14 maart 2000 - 20 jaar Liliane Fonds Koga Miyata Twin Traveller 'Fiets van het Jaar 2000' Prins Maurits organiseert voor de tweede maal open scJiool-avond 'Genealogisch streekarchief ontwikkelt zich goed' Het Nederlandse Rode Kruis Skeelerprestatietocht EIIAIIDEn-IIIEUWS Cor Hameeteman: 22 lessen voor boven de achttien PAGINA 7 DINSDAG 14 MAART 2000 Begonnen als werkgroep van De Motte is het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee sinds 1992 een zelfstandige stichting. Toen het archief van de stichting groeide en de huisvesting van het genealogisch streekarchief een pro bleem werd, bracht Rabobank West-Flakkee uitkomst. Een oud pandje aan het kantoor van de bank in Dirksland mocht door de stichting Genealogisch Centrum worden opgeknapt. In 1996 kon daar in Achterdorp 7 'Het feijne kwartier' worden geopend. Doorbraak "De huisvesting door Rabobank West-Flakkee betekende een doorbraak" vertelt Cor Hameeteman, voorzitter van het Gene alogisch Centrum. "Letterlijk en figuurlijk. We hebben er als stichting met z'n allen heel hard aan gewerkt; ook mensen die voor die tijd nooit een hamer of verfkwast hadden vastgehou den. Het is geweldig dat de bank ons de kans heeft gegeven het genealogisch streekarchief van Goeree-Overflakkee tot ontwikkeling te brengen. 'Het feijne kwartier' is inmiddels een bekend begrip voor mensen die belangstelling hebben voor familiegeschiedenis. De bovenverdieping van 'Het feijne kwartier' wordt benut door het streekdrachtensemble Eeuwkant. Een passender invulling valt nauwelijks te bedenken. Om nog meer een cul tuurhistorisch centrum te vormen hebben we ook plannen voor een werkgroep die zich met het dialect van Goeree-Over flakkee bezig houdt. Een punt is wel dat in dit soort bezighe den erg veel tijd gaat zitten en dat je aan een aantal basisacti viteiten voorrang moet geven." Werkzaamheden Wat zijn zoal de werkzaamheden van de stichting Genelao- gisch Centrum Goeree-Overflakkee? Hameeteman hoeft er niet lang over na te denken. "Om te beginnen de ordening van archiefgegevens. We hebben enorm veel materiaal aangeboden gekregen door de heer M.Zaaijer in Den Haag, die jarenlang in het Rijksarchief alles heeft over geschreven wat hij over Goeree-Overflakkee en met name Dirksland tegenkwam. We krijgen steeds meer stamreeksen, kwartierstaten en genealogieën aangeboden. We hebben kopieën van de klappers op de zogenaamde DTB-boeken uit het Rijksarchief, genealogische tijdschriften, boeken enzo voort. Er zijn regelmatig mensen die tot de conclusie komen dat ze de resultaten van genealogisch onderzoek, waarin ze een zee van tijd en energie hebben gestopt, niet verloren wil len laten gaan. Het is natuurlijk prachtig dat hun werk bij een streekarchief terecht komt. Maar het moet wel allemaal toegankeüjk gemaakt worden, zodat iedereen er wijs uit kan. Onze werkgroep is daar trouw mee bezig maar we kunnen het niet bijbenen. Nieuwe werk- groepleden zijn van harte welkom." Voor zoekers Op de eerste en derde zaterdag van de maand - behalve in de zomervakantie - is 'Het feijne kwartier' open voor bezoekers. Dan kan er onderzoek naar familiegegevens worden gedaan, desgewenst met hulp van een vrijwilliger van het Genealo gisch Centrum. De lokatie is volgens Hameeteman ideaal. "We zitten centraal voor de regio, het is gemakkelijk te vinden en bezoekers kunnen altijd hun auto kwijt. We mogen er gerust trots op zijn dat een pandje als Achterdorp 7 zo effec tief in een maatschappelijke behoefte voorziet." Op Koninginnedag is 'Het feijne kwartier' een centrum van activiteiten voor presentatie van de stichting en het streek drachtensemble Eeuwkant. Hameeteman: "Op het pleintje achter de Rabobank proberen we ons te presenteren op een manier die past bij onze doelstelling en bij