ZAFIRA üoit^tlafiieetiemaH Inspectieput voor berg-bezink-rlool geplaatst Bachweek Prins Mauritsschool wordt groot succes! LITIE VOGELBEURS BIJEENKOMST "il^xIX-^i Grote Broer houdt Je in de gaten Vler-koren-concert autoschade 'In Perspectief' Garage Knöps B.V. Snelheidscontroles? Ze kunnen ook anders uitpakken..,! m(^yL NilNNAARD K^ VASTGOED \lsser Meubelen chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden moijM. Tureluurs van de blauwborsten Visser Visser te Oude Tonge MmrS} ....iêmuor^/GAd POCWM j£ ISOJ002 Vrijdag 10 maart 2000 72e jaargang nr. 6887 Nieuw van Opel: voor MPorJJdeM mP plezier Op donder(iag 16 maart a.s. kunt u genieten van een fraaie dialezing die gegeven wordt door natuurfotograaf Harry Fiolet uit Lage Zwaluwe. Onderwerp van de dialezing is de natuur van de Zuid-Hollandse polder in al haar facetten. De dialezing begint om 19.45 uur in de aula van de Landbouwschool aan de Langeweg te Sommelsdijk. Iedereen is dan van harte wel kom. Na de dialezing vindt de Algemene Jaarvergadering van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee plaats. Dat snelheidscontroles ook wel eens levens gevaarlijk kunnen zijn is in Engeland geble ken toen twee agenten snelheidscontroles uitvoerden met een Laser Patrol. Toen één van de agenten het meetapparaat richtte op een naderende auto werd een snelheid geme ten van maar liefst 450 km. per uur! Niet dat die gigantische snelheid de controle levens gevaarlijk maakte, maar in werkelijkheid bleek de Laser Patrol de snelheid van een Nederlands gevechtsvliegtuig te hebben gemeten dat boven de Noordzee vloog. Kort daarna gaf de vliegbasis waar het gevechtsvhegtuig vandaan kwam het bericht af dat door de signalen van de Laser Patrol de computer in het gevechtstoestel een raket in stelling bracht..." tégen de agenten. De computer vertaalde deze signalen namelijk als 'verdacht' en reageerde aldus. De Neder landse piloot was echter alert en voorkwam dat de raket werd afgeschoten. Daardoor zijn de Engelse agenten aan de dood ontsnapt. actief in beeld en geluid Tei. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 Het rioleringswerk in Melissant, waarover we in deze krant al eerder iets vermeldden, vordert gestaag. Dins dagmorgen werd weer een inspectieput geplaatst. Deze grote kolos van zo'n 21.000 kilo moest met een teles coopkraan worden geplaatst, en daar kwam heel wat bij kijken! Deze keer werd gewerkt aan de aansluiting op de Beukelaar, en daar moest het speeltuintje eraan geloven. Eerst werd een gat gegraven van zo'n 4 meter diep met een omtrek van zo'n 5 bij 5 meter. Vervolgens werd de bodem van de put afgevlakt, zodat de inspectieput waterpas in de grond kon komen te staan. Een tijdro vend klusje omdat soms de wand instortte als net de bodem vlak was! Aangezien de inspectieput moet worden aangesloten op een al bestaand riool moest de put op exact dezelfde hoogte worden geplaatst, want het is natuurlijk wel de bedoeling dat de rioolbui zen precies aansluiten op de openingen in de inspectieput. En dat was wel erg passen en meten bij een gevaarte met een omtrek van 3 bij 3 meter en een hoogte van 3.60 m.! Ongelukjes met de inspectieput zijn erg kostbaar, want de put alleen kost al zo'n f 12.000, excl. b.t.w. Maar uiteindelijk kon hij met behulp van de kraan in het gat worden geplaatst. Daarna kon met de afwerking worden begonnen, hetgeen per put toch nog wel de rest van de dag in beslag neemt. Zoals reeds eerder werd aangekon digd wordt deze week op de Prins Maurits scholengemeenschap in Mid delhamis een Bach-week gehouden. Die week is inmiddels dus bijna voor bij. En als we dan het oor eens te lui steren leggen naar hoe 'het' in eerste indruk gegaan is, dan kan daar een voudig- en kortweg op worden gezegd: 'één groot succes'! Tijdens de vier lunchpauzeconcerten die in de collegezaal werden gegeven, zat deze zaal stampvol. Met gem^ zou elke concert nóg een zaal vol mensen hebben getrokken - er moest dus vaak 'nee' worden verkocht. Als eerste reactie op de gehouden activitei ten in deze week zegt muziekleraar Mar van der Veer: "tijdens de muzieklessen kom je wel eens 'grootsprekers' tegen die van Bach nogal afkeer zouden hebben. Dat het in wer kelijkheid anders is heeft deze week wel dui delijk laten zien. Er is wel