LITIE (010)2741135 ZAFIRA Dubbelkorig passieconcert te Dirksland Zaaidemonstratie Muzikale reünie in Ooltgensplaat bij jubileum organist Kees van Eek Snelheidscontroles Bromfietspremies vergelijken loont de moeite '^^2. (\-e. "chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuivse eilanden Visser Meubelen bij EuropaTuin Dirksland De Organist mC/yia NilNNAARD K^ VASTGOED Visser Visser HElPENDfti HANDEN Politie 24-uurs telefoon: Garage Knöps B.V. voor öiMtorJJden meP plezier Zangmiddag voor en met mensen met een handicap Vrijdag 17 maart 2000 72e jaargang nr. 6889 Snelheidscontroles STELLEND AM MIDDELHARNIS - Per soneel van de Verkeerspolitie (Bureau Pro jectmatige Verkeerscontroles) hield maan dagmorgen en -middag radarsnelheidscon troles op de N57 en Plaatweg te Stellendam en de Koningin Julianaweg in Middelhamis. Op de N57, waar tussen kwart voor negen en kwart over tien ter hoogte van de Haring- vlietdam in de richting van Stellendam werd gecontroleerd, hielden 21 van de 414 passe rende automobilisten zich niet aan de maxi mumsnelheid van 100 km per uar. Hoogste score was 145 km per uur. Op de Plaatweg, waar de snelheidsradar tus sen negen en half twaalf stond, werden 12 van de 201 passerende automobilisten geflitst. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 104 km per uur, in plaats van de toegestane 80 km per uur. Op de N57, waar tussen half elf en half twaalf ter hoogte van de Haringvlietdam in de richting van Hellevoetsluis werd gecon troleerd, hielden van de 365 passerende automobilisten 24 hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 132 km per uur, in plaats van de toe gestane 100 km per uur. Tussen half één en kwart voor twee werd op de N57 in de 70-km zone gecontroleerd. Van de 312 passerende automobihsten hielden er 115 zich niet aan de maximum snelheid. Hoogste score was 122 km per uur. Op de Koningin Julianaweg, waar de snel heidsradar tussen half één en twee uur stond, werden 24 van de 359 passerende automobi listen geflitst. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 70 km per uur in plaats van de toe gestane 50 km per uur. Onderzoek tegen politieman Tegen een 49-jarige hoofdagent van de basiseenheid Goeree-Overflakkee (district De Eilanden) loopt sinds eind vorig jaar een disciplinair onderzoek en sinds vorige week een onderzoek door het Bureau Interne Zaken van de politie Rotterdam-Rijnmond, naar aanleiding van twee aanrijdingen in privé-tijd. Het disciplinair onderzoek gebeurt naar aan leiding van het doorrijden na een aanrijding, waarbij mogelijk alcohol - al of niet in com binatie met medicijnen - door de betrokken politieman is gebruikt. Dit onderzoek is nog niet afgerond. Vorige week dinsdag werd de betrokken politieman aangehouden na een aanrijding tegen een lantaarnpaal, waarbij hij onder invloed van alcohol verkeerde. Dit onder zoek wordt uitgevoerd door het Bureau Interne Zaken. De politieman is al enige tijd ziek thuis. Aanrijding in berm OOLTGENSPLAAT - Maandagmorgen vroeg, rond zes uur, ontstond op de rijksweg A29, ter hoogte van Ooltgensplaat, in de berm een aanrijding tussen een bestelwagen en een personenauto. Beide voertuigen reden achter elkaar. De 51-jarige Zierikzee- se bestuurder van de bestelwagen zag dat de auto's voor hem remden. Omdat de afstand te kort was en hij een botsing wilde voorko men, stuurde hij de berm in. De achter hem rijdende 36-jarige automobilist uit Roosen daal deed echter hetzelfde en raakte de ach terzijde van de bestelwagen. Beide bestuur ders bleven ongedeerd, de auto's raakten beschadigd en moesten weggetakeld wor den. Inrichting bus vernield MIDDELHARNIS - Woensdagmorgen rond acht uur werd door nog onbekende jongeren de inrichting van een bus vernield. De bus was op weg naar Goes, toen de 31-jarige chauffeuse van de bus werd gewaarschuwd door een passagier dat verschillende jonge ren achterin de bus stoelzittingen vernielden en met de inhoud door de bus gooiden. De jongeren verlieten de bus, voordat de ge waarschuwde politie