Koningiimedag. De opbrengst van de actvititeiten is voor de kosten van 'Het feijne kwartier'. Het Genealogisch Centrum wil zich daarbij gaan toeleggen op een leuke boekenmarkt. Voor boeken hou den we ons altijd aanbevolen. Wie boeken aan ons kwijt wil kan terecht tijdens openingsuren in 'Het feijne kwartier" en bij onze penningmeester Jan van Wezel in Stellendam." Publieksgericht Elk jaar wordt een keer open huis gehouden voor mensen die het genealogisch streekarchief in Dirksland nog niet kennen. Volgens Cor Hameeteman is dat nauwelijks meer nodig, maar: "We blijven het toch doen, want het gaat bij het Gene alogisch Centrum om de publieksgerichtheid." Donateurs van het Genealogisch Centrum krijgen per kwar taal een Nieuwsbrief toegestuurd. "Behalve nieuws over de stichting staat er in de Nieuwsbrief een vraag- en antwoordru- briek. Daar wordt veel gebruik van gemaakt. De Nieuwsbrief gaat naar alle delen van de wereld en krijgt steeds meer uitstra ling. De redacteur van de Nieuwsbrief, Bram van Evelingen, heeft er voor gezorgd dat vorig jaar een Goeree-Overflakkee Special van het landelijk genealogisch tijdschrift Gens Nostra is uitgegeven. Daarin staat over elk dorp van het eiland een artikel en alle artikelen zijn geschreven door Goeree-Over- flakkeegebonden auteurs. Er zijn steeds van die momenten dat er een stap in de ontwik keling van ons genealogisch streekarchief wordt gezet: Zelf standige stichting, adequate huisvesting, nieuwsbrief, Goe ree-Overflakkee Special op landelijk niveau, website Vorig jaar hebben we een website gekregen. Men kan zich nu ook via Intemet informeren over het werk van het Genealo gisch Centrum en zich opgeven als donateur." Nog veel te doen "Leden van de werkgroep zijn bezig aan een goed biblio theeksysteem. Verder hebben we naast genealogische gege vens ook veel algemene historische gegevens over Goeree- Overflakkee in huis. We hopen daar ook nog eens een goed systeem voor op te zetten, want daarmee kun je andere cul tuurhistorische instellingen ondersteunen. Daar ligt een belangrijk raakvlak met De Motte. Onze secretaris doet voor zichzelf niet aan stamboomonderzoek maar maakt intensief gebruik van ons archief voor ondersteuning van archeolo gisch bodemonderzoek en publicaties over geschiedenis van dorpen, gebouwen en andere cultuurhistoriscbe structuren en objecten. Ook indirect komt de informatie uit ons archief dus onder de mensen. Zo zit er nog een grote meerwaarde in ons archief en we hebben veel werk voor de boeg. Met een auto matiseringssysteem voor de genealogische gegevens zijn we al op weg. Er wordt gestaag gewerkt en de inzet van de werk- groepleden is geweldig. Sommigen werken thuis op de com puter. Maar nogmaals: het moet allemaal wel gedaan wor den." Cursus stamboomonderzoek Samen met Wim Visser, bestuurslid van het Genealogisch Centrum, heeft Cor Hameeteman een cursus voor beginnende stamboomonderzoekers samengesteld. De cursus wordt gege ven in 'Het feijne kwartier', Achterdorp 7 in Dirksland. Op drie lesavonden - 20 maart, 3 april en 17 april - zullen de heren Visser en Hameeteman van 20.00 - 22.00 uur deskundig uit de doeken doen wat termen als genealogie, stamreeks, kwartier- staat en parenteel inhouden en hoe die zaken moeten worden aangepakt. "De eerste cursisten hebben zich al opgegeven" aldus een enthousiaste Hameeteman. Belangstellenden kun nen hem even bellen voor meer informatie en om zich aan te melden." Wie een duik in de familiekunde wil wagen krijgt nu een aar dige gelegenheid. De cursus kost f 50,- en voor donateurs slechts f 40,-. Met een telefoontje naar nummer 0187-482967 wordt een kennsimaking met de genealogie sympathiek gere geld. Balans tussen professionele aanpak en persoonsgerichte aandacht Op 14 maart 1980 werd het Liliane