degelijk belang stelling voor muziek buiten de leefwereld van de leerlingen. Je moet alleen wel laten blijken dat je er zelf 'gek' van bent. Bach kun je niet leren uit een lesboekje, de leer lingen moeten het zelf hebben beleefd en ondergaan. Als er zijn die zeggen: 'bah, alweer Bach', dan moet je daar als docent doorheen leren prikken. Door een week als deze 'zien' en ervaren leerlingen Bach op een bijzondere manier. Dat lukt niet met een cd-speler". Behalve de lunchpauzeconcerten was er ook een avond met een lezing van de Middelburg se musicoloog dr. Albert Clement over 'Bach en de Bijbel'. Cler,i«Ht ging in discussie met schrijver en Hoogbarok tijdens de Bach-week.. muziekkenner Maarten 't Hart over de vraag of Bach zijn geestelijke muziek schreef omdat hij 'toevallig' in een kerk werkte, zoals 't Hart stelt, of omdat Bach wel degelijk 'iets' met geloof en kerk had. Dat dit laatste waar is kon Clement onder andere bewijzen uit door Bach zelf geschreven opmerkingen bij een bijbel commentaar. Clement vertelde dat Bach een grote theologische bibliotheek bezat waarop menig predikant uit die tijd jaloers zou zijn geweest. En hoe zeer ook leerlingen 'gegre pen' werden door de muziek van Bach bleek wel uit de levendige gesprekken die ze over het gehoorde voerden met dr. Clement, tot zelfs laat in de avond. Leerlingen voerden in de hal van de school Bach's vrolijke Kaffeecantate uit, geheel gekleed in barokkledij met lange pruiken. Over de verdere activiteiten in het kader van de Bach-week zullen nadere indruk ken volgen; in ieder geval wordt dit bijzondere project vanavond, vrijdagavond, afgesloten met een heus Bachconcours in de Rooms Katholieke kerk te Middelhamis. Niet alleen voor leerlingen maar ook ouders en andere belangstellenden vormt de Bach-week een I bron van lering en genoegen. Rotterdam-Rijnmond Inbraak in woning DEN BOMMEL - In de nacht van maandag op dinsdag is er ingebroken in een woning aan de Schaapsweg. Door middel van ver breking van de schuifpui wist men het pand binnen te komen. Men heeft de hele woning doorzocht, er werd onder andere geld en sierraden weggenomen. Inbraak bij bedrijf MIDDELHARNIS - In de nacht van maan dag op dinsdag is er ingebroken in een bedrijf aan de Molendijk. Middels verbre king van een ruit wist men het pand binnen te komen. Er werd een koffieautomaat open gebroken en een onbekend geldbedrag ont vreemd. Vernieling flitspaal MIDDELHARNIS - Dinsdag is aangifte gedaan van vernieling van een flitspaal aan de Langeweg. Men heeft de hele flitspaal met zwarte verf bespoten, waardoor het niet meer mogelijk is om door middel van een camera foto's te maken. De schade bedraagt ongeveer 600,-. Diefstal auto DIRKSLAND - Vanaf de Bromelia werd een personenauto ontvreemd. Het betreft een grijze Opel Kadett met kenteken LS-82-VJ. Snelheidscontroles STELLEND AM GOEDEREEDE - Perso neel van de Verkeerspolitie (Project Ver keershandhaving) hield dinsdagmorgen radarsnelheidscontroles op de Plaatweg in Stellendam en de Vissersweg te Goederee- de. Tussen half tien en kwart over elf werd gecontroleerd op de Plaatweg. Van de 255 passerende automobilisten hielden er 17 hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst geme ten snelheid bedroeg 105 km per uur in plaats van de toegestane 80 km per uur. Op de Vissersweg, waar tussen half tien en elf uur werd gecontroleerd, hielden van de 45 passerende automobilisten er 2 zich niet aan de maximum snelheid van 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid was 94 km per uur. Inbraak STELLENDAM - Maandag 6 maart werd geconstateerd dat er was ingebroken in een woning aan de Eendrachtsdijk. Door verbreking van een ruit is men de woning aan de achterzijde binnengedron gen. Wat er is ontvreemd, is nog niet bekend. Snelheidscontroles HAVENHOOFD MELISSANT MID DELHARNIS STELLENDAM - Perso neel van de Verkeerspolitie (Bureau Project matige Verkeerscontroles) hield op dinsdag middag en -avond radarsnelheidscontroles op het Haveneind (Havenhoofd), de Molen dijk (Melissant), de Lieve Vrouwenpolder- sedijk (Middelhamis) en de N57 (Stellen- dam). Tussen half vier en zes uur werd gecontro leerd op het Haveneind. Van de 134 passe rende automobilisten hielden 25 hun gaspe daal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snel