Grassen in de tuin Samen komen we overal. ^AA www.devogel.nl EIIAI1DEI1-I1IEIJW5 3?= Gebr. de Waal Giro 6868 Den Haag. PAGINA 3 DINSDAG 14 MAART 2000 FAMILIEBERICHTEN Met blijdschap en verwondering ontvingen wij uit Gods scheppende en bewarende hand onze zoon 'Maartm Jacob Wij noemen hem Maarten Steven en Anneke Nagtegaal-van Moort 12 maart 2000 Zuiddijk 42, 3244 AZ Nieuwe Tonge Tel. (0187) 65 23 39 1950 2000 In dankbaarheid aan God hopen onze geliefde ouders en opa en oma (P. van der SCuijs en 9(. van der SCuijs-^eeman op D.V. 16 maart 2000 hun 50-jarig huwelijk te gedenken. Maarten en Heleen Carolien, Neely, Marleen Leo en Cokkie Peter, Leonard, Eelco, Ewout Apollonia en Dirk Nelleke, Gerdine, Marinus, Anne-Petra Stoofhoek 27 3245 XR Sonamelsdijk DANKBETUIGING Voor de vele kaarten, kado's en leuke reacties die wij ontvingen bij de geboorte van onze dochter CeCine willen wij een ieder heel hartelijk bedanken! Eric-Jan, Jolanda, Robbert, Bemd-Jan, Bjom en Cehne Vogelaar Halsjuk 22, Sommelsdijk Bedroefd delen wij mede dat, na een kortstondige ziekte de Heere heeft weggenomen, onze geliefde zwager en oom CORNELIS LEENDERT VAN DE REE op de leeftijd van 71 jaar. Zijn sympathieke belangstelling zullen wij niet snel vergeten. Stellendam: Bram Breederveld Dina Breederveld-Kooijman Aijan en Sandra Arieke Huberta Arnold Goedereede: Sirjansland: Pieter en Willeke Jobine en Marcel Oud-Beijerland, 8 maart 2000 Bedroefd geven wij u kennis dat de Heere van ons heeft weggenomen onze lieve TANTE LENA LES Middelhamis: Pie van Gent-de Korte Sonmielsdijk: Piet de Korte Sjaan de Korte-van Moort Oude Tonge: Jan de Korte Sommelsdijk, 9 maart 2000 Want Hij is uw leven (Deut. 30:20) We moeten afscheid nemen van mijn schoonmoe der en onze oma EDEWAARD-DE ROON Corrie Bart Rianne Dirksland, 12 maart 2000 DANKBETUIGING Hiermede willen wij aan allen die belangsteUing hebben betoond tijdens de ziekte en het overlijden van mijn man, onze vader en opa, de heer ARU POLDER onze dank betuigen. Ook dank aan de doktoren Van Kempen en De Vries en aan de wijkverpleging. Middelhamis: S. Polder-van Brussel kinderen en kleinkinderen Hoewel we sinds kort wisten dat ze een ernstige ziekte had, is toch nog plotseling uit dit leven weg genomen onze leerling uit klas Ic LEA KNIBBE op de leeftijd van 13 jaar We zijn daardoor getroffen en diep ontroerd en bidden de ouders en broers en zussen van harte Gods ondersteuning en sterkte toe. "Jezus dan zei wederom tot hen: Voorwaar, voorwaar zeg Ik u: Ik ben de Deur der schapen (Joh. 10:7) Chr. S.G. 'Prins Maurits', namens het bestuur: H. R. de Kreij (voorzitter). P. Blok (secretaris). namens het personeel: J. Boot (rector). D. C. Knuist (brugklascoördinator) Middelhamis, 13 maart 2000 Wij zijn geschokt en erg verdrietig nu wij horen dat onze lieve klasgenote en fijne vriendin LEA is overleden aan een ernstige ziekte. Vorige week hebben wij op school tijdens de dag openingen uit fle Bijbel gelezen over Lazaras. Daarait weten we dat Jezus regeert, ook over de dood heen. We bidden de ouders Knibbe en de broers en zussen toe daaruit kracht en troost te mogen ontvangen. We zullen Lea niet vergeten. Tanja, Geert-Jan, Lenny, Jasper, Mathilde, Sanneke, Arjan, Marina, Claudia, Bastian, Daan, Paul, Johan, Augusta, Karin, Sandra, Adeline, Willem, Elza, Iris, Jordi, John, Marijn en de mentor meneer Huisman, klas Ic Chr. S.G. 'Prins Maurits' Middelhamis, 13 maart 2000 "Leer ons alzo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen (Psalm 90:12) Diep bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat de Hee re, voor ons onverwacht, uit ons midden heeft weg genomen mijn innig geliefde man^onze lieve zorg zame vader, groot- en overgrootvader PAULUS LOOU echtgenoot van Goverdina Looij-van Beek eerder weduwnaar van Maria Koppenaal in de gezegende leeftijd van 87 jaar Nieuwe-Tonge: G. Looij-van Beek Ridderkerk: A. Looij-de Geus Nieuwe-Tonge: J. Looij Th. Looij-van Moort T. van Moort-Looij W. van Moort Herkingen: M. S. Melissant-Looij A. Melissant