door de woorden van de Heere Jezus Chris tus. Men vindt ze in het hogepriesterlijk gebed, Johannes 17. Niet uit de wereld, wel in de wereld Christus spreekt daar enerzijds over het niet uit de wereld zijn van Zijn discipelen. Tege lijk zegt Hij dat Hij ze gezonden heeft in de wereld. De bekende tweeslag: niet van de wereld, maar wel in de wereld. Ja, zelfs gezonden in de wereld; dus met een opdracht. Waarom niet van de wereld? Hun levensbe ginsel komt van boven, uit de Heilige Geest door wedergeboorte. Zij behoren tot het Koninkrijk der hemelen en diens Koning. Dat is de genade die hun leven veranderd heeft. Ze behoren niet van nature tot dit Rijk. Het is genade er een burger van te worden, te zijn en te blijven. Op dit punt hebben de discipelen diep en breed onderwijs ontvangen van de Heere Jezus. Dat onderwijs heeft vrucht afgedra gen. Als Jezus vraagt of zij ook niet willen weggaan, antwoordt Petrus: Heere, tot Wien zullen wij heengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens (Johannes 6:68). Tegelijk zegt Jezus in het hogepriesteriijk gebed dat Hij Zijn discipelen in de wereld heeft gezonden (Johannes 17:18). Die opdracht is alleen uitvoerbaar, als zij met een open oog en een open hart de wereld tegemoet treden. Twee verzoekingen Hier zit een probleem. Dat is eeuwen oud. Ik formuleer de spanning van twee kanten. Hoe voorkomen we dat we, als we in de wereld verkeren en werken, vergeten dat we niet van de wereld zijn? Hoe voorkomen we dat we het zicht op het burgerschap van de hemel verliezen? Dat is de ene verzoeking. Precies tegenovergesteld is de verzoeking dat we zo op de hemel en het Koninkrijk hierboven georiënteerd zijn, dat we onze verantwoordelijkheid voor het leven op aar de uit het oog en uit het hart verliezen. Dan leven we in een spanning van of - of, terwijl de Heere Jezus ons plaatst voor de combinatie van beiden: èn - èn. Hoe kunnen we dit laatste, èn - èn, volbren gen? Hoe kunnen we het volhouden: niet van de wereld en toch in de wereld? Laat ik het duidelijk mogen zeggen: Dat is niet een kwestie van het optrekken en het opheffen van een zuil. Dat valt niet samen met al of niet tot een bepaalde organisatie behoren. Dat is ten diepste een zaak van het hart. In het hart valt de besUssing. Daar wordt gekozen aan wie we toebehoren: aan Jezus, de Koning in de hemel, of aan de wereld waarin we verkeren. Ik pleit voor een dubbele houding. Die van gericht zijn op hierboven, op Jezus als Koning op de troon. En tegelijk op het dienstbaar zijn op aarde. Daar iets laten zien van de regels van het Koninkrijk der heme len. De gerichtheid naar boven ontneemt ons de verantwoordelijkheid voor het leven en het samenleven, hier en nu, niet. Het beleven van deze verantwoordelijkheid is voor ons alleen mogelijk, als we omhoog zien, ons niet opsluiten in eigen kring, maar wel weten waar ons vaderland is. Burgers van het hemelrijk te zijn maakt ons tot vreemdelin gen op aarde. Wat dit voor het instandhouden van een zuil betekent, kom hoop ik later nog eens aan de orde. W.H. Velema In de maand mei geeft professional natuur en landschapsfotograaf Gertjan de Zoete uit Melissant een workshop fotografie. De workshop is gericht op de beginnende foto graaf die in het bezit is van een spiegelre flexcamera. De workshop omvat een tweetal bijeenkomsten van 2 uur, waarin techniek èn fotografische principes uitgebreid aan bod komen. Meer informatie kunt u aanvragen via e-mail: naturephotolease@hetnet.nl, of telefonisch onder nummer (0187) 602547. Oranjevereniging Dirksland organiseert dit jaar tijdens Koninginnedag (zaterdag 29 april) wederom een Oranjemarkt in het dorpscentrum. Om alle middagactiviteiten