ter plaatse was. In totaal werden drie zitbanken, 1 stoelframe, 2 kopkussens en een interieurkachel ver nield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanrijding OUDE TONGE - Woensdagmiddag ont stond op de rijksweg N59 een aanrijding tus sen een vrachtwagen en een personenauto, waarbij de personenauto zwaar beschadigd raakte. De 23-jarige automobiliste uit Wip- perfurth stond ter hoogte van Oude Tonge te wachten voor een rood verkeerslicht. De 27- jarige vrachtwagenchauffeur uit Den Helder zag te laat dat het verkeerslicht op rood stond en reed achterop de personenauto. Bei de bestuurders bleven ongedeerd, de perso nenauto moest getakeld worden. Nieuw van Opel: COBiBI actief in beeld en geluid Op D.V. zaterdag 25 maart, aanvang 20.00 uur, hopen het Zeeuws Vocaal Ensemble o.l.v. Kees van Eersel en het Vocaal Ensemble Magnificat o.l.v. Rinus Verhage een concert te verzor gen in het monumentale kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Dirks land. Dit concert zal geheel in het teken van de lijdenstijd staan. De or ganisatie is in handen van de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. De toegangsprijs is 10,00. Voor scho lieren, CJP- en 65+ kaarthouders: ƒ7,50. De koren, die zowel gezamenlijk als afzon derlijk voor u zullen zingen, bewegen zich op het terrein van de 17e tot en met de 19e eeuwse, overwegend Duitse en Engelse kerkmuziek. Geopend en gesloten wordt met indrukwekkende toonzettingen van bekende lijdenspsalmen. Tussen het 'Aus der Tiefe ruf ich' (Psalm 130) van Schütz aan het begin van het pro gramma en het 'Mein Gott, warum hast du mich verlassen' (Psalm 22) van Mendels sohn aan het eind, zit een tijdverschil van zo'n tweehonderd jaar. Dit is natuurlijk hoorbaar in de door hen gehanteerde toon taal; maar ze wedijveren enorm met elkaar in een zeer expressieve behandeling van de tekst. Afzonderlijk brengen de beide koren, in aansluiting op de dubbelkorige composi ties, voor de pauze barokke en na de pauze romantische werken. In dit artikel moeten we volstaan met een greep uit het programma. Het Zeeuws Vocaal Ensemble zingt o.a. 'Out of the deep' van Morley, 'Unser Herr Jezus Christus in den nacht' (De instellingswoorden van het Heilig Avondmaal) van Schütz en een drie tal motetten van Reger (Romantiek). De bijdrage van Magnificat bestaat uit o.a. 'Das Blut Jesu Christi' van J. M. Bach, 'Siche, das ist Gottes lamm' van Homilius en uit de Engelse romantiek: 'O saviour of the world' van Goss en 'Cast me not away' van Wesley. Beide koren zullen zich zeer inspannen om deze prachtige, hoogwaardige composities zo goed mogelijk te vertolken en hopen dat u met hen de grote zeggingskracht van deze teksten en van deze muziek wilt ondergaan. Het Zeeuws Vocaal Ensemble werd in 1989 opgericht met als doel het zo goed mogelijk uitvoeren van geestelijke en wereldlijke muziek van ca. 1500 tot heden. Het koor staat vanaf de oprichting onder lei ding van Kees van Eersel en telt momenteel 20 leden, afkomstig uit diverse regio's van Zeeland en West-Brabant. Het ZVE treedt meerdere malen per jaar op in binnen- en buitenland. Het koor ondernam verscheide ne concertreizen naar Engeland, België, Duitsland, Letland en Litouwen. In 1997 verleende het Zeeuws Vocaal Ensemble medewerking aan het TV-programma 'Het gezongen Woord' van de NCRV. Kees van Eersel is in 1944 geboren in Vlaardingen. Hij ontving een breed gescha keerde opleiding in de zestiger jaren aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht, als mede aan de Schola Cantorum te Parijs. Behalve orgel, zijn hoofdvakstudie, studeer de hij koordirectie, kerkmuziek, piano en beiaard. Naast organist en beiaardier is hij dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble en de Maria Magdalena Cantorij van de Grote Kerk te Goes, waar hij sinds 1974 cantor organist is. Hij is stadsbeiaardier van Zierik- zee en Veere. Vocaal Ensemble Magnificat werd in 1988 opgericht. De muzikale leiding is vanaf het begin in handen van Rinus Verhage. Doel stelling