heid bedroeg 71 km per uur in plaats van de toegestane 50 km per uur. Op de Molendijk, waar tussen half vijf en kwart over zes werd gecontroleerd, hielden 5 van de 25 passerende automobilisten zich niet aan de maximum snelheid van 50 km per uur. Hoogst gemeten snelheid 76 km per uur. Op de Lieve Vrouwenpoldersedijk, waar tussen half vijf en vijf uur werd gecontro leerd, hielden 7 van de 216 zich niet aan de maximum snelheid van 80 km per uur. Hoogst gemeten snelheid was 94 km per uur. Tussen vijf en kwart over zes werd op een andere plaats op de Lieve Vrouwenpolderse dijk gecontroleerd. Van de 316 passerende automobilisten hielden 81 hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 km per uur, in plaats van de toe gestane 50 km per uur. Tussen kwart voor acht en half negen stond de snelheidsradar op de N57. Van de 93 pas serende automobilisten hielden er 14 zich niet aan de maximumsnelheid van 100 km per uur. Hoogste score was 192 km per uur. Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie (Bureau Projectmatige Verkeerscontroles) hield woensdagmorgen radarsnelheidscontroles op de Staakweg en het Korte Weegje in Dirksland. Tussen negen en tien uur werd gecontroleerd op de Staakweg. Van de 280 passerende automobilisten hielden 60 zich niet aan de maximum snelheid van 50 km per uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 km per uur. Op het Korte Weegje, waar tussen kwart over negen en kwart voor elf werd gecontro leerd, hield ongeveer 10% (54) van de 562 passerende automobilisten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 73 km per uur, in plaats van de toe gestane 50 km per uur. Middelhamis B.V. Vrijdag 17 maart zal in Oude Tonge het jaar lijkse vier-koren-concert gehouden worden. Aan dit concert werken de volgende koren mee: Gemengde zangvereniging Apollo uit Nieuwe Tonge, Gemengde zangvereniging Advendo uit Ooltgensplaat, Gemengd koor Excelsior uit Dirksland en Smalstads ge mengd koor uit Brouwershaven. Deze vier koren staan al vele jaren garant voor een fijne zangavond. Ook dit jaar wordt er weer een veelzijdig programma gezon gen, voor elk wat wils. Als u van koorzang houdt, mag u deze avond niet missen. Dit concert vindt plaats in de Grutterswei te Oude Tonge. De toegangsprijs is 7,50. De zaal is open vanaf 19.15 uur en de aanvang van het concert is om 19.45 uur. Namens de vier koren graag tot ziens op 17 maart! Hartelijk welkom in de showroom van in Sommelsdijk. op zaterdag 18 maart a.s. houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs. Er zal een handelaar aanwezig zijn. De beurs wordt gehouden in het Diensten centrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middelhamis en is geopend van 13.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis, iedereen is welkom! Woensdag 15 maart a.s. organiseert de interkerkelijke werkgroep Tn Perspectief weer haar maandelijkse praatgroepavond voor familie leden en vrienden van psychisch zieke mensen. Met elkaar praten en elkaar bemoedigen om verder te gaan op de vaak moeilijke weg. We hebben geen geschoolde deskundigheid in huis, maar we zijn wel ervaringsdeskundigen. Hartelijk welkom! Voor informatie kunt u bellen: (0187) 602950 (mevr. A. van Kampenhout). Wonen in een glazen huls In 1949 verscheen een opzienbarend boek. George - Orwell, een Britse romanschrijver, tel<ende een afschrikwekkend beeld van een totalitaire staat, een staat die alles onder controle heeft. De titel van het I boek verwijst naar de toekomst: Negentien-vieren- tachtig. Het was geen letterlijke profetie, maar veel elementen ervan werden later herkend of erkend. Tot vandaag de dag. De uitdrukking "Big Brother is wat- ching you" (Grote Broer houdtje in de gaten), komtuit dit boek en slaat bepaald niet op vrijwilligers die voor - veel geld meedoen aan een W-show. Integendeel in de roman gaat het om een vrijwel overal tegenwoor- dig spionagesysteem wat de handelingen van de mensen registreert. Wie afwijkend gedrag toont is l betrapt en wordt gestraft. Verhalen van voor 1990 uit Oost-Europese landen lijken varianten op deze werk- wijze. Gebruik Wij weten niet hoe blij we moeten zijn met de vrijheid - die we als samenleving genieten. Er is misschien veel op af te dingen en we gebruiken de