Fonds in het leven geroepen door Liliane (Lieke) Brekelmans-Gronert en haar echtgenoot Ignaas. Twintig jaar later is dit particuliere initiatief uitgegroeid tot een internationaal erkende organisatie die jaarlijks dui zenden kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden helpt. Al 20 jaar lang is de doelstelling van het Liliane Fonds kleinschalige, persoonsge richte en directe hulp te bieden. De hulp richt zich op kinderen en jongeren met een handicap in ontwikkelingslanden en wordt gerealiseerd via vrijwillige contactpersonen die ter plaatse wonen en werken. Het Liliane Fonds vestigt onverstoorbaar de aandacht op 'de verborgen ramp'. De media laten steeds weer beelden zien van acute rampen, overstromingen, oorlogen en epi demieën. Zelden is er iets te horen over de ramp die miljoenen kinderen in ontwikke lingslanden treft. Ze raken gehandicapt als gevolg van die rampen of door geboorte- trauma's ziektes of ongevallen. Armoede beheerst het gezinsleven en de kinderen leven verborgen in de dorpen of in de over bevolkte krottenwijken van de grote steden. Die kinderen en jongeren tellen ook mee en het Liliane Fonds probeert hen een gelijke kans in het leven te bieden door functionele en efficiënte revalidatie. In 1980, het oprichtingsjaar, hielp het Lilia ne fonds 14 kinderen in Ethiopië en de Filippijnen. Het jaar daarop kwamen er uit negen andere ontwikkelingslanden hul- paanvragen en begonnen 179 kinderen en jongeren aan hun eerste stap op de lange weg van revalidatie. In het jaar 1999 is er door 1302 contactpersonen in 75 landen hulp verleend aan 22.407 kinderen in de vorm van operaties, medische behandeling, hulpmiddelen, onderwijs, vakopleidingen en praktisch aanzetten tot zelfstandigheid. Een aanzienlijke groei. Voor een bewuste, geleidelijke groei, geba seerd op de hulpvraag is een professionele aanpak vereist. De stichting legt daarbij nadrak op de noodzaak van persoonsge richte aandacht voor de kinderen en voor elkaar. Deze balans tussen verstand en gevoel, nuchtere aanpak en persoonlijke betrokkenheid creëert raimte voor een gezonde en verantwoorde groei in het aan tal kinderen dat bereikt wordt. Het 20-jarig bestaan van het Liliane Fonds staat in het kader van het thema 'balans'. Ook in de toekomst blijft dit thema karakte ristiek voor de stichting. Het Liliane Fonds mag rekenen op bijdra gen van 58.000 donateurs, ondersteuning door partners binnen het bedrijfsleven, con gregaties en stichtingen. Ook worden jaar lijks honderden kleine en grote acties in het land gevoerd. De kinderen voor wie het Liliane Fonds zich sterk maakt hebben de steun heel hard nodig. Met een frisse kijk op het verleden en met grote dank richting donateurs gaat het Lilia ne Fonds de toekomst hoopvol tegemoet. afdeling Ouddorp Uitnodiging tot het bijwonen van de 55e Algemene Ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Ouddorp op donderdag 23 maart om 19.30 uur in het MFG Dorpstienden te Ouddorp (Zaal D). Agenda Opening Vaststellen Agenda Notulen van de Algemene Ledenverga dering d.d. 30 maart 1999 Ingekomen stukken en Mededelingen Jaarverslagen 1999 Jaarrekening 1999, verslag kascontro lecommissie en begroting 2000. (De financiële stukken hggen vanaf maart ter inzage bij de penningmeester, dhr. K.C. Grinwis, Steenkreek 9 te Oud dorp). Bestuursmutaties. Aftredend en herkiesbaar: dhr. K.C. Grinwis. Aftredend en niet herkiesbaar: dhr. R. Akershoek. Tegenkandidaten kunnen zich tot 24 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij het secretariaat, H. Vlietland-van Ouden aarden, Dirkdoensweg 4b, 3253 AE, Ouddorp. Jubilarissen Rondvraag Sluiting Aansluitend aan de vergadering zal dhr. P. Heerschap een voordracht houden over het dialect van Goeree-Overflakkee. Ook dit jaar organiseert de