is het uitvoeren van geestelijke muziek van de 12e tot de 20e eeuw. Het koor telt momenteel 26 leden afkomstig uit Goe ree-Overflakkee en van Voorne-Putten. Twee a drie maal per jaar wordt een concert gegeven, meestal in Zuid-Holland of Zee land. Rinus Verhage begon zijn orgellessen bij Jan van Dijk. Daarna studeerde hij orgel, kerkmuziek en koordirectie aan het Rotter dams Conservatorium bij respectievelijk Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eel- kema. Momenteel is hij organist in Stellen dam, Oude-Tonge en Zierikzee. Daarnaast is hij dirigent van enkele koren en directeur van de muziekschool Goeree-Overflakkee. ^QflDdDïïDglEfD instattatiebedrijf Gas - Water - Warmte Hartel^ welkom in de showroom van in Sommelsd^k. />^..l..li.[T|^L'i"l»l"P^ tmedbelen In maart en april 2000 houden vele vestigingen van EuropaTuin een zaai demonstratie. Zo ook Europatuin Dirksland. Op zaterdag 25 maart a.s. zal daar van 10.00 tot 16.00 uur een demonstratie worden gegeven. Deskundige medewerkers van EuropaTuin demonstreren de juiste manier van zaaien van verschillende soorten groentegewassen en (eenjarige) bloemen en planten. Tevens leggen zij uit welke zaai- en stekgrond het beste is voor het zaad, welke kweekkastjes geschikt zijn en welke gebruiksaanwijzing geldt voor de vele verschillende soorten zaad. Zaad van planten gedraagt zich namelijk heel verschillend, de ene plantensoort komt snel op, een andere kan wel drie of vier weken duren. Dit hangt o.a. af van de kiem- kracht en soortechtheid van het zaad. Een goede kiemkracht heeft te maken met hoe oud het zaad is en hoe het is bewaard. Het beste is om vers zaad te kopen en dat koel en droog te bewaren. Een goede luchtvoch tigheid is ook van belang bij zaaien en kie men. Zaaien vergt dus de nodige voorberei ding voor optimale omstandigheden. Tij dens de demonstratiedag krijgt u alle informatie hierover. Maar ook geeft Euro paTuin u nuttige tips over het geven van water, het regelen van de juiste temperatuur en het verspenen: het verplanten van de kleine zaadplantjes. Natuurlijk kunt u ook bij ons met al uw vra gen terecht op gebied van kweekbakjes, speciale potgronden, ziekten, zaaien in vol le grond, warme kas of onder glas etc. Neem gerust uw kinderen mee, want zaaien vinden ook kinderen erg leuk. Zij vinden het vast heel spannend om een klein zaadje een volwassen plant te zien worden...! Uiteraard is bij EuropaTuin 'kindvriende lijk' zaad verkrijgbaar, zaad dat niet giftig is en waarbij de kans op mislukken minimaal is. Op de demonstratiedag heeft EuropaTuin een speciale aanbieding: zak zaai- en stek grond kweekkastje zakjes zaad, nu samen voor 19,95. Zijn vijf en twintig jarig organistenju bileum heeft de Middelharnisse Kees van Eek achter de rug. In Ooltgensplaat werd dat afgelopen zaterdagavond op gepaste wijze gevierd in en om de Her vormde kerk aldaar. Het eerste deel van de avond was een muzikaal gedeelte rondom het fraaie Leeflang-orgel in de Hervormde kerk, het tweede deel van de avond vormde een reünie waarbij talrijke (orgel)vrienden van Flakkee én van ver daarbuiten bijeen waren geko men om Kees de hand te drukken. Reünie Dat was het ook wat Kees bij z'n jubileum graag wilde, een samenzijn met vrienden en bekenden - veelal orgelvienden. Daarmee heeft hij in de loop van de jaren heel wat con necties opgebouwd, door heel Nederland ver spreid. In totaal waren er zaterdagavond zo'n 300 aanwezigen bijeen, waarvan zeker de helft Plaatenaars, en natuurlijk doet bij een jubi leum zoiets je goed. Wat volstrekt als bijzon der mag worden gezien is dat ook organist Arie J. Keijzer aan de jubileumavond van Kees mee wilde werken. Samenzang, orgelsoli en koorzang van Stadskoor Goedereede vulden het programma in het kerkgebouw, in verenigingsgebouw Elthato werd het 'informele' gedeelte van de avond gehouden, "'t Was boven verwachting", zegt Kees, "zoveel als er waren en ook waar ze allemaal vandaan kwamen". Onder hen waren Jan Keijzer - de mede-firmant van het voormalige orgelbouw