geboden ruimte niet (altijd) op de juiste wijze, maar we kunnen niet - dankbaar genoeg zijn. Dat veronderstelt ook een gro- te verantwoordelijkheid. Wie de vrijheid krijgt, moet het eigen leven 'invullen'. Hoe dat gebeurt, hangt mede af van de levensovertuiging. Waar God beleden wordt als Schepper en Onderhouder van het - dus ook ons - leven, is sprake van vrijheid in gebonden heid, gebondenheid aan het Woord. Niet omdat het -moet, maar omdat het mag. •Ool(bijons .Het klinkt wellicht wat merkwaardig, maar ook in onze democratie is sprake van een soort Big Brother 'is watching you. Vrijheid kan omslaan in het tegen- deel Een democratie dient transparant te zijn, zegt men. De besluitvorming moet voor de burger te vol gen te zijn. Die burger heeft inspraak en kan zich beroepen op een groot aantal rechten. Eén daarvan is -dat hij recht heeft de acterliggende stukken te raad plegen. Er mag geen sprake zijn van verborgen agen da's. Door middel van een beroep op de Wet Open baarheid van Bestuur kan hij die gegevens opvragen. Krijgt hij ze niet, dan kan een beroep op de rechter helpen, zo bleek onlangs. Het voor beeld is overbe kend. Minister Peper van Binnenlandse Zaken heeft problemen met de stad waar hij burgemeester was: Rotterdam. Een raadscommissie onderzocht zijn declaratiegedrag. Gisteren - althans dat was aan het begin van de week de bedoeling - werd het rapport nu in onze showroom openbaar. Dan leest ais het ware 'half' Nederland over de schouder van Peper mee. Grote Broer - de publieke opinie - houdt hem In de gaten, via de media. Grote Broer heeft zich in de loop der tijd ook ai min afmeer een mening gevormd. Het Is inderdaad de verantwoordelijkheid van de media om democratische processen/afspraken tegen het licht te houden. Tegelijkertijd moet gewaakt wor den voor het aantasten van iemands goede naam. Moeilijk. Declaraties Via de WOB wist een journalist de declaraties van de minister openbaar te krijgen. Hier geldt: waar Is het voor nodig? Maar nu de getallen er zijn kunnen we er niet omheen. De media ais oren en ogen van Grote Broer publieke opinie. Als we dan zien hoe snel die info over Internet vliegt kan met recht gezegd worden dat de minister een publiek persoon is. Hij is daarin het voorbeeld van zoveel anderen die een (over- heidsjambt bekleden. Van het een komt het ander Nu staan alle uitgaven van de bewindslieden van het kabinet Kok II op inter net Dat Is smullen! Je kunt je de verhalen voorstellen. Grenzen Een transparante democratie is een groot goed. Wie daarin een ambt bekleedt, weet dat hij of zij woont in een glazen huls. Maar er zijn grenzen. Als er regels zijn voor declaratiegedrag, als er een goede interne controle is op dat gedrag, is het dan echt nodig dat iedereen weet dat de één relatief meer declareert dan de ander? Of gaat het aan op grond van zo 'n lijste een moreel oordeel te veilen over het gedrag van over heidsdienaren? Een oordeel dat een variant is op schappen vullen. De open samenleving krijgt zo voor willekeurige 'slachtoffers' beangstigende trekken. Er is een Chi nees spreekwoord als het gaat over het bewaren van een geheim: 'één is alleen, twee is samen en drie is een hele menigte', in plaats van drie mag media en In het bijzonder internet gelezen worden. Gedrag Er is ook een andere kant aan deze medaille. Meer dan ooit moet de ambtsdrager er zich van bewustzijn dat hij gecontroleerd wordt, te pas en te onpas. Deze samenleving kent vrijwel geen geheimen meer Nooit werd zo grondig 'gelekt' als juist nu. De regels zijn redelijk, daarom is het verstandig zich er aan te houden. Big Brother zal zich dan echter ook moeten bedwingen. Wie mocht denken dat dit wel heel eenzijdig naar overheidsdienaren geschreven is, heeft gelijk. In feite kunnen we beter ons eigen ambt - wat is een godde lijke opdracht minder? - Invullen. SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL 0187-48 72 72 ('S AVONDS 06 - 53 777 800) FAX 0187 - 48 6613 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSACE) TEL. 0187-68 45 45 FAX 0187-68 17 55 COMBI OUDDOIP. Wiitital 351:1. |0II7| óllil! fn il37M «mx- KnUtnf Ktifam 17! lil. (0111) «MOO REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 loiedbeleti Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1