zoveel mogelijk te centraliseren is besloten om tussen de bekende braderie een profes sioneel tienkampparcours uit te zetten met spectaculaire spellen op het gebied van liacht, behendigheid en denkwerk. Tien teams, bestaande uit 3 heren, 2 dames en 1 coach, zullen niet alleen strijden om de eer, maar ook om de goed gevulde prijzen- pot. De minimale leeftijd van de deelnemers bedraagt 16 jaar. Locale verenigingen worden tijdens de Oranjemarkt de kans geboden om zich gratis te promoten aan het publiek van Dirksland en omstreken. Hiervoor wordt een 'OPEN PODIUM' georganiseerd ten behoeve van het verzorgen van een demonstratie of een optreden. In de omgeving van het podium zal een terras aanwezig zijn waar belangstel lenden, onder hét genot van een hapje en een dmakje, rustig kunnen genieten van de pre sentaties. Naast het terras wordt tevens een 'mega' kinderspeelplein voor de kleinsten gerealiseerd, met onder andere springkus- sens. Opgave voor de tienkamp of het open po dium zo spoedig mogelijk bij Jan van Loo, tel. (0187) 601781 of (0187) 603226) of Anton de Blok, tel. (0187) 603966, want vol is vol. Inschrijvingen voor een kraam of stand plaats op de Oranjemarkt bij Krijn Witvliet, tel. (0187) 605368. Bij deze wordt gelijktij dig een oproep gedaan aan vrijwilligers, welke zich geroepen voelen om tijdens Koninginnedag een steentje bij te dragen. Aanmeldingen via bovengenoemde tele foonnummers. Op woensdag 22 maart a.s. houdt de afdeling Oostflak kee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen haar afdelingsavond in het Infocentrum, Bemhard- straat 27 te Oude Tonge, aan vang 19.45 uur. De heer Van Dam uit Rotter- '**■-- dam van Vereniging Na- tuurmonumenten komt bij ons deze avond presenteren met behulp van een prach tige diaserie: 'Hou je van Holland, het werk van Natuurmonumen ten in Zuid-Holland'. Vereniging Natuurmonumenten is opgericht in 1905 en is de oudste natuur beschermingsorganisatie van ons land. De vereniging kwam tot stand als reactie op de plannen om het Naarder- meer met huisvuil te dempen! De vereniging slaag de erin het Naardermeer te kopen en het waardevolle vogelbroedgebied werd het eer ste Nederlandse natuurreservaat. Momenteel beheert de vereniging honderden terreinen, verspreid over het hele land! Op Goeree-Overflakkee beheert Natuur monumenten o.a. De Kwade Hoek, en het eiland Tiengemeten is een van de laatste aankopen. Voor het eiland Tiengemeten zijn allerlei plannen gemaakt, behorende bij de veranderingen, die in de toekomst voor het hele gebied van het Haringvliet gaan komen. Al met al wordt het dus zeker een interessante avond, vooral omdat onze direc te omgeving aan de orde komt en we volop de gelegenheid krijgen vragen te stellen. Introducé's en andere belangstellenden zijn van harte welkom a 5,- per persoon (kof fie is daarbij inbegrepen). afd. Dirksland Op D.V. 22 maart a.s. hopen we weer bij een te komen in 'Onder de Wiek'Ieder is van harte welkom. Onze gastspreker voor deze avond is de heer H. Zwart uit Zoetermeer, met het the ma: 'De zeven kruis woorden'. We beginnen om kwart voor 8. Het bestuur Raken de boeren uit beeld? De kloof tussen boer en burger lijkt onover brugbaar. Betekent het het einde van het boerenverhaal? Op het platteland bruist het van initiatieven. Boeren zit ten niet bij de pakken neer; zij doen er alles aan om de consument te aaien en te binden. Het verhaal van de Nederlandse boer wordt gekenmerkt door ups en downs. Het lijkt er op dat de boer aan de successen uit het ver leden nu ten onder gaat. En toch is de boer/ondernemer taai; sterker nog hij krab belt stukje bij beetje uit het diepe dal naar boven. Het boerensucces direct na