Oranjevereni ging Melissant op Koninginnedag weer een skeelerprestatietocht. De afstanden zijn 12, 18 en 30 km. De start is bij de Melishof, tussen 13.30 en 14.00 uur en hier is ook de finish. Inschrijven kan op maandagavond 27 maart, van 19.00 tot 20.00 uur en op maandag 3 april van 19.30 tot 20.00 uur in de Melishof of via telefoonnummer 06- 20749631. Op de dag zelf kan ook nog worden ingeschreven, maar dan ontvangt men bij de finish geen medaille, omdat deze tijdig besteld moet worden. De kosten bedragen 6,- en voor kinde ren tot 14 jaar 3,-. Bij inschrijving ont vangt men een stempelkaart, die meerde re jaren bruikbaar is. Bij voldoende ani mo zal namelijk ook komende jaren de skeelertocht worden georganiseerd, en deelnemers die vijfjaar meedoen krijgen een presentje. Bewaar dus de stempel kaart! De route wordt door middel van bordjes aangegeven en bij de stempelposten is water verkrijgbaar. Deelname aan de skeelertocht is geheel voor eigen risico en de Oranjevereniging kan niet aansprakelijk worden gesteld voor enigerlei schade, dan wel letsel ten gevolge van de deelname. Bij slecht weer wordt de skeelertocht een week uitge steld. Met dan aan Extra-markt Kool voor sponsoring van dit evenement. Nederland kan trots zijn op haar fiets- traditie. De afgelopen tien tot vijftien jaar hebben de ontwikkelingen in de fietsenbranche tot onmiskenbare ver beteringen geleid. De consument begroet deze vernieuwingen en verbe teringen met groot enthousiasme. Geen wonder dat een onafhankelijke vakjury, tijdens de opening van de FietsRAI, de Koga Miyata Twin Tra veller het predikaat 'Fiets van het Jaar 2000' toekende. Deze prachtige en zeer compleet uitgevoerde vrij- ^tijds- en vakantietandem is naar het oordeel van de jury namelijk 'tech nisch af'. Het belangrijkste compliment voor de tan dem is misschien wel dat deze trekking- fiets, ondanks zijn lengte, ook buiten de meer gebaande paden uitstekend is te gebmiken. De uitvoering is solide en toch licht. De Twin Traveller is voorzien van vering, zowel voor al achter, die zeer goed werkt en die samen met de uitstekende rem men voor comfortabele en veilige rijeigen- schappen zorgt. 'Samen de inspanning delen kan met deze tandem, desnoods wekenlang', aldus het juryrapport. Het is kortom dé ideale vakan- tiefiets om er met zijn tweeën met volle bepakking op uit te trekken. De vakjury raadt wel aan om deze aantrekkelijke tan dem, die voor nog net geen 8.000 gulden in de catalogus staat, standaard te voorzien van een goed slot. De jury kende tevens 'Eervolle Vermel dingen' toe aan: Sparta Amazone, een compromisloze 'dienstfiets' voor de vrouw met kleine kin deren. De Amazone is als geheel fraai en doordacht uitgevoerd met onder andere een dubbele standaard en een veer om het stuur recht te houden. De aankleding van de fiets met de twee kinderzitjes, het windscherm, de tassen en de buggy-drager vormen een onlosmakelijk geheel van het concept. Het ontwerp van de Amazone is volledig gericht op het specifieke gebraiksdoel en dwingt daarmee, volgens de jury, respect af. Sparta Pharos Atraxion, een elektrisch ondersteunde fiets, waarmee ook zonder trapondersteuning uitstekend is te fietsen. 'Mét trapondersteuning en in combinatie met de Auto-D automatische versnellings naaf is het rijden met de Pharos Atraxion nagenoeg volmaakt', aldus het juryrapport. Met de Auto-D instelmogelijkheid kan het 'eigen vermogen' eenvoudig worden gedo seerd. Daarmee biedt Sparta aangepaste tra pondersteuning voor jong en oud. Na het succes van de vorig jaar gehouden eerste open schoolavond voor ouders en andere belangstellenden, lag het voor de hand dat er een ver volg zou komen. Een avond waarop niet de leerlingen, maar de ouders in de lesbanken plaatsnemen. De school is dan voor één keer: alléén voor boven de achttien jaar. Deze avond werd georganiseerd met een finan cieel doel: het bijeenbrengen van. geld ten bate van een koorreis naar Nederland van het (Hongaars) Roemeense schoolkoor uit Cluj, een koor van de partnerschool van de Chr. S.G. Prins Maurits. De enquête die na afloop van deze avond gehouden werd sprak boekdelen. Nagenoeg alle deelnemers lieten enthousiast weten dat er een vervolg moest komen. En dat gebeurt. Op woensdagavond 29 maart a.s. wordt de tweede open school-avond gehouden! Prins Mauritsschool op te sturen én op 29 maart naar de school te komen. De avond begint met vanaf 19.00 uur een kopje koffie. Daama volgt de eerste les van een uur. Na een tweede lange koffiepauze volgt de ande re les. De avond wordt feestelijk afgesloten met een drankje. Twee creatieve lessen (het koken en batikken) duren een hele avond. Voor deze lessen moet ook iets meer betaald worden 20 voor het koken en 25 voor het batikken). Wel krijgt men dan iets tast baars of eetbaars mee naar huis. Aan de anderen wordt een bedrag gevraagd van ƒ15 voor de hele avond, inclusief de koffie en het drankje. Het bedrag dat overblijft gaat opnieuw naar Roemenie, nu niet om een heel koor naar Nederland te krijgen,maar een aantal leerlingen dat samen met een groep leerlingen van de Prins Maurits aan een stu dieproject gaat werken. Voor dit doel bezoekt een groep Nederlandse leerUngen in mei eerst Cluj en hoopt de Prins Maurits daama de Roemeense gasten te mogen ont vangen. Tenslotte ter geruststelling: er wor den geen overhoringen en zeker geen onvol doendes gegeven! G5, G6, De formule voor deze avond bleek te wer ken. De docenten van een scholengemeen schap vormen samen een team dat een brede kennis in zich draagt over zeer uiteenlopen de onderwerpen. Waarom zou je die kennis overdracht alleen tot de opgroeiende jeugd beperken De deelnemers waardeerden de lessen die gegeven werden. Het bleek een stukje informatie, toemsting of gewoon ont spanning. Er werd geluisterd naar de Mat- theuspassion, vaders en moeders bakten een Proven§aaIse taart en in een ander lokaal verdiepte men zich in de Christenreis van Bunyan. Ook voor de docenten was het een feest om les te geven: nu eens met een volle dig aandachtig gehoor dat alles van een onderwerp wilde weten. Men kon extra diep op de stof ingaan. Een aantal docenten liet zich van een heel andere kant zien: men gaf les over onder werpen die overdag buiten hun officiële vak gebied vallen. Voor oud-leerlingen was het een bron van herkenning om weer eens plaats te kunnen nemen in de 'oude' school banken van een favoriete docent uit hun schooltijd. Ben ander positief aspect was de ontmoeting. Ouders maakten kennis met de docenten waar ze aan tafel al vaak over gehoord hadden. Tijdens de pauzes kwam men met andere ouders in contact. Op deze wijze lukte het om een doelstelling van de school, het contact met de ouders thuis, zo goed mogelijk gestalte te geven. Op de vraag of een aantal docenten bereid was om in de avonduren nog eens les te geven werd positief gereageerd. Bijna twin tig docenten ontwierpen een opzet van een les. De ouders van de leerlingen hebben een uitgebreide beschrijving ontvangen. Voor anderen is er de mogelijkheid te kijken op de website van de school: www.csg.prinsmau- rits. Nieuw dit jaar is de mogelijkheid om ook sportief aan de slag te gaan. Docent A. van de Weerd geeft een cursus bergbeklimmen. Andere ontspannende mogelijkheden zijn het koken op de Italiaanse tour en het tover en met kleuren door middel van de batik- techniek. Maar liefst zes onderwerpen zijn er over 'geschiedenis'. Moeilijke vragen over leven en dood, het klonen van mensen, begrafenis of crematie worden niet uit de weg gegaan. De jeugd staat centraal in een les over 