Nieuwe-Tonge: L. Looij T. H. Looij-Korevaar Ridderkerk: L. P. Schellevis-Looij D. Schellevis H. J. van Rees-Looij S. P. van Rees Middelhamis: P. C. Looij A. Looij-Verweij Dirksland: P. Looij N. Looij-Goedegebum-e Ridderkerk: M. de Heer-Looij J. de Heer J. Looij Z. Looij-Rijkse Nieuwe-Tonge: G. Looij Ridderkerk: C. W. Goedegebuure klein- en achterkleinkinderen 9 maart 2000 3244 AE Finlandplein 4, Nieuwe-Tonge De begrafenis heeft hedenmiddag om 14.00 uur plaatsgehad op de algemene begraafplaats te Nieu we-Tonge. De kerkeiu-aad van de Gereformeerde Gemeente Nieuwe-Tonge maakt met leedwezen bekend dat in de gezegende leeftijd van 87 jaar is overleden haar oud-diaken P. LOOU Van 1969 tot 1983 mocht hij in alle getrouwheid de gemeente dienen. Sterke de Heere zijn vrouw, kinderen, klein- en achterkleinkinderen in dit smartelijk verlies. Namens de kerkenraad, W. Koert (praeses) A. Drooger (scriba) dé financiële site voor Goeree-Overfiakkee Met droefheid geven wij u kennis dat de Heere, na een liefdevolle verpleging in Hospice 'Calando' te Dirksland uit ons midden heeft weggenomen mijn lieve broer en onze oom JAN WITVLIET in de leeftijd van bijna 55 jaar. Herkingen: J. Huizer-Witvliet Johan Nieuwe-Tonge: Heleen en Arend Jolanda en Martijn Nathalie Herkingen: MajaenLeen Bianca Carola 10 maart 2000 Fortstraat 5, 3249 AD Herkingen De begrafenis heeft hedenmiddag plaatsgehad op de algemene begraafplaats te Herkingen. Met verslagenheid hebben wij ervan kennis geno men dat op 10 maart 2000, op 54-jarige leeftijd is overleden onze medewerker, de heer J. (JAN) WITVLIET In de mim 13 jaar dat Jan bij ons werkte, hebben wij hem leren kennen als een zeer gewaardeerde collega. Wij wensen de familie van Jan veel sterkte met dit verlies. Bestuur, Directie en medewerkers van Werkvoorzieningsschap Binnenhof Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze collega, de heer JAN WITVLIET in de leeftijd van bijna 55 jaar. Zijn doorzettingsvermogen en accuratesse waren tot een voorbeeld voor ons allen. De familie van Jan wensen wij veel sterkte toe. Collega's van de afdeling Vacuumvorm wvs Binnenhof Boek van de Week CLK-actieboek 2000 Verlovingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Brochures Fakturen Boeken Folders Posters Drukkerij „Het fijnste voor de kleinste?" geboortekaartje Drukkerij Gebr. de Waal Hoor, Heere, mijn stem, als ik roep; en wees mij genadig en antwoord mij. (Psalm 27:7 onber.) Heden nam de Heere, tot onze diepe droefheid plotseling uit ons midden weg onze üeve zorgzame moeder en oma, zuster, schoonzuster en tante MARIA DE ROON in de ouderdom van 83 jaar. Stellendam: L. Edewaïird C. Edewaard-Collens en kleinkinderen 12 maart 2000 Lijsterbeshofó, 3247XM Dirksland Gelegenheid tot condoleren: dinsdag 14 maart van 19.00 tot 20.30 uur en woensdag 15 maart van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur aan het woonhuis. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op donderdag 16 maart om 14.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Staakweg te Dirksland vanuit het verenigingsge bouw van de Geref. Gemeente 'Rehoboth', Gel- dersedijk 3, waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aanvang 13.00 uur. Geen bloemen Mocht u geen rouwkaart hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. PS. 33:12 onberijmd Het heeft de Heere behaagd plotseUng van ons weg te nemen onze geliefde zuster MARIA DE ROON op de leeftijd van 83 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. Melissant: A. Mijnders-de Roon Dirksland: D. van Dalen-de Roon L. J. van Dalen 12 maart 2000 Bedroefd, maar ook dankbaar dat hem verdere pijn bespaard is gebleven geven wij u kennis, dat na een kortstondig ziekbed, in 'Hospice Calando', is overleden onze vader, broer, zwager en oom CORNELIS ZOON op de leeftijd van bijna 62 jaar. Sittard: GejaZoon 's-Hertogenbosch: J. Zoon W. Rijksen Dirksland: M. M. Troost-Zoon Chr. Troost N. Zoon neven en nichten Dirksland, 12 maar 2000 Correspondentie-adres Marijkelaan 2 3247 AK Dirksland De