de Tweede Wereldoorlog lag eigenlijk voor de hand. Nederland zou zich herstellen na een ver woestende bezetting door de oosterburen. Het land zou en mocht niet meer honger lij den. De boeren werden uitgedaagd om het voedselapparaat zo snel als mogelijk op peil te brengen. Het landschap kreeg een ander beeld; ruilverkavelingen openden de weg naar een doelmatige en economische voed selproductie. Boeren speelden een onmisba re rol in de naoorlogse samenleving. En de burger had er maar al te graag een goede prijs voor over. In de zeventiger jaren keerde het tij. Politici en burgers vergaten snel het oorlogsleed en zetten zich meer en meer af tegen de kwalij ke gevolgen van de onstuimige productie toename op het platteland. Nederland deed het overigens uitstekend als exporteur van agrarische producten, maar de prijs die daar voor werd betaald bleek steeds minder acceptabel. Ons dichtbevolkte land had moeite met een doorgeslagen agrarisch pro ductiesysteem. Begrippen als water-, lucht en grondkwaliteit deden opgang; het woord milieu lag bij elke landgenoot op de lippen. De afgelopen tien jaar zijn in het boerenland rake klappen uitgedeeld. Veehouders kregen te maken met onbeheersbare ziekte-uitbra- ken. Denk aan de gekke-koeien-ziekte en de varkenspest. Akkerbouwers tobden met zie ke gewassen zoals aardappelrot. Tuinders zagen zich genoodzaakt om het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de kassen drastisch te verminderen. Boereninitiatieven De boerenmisère op het platteland ging gepaard met een gapende kloof tussen samenleving en landbouw. Politici en bur gers begrepen weinig van het boerenleven en kregen zelfs een afkeer van alles wat op en rond het boerenerf gebeurde. Het lijkt er nu zelfs op dat boeren per definitie verkeerd bezig zijn en niet alleen de voedselveiligheid in de waagschaal leggen, maar ook het schaarse platteland verwoesten of verschra len. Het wordt tijd voor een revitalisering van het boerenland. Als de burger weinig of geen begrip toont voor het moderne boeren leven moet het initiatief van het boerenerf komen. Boeren die zich verongelijkt voelen gaan in de aanval en proberen bruggen te slaan naar de samenleving. Een dergelijke houding van goedwillende boeren wordt RSB-competitie Het eerste team heeft thuis tegen Rotterdam 5 gewonnen met 5-3. Ze staan nu gedeeld eerste met 8 matchpunten en 1 bordpunt minder. De laatste ronde moet dus de beslis sing brengen. Het derde heeft ook de zesde wedstrijd uit in Hellevoetsluis tegen De Pio nier 3 met 5_-2_ verloren. Degradatie is voor dit team onvermijdelijk geworden. Huishoudelijke competitie (7 maart 2000) Groep 2: C.J. Smit - R. Wolters 1-0 P. Lesuis - L.C. Struik0-1 E. Verbeek - L. Stolk _-_ W. Markwat - W.T. van Huizen 1-0 Ad. Visser - L. Neleman _-_ Huishoudelijke competitie (14 maart 2000) Groep 2: L. Neleman - C.J. Smit 0-1 B. Loosjes - W.T. van Huizen _-_ L. Stolk - Ant. Visser - 0-1 P. Lesuis - R. Wolters 0-1 H. Taaie - Ad. Visser _-_ allerwegen bezongen en gepropageerd door boerenleiders. Wordt de daad bij het woord gevoegd? Overal in ons land rijpen initiatieven die lei den tot een aanvaardbare boeren-bedoening. Boeren merken dat de consument (lees koper of klant) de koers bepaalt op het erf. Zij ervaren dat een grip op de productieketen (het traject van het product van erf tot klant) geen windeieren legt. Boeren spelen meer en meer in op de bijzondere wensen van klan ten; zij verleggen de aandacht van het naam loos bulkgoed naar een specifiek, hoogge kwalificeerd merk- of streekproduct. Het lijkt erop dat operatie "kom in de gunst van de klant" vruchten gaat afwerpen. Allianties Getergde varkenshouders - zij hebben de