'faalangst'Rector J. Boot geeft een beschrijving van de hedendaagse 'keuzecul- tuur' waarin de jongeren opgroeien. Op het gebied van kunst wordt ingegaan op Vincent van Gogh en de moderne kunst na hem. Luis teren en zingen kan men op een muzikale tocht door de eeuwen: hoe klonken de psal men door de tijd heen? De vakken natuur kunde en scheikunde bedachten practica voor ouders: wat is warmte, wat is chemie in het huishouden Zoek het met elkaar maar uit. Onderaan dit artikel staat een overzicht van de lessen die tijdens de tweede open school avond kunnen worden gevolgd, alsmede een bon die ingevuld en ingeleverd kan worden om u voor deze avond op te geven. Aange zien het een avond voor ouders, oud-leerlin gen maar ook andere belangstellenden is, wordt iedereen uitgenodigd om de bon in te vullen en deze zo spoedig mogelijk naar de De lessenlijst: Dia-presentaties Dl, A. Westerhuis: Zuid Afrika - een impressie (Een indrak van de geschiedenis, de cultuur en de natuur van dit bijzonde re land.) D2, J. J. van Nieuwaal: Het heelal (Een reis door het heelal. Hoe immens groot is het heelal?) Geschiedenis Gl, Drs. A. J. de Jongste: De slag om het Merelveld (Achtergronden van de oorlog in Kosovo.) G2, Drs. C. D. van den Heuvel: Van man daat tot staat (Het ontstaan van Israël 1917 - 1948.) G3, Drs. C. D. van den Heuvel: Onze tachtigurige oorlog (De meidagen van 1940.) G4, C. J. Hameeteman: Genealogie en wapenkunde (Wat houdt het in, hoe moet ik begin nen, waar vind ik gegevens, is er een familiewapen?) J2, K2, K3, Drs. A. Knuist: Een huishouden van Jan Steen (Gezinsvorming in de 17e eeuw ten opzichte van nu.) G. Slootweg: Ds.Van Lodensteijn's pelgrimage (Het leven en werk van een van de meest bekende 17e eeuwse predikan ten.) Jeugd van tegenwoordig Jl, J. Boot: Jeugdcultuur, jeugdsociolo- gie (Een poging om, met beelden, de postmoderne jeugdcultuur binnen te dringen.) Drs. R. C. Verkerk: Help: mijn kind heeft faalangst! (Hoe denkt een faalangstig kind Hoe kun je als ouders faedangstige kinderen helpen?) Kunst van toen en nu KI, J. W. de Jonge: Van Gogh zijn werk? (Het levensverhaal van Van Gogh aan de hand van zijn werk.) J. W. de Jonge: Van Gogh Zn (De ontwikkeling van het 'ik' in de kunst van de 20e eeuw.) M. van der Veer: Psalmen zingen door de eeuwen heen (Hoe klonken de psalmen de eeuwen door? Luisteren en samen zingen.) Practica PI, A. B. C. van Dis: Warmte (Een natuurkundeles met practicum) P2, Ir. G. de Jong/J. de Regt: Chemie in de huishouding (Een avontuurlijke les waarin de deelnemers zelf aan het onderzoeken gaan.) Sportief S, A. van de Weerd: Wandklimmen en conditiegym (gymkleding mag, maar niet verplicht). Vragen van vandaag VI, Drs. M. H. Baan: Ethiek (Hoe handel je etisch in een bepaalde situatie. Wat is Christelijke etluek?) V2, Drs. M. H. Baan: Ethiek toegepast op het begrip Crematie (Wetgeving, toen en nu. Hoe spreekt Gods Woord over begraven en cre meren?) V3, Ir. A. J. van Klinken: Klonen van mensen (Is dat mogelijk, is dat verantwoord?) V4, D. C. Knuist: Erfelijkheid aan den lij ve (Een interactieve les over de eerste beginselen van de moderne geneti ca.) Creatief (avondvullend) KKl, KK2, A. van Eek - Leenheer: Op de Itali aanse tour (Een Italiaanse ovenschotel met vier soorten kaas en een tomatengerecht- je, kosten 20 per persoon.) C. J. M. Scheers-Kuipers: Batikken (Toveren met kleur op een zijden sjaal, kosten 25 per persoon.) OPGAVESTROOKJE OPEN SCHOOL-AVOND 29 MAART 2000 Naam:Telefoon: Adres: geeft zich op voor: 1en 2. Reservemogelijkheden (in volgorde van interesse): 3. 4. Inleveren bij de schooladministratie: Julianaweg 57,3241 XB Middelharnis, telefoon 0187 - 482745. U ontvangt van ons bericht in welke lessen u bent ingedeeld! 5.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7