begrafenis heeft heden dinsdag 14 maart 2000 plaatsgehad op de begraafplaats aan de Staakweg te Dirksland. Siergrassen geven een tuin een heel apart karakter. Er zijn er voor droge grond, natte grond en voor de toepassing als blikvanger (solitair), bijvoorbeeld bij een terras. Ook zijn er lage siergrassen, die als bodembedekker kunnen fungeren. Dit zijn allemaal overblijvende soorten. De eenjarige grassen zijn ideaal om in boeketten te gebruiken. Trilgras, veder gras en hazenstaartjes zijn de veelzeggende bena mingen van eenjarige grassoorten, die zo'n fraaie bloeiwijze - want dat is het - hebben, dat men ze graag gebruikt in fleurige zomerboeketten. Ze laten zich gemakkelijk zaaien in het voorjaar en kunnen al na een paar maanden worden geoogst. Het gemakkelijkst is het om ze op een speciaal bedje te zaaien, op rijen. Op die manier is het eenvoudig de zaailingen van opkomende onkruiden te onderschei den. Zaaigrassen zijn niet duur. Koop ze op soort, eventueel gemengd. Ze houden wel van een zonni ge plek in de tuin. Overblijvende siergrassen zijn vaste planten. Ze zijn in allerlei vormen toe te pas sen, van bodembedekker tot 300 cm hoogte solitair. Voor schaduwrijke plekken is de bodembedekkende Luzula silvatica geschikt. Deze grassoort wordt ongeveer 50 cm hoog. In de volle zon gedijt het zogenaamde schapegras, groen (Festuca scoparia) of zilvergrijs (Festuca glauca) en het wordt niet hoger dan 15 cm. De meeste grassen groeien goed op droge grond en kunnen zelfs goed zand vastleggen, jZoals strandha- ver, blauwgroen van kleur en 80 cm hoog. Eveneens blauwgroen is de solitair die geschikt is voor droge grond en volle zon: Helicotrichon sempervirens. Voor vochtige grond kan men de keus maken uit de volgende grassen: Glyceria maxima 'Variegata' (bont vlotgras, 70 cm) of Miscanthus sinensis, een grassoort dat wel 1,8 tot 3,5 meter hoog gaat. De laatste soort heeft opvallende bloempluimen. Ook het bekende pampagras heeft prachtige, grote plui men. De wereld waarin wij leven Heeft u er al eens over nagedacht in wat voor wereld wij eigenlijk leven? Wij, die met vele miljoenen de aardoppervlakte bevolken. Met onze dagelijkse beslomme ringen, maar ook met onze door de tech niek bepaalde levenswijze. We nemen ons vaak voor om ander te gaan leven, maar heiaas blijft het meestal bij het voorne men, omdat wij, zwakke mensen die we zijn, graag de weg van de minste weer stand volgen. Toch willen wij ons wel bewust zijn van de harde feiten als milieu verontreinigingen door lucht, water en bodemvervuiling. We geven miljarden uit voor onderzoeken. De medische weten schap ontdekt steeds meer mogelijkheden om het mensenleven te verlengen, maar wat doen we zelf voor ons eigen leven en onze eigen gezondheid? Door de gecom pliceerdheid van onze samenleving verge ten we daarbij maar al te vaak, dat de mens voor het behoud van zijn gezond heid in de eerste plaats is aangewezen op een goede en juist uitgebalanceerde voe ding. Levensmiddelen We drukken het begrip voeding zo mooi uit met het woord levensmiddelen, maar verge ten daarbij dat dergelijke middelen niet alleen dienen om te leven, maar om zéker ook gezond te leven. Door de voedingsmid delen zo aantrekkelijk mogelijk te maken, worden er de laatste jaren steeds meer kleur- geur- en smaakstoffen toegevoegd, die in sommige gevallen nadelig kunnen werken op onze gezondheid. In totaal zijn er vele kleurstoffen, met E- nummers aangeduid, in ons land toegestaan. Wij, als ongewilde gebruikers van deze kleurstoffen, behoren te weten waarin deze worden toegepast en welke risico's dit voor de gebruiker met zich mee kan brengen. In de eerste plaats kan kleurstof misleidend werken, in de zin, dat zij vaak de inhoud fraaier voorstelt dan ze is. Zo kan een rode kleurstof de suggestie wekken dat er een rui me hoeveelheid aardbeien in de yoghurt is verwerkt. In vanillevla suggereert een gele kleurstof het gebruik van eieren, die er door gaans helemaal niet in zitten. Daarnaast zijn er de bedenkingen ten opzichte van de gezondheid