laatste jaren flink onder vuur gelegen - gaan op pad samen met weten-schappers, dieren en natuurbeschermers en politici en zoeken driftig naar productiesystemen die volledig passen in de huidige samenleving. De agra rische ondernemers proberen bedrijven te analyseren en maken vervolgens bedrijfs- plan-nen, bespreken die met wetenschappers en toetsen die dan aan belangen van natuur en dierwelzijn. Als die operatie achter de rug is, gaan de varkenshouders op het bedrijf aan de slag. Wie bij het lezen van dit alles een beetje gaat twijfelen, verwijzen we naar de volgende pagina op internet: lei.wag- ur.nl/index/htm. Nederlandse boeren dichten zelf de kloof tussen de sector en de maatschappij. Wie de boerenhistorie kent of wil bestuderen moet toegeven dat het turbulente boerenleven nog lang niet is afgeschreven. Sterker nog: boe ren blijven vechten en zullen ongetwijfeld een volwaardige speler blijven in een moderne Nederlandse samenleving. B.Schouwing De regio Rotterdam en omstreken heeft drin gend behoefte aan vrijwilligers. Wat doen de vrijwilligers van Foster Parents Plan? Vrijwilligers geven informatie over het werk van de kindgerichte organisatie. Zij geven presentaties op scholen, voor verenigingen en groepen volwassenen. Meestal met behulp van dia's, wordt getoond hoe Poster Parents kinderen leven en hoe Poster Parents Plan probeert die leefsituatie te verbeteren. Verder zijn er vrijwilligers die de informa tiestand 'bemannen'. Deze stands staan regelmatig in bibliotheken, winkelcentra, scholen enz. De vrijwilligers organiseren ook informatieavonden en activiteiten, zoals Zwennmen en Schaatsen voor Water, en andere evenementen. De vrijwilligers volgen regelmatig trainin gen om van de ontwikkelingen op de hoogte te blijven. U ziet: bij Foster Parents Plan is er beslist iets te doen wat u ligt. De regio Rotterdam en omstreken bestrijkt een groot gebied: de Zuid-Hollandse eilan den, Dordrecht en omstreken en Rotterdam en omstreken. Het aantal Foster Parents in deze regio is ongeveer 29.000. Er zijn in dit gebied thans 16 vrijwilligers werkzaam. Dit is niet vol doende om alle activiteiten te organiseren die we zouden willen. Bent u geïnteresseerd of wit u meer informa tie, dan kunt u bellen met Leny van Waard huizen, tel. 0181-484872, b.g.g. Janie Ver waal, tel. 0180-522477. afdeling Ouddorp Uitnodiging tot het bijwonen van de 55e Algemene Ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Ouddorp op donderdag 23 maart om 19.30 uur in het MFG Dorpstienden te Ouddorp (Zaal D). Agenda Opening Vaststellen Agenda Notulen van de Algemene Ledenvergade ring d.d. 30 maart 1999 Ingekomen stukken en MededeUngen Jaarverslagen 1999 Jaarrekening 1999, verslag kascontrole commissie en begroting 2000. (De finan ciële stukken liggen vanaf maart ter inza ge bij de penningmeester, dhr. K.C. Grin- wis, Steenkreek 9 te Ouddorp). Bestuursmutaties. Aftredend en herkiesbaar: dhr. K.C. Grin- wis. Aftredend en niet herkiesbaar: dhr. R. Akershoek. Tegenkandidaten kunnen zich tot 24 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij het secretariaat, H. Vlietland-van Oudenaarden, Dirk- doensweg 4b, 3253 AE, Ouddorp. Jubilarissen Rondvraag Sluiting Aansluitend aan de vergadering zal dhr. P. Heerschap een voordracht houden over het dialect van Goeree-Overflakkee. In 1979 zijn ze naar Ouddorp getogen, Richard en Dorien Kickert, waar ze aan de Broekweg een geschikt stukje grond vonden waarop ze samen een toekomst op gingen bouwen. Hij afkomstig uit Delft en zij uit Rotterdam wonen hier dus nu meer dan 20 jaar en intussen hebben ze op het eiland aardig hun draai gevonden. Dorien werkt voor een regionale krant die ook op 't