bedrijf Leeflang én broer van Arie J., intonateur Jan Koelewijn - die op Goeree-Overflakkee in de loop der jaren al heel wat kerkorgels onder z'n hoede heeft gehad. Jan van Dijk - oud-organist van Mid delhamis en tevens oud-orgellerasu: van Kees, ook waren er predi kanten en van diverse predikanten uit 't hele land ontving hij brieven met gelukwensen. "Mensen met wie je goed contact hebt gehad en die bijvoorbeeld naar elders zijn vertrokken, zie je soms in jaren niet meer", zegt Kees, "maar het is bij mij dan niet 'uit 't oog, uit 't hart', daarom wilde ik graag een soort reünie, en die is hartverwarmend geweest!" Ook Arie J. Keijzer, van wie Kees jarenlang de enige privé-leerling was, zei van de avond genoten te hebben. Vanuit de kring van z'n bekenden werd Kees toegesproken door Jaap de Geus, dirigent van Stadskoor Goedereede. Met elkaar werken ze al meer dan 20 jaar samen en uit die periode bracht Jaap enkele lotgevallen - 'wapenfeiten' - naar voren. Tussen 'Kees van toen' en 'Kees van nu' ervaart Jaap best 'n verschil, en ja, dat gaat ook zo in een mensenle ven. Blij is Jaap met de onderlinge samenwerking. "Niet dat we het in muzikaal opzicht altijd met elkaar eens zijn, want onze voorkeuren zijn soms heel strijdig. Maar Kees is enthousiast, stimulerend en coachend en hij zit vol nieuwe ideeën en plannen!" Vijf en twintig jaar Namens de kerkvoogdij werd Kees toegesproken door voorzitter de heer Timmerman. Hij bracht in herinnering hoe de jubilaris 25 jaar geleden kerkorganist werd in de Geref. Gemeente te Middelhamis, mim vijfjaar later gevolgd door benoeming tot organist in de Her vormde gemeente van Ooltgensplaat. "Tot 1980 werden de eredien sten hier begeleid door de organisten Leen HoUeman en Chiel van Dam. Toen in april 1980 de heer Holleman overleed kwam de heer Van Dam er alleen voor te staan en ontstond er behoefte aan nog 'n organist. Op een advertentie waarin sollicitanten werden opgeroepen reageerden er vier, waaronder Kees van Eek. Om ieder van hen een eerlijke kans te geven werd een onpartijdig deskundig adviseur aan getrokken, dat Was de Goesse organist Kees van Eersel. Na proefspel van de vier bestond er zowel bij Van Eersel als bij de kerkvoogdij geen enkele twijfel over of Kees zou benoemd moeten worden. Ech ter, in verband met zijn functie als organist in Middelhamis kon hij op dat moment z'n benoeming niet aanvaarden. Wel was het moge lijk om één dienst per zondag te spelen. Een vergoeding daarvoor heeft hij nooit willen hebben: 'Zondags wil ik niets verdienen, alleen mijn autokosten zou ik vergoed willen zien'. Maar ook die heeft de kerkvoogdij nooit hoeven te vergoeden want die kosten moesten maar gezien worden als zijn vrijwillige bijdrage. En zo is het altijd gebleven. Twee jaar later verhuisde organist Van Dam uit Ooltgens plaat naar Middelhamis, waarbij die op zijn verzoek ontheven werd van zijn organistenfunctie. Inmiddels kon Kees van Eek in Ooltgens plaat wel een benoeming aanvaarden en zo werd hij Ie organist, thans bijgestaan door enkele organisten uit de eigen gemeente. Een harte lijk woord van felicitatie en van dank was er dan ook van de kant van de kerkvoogdij voor de circa 1500 erediensten die hij er begeleid heeft, alsmede de rouw- en trouwdiensten en bejaardenmiddagen die naast de erediensten worden gehouden. Ik denk dat ik namens de hele gemeente spreek als ik zeg dat jouw orgelspel over het algemeen zeer gewaardeerd wordt", aldus de heer Timmerman, "en we hopen en bidden je toe dat God je nog veel gezonde jaren wil schenken waarin je hier of elders met vreugde de erediensten mag blijven begeleiden!" Als blijvende herinnering ontving hij het prachtige tweedelige naslagwerk "De orgelmakers Witte", geschreven door dr. Teus den Toom. Leeflang, Keijzer en Ooltgensplaat De heer Timmerman bracht ook in herinnering hoe de broers Arie J. en Jan Keijzer hun sporen in Ooltgensplaat hebben achtergelaten. Reeds vijftig jaar geleden begeleidde Arie er regelmatig de eredien sten, toen hij nog in