bij sommige kleurstoffen. De meeste problemen geven de azo-kleurstof- fen, die gemaakt zijn van aardolieproducten, zoals bijvoorbeeld: oranjegeel (El 10), azo- rubine (E122), amarant (E123), cochenil- rood (E124), briljantzwart (E151) en lithoru- bine (E 180). Andere synthetische kleurstof fen - zoals nabootsingen van de natuurlijke kleurstoffen - leveren minder problemen op en de natuurlijke kleurstoffen het minst. Alle azo-kleurstoffen kennen hetzelfde bezwaar. Ze kunnen een overgevoeligheids reactie oproepen. In de ergste gevallen zelfs een allergie. De Europese toelating van kleurstoffen houdt hier steeds meer rekening mee, omdat er steeds meer gesproken wordt over nega tieve effecten betreffende de volksgezond heid. Voedselallergie Bij voedselallergie is er sprake van een uit de hand gelopen reactie van ons afweersysteem. Kenmerkend hierbij is dat het lichaam, wan neer het een allergie heeft opgebouwd, zelfs op de kleinste dosis heel heftig reageert. De reacties variëren sterk, van rood worden, huiduitslag tot hartkloppingen en benauwd heid. Zij zijn te vergelijken met de veel voor komende allergieën voor stuifmeel en huis- stof. Wanneer het bloed onderzocht wordt, zal men histamine in het bloed aantreffen. Histamine is een stof die het lichaam aan maakt als afweer tegen een lichaamsvreem- de stof. Bijvoorbeeld bij een bijen- of mug- genbeet zorgt de histamine voor de jeuk en zwelling. In gevallen van uitgesproken allergische reacties kan men verlichting brengen door het toedienen van een antihistaminicum Hierbij is het wel noodzakelijk dat de stof waardoor deze reactie wordt verkregen, tij delijk gemeden wordt. Voedselovergevoeligheid of-intolerantie Voedselintolerantie lijkt wat betreft de klachten veel op voedselallergie, maar de oorzaak ligt hier niet in het afweersysteem, maar algemeen in het onvermogen van de patiënt om bepaalde voedingsbestanddelen naar behoren te verwerken. Op de huid kan dit zich manifesteren door rode plekken met jeuk, puistjes, eczeem en galbulten. Algemene klachten zijn gemeld, zoals spierpijn, lusteloosheid, hoofdpijn en concentratiestoomissen en, vooral bij kinde ren, hyperactiviteit. Zij worden ook de zoge naamde ADHD-kinderen genoemd. Het belangrijkste onderscheid hierin is dat bij intolerantie geen histamine in het bloed aanwezig is. Voordat we er echter zeker van zijn dat bij voorbeeld de kleurstof tartrazine (E 102) de schuldige is, moeten we wel enige moeite doen om dat te bewijzen. Zoals bijvoorbeeld bijhouden wat en wanneer er gegeten is, en er op toezien of er toevoegingen/E-nummers in zitten, die schadelijk voor ons zouden kunnen zijn. Voor al deze klachten geldt natuurlijk dat ze veroorzaakt kunnen worden door ons eten, er zijn natuurlijk ook andere redenen te veronderstellen. Wat kunnen we op natuurgeneeskundige wij ze hieraan doen? Over het algemeen wordt eerst begonnen met het opbouwen van een gezonde weerstand. Doordat onze darmen telkens een gevecht moeten leveren tegen stoffen die zij niet kun nen verwerken, wordt ook vaak de opname van vitaminen en mineralen belemmerd. Het vermijden van verschillende E-num- mers is bij vele mensen het middel gebleken voor genezing. Over deze additieven is zelf een boek verschenen, waarin zij worden beschreven, met hun eventueel negatieve gevolgen voor de gebruikers. Als u dit leest, zuU u met plezier een E-nummer-vrij dieet willen gaan volgen. De titel van dit boek is 'De E in je eten'van Maurice Hansen en Jill Marsden (niet meer te koop, alleen in de bibliotheek). J. M. Bergsma *C -"j" •J 'i*'t 'J*'i 'i*'! •y--*'--*'; -• - -J*': -J>; •,*'- -*'; ';*Jï«J 14 maart t/m 14 april 2000 voor Ook op cassette, voorgelezen door Jaap Zijlstra Hoenderdijk 9 3253 AK Ouüüorp. Tei. (0187) 68 42 67 Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelhamis Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 Dan ook een fijn Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Levensmiddelen en overgevoeligheid!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 3