eiland verschijnt, terwijl Richard meer dan zeven jaar geleden in Ouddorp een bedrijf in kantoorautomatisering is gestart. En dit laatste heeft er toe geleid dat Richard afgelopen vrijdag voor zijn inmiddels uitgebreide bedrijf een geknipt pand in gebruik kon nemen. Aan Hofdijksweg 14-a werd een oude schuur - voorheen van de familie De Ronde - aangekocht en afge broken en werd op dezelfde plaats een nieuw fraai, modern en tevens stijlvol pand neergezet dat prima in de Ouddorp- se omgeving past en waarvan Cees van Koppen de ope ningshandeling verrichtte. Sprint Laserprinting Solutions is de volledig naam van Richards bedrijf dat hij vanaf de bovenverdieping van zijn woonhuis startte. In de meest brede zin van het woord hield hij zich bezig met kantoorau tomatisering. In eerste instantie richtte hij zich op de verkoop en ver huur van zeer grote laserprinters, zoals die worden gebruikt door gro te bedrijven als bijvoorbeeld Eneco of de banken. Omdat echter de omzet daarvan vanwege de grote investeringen die ermee gemoeid zijn niet zo hoog ligt, startte Richard ook de verkoop van computers met aanverwante randapparatuur. Daarnaast schreef hij steeds meer maatprogramma's voor klanten, zoals bijvoorbeeld een progranmia speciaal voor jachthavens, een 'op maat'-administratie-progranmia voor een regionale krant en een zeer gespecialiseerd programma voor audicienwinkels, dat inmiddels door een groot aantal audiciens in Nederiand wordt gebruikt en waarmee Richard Kickert in 1998 zelfs de 'Innovatie Nu prijs' won. Najaren vanuit huis te hebben gewerkt kwam Kickert in de gelegen heid om de schuur aan de Hofdijksweg te kopen. Een buitenkansje, omdat de schuur grensde aan de achterzijde van de tuin van de fami lie Kickert. Op de plaats van de afgebroken schuur bouwde de Stel- lendamse firma Gebr. Van den Nieuwendijk het nieuwe bedrijfspand, naar ontwerp van de Goereese architect Karel Drexhage. De boven verdieping van het pand wordt gesierd door kunstwerk van kunst schilder Helmut Roder uit Goedereede, die daarvoor vrijwillig enke le van zijn werken beschikbaar stelde. In het nieuwe pand richt Kickert zich met zijn bedrijf niet meer hoofdzakelijk op de levering van apparatuur, maar vooral ook op het geven van cursussen, ondersteuning en begeleiding bij alles wat met computergebruik te maken heeft, zowel voor particulieren als voor bedrijven. Dat kan variëren van een cursus voor beginners met Win dows en MS Word tot en met volledig netwerkbeheer. Bovendien is er - zowel voor volwassenen als voor kinderen - ruimschoots gele genheid om te internetten of even een e-mailtje te versturen, uiteraard onder toezicht op juist gebruik. Voor vijf gulden per half uur kun je bij ïCickert gebruik maken van internet, desgewenst met hulp als het niet helemaal lukken wil. Op de bovenverdieping van het kantoor is ruimte ingericht om vier personen tegelijk te onderrichten. Niet net alsof je in een schoolklas zit, maar geheel afgestemd om individueel te kunnen werken en hulp te krijgen. De cursussen bevatten een beginnersopleiding Windows en de progranuna's Word, Excel, Powerpoint, Outlook, internet en netwerkbeheer. Kickert weet dat hij daarmee goedkoper is dan veel andere opleidingenburo's en verder is hij voornemens om weer een aanvang te maken met zijn individuele verkooptrainingen, waarmee hij in het verleden reeds veel succes behaalde. Zoals reeds gezegd vindt u Richard Kickert en zijn bedrijf Sprint Laserprinting Solutions in Ouddorp aan de Hofdijksweg 14-a, het telefoonnummer is (0187) 684689. - - Richard en Dorien Kickert op de trainingsafdeling in hun nieuwe bedrijfspand

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9