Nieuwe Tonge woonde. Daarvandaan reed hij dan op de fiets naar De Plaete en verbleef daar het verdere van de dag bij de familie Holleman. In 1972 verscheen hij wéér op het Plaatse toneel, maar dan als adviseur voor kerkvoogdij en orgelcommissie in verband met de bouw van een nieuw kerkorgel, dat door de firma Leeflang werd gebouwd en in januari 1974 in gebmik werd genomen. En dat vestigde de aandacht op Arie's broer Jan, die mede-firmant was van de firma Leeflang, en beiden waren ze deze avond aanwezig om na zóveel jaren nog blijk te geven van hun adhesie met Ooltgens plaat... én met Kees! "De organist" "Gemeentezang begeleiden is heel iets anders dan het solistisch spe len van een orgelwerk" zegt Kees zelf. "Als je het éne kunt wil dat niet zeggen dat je dan als vanzelf óók het andere kunt. Écht begelei den is iets dat je in je moet hebben, het is iets van invoelen en aan voelen; niet ten behoeve van jezelf maar van de gemeente". Het is iets wat zéker ook verwoord wordt in het gedicht van mevrouw M. Bunk- van der Heiden, hetwelk Kees op z'n jubileumavond van harte werd toegevoegd door z'n Goereese dirigent. Jaap de Geus: Zijn handen zoeken rusteloos d'accoorden Waarmee het orgel zingen moet voor Hem, Een psalm van David, eeuwenoude woorden, In juichend samenspel van instrument en stem. Hij zingt Gods lof met handen en met voeten En de gemeente onder hem zingt mee. Zo zal eens 't aardse koor het hemelse begroeten En samen zingen aan de glazen zee. www.johnpdewit.nl tel. (0187) 4917 55 Middelhamis B.V. Personeel van de Verkeerspolitie (Bureau Projectmatige Verkeerscontroles) hield dins dagmorgen radersnelheidscontroles op de LangewegAVeespad (Ooltgensplaat), Ko ningin Julianaweg (Sommelsdijk), Lieve Vrouwepoldersedijk (Stad aan het Haring vliet) en de N57 in Stellendam. Tussen zeven en half tien werd gecontro leerd op de LangewegAVeespad. Van de 136 passerende automobilisten hielden twee zich niet aan de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoogste score 80 km/uur. Op de Koningin Julianaweg stond de snel heidsradar tussen half acht en half tien. Vier van de 413 passerende automobilisten wer den geflitst. Hoogst gemeten snelheid be droeg 73 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk, waar tus sen half elf en half twaalf werd gecontro leerd, hielden 29 van de 157 passerende automobilisten hun gaspedaal te diep inge- dmkt. Hoogst gemeten snelheid 76 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Op de N57, waar tussen kwart voor elf en half twaalf werd gecontroleerd, hielden van de 236 passerende automobilisten 25 zich niet aan de maximum snelheid van 100 km/ uur, hoogst gemeten snelheid: 128 km/uur. D.V. zaterdag 18 maart a.s. hoopt de afde ling Flakkee/Schouwen/Tholen van de ge handicapten vereniging 'Helpende Handen' een zangmiddag te houden voor en met men sen met een handicap. Aanvang 's middags half drie in de 'Rehobothkerk' aan de Hoog- aarsstraat te Tholen. Sluiting plm. vier uur; na afloop koffie, thee of frisdrank. Mensen met een handicap met hun ouder(s) en/of verzorg(st)ers, hun familieleden, be langstellenden (van welke gezindte dan ook) zijn hartelijk welkom! Het mannenkoor 'Rehoboth' hoopt een aan tal stuklcen te zingen terwijl ook de doel groep er bij betrokken zal worden en zich bij het koor mogen opstellen. Een jaarlijks terugkerende gebeurtenis waar naar uitgekeken wordt en waaraan met veel enthousiasme wordt deelgenomen. Mogen we ook op u rekenen? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflaldcee nu in onze showroom OUDDOIF' Wiilsmil 35 Til. 10117) illól! hx 6IJ734 UNESSE' Printshop Hoseiooii 17! M. (0111| «2400 Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 rVh RyriTt%rtHt-ft-WH mt i i Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Voor de koop of verkoop van uw waiting Doefinchemsestraat 32-34, 3241 M Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Tel. (0187)617300 Barendrecht Tel. (0180)642111

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1